Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;


Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;  

549

  1. 1. Γεννήσατε σε Δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή στο σπίτι ;

    • Γέννησα σε Δημόσιο μαιευτήριο/κλινική
      319
    • Γέννησα σε Ιδιωτικό μαιευτήριο/κλινική
      502
    • Γέννησα στο σπίτι
      10
    • Γέννησα σε άλλο χώρο
      1


Recommended Posts

Γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ και το επόμενο ή τα επόμενα εκεί πάλι!!!

Είναι δίπλα στο σπίτι μου,είναι φιλικό προς τα βρέφη νοσοκομείο και σίγουρα πιο οικονομικό απο ένα ιδιωτικό.

Καθαρό νοσοκομείο,άριστο προσωπικό...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα στο Ιασώ σε τρίκλινο πρίν από 14 μήνες γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου στον οποίο έχω απόλυτη εμπισοσύνη! Έκανα καισαρίκη και ραχιαία!!! Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από τό προσωπικό έκτος από μία νοσηλεύτρια η οποία άλλα τις έλεγες άλλα καταλάβαινε!!! Όταν με το καλό έρθει και το δεύτερο πάλι εκεί θα πάω!!! Όσο για τη στήριξη στο θηλασμό ήταν παραπάνω από ικανοποιητική. Μη σας πω ότι κοιτούσαν με μισό μάτι όσες κοπέλες έλεγα για μεικτό σύστημα ή πολύ περισσότερο όσες έλεγαν ότι δε θα θηλάσουν καθόλου!!! Επιπλέον μας άφηναν τα μώρά μας όση ώρα θέλαμε και τα έπερναν μόνο για το βραδινό ύπνο, για άλλαγμα ή αν το ζητούσαμε εμείς.Όσο για την εξυπηρέτηση και την ευγένεια ήταν το κάτι άλλο. Άλλωστε γι' αυτό δεν πάμε στα ιδιωτικά;;;:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα πριν από 1 μήνα στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ στην Πάτρα που είναι ιδιωτικό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και από το γιατρό μου και από τις μαίες. Έφτασα στο νοσοκομείο στις 5 τα ξημερώματα και αμέσως με ετοίμασαν, έκανα επισκληρίδιο (κάτι που δεν έχω μετανοιώσει καθόλου) και γέννησα φυσιολογικά περίπου το μεσημέρι το μικρό μου λουκουμάκι. Είχα επισκεφτεί την κλινική και πριν γεννήσω να ρωτήσω για το κόστος και να δω τα δωμάτια κλπ και σου δίνουν έναν τιμοκατάλογο με όλα τα δωμάτια είτε κάνεις καισαρική ή φτ για 4 μέρες νοσηλείας. Εγώ έμεινα σε μονόκλινο, το οποίο ήταν πάρα πολύ καθαρό (καθάριζαν 2-3 φορές τη μερα) και είχε και πολυθρόνα που γίνεται κρεββάτι για το συνοδό. Το φαγητό ήταν εξαιρετικό για νοσοκομείο αν και έπηξα στη σούπα!:wink: Επίσης σου δίνουν όλα τα απαραίτητα αναλώσιμα όπως pampers, σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης, γάλα, μωρομάντηλα..όποτε και όσα χρειαστείς.

Το προσωπικό ήταν εξυπηρετικότατο και όποτε καλούσες το κουδούνι σε 5 λεπτά είχαν έρθει στο δωμάτιο. Ήταν ευγενικότατες όλες οι μαίες, μόνο που θα μπορούσαν να είναι πιο οργανωμένοι στο θέμα του θηλασμού. Με βοήθησαν αρκετές φορές δεν μπορώ να πω, αλλά ήθελα ίσως εγώ προσωπικά περισσότερη υποστήριξη και ενημέρωση. Γενικά ήταν πολύ καλή εμπειρία και αν ξαναέκανα παιδί πάλι εκεί θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα την πρωτη μου κορη στο μητερα λογω του οτι εκει ηταν ο γιτρος και τωρα γενναω σε 1,5 μηνα στο λητω παλι για τον ιδιο λογο.και θεμα γιατρου ομως να μην ειχα παλι σε ιδιωτικο θα πηγαινα για πολλους λογους.καταρχας οπως ειναι τωρα η κατασταση στη χωρα το πρωτο που επιρεαστηκε ειναι ο τομεας υγειας.δεν θα παιξω λοιπον κορωνα γραμματα με τη ζωη του παιδιου μου γιατι τα δημοσια εχουν "ελειψεις" η' οτιδηποτε αλλο.δευτερον σε καμια περιπτωση δεν θα δεχομουν ολους τους ειδικευομενους να περνανε,να μου βαζουν χερι η' να παρακολουθουν την γεννα μου.στην τελικη δεν ειμαι πειραματοζωο για να μαθουν επανω μου.η γεννα ειναι μια πολυ προσωπικη στιγμη και κατασταση και σιγουρα δεν βοηθαει την επιτοκο ολος αυτος ο συφερτος.και τελος επειδη την πρωτη την εκανα με καισαρικη και δεν μπορουσα να σταθω στα ποδια μου 2 μερες,καλο ηταν που δεν ειχα και το μωρο συνεχως διπλα μου γιατι θα ημουν κυριολεκτικα σε πολυ ασχημη θεση να μην μπορω να το κοιταξω.ασε που τωρα παω για φ.τ. ενω σε δημοσιο θα επρεπε να ξανακανω καισαρικη γιατι ετσι το εχουν.

 

σαφως εχουν τα καλυτερα μηχανιματα στα δημοσια επειδη το απαιτει ο νομος,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ξερουν και πως να συμπεριφερονται

δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. οι ειδικευόμενοι δεν είναι παρόντες στη διάρκεια του τοκετού εφόσον έχεις επιλέξει τον προσωπικό σου γιατρό. στην αίθουσα του τοκετού βρίσκεται μόνο ο γιατρός σου, η μαία σου (αν έχεις), η αναισθησιολόγος και οι βοηθοί τους. οι ειδικευόμενοι περνούν πάντα με τη συνοδεία των μόνιμων γιατρών και διευθυντών το πρωί στις επισκέψεις που είναι σαν μίνι διαλέξεις. αν δώσεις εντολή στον προσωπικό σου γιατρό οι ειδικευόμενοι δεν σε πειράζουν καθόλου.

γέννησα στο αλεξάντρα το 2011 και το 2013 και έμεινα ευχαριστημένη. στη δεύτερη γέννα λόγω προβλήματος νοσηλευτηκα 2 εβδομάδες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και με πρόσεχαν όλοι πολύ. για μένα το νοσοκομείο είναι ενας χωρος που δεν θέλεις να μένεις και πολύ, καλύτερα λοιπόν να έχει προσωπικό που να ξέρει τι να κάνει σε κάθε περιπτωση παρά να τρέχεις και να μη φτάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ΙΑΣΩ επειδή ο γιατρός μου ξεγεννάει εκεί. Αν είχα επιλογή θα διάλεγα οπωσδήποτε δημόσιο και για οικονομικούς λόγους και λόγω ιδεολογίας. Κατ'αρχάς στο δημόσιο θα μπορούσα να πάρω μονόκλινο και να έχω την ησυχία μου και το μωρό συνέχεια δίπλα μου. Κατά δεύτερον θεωρώ τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία πολύ καλύτερους και δεν θα είχα πρόβλημα να με εξετάζουν ειδικευόμενοι (σε λογικά πλαίσια πάντα, όχι άμα σφαδάζω στους πόνους)- πώς θα μάθουν δηλαδή οι νέοι γιατροί?

 

Τουλάχιστον το ΙΑΣΩ με εξέπληξε ευχάριστα με τους κανονισμούς που επιτρέπουν rooming-in και σε δίκλινα και τρίκλινα..και επίσης με τις μαίες που ήταν πολύ εξυπηρετικές και κατατοπιστικές σε θέματα θηλασμού. Επίσης παρόλο που ήμουν καχύποπτη ότι άμα τους δώσω το μωρό θα του δώσουν ξένο γάλα χωρίς να μου το πουν, παρατήρησα ότι στην διπλανή κοπέλα το έφερναν με το ζόρι όποτε έκλαιγε για να το θηλάσει, παρόλο που εκείνη είχε ζητήσει να μην το φέρνουν το βράδυ (παράλληλα όμως είχε ζητήσει και αποκλειστικό θηλασμό!)-ενώ θα περίμενα ότι θα του έδιναν ξένο γάλα το βράδυ για να μην κλαίει. Εγώ ειχα το μωρό δίπλα μου συνέχεια μέρα-νύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
γενναει καμια τον νοεμβριο σε δημοσιο νοσοκομειο της θεσσαλονικης? ξερετε αν κανουν επισκληριδιο σε φυσιολογικο τοκετο?

 

εγω στο παπαγεωργιου εκανα επισκληρηδιο κανονικα, στο ιπποκρατειο αποτι ξέρω δεν κανουν. Μου το ειχαν πει οι μαιες στα σεμιναρια ψυχοπροφυλακτικής. Δεν εχω ομως εμπειρια απο το ιπποκρατειο, αν ζητήσεις μου φαινεται πολυ περιεργο να μην κανουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, το δεύτερο σε δημόσιο και όταν με το καλό κάνουμε και τρίτο παιδάκι, θα ξανα πάω σε ιδιωτικό μαιευτήριο, δεν ξανα πατάω για γέννα σε δημόσιο μαιευτήριο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Ρέα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη! Φοβερό περιβάλλον με σεβασμό στα νεογέννητα και στις λεχώνες. Το επόμενο εκεί πάλι σίγουρα!

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

εγω θα γεννησω στο ελενα βενιζελου επειδη εκει ειναι ο γιατρος που θελω.αυτο που θελω να πω ειναι το εξης...πολυ καλη μου φιλη ειναι μαια σε πανακριβο ιδιωτικο νοσοκομειο κ αυτο που μου εχει πει ειναι οτι δεν συγκρινονται καν ταδημοσια με τα ιδιωτικα...1ον οι γιατροι του δημοσιου βλεπουν απειρα περιστατικα καθημερινα 2ον οτι επειγον συμβαινει σε καποιο περιστατικο τους κανουν κατευθειαν μεταφορα σε δημοσιο νοσοκομειο που ειναι πανεπιστιμιακα κ υπαρχουν οι γνωσεις!!3ον υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.στο ελενας μου ζητησαν 200ευρω σε μονοκλινο για ολες τις μερες:shock:!τι να πω ετσι οπως τα ακουω κ ειδα κ το νοσοκομειο κ τα δωματια νομιζω πως δεν θα το μετανοιωσω!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο χώρο της υγείας και άκουγα πάντα πήγαινε στο δημόσιο. Τελικά γέννησα το πρώτο σε δημόσιο και το δεύτερο σε ιδιωτικό, με τον ίδιο γιατρό( για δικούς του λόγους υγείας έπρεπε να πάω εκεί). Το πρώτο Αρεταίειο το δεύτερο ΡΕΑ. Εννοείται ότι τι ΡΕΑ ήταν καλύτερο "ξενοδοχείο" από το Αρεταίειο αλλά ψηφίζω δημόσιο και πάλι δημόσιο. Καμια σχέση η εμπειρία και η ασφάλεια που νιώθεις στο πρώτο σχετικά με το δεύτερο...για πολλούς κια διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το γέννησα το 2011 στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης και τώρα στο δεύτερο πάλι σε δημόσιο θα πάω. Όπως και να χει είμαι της άποψης ότι τα ιδιωτικά μαιευτήρια υπερτερούν μόνο σε θέματα "ξενοδοχειακής" υποδομής. Στο κάτω κάτω 3 ημέρουλες κάθεσαι, δεν πας για παραθέριση ενός μήνα. Και πάνω απ όλα θέλω να νιώθω την ασφάλεια του δημόσιου νοσοκομείου, ιδιαίτερα πανεπιστημιακού, πως ό,τι και αν προκύψει θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά. Όσον αφορά το επισκληρίδιο, στο Ιπποκράτειο δεν κάνουν, ούτε αν το ζητήσεις, μόνο σε περίπτωση καισαρικής ή αν δώσεις φακελάκι στον αναισθησιολόγο. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε ούτε με ενδιαφέρει να την κάνω. Στο πρώτο γέννησα χωρίς και τώρα στο δεύτερο, αν δεν προκύψει καισαρική, το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας, ειμαι απο ηρακλειο κρητης και εχω διδυμη κυηση στον 7ο μηνα, υπαρχει καποια κοπελα που να ειναι απο ηρακλειο μηπως ξερει απο τα δημοσια νοσοκομεια εδω, γιατι εχω μαθει πως εχουν φυγει ολοι οι καλοι γιατροι και εχουν παει σε ιδιωτικα, και το κοστος στο δημοσιο με διδυμα και καισαρικη ειναι τεραστιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε ιδιωτική κλινικη και θα το ξαναέκανα ευχαρίστως. Με φρόντισαν και εμένα και το παιδί όπως έπρεπε.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα νοσηλευτεί σε δημόσιο για υπερέμεση και είχα δει πώς λειτουργούσε με τις λεχώνες. Καμία σύγκριση με το ιδιωτικό.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο διαφορα που συνεβησαν γεννησα στο Αλεξανδρας με εφημερευον γιατρο και αν εξαιρεσω τους γιατρους στα πρωινα εξωτερικα ιατρεια που δεν μου αφησαν και τη καλυτερη εντυπωση ειμαι ικανοποιημενη απο ολους τους αλλους.Εχω να πω πως δεν ενιωσα να μη μου φερονται καλα επειδη δεν ειχα δικο μου γιατρο.Ο αναισθησιολογος ηταν πολυ καλος και με καθησυχαζε σε ολη τη διαρκεια της καισαρικης :) Δεν το περιμενα να μου φερθουν ολοι τοσο καλα χωρις να εχω συγκεκριμενο γιατρο εκει.

Επισης επειδη νοσηλευτηκα και για λιγο εκει πριν γεννησω να πω οτι ολοι τους ηταν πολυ καλοι κι εκει επισης!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμησα ιδιωτικη κλινικη και στις δυο γεννες μου και τωρα στην τριτη παλι εκει θα γεννησω. Οι λογοι ειναι η καλη συμπεριφορα του προσωπικου, οι συνθηκες υγιεινης και κυριως η ασφαλεια που νιωθω με το γιατρο μου. Ομως, αν γεννουσα προωρα η αν ειχα καποιο αλλο προβλημα με την εγκυμοσυνη μου θα πηγαινα σε δημοσιο νοσοκομειο, οπου εχουν τα μεσα και τους γιατρους για να αντιμετωπισουν δυσκολες καταστασεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα εγω ειμαι 7 μηνων εγγυος ειχα εναν δικο μου γιατρο ο οποιος ομως ξεγενναει μονο στο ρεα εγω δεν μπορω οικονομικα να γεννησω εκει και θελω να παω στο ελενα μπορεις να μου πεις ποιον γιατρο εχεις, αν ειναι καλος; γιατι βρηκα καποιον στο ελενα αλλα δεν με αναλαμβανει τωρα στο τελος της εγκυμοσυνης γιατι εχει πολυ κοσμο :-( θελω επισης να μου πεις ποσα χρηματα σου ζητησε για την γεννα... σκευτηκα να γεννησω με εφημερευοντα γιατρο αλλα φοβαμαι ειναι και το πρωτο μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαριαγιωργος εγω που γεννησα με εφημερευον γεννησα μια χαρα.Κατ αρχην αυτος που σημερα πληρωνει η διπλανη σου για να τη ξεγεννησει αυριο εχει εφημερια και θα ξεγεννησει στην εφημερια του χωρις αμοιβη.Εγω θα σου προτεινα να πας στο Αλεξανδρα που γεννησα κι εγω και ολοι ηταν πολυ καλοι μαζι μου χωρις να πληρωσω τπτ.Οκ απο κτηριο δε λεει και πολλα ομως να ξερεις οτι εκει μπορεις να κανεις και επισκληριδιο ενω στο Ελενα μαλλον οχι.Εγω εκανα καισαρικη με επισκληριδιο πιστευω ομως οτι θα κανουν και στο φυσιολογικο.Οπου κι αν αποφασισεις να πας θα πρεπει να ξεκινησεις να πηγαινεις στα πρωινα εξωτερικα ιατρεια.Ετσι θα σε γνωριζουν και θα σε κατευθυνουν εκεινοι.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

cacao σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου εχω αγχωθει παρα πολυ μακαρι να πανε ολα καλα! η ξαδελφη του αντρα μου γεννησε στο Αλεξανδρας με εφημερευοντα γιατρο και ειχε τις χειροτερες εντυπωσεις δεν την προσεξε καθολου ειπε για αυτο θελω να βρω καποιον συγκεκριμενο γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Τη ξαδερφη σου τη παρακολουθουσαν εκει ή πηγε τυχαια;Παντως και απο αλλες εχω ακουσει καλα σχολια.Μακαρι να βρεις γιατρο εγω παντως δε βρηκα τελευταια στιγμη και τελικα κατεληξα στα εξωτερικα...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

cacao δεν μου ειπε να σου πω την αληθεια αυριο θα παω στα εξωτερικα ιατρεια στο ελενα να δω τι μπορω να κανω... θα το ψαξω σημερα μπας και μπορεσω να βρω καποιον γιατρο συστημενο... θελω να μπορω να συζητησω καποια πραγματα πριν γεννησω.. π.χ θελω ο αντρας μου να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου και θελω να κανω και επισκληριδιο ειναι 2 σημαντικα πραγματα για μενα ασε που θελω να τον ξερω απο πιο νωρις για να μου εμπνεει εμπιστοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μηπως μπορει καποια να μου συστησει εναν καλο γιατρο στο ελενα; εχετε καποια εμπειρια απο εκει; οτι και να μου πειτε θα με βοηθησει... αυριο θα παω στα εξωτερικα ιατρεια να βρω καποιον αλλα θα ηθελα καλητερα να ξερω καποια πραγματα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

cacao δεν μου ειπε να σου πω την αληθεια αυριο θα παω στα εξωτερικα ιατρεια στο ελενα να δω τι μπορω να κανω... θα το ψαξω σημερα μπας και μπορεσω να βρω καποιον γιατρο συστημενο... θελω να μπορω να συζητησω καποια πραγματα πριν γεννησω.. π.χ θελω ο αντρας μου να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου και θελω να κανω και επισκληριδιο ειναι 2 σημαντικα πραγματα για μενα ασε που θελω να τον ξερω απο πιο νωρις για να μου εμπνεει εμπιστοσυνη...

 

Ας σου πω και τη δίκη μου ιστορία...ο επι οκταετίας γιατρός που με παρακολουθούσε ξεγεννουσε μόνο στο Ρεα, όποτε περίπου στα τέλη του τέταρτου μήνα αναζητήσαμε νέο γιατρό στο Έλενα, το οποίο επιλέξαμε ως Μαιευτηριο κυρίως γιατί είναι πιστοποιημένο ως φιλικό προς τα βρέφη. Αν αναζητήσεις πληροφορίες στο φόρουμ θα καταλάβεις τι συνεπάγεται αυτή η πιστοποίηση. Ενα γνωστό μας ζευγάρι μας σύστησε τον κ. Γαβαρη, με τον οποίο και ξεκινήσαμε. Μέχρι στιγμής - τώρα μπαίνω στο μήνα μου- είναι καλός και επεξηγηματικός. Βέβαια, για να σου τον συστήσω θα ήθελα πρώτα να έχω την εμπειρία της γεννάς μαζί του. Επίσης, θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα, είναι πολύ ωραία εμπειρία και μόνο έτσι μπορεί ο σύζυγος να είναι μαζι σου στον φυσιολογικό τοκετό. Τέλος, επειδή κάπου αναφέρθηκε για τη επισκληρίδειο, οι μαίες στα μαθήματα μας εξήγησαν ότι παλιότερα υπήρχε θέμα στελέχωσης με την ειδικότητα του αναισθησιολόγου, με αποτέλεσμα να υπάρχει μόνο ένας σε κάθε βάρδια, όποτε δε γινόταν να ανταπεξέλθει σε όλα τα περιστατικά. Μας διαβεβαίωσαν ότι αυτό πλέον έχει αντιμετωπιστεί και η επισκληριδιος γίνεται κανονικά στις καισαρικές και εφόσον το ζητήσεις στον φυσιολογικό τοκετό. Ολική κάνουν μόνο στις επείγουσες καισαρικές. Ελπίζω να βοήθησα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...