Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και προβληματισμοι


τατιαννα

Recommended Posts

Είχα τους προβληματισμούς μου για τα εμβόλια, χωρίς να ασχολούμαι με την ομοιοπαθητική, αλλά είχα διαβάσει για κάποιες παρενέργειες. Άλλωστε και τα εμβόλια στην πράξη είναι ομοιοπαθητική, με τη διαφορά ότι προκαλείς τη νόσο επίτηδες

 

υπαρχει διαφορα μεταξυ της ισοπαθητικης και της ομοιπαθητικης...στην ισοπαθητικη γινεται ο εμβολιασμος(ισος προς ισο) δλδ προκαλεις το ανοσοποιητικο συστημα με την χορηγηση της ιδιας της ασθαινειας στον οργανισμο ¨καλωντας ¨το ανοσοποιητικο σου να δυναμωσει ...με την ομοιπαθητικη ¨καλεις ¨το ανοσοποιητικο σου συστημα να ξυπνησει με την χορηγηση καποιον φαρμακων που προκαλουν το συμπτωμα της ασθαινειας κι οχι την ιδια την ασθαινεια , αν πχ εχεις συναχη βαση ομοιπαθητικης θα χορηγηθει ενα φαρμακο το οποιο αν ησουν υγειης θα σου προκαλουσε συναχη! με αυτο τον τροπο η ομοιπαθητικη καλει με φυσικα μεσα να ξυπνησει ο οργανησμος, να δυναμωσει και να τα ανταπεξελθει στην πρόκληση....

κατα τα αλλα θα συμφωνησω μαζι σου με ολη την δημοσιευση σου, εχεις δικιο στους προβληματισμους που εθεσες και ...ενημερωση! ενημερωση! ενημερωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να δώσω και ένα τόνο υπέρ των εμβολίων να μην λέτε βρε παλιόπαιδα...αμα σκάσει η νόσος των πουλερικών που απ' ότι φαίνεται θα σκάσει σε λίγο, τώρα στη γωνία ειναι και στρίβει....δεν θα πάμε όλοι να κάνουμε εμβόλιο μιας και κανείς δεν έχει αναπτύξει αντισώματα κατά της νόσου καθότι και νεοσύστατη;;;

Θα πάμε και θα κάνουμε και μόκο καθώς ειναι θανατηφόρα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αλλά για την καημένη την ανεμοβλογιά θα το σκεφτώ η ρημάδα τι να κάνω;;;; Η αμφιβολία ειναι στη φύση μου...α ρε Υδροχόοε εσύ φταις, παλιοεπαναστάτη!

 

κατι σε καποια σελιδα του ποστ ειχε γραφτει κατι για ειρωνειες και επιθεσεις κατα της ομοιοπαθητικής.299481a1w9czrf0r.gif.

Ενα απλο παραδειγμα παραθεσα,οποιος θελει μπορει να βρει και αλλα παρομοια.

125420vuh9az127q.gif

 

 

Αν καταλαβαίνω καλά υπονοείς ότι κοροιδέυω;

Δεν ειναι του επιπέδου μου χρήστη DALIA, μιλάω σοβαρά, για μια τέτοια ασθένεια θα ήμουν υπέρ του μαζικού εμβολιασμού.

 

Να διαβάζουμε καμια φορά λίγο με προσοχή τα λεγόμενα των άλλων και να μην κυνηγάμε την ειρωνία στην κάθε τελεία ή στο κάθε θαυμαστικό...δεν θα ωφελήσει σίγουρα το φόρουμ μια πράξη τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάζουμε καμια φορά λίγο με προσοχή τα λεγόμενα των άλλων και να μην κυνηγάμε την ειρωνία στην κάθε τελεία ή στο κάθε θαυμαστικό...

 

ξερουμε πολυ καλα ολοι ( με επιπεδο ή χωρίς ) ποιος κυνηγαει τις ειρωνειες.Και φυσικα δεν ηταν το μοναδικο αυτο που παρεθεσα.Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ Ν'ΑΚΟΥΩ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα ωφελήσει σίγουρα το φόρουμ μια πράξη τέτοια.

 

Ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις χρηστη yogini.

284174kpfc9kek83.gif

 

 

Kαι επειδη θα πουμε αλλες 1.000.00000 τα ιδια πραγματα και επειδη το προβλημα μας τελικα θα ειναι ποιος ειρωνευτηκε περισσοτερο και ποιος λιγότερο

 

729857gqshtjsa4p.jpg

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κιαν σκεφτούμε τις πιθανότητες, υπάρχουν απείρως περισσότερες πιθανότητες σοβαρών παρενεργειών από το μη εμβολιασμό παρά από τα εμβόλια.

 

.

 

Αυτό δεν το ξέρουμε. Μπορεί το παιδί ΜΑΣ να μη νοσήσει ποτέ ή να νοσήσει και να μην μείνει κάποιο πρόβλημα στο παιδί ακόμα και αν δεν το εμβολιάσουμε ποτέ. Ενώ αν το εμβολιάσουμε μπορεί μία στις δεν ξέρω πόσες να πάθει χειρότερα. Άρα υπάρχει μία λογική στη λογική του να μην τα εμβολιάσουμε για όλες τις ασθένειες. Σκεπτόμενες πάντα όχι το καλό του συνόλου, αλλά το καλό του παιδιού μας, που νομίζω προέχει για τον γονέα, ενώ είναι δευτερεύον για τους Υπουργούς Υγείας κτλ.

 

Φυσικά και το ξέρουμε, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο για όσα υποχρεωτικά προβλεπόμενα εμβόλια μπορεί να έχουν μία στο εκατομμύριο αρνητικές παρενέργειες όπως μπορεί να διαπιστώσει οποιοσδήποτε ερευνώντας το θέμα (έχουν αναφερθεί πολλά επ' αυτού παραπάνω στο topic). Γι αυτό άλλωστε και είναι υποχρεωτικά. Επιπλέον εμβολιασμός δε γίνεται σε εθνικό επίπεδο για να προστατεύσει το δικό μου παιδί αλλά όσο περισσότερα παιδιά γίνεται.

 

Σε πάρα πολλά σοβαρά θέματα δεν μπορούμε παρά να βασιστούμε στις στατιστικές και στο νόμο των πιθανοτήτων. Κανένας δε θα μας υπογράψει ότι είμαστε απόλυτα ασφαλείς, όλα εμπεριέχουν ένα ρίσκο, απλώς διαλέγουμε το μικρότερο πιθανό για μας αλλά και τους συνανθρώπους μας.

 

Για τα έξτρα εμβόλια, είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίσει. Εγώ κάνω αυτό που μου συστήνει ο γιατρός μου γιατί θεωρώ ότι γνωρίζει περισσότερα από μένα για το θέμα.

 

Επιπλέον κατά τη γνώμη μου το καλό του συνόλου είναι απόλυτα αλληλένδετο με το καλό του παιδιού μου και με αυτό το δεδομένο ενεργώ.

 

Αν όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι εμβολιασμένα, θεωρητικά το δικό μας παιδί δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί. Έτσι σκέφτονται όσοι δεν τα εμβολιάζουν, χωρίς να συμφωνώ μαζί τους. Απλώς λέω οτι θεωρητικά είναι λογικό.. Μην πιανόμαστε από το τίποτα !

 

Και στην τελική, εμένα τί με νοιάζει αν είναι υποχρεωτικό ή όχι (άσε που αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ θα δεις οτι δεν είναι παρά μόνο ένα εμβόλιο υποχρεωτικό)... Εμένα με νοιάζει το καλό του δικού μου παιδιού πρωτίστως... Δεν θυσιάζω την υγεία του δικού μου παιδιού για το καλό του συνόλου, αν αυτό υπονοείς οτι πρέπει να κάνουμε!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι εμβολιασμένα, θεωρητικά το δικό μας παιδί δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί. Έτσι σκέφτονται όσοι δεν τα εμβολιάζουν, χωρίς να συμφωνώ μαζί τους. Απλώς λέω οτι θεωρητικά είναι λογικό.. Μην πιανόμαστε από το τίποτα !

 

Αυτό είναι ένα από τα επιχειρήματα για το ζήτημα που μας απασχολεί το οποίο αναφέρθηκε σε προηγούμενα post και συζητήθηκε στο topic όπου όπως θα διαπιστώσεις αν το διαβάσεις παρακολουθώ και συμμετέχω εδώ και καιρό.

Καταλαβαίνω ότι δεν υιοθετείς αυτήν την άποψη, ούτε έχω καμία διάθεση να εμπλακώ σε αντιπαράθεση, αισθάνομαι όμως την ανάγκη να επαναλάβω ότι το επιχείρημα αυτό το θεωρώ σαθρό γιατί με αυτή τη λογική θα πάψουν πολύ γρήγορα τα υπόλοιπα παιδιά να είναι εμβολιασμένα γιατί και άλλοι γονείς θα θεωρήσουν λογικό να μην εμβολιάσουν τα παιδιά τους θεωρητικά εκ του ασφαλούς.

 

Υπενθυμίζω επίσης το σχετικό post της Maria-P με το οποίο συμφωνώ: Αν σιγά-σιγά τα παιδιά σταματήσουν να εμβολιάζονται, κάποια στιγμή θα ξεσπάσει επιδημία, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι' αυτό.

Επιπλέον, ζούμε σε μια χώρα στην οποία η είσοδος των μεταναστών είναι αθρόα, πολλές αρρώστιες που πιστεύαμε ότι ανήκουν στο παρελθόν, επανήλθαν.

Και καλά, τα παιδάκια που έχουν εμβολιαστεί το πολύ- πολύ να περάσουν τις αρρώστιες πολύ ελαφριά αλλά σκέφεστε τί έχει να συμβεί με τα βρέφη που δεν θα έχουν προλάβει να εμβολιαστούν;

 

Επιπλέον θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν πιάνομαι από το τίποτα, ούτε από τίποτα γενικότερα, απλώς συμμετέχοντας στη συζήτηση απαντώ σε ένα post για ένα θέμα το οποίο θεωρώ πολύ σοβαρό.

 

Και στην τελική, εμένα τί με νοιάζει αν είναι υποχρεωτικό ή όχι (άσε που αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ θα δεις οτι δεν είναι παρά μόνο ένα εμβόλιο υποχρεωτικό)... Εμένα με νοιάζει το καλό του δικού μου παιδιού πρωτίστως... Δεν θυσιάζω την υγεία του δικού μου παιδιού για το καλό του συνόλου, αν αυτό υπονοείς οτι πρέπει να κάνουμε!

 

Τα εμβόλια του εθνικού προγράμματος εμβολιασμού είναι υποχρεωτικά. Το ότι μόνο για την παράλειψη ενός εμβολίου υπάρχει πρόστιμο και το ότι κάποιοι εκμεταλλευόμενοι νομικά κενά μπορούν να γράψουν τα παιδιά τους ανεμβολίαστα στο σχολείο, δε σημαίνει για μένα τίποτα άλλο παρά μόνο ότι όπως και σε πάρα πολλούς άλλους τομείς στην Ελλάδα υπάρχουν κακώς κείμενα που πρέπει να διορθωθούν.

 

Το αν εσένα δε σε νοιάζει δεν μπορώ παρά να το σεβαστώ, εκφράζω όμως τη διαφωνία μου με τη στάση αυτή. Και εμένα με νοιάζει το καλό του παιδιού μου και δεν υπονοώ καμιά θυσία, δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει αυτό… Εννοώ και το λέω ξεκάθαρα ότι το καλό του παιδιού μου εξαρτάται από το καλό του συνόλου, ιδιαίτερα στο θέμα του εμβολιασμού όπως εξήγησα παραπάνω. Δεν ζούμε μόνοι μας, είμαστε κομμάτι της κοινωνίας. Επιπλέον δεν θυσιάζω το παιδί μου εμβολιάζοντάς το, αντίθετα το προστατεύω με ταυτόχρονη ωφέλεια για το κοινωνικό σύνολο.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζούμε μόνοι μας, είμαστε κομμάτι της κοινωνίας. Επιπλέον δεν θυσιάζω το παιδί μου εμβολιάζοντάς το, αντίθετα το προστατεύω με ταυτόχρονη ωφέλεια για το κοινωνικό σύνολο.

Συμφωνω απολυτα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια (συγνώμη για την προσφώνηση),

 

Οι γονείς που δεν τα εμβολιάζουν θέλουν οι υπόλοιποι να τα εμβολιάζουν... γιατί μόνο έτσι είναι λογικό, λογικότατο, αυτό που κάνουν.

 

Γι'αυτό έβαλα και την προϋπόθεση "αν όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι εμβολιασμένα".

 

Επίσης, οι νόμοι στην Ελλάδα υπάρχουν κυρίως για να δείξουν τί είναι σωστό και τί όχι :lol: .

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νοιάζει το καλό του δικού μου παιδιού πρωτίστως... Δεν θυσιάζω την υγεία του δικού μου παιδιού για το καλό του συνόλου, αν αυτό υπονοείς οτι πρέπει να κάνουμε!

 

Στάσεις ζωής σαν και ετούτη , είναι ακριβώς αυτό που πάει στραβά σε αυτόν τον πλανήτη... Λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιες απόψεις.

 

Εγώ λοιπόν , βάζω το καλό του Συνόλου στο ίδιο ακριβώς σημείο με το καλό του Μπέμπη μου. Ούτε πιο πάνω , ούτε πιο κάτω. Ανεχθείτε με για πέντε λεπτά - θα θεωρητικολογήσω....

 

Ο "κοινωνικός αλτρουισμός" είναι ακριβώς αυτό που διαφοροποιεί το ζώον από τον άνθρωπό, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο μεγάλος θεωρητικός βιολόγος Richard Dawikins στο βιβλίο του "The selfish Gene" ένα από τα σπουδαιότερα βιβλία που γράφτηκαν ποτέ.

 

Στο βιβλίο αυτό ο Dawkins αποδυκνείει με μαθηματικά (!) και βασικούς κανόνες συνδυαστικής βιολογίας (!) πώς οι "εγωιστικοί" μειοψηφικοί πληθυσμοί επιβιώνουν μια χαρά σε βάρος του "αλτρουϊστικού" συνόλου αλλά όταν τα "εγωϊστικά" γονίδια αυξάνονται στην γονιδιακή δεξαμενή , η μικρο-κοινωνία καταρρέει.

 

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι σε έναν πλειοψηφικό πληθυσμό εμβολιασμένων οι μειοψηφούντες μη-εμβολιασμένοι αποκτούν εγγενές πλεονέκτημα ("free lunch" θα λέγανε οι αγγλίζοντες : δεν νοσώ - δεν έχω παρενέργειες ) γιατί μάλλον δεν θα νοσήσουν σοβαρώς.

 

Όσο όμως ο μη-εμβολιασμός γίνεται ελκυστικότερος στην "αλτρουϊστική ομάδα" ο κίνδυνος μεγαλώνει. Τελικά από κάποιο σημείο καμπής και μετά ξεσπά επιδημία , οπότε η "αλτρουϊστική ομάδα" αποκτά το εγγενές πλεονέκτημα (της ανοσίας - διότι ο "εγωϊστικός πληθυσμός" αρχίζει να πεθαίνει σωρηδόν) οπότε ο αέναος κύκλος ξεκινά και πάλι...

 

Τελικά , κατα τα Ολλανδικά πρότυπα της δεκαετίας του 80' θα πεθάνουν μερικά παιδάκια , μερικές εκατοντάδες θα σακατευτούν σωματικά και διανοητικά , μερικές χιλιάδες θα νοσήσουν πολύ βαριά με μακρόχρονες οδυνηρές αποθεραπείες και τελικά , θα έρθουμε στα ίσια μας ώς κοινωνία.

 

Διευκρινίζω ότι , Οι όροι "εγωιστής" και "αλτρουϊστής" χρησιμοποιούνται με το βιολογικό τους νόημα όπως το έθεσε ο Dawkins στο βιβλίο του. Το συγκεκριμένο βιβλίο βρίθει παραδειγμάτων παρασιτικής συμπεριφοράς μειοψηφιών σε πλειοψηφίες και πως αναποφευκτα αυτές οδηγούν σε συνολική κατάρρευση.

 

Τελικά στο τέλος του βιβλίου ο Dawkins κατανοόντας το αδιέξοδο , προτείνει την αισιόδοξη θεωρία των "Μιμιδίων" με τα οποία ο άνθρωπος δεν θα οδηγείται πλέον από τα γονιδιακά του ένστικτα ("να επιβιώσω σε βάρος του δίπλα μου") αλλά από κοινωνικά ορμώμενες συμπεριφορές...

Link to comment
Share on other sites

daddycool is back!!!!!!!!!!!!!!

Welcome!

 

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να σκεφτόμαστε εγωιστικά παρόλο που το παιδί μας σίγουρα θα το έχουμε πάντα πιο πάνω απο του διπλανού...μάλλον ειναι η φύση μας τέτοια...

 

Δεν νομίζω λοιπόν ότι ειναι σωστό να σκέφτεται κάποιος δεν με νοιάζει ας πάθουν τα άλλα παιδάκια αλλά το δικό μου να ειναι καλά...γιατι δεν θα ειναι σίγουρα....

 

Ο προβληματισμός ο δικός μου τουλάχιστον δεν μπορεί να απαντηθεί απο εδώ σχετικά με το πόσο απαραίτητα ειναι ΟΛΑ τα εμβόλια που συνίστανται απο τον εθνικό φορέα και ασφαλή για την υγεία των παιδιών μας....εχω διαβάσει όλα τα παραπάνω οπότε δεν χρειάζεται να τα επαναλάβετε κατανοώ την λογική σας και την συμμερίζομαι αλλά έχω κάποια κενά και το κράτος δεν λέει να μου τα συμπληρώσει και αυτό με ανησυχεί περισσότερο....

γιατι δεν βγαίνουν να πουν δημόσια ότι ΟΛΑ τα εμβόλια ειναι απολύτως απαραίτητα και ασφαλή για τα παιδιά μας....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ;;;;;;;;;

 

...γιατί δεν τους νοιάζει;

...γιατί δεν ειναι σίγουροι;

...γιατί δεν ξέρουν και οι ίδιοι;

...ΓΙΑΤΙ;;;;

 

....εγω που να ξέρω....εγω πως θα ειμαι σίγουρη...αυτός ειναι ο δικός μου ο προβληματισμός....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου και εσένα γιογκινάκι :D αλλά δεν γύρισα ακόμα , είμαι στην Λευκάδα , αλλά εξαρτημένος γαρ από την παρέα μας επικοινωνώ μαζί σας ... ασυρμάτως.

 

Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα γράφεις...

Link to comment
Share on other sites

 

γιατι δεν βγαίνουν να πουν δημόσια ότι ΟΛΑ τα εμβόλια ειναι απολύτως απαραίτητα και ασφαλή για τα παιδιά μας....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ;;;;;;;;;

 

 

Όχι, δεν είναι όλα υποχρεωτικά. (για παράδειγμα το εμβόλιο για τον ροταϊό δεν είναι υποχρεωτικό).

 

Το υπουργείο Υγείας (για την ακρίβεια η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών η οποία αποτελείται από επιστήμονες) θεωρεί ότι κάποια εμβόλια είναι υποχρεωτικά. Γι΄αυτό τον λόγο τα έχει εντάξει στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

 

Στην ιστοσελίδα του υπουργείου Υγείας μπορείς να δεις ποιά είναι τα υποχρεωτικά εμβόλια ή να ρωτήσεις αργότερα τον παιδίατρο.

 

http://www.mohaw.gr/gr/thefuture/anakoinoseis

 

 

Δημόσια όλοι οι υπουργοί Υγείας λένε και ξαναλένε ότι τα εμβόλια αυτά είναι υποχρεωτικά. (Αν δεν κάνω λάθος ο daddycool είχε παραθέσει πιο πάνω ένα απόσπασμα ομιλίας του Αβραμόπουλου που έλεγε αυτό ακριβώς).

 

Το ότι είναι 100% ασφαλή δεν θα το πει κανείς όχι μόνο για τα εμβόλια αλλά ούτε και για... την ασπιρίνη. Όλα τα σκευάσματα έχουν πιθανές παρενέργειες.

Από εκεί και πέρα, βάζεις κάτω τις πιθανότητες. Και όπως είπε παραπάνω και η Sun (αλλά και όποιος παιδίατρος κι αν ρωτήσεις):

 

Ακόμα κιαν σκεφτούμε τις πιθανότητες, υπάρχουν απείρως περισσότερες πιθανότητες σοβαρών παρενεργειών από το μη εμβολιασμό παρά από τα εμβόλια.

 

Και για τις συνέπειες των επιδημιών, ο daddycool στη σελίδα 3 έχει παραθέσει ένα κατεβατό με αριθμούς...

Link to comment
Share on other sites

βάζω το καλό του Συνόλου στο ίδιο ακριβώς σημείο με το καλό του Μπέμπη μου. Ούτε πιο πάνω , ούτε πιο κάτω.

 

daddycool αυτό δεν γίνεται. Πρέπει να διαλέξεις νομίζω για τη συγκεκριμένη συζήτηση και όχι θεωρητικά και γενικά.

 

Επίσης νομίζω yogini συμφωνούμε αφού η πρώτη σου πρόταση λέει το αντίθετο της δεύτερης !

 

Οτι δηλαδή οι μάνες όλου του κόσμου και σε όλα τα θηλαστικά λειτουργούν ενστικτωδώς για να προστατεύσουν το μωρό τους από οποιονδήποτε κίνδυνο, ακόμα και αν αυτό σημαίνει να κατασπαράξουν τον αρχηγό της αγέλης (τρόπος του λέγειν) άρα να βλάψουν το "κοινωνικό σύνολο". Και φυσικά δεν είπα πουθενά οτι δεν με νοιάζει τί θα πάθουν τα άλλα παιδιά. Νομίζω οτι αυτό είναι διαστρέβλωση...

 

Τέλος, το να έχεις πάνω απ'όλα την υγεία του παιδιού σου δεν είναι εγωισμός !!! :!: Κάπου πρέπει να βρεις daddycool τον ορισμό του εγωισμού.. :cool: Ε ναι λοιπόν ανήκω στα ζώα :lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω , δεν έχω σκοπό να κατασπαράξω κανένα. Το ανθρώπινο είδος έχει ξεπεράσει το στάδιο του ζώου (κατά μέσον όρο).

 

Κάνετε λάθος, ο άνθρωπος δεν είναι απλό θηλαστικό, αυτά είναι επικίνδυνες γενικεύσεις κατάλληλες για χαχόλικα ντοκυμαντέρ της δεκαετίας του ΄60. Ο άνθρωπος οργανώνεται σε κοινωνίες , ζεί με βάση κανόνες που ωφελούν το σύνολο. Οι κοινωνές αυτές είναι δομημένες στην αρχή του ότι "the needs of the many outweight the needs of the few" που θα έλεγε και ο Spock :)

 

Εάν ζούσα σε κοινωνία κανιβάλλων , ίσως έτρωγα παιδάκια για πρωϊνό. Εάν ζούσα στην Άγρια Δύση , ίσως πυροβολούσα με εξάσφαιρα τον παπά του χωριού, για ένα κουβά νερό στο άλογο μου.

 

Επειδή ζω σε μια αστική δυτική κοινωνία ,επιλέγω να εμβολιάσω το παιδί μου για το καλό το δικό του και των γύρω του. Κατανοώ ότι υπάρχουν και αρνητές , όπως άλλωστε προβλέπει και ο Dawkins.

 

Σας μίλησα για βιολογικό εγωισμό όπως τον ορίζει ο Dawikings μην μπερδεύεσθε - σας το ξαναείπα !!! . Από την άλλη , στα αλήθεια πιστεύετε ότι δεν ξέρω τον ετυμολογικό ορισμό του τρέχοντος εγωισμού και άρα πως ο τελευταίος χρησιμοποιήται σε μια παράγραφο της νεοελληνικής ; Με υποτιμάτε αγαπητή :D

 

Τελειώνω με το θέμα της επιλογής . Όσο μεγαλώνει ο μπέμπης μου και τον αγαπάω οπερισσότερα , τόσο νοιάζομαι και περισσότερο και για όλα τα υπόλοιπα παιδάκια. Δεν θα θυσίαζα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με πολλή προσοχή όλο τον, γεμάτο πάθος η αλήθεια είναι, διάλογο και κατέληξα στο ότι όσοι επιλέγουν να μην εμβολιάσουν τα παιδιά τους πολύ απλά έχουν την πολυτέλεια να το πράξουν, γιατί όλοι οι υπόλοιποι που “φοράμε παρωπίδες”, όπως διάβασα κάπου, και επιλέγουμε τον εμβολιασμό εξασφαλίζουμε την, προς στιγμή τουλάχιστον, απουσία κινδύνου για ύπαρξη επιδημίας. Είναι κρίμα κι άδικο όμως στο όνομα των “εναλλακτικών μεθόδων” κάποιοι γονείς , με συγχωρείτε πολύ αλλά θα το πω, να συμπεριφέρονται όντως ανεύθυνα. Το ότι οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν τεράστια οικονομικά οφέλη είναι κοινό μυστικό. Αυτό όμως αναιρεί τα τεράστια βήματα προόδου της ιατρικής επιστήμης και έρευνας; Αμφισβητείτε την αύξηση του μέσου όρου ζωής και την δραματική μείωση της βρεφικής και παιδικής θνησιμότητας;Και πάλι συγγνώμη αν γίνομαι επικριτική, αλλά με τρελαίνει η ιδέα ότι η “μόδα” των ημερών μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τα παιδιά όλων μας.

.pngec95dae21f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εξαιτίας του ότι η συζήτηση έχει σχέση με θέματα υγείας, και έχουν παρατεθεί στοιχεία σημαντικά,

δεν μεταφέρουμε την συζήτηση.

έχουν όμως γίνει συστάσεις στα μέλη μέσω πμ, έτσι ώστε να αποφεύγονται στο μέλλον, εκφράσεις που δυναμιτίζουν και οδηγούν την συζήτηση σε άλλα θέματα, όπως επίσης εκφράσεις οι οποίες προσβάλλουν ή κατηγορούν μερίδα ανθρώπων που έχουν διαφορετικές απόψεις απο αυτές που υποστηρίζουν οι συγγραφείς των δημοσιεύσεων.

 

Εξαιτίας του ότι η συζήτηση έχει να κάνει με θέματα υγείας, παρακαλούμε τα μέλη να δείξουν την ίδια ευαισθησία στα γραφόμενά τους όπως και για τα θέματα θρησκείας.

 

αγαπητη μου μαλλον σε ολες αυτες τις σελιδες που γραφτηκαν ξεχασατε να διαβασετε το παραπανω!

 

λυπαμε παντως πολυ που και οι δυο¨πλευρες¨ ( ή μεριδα αυτων) εξακολουθουν και δεν ειναι προσεκτικοι στις εκφρασεις τους.... διοτι οντως το θεμα ειναι αρκετα ευαισθητο!

 

Υ.Σ

αγαπητε daddycool βρηκα το βιβλιο που μας συστησατε και θα το ξεκοκαλλησω στο μπαλκονι μου υπο το φως των αστεριων κι εγω! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αγαπητή μου επειδή είναι τόσο ευαίσθητο θα έπρεπε ίσως να το αντιμετωπίσετε ανάλογα.... Το ύφος κάποιου μπορεί να είναι εξίσου προσβλητικό με τα τα γραφόμενα κάποιου άλλου!

.pngec95dae21f.png
Link to comment
Share on other sites

aria , θα σου αρέσει πολύ!!

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάει μέσα για εμβόλια , τον παραλληλισμό τον έκανα εγώ , αλλά είναι πράγματι συναρπαστικό βιβλίο που εξηγεί βιολογικά πολλές συμπεριφορές που τις θεωρούσαμε μέχρι πρότινος κοινωνικά ορμώμενες.

 

Να προσθέσω ότι ο Dawkins πρόσφατα έγραψε και ένα ακόμα βιβλίο που ξεσήκωσε θύελλα , το "The God delusion" το οποίο όμως θεωρώ ότι δεν φτάνει στο μεγαλείο του "The Selfish Gene"

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάει μέσα για εμβόλια , τον παραλληλισμό τον έκανα εγώ , αλλά είναι πράγματι συναρπαστικό βιβλίο που εξηγεί βιολογικά πολλές συμπεριφορές που τις θεωρούσαμε μέχρι πρότινος κοινωνικά ορμώμενες.

αγαπητε μου εννόησα...(ειπαμε δυσλεξία όχι βλακεια.... :lol::lol::lol::lol: )

η αδερφη μου (γαρ επιστημον το εχει μελετησει αλλα δεν την αφησα να μου δωσει σκονακια ...οχι για να μην λες δλδ....!!!) καλη συνεχεια στις διακοπες σας

 

Υ.Σ.

feedback για τα νεα απο τον Συνηγορο του Παιδιου:

μου ηρθε επιστολη την Δευτερα που μας περασε με α. προτ. της αιτησεως μου και με πειραν και τηλ να με ενημερωσουν οτι ισως υπαρξει καποια καθηστερηση στην απαντηση λόγο διακοπων....Παντως οφειλω να πω οτι εξεπλαγην απο την αμεση ανταποκριση και επικοινωνια που ειχαν μαζι μου.... δεν περημενα κατι τετοιο...

Και παλι μπραβο στον Συνηγορο του παιδιου ...καλο ειναι να επισκευτητε την σελιδα ειναι πραγματικα αξιολογη!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου εννόησα...(ειπαμε δυσλεξία όχι βλακεια.... )

 

:lol::lol::lol::lol: Να κάτι τέτοια χαριτωμένα λέτε

και μετά δεν μπορώ να λογομαχήσω μαζί σας γιατί με κάνετε

να σας συμπαθώ τρελλλλλλλλα :lol::lol::lol:

 

Ενδιαφέρον αυτό με το συνήγορο του παιδιού και την αμεσότητα του... Λέτε να αλλάζει κάτι στον τόπο μας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω , δεν έχω σκοπό να κατασπαράξω κανένα. Το ανθρώπινο είδος έχει ξεπεράσει το στάδιο του ζώου (κατά μέσον όρο).

 

Κάνετε λάθος, ο άνθρωπος δεν είναι απλό θηλαστικό, αυτά είναι επικίνδυνες γενικεύσεις κατάλληλες για χαχόλικα ντοκυμαντέρ της δεκαετίας του ΄60. Ο άνθρωπος οργανώνεται σε κοινωνίες , ζεί με βάση κανόνες που ωφελούν το σύνολο. Οι κοινωνές αυτές είναι δομημένες στην αρχή του ότι "the needs of the many outweight the needs of the few" που θα έλεγε και ο Spock :)

 

Εάν ζούσα σε κοινωνία κανιβάλλων , ίσως έτρωγα παιδάκια για πρωϊνό. Εάν ζούσα στην Άγρια Δύση , ίσως πυροβολούσα με εξάσφαιρα τον παπά του χωριού, για ένα κουβά νερό στο άλογο μου.

 

 

Αυτά που γράφει ο θεωρητικός βιολόγος (τί είναι αυτό?) τα αμφισβητούν πολλοί φιλόσοφοι, κοινωνιολόγοι αλλά και επιστήμονες των διεθνών σχέσεων. Οτι δηλαδή η φύση του ανθρώπου δεν έχει αλλάξει. Οτι η βία είναι μέσα μας, οτι βάζουμε πάνω από όλα το δικό μας συμφέρον. Οτι δεν υπάρχουν εγωιστικές και αλτρουιστικές ομάδες παρά μόνο θεωρητικά.

 

Υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα τα τελευταία 3000 χρόνια. (βλέπε Θουκυδίδη κτλ.) Μάλιστα πολλοί υποστηρίζουν οτι αυτό είναι και το σωστό, οτι δηλαδή αν όλες οι χώρες π.χ. κοιτούσαν το συμφέρον των πολιτών τους τελικά θα υπήρχε ισορροπία.

 

Άλλωστε στην Άγρια Δύση άνθρωποι ζούσανε. Τώρα πιστεύεις οτι καταστρέφουμε λιγότερο τους γύρω μας και το περιβάλλον μας;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως όποιος αγνοεί το τι ειναι και τι κάνει η Κλασσική Ομοιοπαθητική Ιατρική (η οποιά συζητάται να ενταχθεί και στα κανονικά μαθήματα της Ιατρικής Σχολής) πραγματικά δεν ειναι σε θέση να συμμετέχει σε μια διαμάχη τέτοια

:roll:

 

Διαβάζω όλο το τοπικ εδώ και ώρα με μεγάλο ενδιαφέρον μιας και το θέμα με απασχολεί πολύ και μένα. Απλά διακόπτω εδώ την ανάγνωση μου για να συμπληρώσω την yogini και να πω ότι πλέον το μάθημα την ομοιοπαθητικής έχει ήδη μπει στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του πανεπιστήμιου Αιγαίου (Ιατρική Σχολή Ρόδου αν δεν κάνω λάθος).

 

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι κάνω και εγώ ομοιοπαθητική εδώ και περίπου 11 μήνες και πολύ πρόσφατα με την χρήση των ομοιοπαθητικών (και όχι απλά φυτικών που πολλοί μπερδεύουν) φαρμάκων κατάφερα να ξεπεράσω ένα σημαντικό πρόβλημα που είχα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου χωρίς να πάρω αντιβιώσεις (συγκεκριμένα είχα ουρολοίμωξη). Για αυτό και μόνο είμαι πολύ χαρούμενη που κάνω ομοιοπαθητική παρόλο που την ξεκίνησα χωρίς να την πιστεύω ιδιαίτερα και ο αρχικός λόγος που την είχα ξεκινήσει (ακμή) ακόμη δεν έχει εξαλειφθεί. Πέρασα τον τελευταίο καιρό πολλές φάσεις δυσπιστίας κατά της ομοιοπαθητικής μιας και δεν έβλεπα γρήγορα αποτελέσματα στην λοίμωξη μου (καθώς πρέπει να έχεις υπομονή μέχρι να δεις τα αποτελέσματα). Ακόμη κάνω και αποφάσισα και να κάνω και στο μωράκι μου όταν με το καλό γεννηθεί γιατί αρχίζει να φαίνεται ότι δουλεύει. Κατά τα άλλα συμφωνώ σε όλα τα άλλα με ότι έχει αναφέρει η yogini.

 

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά δεν κρατήθηκα διαβάζοντας τόση ώρα. Πάω να συνεχίσω το διάβασμα (είναι και άπειρες οι σελίδες :) ) :wink:

 

edit: τώρα που τελείωσα το διάβασμα όλων όσων αναφέρθηκαν θα θελα να προσθέσω ότι όσον αφορά στα εμβόλια και εγώ είμαι πολύ σκεπτική, η ομοιοπαθητικός μου δεν είναι κάθετα αντίθετη μιας και αναγνωρίζει ότι κάποια θα χρειαστούν, απλά είπαμε ότι θα τα δούμε όλα ένα ένα και θα κρίνουμε αν θα τα κάνουμε ή όχι ανάλογα με την περίπτωση...οπότε λογικά τα πιο βασικά θα τα κάνουμε... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπεραίνω οτι όλοι συμφωνούν

"Είναι λάθος (παράνομο ή επικίνδυνο) να μην κάνουμε κανένα εμβόλιο".

 

Θέτοντας αυτό σαν βάση...

 

1. ποιά εμβόλια τελικά συμφωνούν και οι ομοιοπαθητικοί οτι "πρέπει να γίνουν ούτως ή άλλως";

 

2. ποιά θεωρούν οι ομοιοπαθητικοί οτι "τα κάνουμε μόνο όταν ξεσπάσει επιδημία";

 

Αν θέλει κάποιος ας γίνει πιο συγκεκριμένος, γιατί και εμένα δεν μου αρέσει να κάνει όλα τα εμβόλια χωρίς να ξέρω δυο πράγματα παραπάνω. Στο ΙΚΑ ανοίγουν το εμβόλιο και το κάνουν, δεν διαβάζεις παρενέργειες κτλ.

 

Υπάρχουν σίγουρα σημεία στα οποία συμφωνούν η Ομοιοπαθητική με την Κλασική Ιατρική, γι'αυτό και υπάρχει μάθημα στο πανεπιστήμιο. Δεν σημαίνει οτι συμφωνούν παντού όμως, έτσι δεν είναι; Εγώ θα πήγαινα μόνο σε γιατρό ομοιοπαθητικό και όχι σε ομοιοπαθητικό που δεν έχει σπουδάσει Ιατρική

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηγορος του παιδιου (συνεχεια)

με πειρε η δικηγορος τηλ που εχει αναλαβει την απαντηση του αιτηματος μου και μου ειπε τα ακολουθα:

Το Υπουργειο Υγειας μας απαντησε με την επιστολη που μας ειχατε στελει κι εσεις κα _____ το θεμα μας τωρα ειναι οτι το Υπουργειο Παιδείας αρνητε να μας δωσει μια επισημη απαντηση και αρνητε να αφαιρέσεια απο τους όρους εγγραφης τον όρο περι επιδειξης βιβλιαριου Υγειας του παιδιου..μιας και ειναι αναρμωδιο να βαζεις ορους που ειναι εξ αρχης αντιθετοι με τις οδηγιες αρμοδιου υπουργειου....

 

με ρωτησε τι εκανα τελικα με τον παιδικο

 

της ειπα οτι το αφησα για του χρονου για να μπορεσω να εχω καποια στοιχεια-αποφασεις στα χερια μου

 

μου ζητησε συγνωμη και μου ειπε αν μεχρι τα χριστουγεννα δεν υπαρξει απαντηση θα παμε ...εις τα εξωτερικα...

αυτα τα νεα ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπεραίνω οτι όλοι συμφωνούν

"Είναι λάθος (παράνομο ή επικίνδυνο) να μην κάνουμε κανένα εμβόλιο".

 

Θέτοντας αυτό σαν βάση...

 

1. ποιά εμβόλια τελικά συμφωνούν και οι ομοιοπαθητικοί οτι "πρέπει να γίνουν ούτως ή άλλως";

 

2. ποιά θεωρούν οι ομοιοπαθητικοί οτι "τα κάνουμε μόνο όταν ξεσπάσει επιδημία";

 

Αν θέλει κάποιος ας γίνει πιο συγκεκριμένος, γιατί και εμένα δεν μου αρέσει να κάνει όλα τα εμβόλια χωρίς να ξέρω δυο πράγματα παραπάνω. Στο ΙΚΑ ανοίγουν το εμβόλιο και το κάνουν, δεν διαβάζεις παρενέργειες κτλ.

 

Υπάρχουν σίγουρα σημεία στα οποία συμφωνούν η Ομοιοπαθητική με την Κλασική Ιατρική, γι'αυτό και υπάρχει μάθημα στο πανεπιστήμιο. Δεν σημαίνει οτι συμφωνούν παντού όμως, έτσι δεν είναι; Εγώ θα πήγαινα μόνο σε γιατρό ομοιοπαθητικό και όχι σε ομοιοπαθητικό που δεν έχει σπουδάσει Ιατρική

 

 

Όπως και με την κλασσική ιατρική έτσι κι στην ομοιοπαθητική δεν θα βρείς όλους τους γιατρούς να λένε το ίδιο...και δεν σου λένε μην τα κάνεις σίγουρα...ούτε λένε αυτό να το κάνεις αυτό όχι. Παίρνουν το κάθε άτομο ξεχωριστά και γι'αυτό δεν συμφωνούν με τους μαζικούς εμβολιασμούς σαν φιλοσοφία.

Το σωστό θα ήταν να είχαμε εδω κάποιον ομοιοπαθητικό να μας το αναλύσει το θέμα και να μας δώσει τη σκοπιά του γιατί ούτε εγω ούτε το ΟΥΦΟ μας ειμαστε επιστήμονες. Λίγο πριν γεννήσω θα τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν πως να πράξω μιας και τα πρώτα εμβόλια ειναι στον 2ο μήνα.

Είχα διαβάσει όμως οτι σου λένε πχ οτι καλό ειναι να μην γίνεται εμβόλιο στους πρώτους μήνες της ζωής ή να μην προχωράς σε δεύτερη δόση εαν είχε παρενέργειες στο παιδί...τα λεώ όμως διστακτικά γιατί πάει λίγος καιρός απο τότε που το διαβασα. Θα επανέλθω κατόπιν ενημέρωσης να μην λέω και αερολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...