Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

2)οσες εχετε τον ατμοκαθαριστη της karcher...ισχυει οτι χρειαζεται συχνη αλλαγη στα πανακια κατα το καθαρισμα??Π.χ οταν καθαριζεις το πλακακι στο πατωμα..μολις λερωσει,βαζεις αλλο??Στο μπανιο(ειδη υγιεινης και επιφανειες) περνας με ατμο χρησιμοποιωντας το ακροφυσιο και μετα απλα σκουπιζεις??

Επισης,μπορει κανεις να φτιαξει πανακια απο παλιες φανελες ή θελει καλυτερα πετσετε υφη???Καπου διαβασα και για microfibra...τι λετε??

edit:ξυδι μπορουμε να προσθεσουμε στο νερο?

Το πάτωμα το καθαρίζω αφού έχω βάλει πρώτα ηλεκτρική. Αλλάζω 1 πανάκι ανά δωμάτιο. Όλους τους πάγκους της κουζίνας τους κάνω με ένα πανάκι. Πλακάκια, ντουλάπια με δύο ξεχωριστά. Εστίες με το μικρό βουρτσάκι. Στο μπάνιο, μπανιέρα, λεκάνη, νιπτήρα, πλακάκια με τέσσερα ξεχωριστά πανάκια εφαρμόζοντας τα στο μεσαίο σκουπάκι. Με το ακροφύσιο κάνω τις μεταλλικές επιφάνειες (βρύσες, τηλέφωνο ντους). Αν στους αρμούς ανάμεσα στα πλακάκια υπάρχει βρωμιά που δεν έχει καθαρίσει χρησιμοποιώ το μικρό βουρτσάκι. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανόνας για αυτά, απλά σου γράφω τι κάνω εγώ γιατί δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ το ίδιο πανάκι για διαφορετικές περιοχές που καθαρίζω. Έχω αγοράσει πανάκια μικροφίμπρας τα οποία εφαρμόζω στα εξαρτήματα του ατμοκαθαριστή για τις περισσότερες επιφάνειες (συνίστανται κυρίως για επιφάνειες με λεκέδες και λίπη). Επίσης είχα βρει και κάτι πετσετέ πανάκια και είχα πάρει και έχω κόψει παλιές φανέλες σε τετράγωνα κομμάτια. Με τα πετσετέ και φανελένια πανάκια σκουπίζω την υγρασία από τις επιφάνειες μετά το καθάρισμα.

 

Δεν νομίζω να επιτρέπεται να προσθέσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από νερό. Εδώ μπορείς να βρεις όλο το εγχειρίδιο. Υπάρχει η εξής προειδοποίηση:

Never fill solvents, solvent-containing liquids or undiluted acids (e.g. detergents, benzene, paint thinner, and acetone) into the water reservoir as these substances affect the materials used on the appliance.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόνο για σήμερα έχει 20% έκπτωση στα Neal's Yard το feelunique!

 

Σοφία πολύ φθηνό μου φαίνεται για να είναι ποιοτικό.

Ζήτα να δεις την ετικέττα όμως της μεγάλης συσκευασίας και κάνε μια αναζήτηση μήπως και βρεις περισσότερες πληροφορίες.

 

Εγώ διστάζω να πάρω αλάτι ελληνικό μια και η θάλασσα μας είναι μολυσμένη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σοφία πολύ φθηνό μου φαίνεται για να είναι ποιοτικό.

Ζήτα να δεις την ετικέττα όμως της μεγάλης συσκευασίας και κάνε μια αναζήτηση μήπως και βρεις περισσότερες πληροφορίες.

 

Μήπως έχουν χαμηλώσει τις τιμές τους οι Ελληνες λόγω κρίσης;

 

 

 

Εγώ διστάζω να πάρω αλάτι ελληνικό μια και η θάλασσα μας είναι μολυσμένη.

 

Στα Κήθηρα δεν είναι καθαρή;....

 

 

Θα κάνω τώρα μια μάλλον χαζή ερώτηση: το αλάτι Ιμαλαϊων δεν κάνει στο μαγείρεμα;

 

Κάνει και στο μαγείρεμα

αλλά ωμό είναι πιο θρεπτικό.

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

Λέω να δοκιμάσω την δική σου γιατί απλά λατρεύω το ταχίνι!!:PΡαβδομπλέντερ δεν έχω πειράζει να το κάνω στο απλό;

 

Μπορείς και στο multi και στο μπλέντερ.

Οπου θες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν χαμηλώσει τις τιμές τους οι Ελληνες λόγω κρίσης;

 

 

 

 

 

Στα Κήθηρα δεν είναι καθαρή;....

 

 

 

 

Κάνει και στο μαγείρεμα

αλλά ωμό είναι πιο θρεπτικό.

 

 

 

 

Μπορείς και στο multi και στο μπλέντερ.

Οπου θες δηλαδή.

 

Αχ τα κυθηρακια μου.... έχει πίσσα στους βράχους των Κυθηρων. Το αλάτι νομίζω λεει πάνω οτι ειναι απο τους βράχους;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα κυθηρακια μου.... έχει πίσσα στους βράχους των Κυθηρων. Το αλάτι νομίζω λεει πάνω οτι ειναι απο τους βράχους;

 

Nαι μου είπε η κύρια που έχει το μαγαζί οτι είναι απο τα βράχια.

Δηλαδή δεν είναι καλό!! :roll:

Ευτυχως που δεν το πήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι μου είπε η κύρια που έχει το μαγαζί οτι είναι απο τα βράχια.

Δηλαδή δεν είναι καλό;;

 

Τα τελευταία χρόνια στα Κυθηρα υπάρχει πολυ πίσσα στα βράχια. :(:( Έχω καταστρέψει μαγιό, ψαθες, παντοφλακια κτλ απο τα σημάδια.

Ίσως βέβαια να το μαζεύουν απο περιοχές που δεν επηρεάζονται απο την πίσσα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

OK ας το αφήσουμε το αλάτι Κυθήρων (για καλό και για κακό)

 

To αλάτι Ιμαλαϊων σε τι μπορεί να μην είναι ποιοτικό;

Είναι μολυσμένα και εκεί;

 

Ή μήπως μπορεί να το ανακατεύουν με το απλό;

Το χοντρό δεν είναι πιο "αγνό";

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να επιτρέπεται να προσθέσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από νερό. Εδώ μπορείς να βρεις όλο το εγχειρίδιο. Υπάρχει η εξής προειδοποίηση:

Never fill solvents, solvent-containing liquids or undiluted acids (e.g. detergents, benzene, paint thinner, and acetone) into the water reservoir as these substances affect the materials used on the appliance.

 

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,ειχα διαβασει οτι εχεις μεινει πολυ ευχαριστημενη με την χρηση του....η χωρητικοτητα του σε νερο,σου φαινεται αρκετη??Η θελει ξανα γεμισμα?(οχι οτι το θεωρω κουραστικο αλλα εεε...οσο λιγοτερα,τοσο καλυτερα;))

Αυτο για την προσθηκη ξυδιου μου φανηκε οτι το διαβασα σε μια απο τις κριτικες πελατη στο amazon.

Link to comment
Share on other sites

.........Εγώ διστάζω να πάρω αλάτι ελληνικό μια και η θάλασσα μας είναι μολυσμένη.

Γιατί μωρέ ? Ποιά θάλασσα είναι απολύτως καθαρή ?

 

OK ας το αφήσουμε το αλάτι Κυθήρων (για καλό και για κακό)

 

To αλάτι Ιμαλαϊων σε τι μπορεί να μην είναι ποιοτικό;

Είναι μολυσμένα και εκεί;

 

Ή μήπως μπορεί να το ανακατεύουν με το απλό;

Το χοντρό δεν είναι πιο "αγνό";

Μπορεί να μην είναι ποιοτικό σε οτιδήποτε δεν είναι όποιο άλλο προιόν.

 

Η θάλασσα, ο αέρας και η γή είναι παντού μολυσμένα. Το αλάτι Ιμαλαίων μπορεί να μην είναι επιβαρυμένο λόγω απουσίας εντατικών καλλιεργειών, αυτό μάλιστα. Αλλά τίποτα δυστυχώς, δεν είναι πλέον απόλυτα αγνό ....:-(

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία. πήγες μήπως στην λαχαναγορά;

Είδες που μας βρήκε η Likando τον "Μενέλαο" ;;

Όχι μωρέ, δεν έχω προλάβει ... και περνάω απέξω σχεδόν, κάθε μέρα...

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,ειχα διαβασει οτι εχεις μεινει πολυ ευχαριστημενη με την χρηση του....η χωρητικοτητα του σε νερο,σου φαινεται αρκετη??Η θελει ξανα γεμισμα?(οχι οτι το θεωρω κουραστικο αλλα εεε...οσο λιγοτερα,τοσο καλυτερα;))

Αυτο για την προσθηκη ξυδιου μου φανηκε οτι το διαβασα σε μια απο τις κριτικες πελατη στο amazon.

Συνήθως με ένα γέμισμα είμαι εντάξει, αλλά μπορεί ορισμένες φορές αν κάνω περισσότερες δουλειές να βάλω δεύτερο γέμισμα με μισό λίτρο νερό μόνο. Επίσης επειδή σταμάτησα να χρησιμοποιώ απιονισμένο και πλέον βάζω νερό βρύσης, βάζω από το θερμοσίφωνα ζεστό όπως προτείνει το εγχειρίδιο και όντως κάνει λιγότερο χρόνο να ετοιμαστεί ο ατμός.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με ένα γέμισμα είμαι εντάξει, αλλά μπορεί ορισμένες φορές αν κάνω περισσότερες δουλειές να βάλω δεύτερο γέμισμα με μισό λίτρο νερό μόνο. Επίσης επειδή σταμάτησα να χρησιμοποιώ απιονισμένο και πλέον βάζω νερό βρύσης, βάζω από το θερμοσίφωνα ζεστό όπως προτείνει το εγχειρίδιο και όντως κάνει λιγότερο χρόνο να ετοιμαστεί ο ατμός.

Επειδή έχω ψηθεί πολύ με τον ατμοκαθαριστή, τι κάνεις με τα άλατα ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικά sticks της karcher. Επειδή το νερό εδώ είναι σκληρό κάνω την πιο συχνή αφαλάτωση που συστείνεται, δηλαδή κάθε 25 χρήσεις, χρησιμοποιώντας 2 sticks. Το υπολόγισα ότι είναι οικονομικότερο από όταν αγόραζα απιονισμένο νερό, καθώς εδώ το πλήρωνα 3 λίρες περίπου για 2,5 λίτρα.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω κι εγώ τον δικό μου κωδικό έκπτωσης 5$ στην πρώτη παραγγελία του iherb : OTI916.

 

Tόσο καιρό ψωνίζω κ όλο ξεχναω να τον γράψω..:rolleyes:

 

Dari εγώ παίρνω αυτή τη βανίλια από το iherb κ είμαι πολύ ικανοποιημένη.. Αρέσει κ στην μικρή πολύ..

 

http://www.iherb.com/Simply-Organic-Premium-Ugandan-Pure-Vanilla-Extract-4-fl-oz-118-ml/31280?at=0

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι;Έχετε να μου προτείνετε μαγιά για ψωμί;Έπαιρνα μια από το μαγαζί με τα βιολογικά εδώ αλλά δεν την ξαναφέρνει και με βόλευε πολύ γιατί ήταν 125γρ αν θυμάμαι καλά!

 

Off topic βέβαια.. αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις την συνταγή για προζύμι της Αγλαιας? Είναι by far πιο εύπεπτη κ υγιεινη!;)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Off topic βέβαια.. αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις την συνταγή για προζύμι της Αγλαιας? Είναι by far πιο εύπεπτη κ υγιεινη!;)

Κάνει όμως για αρτοπαρασκευαστή;Αυτή που αγόραζα ήταν από το κατάστημα βιολογικών που πάω.

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχετε χρησιμοποιησει καποιο εκχυλισμα βανιλιας που να μην εχει αλκοολ;

http://www.iherb.com/Frontier-Natural-Products-Fair-Trade-Vanilla-Flavor-Alcohol-Free-4-fl-oz-118-ml/35822?at=0

 

Αυτην εχω παρει και για τα κεικ κλπ ειναι μια χαρά. Αν και προσωπικά βρισκω πιο βολική την σκόνη

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bio-girls, τα φωτα σας παρακαλώ.Στο θέμα σαμπουάν - αφρολουτρο για εναν τρίχρονο πιτσιρικα, μετά τα weleda, τι να προτιμήσω?Δοκίμασα τα earth friendly και δεν ξετρελλαθηκα, τα aubrey organics και τα nyels yard μου φαινονται τσιμπιμενα....για τo logona kids, καμια γνώμη?Το i-herb και το feel-unique ειναι αμερικάνικα?

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνει όμως για αρτοπαρασκευαστή;Αυτή που αγόραζα ήταν από το κατάστημα βιολογικών που πάω.

 

Εγώ χρόνιά τώρα κάνω ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή με δικό μου προζύμι:απλώς ανακατεύω σε ένα μπωλ το προζύμι με το αλεύρι και ό, τι άλλο για να δω πόσο πηχτό ή αραιό είναι και μετά το αδειάζω στον κάδο του αρτοπαρασκ. και βάζω κανονικά το ανάλογο πρόγραμμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για σαμπουάν "χωρίς δάκρυα" εγώ συνήθως τους βάζω αυτό:

 

http://www.iherb.com/Rainbow-Research-Baby-Oh-Baby-Body-Wash-Unscented-16-fl-oz/36493?at=0

 

Όλη η σειρά είναι καλή αλλά για σαπούνι/αφρόλουτρο προτιμώ τα California Baby, είναι καταπληκτικά, έχουνε πολύ χαμηλό safety score αλλά είναι κι αυτά κάπως τσιμπημένα...

 

http://www.iherb.com/Search?kw=california+baby+bubble+bath

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie με το έκζεμα είναι ΟΚ αυτά; Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ της lavera το Neutral, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούριο που να έχει κάποιο άρωμα, γιατί αυτό δεν μυρίζει τίποτα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το έκζεμα θα έπαιρνα αυτό και θα πρόσθετα λίγες σταγονίτσες από βιολογικό αιθέριο έλαιο λεβάντας ή χαμομήλι:

 

http://www.iherb.com/California-Baby-Super-Sensitive-Bubble-Bath-No-Fragrance-13-fl-oz-384-ml/39876?at=0

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...