Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια!την δευτερα θα παω σε ενα νεο γυναικολογο ειδικο στα θεματα υπογονιμοτητας να μου πει και την δικη του αποψη..παντως το σκεφτομαι σοβαρα να αφαιρεσω τον πολυποδα εστω και προληπτικα.η μεγαλη μου ανησυχια ειναι να γινουν ολα σωστα και να μην παθει τιποτα η μητρα μου καθως και να μην χασω χρονο απο τις προσπαθειες μου..σε αιματολογο δεν εχω απευθυνθει,μπορει να βοηθησει και πως?μαρουσκα τελικα αδιαθετησες?ευχομαι οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αιματολογος γιατι ρε κοριτσια σε τι χρειαζεται δεν βλεπω τον λόγο

παντως σας ευχομαι τα καλυτερα οτι και αν κανετε και εαν χρειαζεστε βοηθεια λεπτομερειων γιατρου κτλ μην διστασετε

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσάκια μου!πηγα και σε 3ο γυνιακολογο ειδικο σε θεματα γονιμοτητας..πολυποδας πουθενα..τελειο ειναι το ενδομητριο μου ειπε και να ξεχασω τα περι πολυποδα.. σας λεω για τον αιματολογο γιατι καποιες φορες οταν προσπαθεις παααρα πολυ καιρο χωρις αποτελεσμα μπορει να παιζει κανενα αυτοανοσο πχ θρομβοφιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μαρουσκα το ιδιο επαθα κ εγω πηγα σε νεο γιατρο ειδικο σε θεματα υπογονιμοτητας κ δεν σχολιασε καν τον πολυποδα κ οταν του το ανεφερα μου ειπε ποιος σου ειπε πως εχεις πολυποδα..παραξενευτηκα αλλα ο βοηθος του που μου εκανε το0ν υπερηχο μου ειπε πως μπορει να μην φαινοταν εξαιτια ωοθυλακιου..θα δουμε...αλλα αν τελικα εχω ισως το βγαλω οπως το μαρακι1980 που μολις το εβγαλε τσουπ ηρθε το μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.Αφαίρεσα ένα πολύποδα 1.8εκ τον Ιούνιο με υστεροσκόπηση.Ο πολύποδας από ότι ξέρω δε φαίνεται σε όλες τις μέρες του κύκλου με τον υπέρηχο.Πρέπει να πας 5η με 7η μέρα για να φανεί συνήθως.Εμένα δύο γιατροί δε μπορούσαν να τον δουν,μόνο ένας τρίτος τον εντόπισε.Κάποιοι πάλι μου είπαν ότι εμποδίζει τη φυσιολογική σύλληψη,ο άλλος πάλι μου έκανε εξωσωματική με τον πολύποδα,ό,τι να'ναι.Εγώ όμως κατάφερα και έμεινα έγκυος με τον πολύποδα,άσχετα και αν το έχασα μετά.Το θέμα είναι ότι αν υπάρχει πολύποδας καλό είναι να αφαιρείται με υστεροσκόπηση και όχι με απόξεση που υποστηρίζουν κάποιοι γιατροί.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχεις δικιο οτι ο πολυποδας πρεπει να αφαιρειται

είδες έμεινες έγκυος ενώ δυσκολεύει την φυσιολογική σύλληψη αλλά υπάρχει πιθανότητα να παλινδρομήσει το έμβρυο όπως και σου συνέβη

και σε συνάδελφο μου την εμπόδιζε να μείνει έγκυος ενώ δεν είχε τίποτα και μόλις τον αφαίρεσε όλα πήγαν καλά και τώρα είναι έγκυος αλλά πρέπει πάντα η υστεροσκόπηση να γίνεται μολις τελειώσει η περίοδος γιατί μετά πάλι το ενδομήτριο μεγαλώνει και αυξάνεται το πάχος του και αυτό εμποδίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια!

Σας εχω διαβασει λιγο κι ευχομαι σε οσες προσπαθουν να εχουν συντομα θετικα νεα!

Η δικη μου περιπτωση: Σε ετησιο γυναικολογικο ελεγχο ο γιατρος μου ειδε εναν πολυποδα στον τραχηλο και ενα μικρο ινονυωμα 10χ10mm. Μου ειπε οτι κανενα απο τα δυο δεν εμποδιζει στην συλληψη, αλλα εχω φαγωθει να αφαιρεσω τον πολυποδα.

Τον εμπιστευομαι τον γιατρο καθως εχει ειδικευση στη λαπαροσκοπη και θα μπορουσε ανετα να με βαλει να κανω την επεμβαση αν το θεωρουσε απαραιτητο.

Υπαρχρι κοπελα με πολυποδα στον τραχηλο που εμεινε εγκυος χωρις να τον αφαιρεσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια!

Σας εχω διαβασει λιγο κι ευχομαι σε οσες προσπαθουν να εχουν συντομα θετικα νεα!

Η δικη μου περιπτωση: Σε ετησιο γυναικολογικο ελεγχο ο γιατρος μου ειδε εναν πολυποδα στον τραχηλο και ενα μικρο ινονυωμα 10χ10mm. Μου ειπε οτι κανενα απο τα δυο δεν εμποδιζει στην συλληψη, αλλα εχω φαγωθει να αφαιρεσω τον πολυποδα.

Τον εμπιστευομαι τον γιατρο καθως εχει ειδικευση στη λαπαροσκοπη και θα μπορουσε ανετα να με βαλει να κανω την επεμβαση αν το θεωρουσε απαραιτητο.

Υπαρχρι κοπελα με πολυποδα στον τραχηλο που εμεινε εγκυος χωρις να τον αφαιρεσει;

 

Καλησπέρα κορίτσι και καλή χρονιά.Εγώ είχα μείνει με πολύποδα 1.8εκ.έγκυος πέρσι το Φεβρουάριο.Κάποιοι γιατροί λέγανε ότι δεν εμποδίζει τη σύλληψη,άλλοι λέγαν ότι την εμποδίζει.Μόλις είπα ότι θα τον αφαιρέσω έμεινα έγκυος,βέβαια ήταν έκτοπη κύηση.Δυστυχώς.Όμως μου είπαν ότι δεν έφταιγε ο πολύποδας.Τον Ιούνιο έκανα υστεροσκόπηση και τον αφαίρεσα.Καλύτερα είναι όταν προσπαθείς για μωρό να μην υπάρχουν ούτε πολύποδες ούτε ινομυώματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι και καλή χρονιά.Εγώ είχα μείνει με πολύποδα 1.8εκ.έγκυος πέρσι το Φεβρουάριο.Κάποιοι γιατροί λέγανε ότι δεν εμποδίζει τη σύλληψη,άλλοι λέγαν ότι την εμποδίζει.Μόλις είπα ότι θα τον αφαιρέσω έμεινα έγκυος,βέβαια ήταν έκτοπη κύηση.Δυστυχώς.Όμως μου είπαν ότι δεν έφταιγε ο πολύποδας.Τον Ιούνιο έκανα υστεροσκόπηση και τον αφαίρεσα.Καλύτερα είναι όταν προσπαθείς για μωρό να μην υπάρχουν ούτε πολύποδες ούτε ινομυώματα.:)

 

Ily σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Ειμαι τοοοσο υπερ να μπω για υστεροσκοπηση (το εχω ξανακανει αλλωστε για κατι συμφυσεις ποτ ειχα), αλλα ο γιατρος μου ειναι καθετος οτι δεν χρειαζεται. Ισως παρω και μια δευτερη γνωμη.

Σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρώτη φορά γράφω στην παρέα σας, η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει πολλές απο τις όμορφες συζητήσεις σας γιατί κι εγώ με τον πολυαγαπημένο μου σύντροφό εδώ και καιρό προσπαθούμε να δημιουργήσουμε την προέκταση του εαυτού μας αλλά niente... Μετά και από τον Σεπτέμβριο που είχα επισκεφτεί τον γιατρό μου για το καθιερωμένο ετήσιο check up όπου όλα ήταν καλά, με ενημέρωσε ότι μετά τα 2 χρόνια μή σύλληψης θα πρέπει να ανησυχούμε και με προέτρεψε να αποβάλω το άγχος μου και να πάρω λίγο βάρος καθώς ήμουν στα πιό αδύνατά μου. Εγώ φυσικά άρχησα τους υπολογισμούς, τα έβαλα όλα κάτω και τσούπ died line το τέλος του χρόνου.. Καθώς είμαι μόλις 30 και η γονιμότητά μου θα έπρεπε να είναι στα ύψη αποφάσισα να προχωρήσω σε πιό βαθύ έλεγχο. Χθες λοιπόν επισκέφθηκα τον γιατρό μου, έκανα υπέρηχο και ναι έχω ένα μικρό πολύποδα απο την αριστερή μεριά και 2 κύστες 3,5 εκ. συνολικά στην αριστερή σάλπιγγα. Αγχώθηκα :shock: φυσικά ο γιατρός μου με ηρέμησε μου είπε να ξανακάνουμε υπέρηχο μετά την επόμενη περίοδο και να κάνω και έναν ορμονολογικό έλεγχο. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι φοβερό και αφαιρείτε εύκολα. Ουφ μου φαίνονται όλα βουνό νιώθω να απελπίζομαι... :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πρώτη φορά γράφω στην παρέα σας, η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει πολλές απο τις όμορφες συζητήσεις σας γιατί κι εγώ με τον πολυαγαπημένο μου σύντροφό εδώ και καιρό προσπαθούμε να δημιουργήσουμε την προέκταση του εαυτού μας αλλά niente... Μετά και από τον Σεπτέμβριο που είχα επισκεφτεί τον γιατρό μου για το καθιερωμένο ετήσιο check up όπου όλα ήταν καλά, με ενημέρωσε ότι μετά τα 2 χρόνια μή σύλληψης θα πρέπει να ανησυχούμε και με προέτρεψε να αποβάλω το άγχος μου και να πάρω λίγο βάρος καθώς ήμουν στα πιό αδύνατά μου. Εγώ φυσικά άρχησα τους υπολογισμούς, τα έβαλα όλα κάτω και τσούπ died line το τέλος του χρόνου.. Καθώς είμαι μόλις 30 και η γονιμότητά μου θα έπρεπε να είναι στα ύψη αποφάσισα να προχωρήσω σε πιό βαθύ έλεγχο. Χθες λοιπόν επισκέφθηκα τον γιατρό μου, έκανα υπέρηχο και ναι έχω ένα μικρό πολύποδα απο την αριστερή μεριά και 2 κύστες 3,5 εκ. συνολικά στην αριστερή σάλπιγγα. Αγχώθηκα :shock: φυσικά ο γιατρός μου με ηρέμησε μου είπε να ξανακάνουμε υπέρηχο μετά την επόμενη περίοδο και να κάνω και έναν ορμονολογικό έλεγχο. Μου είπε ότι δεν είναι κάτι φοβερό και αφαιρείτε εύκολα. Ουφ μου φαίνονται όλα βουνό νιώθω να απελπίζομαι... :-(

 

καλημερα κοριτσια και απο εμενα!ειμαι νεα στο forum αν και σας διαβαζω καιρο!προσπαθουμε και εμεις για ενα μωρακι εδω και 3 μηνες!3 μηνες πριν την εναρξη της προσπαθειας αφαιρεσα εναν πολυποδα στο ενδομητριο με υστεροσκοπηση. ο γιατρος μου ηταν της αποψης οτι εφοσον θα προσπαθησουμε για μωρακι να το αφαιρεσουμε, μηπως και αργοτερα οδηγησει σε αποβολη....οχι οτι ειναι ο κανονας αλλα για να μειωσουμε καθε πιθανοτητα αποβολης λογω του πολυποδα. ηταν σχετικα ευκολη η διαδικασια, χρειαστηκε να μεινω μερικες ωρες στην κλινικη και μετα μου πηρε καποιες μερες η αναρρωση αλλα χωρις πονο. και εγω ειμαι στα 30 κ εχουμε τοση λαχταρα ενα νινακι!!!!!!! απο αυτο το μηνα θα χρησιμοποιησουμε τεστ ωορρηξιας

 

παντως, μη φοβασαι moroulini, κανε οτι σε συμβουλεψε ο γιατρος σου κ ολα καλα θα μας πανε!!παιρνω θαρος και δυναμη απο τις ιστοριες των κοριτσιων εδω στο forum που καταφεραν να αποκτησουν παιδακι!!κ εμεις ευχομαι συντομα να ειμαστε με φουσκωμενη κοιλιτσα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως τουλαχιστων ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλητωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβασει...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως τουλαχιστον ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλυτωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβαση...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτεινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

Επεξεργάστηκαν by anny1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως καποια στιγμη τουλαχιστον ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλυτωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβαση...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτεινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως καποια στιγμη τουλαχιστον ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλυτωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβαση...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτεινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

 

Καλησπέρα κορίτσι.Γιατί φοβάσαι καλέ μια απλή επέμβαση?Ο πολύποδας αφαιρείται με υστεροσκόπηση.Πέρσι τον Ιούνιο έκανα υστεροσκόπηση και αφαίρεσα ένα πολύποδα 1.8εκ.Γίνεται με μέθη,δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα και διαρκεί γύρω στα 20 λεπτά με μισή ώρα αν θυμάμαι καλά.Μετά από κάποια ώρα όταν συνέρχεσαι πας στο σπίτι σου.Μη φοβάσαι καθόλου.Και μη σκέφτεσαι για τοπική αναισθησία,άσε που πρώτη φορά το ακούω αυτό,με μέθη και δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα βρεθηκε ενας πολυποδας κατα τη διαρκεια υστεροσκοπησης που εκανα πριν την εμβρυομεταφορα. Τον αφαιρεσε ο γιατρος αφου τον βρηκε αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο. Ημουν σε μεθη κ δεν ενιωσα τιποτα.

 

 

 

QUOTE=anny1;2878438]Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως τουλαχιστων ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλητωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβασει...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Oly75 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...εμένα είναι 1.5 εκατοστά ο πολύποδας ....σκέφτομαι μήπως καταλάβω κάτι στην επέμβαση η συμβεί κάτι. ....άσε έχω χάσει τον ύπνο μου.....Έχω ακούσει ότι πολλά μπορεί να συμβούν. ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι.Γιατί φοβάσαι καλέ μια απλή επέμβαση?Ο πολύποδας αφαιρείται με υστεροσκόπηση.Πέρσι τον Ιούνιο έκανα υστεροσκόπηση και αφαίρεσα ένα πολύποδα 1.8εκ.Γίνεται με μέθη,δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα και διαρκεί γύρω στα 20 λεπτά με μισή ώρα αν θυμάμαι καλά.Μετά από κάποια ώρα όταν συνέρχεσαι πας στο σπίτι σου.Μη φοβάσαι καθόλου.Και μη σκέφτεσαι για τοπική αναισθησία,άσε που πρώτη φορά το ακούω αυτό,με μέθη και δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα.

 

Oly75 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...εμένα ο πολύποδας είναι1.5 εεκατοστά. ..σκέφτομαι μήπως καταλάβω η συμβεί κάτι στην επέμβαση. ...άσε έχω χάσει τον ύπνο μου...Έχω ακούσει να γίνονται πολλά. ..

Link to comment
Share on other sites

Oly75 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...εμένα ο πολύποδας είναι1.5 εεκατοστά. ..σκέφτομαι μήπως καταλάβω η συμβεί κάτι στην επέμβαση. ...άσε έχω χάσει τον ύπνο μου...Έχω ακούσει να γίνονται πολλά. ..

Oly75 ο γιατρός μου είπε ότι θα μου κάνει την διαδικασία της άμβλωσης. ..Η υπεροσκοπιση είναι με κάμερα σωστά? Δεν μου είπε κάτι τέτοιο. ..

Link to comment
Share on other sites

Oly75 ο γιατρός μου είπε ότι θα μου κάνει την διαδικασία της άμβλωσης. ..Η υπεροσκοπιση είναι με κάμερα σωστά? Δεν μου είπε κάτι τέτοιο. ..

 

Κορίτσι αν δε κάνω λάθος η διαδικασία της αμβλωσης είναι αποξεση. Ο πολυποδας αφαιρείται με την υστεροσκοπηση για σίγουρα αποτελέσματα. Με την αποξεση η όλη διαδικασία γίνεται στα τυφλά και δεν είναι σίγουρο αν έχει φύγει τελείως ο πολυποδας. Άσε που γιατί να κάνεις αποξεση δε βλέπω το λόγο. Και μένα έτσι μου είχε πει ένας γιατρός πέρσι και έφυγα τρέχοντας. Ναι η υστεροσκοπηση γίνεται με κάμερα. Καλύτερα να το ψάξεις και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι αν δε κάνω λάθος η διαδικασία της αμβλωσης είναι αποξεση. Ο πολυποδας αφαιρείται με την υστεροσκοπηση για σίγουρα αποτελέσματα. Με την αποξεση η όλη διαδικασία γίνεται στα τυφλά και δεν είναι σίγουρο αν έχει φύγει τελείως ο πολυποδας. Άσε που γιατί να κάνεις αποξεση δε βλέπω το λόγο. Και μένα έτσι μου είχε πει ένας γιατρός πέρσι και έφυγα τρέχοντας. Ναι η υστεροσκοπηση γίνεται με κάμερα. Καλύτερα να το ψάξεις και αλλού.

 

Σύμφωνω κ εγω με την oly75! Κ εγω με υστεροσκοπηση αφαίρεσα έναν πολύποδα περσυ και ολα πήγαν πολυ καλα!!!!!!! Μετα απο λίγες ώρες απο την επέμβαση επέστρεψα στο σπίτι μου!!!!!!!μη φοβάσαι κορίτσι μου ολα θα πάνε καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια !Ειμαι 38 χρονων..παιδακια δεν εχω,θελω ομως τουλαχιστων ενα....τα τελευταια 12 χρονια εχω βγαλει περιπου 7 πολυποδες στην μητρα...το καταλαβαινα ομως απο την αρχη οταν ηταν καποια χιλιοστα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να φυγει με αντισυλλυπτικα οταν ειναι πολυ μικρος...και ετσι ακριβως ειναι...μετα απο κανενα μηνα περιπου οταν πηγαινα για υπερηχο δεν υπηρχε! και ετσι γλητωνα την επεμβαση...πριν 5 μηνες εβγαλα παλι..ο γιατρος μου ειπε να τον αφησουμε μηπως φυγει μονος του...τελικα δεν εφυγε και τωρα χρειαζετε να κανω επεμβασει...αλλα φοβαμαι πολυ κοριτσια...μου ειπε οτι δεν θα καταλαβω τιποτα και οτι θα γινει με μεθη...του ειπα οτι εχω ακουσει οτι η αφαιρεση πολυποδα μπορει να γινει με τοπικη αναισθησια ,μου ειπε οτι θα πονεσω και δεν την προτινει...γνωριζει καποια απο εσας κατι?θελω την βοηθεια σας φοβαμαι πολυ.....

 

Εννοείτε οτι θα την κανεις με μέθη! Θα κοιμηθείς και όταν ξυπνήσεις δεν θα εχεις καταλάβει τίποτα!!!

Εφ όσον θες και παιδάκι, θα δει και το ενδομήτριο σου, ειναι μια καλή ευκαιρία.

Μην φοβάσαι τίποτα, ειναι τόσο πολυ διαδικασία ρουτίνας για τους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εννοείτε οτι θα την κανεις με μέθη! Θα κοιμηθείς και όταν ξυπνήσεις δεν θα εχεις καταλάβει τίποτα!!!

Εφ όσον θες και παιδάκι, θα δει και το ενδομήτριο σου, ειναι μια καλή ευκαιρία.

Μην φοβάσαι τίποτα, ειναι τόσο πολυ διαδικασία ρουτίνας για τους γιατρους.

 

ευχαριστω για την απαντηση....

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μεθη μου ειχαν πει αλλα τελικα εκανα κανονικη αναισθησια...δεν ξερω καν γιατι.Παντως σα διαδικασια δεν είναι κατι να σε φοβιζει.Πας το αφαιρεις και φευγεις.Εγω ειχα κανει αφαιρεση πριν καμια δεκαετια...εκτοτε δεν ξαναεβγαλα και όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...