Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και προβληματισμοι


τατιαννα

Recommended Posts

frene απλα ..οταν καποιοι εμβολιαζουν και καποιοι οχι σημαβαινει το εξης....αυτοι που δεν εμβολιαζουν συμβαλουν στην μεταλλαξη και ενδυναμωση του ιου με αποτελεσμα να συντηρητε ολουθε....δλδ εσυ εχεις ανοσια αλλα ο αλλος δεν εχει με αποτελεσμα ο ιος να επιρεασει τον μη εμβολιασμενο (σαφως σε περιπτωση που εκετεθει στον ιο) αλλα και να επιρεασει και τον εμβολιασμενο μιας και ιος θα βρει τροπο να μεταλαχθει -να ενδυναμωθει προς συντηρησ του σε αλους οργανισμους ,..... (καπως ετσι μου τα ειχαν πει καποτε αλλα δεν τα θυμαμαι και καλα ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βεβαια απο την αλλη η επιδημιολογια λεει οτι η μεταλλαξη ενος ιου δεν εξαρτατε απολυτα απο τον εμβολιασμο ή μη της ανθρωποτητας αλλα και απο αλλες συνθηκες-παραγωντες ....πολλες .... αλλα λεμε τωρα ...επιδη εξεταζουμε το ποσο συμβαλουν ή μη ,οι αρνουντες εμβολιασμων....για αυτο! οπως επεισης υπαρχουν και αλλοι τροποι προστασιας αλλα ας μην ΞΑΝΑ κανουμε αυτην την κουβεντα!

καλημερα σας

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως η ατομική επιλογή υπάρχει.

Γαλιλαίος.

H προσωπικη επιλογη ειναι θεμελιωδες να υπαρχει, γι αυτο και γινεται η συζητηση. Παραλληλα ομως χρειαζεται να γνωριζουμε τις συνεπειες των επιλογων μας, να παιρνουμε οσο γινεται πιο ενημερωμενες αποφασεις.

Παντως συμφωνω οτι το υποχρεωτικο του πραγματος στα εμβολια σηκωνει πολυ κουβεντα για την ελευθερια του ατομου κλπ. Σε ορισμενες χωρες οπως στην Αμερικη, τα παιδια που δεν εχουν εμβολιαστει πληρως δεν μπορουν να μπουν στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

. Σε ορισμενες χωρες οπως στην Αμερικη, τα παιδια που δεν εχουν εμβολιαστει πληρως δεν μπορουν να μπουν στο σχολειο.

αληθεια?

αυτο δεν το ηξερα!

ευτυχως που δεν ζω αμερικη..... :lol::lol::lol::lol: θα με ειχαν απελασει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εμβόλιο της Ιλαράς- Ερυθράς- Παρωτίτιδας (MMR) ενοχοποιήθηκε για την εκδήλωση αυτισμού σε βρέφη. . :?

 

Αυτές ήταν κάποιες αρχικές ενδείξεις που δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ. Κάνε ένα search στο θέμα σε επιστημονικά site.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της Ιλαράς- Ερυθράς- Παρωτίτιδας (MMR) ενοχοποιήθηκε για την εκδήλωση αυτισμού σε βρέφη. . :?

 

Αυτές ήταν κάποιες αρχικές ενδείξεις που δεν επιβεβαιώθηκαν ποτε.

 

Ακριβως αυτό.Είχε γίνει η συγχιση αυτή λογω του οτι τα πρωτα σημαδια του αυτισμού εκδηλονονταν λιγο μετα την πρωτη δοση ( σ'αυτο δεν ειμαι σιγουρη ) του ΜΜR.To διαβασα προσφατα στο βιβλιο ενος Αμερικανου παιδιατρου "Δαμάζοντας τα νήπια" ειναι ο τιτλος του βιβλιου.

 

Ευχομαι η συζητηση να μην γινει πανομοιοτυπη με προηγουμενες σελιδες του ποστ :lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να το πω καλυτερα με το παραδειγμα του εμβολιου της ιλαρας. Αν εγω, μονος μου, αποφασισω να μην κανω το εμβολιο της ιλαρας στο μικρο μου, μπορει να του μειωνω ενα -οχι επιβεβαιωμενο επιστημονικα- ρισκο για αυτισμο, ομως το βαζω σε αμεσο κινδυνο να περασει βαρια ιλαρα με επιπλοκες στην εφηβεια. Γιατι αυτο; Γιατι, αν το 90% των παιδιων γυρω του ειναι εμβολιασμενα, η ιλαρα θα εκδηλωνεται αραια και που στον πληθυσμο, δε θα την κολλησει στα 3-4 χρονια του οπως γινοταν παλια χωρις εμβολια αλλα πιθανον να εκτεθει οταν θα παει σε μια εστια στο πανεπιστημιο, και εκει θα ειναι βαρια ιλαρα.

Αν είναι όνως έτσι, τότε τα παιδιά που εμβολιάζονται θέτουν σε κίνδυνο αυτά που δεν εμβολιάζονται. Γιατί η ιλαρά δεν είναι καν επικύνδινη αρρώστια αν την περάσει ένα παιδί στην ηλικία που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

. Σε ορισμενες χωρες οπως στην Αμερικη, τα παιδια που δεν εχουν εμβολιαστει πληρως δεν μπορουν να μπουν στο σχολειο.

αληθεια?

αυτο δεν το ηξερα!

ευτυχως που δεν ζω αμερικη..... :lol::lol::lol::lol: θα με ειχαν απελασει :lol::lol::lol:

 

Αυτό δεν ισχύει. Στην Αμερική όπως και στον Καναδά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις εμβόλια. Αφήνουν όμως να εννοηθεί οτι είναι υποχρεωτικό.

 

Αυτό που μου κεντριζει το ενδιαφέρον όμως, είναι το εξής:

 

Θηλάζωντας ένα παιδί, θωρακίζουμε τον οργανισμό του φυσικά, με αντισώματα. Αν η μητέρα έχει περάσει κάποιες αρρώστιες, κι έχει τα αντισώματα γι'αυτές, τα περνάει στο παιδί, με το μητρικό γάλα.

Όταν το παιδί αρρωστήσει, θηλάζωντας, δίνει σήμα στο σώμα της μητέρας, να παράγει τα αντισώματα για τη συγκεκριμένη αρρώστια. Έτσι το παιδί περνάει οποιαδήποτε αρρώστια πιο ελαφριά όταν θηλάζει.

 

Γιατί λοιπόν δεν είναι υποχρεωτικός ο θηλασμός? Δεν υποστηρίζω οτι θα έπρεπε να είναι, απλά και μόνο γιατί δεν πρέπει να παρεμβαίνουμε στα δικαιώματα του ανθρώπου. Αν όμως τα εμβόλια πρέπει να είναι υποχρεωτικά, και οι γονείς που δεν εμβολιάζουν δέχονται καθημερινή επίθεση από κάθε γιατρο, και θεωρούνται "ανεύθυνοι" από κάποιους, γιατί να μη γίνεται το ίδιο και με το θηλασμό?

Γιατί οι παιδίατροι δεν πιέζουν με τον ίδιο τρόπο μια μητέρα να θηλάσει? Ενώ δε χάνουν ευκαιρία να πλασάρουν το ξενο γάλα?

Γιατί είναι πρόθυμοι να μας ενημερώσουν για τους κινδύνους που διατρέχουμε αν δεν εμβολιάσουμε, αλλά δε μας λένε για τους κινδύνους του πρόωρου αποθηλασμού και του ξένου γάλακτος?

 

Μήπως επειδή δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα απ'το μητρικό θηλασμό? Αντίθετα με τα εμβόλια...

 

Και φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, δε μιλάω γιά όλους τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Στην Αμερική όπως και στον Καναδά δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις εμβόλια. Αφήνουν όμως να εννοηθεί οτι είναι υποχρεωτικό.

ε καλα αυτο το ηξερα ρε συ..για αυτο εξεπλαγειν με τα λεγομενα του γιατρου μας.... (υπεθεσε οτι κατι ειχε ειχε αλλαξει στο ενδιαμεσο ...ποτε δεν ξερεις ...ε δεν το ψαξα κι ολας)

αλλα αυτο που λες υσχηει και στην Ελλαδα και παγκοσμίος ετσι δεν ειναι?(για τοα φηνουν να ενοηθει οτι ειναι υποχρεωτικα)....εκει εγω με το επαναστατικο μου πνευμα μιλοντας μεταξυ σοβαρου και αστειο λεω για την ¨Τρομοκρατεια των φαρμακοβιομηχανιων¨....

τεσπα για τα λοιπα περι θηλασμου συμφωνω και τα χω γραψει και τα χει πει και η αγλαια και τα λενε κι ολες οι συμβολοι θηλασμου κλπ κλπ!

εγω θα ξεκαθαρίσω οτι εδω γραφω μονο περι του υποχρεωτικου και περι νομοθεσιας...

και όρων για την εισαγωγη ενος παιδιου στα σχολεια ...δεν γραφω για την σπουδιαοτητα ή μη των εμβολιασμων

αυτα καλημερα σας

(υ.σ. μη βαρατε ειμαι σε ευαισθητη ηλικια και περναω δυσκολες στιγμες ..... 2 και σημερα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα βρε yogini το χασαν απο το εμβολιο;

Ξερεις πολλες φορες απο στομα σε στομα τα νεα αλλαζουν λιγακι....μηπως ηταν και κατι αλλο στην μεση;;;

 

Εγω παντως δεν μπορω να παρω τετοιο ρισκο,κανω ολα τα εμβολια κανονικα...

 

Ναι ρε γμτ μου ειπαν καθαρά οτι ηταν απο εμβόλιο και οι συγκεκριμένες γυναίκες δεν ξέρουν και τα κολλήματα μου για να πεις οτι το είπαν κι ετσι στο σορολο...και ξέρεις η ψιλικαντζού ξέρει τα πάντα για τη γειτονιά και με κάθε λεπτομέρεια

 

Αυτό που με προβληματίζει ειναι πόσες επιπλοκές συμβαίνουν και κάνοντας τα εμβόλια και μη και δεν τις μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

yogini έχεις διαβάσει για το σ.α.β.θ.? είναι πολύ πιθανό να παίζει αυτό το σενάριο παρά το εμβόλιο. Να ξέρεις όμως, ότι καμιά φορά οι γονείς θέλουν να αποδώσουν κάπου αυτό που τους συμβαίνει και καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός που συμβαίνει μπροστά τους. ¨Ομως αυτό είναι κάτι άλλο από αυτό που φοβάσαι. Γενικά μην αποφαίνεσαι αν δεν έχεις ίδια άποψη. Οι άνθρωποι που πονούν, σκέφτονται πολλά.

 

πάντως, αναφέρθηκε η χλοη νομίζω παραπάνω, στα αντισώματα και στον θηλασμό. Δεν γνωρίζω πολλά, όμως δεν μου φαίνεται λογικό γιατί παλαιότερα θηλάζανε περισσότερο τα παιδιά αλλά τα χάνανε από τις βρεφικές ασθένειες. Το αυτό συμβαίνει τώρα με τον τέτανο και την ερυθρά στον τρίτο κοσμο. Και όμως, είναι παιδιά που θηλάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πέθαιναν παιδιά από βρεφικές ασθένειες γιατί δεν είχα πρόσβαση σε φάρμακα και γιατρούς.

Επίσης τότε ζούσαν σε πολύ πιο επικύνδινες συνθήκες.

 

Τι πιθανότητες έχει ένα βρέφος στην κοινωνία που ζούμε, να πάθει τέτανο?

Link to comment
Share on other sites

yogini έχεις διαβάσει για το σ.α.β.θ.? είναι πολύ πιθανό να παίζει αυτό το σενάριο παρά το εμβόλιο. Να ξέρεις όμως, ότι καμιά φορά οι γονείς θέλουν να αποδώσουν κάπου αυτό που τους συμβαίνει και καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός που συμβαίνει μπροστά τους. ¨Ομως αυτό είναι κάτι άλλο από αυτό που φοβάσαι. Γενικά μην αποφαίνεσαι αν δεν έχεις ίδια άποψη. Οι άνθρωποι που πονούν, σκέφτονται πολλά.

 

πάντως, αναφέρθηκε η χλοη νομίζω παραπάνω, στα αντισώματα και στον θηλασμό. Δεν γνωρίζω πολλά, όμως δεν μου φαίνεται λογικό γιατί παλαιότερα θηλάζανε περισσότερο τα παιδιά αλλά τα χάνανε από τις βρεφικές ασθένειες. Το αυτό συμβαίνει τώρα με τον τέτανο και την ερυθρά στον τρίτο κοσμο. Και όμως, είναι παιδιά που θηλάζουν...

 

Ειπα απλά αυτό που άκουσα γιατι δεν ειχε τυχει μέχρι τώρα να ξερω κάποια περίπτωση....οπότε δεν μπορώ να αμφισβητίσω και τίποτα, η πληροφορία καταχωρείται στον εγκεφαλό μου και η ζωή προχωράει.

 

Αυτο με τον θηλασμό που η μητέρα δίνει αντισώματα ισχύει εφόσον η μητέρα εχει αντισώματα για μια συγκεκριμένη ασθένεια. Αν δεν εχει ουτε εκείνη τότε δεν τους προφυλάσει απλά μονο το γεγονός οτι θηλάζει. Το άκουσα ομως οτι ισχυει δηλαδή εφοσον η μαμα ειναι θωρακισμένη και στον Σύνδεσμο Θηλασμού και προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό. Λογικό επίσης θα μου φαινόταν εαν τελικά νοσουσε ενα βρεφος που θηλάζει αλλα πέρναγε την ασθένεια πολύ πιο ήπια, γιατι όχι; Αυτά που λένε στον Σύνδεσμο ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένα (ΠΟΥ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχει ένα βρέφος στην κοινωνία που ζούμε, να πάθει τέτανο?

 

η δική μας αρκετες, αν κρίνεις απο τους εισερχόμενους μεταναστες/πρόσφυγες κλπ ή την έκθεση των παιδιών σου σε βρεφικούς σταθμους που δέχονται ανεμβολίαστα αλλοδαπά παιδιά, ιδίως σε μεθοριακές περιοχές. Μην βαλω και τα τσιγγανόπουλα που δεν ξερει ποτέ ο γιατρός, αν , ποτε και για ποιαν ασθένεια εμβολιάστηκαν.

Παγκοσμίως είναι ακομα πιο άσχημα τα πράγματα πιστεύω, διότι είναι εκατομμύρια οι άνθρωποι που δεν ικανοποιούν την συνθήκη που αναφέρεις παραπανω. Δυστυχώς.

 

Πάντως να ξερετε ότι αρρώστιες όπως η ψώρα (στην χώρα μας είχε να εμφανισθεί απο τη δεκαετία του 20) ή η φυματίωση έχουν έξαρση στην χώρα μας. Από εκεί και πέρα αναλογιστείτε τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δική μας αρκετες, αν κρίνεις απο τους εισερχόμενους μεταναστες/πρόσφυγες κλπ ή την έκθεση των παιδιών σου σε βρεφικούς σταθμους που δέχονται ανεμβολίαστα αλλοδαπά παιδιά, ιδίως σε μεθοριακές περιοχές. Μην βαλω και τα τσιγγανόπουλα που δεν ξερει ποτέ ο γιατρός, αν , ποτε και για ποιαν ασθένεια εμβολιάστηκαν.

 

αυτο λογικα δεν στεκει ,

απο την στιγμη που πχ για να μπει ενα παιδι σε σταθμο ή στο σχολειο το υπουργειο ζητα (παρανομος) το βιβλιαριο υγειας του παιδιου οπου εκει αποδεικνιετε οτι εχει κανει ολα τα προβλεπομενα εμβολια...ετσι δεν ειναι? :wink:

μην σπευσεις να μου πεις πχ εμβρος οκ στενη κοινωνια κανουν τα σταραβα ματια γιατι δεν ειναι ετσι!

αρα

μηπως ειναι αλλοι οι λογοι της ανθησης των επιδημιων? ή της επανεμφανησης καποιων παλιων...?

και ποια ειναι τα στοιχεια?

ποιες οι ερευενες?

ποιοι τις εκαναν?

σε συνεργασιες με ποιους...?

προσεξε δεν λεω πως δεν υσχηουν ή οτι ειναι αναληθεις ...αλλα ποια ειναι τα συμφεροντα που εξυπηρετουν ..... (δες το ετσι μια ερευνα πχ της ταδε εταιαριας εξυπηρετει αυτο που θελει η ταδε αλλη εταιρια υπουργειο οργανισμος...και υπαρχει και η αλλη ταδε ερευενα που δεν εξυπηρετει αυτους τους σκοπους...ευσ ποια λες να βγει στην επιφανεια?)

επισης εγω θα πω οτι με ενοχλεισαν ανθρωπο ο κοινωνικος ταξικος ενθνικος (συμπληρωσα μεταγενεστερα την δημοσιευση αυτη) ρατσισμος που ανθηζει στο να βρουμε φταιχτη για την επαναφορα στο προσκεινιο της ταδε ασθαινιας ή του ταδε ιου...ειπα εμενα προσωπικα...(και καττι μου λεει οτι παμε ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...)

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες έχει ένα βρέφος στην κοινωνία που ζούμε, να πάθει τέτανο?

 

η δική μας αρκετες, αν κρίνεις απο τους εισερχόμενους μεταναστες/πρόσφυγες κλπ ή την έκθεση των παιδιών σου σε βρεφικούς σταθμους που δέχονται ανεμβολίαστα αλλοδαπά παιδιά, ιδίως σε μεθοριακές περιοχές. Μην βαλω και τα τσιγγανόπουλα που δεν ξερει ποτέ ο γιατρός, αν , ποτε και για ποιαν ασθένεια εμβολιάστηκαν.

Παγκοσμίως είναι ακομα πιο άσχημα τα πράγματα πιστεύω, διότι είναι εκατομμύρια οι άνθρωποι που δεν ικανοποιούν την συνθήκη που αναφέρεις παραπανω. Δυστυχώς.

 

 

Ο τέτανος δεν είναι κολλητικός!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω, οτι οι παιδικές αρρώστιες είχαν ήδη αρχίσουν να μειώνονται πριν ξεκινήσουν οι εμβολιασμοί. Μάλιστα με τους εμβολιασμούς, ήρθαν πάλι σε έξαρση.

Link to comment
Share on other sites

ο τέτανος όχι, τον ανέφερα επειδή ειπωθηκε παραπάνω. Αλλες όμως είναι.

Το αν τελικά ευθύνεται ο εμβολιασμός ή όχι για τη έξαρση ασθενειών αναλύθηκε στα πρωτα ποστ με στοιχεία, δεν επανέρχομαι.

 

aria τους παιδικους σταθμους τους ανέφερα ως παράδειγμα χώρου όπου επωάζονται πολλές ασθένειες, αυτό και μόνον.

Τα στοιχεία που ζητάς υπάρχουν αν τα αναζητήσεις, όμως πρώτα κάνε μία βόλτα στα παιδιατρικά νοσοκομεία και ρώτα για τις παλιές ασθένειες που έχουν έξαρση.

Τα παραδείγματα που ανέφερα δεν ήταν τυχαία. Ηδη στην περιοχή μου περυσι έγινε πανζουρλισμός για την ψώρα :? .

 

Παρακαλώ, θα ήθελα να διαβάσετε ένα φυλλάδιο που εκδίδεται υπό την αιγίδα του υπ.υγείας της Μ.βρετανίας και αναφέρεται στους εμβολιασμους του πρώτου έτους και την χρησιμότητά τους. Επίσης έχει και την θέση της Αγγλικής Ομοιοπαθητικής Ιατρικής σχετικά με τους εμβολιασμούς. Ομως το έχω σε pdf και δεν ξέρω πως να το αναρτήσω. Ας μου δειξει κάποια να το κάνω. Σε κάποιες μπορεί να φανεί χρήσιμο (ακούς άρια?)

Link to comment
Share on other sites

yogini έχεις διαβάσει για το σ.α.β.θ.? είναι πολύ πιθανό να παίζει αυτό το σενάριο παρά το εμβόλιο. Να ξέρεις όμως, ότι καμιά φορά οι γονείς θέλουν να αποδώσουν κάπου αυτό που τους συμβαίνει και καταλήγουν στο τυχαίο γεγονός που συμβαίνει μπροστά τους. ¨Ομως αυτό είναι κάτι άλλο από αυτό που φοβάσαι. Γενικά μην αποφαίνεσαι αν δεν έχεις ίδια άποψη. Οι άνθρωποι που πονούν, σκέφτονται πολλά.

 

Υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν οτι τα εμβόλια μπορεί να προκαλέσουν σ.αβ.θ.

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2000/11/19/vaccine-sids.aspx

 

SIDS occurs among babies who have suffered a physical insult to their vulnerable bodies. Scheibner and Karlsson learned that the most common physical insult suffered by SIDS babies was routine vaccinations. Printouts from their monitor illuminated patterns that indicated critical days after vaccinations.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει και την θέση της Αγγλικής Ομοιοπαθητικής Ιατρικής σχετικά με τους εμβολιασμούς
η οποια εν ταχη ειναι???

αυτο τεσπα με με την θεση της αγγλικης ομοιπαθητηκης εταιριας θα με ενδιαφερε να το δω....(αφου ειναι και στο φυλαλαδιο που λες.... αλλα οχι και οτι μου λεει κατι ενα φυλλαδιο υπο την αιγηδα του οποιοσηποτε (αν και καρφωθηκαμε υπο την αιγηδα του ταδε συμαινει οτι λεει πραγματα που εγγρηνει και συμφερουν τον ταδε)

 

Ας μου δειξει κάποια να το κάνω. Σε κάποιες μπορεί να φανεί χρήσιμο (ακούς άρια?)

 

 

αν υπαρχει στο νετ δωσε απλα το url (με copy paist την διευθυνσης) αν οχι σε παρακαλω κανε το εξης :

τυπωσε το

σκαναρε το

βαλτο στο σε καποιο σαιτ καταχωρησης οπως το shrink pictures και μετα κανε κοπι το url που σου δηνει για forums και βαλτο στην επομενη δημοσιευση σου ....

Link to comment
Share on other sites

size=9](και καττι μου λεει οτι παμε ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...)[/size]

 

:lol::lol::lol: γι'αυτό δεν μιλάω τόση ωρα :lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και να πεις ρε ξανθια μπουγατσα οτι ηταν προφορικα να πω οκ! ο αλλος δεν ακουσε αλλα....ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ ΤΟΣΕς ΣΕΛΙΔΕς...Το αναλυσαμε ...η εκκρεμοτητα κατεμε ειναι το πορισμα του Συνηγου του παιδιου με την δικη μου καταγγελια οσον αφορα την επιδειξη του βιβλιαριου κατα την εγγραφη σε σταθμο ή σχολειο....και κατα ποσο αυτο ειναι νομιμο (που δεν ειναι ) ?(αλλα ειπαμε περημενουμ ετην ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.....!μετα τα χριστουγενν μας κοβω- κατα την δικηγορο του Συνηγορου)

και μεχρι στιγμης λεω

λεγω λεω οτι δεν υφησαστε υποχρεωτικος εμβολιασμος στην ελλαδα για κανενα εμβολιο!

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ κόπο και εν μέσω πυρετού, κατάφερα να βρω το λινκ που περιέχει το φυλλάδιο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω.

 

Στην σελίδα 9 η Χλόη θα βρει την απάντηση στο γιατί χρειάζονται τα εμβόλια ενώ οι ασθένειες έχουν εξαφανισθεί καθώς και τα σχετικά με την ασφάλειά τους.

Στην σελίδα 15 η aria και η yogini θα βρουν την ιστοσελίδα της σχολής ομοιοπαθητικών γιατρών και την θέση τους για τους εμβολιασμους.

 

το φυλλάδιο είναι αυτό:

http://www.immunisation.nhs.uk/publications/275774_Babies_greek.pdf

 

:arrow: εδώ θα βρείτε όλα τα σχετικά με τα εμβόλια γενικά:

http://www.immunisation.nhs.uk/Vaccines

 

:arrow: εδώ θα βρειτε τις δημοσιεύσεις που καταρρίπτουν την σύνδεση του αυτισμου με το ΜΜR αλλά και την πρόσφατη ειδοποίηση της σύνδεσης του αυτισμου με τον ιό της ιλαράς (από τον οποίο εμβολιαζόμαστε):

 

http://www.immunisation.nhs.uk/Library/News/Archive

 

:arrow: εδώ θα βρειτε γενικά απαντήσεις σε όλα τα τιθέμενα ερωτήματα του τόπικ αυτού

http://www.immunisation.nhs.uk/FAQs

 

 

Ελπίζω να βρείτε τον χρόνο και το ενδιαφέρον να τα διαβάσετε χωρίς προκατάληψη και καχυποψία.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ βουλα εχεις την αισθηση δλδ (ασχετο .....περαστηκα σου!!!) οτι εφγα αμασητο το κουτοχορτο που μου πλασερε ενας ....πνευματιστης θεραπευτης αγυρτης και καραμπουζουκλης γιατρουδακος της κακια ωρας και το ξερναω αμασητο....ολουθε?

θα σου πω κι εγω οτι μεσα σε καθε φαρμακο σε καθε εμβολιο...υπαρχουν καποια χαρτακια με παρενεργειες.... αν ο μη γεννητο συμβει κατι στην καθε εταιρια που παραγει το εμβολιο-φαρμακο υπαρχει και μια 100σελιδη αναφορα των ερευνητων -γιατρων με αλλες 3000 εγγεγραμενες παρενεργειες... της οποιες ουτε ο νομος ουτε κανεις αλλως δ εν τους υποχρεωνει να δημοσιοπποιουν και να αναφερουβν παντου....αυτο που κανουν ειναι να καταθετουν την αναφορα αυτην στον ΕΟΦ και ετσι...αν γηνει κατι να χουν καλημενα τα χνωτα τους νομικα...και να πουν αααα εμεις το ξεραμε να το χει και η αναφορα...

αυτο που πρεπει να συμβαινει ειναι καθε φορα που ειναι να γηνει ενα εμβολιο να καλει ο γιατρος την εταιρια να καταθετει το ιατρικο βιογραφικο του ασθαινη και μετα να προχωρα στην χωρηγηση του αφου παρει και την διαβεβαιωση της εταιριας που ρτο παραγει οτι ολα ειναι οκ!(σεναριο επιστημονικης φαντασιας ειναι αυτο!!!)

τεσπα να καταλειξω και να ξαναπω .......οτι δεν αντεχετε παλι αυτη η κουβεντα and again and again and again.....

και την θεση της ελληνικης εταιριας ομοιπαθητικης και εγω και η γιογκινι και ολοι όσοι ασχολουμαστε με την ομοιπαθητικη την γνωριζουμε εν παση περιπτωση...δεν λενε οχι στα εμβολια λενε οχι στην αλλωγηστη χρηση ...σε μικρες ηλικιες....εμβολιασμος με περιορισμους κλπ κλπ...

thanks παντως που κατεθεσες τα λινκ αυτα ...μπηκες στο κοπο και εισαικαι αρρωστη...(παιδι μου αει τραβα στοκρεβατι τι ασχολεισε με γιογκι με χλορες και με ουφο χαχαχαχαχ?)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...