Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

θα μου απαντήσει κανείς γιατι στο νεό βιβλιάριο οπως λέτε δεν εχουν λιγότερες δόσεις για παιδιά που για τον Α ή Β λόγο δεν εμβολιάστηκαν στην ώρα τους παρολο που οι κατασκευαστές τους λένε οτι για μεγαλύτερα παιδιά ειναι αρκετή μια δοση μονο;

 

δεν προβληματίζεστε καθόλου με τέτοια πράγματα; υπάρχει τόσο τυφλή εμπιστοσύνη στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνω πρεπει να εξεταστουν ολα, αν ενα παιδι ταξιδευει πολυ, εμεις καναμε πολλα ταξιδια με το αεροπλανο παραδειγμα,αν παει παιδικο αν εχει αδερφια αν η μαμα ειναι και παλι εγκυος και δεν εχει ουτε εκεινη ανοσια σε ασθενειες οπως ανμοβλογια ερυθρα,,αν το παιδι ειναι υγιες αρρωσταινει συχνα και χιλιες δυο αλλες παραμετρους

γι αυτο υπαρχουν οι γιατροι για εκτιμηθουν ολες αυτες οι παραμετροι κι οχι για να αγνοηθουν και να βαρανε οι γιατροι αβερτα ενεσεις επειδη απλα υπαρχει ενα προτεινομενο προγραμμα εμβολιασμου

 

Από προσωπική εμπειρία μου, όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα υγείας ένας καλός γιατρός θα φροντίσει το βέλτιστο πρόγραμμα για το παιδί, χρησιμοποιώντας και τα εμβόλια ως όπλο του. Για παράδειγμα το δικό μου το παιδί έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό του. Έχουμε ξεμείνει πολύ πίσω στα εμβόλια γιατί δύσκολα βρίσκουμε ένα χρονικό "παράθυρο" στο οποίο να είναι καλά για να κάνει το εμβόλιο. Όμως όταν εμφανίζεται ένα τέτοιο δυσεύρετο παράθυρο ο γιατρός δίνει προτεραιότητα σε εμβόλια όπως π.χ. το prevenar, λαμβάνοντας υπόψην την ευαισθησία με το αναπνευστικό του.

 

Αυτό το κάνουν όλοι οι καλοί και ευσυνείδητοι γιατροί όταν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα υγείας. Δεν είναι όμως επιλεκτικός εμβολιασμός και δεν έχει να κάνει με προσωπικές επιλογές.

 

Κάπου η συζήτηση έχει μπερδευτεί και είναι δύσκολο να επιχειρηματολογήσει κάποιος υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης. Γιατί αναφέρεται το δικαίωμα της "επιλογής". Και όταν κάποιος επιχειρηματολογεί γι' αυτό, στη συνέχεια παρατίθενται θέματα υγείας. Όταν υπάρχει πρόβλημα υγείας, δεν τίθεται θέμα "επιλογής".

 

Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας, τότε μόνο μπορούμε να μιλήσουμε για "επιλογή". Και εκεί θα πρέπει να δούμε τα επιχειρήματα και το σκεπτικό με το οποίο καταλήγει κάποιος σ' αυτή την επιλογή.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μα οι δόσεις είναι λιγότερες. Έχει τρεις περιπτώσεις...το υποχρεωτικό σχήμα, τον εμβολιασμο μέχρι 6 χρονών για αυτά που δεν έχει τηρηθεί το σχήμα και τον εμβολιασμό για μεγαλύτερα παιδιά που δεν εμβολιάστηκαν. Στην τελευταία περίπτωση μάλιστα δεν συμπεριλαμβάνονται αρκετά.

Τα περί μένος κλπ τα προσπερνώ, τα θεωρώ αστεία.

Για εμένα είναι δεκτή η όποια καθυστέρηση ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ. Είναι δικαίωμα του καθενός. Όταν όμως διαβάζω ότι προτείνεται να υπογραφεί η άρση του υποχρεωτικού εμβολιασμού στην εγγραφή της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και όποιος γονιός θέλει να στέλνει το παιδί του ανεμβολίαστο εκει που δεν μπορεί να μην πάει το δικό μου το παιδί, πλέον δεν μιλάμε μόνο για δικαίωμά σας αλλά και για του παιδιού μου δικαιώματα τα οποία θίγονται.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

θα μου απαντήσει κανείς γιατι στο νεό βιβλιάριο οπως λέτε δεν εχουν λιγότερες δόσεις για παιδιά που για τον Α ή Β λόγο δεν εμβολιάστηκαν στην ώρα τους παρολο που οι κατασκευαστές τους λένε οτι για μεγαλύτερα παιδιά ειναι αρκετή μια δοση μονο;

 

δεν προβληματίζεστε καθόλου με τέτοια πράγματα; υπάρχει τόσο τυφλή εμπιστοσύνη στο σύστημα;

 

Για κάποια γράφει λιγότερες δόσεις, για κάποια όχι.

Στον μηνιγγιτιδόκοκο για παράδειγμα έχει λιγότερες δόσεις στα μεγαλύτερα παιδιά. Επίσης στα παιδιά άνω των 7 ετών, έχει μόνο μία δόση.

Το δε prevenar δεν το θεωρεί καν υποχρωτικό στα παιδιά άνω των 7 ετών και δεν το αναφέρει καν στον πίνακα.

 

Αν όντως υπήρχε κάποια συνωμοσία για την προώθηση των εμβολίων δε νομίζω να ίσχυε για τα μισά εμβόλια. Ούτε νομίζω ότι θα αφαιρούσαν εντελώς ένα εμβόλιο που θέλουν να προωθήσουν στα μικρότερα παιδιά αλλά όχι στα μεγαλύτερα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από όσα λίγα ξέρω, να πω ότι διαφέρει η ποσότητα του εμβολίου, της δόσης δηλαδή, ανάλογα την ηλικία και το βάρος του παιδιού...ακόμη και ανάλογα το πόσες δόσεις θα κάνει για το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Άρα θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ΄όψιν αν τελικά το παιδί 'επιβαρρύνεται' περισσότερο ή λιγότερο μειώνοντας τον αριθμό των δόσεων ή κάνοντάς το σε μεγαλυτερη ηλικία.

Στον παιδίατρο που εμπιστευόμαστε την υγεία των παιδιών μας θα πρέπει να έχουμε την μέγιστη δυνατόν εμπιστοσύνη άρα είναι αυτονόητο ότι θα μας προτείνει το καλύτερο για το δικό μας παιδί...όχι μόνο για τον εμβολιασμό του.

Για την επιλογή παιδιάτρου συμβατικής ιατρικής ή εναλλακτικής ο καθένας κάνει την επιλογή του και πορεύεται. Δεν με αφορά στο βαθμό που δεν με επηρεάζει.

Τα παιδάκια μου ευτυχώς μέχρι τώρα έχουν πάρει μόνο ντεπόν, και μια φορά ο ένας ήπιε και πονστάν...ο γιατρός μου είναι της κλασσικής ιατρικής αλλά δεν δίνει φάρμακα με το σωρό και για αυτό τον έχω επιλέξει (εκτός από τις γνώσεις του)

 

Marandnick συμφωνώ με αυτό

'Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας, τότε μόνο μπορούμε να μιλήσουμε για "επιλογή". Και εκεί θα πρέπει να δούμε τα επιχειρήματα και το σκεπτικό με το οποίο καταλήγει κάποιος σ' αυτή την επιλογή.'

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία τοτε γιατι γράφουν παραπάνω οτι οι δόσεις ειναι οι ίδιες και το λένε "καταξιωμένοι" παιδιάτροι που αρθρογραφούν κιόλας και γράφουν και βιβλία; ε δεν μπορώ αυτα τα πράγματα με βιδωνουν

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον επιλεκτικό εμβολιασμό που είναι και το θέμα αυτού του τόπικ, θα ήθελα να αναφέρω ότι παρατηρώ μία σύγχιση.

 

Είναι άλλο ο επιλεκτικός εμβολιασμός λόγω άποψης (ότι π.χ. το παιδί μου θέλω να κάνει το Α εμβόλιο αλλά όχι το Β) και άλλο η μη ολοκλήρωση ή η καθυστέρηση του προγράμματος εμβολιασμού λόγω προβλημάτων υγείας του παιδιού, μικρών ή μεγάλων. Αυτό το αναφέρω γιατί διαβασα παραπάνω ότι κάποια μέλη έχουν καθυστερήσει τις δόσεις των εμβολίων για λόγους αλλεργίας, ασθενειών κ.λπ. και το ονομάζουν αυτό "επιλεκτικό εμβολιασμό". Σίγουρα δεν είναι έτσι.

 

Ο μικρός μου στην ηλικία των 3 ετών σήμερα δεν έχει κάνει ούτε τα μισά από τα υποχρεωτικά εμβόλια γιατί είναι άρρωστος όλο τον χρόνο από μία έως δύο φορές τον μήνα. Δεν θεωρώ όμως ότι κάνουμε επιλεκτικό εμβολιασμό. Επίσης, πληροφοριακά δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με τον παιδίατρο, ούτε με τους παιδικούς σταθμούς (πέρισυ ήταν δημοτικός, φέτος ιδιωτικός).

 

Aν αναφέρεσαι σε μένα απλά για να ξεκαθαρίσω αυτό που θέλω... το παιδί τα έχει κάνει οκ. αλλά τα πιό πολλά αν δεμ ολοκληρώσεις όλες τις δοσεις( τουλάχιστον όπως μας λένε) δεν έχει επαρκή αντισώματα. Αρα εγώ αργότερα πρέπει να επιλέξω ποιά εμβόλια θα ξανακάνω στο παιδί μου.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Aν αναφέρεσαι σε μένα απλά για να ξεκαθαρίσω αυτό που θέλω... το παιδί τα έχει κάνει οκ. αλλά τα πιό πολλά αν δεμ ολοκληρώσεις όλες τις δοσεις( τουλάχιστον όπως μας λένε) δεν έχει επαρκή αντισώματα. Αρα εγώ αργότερα πρέπει να επιλέξω ποιά εμβόλια θα ξανακάνω στο παιδί μου.

 

Δεν αναφέρομαι σε εσένα ειδικά. Διάβασα αρκετές απόψεις περί καθυστέρησης λόγω προβλημάτων υγείας χωρίς να μου μείνουν στο μυαλό συγκεκριμένα μέλη.

 

Απλά όπως το περιγράφεις σ' αυτό το ποστ, καθυστέρησες τις δόσεις λόγω προβλημάτων υγείας, δεν έκανες επιλεκτικό εμβολιασμό.

 

Η επανάληψη δόσεων δεν καταλαβαίνω γιατί είναι θέμα προσωπικής επιλογής...:confused:

 

Εννοείς για παράδειγμα ότι μπορεί κάποιος γονιός να έκανε την α' δόση ενός εμβολίου στο παιδί του, να καθυστέρησε τη β' δόση γιατί το παιδί του είχε προβλήματα υγείας και αργότερα όταν το παιδί του δεν έχει προβλήματα υγείας να αποφασίσει να μην κάνει τελικά ποτέ τη β' δόση στο παιδί του και να μην ολοκληρώσει το εμβόλιο αυτό;

 

Τότε όμως τίθεται όντως θέμα επιλογής αλλά όχι θέμα υγείας. Δηλαδή, δεν μπορεί να πει αυτός ο γονιός από τη μία ότι κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό αλλά από την άλλη ότι τον κάνει λόγω προβλημάτων υγείας του παιδιού του. Αυτά τα δύο δεν συνδυάζονται λογικά.

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, οπότε αν επιθυμείς να συζητήσεις το προσωπικό σου θέμα, μπορείς να μου το διευκρινήσεις. Αν όχι, θεμιτό.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε εσένα ειδικά. Διάβασα αρκετές απόψεις περί καθυστέρησης λόγω προβλημάτων υγείας χωρίς να μου μείνουν στο μυαλό συγκεκριμένα μέλη.

 

Απλά όπως το περιγράφεις σ' αυτό το ποστ, καθυστέρησες τις δόσεις λόγω προβλημάτων υγείας, δεν έκανες επιλεκτικό εμβολιασμό.

 

Η επανάληψη δόσεων δεν καταλαβαίνω γιατί είναι θέμα προσωπικής επιλογής...:confused:

 

Εννοείς για παράδειγμα ότι μπορεί κάποιος γονιός να έκανε την α' δόση ενός εμβολίου στο παιδί του, να καθυστέρησε τη β' δόση γιατί το παιδί του είχε προβλήματα υγείας και αργότερα όταν το παιδί του δεν έχει προβλήματα υγείας να αποφασίσει να μην κάνει τελικά ποτέ τη β' δόση στο παιδί του και να μην ολοκληρώσει το εμβόλιο αυτό;

 

Τότε όμως τίθεται όντως θέμα επιλογής αλλά όχι θέμα υγείας. Δηλαδή, δεν μπορεί να πει αυτός ο γονιός από τη μία ότι κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό αλλά από την άλλη ότι τον κάνει λόγω προβλημάτων υγείας του παιδιού του. Αυτά τα δύο δεν συνδυάζονται λογικά.

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, οπότε αν επιθυμείς να συζητήσεις το προσωπικό σου θέμα, μπορείς να μου το διευκρινήσεις. Αν όχι, θεμιτό.:wink:

 

Οχι καλέ το έχω πει πολλές φορες και φοβάμαι μην λένε οι υπολοιποι οτί επαναλαμβάνομαι, γι αυτό δεν το ανέφερα ξανά ;)

 

Το παιδάκι μου απέκτησε τροφικές αλλεργίες από το τελευταίο εμβόλιο που έκανε . Εχουμε κάνει μέχρι της ανεμοβλογιάς. Από εκεί και πέρα δεν ξαναέκανα πάνω από ένα χρόνο και σίγουρα δεν θα κάνω για αρκετους μήνες ακόμα. Ομως αργότερα θα ήθελα να έχω μία γνώμη για το ποιά εμβόλια είναι τα πιο απαραίτητα ωστε να κάνω (αν κάνω) κάποιες δόσεις. Γι αυτό αναφέρθηκα σε αυτό το topic αυτό πιστεύω είναι όντως θέμα επιλογής δικής μου.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάλαβες ότι ευθύνεται το εμβόλιο Κατερινακι23? Θέλω να πώ υπέθεσες ότι εφταιγε το εμβόλιο ή αποχείχτηκε από κάτι?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδάκι μου απέκτησε τροφικές αλλεργίες από το τελευταίο εμβόλιο που έκανε .

 

αυτή τη διάγνωση, ποιος την έκανε; Από τους αναρίθμητους risk factors για την εκδήλωση αλλεργίας, πως αποκλείστηκαν όλοι οι υπόλοιποι και καταλήξατε στο ότι «έφταιγε το εμβόλιο»;

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάλαβες ότι ευθύνεται το εμβόλιο Κατερινακι23? Θέλω να πώ υπέθεσες ότι εφταιγε το εμβόλιο ή αποχείχτηκε από κάτι?

 

Να γι αυτό δεν ήθελα να αναφερθώ :P:p:p:p Μην βγούμε εκτός θέματος.

 

Πολύ συνοπτικά: μετα από 4,5 μέρες που κάναμε το εμβολιο το παιδί απέκτησε αλλεργίες σε αυτά που κατανάλωνε καθημερινά από 6 μηνών. Καναμε όλες τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν η απάντηση από 2 παιδοαλλεργιολογους....

 

Μην με ρωτήσετε please παραπανω τα έχω ξαναγράψει σε διάφορα topics και δεν θέλω να βγούμε εκτος θέματος. Παρακολουθώ ήσυχα εδώ και καιρό αυτή τη συζήτηση που κάνετε για να σχηματίσω και από δω μέσα μια άποψη.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Να γι αυτό δεν ήθελα να αναφερθώ :-P:razz::-P:razz: Μην βγούμε εκτός θέματος.

 

Πολύ συνοπτικά: μετα από 4,5 μέρες που κάναμε το εμβολιο το παιδί απέκτησε αλλεργίες σε αυτά που κατανάλωνε καθημερινά από 6 μηνών. Καναμε όλες τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν η απάντηση από 2 παιδοαλλεργιολογους....

Δεν ήταν ρητορική η ερωτηση, πράγματι ήθελα να μάθω. Αφού στο είπαν οι γιατροί εκέι έτσι θα είναι...οπότε ακόμη και αν ο παιδίατρος το αρνούταν, μπορέις να το επιβεβαιώσεις και από αλλού.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

katerinoula23 ενας γονιός λίγο πιο open minded θα δεχτεί την εμπειρία σου και θα την αξιολογήσει ενω ενας αδιάλλακτος θα σου πει οτι η διάγνωση των δυο παιδοαλλεργιολόγων ήταν γελοία και ειναι το ίδιο τσαρλατάνοι με τους ομοιοπαθητικούς :)

Ειναι μια χρήσιμη κατάθεση για εμας που μας ενδιαφέρει το θέμα πραγματικά και σ' ευχαριστούμε. Εμενα οπως ειπα μου τουμπάνιασε και μετά τον τσίμπησε και κουνούπι και ξανατουμπανιασε και αναρωτιέμαι αν ήρθε στο φως κάποια αντίδραση γιατι περυσι δεν ειχαμε τετοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καραπρήξιμο στο χέρι είναι συγκεκριμένα εμβόλια που προκαλούν. Μπορεί δηλαδη ένα να το προκαλέσει και ένα άλλο όχι. Στον δικό μου τον μεγάλο το έκανε αυτό του πνευμονιόκοκκου. Θεώρησα όμως ότι το ρίσκο να μείνει ανεμβολίαστο απέναντι στον πνευμονιόκοκκο ήταν μεγαλύτερο από το πρηξιμο που κράτησε τρεις ημέρες και συνέχισα. Και πρήστηκε μάλιστα στις 2 τελευταίες δόσεις και όχι στις πρώτες.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Να γι αυτό δεν ήθελα να αναφερθώ :P:p:p:p Μην βγούμε εκτός θέματος.

 

Πολύ συνοπτικά: μετα από 4,5 μέρες που κάναμε το εμβολιο το παιδί απέκτησε αλλεργίες σε αυτά που κατανάλωνε καθημερινά από 6 μηνών. Καναμε όλες τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και ήταν η απάντηση από 2 παιδοαλλεργιολογους....

 

Μην με ρωτήσετε please παραπανω τα έχω ξαναγράψει σε διάφορα topics και δεν θέλω να βγούμε εκτος θέματος. Παρακολουθώ ήσυχα εδώ και καιρό αυτή τη συζήτηση που κάνετε για να σχηματίσω και από δω μέσα μια άποψη.

 

Οπότε, χρησιμοποιώντας μόνο λογικούς συλλογισμούς παρατηρώ ότι:

εφόσον οι παιδοαλλεργιολόγοι αποφάσισαν ότι έφταιγε το εμβόλιο για την εμφάνιση της τροφικής αλλεργίες άρα σύστησαν οι ίδιοι αν πρέπει να αποφύγετε περαιτέρω εμβολιασμούς με το συγκεκριμένο ή με άλλα εμβόλια.

 

Επίσης οι ίδιοι γιατροί σε συνδυασμό με τον παιδίατρό σας θα έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το αν και πότε θα συνεχίσετε τους εμβολιασμούς σας και για το ποια εμβόλια θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε και ποια οπωσδήποτε να αποφύγετε.

 

Αν ακολουθείς τις οδηγίες κάποιου γιατρού, τον οποίον έχεις δοκιμάσει και εμπιστεύεσαι, δεν τίθεται θέμα προσωπικής επιλογής στο ποια εμβόλια θα κάνεις τελικά.

 

Αν όμως οι γιατροί σου συστήνουν κάτι διαφορετικό και εσύ πράττεις κάτι άλλο λόγω προσωπικής σου επιλογής κόντρα στην όποια άποψη των γιατρών σου, εκεί είναι που θα αναρωτηθώ αν έχεις την απαραίτητη επιστημονική κατάρτιση για να πάρεις μόνη σου μια τέτοια απόφαση κόντρα στην ιατρική επιστήμη. Και σ' αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να επικαλείσαι το πρόβλημα υγείας του παιδιού σου για την προσωπική σου απόφαση, εφόσον στην ουσία δεν πρόκειται για επίσημη αντένδειξη σύμφωνα με την ιατρική αλλά για προσωπική σου εκτίμηση χωρίς να είσαι γιατρός.

 

Τέλος να πω ότι δεν έχω συναντήσει έως τώρα πιο σκεπτικιστή άνθρωπο από εμένα :D και θεωρώ δικαίωμα του γονιού και υποχρέωσή του να ενημερώνεται και ο ίδιος όσο το δυνατόν καλύτερα για τα θέματα που αφορούν την υγεία του παιδιού του. Και υπάρχουν άπειρες πληροφορίες από αξιόπιστες πηγές (WHO, guidelines επίσημων οργανισμών διάφορων χωρών, κ.λπ).

Απλά πιστεύω ότι όλες αυτές οι πληροφορίες μπορούν να μας βοηθησουν να επιλέξουμε τον καταλληλότερο γιατρό για το παιδί μας και όχι να τον υποκαταστήσουμε.

 

Γι' αυτό το λόγο άλλωστε προσωπικά δεν τρέφω καμία εκτίμηση προς τους "διαλλακτικούς" γιατρούς που αλλάζουν απόψεις και πρακτικές ανάλογα με τις προτιμήσεις των γονιών. Μπορεί να είναι πολύ καλοί επαγγελματίες για να κρατούν τους πελάτες τους αλλά σίγουρα δεν μπορεί να είναι καλοί επιστήμονες.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Απελεύθερε, ενώ τα λες πολύ ωραία και με καλύπτεις αρκετά μπορώ να πω, χάνεις από τον τρόπο που τοποθετείσαι. Δεν υπάρχει λόγος για μένος.

 

Και διαφωνώ ότι θα έπρεπε να απομονωθούν ή να χαρακτηρίζονται όσοι δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους.

 

Εγώ ακολουθώ το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα, μην εμπλέκομαι πάλι στο γιατί. Όσο ενοχλητικό μου φαίνεται να χαρακτηρίζομαι ως πρόβατο αγράμματη και ανεγκέφαλη, όχι εγώ συγκεκριμένα, αλλά όσες κάναμε αυτήν την επιλογή για τα παιδιά μας από δήθεν open minded άτομα στο φόρουμ, άλλο τόσο μου φαίνεται και ο χαρακτηρισμός ανίδεος αφελής κτλ στους γονείς που επιλέγουν ένα άλλο εμβολιαστικό σχήμα ή καθόλου εμβόλια.

 

Μην ξεχνάμε ότι η επιλογή του κάθε γονιού έχει ως γνώμονα το καλύτερο για τα παιδιά του...απλά το βλέπει από τη δικιά του σκοπιά.

 

Και οι χαρακτηρισμοί, το μόνο που δεν καταφέρνουν είναι ο γόνιμος διάλογος των αντίθετων πλευρών, ο οποίος αν γίνει μόνο καλό μπορεί να κάνει σε όλους.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

έχω άλλη μια παρατήρηση, γενικότερα σχετική με το κλίμα της συζήτησης:

Η έκφραση «τα παιδιά μου» αποκτά καταχρηστικό νόημα (ιδιοκτησίας) ορισμένες φορές. βεβαίως είναι παιδιά σας, τα φροντίζετε, τα μεγαλώνετε, αλλά επίσης είναι και άνθρωποι με δικαιώματα, ειδικά όσον αφορά την υγεία την εκπαίδευση και άλλα. Δεν είναι για να γίνονται πεδίο εξάσκησης ιδεολογικών απόψεων (ορισμένων, έτσι; ) για την οικονομία («τις φαρμακευτικές που τα παίρνουν» «τους διεφθαρμένους γιατρούς» κλπ), την πολιτική («εγώ θα πάω αντίθετα στο ρεύμα γιατί θέλω να είμαι αντιδραστικός») η ότι άλλο.

Αυτό το επισημαίνω επειδή έχω δει ως επιχείρημα την άποψη «θα κάνω ότι θέλω με τα παιδιά μου, δεν μπορεί να με υποχρεώνει το κράτος μπλαμπλα». Το κράτος είναι εκεί για να προασπίζεται και τα διακαιώματα των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, χρησιμοποιώντας μόνο λογικούς συλλογισμούς παρατηρώ ότι:

εφόσον οι παιδοαλλεργιολόγοι αποφάσισαν ότι έφταιγε το εμβόλιο για την εμφάνιση της τροφικής αλλεργίες άρα σύστησαν οι ίδιοι αν πρέπει να αποφύγετε περαιτέρω εμβολιασμούς με το συγκεκριμένο ή με άλλα εμβόλια.

 

Επίσης οι ίδιοι γιατροί σε συνδυασμό με τον παιδίατρό σας θα έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για το αν και πότε θα συνεχίσετε τους εμβολιασμούς σας και για το ποια εμβόλια θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε και ποια οπωσδήποτε να αποφύγετε.

 

Αν ακολουθείς τις οδηγίες κάποιου γιατρού, τον οποίον έχεις δοκιμάσει και εμπιστεύεσαι, δεν τίθεται θέμα προσωπικής επιλογής στο ποια εμβόλια θα κάνεις τελικά.

 

Αν όμως οι γιατροί σου συστήνουν κάτι διαφορετικό και εσύ πράττεις κάτι άλλο λόγω προσωπικής σου επιλογής κόντρα στην όποια άποψη των γιατρών σου, εκεί είναι που θα αναρωτηθώ αν έχεις την απαραίτητη επιστημονική κατάρτιση για να πάρεις μόνη σου μια τέτοια απόφαση κόντρα στην ιατρική επιστήμη. Και σ' αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να επικαλείσαι το πρόβλημα υγείας του παιδιού σου για την προσωπική σου απόφαση, εφόσον στην ουσία δεν πρόκειται για επίσημη αντένδειξη σύμφωνα με την ιατρική αλλά για προσωπική σου εκτίμηση χωρίς να είσαι γιατρός.

 

Τέλος να πω ότι δεν έχω συναντήσει έως τώρα πιο σκεπτικιστή άνθρωπο από εμένα :D και θεωρώ δικαίωμα του γονιού και υποχρέωσή του να ενημερώνεται και ο ίδιος όσο το δυνατόν καλύτερα για τα θέματα που αφορούν την υγεία του παιδιού του. Και υπάρχουν άπειρες πληροφορίες από αξιόπιστες πηγές (WHO, guidelines επίσημων οργανισμών διάφορων χωρών, κ.λπ).

Απλά πιστεύω ότι όλες αυτές οι πληροφορίες μπορούν να μας βοηθησουν να επιλέξουμε τον καταλληλότερο γιατρό για το παιδί μας και όχι να τον υποκαταστήσουμε.

 

Γι' αυτό το λόγο άλλωστε προσωπικά δεν τρέφω καμία εκτίμηση προς τους "διαλλακτικούς" γιατρούς που αλλάζουν απόψεις και πρακτικές ανάλογα με τις προτιμήσεις των γονιών. Μπορεί να είναι πολύ καλοί επαγγελματίες για να κρατούν τους πελάτες τους αλλά σίγουρα δεν μπορεί να είναι καλοί επιστήμονες.:wink:

 

Οι γιατροι δυστυχως δεν εχουν όλοι κοινή άποψη σε αυτο το θέμα. Επισης δεν ξέρουν κ ποτε θα ξεπεραστούν οι αλλεργιες. Βλεπεις αυτού του είδους οι αλλεργιες ειναι κατι πολυ καινούργιο και ασχολούνται μόνο 7 χρονια ( απ οσο μου ειπε η αλλεργιολογος ) σε αυτόν τον τομέα. Άρα δυστυχως δεν έχω κάποιον που να εμπιστεύομαι πλήρως και να κανω τυφλά οτι μου πει. Γιατι πολυ απλα ουτε κι εκείνος ξέρει ακριβως. Γί αυτο ψάχνομαι οσο το δυνατόν περισσοτερο ( ακομα και μέσα απο το forum καλη ώρα ;)).

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

έχω άλλη μια παρατήρηση, γενικότερα σχετική με το κλίμα της συζήτησης:

Η έκφραση «τα παιδιά μου» αποκτά καταχρηστικό νόημα (ιδιοκτησίας) ορισμένες φορές. βεβαίως είναι παιδιά σας, τα φροντίζετε, τα μεγαλώνετε, αλλά επίσης είναι και άνθρωποι με δικαιώματα, ειδικά όσον αφορά την υγεία την εκπαίδευση και άλλα. Δεν είναι για να γίνονται πεδίο εξάσκησης ιδεολογικών απόψεων (ορισμένων, έτσι; ) για την οικονομία («τις φαρμακευτικές που τα παίρνουν» «τους διεφθαρμένους γιατρούς» κλπ), την πολιτική («εγώ θα πάω αντίθετα στο ρεύμα γιατί θέλω να είμαι αντιδραστικός») η ότι άλλο.

Αυτό το επισημαίνω επειδή έχω δει ως επιχείρημα την άποψη «θα κάνω ότι θέλω με τα παιδιά μου, δεν μπορεί να με υποχρεώνει το κράτος μπλαμπλα». Το κράτος είναι εκεί για να προασπίζεται και τα διακαιώματα των παιδιών.

 

φανταζομαι το ιδιο εχεις να πεις και στο δεν επιτρεπω στα παιδια μου να εχουν επαφες με ανεμβολιαστα παιδια

καλως η κακως τα παιδια θα ακουσουν διαφορα δεν μπορει να λεμε ολοι τις ιδιες εξυπναδες

δυστυχως την ευθυνη για τα παιδια μεχρι να ωριμασουν και να εληκιωθουν την εχουν οι γονεις και τελειοι γονεις δεν υπαρχουν, αλλα εγω δεν φοβαμαι, οσο το μυαλο μας δεν κολλαει μια χαρα θα τα βγαλουν περα

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι δυστυχως δεν εχουν όλοι κοινή άποψη σε αυτο το θέμα. Επισης δεν ξέρουν κ ποτε θα ξεπεραστούν οι αλλεργιες. Βλεπεις αυτού του είδους οι αλλεργιες ειναι κατι πολυ καινούργιο και ασχολούνται μόνο 7 χρονια ( απ οσο μου ειπε η αλλεργιολογος ) σε αυτόν τον τομέα. Άρα δυστυχως δεν έχω κάποιον που να εμπιστεύομαι πλήρως και να κανω τυφλά οτι μου πει. Γιατι πολυ απλα ουτε κι εκείνος ξέρει ακριβως. Γί αυτο ψάχνομαι οσο το δυνατόν περισσοτερο ( ακομα και μέσα απο το forum καλη ώρα ;)).

 

Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά για το παιδάκι σου.

 

Προσωπικά θα επιμείνω ότι εφόσον πρόκειται για εξακριβωμένο πρόβλημα υγείας και μη συμφωνίας απόψεων γιατρών, δεν τίθεται θέμα "επιλεκτικού" εμβολιασμού που σημαίνει κάτι άλλο.

 

Δεν τίθεται θέμα δηλαδή άποψης ότι π.χ. δεν είναι απαραίτητο το MMR αλλά είναι το εμβόλιο του τετάνου.

Έστω ότι οι γονείς που πραγματοποιούν "επιλεκτικό" εμβολιασμό σου πουν ομόφωνα ότι το εμβόλιο του τετάνου είναι το μόνο απαραίτητο.

Στη δική σας περίπτωση μπορεί το εμβόλιο του τετάνου να σας προκαλεί την αλλεργία και να είναι τρομερά επικίνδυνο να το κάνετε....

 

Τι νόημα έχει επίσης αν άλλος γονιός που κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό επιλέγει να κάνει το πρεβενάρ σε μεγαλύτερη ηλικία στο παιδί του για να κάνει λιγότερες δόσεις;

Αν εσείς έχετε αλλεργία στο πρεβενάρ π.χ. μπορεί να είναι επικίνδυνη οποιαδήποτε δόση, έστω και μία του συγκεκριμένου εμβολίου... Αν πάλι δεν έχετε αλλεργία στο πρεβενάρ, δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των δόσεων και καθυστερώντας το, απλά αφήνεις απροστάτευτο το παιδί σου χωρίς λόγο.

 

Καλά κάνεις και ψάχνεις όπου μπορείς για το πρόβλημα υγείας που εμφανίστηκε στο παιδί σου και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο... Σίγουρα όποια απόφαση κι αν πάρεις θα την στηρίξεις σε σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα από έγκυρες πηγές και πάντα σε συνεργασία με κάποιον γιατρό....αλλά ο "επιλεκτικός εμβολιασμός" είναι κάτι άλλο, λυπάμαι.:-P

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά για το παιδάκι σου.

 

Προσωπικά θα επιμείνω ότι εφόσον πρόκειται για εξακριβωμένο πρόβλημα υγείας και μη συμφωνίας απόψεων γιατρών, δεν τίθεται θέμα "επιλεκτικού" εμβολιασμού που σημαίνει κάτι άλλο.

 

Δεν τίθεται θέμα δηλαδή άποψης ότι π.χ. δεν είναι απαραίτητο το MMR αλλά είναι το εμβόλιο του τετάνου.

Έστω ότι οι γονείς που πραγματοποιούν "επιλεκτικό" εμβολιασμό σου πουν ομόφωνα ότι το εμβόλιο του τετάνου είναι το μόνο απαραίτητο.

Στη δική σας περίπτωση μπορεί το εμβόλιο του τετάνου να σας προκαλεί την αλλεργία και να είναι τρομερά επικίνδυνο να το κάνετε....

 

Τι νόημα έχει επίσης αν άλλος γονιός που κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό επιλέγει να κάνει το πρεβενάρ σε μεγαλύτερη ηλικία στο παιδί του για να κάνει λιγότερες δόσεις;

Αν εσείς έχετε αλλεργία στο πρεβενάρ π.χ. μπορεί να είναι επικίνδυνη οποιαδήποτε δόση, έστω και μία του συγκεκριμένου εμβολίου... Αν πάλι δεν έχετε αλλεργία στο πρεβενάρ, δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των δόσεων και καθυστερώντας το, απλά αφήνεις απροστάτευτο το παιδί σου χωρίς λόγο.

 

Καλά κάνεις και ψάχνεις όπου μπορείς για το πρόβλημα υγείας που εμφανίστηκε στο παιδί σου και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο... Σίγουρα όποια απόφαση κι αν πάρεις θα την στηρίξεις σε σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα από έγκυρες πηγές και πάντα σε συνεργασία με κάποιον γιατρό....αλλά ο "επιλεκτικός εμβολιασμός" είναι κάτι άλλο, λυπάμαι.:-P

 

Mα το έγραψα και πιο πάνω δεν έχει αλλεργία σε κάποιο από τα συστατικά! Αλλά ας πουμε το τοξικό φορτίο που έγραψε κ η Miriki πυροδωτησε τις αλλεργίες. Τέλος πάντων δεν θα σταθούμε σε αυτό γιατί είναι μεγάλη ιστορία που έχει στο τερμα μια εξήγηση. Το θέμα είναι πως από έδω και πέρα είναι στην δικιά μου κρίση (φυσικά με ιατρική κατεύθυνση απλά για το θέμα της επιλογής μιλάω) αν το παιδί θα εμβολιαστεί ή όχι και με ποιά εμβόλια. Γιατί ουσιαστικά δεν ξέρω και αν έχει καθόλου αντισώματα από τις πρώτες δόσεις των εμβολίων. Αρα είναι σαν να ξεκινάμε κάπως από την αρχή. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατι αλλο συγγνώμη. Δική μου απόφαση ήταν να μην συνεχίσω τον εμβολιασμό άλλος μας πρότρεψε έτσι άλλος αλλιώς. Δική μου απόφαση θα είανι και η συνέχεια.

 

Αν ήξερα αυτά που κουτσα στραβά μαθαίνω τώρα το παιδάκι μου ίσως ( το τονίζω για τους συντηρητικούς) να μην είχε αυτό το πρόβλημα ή έστω με αυτή την σοβαρότητα.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Mα το έγραψα και πιο πάνω δεν έχει αλλεργία σε κάποιο από τα συστατικά! Αλλά ας πουμε το τοξικό φορτίο που έγραψε κ η Miriki πυροδωτησε τις αλλεργίες. Τέλος πάντων δεν θα σταθούμε σε αυτό γιατί είναι μεγάλη ιστορία που έχει στο τερμα μια εξήγηση. Το θέμα είναι πως από έδω και πέρα είναι στην δικιά μου κρίση (φυσικά με ιατρική κατεύθυνση απλά για το θέμα της επιλογής μιλάω) αν το παιδί θα εμβολιαστεί ή όχι και με ποιά εμβόλια. Γιατί ουσιαστικά δεν ξέρω και αν έχει καθόλου αντισώματα από τις πρώτες δόσεις των εμβολίων. Αρα είναι σαν να ξεκινάμε κάπως από την αρχή. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κατι αλλο συγγνώμη. Δική μου απόφαση ήταν να μην συνεχίσω τον εμβολιασμό άλλος μας πρότρεψε έτσι άλλος αλλιώς. Δική μου απόφαση θα είανι και η συνέχεια.

 

Αν ήξερα αυτά που κουτσα στραβά μαθαίνω τώρα το παιδάκι μου ίσως ( το τονίζω για τους συντηρητικούς) να μην είχε αυτό το πρόβλημα ή έστω με αυτή την σοβαρότητα.

 

Εννοείς ότι δύο αλλεργιολόγοι σου διέγνωσαν επίσημα ότι το παιδί σου έπαθε σοβαρή τροφική αλλεργία εξαιτίας ενός εμβολίου και αυτοί οι δύο σου είπαν να συνεχίσετε τα εμβόλια κανονικά; Ακόμα και αυτό που προκάλεσε την αλλεργία;

 

Και ήταν δική σου απόφαση να τα σταματήσεις;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δύο αλλεργιολόγοι σου διέγνωσαν επίσημα ότι το παιδί σου έπαθε σοβαρή τροφική αλλεργία εξαιτίας ενός εμβολίου και αυτοί οι δύο σου είπαν να συνεχίσετε τα εμβόλια κανονικά; Ακόμα και αυτό που προκάλεσε την αλλεργία;

 

Και ήταν δική σου απόφαση να τα σταματήσεις;

 

Οχι ακριβώς. Η αλήθεια είναι πως κανένας δεν ήταν ακριβώς σίγουρος αν θα έπρεπε να συνεχίσουμε αλλά και οι δύο συμφωνούσαν οτί έστω για λίγο διάστημα θα έπρεπε να κάνουμε παυση. Ρώτησα μετα από αυτό διάφορους γιατρους για να έχω πιό σφαιρική άποψη και κατέληξα στην απόφαση αυτη. Οι δύο αλλεργιολόγοι δεν σχετίζονατι μεταξύ τους ο ένας από δημόσιο ελληνικό νοσοκομείο , ο άλλος έλληνας που είναι στην Αγγλία ειδικός ανοσολόγος.

 

Τελος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι πως θέλω να καταλάβω ποιά είναι τα πιό σοβαρά εμβόλια ( πχ του τετάνου συμφωνω) ωστε να μπορέσω με κάποιους ειδικούς να κάνω ένα σχήμα εμβολιασμού στο μέλλον. Αυτό δεν είναι επιλεκτικός εμβολιασμός? Πού κάνω λάθος?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...