Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

Εμενα ειναι 1 και ανεμβολιαστος.Σκεφτομαι καποια στιγμη οταν αποφασισω να του κανω μερικα να ειναι το DTP,πολιομυελιτιδας και αιμοφιλου.

 

Σε καμια περιπτωση δεν του κανω το MMR(ουτε στην κορη μου το κανα),της υπατιτιδας Β,ανεμοβλογιας,υπατιτισα Α και πνευμονιοκοκο.

 

Μηννιγγιτιδοκοκκου????:roll:

 

 

Της ηπατίτιδας πρέπει να κάνει κάποια στιγμή. Ρώτησα 3 γιατρούς γονείς όχι παιδιατρους γι αυτό.

Τι παιδίατρο έχεις? Ομοιοπαθητικό?

Πάντως θα έπρεπε να υπήρχε και ένα πρόγραμμα επιλεκτικού εμβολιασμού. Ο κάθε γονιός να αποφασίζει μόνος του... μου φαίνεται "κάπως". Οκ λέμε σε συνενόηση με το παιδίατρο, αλλά και οι παιδίατροι είναι... να μην εκφραστω καλύτερα.

Άργησα να ενημερωθώ δυστυχώς.

Το πενταβακ όλοι λένε 2, 4 ,6 και 18 μηνών και μέσα οι οδηγίες του εμβολίου προτείνουν και 2η επιλογή με λιγότερες δόσεις απο μεγαλύτερη ηλικία (4 μηνών).

Αν κάποιος έχει τις οδηγίες της ηπατίτιδας Α ..... θα το εκτιμούσα πολύ να μου τις αναφέρει

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ιδιαίτερη πρόταση. Συζητάς με τον γιατρό που εμπιστεύεσαι και αποφασίζεις τι θες να κάνεις και τι όχι.

Εμάς μας είπε η κλασσική παιδίατρος να κάνει της ηπατίτιδας Α πριν πάει σταθμό/ προνήπιο, πήγε τώρα ο μικρός αλλά επειδή του κάνω μια ομοιοπαθητική αγωγή θα το καθυστερήσω 2 μήνες ακόμα για να μην του ρίξει το ανοσοποιητικό τουλάχιστον μέχρι να σαραντίσει το μωρό που περιμένω.

Της μηνιγγίτιδας το είχαμε κάνει σίγουρα μετά το χρόνο και του πνευμονιόκκοκου πριν κανα εξάμηνο...αυτό το μετάνιωσα εντελώς γιατί σ' αυτην την ηλικία δεν είναι επικίνδυνος όσο ειναι το πρώτο έτος και το παραδέχτηκε και η παιδίατρος....και μου τουμπάνιασε και ο μικρός και έβριζα μετά τον εαυτό μου :( Τεσπα...

 

Όταν με το καλό έρθει το 2ο μωράκι σου γνωρίζεις τι εμβόλια θα κάνεις? Μπορείς να τα καθυστερήσεις ενώ έχεις ένα μεγαλύτερο παιδάκι?

 

Πάντως ακούω για εμβόλια της γρίπης που κάνουν σε παιδάκια χωρίς ιδιαίτερο λόγο και παθαίνω "κατι"

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

sogni d'oro Eγω εχω μεγαλυτερο παιδακι εμβολιασμενο και το 2ο μου ειναι 1 ετος ανεμβολιαστο. Η μεγαλη πηγαινει προνηπιο...

 

Για την ωρα ομως δεν κανω κανενα εμβολιο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tης ηπατιτιδας Α γινετε σε 2 δοσεις,το βλεπω στο βιβλιαριο της κορης μου :(.Της εχω κανει τη μια....

 

 

Αν ενοεις τι γινεται αν γινει πρωτη φορα σε μεγαλη ηλικια με τις δοσεις δεν ξερω...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν με το καλό έρθει το 2ο μωράκι σου γνωρίζεις τι εμβόλια θα κάνεις? Μπορείς να τα καθυστερήσεις ενώ έχεις ένα μεγαλύτερο παιδάκι?

 

Και στο μικρό δεν θα κάνω εμβόλια πριν το χρόνο λογικά. Ο μεγάλος ειναι εμβολιασμένος για όλες σχεδον τις ασθένειες έτσι κι αλλιώς εκτός της ηπατ.Α που θα το κάνουμε σε 2 μήνες περίπου.

Ούτε της γρίππης θα κάνω....με βλέπω να κάνω προσευχές φέτος :-D:grin:

 

Το βρέφος με το θηλασμό έχει τα δικά μου αντισώματα που ειμαι εμβολιασμένη για τις παιδικές ασθένειες για ενα εξάμηνο σίγουρα οπότε τις ιώσεις ειναι που φοβάσαι στην ουσία και όχι τις παιδικές.

Επίσης τρέμω την φυματίωση που έχει τρελή έξαρση αλλά το εμβόλιο είναι μαπα εντελώς και μας είπε η παιδίατρος να μην το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το βρέφος με το θηλασμό έχει τα δικά μου αντισώματα που ειμαι εμβολιασμένη για τις παιδικές ασθένειες για ενα εξάμηνο σίγουρα οπότε τις ιώσεις ειναι που φοβάσαι στην ουσία και όχι τις παιδικές.

αυτό δεν ισχύει για όλες τις ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μας έχει μείνει η τελευταία δόση μηνιγγιτιδόκοκκου και πνευμονιόκοκου.

Δυστυχώς άργησα να ενημερωθώ ώστε να έκανα λιγότερες δόσεις σε μεγαλύτερη ηλικία.

Απο την άλλη άκουσα οτι οι ασθένεις αυτές είναι επικίνδυνες τον πρώτο χρόνο ζωής.

Θα ήθελα την άποψή σας.... θα ρωτήσω και τον παιδίατρό μας.. αλλά ξέρετε .. ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του....

Μήπως υπάρχει εξέταση που εξετάζει τα αντισώματα?

Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου καλύπτει 70% απο τους ιούς. Για το εμβόλιο του μηνιγγιτιδόκοκου τι γνωρίζετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στο μικρό δεν θα κάνω εμβόλια πριν το χρόνο λογικά. Ο μεγάλος ειναι εμβολιασμένος για όλες σχεδον τις ασθένειες έτσι κι αλλιώς εκτός της ηπατ.Α που θα το κάνουμε σε 2 μήνες περίπου.

Ούτε της γρίππης θα κάνω....με βλέπω να κάνω προσευχές φέτος :-D:grin:

 

Το βρέφος με το θηλασμό έχει τα δικά μου αντισώματα που ειμαι εμβολιασμένη για τις παιδικές ασθένειες για ενα εξάμηνο σίγουρα οπότε τις ιώσεις ειναι που φοβάσαι στην ουσία και όχι τις παιδικές.

Επίσης τρέμω την φυματίωση που έχει τρελή έξαρση αλλά το εμβόλιο είναι μαπα εντελώς και μας είπε η παιδίατρος να μην το κάνουμε.

 

συμφωνω.

για την ηπατιτιδα α κ εμεισ καναμε οταν ξεκινησε παιδικο.

γριπης δεν εχω κανει οθτε προκειται.

πνευμονιοκοκκου και μηνιγγιτιδοκοκου εχω κανει στη κορη μου τα θεωρω "απαραιτητα" εμβολια

στο μωρο εκανα τετραβακ στους 2 μηνες.μεχρι να κλεισει χρονο θα του κανω αυτα τα 3 τετραβακ πνευμονιοκκου και μηνιγγιτιδοκοκου.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εμβόλιο για τη φυματίωση γίνεται στην Α Δημοτικού, στο σχολείο. Μόλις σήμερα μου έφερε το ενημερωτικό σημείωμα ο γιος μου. Την Τρίτη 20/11 θα τους κάνουν το μαντού και την Παρασκευή 23/11 το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο για τη φυματίωση γίνεται στην Α Δημοτικού, στο σχολείο. Μόλις σήμερα μου έφερε το ενημερωτικό σημείωμα ο γιος μου. Την Τρίτη 20/11 θα τους κάνουν το μαντού και την Παρασκευή 23/11 το εμβόλιο.

 

παλι καλα το ειχα εννοια, η ιλαρα και ανεμοβλογια δεν με τρομαζουν οσο η φυματιωση

 

εμεις παντως του καναμε της παρωτιτιδας σκετο, κυκλοφορει ιταλια σκετο οχι κοκταιλ με ανεμοβλογια και ιλαρα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα που υπάρχει με το εμβόλιο της φυματίωσης είναι ότι μετά βγαίνει πάντα θετικό το μαντού. Οπότε αν κολλήσεις φυματίωση δε φαίνεται, παρά μόνο από την κλινική σου εικόνα. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το επαναλαμβάνεις. (κι είναι εμβόλιο ταλαιπωρία γμτ)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα που υπάρχει με το εμβόλιο της φυματίωσης είναι ότι μετά βγαίνει πάντα θετικό το μαντού. Οπότε αν κολλήσεις φυματίωση δε φαίνεται, παρά μόνο από την κλινική σου εικόνα. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το επαναλαμβάνεις. (κι είναι εμβόλιο ταλαιπωρία γμτ)

 

τι εννοεις οτι ειναι εμβολιο ταλαιπωρια?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάτι μου άρεσε στον νέο μου παιδίατρο είναι πως μου είπε ξεκάθαρα όχι για το εμβόλιο της φυματίωσης.Ο ίδιος υποστηρίζει όλα τα υποχρεωτικά και της γρίπης,αλλά στο συγκεκριμένο ήταν κάθετος.Το παιδί θα κάνει το μαντού τώρα και όταν έρθει η ώρα αν και εφόσον αλλάξει το εμβόλιο το ξανασυζητάμε.δεν το θεωρεί καλό εμβόλιο και μάλιστα το ότι χάνεις το μαντού μετά το κρίνει σαν μεγάλο μειονέκτημα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις οτι ειναι εμβολιο ταλαιπωρια?

 

Ελπίζω να έχει αλλάξει από αυτό που κάναμε εμείς, αλλά τόοοοοτε έκανε πληγή και κάπαλο και σημάδι και μη σε ακουμπήσει η μπλούζα και άντε βάλε μπουφάν κλπ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό συμβαίνει και με άλλα εμβόλια. Πχ εγώ, από τότε που έκανα το εμβόλιο της ηπατίτιδας Β, στα 20, στις εξετάσεις αίματος φαίνομαι να έχω αντισώματα. Μάλιστα, όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο, με πήρε τρομοκρατημένος ο θείος μου ο μικροβιολόγος και μου είπε, πες μου σε παρακαλώ ότι έχεις κάνει το εμβόλιο της ηπατίτιδας! Διαφορετικά, θα σήμαινε πως ήμουν φορέας!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα που υπάρχει με το εμβόλιο της φυματίωσης είναι ότι μετά βγαίνει πάντα θετικό το μαντού. Οπότε αν κολλήσεις φυματίωση δε φαίνεται, παρά μόνο από την κλινική σου εικόνα. Και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το επαναλαμβάνεις. (κι είναι εμβόλιο ταλαιπωρία γμτ)

 

 

ισχυει αυτο ακριβως.το bsg(το εμβολιο της φυματιωσης) θετικοποιει το μαντου.

διαγνωση της φυματιωσης γινεται με ακτινογραφια θωρακα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θα έπρεπε να εκφέρετε άποψη για πράγματα τα οποία δεν κατανοείτε ούτε καν επιφανειακά.

Ένας τρόπος διάγνωσης για να έχεις ένδειξη αν έχεις ασθενήσει είναι πιο σημαντικός από τη προστασία να μην ασθενήσεις;! τι λέτε;!

αν, λέω αν, βγεί θετικό το μαντού πας για ακτινογραφία έτσι και αλλιώς.

 

ακτινογραφία γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάζεται πραγματική διάγνωση για φυματίωση (εμείς τα αγόρια το ξέρουμε, στρατός...) (και στην εγγραφή στο πανεπιστήμιο προσκομίζεις ακτινογραφία για φυματίωση)

Link to comment
Share on other sites

ακτινογραφία γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάζεται πραγματική διάγνωση για φυματίωση (εμείς τα αγόρια το ξέρουμε, στρατός...) (και στην εγγραφή στο πανεπιστήμιο προσκομίζεις ακτινογραφία για φυματίωση)

 

Αυτό είναι αλήθεια. Η ακτινογραφία ήταν απαραίτητη προϋπόθεση της εγγραφής και, από όσο γνωρίζω, εξακολουθεί να ισχύει.

 

Επίσης, σε κάποια φάση που είχα επίμονα δέκατα και οι γιατροί φοβήθηκαν για φυματίωση, δεν μου έκαναν καθόλου μαντού, με παρέπεμψαν κατευθείαν για ακτινογραφία. Δηλαδή, νομίζω πως, αν έχουν βάσιμες υποψίες, δε θα σταθούν στο μαντού, θα σου την "επιβάλλουν" και την ακτινογραφία, να είναι καλυμμένοι. (Τελικά τα δέκατα ήταν από άλλο λόγο).

 

Δεν έχει νόημα δλδ να μην κάνεις στα παιδιά το εμβόλιο, γιατί θα βγαίνει θετικό το μαντού. Όπως είπα και παραπάνω, υπ' αυτή την έννοια, δεν πρέπει να τους κάνουμε ούτε τα εμβόλια της ηπατίτιδας, γιατί μετά, σε κάθε σχετική εξέταση αίματος, θα βγαίνουνε θετικά στην ηπατίτιδα. Τον θεωρείτε αυτόν αρκετά σοβαρό λόγο, για να αφήσετε τα παιδιά σας εκτεθειμένα σε έναν εξαιρετικά κολλητικό και θανατηφόρο ιό;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον δικό μου παιδίατρο,το εν λόγω εμβόλιο έχει κριθεί αναποτελεσματικό και στερεί τον πλυθησμό από ένα σημαντικό,ασφαλές,διαγνωστικό εργαλείο,όπως είναι το μαντού.Σε αντίθεση με τις ακτινογραφίες.Επαναλαμβανόμενα μαντού στα παιδιά θα αποτελούσαν καλύτερη πρόληψη για την εξάπλωση της ασθένειας από ένα εμβόλιο το οποίο δεν καλύπτει τους περισσότερους εμβολιασμένους.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

με δεδομένη την πολύ δύσκολη θεραπεία της, και το ότι το εμβόλιο καλύπτει μεγάλο ποσοστό των εμβολιασμένων (και όχι λιγότερους από όσους δεν καλύπτει όπως υπαινίσσεσαι) (απέναντι στην «παιδική» φυματίωση, όχι αυτή των ενηλίκων) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι δεν κατάλαβες.

 

..επίσης επαναλαμβανόμενες ακτινογραφίες στα παιδιά θα βοηθούσαν αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον δικό μου παιδίατρο,το εν λόγω εμβόλιο έχει κριθεί αναποτελεσματικό και στερεί τον πλυθησμό από ένα σημαντικό,ασφαλές,διαγνωστικό εργαλείο,όπως είναι το μαντού.Σε αντίθεση με τις ακτινογραφίες.Επαναλαμβανόμενα μαντού στα παιδιά θα αποτελούσαν καλύτερη πρόληψη για την εξάπλωση της ασθένειας από ένα εμβόλιο το οποίο δεν καλύπτει τους περισσότερους εμβολιασμένους.

 

Πώς θα γινόταν αυτό; Αφού το λες και μόνη σου, το μαντού χρησιμεύει στη διάγνωση κι όχι στην πρόληψη. Βρίσκω αντιφατικό το μήνυμά σου.

 

Αυτό που, κατ' εμέ, θα ήταν λογικό, θα ήταν να γίνονται μαντού τακτικά, μία φορά το χρόνο, ας πούμε, μέχρι τον εμβολιασμό των παιδιών, ούτως ώστε, αν υπάρχει μόλυνση, να αντιμετωπίζεται όσο το δυνατόν νωρίτερα.

 

Επίσης, έθεσα έναν προβληματισμό, περί αντίστοιχης κατάστασης μετά τον εμβολιασμό για την ηπατίτιδα, αλλά απάντηση δεν βλέπω να παίρνω. Όπως και στο γεγονός ότι, όταν ο γιατρός έχει υποψίες για φυματίωση, αντιπαρέρχεται εντελώς το μαντού και σε στέλνει κατευθείαν για ακτινογραφία.

 

Έντιτ δείτε κι εδώ ένα μήνυμα από σχετικό θέμα, που μου κίνησε το ενδιαφέρον: http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=667542&postcount=19

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...