Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και προβληματισμοι


τατιαννα

Recommended Posts

yogini μου καλα θυμασαι

αυτο που σου λενε ειναι :

καλο ειναι να ξεκηνησεις μετα τους 8 με 12 μηνες τα εμβολια .... αν θηλαζεις ακομα καλυτερα και μπορεις και πιο μετα..η λογικη ειναι οτι το ανοσοποιητικο του νεογνου παιρνει μπρός εον κεινη την περιοδο και ειναι ολιγον....βαρυ να το πυροβολισεις με ενα καρο ιους τοσο νωρις... επισης πιο μετα γλυτωνεις και δοσεις ....

πχ αν ενα εμβολιο το ξεκηνησεις οπως λενε στον 2ο μηνα για την ταδε ασθαινεια θα κανεις πχ 6 δοσεις αν το ξεκηνησεις στους 12 θα κανεις 3 δοσεις....αλλα επαναλαμβανω ολα αυτα στα προτεινουν δεν στα επιβαλουν .....

(ρε τι εχετε παθει ολοι και με λετε ουφο σημερα ωχου χαχαχχαχχαχα και τι ενοεις yogini δεν ειμαστε επιστυμονες....? εγω στο cern εαφαγα τα νιατα μου ...τοσες πληροφοριες εδωσα.... τοσα πειραματα εκαναν πανω μου !!! τσ τσ τσ χαχαχχχαχα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ DTP, ΠΟΛΥΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑΣ ΚΑΙ HIB. ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΗΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΤΑΞΕ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ! ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΤΡΕΙΣ ΔΟΣΕΙΣ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι το rotateq ή το rotarix.Σοφια το μωρο σου ειναι μεγαλο για να το κανετε τωρα.Γινεται σε μικροτερη ηλικια απο οσο ξερω.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=260701#260701

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=242345#242345

Εχουν συζητηθει κι εδω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καναμε,το ροτατεκ!Τοτε πηγαινα σε εναν αλλο παιδιατρο που το προτεινε και τελικα το καναμε.Δεν ξερω αν εκανα καλα :?

Ο παιδιατρος που παω τωρα δεν το κανει,γιατι ειναι,απο οτι εχω καταλαβει,γενικα κατα των φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ΜΑΣ ΤΡΥΠΙΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ.ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 150ΕΥΡΟ.ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40.ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ.ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑΜΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ,ΕΜΑΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ 2-2 .ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 1ΤΗΝ ΦΟΡΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ 2 ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ??????ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑ ΕΤΣΙ??????????ΡΩΤΑ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΗΔΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΠΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ. Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΛΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑΤΗ ΣΥΝΕΦΕΡΩ! ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΟΣΟ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΠΟΛΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tης Μηνιγγίτιδας και του Πνευμονιόκοκου τα κάναμε στο ΙΚΑ εδώ και πολλή καιρό. Ογιος μου είναι 22 μηνών.Πνευμονιόκοκου έχουμε κάνει είδη 3 δόσεις.Το ΙΚΑ τα χορηγεί πάνω από 1 χρόνο.

Το μόνο διπλό εμβόλιο που κάναμε ήταν το 5απλό μαζί με την Ηππατίτιδας κι αυτό γιατί είχαμε καθυστερήσει.

Τα επόμενα που θα κάνουμε είναι η πρώτη δόση της ανεμοβλογιάς και η τέταρτη του Πνευμονιόκοκκου,κι αυτά όχι μαζί γιατί το ένα μου είπε είναι ζωντανός ο ιός (εξασθενημένος), και το άλλο οχι,κάπως έτσι μου το είπε. Αυτά τα δυο δεν τα κάνουν μαζί.Θα τα κάνουμε Νοέμβριο και Δεκέμβριο δηλ. με ένα μήνα διαφορά.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝΕ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.ΕΜΕΝΑ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ 4ΕΤΩΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΑΣΤΑ ΑΠΟ 3ΜΗΝΩΝ ΠΛΑΝΤΑΖΕ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΦΕΡΩ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΡΧΙΖΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΕΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΜΑΣ ΤΡΥΠΙΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ.ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 150ΕΥΡΟ.ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40.ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ.ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑΜΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ

Το ΙΚΑ πλέον καλύπτει τα εμβόλια αυτά πλέον. Εμείς κάναμε και τις 2 δόσεις του πνευμονιόκοκκου και την 1η της μηνιγγίτιδας. Επειδή ο παιδίατρός μας δεν είναι στο ΙΚΑ, μου έγραψε το συνιστώμενο εμβόλιο και στο Βιβλιάριο του μωρού και σε συνταγή δική του, με την οποία πήγα στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου έγραψαν το εμβόλιο. Πήγα στο φαρμακείο και το πήρα χωρίς συμμετοχή, γιατί είναι πλέον υποχρεωτικά. Επειδή δεν πηγαίνω στο ΙΚΑ για εμβόλια, αυτά και της ανεμοβλογιάς είναι τα μόνα που "γράφουν" στο ΙΚΑ και τα πέρνεις από το φαρμακείο. Τα υπόλοιπα πρέπει να πας εκεί και να τα κάνει ο γιατρός του ΙΚΑ. Εκτός και αν ο γιατρός σου είναι στο ΙΚΑ. Κορίτσια όσες έχετε ΙΚΑ μην τα πληρώσετε, κοστίζει γύρω στα 80 ευρώ το ένα και 40 το άλλο...Οι παιδίατροι που δεν είναι στο ΙΚΑ ακόμα δεν ξέρουν(ο δικός μου όταν του το είπα με ρωτούσε τη διαδικασία για να την πει και στις άλλες πελάτισσες...)...

.png .png .png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εκεί που είχαμε πάρει απόφαση οτι θα κάνουμε τα περισσότερα απο τα εμβόλια απλά σε πιο ίσως ήπιο σχημα καθόμουν σήμερα σε ενα ψιλικαντζίδικο σε μια θεία του άντρα μου και μπήκε μεσα μια μαμα με τα 2 της παιδάκια ολα νορμάλ και μόλις έφυγε μου είπαν οτι εχασε το 3ο μωράκι της 6 μηνών απο εμβόλιο! Έπαθε επιπλοκή και κάτι επαθε η καρδούλα του :(:(

Πρώτη φορά πήγαμε επίσκεψη εκεί και μου έτυχε αυτή η συζήτηση; Ειναι τυχαίο άραγε;;;;;; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της Ιλαράς- Ερυθράς- Παρωτίτιδας (MMR) ενοχοποιήθηκε για την εκδήλωση αυτισμού σε βρέφη. Το σκέφτομαι αν θα το κάνει το μικρό μου.

Προσωπικά δεν εμβολιάστηκα και νόσησα και από τα 3 αυτά νοσήματα αποκτώντας φυσική ανοσία. Βέβαια και στην περίπτωση που νοσήσει ένα παιδί υπάρχει περίπτωση να έχει σοβαρές παρενέργειες...

Λοτταρία και οι εμβολιασμοί. :?

jzS0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βρε yogini το χασαν απο το εμβολιο;

Ξερεις πολλες φορες απο στομα σε στομα τα νεα αλλαζουν λιγακι....μηπως ηταν και κατι αλλο στην μεση;;;

 

Εγω παντως δεν μπορω να παρω τετοιο ρισκο,κανω ολα τα εμβολια κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχουν δυο θεματα εδω. Το πρωτο ειναι οτι λιγο εως πολυ ολοι μας εχουμε καποιους προβληματισμους για τα εμβολια - πως παραγονται, πως ελεγχονται, ποσο το ιδιωτικο συμφερον των εταιριων κρυβει τυχον προβληματα - , ενας προβληματισμος υγιης γενικοτερα.

 

Απο την αλλη στις συζητησεις αυτες συχνα διαφευγει το γεγονος οτι τα εμβολια εχουν μια δραση οχι μονο στο παιδι μας ξεχωριστα, αλλα σε πληθυσμους, σε ολα τα παιδια. Επομενως δεν ειναι θεμα προσωπικης , εξατομικευμενης αποφασης, αν θα κανει το παιδι μου εμβολιο ή οχι.

 

Να το πω καλυτερα με το παραδειγμα του εμβολιου της ιλαρας. Αν εγω, μονος μου, αποφασισω να μην κανω το εμβολιο της ιλαρας στο μικρο μου, μπορει να του μειωνω ενα -οχι επιβεβαιωμενο επιστημονικα- ρισκο για αυτισμο, ομως το βαζω σε αμεσο κινδυνο να περασει βαρια ιλαρα με επιπλοκες στην εφηβεια. Γιατι αυτο; Γιατι, αν το 90% των παιδιων γυρω του ειναι εμβολιασμενα, η ιλαρα θα εκδηλωνεται αραια και που στον πληθυσμο, δε θα την κολλησει στα 3-4 χρονια του οπως γινοταν παλια χωρις εμβολια αλλα πιθανον να εκτεθει οταν θα παει σε μια εστια στο πανεπιστημιο, και εκει θα ειναι βαρια ιλαρα. Το ιδιο συμβαινει με την ανεμευλογια, με τον πνευμονιοκοκκο, με πολλες αλλες αρρωστειες που προλαμβανουν τα εμβολια. Καθε εμβολιο καινουργιο που εισαγεται αλλαζει αρδην τα δεδομενα.

Δεστε δυο αλλα παραδειγματα: οταν τη δεκαετια του 80 υπηρχε ανησυχια για το εμβολιο του κοκκυτη και το εκαναν λιγοτερο απο 80% των παιδιων, το αποτελεσμα ηταν οτι υπηρχε μεγαλη εξαρση κοκκυτη. Αν ενα εμβολιο δεν το κανουν πολλοι, τοτε οσοι το κανουν συνεχιζουν να μενουν απροστατευτοι!

Αλλα και το αντιστροφο: αν ενα εμβολιο το κανουν σχεδον ολοι - οπως γινεται ας πουμε με αυτο της πολυομυελιτιδας- τοτε και το παιδι που δεν το εκανε προστατευεται, γιατι η νοσος σχεδον δεν υπαρχει εκει εξω!

 

Τα εμβολια δυστυχως ή ευτυχως δεν ειναι επιλογη του καθενος, αν υπαρχουν ανησυχιες πρεπει να πιεζουμε με καποιους τροπους - ενωσεις γονεων;- τους ιθυνοντες, αυτους που αποφασιζουν για τα προγραμματα εμβολιασμων καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα είδα σε διαφορετικές εκπομπές στην τηλεόραση δύο γιατρούς, η μία εκ των οποίων διευθύντρια στο Παίδων που μιλούσαν για τα εμβόλια. Και οι δύο υποστήριξαν την σπουδαιότητα των εμβολίων. Είπαν ότι σπάνια εως ποτέ έχει παρατηρηθεί κάποια σοβαρή παρενέργεια από εμβόλια, ενώ αντίθετα από παιδικές ασθένειες έχουν σημειωθεί πολοί θάνατοι.

Εγώ πάντως συμφωνώ με αυτή την άποψη, από εκεί και πέρα κάθε γονιός αποφασίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ενα εμβολιο δεν το κανουν πολλοι, τοτε οσοι το κανουν συνεχιζουν να μενουν απροστατευτοι!

Γιατι;

Αυτοι που το εχουν κανει,εχουν τα τα αντισωματα,ετσι δεν ειναι;

 

Δηλαδη καποιος που εκανε π.χ. το εμβολιο της ανεμοβλογιας,μπορει να κολλησει και να περασει ανεμοβλογια κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...