Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

έκανα το μαντού.

 

το μαντου δεν είναι εμβόλιο είναι εξέταση, για τον άν έχει έρθει σε επαφή ο οργανισμός με το μυκοβακτήριδιο της φυματίωσης

 

το εμβόλιο για τη φυματιώση λέγεται bcg και γίνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες (σχολείο)

 

καλό θα ήταν οι γονείς που επιλέγουν επιλεκτικό εμβολιασμό να γνωρίζουν κάπια βασικά πράγματα, ώστε να είναι σε θέση να προστατεύσουν το ανεμβολίαστο (ή μερικώς εμβολιασμένο) παιδάκι τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μαντου δεν είναι εμβόλιο είναι εξέταση, για τον άν έχει έρθει σε επαφή ο οργανισμός με το μυκοβακτήριδιο της φυματίωσης

 

το εμβόλιο για τη φυματιώση λέγεται bcg και γίνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες (σχολείο)

 

καλό θα ήταν οι γονείς που επιλέγουν επιλεκτικό εμβολιασμό να γνωρίζουν κάπια βασικά πράγματα, ώστε να είναι σε θέση να προστατεύσουν το ανεμβολίαστο (ή μερικώς εμβολιασμένο) παιδάκι τους...

 

 

Σαφώς και το γνωρίζω ότι είναι εξέταση όμως υπάρχει στην σελίδα των εμβολίων οπότε θεώρησα καλό να πω τι έχω κάνει από εκείνη τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

H δική μας ομοιοπαθητικός

μας πρότεινε να κάνουμε τα εξής:

 

Το 4-πλο (tetravac)

Το Αιμόφιλου της ινφλουέντσας

Της ηπατίτιδας Β΄ (7-8 μηνών) 3 δόσεις

Της μηνιγγίτιδας (12 μηνών) 1δόση

Το prevenar (13 μηνών) 2 δόσεις

 

Για το MMR μας είπε να το καθυστερήσουμε

για να σιγουρευτούμε για την υγεία του μωρού

(για αυτισμό κλπ)

 

Της ανεμοβλογιάς μας είπε οτι δεν χρειάζεται καθόλου να το κάνουμε.

 

Οπως επίσης και το mantoux είπε οτι είναι υπερβολικό.

 

ΥΓ: Για της ηπατίιτδας Β που ήμουν λίγο προβληματισμένη

μου είπε οτι είναι ριψοκίνδυνο να μην το κάνουμε

γιατί ένα παιδάκι μπορεί να κολλήσει ηπατίτιδα απο έναν οδοντίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Soevan μου οπότε θα κάνεις το εξαπλό ξεκινώντας λίγο αργότερα;

Εμείς της ΗπατΒ το κάναμε 2.4χρονών και μετά σε 3 δόσεις. Να σου πω την αλήθεια μου μετά τους 18 μήνες έγινα πιο ελαστική με τα εμβόλια...αραιά θα τα έχουμε κάνει όλα σε λίγο! Θα κάνω και το prevenar την άνοιξη, να έχει περάσει ένα πεντάμηνο από την τελευταία δόση του ηπαΒ.

Link to comment
Share on other sites

H δική μας ομοιοπαθητικός

μας πρότεινε να κάνουμε τα εξής:

 

Για το MMR μας είπε να το καθυστερήσουμε

για να σιγουρευτούμε για την υγεία του μωρού

(για αυτισμό κλπ)

 

 

Ποτε δηλαδή θα το κάνετε. Εμείς είναι να το κάνουμε 14,5 μηνών. Να το καθυστερήσω?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Soevan μου οπότε θα κάνεις το εξαπλό ξεκινώντας λίγο αργότερα;

Εμείς της ΗπατΒ το κάναμε 2.4χρονών και μετά σε 3 δόσεις. Να σου πω την αλήθεια μου μετά τους 18 μήνες έγινα πιο ελαστική με τα εμβόλια...αραιά θα τα έχουμε κάνει όλα σε λίγο! Θα κάνω και το prevenar την άνοιξη, να έχει περάσει ένα πεντάμηνο από την τελευταία δόση του ηπαΒ.

 

Oχι το 6-πλο΄

Το 4-πλο και χώρια της ινφλουέντσας.

 

Ποτε δηλαδή θα το κάνετε. Εμείς είναι να το κάνουμε 14,5 μηνών. Να το καθυστερήσω?

 

Για το MMR θα περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη του παιδιού

για να αποκλείσουμε τάση για αυτισμό.

Δηλαδή σίγουρα μετά τα 3 χρόνια.

Εαν όμως στο μεταξύ κολήσει ερυθρά δεν θα το κάνουμε καθόλου

(πιο πολύ για την ερυθρά είναι που με απασχολεί γιατί είναι κορίτσι)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μπορειτε να αναφερεται ποια εμβολια πρεπει να κανουμε οταν λεμε επιλεκτικος εμβολιασμος και ποτε να τα κανουμε?Η μπεμπα μας ειναι 65 ημερων και εχουμε μπερδευτει με αυτα που διαβαζουμε,ειχαμε ζησει κι ενα περιστατικο με ενα ανηψακι που 40 ημερων κολλησε κοκκυτη και κινδυνεψε παρα πολυ,μεχρι που οι γιατροι ειπαν οτι πει ο Θεος και ευτυχως ειχε αισιο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί που προτείνουν επιλεκτικό εμβολιασμό, θεωρούν μέχρι και επιθυμητό να περάσει μια ασθένεια όπως τον κοκκύτη ένα παιδί «για να δυναμώσει το ανοσοποιητικό του σύστημα». Επομένως ίσως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσεις μια συμβουλή ιατρού, και όχι κάποιων ανώνυμων σε ένα φόρουμ.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των ιατρών προτείνει να γίνεται πλήρης εμβολιασμός.

Link to comment
Share on other sites

Aπλως υπαρχει μια καχυποψια για τους γιατρους και οχι αδικα πιστευω,αφου παιζουν το παιχνιδι των φαρμακοβιομηχανιων για τα χρηματα,οπως και με το θηλασμο ας πουμε αν ακολουθησεις το συστημα δεν προκειται να θηλασεις,ετσι φοβαμαι και τα οποια κολπα παιζονται στα εμβολια,σιγουρα ο εμβολιασμος δεν ειναι θηλασμος και θελει προσοχη και σοβαροτητα,απλα προσπαθω να δω ποια τελικα δεν χρειαζονται και ποτε ειναι ο καταλληλος χρονος για να γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μας οταν τον ρωτησα την αποψη του για το μη εμβολιασμο των παιδιων μου ειπε

"Μπροστα στην ανθρωπινη ηλιθιοτητα ακομα και ο Θεος σηκωνει τα χερια ψηλα.Εχω δει παιδι με ανεμοβλογια να αιμοραγει σε ολο του τ σωμα.Εχω δει περιστατικα πριν χρονια που αν τα εβλεπες ουτε καν θα σκεφτοσουν το ενδεχομενο να μην εμβολιασεις το παιδι σου.

Βασικα ρολος των εμβολιων περα απο το να προστατευτουν τα παιδια ειναι και να εξαλειφθουν σταδιακα καποιες ασθενεις...οπως εχει ηδη γινει με την ευλογια."

 

Προσωπικα δεν υπηρχε πιθανοτητα να μην εμβολιασω το μικρο.Το βρισκω παραλογο...εγω για μενα...να μην εμβολιαζεις ενα παιδι για να μην ανεβασει λιγο πυρετο και γκρινιαξει για ενα 24ωρο.Απο κει και περα καθε γονιος παιρνει τα ρισκα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπλως υπαρχει μια καχυποψια για τους γιατρους και οχι αδικα πιστευω,αφου παιζουν το παιχνιδι των φαρμακοβιομηχανιων για τα χρηματα,

Αυτή είναι μια άποψη που προωθείται συστηματικά από διάφορους που δεν έχουν τίποτα καλύτερο να παρουσιάσουν για να στηρίξουν τις ηλιθιότητες που υποστηρίζουν. Συγνώμη κιόλας, αλλά υπέρμαχοι του αντι-εμβολιαστικού κινήματος έχει αποδειχθεί ότι έχουν λάβει μίζες πολλών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ για να λένε αυτά που λένε, από δικηγόρους, προκειμένου να διεκδικήσουν οι τελευταίοι αποζημιώσεις μετά.

 

οπως και με το θηλασμο ας πουμε αν ακολουθησεις το συστημα δεν προκειται να θηλασεις,ετσι φοβαμαι και τα οποια κολπα παιζονται στα εμβολια,σιγουρα ο εμβολιασμος δεν ειναι θηλασμος και θελει προσοχη και σοβαροτητα,απλα προσπαθω να δω ποια τελικα δεν χρειαζονται και ποτε ειναι ο καταλληλος χρονος για να γινουν.

Ο θηλασμός συστήνεται από τους γιατρούς, τον Π.Ο.Υ. κλπ, εκτός από περιπτώσεις που για ιατρικούς λόγους της μητέρας η του παιδιού δεν προτείνεται. Κάποια μέλη του παρόντος φόρουμ επικαλούνται τον Π.Ο.Υ για να στηρίξουν την άποψη τους για τους θηλασμούς (ενώ τον κατηγορούν για να στηρίξουν την άποψη τους για τα εμβόλια. μυστήρια πράγματα ;) )

 

Γενικά κάποιοι το ποιό είναι απαραίτητο και το ποιό όχι είναι εντελώς υποκειμενικό όσον αφορά τα περισσότερα μέλη του παρόντος φόρουμ. Στους γιατρούς παραδόξως υπάρχει μια ομοφωνία, συμφωνούν ότι πρέπει να γίνουν όλα (μιλώ για την συντριπτική πλειοψηφία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οπως επίσης και το mantoux είπε οτι είναι υπερβολικό.

αλλη μια απόδειξη για την ημιμάθεια των όμοιο....

η αγαπητή όμοιο γιατρέσσα προφανώς δεν γνωρίζει ότι η mantoux γίνεται πριν από τον εμβολιασμό για ιλαρά, γιατί το εμβόλιο (και η νόσος της ιλαράς) την αρνητικοποιεί....

 

δηλαδή πρέπει να σιγουρευτεί ότι το μωρό δεν έχει έρθει σε επαφή με το μυκοβακτυρίδιο της φυμματίωσης, πριν τον εμβολιασμό... γιατί μετά τον εμβολιασμό είτε το παιδί έχει κολήσει (φυματίωση) είτε όχι θα φαίνεται ότι δεν έχει κολλήσει (αρνητικοποίηση)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι, όταν ο ομοιοπαθητικός είναι π.χ. ψυχολόγος-ομοιοπαθητικός, υπάρχουν άνθρωποι που θα τον εμπιστευτούν να τους πει για αντιβιώσεις, εμβόλια κλπ;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για το MMR θα περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη του παιδιού

για να αποκλείσουμε τάση για αυτισμό.

Δηλαδή σίγουρα μετά τα 3 χρόνια.

 

το ότι το εμβόλιο MMR δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το θέμα αυτισμός, δεν μας αφορά έτσι;

 

Εαν όμως στο μεταξύ κολήσει ερυθρά δεν θα το κάνουμε καθόλου

 

το MMR προστατεύει από ερυθρά, ιλαρά, παρωτίτιδα...

παραθέτω τις παρενέργειες της κάθε αρρώστιας (και επειδή καμιά δε θα τις διαβάση σε αντιθεση με τις π#4%ες του κάθε ομοιοπαθητικού, σημειώνω τα σημαντικά)...

 

ιλαρά:

 

Α) Επιπλοκές που οφείλονται στον ιό της ιλαράς

 

1. Από το αναπνευστικό σύστημα ( σε συχνότητα 5%) έχουμε:

  • Λαρυγγίτιδα
  • Βρογχιολίτιδα
  • Πρωτοπαθής πνευμονία

2. Από το ΚΝΣ (κεντρικό νευρικό σύστημα)

  • Οξεία μεθιλαρική εγκεφαλίτιδα. Είναι βαρειά επιπλοκή (1/1000 περιπτώσεις) Η πρόγνωσή της είναι σοβαρή, δηλαδή το 25% των πασχόντων θα πεθάνουν, ενώ από αυτούς που θα επιζήσουν το 35% θα έχει μόνιμα προβλήματα, όπως πνευματική καθυστλερηση, επιληψία, παραλύσεις μυών, αταξία, διαταραχές συμπεριφοράς.
  • Υποξεία σκληρυντΙκή πανενκεφαλίτιδα (εγκεφαλίτιδα van Bogaert),. Είναι απώτερη επιπλοκή, από το ΚΝΣ, η οποία μπορεί να εκδηλωθεί μετά από πολλούς μήνες ή και χρόνια (6 χρόνια). Η κλινική πορεία μπορεί να είναι οξεία ή χρονίζουσα. Αρχικά παρατηρείται μείωση της σχολικής απόδοσης και αλλαγή του χαρακτήρα και στην συνέχεια μυοκλονίες, σπασμοί, βαρειά πνευματική καθυστλερηση, κώμα και θάνατος σε 1-2 χρόνια από την έναρξη της επιπλοκής.

3. Από το πεπτικό σύστημα : οξεία σκωληκοειδίτιδα

 

4. Από το αίμα: θρομβοκυττοπενική πορφύρα εκδηλώνεται 3-4 εβδομάδες μετά την εμφάνιση του εξανθήματος και οφείλεται σε αυτοάνοσο μηχανισμό.

 

Β) Επιπλοκές που οφείλονται σε δευτεροπαθείς λοιμώξεις

1. Δευτεροπαθής πνευμονία από πνευμονιόκοκκο, σταφυλόκοκκο, αιμόφιλο και άλλα μικρόβια

 

2. Μέση πυώδη ωτίτιδα

 

3. Μαστοειδίτιδα

 

4. Εντερίτιδα από εντεροπαθογόνα π.χ. σαλμονέλλα.

 

5. Μυοκαρδίτιδα, της οποίας η πρόγνωση είναι σοβαρή (καρδιακή ανεπάρκεια, θάνατος κα)

 

Η ιλαρά είναι δυνατό να προκαλέσει επιδείνωση ενεργού φυματίωσης ή αναζωπύρωση παλαιάς φυματίωσης, καθώς και προσωρινή αρνητικοποίηση της δερμοαντίδραοης Mantoux.

 

ερυθρα:

  • Εγκεφαλίτιδα
  • Θρομβοπενική πορφύρα
  • Αρθρίτιδα (διαρκεί 1-2 εβδομάδες, σπάνια για μήνες)

Το σύνδρομο της ερυθράς του εμβρύου: η μόλυνση της μητέρας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και ειδικά στις πρώτες 16 εβδομάδες, προκαλεί με μεγάλη πιθανότητα μόλυνση του εμβρύου. Το σύνδρομο εκδηλώνεται με προσβολές σε διάφορα όργανα ή συστήματα όπως:

 

  • Θρομβοπενική πορφύρα
  • Καταρράκτης, γλαύκωμα, αμφιβληστροειδοπάθεια
  • Συγγενείς καρδιοπάθειες (στένωση πνευμονικής αρτηρίας και άλλες)
  • Σωματική και ψυχοκινητική καθυστέρηση
    Διάφορα (παγκρεατίτιδα, ηπατίτιδα, οστεομυελίτιδα κλπ

παρωτιτιδα:

  • μυοκαρδίτιδα

  • κώφωση

  • πάρεση του προσωπικού νεύρου
  • ηπατίτιδα

  • θρομβοπενική πορφύρα
  • νεφρίτιδα
  • αρθρίτιδα
  • Ο ιός της παρωτίτιδας μπορεί να προκαλέσει βραδεία καταστροφή των νησιδίων του παγκρέατος με αποτέλεσμα την εμφάνιση σακχαρώδους διαβήτη.
  • Αν μία έγκυος νοσήσει από παρωτίτιδα τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης κινδυνεύει σε σημαντικό βαθμό να αποβάλλει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι, όταν ο ομοιοπαθητικός είναι π.χ. ψυχολόγος-ομοιοπαθητικός, υπάρχουν άνθρωποι που θα τον εμπιστευτούν να τους πει για αντιβιώσεις, εμβόλια κλπ;

 

Εγώ προσωπικά όχι. Μόνο σε γιατρό θα απευθυνόμουν και μάλιστα τώρα σε παιδίατρο.

 

Κινκα (και όποιος άλλος) γνωρίζεις αν το προτεινόμενο πρόγραμμα εμβολιασμών είναι το ίδιο σε όλα τα κράτη;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προσωπικά όχι. Μόνο σε γιατρό θα απευθυνόμουν και μάλιστα τώρα σε παιδίατρο.

 

Κινκα (και όποιος άλλος) γνωρίζεις αν το προτεινόμενο πρόγραμμα εμβολιασμών είναι το ίδιο σε όλα τα κράτη;

 

Κάθε κράτος αποφασίζει μόνο του ποια εμβόλια θα εντάξει στα λεγόμενα υποχρεωτικά και ποια θα αφήσει για τα προτεινόμενα, ανάλογα με τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει. Δεν είναι δλδ απόφαση κάποιας κεντρικής αρχής, π.χ. του ΕΜΕΑ στην Ευρώπη, αλλά κάθε κρατικής μονάδας.

 

Π.χ. στην Αμερική ο ροταϊός είναι υποχρεωτικός, ενώ στην Ελλάδα όχι. Αντίθετα, στην Ελλάδα υποχρεωτικός είναι ο μηνιγγιόκοκκος, ενώ στην Αμερική (που ο πληθυσμός είναι και πιο αστικοποιημένος) δεν είναι.

 

Πρακτικά όλες οι χώρες πάνω-κάτω το ίδιο πρόγραμμα έχουν, με ελάχιστες αλλαγές μεταξύ τους.

 

Επίσης, κανένα από αυτά τα εμβόλια σε καμία χώρα δεν είναι υποχρεωτικό. Δεν μπορείς να έχεις κάποια κύρωση αν δεν εμβολιάσεις το παιδί. Εδώ στην Αμερική πιέζουν μεν αρκετά για όσο το δυνατόν πιο μαζικό εμβολιασμό, αλλά έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς για λόγους θρησκείας ή πεποίθησης. Μόνο σε περίπτωση επιδημίας ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός, αλλά φαντάζομαι κι εκεί έχεις τρόπους να τον αποφύγεις. Άσε που σπάνια υπάρχουν επιδημίες, αν και έχουν αρκετά συχνά κρούσματα διαφόρων παιδικών ασθενειών, και θανάτους ακόμη. Πρόσφατα διάβαζα για θανατηφόρα περιστατικά κοκκύτη (στην Καλιφόρνια αν θυμάμαι καλά).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όχι. Μόνο σε γιατρό θα απευθυνόμουν και μάλιστα τώρα σε παιδίατρο.

 

Κινκα (και όποιος άλλος) γνωρίζεις αν το προτεινόμενο πρόγραμμα εμβολιασμών είναι το ίδιο σε όλα τα κράτη;

 

 

Βρε κινκα μου που έχει δει ομοιοπαθητικό ψυχολόγο;;

έχουμε πει πως ασκείται μόνο απο γιατρούς

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.shtml

 

 

εκεί που πρέπει φυσικά να προσέχει ο ασθενής στην επιλογή του γιατρού είναι όντως να τσεκάρει τον ομοιοπαθητικό του αν έχει όντως και πτυχίο ιατρικής. Υπάρχουν πολλοί που δεν ειναι γιατροί και έχουν κάνει δεξια άριστερά κάτι σεμιναρια ομοιοπαθητικής, ιριδολογίας, ομοτοξικολογίας κτλ που εκεί όντως εγω δεν θα εμπιστευόμουν να πάω. Αυτοί βλέπτουν σοβαρά την ομοιοπαθητική και το αναφέρουν και στο site τους

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: η ειδικότητα του γιατρού είναι δευτερευούσης σημασίας όσον αφορά την ομοιοπαθητική θεραπεία. Ο ομοιοπαθητικός γιατρός που έχει μια ειδικότητα στη συμβατική ιατρική, με την ομοιοπαθητική μπορεί να αντιμετωπίζει παθήσεις είτε αυτές ανήκουν στην ειδικότητά του είτε όχι. Ο καθοριστικός παράγοντας για την πορεία της θεραπείας είναι η σωστή εφαρμογή της ομοιοπαθητικής.
μετάφραση:
η πιστοποίηση ομοιοπαθητικής κάνει κάποιον παντογνώστη.
Link to comment
Share on other sites

Βρε κινκα μου που έχει δει ομοιοπαθητικό ψυχολόγο;;

έχουμε πει πως ασκείται μόνο απο γιατρούς

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.shtml

 

 

εκεί που πρέπει φυσικά να προσέχει ο ασθενής στην επιλογή του γιατρού είναι όντως να τσεκάρει τον ομοιοπαθητικό του αν έχει όντως και πτυχίο ιατρικής. Υπάρχουν πολλοί που δεν ειναι γιατροί και έχουν κάνει δεξια άριστερά κάτι σεμιναρια ομοιοπαθητικής, ιριδολογίας, ομοτοξικολογίας κτλ που εκεί όντως εγω δεν θα εμπιστευόμουν να πάω. Αυτοί βλέπτουν σοβαρά την ομοιοπαθητική και το αναφέρουν και στο site τους

 

έχει πάει γνωστή μου στη Θεσ/νίκη

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν υπηρχε πιθανοτητα να μην εμβολιασω το μικρο.Το βρισκω παραλογο...εγω για μενα...να μην εμβολιαζεις ενα παιδι για να μην ανεβασει λιγο πυρετο και γκρινιαξει για ενα 24ωρο.Απο κει και περα καθε γονιος παιρνει τα ρισκα του.

 

Νίκη μου,

μακάρι οι πιθανές παρενέργειες να ήταν μόνο ο πυρετός και η γκρίνια...

 

Τέλοσπάντων εγώ άλλο ήθελα να σου πω:

Μην νομίζεις πως τα εμβόλια θα καλύψουν το παιδί σου 100%

απο την κάθε ασθένεια.

 

Θα νοσήσει το ίδιο, απλά λέγεται οτι

θα το περάσει κάπως πιο ελαφριά.

 

Αυτό το είδα κι εγώ με τα ίδια μου τα μάτια

στις εξετάσεις που έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου

 

όταν εγώ που είχα κάνει το εμβόλιο της ερυθράς

είχα έναν μικρό αριθμό αντισωμάτων

 

και μια φίλη μου που την είχε περάσει

ήταν φούλ απο αντισώματα.

 

Εγώ έπρεπε να προσέχω γιατί μπορούσα άνετα να κολήσω

(Μου το είχε πει και ο γιατρός μου να προσέχω)

Αυτή η φίλη μου όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου,

μακάρι οι πιθανές παρενέργειες να ήταν μόνο ο πυρετός και η γκρίνια...

 

Τέλοσπάντων εγώ άλλο ήθελα να σου πω:

Μην νομίζεις πως τα εμβόλια θα καλύψουν το παιδί σου 100%

απο την κάθε ασθένεια.

 

Θα νοσήσει το ίδιο, απλά λέγεται οτι

θα το περάσει κάπως πιο ελαφριά.

 

Αυτό το είδα κι εγώ με τα ίδια μου τα μάτια

στις εξετάσεις που έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου

 

όταν εγώ που είχα κάνει το εμβόλιο της ερυθράς

είχα έναν μικρό αριθμό αντισωμάτων

 

και μια φίλη μου που την είχε περάσει

ήταν φούλ απο αντισώματα.

 

Εγώ έπρεπε να προσέχω γιατί μπορούσα άνετα να κολήσω

(Μου το είχε πει και ο γιατρός μου να προσέχω)

Αυτή η φίλη μου όμως όχι.

 

Αυτό που περιγράφεις θα συμβεί μόνο στους ανθρώπους εκείνους που μετά τον εμβολιασμό δεν θα αναπτύξουν αρκετά αντισώματα για να αποκτήσουν ανοσία. Τα εμβόλια έχουν ένα ποσοστό επιτυχίας γύρω στο 85%, οι υπόλοιποι, άγνωστο γιατί, δεν αποκτούν ανοσία. Εξού και το επιχείρημα ότι όσο περισσότεροι άνθρωποι εμβολιάζονται τόσο πιο ισχυρή είναι και η λεγόμενη ανοσία της ομάδας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου,

μακάρι οι πιθανές παρενέργειες να ήταν μόνο ο πυρετός και η γκρίνια...

 

Τέλοσπάντων εγώ άλλο ήθελα να σου πω:

Μην νομίζεις πως τα εμβόλια θα καλύψουν το παιδί σου 100%

απο την κάθε ασθένεια.

 

Θα νοσήσει το ίδιο, απλά λέγεται οτι

θα το περάσει κάπως πιο ελαφριά.

.

 

Λάθος. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να συμβεί αυτό που λες. Το πιθανότερο όμως είναι να μην νοσήσουν ποτέ.

Το είδα στην πράξη με εμένα και όλα τα ξαδέλφια μου, που είναι 12+ χρόνια μικρότερα. Εγώ πέρασα όλες τις "παιδικές" ασθένειες, για τις οποίες δεν υπήρχαν τότε εμβόλια, στη βαρύτερη δυνατή εκδοχή τους (πλην παρενεργειών) κι εκείνα, που εμβολιάστηκαν, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου,

μακάρι οι πιθανές παρενέργειες να ήταν μόνο ο πυρετός και η γκρίνια...

 

Τέλοσπάντων εγώ άλλο ήθελα να σου πω:

Μην νομίζεις πως τα εμβόλια θα καλύψουν το παιδί σου 100%

απο την κάθε ασθένεια.

 

Θα νοσήσει το ίδιο, απλά λέγεται οτι

θα το περάσει κάπως πιο ελαφριά.

 

Αυτό το είδα κι εγώ με τα ίδια μου τα μάτια

στις εξετάσεις που έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου

 

όταν εγώ που είχα κάνει το εμβόλιο της ερυθράς

είχα έναν μικρό αριθμό αντισωμάτων

 

και μια φίλη μου που την είχε περάσει

ήταν φούλ απο αντισώματα.

 

Εγώ έπρεπε να προσέχω γιατί μπορούσα άνετα να κολήσω

(Μου το είχε πει και ο γιατρός μου να προσέχω)

Αυτή η φίλη μου όμως όχι.

 

Κοπελα μου καθε μανουλα ας κανει οτι θεωρει καλυτερο για το παιδι της.

 

Εγω την αποψη μου την ειπα.Τα εμβολια ειναι μια απο τις μεγαλυτερα επιτευγματα της ιατρικης.Τωρα αν εσυ δεν το ιστευεις και θεωρεις απλως οτι βοηθανε το παιδι να ξεπερασει καποιες ασθενειες καπως πιο ελαφρα τι να σου πω.Οταν πριν καποια χρονια ανθρωποι πεθεναν απο αυτες τις ασθενεις και σημερα λογω των εμβολιων δεν κολανε καν ...συγνωμη αλλα δε το θεωρω και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάει γνωστή μου στη Θεσ/νίκη

 

εαν είναι ψυχολόγος και όχι ψυχίατρος πρέπει να ερωτηθεί η ομοιοπαθητική εταιρία. Να μας πεις το όνομα....δεν μπορεί να πετάμε ότι να' ναι.

Και η μανα μου έχει μια φίλη που την βρήκε στο αεροπλάνο με καρκίνο και της είπε κάνω ομοιοπαθητική και έχω δει τεράστια διαφορά κτλ....όταν της είπα να ρωτήσει το όνομα όμως διαπίστωσα ότι δεν ειναι ομοιοπαθητικός η κυρία αλλά μια γύρο με απ' ολα (ιριδολογος, φαρμακοποιός, σεμινάρια ομοιοπατικής, ομοτοξικολόγος κτλ). Η ασθενής όμως διαδίδει ότι ειναι ομοιοπαθητικός χωρίς να ξέρει και αν γίνει κάτι θα κατηγορεί τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς...για μένα είναι άδικο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου καθε μανουλα ας κανει οτι θεωρει καλυτερο για το παιδι της.

 

Εγω την αποψη μου την ειπα.Τα εμβολια ειναι μια απο τις μεγαλυτερα επιτευγματα της ιατρικης.Τωρα αν εσυ δεν το ιστευεις και θεωρεις απλως οτι βοηθανε το παιδι να ξεπερασει καποιες ασθενειες καπως πιο ελαφρα τι να σου πω.Οταν πριν καποια χρονια ανθρωποι πεθεναν απο αυτες τις ασθενεις και σημερα λογω των εμβολιων δεν κολανε καν ...συγνωμη αλλα δε το θεωρω και λιγο.

 

Η αλήθεια είναι οτι προβληματίστηκα πάρα πολύ

με το θέμα του εμβολιασμού.

 

Το έψαξα, το ξαναέψαξα...

διάβασα και τις 2 πλευρές.

 

και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι δεν μπορώ να αγνοήσω

καμία πλευρά.

 

Ούτε αυτήν που λέει το πόσο "ωφέλιμα"

είναι τα εμβόλια

ούτε αυτήν που αποδεικνύει το πόσο "βλαβερά"

είναι.

 

Στο πρώτο μου παιδί τα έκανα όλα...αβλεπεί,

γιατί μέσα στην άγνοιά μου

ακολουθούσα τυφλά ό,τι μας έλεγε ο παιδίατρος.

 

Θα μου πεις,

και τώρα που ξέρεις τι άλλαξε....

 

Τίποτα.

Απλά τώρα, όποτε εμβολιάζω το παιδί

τρέμει το φυλοκάρδι μου και κάνω την προσευχή μου!

 

Διάβασε το τόπικ εμβόλια και ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...