Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

εμεις περυσι που πηγαμε διακοπες και ο μικρος ητανε σαραντα ημερων πηραμε αντιηλιακη της frezyderm με δεικτη 25. μια χαρα ητανε

 

αυτήν μου πρότεινε και μένα.

 

και επισης περυσι χρησιμοποιησαμε αυτην που λες εσυ για τα κουνουπια.την βαλαμε πανω στο μωρο και τιποτα δεν επαθε. αλλη λυση ειναι να ποτισεις σε ενα βαμβακι ενα αιθεριο ελαιο με εντονη μυρωδια(λεβαντα, πορτοκαλι) και να το βαλεις καπου κοντα στο μωρο.οι εντονη μυρωδια διωχνει τα κουνουπια

δε ξέρω γιατί μου είπε ότι δε μπαίνει πάνω στο μωρό. Και το δικό μου το καλοκαίρι θα είναι πολύ μεγαλύτερο από το δικό σου που ήταν νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ

και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

Aντιηλιακά

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=490&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9012&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8204&highlight=%E1%ED%F4%E9%E7%EB%E9%E1%EA%DC

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8233&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1353&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1072&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4930&start=0

 

Κουνούπια

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=696&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6572&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

αν και πολύ αργά για το θέμα των κατσαρίδων επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα στο προηγούμενο σπίτι είχα αγοράσει από ένα κατάστημα στην Αθηνα στην Ευριπίδου νομίζω από ένα μαγαζί με φυτά, ένα σωληναριο κρέμας ειδικό για κατσαρίδες που τις διώχνει. Είναι σαν αυτό που βάζουν τα συνεργεία. Σώθηκα με αυτην την κρεμα! Εξαφανίστηκαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

..καλησπέρα ...καταρχην χρονια πολλα σε ολες τις μανουλες σημερα...

βρε..κοριτσια..σημερα το πρωι ξυπνησε η κορουλα μου και σαν να ειχε ενα τσιμπηματακι απο κουνουπι...ωστοσο εχω δει οτι κυκλοφορουν γενικοτερα...'

το θεμα μου ειναι οτι επειδη εχω φωτακι στο δωματιο της, φοβαμαι μηπως πηγαίνουν και κατασκηνώνουν εκεί το βράδυ...

της βαζω την κουνουπιερα της αλλα..δεν με καλυπτει..μπορει να ειναι και στο μυαλο μου..και λεω να παω να παρω και αντικουνουπικο αυτο που μπαινει στην πριζα...φανταζομαι αοσμο...αλλα ξερετε κανει να το βαλω και αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποιο προιον???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σκεφτομαι να παρω αυτο της frezyderm αλλα το προβλημα δεν ειναι τα κουνουπια αλλα οι ψυλλοι.μενουμε σε χωριο και ενω κουνουπια δεν εχει απο ψυλλους αλλο τιποτα.εμενα δεν με τσιμπανε,ουτε καν ξερω πως ειναι αλλα καθε φορα που τον βγαζει η γιαγια του εξω εχει σημαδια.μου ειπανε οτι ειναι ψυλλοι γιατι φαινεται που τον περπατησανε σαν μονοπατι.και οσο να'ναι χωριο ειναι καπου γυρω ειναι και προβατα και απο χορταρια γινεται χαμος.

 

κανει αυτο της frezyderm για τους ψυλλους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καμία μανούλα τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για το μωρό οσον αφορά τα κουνούπια. Προχτές στην Γιορτή του άντρα μου είχα ανοιχτά και παρόλο που το βράδυ έβαλα αντικονουπικό,τσιμπισαν τον μπεμπάκο μου και του γάζωσαν το ποδαράκι του το μωρό μου. Υπήρχαν παλιά θυμάμαι απο την ανηψιά μου κάτι αυτοκολλητάκια που τα εβαζες στην πάνα τα πιεζες και βγάζανε ένα υγρο που μυριζε στα κουνούπια και δεν ήταν επιβλαβες για το μωρό. Υπάρχουν ακόμα αυτά? ή έχει βγει κάτι καινούργιο?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς από τον πρώτο μήνα ρωτήσαμε τον παιδίατρο και μας είπε ότι μπορούμε να βάλουμε ταμπλέτα στο δωμάτιο του μωρού. Ο Βένος μας είναι 54 ημερών και μέχρι στιγμής δεν τον τσίμπησε κανένα κουνουπάκι. Βέβαια όταν βάζουμε το μηχανάκι στην πρίζα για κανένα 10λεπτο δεν είμαστε μέσα στο δωμάτιο γιατί είναι έντονη η μυρωδιά.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαννουλες μου...Να σας ρωτησω κατι για το οποιο ξεχασα τελειως να ρωτησω τη γιατρο μας.Για τα κουνουπια τι κανουμε?Εκτος απο καποιο τουλι πως προστατευουμε τα μωρακια μας?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε σιτρονέλα στους αγκώνες και τα γονατάκια. Αν θέλω τσιρότα (αν και δεν είναι τόσο αποτελεσματικά), να κολλήσω στην κούνια της. Έστειλα τη μαμά μου να πάρει σιτρονέλα από το φαρμακείο και της έδωσαν αυτό της frezyderm. Βρε κορίτσια, μέσα δεν έχει φυλλάδιο οδηγιών και δεν ξέρω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στη μπέμπα που είναι 2 μηνών. Ξέρει κάποια? Επίσης αυτό το σπρέι του Κορρέ, κάνει για τόσο μικρό μωρό? Ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βρήκα στο φαρμακείο ένα βαζάκι με αιθέρια έλαια γερανιού & σιτρονέλλας. Είναι για το δωμάτιο, όχι για το σώμα του παιδιού. Το χρησιμοποίησα & πέρισυ το καλοκαίρι & νομίζω οτι κάνει δουλειά. Λέγεται MOSQUITO PROTECTION DIFFUSER. Στον μεγάλο αν χρειαστεί βάζω το CRYLEN, αλλα στο μωρό φοβάμαι να βάλω. Είναι πολύ έντονη η μυρωδιά. Πάντως θέλει πολλή προσοχή. Το περασμένο Πάσχα μου το είχαν κάνει το παιδί σουρωτήρι απο τα τσιμπήματα & ανέβασε 40 πυρετό!

Link to comment
Share on other sites

Aναγκάστηκα και τον πήγα στον γιατρό και μου σύστησε να του βάζω fucikort μία κρέμα m free ή τα τσιρότα σιτρονέλλας.Απαγορεύεται να έρθει σε επαφή με εντομοαπωθητικά ταμπλέτες φιδάκια κ.λ.π.

κουνουπιέρα αγόρασα από τα τζάμπο αλλά σηκώνεται μπλέκεται μέσα και ουρλιάζει......

 

αυτήν την αλοιφή μου έδωσε κι εμένα ο παιδίατρος ,για τσιμπηματα γενικώς, να προλαβαίνω το κακό που λένε !!!

 

 

Η συσκευή υπερήχων υπάρχει στα τζαμπο αλλά εγώ προσωπικά θα τη χρησιμοποιώ μόνο έξω γιατί με ενοχλεί ο ήχος. πιπ πιιιπ πιιιπ !

Για τα τσιρότα σιτρονέλας είπε οκ η παιδίατρός μου...

 

πήρα κι εγώ αυτην τη χαζομάρα

μάπα είναι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μεγάλη προσοχή θέλουν τα βρωμοκούνουπα. Το μωρό έπαθε αλλεργική αντίδραση απο τα τσιμπήματα και τραβιώμαστε εδώ και 15 ημέρες. Και σαν να μην έφθανε αυτό απο εχτές έχει πάθει και μόλυνση στο ποδαράκι του απο άλλο τσιμπημα επίσης. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω. Στο καρότσι βάζω τσιρότα και κουνουπιέρα. Και του βάζω και στο φορμάκι του απο πίσω κάτω κάτω για να μην μπορεί να το πιάσει. Στο δωμάτιο έχω αυτό το μηχανάκι με τους υπέρηχους, στο χωλ βάζω ταμπλέτα και σε ένα βαμβακάκι βάζω σιτρονέλα σε γαλάκτωμα κοντά στην κούνια. Ουτε ο αστακός δεν είναι τόσο παροπλησμένος. Αυτά όμως δεν χαμπαριάζουνε εχουνε πάθει ανοσία στα πάντα. Πίνουμε αντιβίωση για ένα κολοκούνουπο:evil::evil::evil:

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σιτρονέλα μπορείτε να προμηθευτείτε απο την Ευριπίδου (Αθήνα) την οποία τη διαλύετε σε 1 λίτρο νερού & με αυτό μπορείτε να ψεκάζετε τον χώρο (κρεβάτι/κούνια) λίγο πριν κοιμηθεί το μωράκι.

Επίσης σε pet shops κυκλοφορούσε έτοιμο διάλυμα σε ψεκαστήρι για τα σκυλιά (λόγω καλααζάρ).

 

Επίσης καλό είναι να ψεκάζετε τους εξωτερικούς τοίχους και τα φυτά/δέντρα με :confused: καοθρίν κάθε 15/20 ημέρες, θα δείτε μεγάλη διαφορά όσο αφορά μύγες/κουνούπια & σκνίπες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμενα μου εδωσε την της freziderm μια κρεμα ο παιδιατρος αλ.λα εχει σπαστικη μυρωδια βαζω και στην μπριζα αντικουνουπικα αλλ.α ακομα εχουμε κουνουπια τον τσιμπαν τον μικρουλη μου. τα τσιροτα κανουν δουλ.εια;Κ αι κατι που δεν ηξερα και εμαθα ειναι οτι το γνωστο φενιστιλ. δεν επιτρεπετε σε παιδια μεχρι 2 χρονων. οταν γινετε τουμπανο τι κανετε;ακομα αυτο με την σιτρονελ.α μπορω να το βρω και κατα εδω κομοτηνη μηπως καποια γνωριζει εαν παω σε πετ σοπ θα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σιτρονέλα μπορείτε να προμηθευτείτε απο την Ευριπίδου (Αθήνα) την οποία τη διαλύετε σε 1 λίτρο νερού & με αυτό μπορείτε να ψεκάζετε τον χώρο (κρεβάτι/κούνια) λίγο πριν κοιμηθεί το μωράκι.

Επίσης σε pet shops κυκλοφορούσε έτοιμο διάλυμα σε ψεκαστήρι για τα σκυλιά (λόγω καλααζάρ).

 

Επίσης καλό είναι να ψεκάζετε τους εξωτερικούς τοίχους και τα φυτά/δέντρα με :confused: καοθρίν κάθε 15/20 ημέρες, θα δείτε μεγάλη διαφορά όσο αφορά μύγες/κουνούπια & σκνίπες.

 

Κοιτα, το καοθριν δεν ειναι ο,τι καλυτερο αν εχεις παιδια και ιδιαιτερα μικρα που ακουμπανε τους τοιχους καμια φορα. Ειναι καρκινογονο.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τα αυτοκολλητάκια,δεν τα κολλαω ομως πανω του αλλα πανω στην παντα και στο πλαι ετσι ωστε αν ξεκολλησει να μην το πιασει και το βαλει στο στομα του.Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη,δε βλεπω τσιμπηματακια.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

στη περιοχη που μενω,εχει παααααααααααρα πολλα κουνουπια...

ταμπλετες βαζουμε χειμωνα καλοκαιρι....

τα κουνουπια μας δε, ειναι ραμπο.... δεν τα πιανουν τα υγρα εντομοαπωθητικα.. 2 φορες το χρονο γινεται απεντομωση, εχουμε γυρω γυρω φυτεμενες σιτρονελες και παλι τιποτα.... (οχι, δε ζω σε ελος!!!!:) )

 

απο τοτε που γεννησα, σταματησα τα εντομοαπωθητικα... εχουμε ενα υγρο απωθητικο μπριζας μονο, για ολο το σπιτι... και οτι γινει....

 

μεχρι τωρα, το μωρο το εχουν τσιμπησει μερικες φορες, αλλα ευτυχως ουτε πρηστηκε ουτε ειδα να μολυνεται...

 

εδω και λιγες μερες ομως, διαβαζω στο φορουμ ποσο επικυνδυνα μπορουν να ειναι τα τσιμπηματα απο κουνουπια σε πολυ μικρα μωρα... διαβασα για σταφυλοκοκκο, για αντιβιωσεις, για δυσκολες καταστασεις....

 

μηπως να ξαναεβαζα σ ολο τομ σπιτι ταμπλετες? ακομα και στο δωματιο που κοιμηζω το μωρο??

 

ποιος ειναι μεγαλυτερο κακο, τα κουνουπια ή τα εντομοαπωθητικα??

 

(υπαρχει και η επιλογη του αιρκοντισιον που κρυωνει το δωματιο και δεν τσιμπανε τα κουνουπια... αλλα παλι, να μου αρρωστησει το μωρο??)

 

 

τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φυστικακι.....υπαρχουν αοσμες ταμπλετες,οχι πως ειναι ακινδυνες,εγω αυτες χρησιμοποιω, αλλα παντα με παραθυρο ανοιχτο και το a/c στο πολυ χαμηλο,εχω χρησιμοποιησει και τα οικολογικα αλλα δεν εκαναν τιποτα....

ζιιιιιιινννννν παλιοκουνουπα!!!!!φυγετε απο τα παιδακια...............

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι..να υποθέσω ότι σκέφτεσαι για κάτι πέραν της κουνουπιέρας πάνω από την κούνια του μωρού για τα βράδια....

Δεν κάνει κάτι σημαντικό η κουνουπιέρα;;;

Ρωτάς και για σας;;; Γιατί κι εσείς υποφέρεται μαζί με το μωρό...δεν το συζητώ...

Link to comment
Share on other sites

Λατρεμένο φιστικάκι...

Δοκίμασες τα αυτοκολλητάκια σιτρονέλας?

Δεν τα κολλάω στο κορμάκι της Μαρίας μου, αλλά σε ένα έπιπλο κοντά στην κούνια της.

Το άρωμά τους είναι διακριτικό, αλλά τη δουλειά την κάνουν.

Επίσης το ερ κοντίσιον που έχουμε στο χωλ τα εξουδετερώνει. Εξακριβωμένο..

 

Τις φυτικές εντομοαπωθητικές κρεμούλες τις δοκίμασες?

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποιες λες?? να παω να τις παρω... αν και... τι αοσμες, τι με οσμη... αν κανουν δουλεια θα σημαινει πως ειναι και τιγκα στο δηλητηριο...

 

κουνουπιερα δεν το συζητω, θα την κατεβασει κατω η μικρη ζινα....

 

τι αλλο ρε γμτ....

Link to comment
Share on other sites

Λατρεμένο φιστικάκι...

Δοκίμασες τα αυτοκολλητάκια σιτρονέλας?

Δεν τα κολλάω στο κορμάκι της Μαρίας μου, αλλά σε ένα έπιπλο κοντά στην κούνια της.

Το άρωμά τους είναι διακριτικό, αλλά τη δουλειά την κάνουν.

Επίσης το ερ κοντίσιον που έχουμε στο χωλ τα εξουδετερώνει. Εξακριβωμένο..

 

Τις φυτικές εντομοαπωθητικές κρεμούλες τις δοκίμασες?

Κι εμείς τέτοια πήραμε, καλά μας φάνηκαν. Τα cer8, με σιτρονέλα και ντομάτα. Τα κολλάω στην κούνια του. ΌΤαν είμαστε εκτός σπιτιού, κολλάω ένα στο μπλουζάκι του, στην πλάτη (γιατί αν το δει, το έφαγε φυσικά). Απλώς μου φαίνονται ακριβούτσικα... Τα 24 αυτοκόλλητα (που σημαίνει το πολύ 24 μέρες) κάνουν 8-10 ευρώ.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...