Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

ποιες λες?? να παω να τις παρω... αν και... τι αοσμες, τι με οσμη... αν κανουν δουλεια θα σημαινει πως ειναι και τιγκα στο δηλητηριο...

 

κουνουπιερα δεν το συζητω, θα την κατεβασει κατω η μικρη ζινα....

 

τι αλλο ρε γμτ....

 

Ο παιδίατρος μου είπε μόνο κουνουπιέρα... Εμεις έχουμε και σφήκες...

Πήρα από το φαρμακείο (φυτικά υποτίθεται, με άρωμα σιτρονέλας) εντωμοαπωθητικά. Είναι όπως τα αποσμητικά χώρου...

Επίσης αποτελεσματικά στικ για φαγούρα συν σπρει για να μην πλησιάζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποιες λες?? να παω να τις παρω... αν και... τι αοσμες, τι με οσμη... αν κανουν δουλεια θα σημαινει πως ειναι και τιγκα στο δηλητηριο...

 

κουνουπιερα δεν το συζητω, θα την κατεβασει κατω η μικρη ζινα....

 

τι αλλο ρε γμτ....

 

οι vapona ειναι αλλα σου ειπα εγω δεν παραδεχομαι οτι ολα αυτα ειναι ακινδυνα

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τέτοια πήραμε, καλά μας φάνηκαν. Τα cer8, με σιτρονέλα και ντομάτα. Τα κολλάω στην κούνια του. ΌΤαν είμαστε εκτός σπιτιού, κολλάω ένα στο μπλουζάκι του, στην πλάτη (γιατί αν το δει, το έφαγε φυσικά). Απλώς μου φαίνονται ακριβούτσικα... Τα 24 αυτοκόλλητα (που σημαίνει το πολύ 24 μέρες) κάνουν 8-10 ευρώ.

 

εγω παλι κοριτσια αυτα τα εχω βαλει και δεν κανουν τιποτα.......:?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Κουνουπιέρα? Απαπαπαπα... Την έχει κατεβάσει σε χρόνο dt!

Δεν ξέρω για το σπρέι.. Γιατί να μην είναι για κάθε μέρα?

Εγώ της πήρα μία αλοιφή σε πράσινο σωληνάρι, μη ρωτάς πως τη λένε, δε θυμάμαι (την έχω στο αυτοκίνητο) για τις φορές που είμαστε εκτός σπιτιού. Δεν σκέφτηκα να κάνω αυτό που έγραψε η souzy, να κολλάω το αυτοκολλητάκι στην πλάτη της, στην μπλούζα.

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως λέμε καμιά φορά ... είναι ανάλογα στο παιδί...

Ε.... είναι ανάλογα στο κουνούπι...

Άλλα τα πιάνει η σιτρονέλα, άλλα όχι! confused-8.gif

 

Κορίτσια, άσχετο, αλλά....

Τις προάλλες σκότωσα κατσαρίδα με αποσμητικό χώρου με άρωμα βανίλιας!

Είναι τόσο τοξικά ή απλά η κατσαρίδα ήταν αλλεργική στη βανίλια? sorry.gif

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι,οχι κουνουπιερα............την τυλιξε η μεγαλη μου οταν ηταν μωρο γυρω απο το λαιμο της την ωρα που κοιμοταν,και πνιγοταν στον υπνο της!!!!!!!!!!!!Στο τσακ την προλαβαμε!!!!!!!!!!!(ας ειναι καλα το angel care.......)

Τα Cer8 κατι κανουν.....αλλα μην περιμενεις με ενα...........θελει 3-4 αν τα πραγματα ειναι οπως τα λες.............

 

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες σκότωσα κατσαρίδα με αποσμητικό χώρου με άρωμα βανίλιας!

Είναι τόσο τοξικά ή απλά η κατσαρίδα ήταν αλλεργική στη βανίλια? sorry.gif

 

:lol::lol: Τι έμπνευση που την είχες κι εσύ!!!!!:lol::lol:

Πες στην εταιρία που βγάζει το αποσμητικό να γράψουν πάνω "2 σε 1"!

Φαντάζομαι ότι αν είχες μέγεθος κατσαρίδας, με ό,τι και αν σε ψέκαζαν δεν θα άντεχες. Αλλά πάλι... σκληρό ζώο οι κατσαρίδες....

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Οχι,οχι κουνουπιερα............την τυλιξε η μεγαλη μου οταν ηταν μωρο γυρω απο το λαιμο της την ωρα που κοιμοταν,και πνιγοταν στον υπνο της!!!!!!!!!!!!Στο τσακ την προλαβαμε!!!!!!!!!!!(ας ειναι καλα το angel care.......)

Τα Cer8 κατι κανουν.....αλλα μην περιμενεις με ενα...........θελει 3-4 αν τα πραγματα ειναι οπως τα λες.............

:shock::shock:

Εγώ του βάζω κουνουπιέρα...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Souzy προπέρυσι που είχα μία δυσάρεστη συνάντηση με μία κατσαρίδα στο σπίτι μου στην Αθήνα, έπρεπε να ψεκάζω με το ΤΕΖΑ πόση ώρα από πάνω της για να αρχίσει να ψιλοζαλίζεται. Με το μισό ΤΕΖΑ τελείωσε. Ενώ με το αποσμητικό, με 2 φσιτ καθάρισε! Τι να πω?

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Souzy προπέρυσι που είχα μία δυσάρεστη συνάντηση με μία κατσαρίδα στο σπίτι μου στην Αθήνα, έπρεπε να ψεκάζω με το ΤΕΖΑ πόση ώρα από πάνω της για να αρχίσει να ψιλοζαλίζεται. Με το μισό ΤΕΖΑ τελείωσε. Ενώ με το αποσμητικό, με 2 φσιτ καθάρισε! Τι να πω?

 

 

:shock::shock::shock::shock:

Πλακα κανεις?

Τουλαχιστον θα μυριζε ωραια η συγχωρεμενη..............:cool:

 

Link to comment
Share on other sites

φιστίκιον μάλλον ταμπλέτες, στο λινκ του paidiatros που παρέθεσε η φίλη μας νωρίτερα γράφει ότι τα εντομοαπωθητικά δισκία μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε με ασφάλεια. Θα σου έλεγα κάπου στο χωλ, έξω από το φιστικοδωμάτιο.

 

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ... χεχεε.. είδες? Την έστειλα αρωματισμένη στον Άγιο Πέτρο... Αν πάνε στον Παράδεισο οι σιχαμερούλες! making-fun-054.GIF

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα, τι κανουμε??

 

ταμπλετες ή υπομονη?

 

Πάντως αν βάλεις ταμπλέτες να υπάρχει οποσδήποτε ανοιχτό παράθυρο

 

Εμένα η κουνουπιέρα είναι ψηλά και την έβαλα όταν στο δωμάτιο βρήκα 2 σφήκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβασα στα αρθρα που εβαλε η κατερινα, να τους φοραμε ρουχα με μανικια και παντελονακια... ουτε αυτο γινεται...

 

προβλεπω να καθομαι απο πανω της σα γκουρου να κουναω τα χερια μου να διωχνω τα βρωμοκουνουπα

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον, δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου, αλλα μου φαινεται πως καθε χρονο, γινονται και πιο ζορικα τα κουνουπια.... να δειτε που συνηθιζουν τα εντομοαπωθητικα και δε μασανε πια!!

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον, δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου, αλλα μου φαινεται πως καθε χρονο, γινονται και πιο ζορικα τα κουνουπια.... να δειτε που συνηθιζουν τα εντομοαπωθητικα και δε μασανε πια!!

 

 

Ιδεα σου ειναι.........ολα τα συναχωμενα εχετε στας εξωτικας νησους σας..........:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δικιο εχετε .... τα κουνουπια δεν καταλαβαινουν τιποτα πια!εγω βαζω ταμπλετα με ανοιχτη πορτα και cer8 στην κουνια - η κουνουπιερα δεν υπαρχει πια - και παλι την τσιμπανε ...... το τελευταια εβδομαδα αναγκαστηκα να της βαλω αλοιφη με κορτιζονη γιατι ειχε πρηστει !

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στα αρθρα που εβαλε η κατερινα, να τους φοραμε ρουχα με μανικια και παντελονακια... ουτε αυτο γινεται...

 

προβλεπω να καθομαι απο πανω της σα γκουρου να κουναω τα χερια μου να διωχνω τα βρωμοκουνουπα

 

Στην περιοχή που μένουν οι γονείς μουείχε πάντα πολλά κουνούπια(καλλιέργεια ρυζιού), παρά τους ψεκασμούς και τις σίτες στα παραθυρα, έκαναν επίδρομή...

Όλοι κυκλοφορούν με ένα κλαδί στο χέρι και κάνουν αέρα, χτυπάνε τα κουνούπια; ακόμα έχω απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε. Πήγα στο φαρμακείο προχθές και είδα οτι έχουν κάτι εντομοαπωθητικά για μωρά. Ρώτησα και μου είπαν οτι ψεκάζεις τα ρούχα τους με αυτό (συγκεκριμένα μου είπαν οτι ψεκάζεις λίγο στην πλάτη του μωρού - έτσι ώστε να να μην έρθει σε επαφή με το στόμα του μωρού) και με την μυρωδιά δεν πλησιάζουν κουνούπια και οτι είναι ασφαλές. Μάρκα τώρα δεν θυμάμαι. Μήπως έχετε ακούσει ή χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι΄τέτοιο :?::?::?::?:

Χιλιάδες κεριά μπορούν να ανάψουν από ένα κερί και η ζωή αυτού του κεριού δε θα μικρύνει. Όπως το κερί έτσι και η ευτυχία ποτέ δε μικραίνει όταν μοιράζεται"

- Βούδας -

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει κάτι άλλα, σε αυτοκόλλητο, που το κολλάς κάπου κοντά στην κούνια / κρεβάτι. Είναι τα cerotto. Βέβαια μου είχε φανεί αρκετά έντονη η μυρωδιά τους για 2 μηνών μωρό και δεν τα συνέχισα, αλλά φέτος λέω να τα ξαναπάρω που έχει μεγαλώσει κάπως.

Πάρε δοκιμαστικά και πες μας και μας πώς σας φάνηκε..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

cetronella απο το φαρμακείο σε βαζακι

διχτυ (το καλύτερο )

γερανι και βασιλικός σε γλαστρες εξω απο το δωματιο του παιδιου (μπορείς και να παρεις λίγο βασιλικό να τον τριβεις στο χερι σου ή στο σωματακι του παιδιου , όταν είστε εξω !)

αυτα κανω μεχρι τωρα ...

βεβαια τα κουνούπια ποια στην πολή ειναι 3d και πολλές φορές μας γλυτωνει καποιο αλλα αυτα ειναι και οικολογικά υποαλργικα ανεκτα και οικονομικά για ενα παιδι !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...