Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έχω μια απορία...Με απλό υπερηχο στον γυναικολογο φαίνεται αν υπαρχει πολυποδας στη μητρα? :confused:

 

Φυσικα.. αυτός ειναι ο τρόπος με τον οποιο διαπιστωνουμε την υπαρξη τους σε καθημερινη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Supergirl καλά έκανες και μας διαφώτισες με την ιστορία σου, γιατί δεν υπάρχει χειρότερη συμβουλή από το "εμπιστεύσου το γιατρό σου!"...

Στο ίδιο διάστημα, 1) ο ένας μου είπε: έχεις μία πάχυνση, μοιάζει με πολύποδα!, 2) ο άλλος, το ενδομήτρίο σου είναι μία χαρά, δεν χρειάζεται η υστεροσκόπιση (σημειοτέον έκανα απόξεση από παλλίνδρομη τον Ιούνιο μαζί του!), 3) η άλλη, το ενδομήτριο σου είναι λίγο λεπτό θα έλεγα, και τί να σου κάνει η υστεροσκόπιση, άντε 1% να δημιουργεί αποβολές λόγω "κάποιων" συμφύσεων! Ποιον να πνίξω τώρα!!!

Εγώ, ζητάω με δική μου πρωτοβουλία να κάνω υστεροσκόπιση, γιατί κάτι τέτοια προαισθήματα έχω και προσπαθώ να εξαλείψω ότι "κρυφούς κινδύνους" διατρέχει η γονιμότητά μου!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!

Εμαθα και γώ πρόσφατα πως τελικά έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Το καλοκαίρι κλείνουμε 4 χρόνια προσπαθειών και πριν λίγους μήνες καταλαβαμε τελικά τι φταίει!!!

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το κόστος της επέμβασης; Επειδή και στους 2 γιατρούς που πήγα μου είπαν φουσκωμένα ποσά και πραγματικά δεν έχω τα χρήματα που μου ζητάνε και όπως λένε και οι 2 για να το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο έχει αναμονή 1 χρόνο!

 

Θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει κάποια παθούσα.

Κουράγιο κορίτσια σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

Εμαθα και γώ πρόσφατα πως τελικά έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Το καλοκαίρι κλείνουμε 4 χρόνια προσπαθειών και πριν λίγους μήνες καταλαβαμε τελικά τι φταίει!!!

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το κόστος της επέμβασης; Επειδή και στους 2 γιατρούς που πήγα μου είπαν φουσκωμένα ποσά και πραγματικά δεν έχω τα χρήματα που μου ζητάνε και όπως λένε και οι 2 για να το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο έχει αναμονή 1 χρόνο!

 

Θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει κάποια παθούσα.

Κουράγιο κορίτσια σε όλες μας!!

Γεια σου Hayley!!!! Καλά ρε γαμώτο ο γυναικολόγος σου τόσα χρόνια δεν τον είχε δει στον υπέρηχο;;;; Εγώ έκανα την επέμβαση τον Ιανουάριο σε ιδ. Κλινική και κόστησε 900?. Τόσα χρόνια να προσπαθείς..... Τι να πω:shock:

Link to comment
Share on other sites

Έμένα πάλι μου είπε ο γιατρός πως ο πολύποδας δεν φαίνεται με καμία εξέταση, ουτε τεστ Παπ, ή σαλπιγγογραφιία, ή υπέρηχο. Γι'αυτό τόσο καιρό δεν το είχαν δεί.

Παρα μόνο όταν πήρα τις ορμόνες κλομιφαίνη για να κάνω πρόκληση ωορηξίας, και ο πολύποδας μεγάλωσε και φάνηκε στον υπέρηχο.

Και απο ότι μου είπε μπορεί να έχω τον πολύποδα χρόνια και να μην το ξέρω!!

Link to comment
Share on other sites

Έμένα πάλι μου είπε ο γιατρός πως ο πολύποδας δεν φαίνεται με καμία εξέταση, ουτε τεστ Παπ, ή σαλπιγγογραφιία, ή υπέρηχο. Γι'αυτό τόσο καιρό δεν το είχαν δεί.

Παρα μόνο όταν πήρα τις ορμόνες κλομιφαίνη για να κάνω πρόκληση ωορηξίας, και ο πολύποδας μεγάλωσε και φάνηκε στον υπέρηχο.

Και απο ότι μου είπε μπορεί να έχω τον πολύποδα χρόνια και να μην το ξέρω!!

 

Τι να σου πω γιατρός δεν είμαι!!!!! Ο πολύποδας φαίνεται ολοκάθαρα όταν έχει μια γυναίκα στον υπέρηχο. Τώρα ο δικός σου πως και δεν τον έχει δει δεν ξέρω τι να σου πω... συγγνώμη αλλά αυτά τα ακούω Πρώτη φορά!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα.. αυτός ειναι ο τρόπος με τον οποιο διαπιστωνουμε την υπαρξη τους σε καθημερινη βαση.

 

 

Καλησπέρα

Μετά από 2 χρόνια από λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης στην αριστερή οωθήκη, 6 μήνες σε τεχνητή εμηνόπαυση και 1,5 περίπου χρόνο προσπαθειών για παιδάκι, έκανα σαλπιγγογραφία. Η δεξιά σάλπιγγα ΟΚ, η αριστερή μη διαβατή με υποψία για πολύποδα στη είσοδό της. Το ερώτημά μου είναι το ακόλουθο: είναι δυνατόν στον υπέρηχο που έκανα πριν 2 μήνες να μην φαινόταν ο πολύποδας;

Κι άλλη μία ερώτηση: μπορεί η λαπαροσκόμηση να ευθύνεται για την δημιουργία του πολύποδα;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,εχω αφαιρεσει δυο φορες πολυποδες με υστεροσκοπηση,η τελευταια ηταν πριν ενα μηνα.Ολα καλα τωρα αλλα ακομα δε μου εχει ερθει περιοδος απο την επεμβαση.Μηπως γνωριζει καποια αν αργει τοσο?(να τονισω πως εχω πολυκιστηκες)ετσι εχω λιγο αστατο κυκλο.Ακομα και εμεις δεν εχουμε παιδακι μετα απο προσπαθειες 8 χρονων.Ειμαι 28 χρονων και εχω κουραστει αρκετα,με ολες τις προσπαθειες που εχω κανει.(μπορειτε να τις δειτε στο βιογραφικο μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εννοείται ότι ο πολύποδας φαίναιται στον υπέρηχο εάν δεν φαίνεται εκεί τότε πως θα διαπιστώσουμε την υπάρξή του;

έαν ομως δεν κάνει αιμορραγία κατά την διάρκεια του κυκλου και δεν είναι μεγάλος εγώ θα πήγαινα πιο συντηρητικά με υπέρηχο και μετά θα τον αφαιρούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλους!!

Χθές έκανα υστεροσκόπηση και αφαίρεσα τον πολύποδα. Ολα πήγαν καλά!!

Εκανα ολική αναισθησια και δεν κατάλαβα τίποτα. Οταν ξύπνησα πονούσα αλλα μου εδωσαν παυσίπονο και ηρέμησα. Το χειρουργείο καράτησε 1 ώρα και αφου βγήκα 4 ωρες μετά εφυγα και ήρθα σπίτι μου.

Μονο που σήμερα έχω πονολαιμο χαχα το φαντάζεστε? Την 'αρπαξα' στο χειρουργείο!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...εγω έκανα την αφαίρεση πολύποδα πριν 13 ακριβως μερες... η ιστολογικη όμως δεν εχει βγει ακομα !!!:confused::confused::confused:

εκτος απο αυτο ειχα ΚΑΙ αιμορραγικη ρήξη ωχρού σωματιου με αιμορραγία κ συνάμα στον υπερηχο βρεθηκε και ο πολυποδας... να σημειωθει ότι δεν περασε χρονος ακόμη απο το τελευταιο ΠΑΠ κ υπερηχο που ήταν πεντακάθαρα...

 

το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι τελικα καθε 6 μηνες θελουμε ελεγχο ...

 

επειδη δεν εγινε με υστεροσκοπηση αλλα με αποξεση (γιατρος δεν ειμαι,δε ξερω, την ακριβη θεση που ηταν δε ρωτησα απο την ταραχη μου, αν ηταν τραχηλο ή ενδομητριο) δε θα μπορω να κανω παιδι ???????? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...εγω έκανα την αφαίρεση πολύποδα πριν 13 ακριβως μερες... η ιστολογικη όμως δεν εχει βγει ακομα !!!:confused::confused::confused:

εκτος απο αυτο ειχα ΚΑΙ αιμορραγικη ρήξη ωχρού σωματιου με αιμορραγία κ συνάμα στον υπερηχο βρεθηκε και ο πολυποδας... να σημειωθει ότι δεν περασε χρονος ακόμη απο το τελευταιο ΠΑΠ κ υπερηχο που ήταν πεντακάθαρα...

 

το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι τελικα καθε 6 μηνες θελουμε ελεγχο ...

 

επειδη δεν εγινε με υστεροσκοπηση αλλα με αποξεση (γιατρος δεν ειμαι,δε ξερω, την ακριβη θεση που ηταν δε ρωτησα απο την ταραχη μου, αν ηταν τραχηλο ή ενδομητριο) δε θα μπορω να κανω παιδι ???????? :(:(:(

 

Έχω την εντύπωση πως απόξεση γίνεται μόνο όταν βρίσκεται στο ενδομήτριο, στον τράχηλο γίνεται αφαίρεση με άλλους τρόπους (πχ laser). Και καταλαβαίνω την ταραχή σου, αλλά για θέματα υγείας πρέπει να ενημερωνόμαστε όσο το δυνατόν πληρέστερα. Καλό θα ήταν έστω και τώρα να μιλήσεις με τον γιατρό σου,να ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες αλλά και να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις για όσα σε φοβίζουν.

 

Πάντως εγώ έχω κάνει αφαίρεση πολύποδα τραχήλου με laser σε συνδυασμό με απόξεση, λόγω "ρίζας" εσωτερικά - έναν μήνα μετά έμεινα έγκυος! :)

Μη στενοχωριέσαι, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας κίνδυνος στειρότητας, εφ' όσον όλα έγιναν όπως πρέπει. Αν δεν τον είχες αφαιρέσει θα ήταν πιο πιθανό να σου δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα...

 

Καλή ανάρρωση!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα η ιστορία μου φίλες μου ξεκινάει απο τον Αυγουστο του 2010 οπου ξεκινήσαμε να είμαστε ελεύθεροι στις επαφές μας με τον αντρα μου πιστεύοντας πως μεσα σε ένα λογικό πλαισιο θα γίνουμε και εμείς γονείς.

Οσο πέρναγε ο καιρός περάσαμε και μεις καποιες φάσεις που όλες οσες προσπαθείτε καιρό τις ξέρετε.

Και νεύρα είχαμε, και κλάματα απο μέρους μου, άρνηση κάποιες φορές του τύπου " ας μην μείνω έγκυος καθόλου να τελειώνουμε" και τα λοιπα...

Κάναμε όλες τις εξετάσεις, σπερμοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία, ορμονικό έλεγχο, τα γνωστά.

Τον Δεκέμβριο του 2013 διέγνωσαν πολύποδα στο ενδομήτριο τσεκαρισμένο απο 2 γιατρούς. Και τελικά 26 Απριλίου τον αφαίρεσα υστεροσκοπικά.

Η γιατρός μου είπε, όπως είδα και στο DVD πως η μήτρα ήταν γεμάτη με πολύποδες. Οταν λέμε γεμάτη, γεμάτη...!!!

Μου είπε πως αυτή ηταν η αιτία.

Οπως και να έχει σε 2 μήνες κλείνουμε 4 χρονια ελεύθερων επαφών και εγώ ειμαι 32 χρονών. Περιμένω να αδειαθετήσω απο μέρα σε μέρα για να με δεί και να ξεκινήσουμε πάλι τις προσπάθειες.

Θέλω να ελπίζω πως θα είμαι πιο τυχερή τωρα, αν δεν μπορώ να πιασω και πάλι δεν ξέρω τι θα κάνω. Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλα φοβάμαι κι όλας.

 

Σας γράφω φιλες μου για να πάρετε κουράγιο όλες όσες θέλετε τοσο πολύ ενα μωράκι και δεν έρχεται. Καμια μας δεν είναι μόνη, έχουμε η μία την άλλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!Πέρασα πολύ πρόσφατα απο την διαδικάσια της πρωτης μου εξσωματικής που ήταν αποτυχημένη...στον υπέρηχο για να δούμε το μέγεθος των ωαρίων για να προχωρήσω σε ωοληψια ο γυναικολόγος εντοπισε ενα πολύποδα στο ενδομητριο αλλα επιδη δεν ηταν στο μέρος που θα γινόταν η εμφύτευση θεωρησε οτι δεν θα επηρρεαζε στην εξωσωματική που συνεχίστηκε κανονικα....μου εμφύτευσαν 3 εμβρυα και η χωριακη μετα απο 14 μερες ηταν 2.2!!!! τωρα μετα την αποτυχημενη εξωσωματική μου προτεινε να κανω μια υστεροσκόπηση για να δουμε αν υπάρχει αλλο πρόβλημα και να αφαιρέσουμε κια τον πολύποδα για να προχωρήσουμε στην δευτερη εξωσωματικη... Ο τελευταιος μου κολπικος ήταν να σημειώσω πριν 4 μήνες και τότε δεν υπήρχε τιποτα...κανενας πολύποδας...ειναι δυνατόν να δημιουργήθηκε μέσα σε 4 μήνες ως δια μαγίας??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Πέρασα πολύ πρόσφατα απο την διαδικάσια της πρωτης μου εξσωματικής που ήταν αποτυχημένη...στον υπέρηχο για να δούμε το μέγεθος των ωαρίων για να προχωρήσω σε ωοληψια ο γυναικολόγος εντοπισε ενα πολύποδα στο ενδομητριο αλλα επιδη δεν ηταν στο μέρος που θα γινόταν η εμφύτευση θεωρησε οτι δεν θα επηρρεαζε στην εξωσωματική που συνεχίστηκε κανονικα....μου εμφύτευσαν 3 εμβρυα και η χωριακη μετα απο 14 μερες ηταν 2.2!!!! τωρα μετα την αποτυχημενη εξωσωματική μου προτεινε να κανω μια υστεροσκόπηση για να δουμε αν υπάρχει αλλο πρόβλημα και να αφαιρέσουμε κια τον πολύποδα για να προχωρήσουμε στην δευτερη εξωσωματικη... Ο τελευταιος μου κολπικος ήταν να σημειώσω πριν 4 μήνες και τότε δεν υπήρχε τιποτα...κανενας πολύποδας...ειναι δυνατόν να δημιουργήθηκε μέσα σε 4 μήνες ως δια μαγίας??

 

Καλησπέρα.Λυπάμαι κοπέλα μου για την πρώτη σου εξωσωματική..Εγώ πριν ένα χρόνο μου είχαν εντοπίσει έναν πολύποδα στο ενδομήτριο..Ήταν αρκετά μεγάλος..Μου χε πει και μένα ο γιατρός μου να το παρακολουθούμε να δούμε πως θα πάει..Τον Μαιο,οταν το ξαναέψαξα γιατι θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθεοςε για παιδάκι είχε δημιουργηθεί και άλλος..Έκανα υστεροσκόπηση και υπήρχε και τρίτος τελικά μικρος πολυ..Και μετά απο λιγους μήνες έμεινα έγκυος με εξωσωματική..Πάντως ο γιατρός μου μου χε πει πως εμποδίζουν τη σύλληψη..αν κατάλαβα καλά εσένα τον εντόπισαν πριν την ωοληψία??

SEmyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Λυπάμαι κοπέλα μου για την πρώτη σου εξωσωματική..Εγώ πριν ένα χρόνο μου είχαν εντοπίσει έναν πολύποδα στο ενδομήτριο..Ήταν αρκετά μεγάλος..Μου χε πει και μένα ο γιατρός μου να το παρακολουθούμε να δούμε πως θα πάει..Τον Μαιο,οταν το ξαναέψαξα γιατι θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθεοςε για παιδάκι είχε δημιουργηθεί και άλλος..Έκανα υστεροσκόπηση και υπήρχε και τρίτος τελικά μικρος πολυ..Και μετά απο λιγους μήνες έμεινα έγκυος με εξωσωματική..Πάντως ο γιατρός μου μου χε πει πως εμποδίζουν τη σύλληψη..αν κατάλαβα καλά εσένα τον εντόπισαν πριν την ωοληψία??

 

οτι χρειαστείς ρώτα με..Αν θέλεις ελα στο ΄΄συμπτώματα εμφύτευσης μετα απο εξωσωματική'' ειναι κοπέλες πιο έμπειρες και πιο πριν απο μένα,και ισως βοηθηθείς αρκετά

SEmyp3.png
Link to comment
Share on other sites

οτι χρειαστείς ρώτα με..Αν θέλεις ελα στο ΄΄συμπτώματα εμφύτευσης μετα απο εξωσωματική'' ειναι κοπέλες πιο έμπειρες και πιο πριν απο μένα,και ισως βοηθηθείς αρκετά

 

οκ θα έρθω και απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Λυπάμαι κοπέλα μου για την πρώτη σου εξωσωματική..Εγώ πριν ένα χρόνο μου είχαν εντοπίσει έναν πολύποδα στο ενδομήτριο..Ήταν αρκετά μεγάλος..Μου χε πει και μένα ο γιατρός μου να το παρακολουθούμε να δούμε πως θα πάει..Τον Μαιο,οταν το ξαναέψαξα γιατι θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθεοςε για παιδάκι είχε δημιουργηθεί και άλλος..Έκανα υστεροσκόπηση και υπήρχε και τρίτος τελικά μικρος πολυ..Και μετά απο λιγους μήνες έμεινα έγκυος με εξωσωματική..Πάντως ο γιατρός μου μου χε πει πως εμποδίζουν τη σύλληψη..αν κατάλαβα καλά εσένα τον εντόπισαν πριν την ωοληψία??

 

ναι στο τελίωμα του πρωτοκόλλου μου τον βρήκαν, πριν την ωοληψία αλλα ήταν πολύ μπροστά στη μήτρα και δεν επηρεαζε στη συλληψη, συμφωνα με τα οσα μου ειχαν πει και ο γιατρος που το ειδε στον υπέρηχο και ο Πάντος που ειδοποιήθηκε αμέσως....Η σαλπιγγογραφία μου το 2011 ήταν καθαρη....αλλα θέλει μάλλον αν δεί αν προέκυψε κάτι άλλο...τι να πω....

Το ότι έμεινες έγκυος μετα απο αυτο μου δίνει ελπίδα γιατι αυτη τη στιγμή είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν το περιμενα....

Link to comment
Share on other sites

ναι στο τελίωμα του πρωτοκόλλου μου τον βρήκαν, πριν την ωοληψία αλλα ήταν πολύ μπροστά στη μήτρα και δεν επηρεαζε στη συλληψη, συμφωνα με τα οσα μου ειχαν πει και ο γιατρος που το ειδε στον υπέρηχο και ο Πάντος που ειδοποιήθηκε αμέσως....Η σαλπιγγογραφία μου το 2011 ήταν καθαρη....αλλα θέλει μάλλον αν δεί αν προέκυψε κάτι άλλο...τι να πω....

Το ότι έμεινες έγκυος μετα απο αυτο μου δίνει ελπίδα γιατι αυτη τη στιγμή είμαι πολύ στεναχωρημένη...δεν το περιμενα....

 

Λογικό είναι να στεναχωρέθηκες αλλα εννοείτε πως δε το βάζουμε κάτω.. και ελπίδες έχουμε και πίστη και ολα καλα θα μας πάνε..Μανούλες όλες θα γίνουμε..Αν επιτρέπεται τώρα σε τι στάδιο είσαι??θα κάνεις υστεροσκόπηση?αν δεν ενοχλεί οπως σου πε ο γιατρός σου?Πριν τους αφαιρέσουν τουσ δικούς μου τουσ πολύποδες είχα πονάκια χαμηλά και αρκετό αίμα στην περίοδο..

SEmyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Automath καλησπερα και απο εμενα...βλεπω εχουμε κοινες ιστοριες...ειμαστε στο ιδιο κεντρο και εγω μετα την ωοληψια και ενω ειχα κανει αφαιρεση οινομοι ματων πριν 6 μηνες και ολα ηταν καθαρα, μου λενε βρηκαμε εναν πολυποδς και να καταψυξουμε τα ωαρια να κανετε υστεροσκοπηση....αφου εχασα κατι χρονια απι την ζωη μου, ζητησα να δω παντο αμεσως..μου εκανε υπερηχο και μου ειπε οτι τελικα ειναι μικρος και ανευ λογου και προχωραμε κανονικα....και τωρα ο πολυποδας δν υπαρχει πια...τι να πω...εμεις ειχαμε θεμα με το σπερμα....να κοιταξεις την θρομβοφιλια...οτι θες εδω ειμαστε

qEAqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα!!! Πριν αρχίσω την δική μου ιστορία κ ξεχαστώ να πω ότι εύχομαι σε όλες τα καλύτερα όσο πιο σύντομα γίνεται!!!

Εν συντομία να πω ότι ήδη έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς γιατρούς κ αύριο πάω για τον πέμπτο! Εκεί που πίστευα ότι όλα είναι φυσιολογικά κ κανονικά καθώς ήμουν πολύ τακτική στις επισκέψεις στην γιατρό μου, μέσα στο Πάσχα κ ενώ εκείνη απουσίαζε παρουσίασα πολύ έντονο πόνο χαμηλά κ είχα κ αίμα ενώ ήμουν στην 24η μέρα του κύκλου με κανονικό 28με29! Πήγα λοιπόν στο νοσοκομείο!!!! Εκεί ο "καλός" γιατρούλης :@ διέγνωσε πολύποδα 10εκατοστών με πιθανή κακοήθεια,για να μην τα πολυλογώ ταχρειάστηκα!μου είπε να βάλω άμεσα μπρος για παιδί γιατί το πολύ σε ένα με 2 χρονια πάω λέει για ολικ,ή αφαίρεση!Πέρασε το Πάσχα πήγα στην γιατρό μου η οποία μου είπε ότι βλέπει έναν πολύποδα στη μήτρα περίπου 1,5εκ κ πρότεινε στην σημερινή εποχή κ εν απόνεραέτος 2014 απόξεση! Έφυγατρέχοντας! Τρίτος γιατρός βλέπει κάτι στα 4εκ κ προτείνει να το αφήσουμε αν κ δύσκολα λέει μπορώ να συλλαβω καν γίνει κάτι τέτοιο πάω κατά 90%για αποβολή! Τέταρτος λέει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο κ να μην κάνω τίποτα αφού ακόμα είμαι ατεκνη γιατί θα τραυματιστεί η μή τρα! Αύριο έχω ραντοεβού κ με 5ο!πόσες διαφορετικές απόψεις βρε κορίτσια! Άκουσα από το τίποτα μέχρι καρκίνο! Πάω να τρελαθώ! Την βοήθεια σας κ τα φώτα σας,σας παρακαλώ!! Συγνώμη για την πολυλογία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα!!! Πριν αρχίσω την δική μου ιστορία κ ξεχαστώ να πω ότι εύχομαι σε όλες τα καλύτερα όσο πιο σύντομα γίνεται!!!

Εν συντομία να πω ότι ήδη έχω επισκεφτεί 4 διαφορετικούς γιατρούς κ αύριο πάω για τον πέμπτο! Εκεί που πίστευα ότι όλα είναι φυσιολογικά κ κανονικά καθώς ήμουν πολύ τακτική στις επισκέψεις στην γιατρό μου, μέσα στο Πάσχα κ ενώ εκείνη απουσίαζε παρουσίασα πολύ έντονο πόνο χαμηλά κ είχα κ αίμα ενώ ήμουν στην 24η μέρα του κύκλου με κανονικό 28με29! Πήγα λοιπόν στο νοσοκομείο!!!! Εκεί ο "καλός" γιατρούλης :@ διέγνωσε πολύποδα 10εκατοστών με πιθανή κακοήθεια,για να μην τα πολυλογώ ταχρειάστηκα!μου είπε να βάλω άμεσα μπρος για παιδί γιατί το πολύ σε ένα με 2 χρονια πάω λέει για ολικ,ή αφαίρεση!Πέρασε το Πάσχα πήγα στην γιατρό μου η οποία μου είπε ότι βλέπει έναν πολύποδα στη μήτρα περίπου 1,5εκ κ πρότεινε στην σημερινή εποχή κ εν απόνεραέτος 2014 απόξεση! Έφυγατρέχοντας! Τρίτος γιατρός βλέπει κάτι στα 4εκ κ προτείνει να το αφήσουμε αν κ δύσκολα λέει μπορώ να συλλαβω καν γίνει κάτι τέτοιο πάω κατά 90%για αποβολή! Τέταρτος λέει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο κ να μην κάνω τίποτα αφού ακόμα είμαι ατεκνη γιατί θα τραυματιστεί η μή τρα! Αύριο έχω ραντοεβού κ με 5ο!πόσες διαφορετικές απόψεις βρε κορίτσια! Άκουσα από το τίποτα μέχρι καρκίνο! Πάω να τρελαθώ! Την βοήθεια σας κ τα φώτα σας,σας παρακαλώ!! Συγνώμη για την πολυλογία!

 

Χρειαζεται προσοχη στην επιλογη του γιατρου!!! Αν ειναι 10 εκατοστα σημαινει οτι ο πολυποδας ειναι τοσο μεγαλος που εχει σχεδον το διπλασιο μεγαθος απο οτι ολη η μητρα μαζι!!!!! Μηπως ειπε 10 ΧΙΛΙΟΣΤΑ??? Αν ειπε "εκατοστα" τοτε μαλλον βλεπει λαθος. Μηπως ηταν κανενας ειδικευομενος στο Νοσοκομειο που δεν ειχε ιδεα??? Επισης, αν ειναι πραγματι 10 εκατοστα, τοτε ειναι ακομα μεγαλυτερο λαθος να λεει οτι μπορει μια γυναικα να μεινει εγκυος καθως αυτο (αν ειναι 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ) ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ!!! Τελος ειναι τουλαχιστον εγκληματικο να λες σε μια γυναικα οτι μπορει να εχει καρκινο, και μαλιστα να της λες να το αφησει 1-2 χρονια προσπαθοντας να κανει παιδι!!!!!!!! Τουλαχιστον τρελο αν οχι εγκληματικο!!! Πιστευω λοιπον οτι μαλλον πεσατε σε καποιον ασχετο ή εγκληματια.

 

Σε οτι αφορα την αποξεση, θεωρειται ξεπερασμενη μεθοδος. Η συγχρονη λυση με τα καλυτερα αποτελεσματα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η υστεροσκοπηση. Αρα καλα κανατε και φυγατε και απο τη δευτερη!

 

Στην τριτη περιπτωση, πολυποδας 4 εκατοστα θεωρειται τεραστιος και πρεπει να βγει!!! Θα δημιουργησει προβληματα σιγουρα!!! Δεν μπορειτε να τον αφησετε... !!

 

Στην τεταρτη περιπτωση, αν ο γιατρος ξερει να κανει τη δουλεια του, τοτε δεν δημιουργουνται προβληματα στη μητρα. Αν δημιουργηθει προβλημα ειναι συνηθως απο κακη τεχνικη.

 

Ελπιζω να σας βοηθησα. Θα χαρω να σας βοηθησω σε οτιδηποτε άλλο μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας! Μετά από μια πιο ψύχραιμη έρευνα διαπιστώθηκε ότι ο γιατρός του νοσοκομείου είναι ειδικευόμενος!αυτό που με εξοργίζει όμως είναι οι διαφορετικές απαρχαιωμενες απόψεις κ προτάσεις! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εν έτος 2014 θα πρέπει να κάνουμε τον Πουαρό για θέματα που αφορούν την υγεία μας σε πρώτη φάση κ την ψυχολογία μας ως αποτέλεσμα λάθος χειρισμών κάποιων που θέλουν να ονομάζονται "επαγγελματίες" στον τομέα της υγείας προσβαλοντας τον κλάδο σας!!!

Ευχαριστώ κ πάλι για την ανταπόκριση σας κ την υπομονή σας!

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...