Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ!!!!


sofakiTHESS

Recommended Posts

Το τι εχουν κανει οι γονεις του καθενος το ξερεις εσυ κι ο αντρας σου. Μεταξυ τους δεν χρειαζεται να ξερουν. Εμενα και οι γονεις μου και στα δυο παιδια μας εκαναν δωρο καποια μετρητα, αρκετα ετσι ωστε να πληρωσουμε το 80% του κοστους του τραπεζιου, αντιθετα η πεθερα μου εβαλε καποια χρηματα το 1/3 απο αυτα που δωσαν οι δικοι μου στην τραπεζα σε λογαριασμο που εχει ανοιξει εκεινη στα παιδια. Τι να κανουμε, ο καθενας δινει οτι νομιζει. Εμενα η πεθερα μου ειναι της λογικης να περναει πρωτα εκεινη καλα και μετα ολοι οι αλλοι, οι γονεις μου το αντιθετο. Τωρα απο κει και περα ξερω εγω τι γινεται και το κραταω για τον ευατο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο την στιγμη που αποφασισαμε για την βαφτιση του μικρου ο πατερας μου ειπε το παιδι δικο σας,η βαφτιση δικια σας και χαρα δικη μας, οι καλεσμενοι αποφαση δικια σας και εξοδα δικα σας που φυσικα οι γονεις μου δεν μας αφησαν ετσι τσονταραν και αυτοι με δικη τους θεληση,αρα το θεμα το ξεκαθαριζεις απο την αρχη χωρις παππουδογιαγιαδες για να μην εχεις τετοια μπλεξιματα,μου τη σπαει πολυ οταν αφορα το παιδι και ειναι καθαρα στιγμη του παιδιου οι γυρω να πλακωνονται,ποσο μαλλον οταν ειναι κοντινοι συγγενεις ,πας να κανεις ενα καλο και στο βγαζουν ξινο...

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι γίνομαι κουραστική αλλά μάλλον μας παρεξηγησες.......η οικογένεια σου ειναι ο άντρας σου και το παιδάκια σου....τι θα πουν οι άλλοι περισευει....κοίτα να ειστε εσεις καλά όσο για την πεθερά σου εαν έρθει και σου κάνει παράπονα γιατι το ένα ή γιατι άλλο θα πει πολυ ευγενικά ότι εμείς τόσο μπορούμε.....τωρα σε όσα γράφεις ζητάς να σου πουμε την γ΄νώμη μας για την σχέση που έχουν με τους γονείς σου.....εφόσον μιλάτε κανονικά και δεν ήρθαν να σε κακολογησουν άστο στην άκρη.....και αν πει κάτι στον άντρα σου ξέκοψε του οτι δεν σε νοιάζει....τι κάνουν οι άλλοι......τωρα ποιος κανει το σωστό ποιος ειναι γύφτος ή όχι δεν θα βγάλεις ποτε άκρη....ο καθένας με το μυαλο του σκεφτεται πως κανει το καλυτερο....θα χαλάσεις την σχέση σου με τον άντρα σου και είναι κρίμα......αυτο σου λέμε...εκει εστίασε κράτα τις ισορροπίες στο σπιτι σου....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομη δεν εχω καταλαβει απο που κι ως που η μητερα σου ειπε στον πεθερο σου οτι πρεπει να πληρωσει το τραπεζι γιατι θα βγει το ονομα του, ειτε το ειπε σοβαρα ειτε αστεια δεν της επεφτε λογος. Σκεφτηκες οτι αυτο μπορει να εχει πειραξει τα πεθερικα σου? Και για να πηρε το θαρρος να πει τετοια κουβεντα σημαινει οτι το ειχατε συζητησει μεταξυ σας πρωτα. Απο κει ξεκινανε πολλα απο τα μετα που μας περιεγραψες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έξοδα της βάφτισης και του τραπεζιού, τα πληρώνουν οι γονείς του μωρού. Πρώτη φορά ακούω να πρέπει να τα πληρώσει ο παππούς/γιαγιά του οποίου το όνομα δίνουμε. Σαν ανταλλαγή ακούγετε.

Στο τρίτο να πληρώσετε εσείς, να καλέσετε όποιον θέλετε.

Είναι αλήθεια , ότι όποιος πληρώνει, καλεί κιόλας.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

το όποιο τραπεζι βαφτισης το προσφερουν οι γονεις του παιδιου που βαφτιζεται και οχι οι παπουδες. οποτε με μια σχετικη και διακριτικη συννενοηση με τους παπουδες, καλουν οσους απο συγγενεις και φιλους μπορουν. και ετσι δεν γινονται παρεξηγησεις με τα συμπεθερια.

 

Συμφωνώ απόλυτα.Δεν θα αναφερθώ σε όλη αυτή την ανακατωσιά που μόνοι σας προκαλέσατε σαν ζευγάρι αφού δώσατε το δικαίωμα και στους μεν και στους δε να εκφέρουν άποψη για τη βάφτιση του δικού ΣΑΣ παιδιού.Θα σου πω μόνο εντελώς φιλικά οτι αν θες να περνάς καλά με τον άντρα σου και να σώσεις τον γάμο σου να μην ρωτάς ποτέ κανέναν και να περιορίζεσαι μόνο στη μεταξύ σας συννενόηση διότι τα τρίτα άτομα μόνο ένταση φέρνουν.Επίσης για την ιστορία, η τελική απόφαση της ονοματοδοσίας είναι αρμοδιότητα των γονιών οι οποίοι πληρώνουν και το τραπέζι. Αν κάποιος παππούς επιθυμεί ο ίδιος χωρίς προτροπή από κανέναν, να πληρώσει ένα μέρος ή ολόκληρο το τραπέζι καλώς να το κάνει αλλά οι καλεσμένοι ορίζονται επίσης από το ζευγάρι γιατί με τη λογική του "όποιος πληρώνει καλεί" τότε στη βάφτιση θα έπρεπε να είναι μόνο συγγενείς του ενός λες και το παιδί το γέννησε ένας μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες!Τι δουλεια εχουν τα συμπεθερια να κανουν συμβουλιο για την βαπτιση???Σε τετοιες περιπτωσεις παντα δημιουργουνται παρεξηγησεις.Και μονο που καθεσαι και λες οι δικοι μου αυτο και εκεινο και τα πθερικα τπτ ειναι ντροπη.Τα πεθερικα σου εχουν λεφτα?Τους ρωτησε κανεις?Μενω με τον αντρα μου 5 χρονια τα 3 παντρεμενοι και δεν εχουμε παρει απο γονεις δραχμη για γαμους-γεννες βαπτισια!Οτι μπορουσε ο καθενας και αν μπορουσε.Δηλαδη αν στον 2ο γιο δωσω το ονομα του μπαμπα μου πρεπει να πληρωσει κι ολας?Και να ειχε δεν θα το δεχομασταν εμεις.Και οι γονεις σου τι εκαναν αντιποινα?Δηλαδη αντι να ληξουν την κατασταση το συνεχισαν σαν 5χρονα καιδεν πηραν τηλεφωνο?

Και αν τα περερικα σου εφαγαν τα λεφτα τους μαγκια τους και προβλημα τους!

Εκαναν παιδια τα μεγαλωσαν,δηλαδη πρεπει να επομιστουν και αλλα οικονομικα της οικογενειας σου επειδη το λεει η νυφη η το εθιμο?

Βρε κοπελα μου απομακρυνε του γονεις απο την ζωη σας(σε λογικα πλασια ετσι?)και ζησε με τον αντρουλη σου και τα παιδακια σου στηριζομενοι στα ποδια σας και ασ τους γονεις να ζουν οπως θελουν!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη βάπτιση της κόρης μου έτσι ακριβώς όπως ήθελα εγώ!!! Εκείνη η μέρα είναι αφιερωμένη στο παιδί, στους κουμπάρους και στους γονείς... Κάνε αυτό μπορείς και θεωρείς εσύ σωστό και τίποτα παραπάνω. Όλα τ' άλλα είναι απλά ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω τελειως!!!!!! δεν κρεμομαι απο τα αρχ... ΚΑΝΕΝΟΣ!!! απο τη στιγμη που επιασα δουλεια και παντρευτηκα και εκανα οικογενεια ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΟΥΤΕ ΑΠΑΙΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! λεφτα δεν ζητησα ποτε απο τους γονεις μου ουτε απο τα πεθερικα μου.!!!!!! το θεωρω πολυ ξεφτιλα!!!! οταν ομως παντρευτηκαμε ειχαμε ενα θεμα με τις δουλειες μας γιατι δεν μας πληρωναν!. τοτε εμμεσως πλην σαφως είχε τεθει θεμα απο τα πεθερικα μου οτι θα ΠΡΕΠΕΙ να μας βοηθανε οι γονεις μου που εχουν λεφτα (για να μην παρεξηγηθω δεν ειναι μεγιστανες απλα κανουν σωστη διαχειριση των οικονομικων τους χωρις να κολλανε σε τυπους πχ.δεν ειναι τυποι που αν δεν βαλουν lacoste πουκαμισο θα ερθει ο κοσμος τουμπα!!! κατι που κανουν τα πεθερικα μου) και φυσικα δεν δεχθηκα να μου δωσει κανεις λεφτα!!!! τα βγαζαμε περα δυσκολα μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση στη δουλεια μας. οποτε δεν τιθεται θεμα να κρεμομαι απο κανεναν.

 

 

επιλογη των δικων σου να ειναι ευτυχισμενοι ακομα κι αν δεν φορανε lacoste, δικαιωμα ομως και των πεθερικων να τρωνε τα λεφτα τους οπως θελουν.

 

Κι εμενα οι δικοι μου μας βοηθανε οσο μπορουν, εγω ομως δεν θελω γιατι εχουν κουραστει πολυ για να μας μεγαλωσουν και να μας σπουδασουν, και η όποια υποχρεωση τους νομιζω σταματαει εκει.

 

Θα με πειραζε αν εδιναν μονο στο ενα παιδι και οχι στα υπολοιπα, αλλα αν δεν δινουν εξισου σε κανεναν, με γεια τους με χαρα τους.....

 

Και -ταπεινη μου γνωμη- νομιζω πως το θεμα θα επρεπε να το εχεις με τον αντρα σου παρα με τα πεθερικα σου.... Οταν λες πως γινεται υποχειριο τους, δεχεται οτι του ζητησουν και δεν συζηταει καν μαζι σου τοτε δεν σου φταινε τα πεθερικα κοριτσι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, όπως βλέπεται είμαι από Χαλκιδική και έχω να πω ότι το "έθιμο" με το τραπέζι της βάπτισης ξεκίνησε τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα και τις περιοχέα που γνωρίζω σάυτή

ως ευχαριστήριο γεύμα του παππού που άκουσε το όνομα του όπως λέει και η Σοφία.Ακόμη και πολύ παλιά όπαπους ή η γιαγια΄εκαναν τραπέζι ακόμα και στα σπίτια ή στην πλατεία των χωριών για να το γιορτάσουν Προσωπικά εγώ ημουν αντίθετη στο να κάνω τραπέζι γιατί πρώτον στο γάμο δώσαμε ένα σκασμό λεφτά και ακούσαμε και λόγια και δεύτερον γιατί το θεωρώ ταλαιπωρία για το μωρό.Επειδή είχαμε πολλούς συγγενείς από μακρια που δεν γινόταν να τους αφήσουμε έτσι να φύγουν πίσω είπαμε να κάνουμε τραπέζι μόνο για τους συγγενείς. Μαζεύτηκαν 78 άτομα και ο καθένας μαμα πεθερα και εμείς πλήρωσε αυτούς που κάλεσε στο τραπέζι.Και στο δευτερο παιδι πρώτα ο θεός το ίδιο θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ναι ο καθένας μπορεί και έχει το δικαίωμα να διαθέτει τα λεφτά του όπου και όπως εκείνος νομίζει αλλά κάποιος που τα διαθέτει για τον εαυτό του και μόνο δεν μπορεί να κάνει υποδείξεις σχετικά με το που και πώς θα τα διαθέσουν οι άλλοι.Αν για παράδειγμα ο πεθερός της κοπέλας τρώει τα λεφτά του σε μάρκες και αρώματα καλώς κάνει και μπράβο του αλλά δεν έχει το δικαίωμα να υποδεικνύει που και πώς θα διαθέσουν χρήματα οι γονείς της άλλης πλευράς για να μπορεί να βοηθιέται το παιδί του χωρίς να επιβαρύνεται ο ίδιος.Εδώ η κοπέλα έχει δίκιο και νομίζω ότι το θέμα της δεν είναι το γιατί δεν την βοηθάνε τα πεθερικά αλλά γιατί τα πεθερικά έχουν άποψη τη στιγμή που δεν βοηθάνε....

Link to comment
Share on other sites

Λαθος απο την αρχη!!!

Οπως ειπωθηκε παραπανω τα τραπεζι το πληρωνουν αποκλειστικα οι γονεις του παιδιου.

Ρωτηθηκαν οι παππουδες που πηραν το ονομα του παιδιου αν εχουν να καλυψουν το τραπεζι που θελουν να κανουν οι γονεις?

Τι απαιτησεις ειναι αυτες? Δινω το ονομα στο παιδι αλλα εσυ θα κανεις το τραπεζι!!!!

Ασε που πρωτη φορα ακουω να γινεται συμβουλιο αναμεσα στα συμπεθερια για τους καλεσμενους κτλ κτλ.

Μοναχος σου χορευες και οσο θελεις πηδα.

Μην δινετε δικαιωμα να χωνονται στις ζωες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ναι ο καθένας μπορεί και έχει το δικαίωμα να διαθέτει τα λεφτά του όπου και όπως εκείνος νομίζει αλλά κάποιος που τα διαθέτει για τον εαυτό του και μόνο δεν μπορεί να κάνει υποδείξεις σχετικά με το που και πώς θα τα διαθέσουν οι άλλοι.Αν για παράδειγμα ο πεθερός της κοπέλας τρώει τα λεφτά του σε μάρκες και αρώματα καλώς κάνει και μπράβο του αλλά δεν έχει το δικαίωμα να υποδεικνύει που και πώς θα διαθέσουν χρήματα οι γονείς της άλλης πλευράς για να μπορεί να βοηθιέται το παιδί του χωρίς να επιβαρύνεται ο ίδιος.Εδώ η κοπέλα έχει δίκιο και νομίζω ότι το θέμα της δεν είναι το γιατί δεν την βοηθάνε τα πεθερικά αλλά γιατί τα πεθερικά έχουν άποψη τη στιγμή που δεν βοηθάνε....

 

 

Μαλλον θα διαφωνησω γιατι τα πεθερικα για να εχουν αποψη καποιος τους επετρεψε να το κανουν. Στη προκειμενη το λεει ξεκαθαρα η κοπελα πως ο αντρας της αφηνει τους γονεις να παιρνουν μερος στις αποφασεις της οικογενειας της και μαλιστα η γνωμη τους εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απ την δικη της. Αρα τι να λεμε?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα διαφωνησω γιατι τα πεθερικα για να εχουν αποψη καποιος τους επετρεψε να το κανουν. Στη προκειμενη το λεει ξεκαθαρα η κοπελα πως ο αντρας της αφηνει τους γονεις να παιρνουν μερος στις αποφασεις της οικογενειας της και μαλιστα η γνωμη τους εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απ την δικη της. Αρα τι να λεμε?

 

Δίκιο έχεις συμφωνώ απλά το έθεσα έτσι διότι πιο πάνω αν δείς η συγκεκριμένη κοπέλα "κατηγορήθηκε" ότι διεκδικεί οικονομική βοήθεια από τα πεθερικά της ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

My greek big fat christening!!!

AX αυτα τα εθιμα!!!

Και σε μενα εγινε αυτο, αν και δεν το ηξερα πριν, το τραπεζι πληρωθηκε απο αυτον που πηρε το ονομα, και μαλιστα μου ειπαν τα πεθερικα αν διαλεξω ασχετο ονομα πληρωνω εγω χιχιχι

παντως ολα πηγαν καλα και καναμε τραπεζι περιπου 20 ατομα και τις δυο φορες, δεν ημασταν πολλοι....παντως την πρωτη φορα εγινε ενα θεματακι, δεν ηθελε ο πεθερος τη γιαγια του νονου που ειχε ερθει απο αλλη πολη και η μαμα μου τα πηρε και ειπε να ερθει οπωσδηποτε θα τα πληρωνε εκεινη αλλα τελικα δεν εγινε κατι τραγικο...

ξεκινησες λαθος...δεν εχουν καμια δουλεια τα συμπεθερια να πηγαινουν εκδρομουλες και να μιλανε στα τηλεφωνα συνεχεια....καποια στιγμη θα γινει η παρεξηγηση....κατα τη γνωμη μου παιξατε πολυ σπασμενο τηλεφωνο ειπα, ειπες, ειπε και γινατε μυλος...

τωρα καλυτερα μην το σκαλιζεις αλλο, οτι εγινε εγινε

αυτα συμβαινουν και ξεχνιουνται συντομα καλη μου

 

πιο πολυ θα με απασχολουσε οτι δεν ξερω ποια η γνωμη του ανδρα μου και οτι οι δικοι του ποτε δεν εχουν να βοηθησουν ενω οι δικοι μου παντα εχουν.....

καλα ξεμπερδεματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως βλέπεται είμαι από Χαλκιδική και έχω να πω ότι το "έθιμο" με το τραπέζι της βάπτισης ξεκίνησε τουλάχιστον στη Βόρεια Ελλάδα και τις περιοχέα που γνωρίζω σάυτή

ως ευχαριστήριο γεύμα του παππού που άκουσε το όνομα του όπως λέει και η Σοφία.

Και στη δική μου οικογένεια (και γω βόρεια καταγωγή) το τραπέζι το πληρώνει ο παππούς που βγαίνει το όνομά του, κι έτσι έγινε στα βαφτίσια των παιδιών μου. Όμως, το χώρο που θα κάναμε το τραπέζι τον διαλέξαμε εγώ και ο άντρας μου και τις προσκλήσεις τις κάναμε εμείς. Δεν κάναμε κάποια ιδιαίτερη συνεννόηση με τους παππούδες και είχαμε προβλέψει να πληρώσουμε εμείς αν χρειαζόταν, που δεν χρειάστηκε.

Τώρα όσον αφορά το θέμα, αν έχει γίνει παρεξήγηση μην τα σκαλίζεις, γιατί δεν πρόκειται να παραδεχτεί κανείς ότι φταίει. Άμα σου τη σπάνε κράτα λίγο απόσταση κι άστο να ξεθυμάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με αφορμη το ολο μπερδεμα που εγινε εκ των ων ουκ ανευ-θα συμφωνησω με my_Kelly και Fenaki-θελω πραγματικα να βαλω και μια αλλη διασταση στο θεμα 'εθιμο"...χωρις να επιτιθεμαι στην κοπελα...

 

Αληθεια...ολα τα εθιμα τα υποστηριζουμε η οσα μας βολευουν???Αν ειναι κι εθιμο να προσκυνησει η νυφη την πεθερα μετα τον γαμο πριν μπει στο σπιτι το ασπαζομαστε με την ιδια ευκολια που ασπαζομαστε και το εθιμο που θελει αλλος να ειναι "ο πληρωνω"???Η οποιο εθιμο μας βολευει το θελουμε και στα υπολοιπα ειμαστε μοντερνοι???

Αν το εθιμο ειναι μολις μπει το μωρο στο σπιτι να του δωσουμε μελι η ζαχαρη για να ειναι γλυκια η ζωη του το δεχομαστε εξισου θετικα με το εθιμο του να ασημωνουν με λιρες το παιδι μολις γεννηθει...

Και μην μου πειτε αλλο το ενα αλλο το αλλο!!!!!!!!!!!

Εθιμα ειναι ολα!!!!!!!!!

 

Σχετικα με το μπερδεμα με τα συμπεθερια.....

εεεεε...ειναι αναγκη να υπαρχουν κολλητηλικια????Ας ειναι ψυχρες οι σχεσεις...αφου δεν μπορουν να ειναι ζεστες απο το ειναι εμπολεμες ας ειναι αδιαφορες....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ηξερα οτι υπαρχει τετοιο εθιμο πληρωμης του τραπεζιου....εμεις δεν το εχουμε

ειχα ετοιμα τα χρηματα και μου ειπαν "οχι, ο παππους το πληρωνει" οποτε το δεχτηκα

 

προσωπικα ναι, με την ιδια χαρα και ευκολια δεχομαι ολα τα εθιμα γιατι ειναι οι παραδοσεις μας και δε θελω να τις ξεχναω, οτι μου εχουν πει τα εχω κανει, ενταξει μελι δεν εδωσα στο μωρο, μου ειπαν ζαραχη, αλευρι και και αλλο δε θυμαμαι, μας εφτιαξε η θεια μας η παπαδια ενα κεκακι που τα ειχε ολα μεσα και το πηραμε μαζι μας, δε μου ζητησαν να το φαει το μωρο

 

δεν ειναι ασχημα τα εθιμα, εξαλλου μονο οι γαμοι και οι βαφτισεις εμειναν να μας θυμιζουν τις ριζες μας, προσωπικη αποψη παντα εκφραζω...

 

το μονο που με λυπει ειναι οτι δε μπορεσα να διαλεξω ονοματα για τα παιδια μου, με ενοιχλει που βγαινουν σε ενα σοι ολο τα ιδια και τα ιδια, αλλα με χαρα τελικα το δεχτηκα και αυτο και τωρα ειμαι πολυ περηφανη που το εκανα...

 

παντως εχει ενα δικιο η κοπελα, η τα δεχεσαι ολα η δεν τα δεχεσαι

δε γινεται μονο "τα καλα και συμφεροντα..."

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. με χαρά βλέπω ότι οι συντοπίτισσες μου γνωρίζουν για τα έθιμο του τραπέζιου γιατί νόμιζα ότι κατέβηκα από τον άρη!!!! όσον αφορά τα έθιμα σαν οικογένεια (πριν παντρευτώ) δεν είμαστε πολύ του εθίμου. η μάνα μου είναι πολύ πρακτικός άνθρωπος, νεά και μοντέρνα. σε αντίθεση με την πεθερά μου που είναι συντηρητική και πολύ παραδοσιακή. απλά στην όλη φάση κατάλαβα ότι η πεθερά μου είναι "επιλεκτική" όσον αφορά τα έθιμα και αυτό ήταν που μου την έδωσε ποιο πολύ.

πριν τον αρραβώνα μας διαλαλούσαν, με έμμεσο τρόπο ότι έθιμο είναι να κάνει τον αρραβώνα η κοπέλα. είχαν αρραβωνιάσει την κόρη δυο χρόνια πριν απο εμάς και είχαν πληρώσει αυτοι. τον αρραβώνα τον πλήρωσαν οι γονείς μου γιατί έτσι λέει το έθιμο.

μετά τον γάμο της κόρης τους που ήρθε και η δική μας σειρά έθιμο της νύφης να πληρώσει αυτό το άλλο το παράλλο, τα είχαν κάνει στην κόρη τους και εμμέσως πλην σαφώς τα απαιτούσαν από τους γονείς μου. τα πλήρωσαν οι γονείς μου γιατί έτσι λέει το έθιμο που τα πλήρωσαν γιατί ήξεραν τα έθιμα!!!.

για το τραπέζι της βάφτισης όπως προανέφερα άτομο του στενού τους οικ. κύκλου ανέφερε το ίδιο για το τραπέζι όποτε το ήξεραν, είναι τόσο συντηρητικοί που αποκλέιεται να μην το γνώριζαν - κατί που αρνούνται κατηγορηματικά - και φίλος τους πλήρωσε τη βάφτιση για το παιδί που πήρε το όνομα του. οπότε ήταν αδύνατο να μην το είχαν έστω ακουστά.

και για να συνεχίσω καλά είναι τα έθιμα συμφωνώ όμως να μην κάνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν. αυτό είναι που με τσάτισε στην όλη ιστορία. και το χειρότερο ότι είναι για πολλοστή φορά - ω τι πρωτότυπο - τα θυματα της όλης ιστορίας!!!

Link to comment
Share on other sites

εεε καλα εκενε και η μητερα σου και τους ειπε για το πρωτο εγγονι!!! ξερω πως ειναι το όλο θέμα απο προσωπική μου εμπειρία και απλά σου λέω μην δίνεις καμία σημασία. τουλάχιστον εγω δεν του δίνω τη γλύκα ότι κάτι με έχει πειράξει. απλές και τυπικές σχέσεις.

το πρωτο παιδί της κόρης ποιο όνομα εχει και ποιος έδωσε τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

εεε καλα εκενε και η μητερα σου και τους ειπε για το πρωτο εγγονι!!! ξερω πως ειναι το όλο θέμα απο προσωπική μου εμπειρία και απλά σου λέω μην δίνεις καμία σημασία. τουλάχιστον εγω δεν του δίνω τη γλύκα ότι κάτι με έχει πειράξει. απλές και τυπικές σχέσεις.

το πρωτο παιδί της κόρης ποιο όνομα εχει και ποιος έδωσε τα χρήματα

 

 

 

το πρώτο παιδί της κόρης πήρε το όνομα του πεθερού της κόρης και το χρησοπλήρωσε ο πεθερός!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΕΘΙΜΟ!!!!!

 

Το θέμα τους δεν εισαι εσυ κοριτσακι μου αλλά η κορή τους. Για σκέψου λιγάκι η κορης τους ζει όπως και εσυ? ειναι αγαπημένη με τον ανδρα της? περνάει καλα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. με χαρά βλέπω ότι οι συντοπίτισσες μου γνωρίζουν για τα έθιμο του τραπέζιου γιατί νόμιζα ότι κατέβηκα από τον άρη!!!! όσον αφορά τα έθιμα σαν οικογένεια (πριν παντρευτώ) δεν είμαστε πολύ του εθίμου. η μάνα μου είναι πολύ πρακτικός άνθρωπος, νεά και μοντέρνα. σε αντίθεση με την πεθερά μου που είναι συντηρητική και πολύ παραδοσιακή. απλά στην όλη φάση κατάλαβα ότι η πεθερά μου είναι "επιλεκτική" όσον αφορά τα έθιμα και αυτό ήταν που μου την έδωσε ποιο πολύ.

πριν τον αρραβώνα μας διαλαλούσαν, με έμμεσο τρόπο ότι έθιμο είναι να κάνει τον αρραβώνα η κοπέλα. είχαν αρραβωνιάσει την κόρη δυο χρόνια πριν απο εμάς και είχαν πληρώσει αυτοι. τον αρραβώνα τον πλήρωσαν οι γονείς μου γιατί έτσι λέει το έθιμο.

μετά τον γάμο της κόρης τους που ήρθε και η δική μας σειρά έθιμο της νύφης να πληρώσει αυτό το άλλο το παράλλο, τα είχαν κάνει στην κόρη τους και εμμέσως πλην σαφώς τα απαιτούσαν από τους γονείς μου. τα πλήρωσαν οι γονείς μου γιατί έτσι λέει το έθιμο που τα πλήρωσαν γιατί ήξεραν τα έθιμα!!!.

για το τραπέζι της βάφτισης όπως προανέφερα άτομο του στενού τους οικ. κύκλου ανέφερε το ίδιο για το τραπέζι όποτε το ήξεραν, είναι τόσο συντηρητικοί που αποκλέιεται να μην το γνώριζαν - κατί που αρνούνται κατηγορηματικά - και φίλος τους πλήρωσε τη βάφτιση για το παιδί που πήρε το όνομα του. οπότε ήταν αδύνατο να μην το είχαν έστω ακουστά.

και για να συνεχίσω καλά είναι τα έθιμα συμφωνώ όμως να μην κάνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν. αυτό είναι που με τσάτισε στην όλη ιστορία. και το χειρότερο ότι είναι για πολλοστή φορά - ω τι πρωτότυπο - τα θυματα της όλης ιστορίας!!!

 

Σαν να σου δινω δικιο σιγα σιγα ..:o αλλα ρε κουκλα αυτο επρεπε να το χειριστει ο ανδρας σου απο την πλευρα των πεθερικων εννοω. Απο ο,τι καταλαβα ομως σιγονταρει και αυτος .

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΕΘΙΜΟ!!!!!

 

Το θέμα τους δεν εισαι εσυ κοριτσακι μου αλλά η κορή τους. Για σκέψου λιγάκι η κορης τους ζει όπως και εσυ? ειναι αγαπημένη με τον ανδρα της? περνάει καλα?

 

 

είναι μια χαρά τα παιδιά. αλλά και από εκείνη την πλευρά οι γονείς του άνδρα βγάλαν το φίδι από την τρύπα. τους βοήθησαν να πάρουν σπίτι αλλά η κόρη είναι ολιγον τι ξινή και παράξενη. φανταστείτε ότι τους βοήθησαν να παρουν σπίτι και αυτή μετά ζήτησε από μεσίτη να αξιολόγησει το σπίτι για να το πουλήσουν κάποια στιγμή.!!! έλεος !!!! ήταν κω.. και βρακί με την πεθερά, κάτι έγινε που ξέρω ότι φταίει και η πεθερά, και τώρα ίσα ίσα που μιλιούνται. το ίδιο ήταν και τα πεθερικά μου. όλο γλύκα και βόλτες με τα συμπεθέρια και μετά τον γάμο ούτε που μιλιούνται. και ρωτώ είναι περίεργο που "ψυχράθηκε" και με τις δύο συμπεθέρες?? γιατί τα παιδιά της τα βόλεψε μια χαρά άλλοι πλήρωσαν τη νύφη - τα συμπεθέρια και απο τις δύο πλευρές - και έχει το θράσος και μιλάει για τα κακά και στραβά των σπιτιών μας (που άλλοι βοήθησαν).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...