Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΤΡΟ SWING MEDELA


iro

Recommended Posts

3.Χλόη μου, μπερδεύτηκα :oops::oops: . Με το ένα χέρι κρατάω το μωρό, με το άλλο το στήθος. Το θήλαστρο????

 

νανάκι, να σου ζήσει! ομολογώ ότι γέλασα όταν σε διάβαζα!

:lol:

Εμείς είμαστε οι θεές Κάλι, έχουμε πολλά χέρια και την ώρα που θηλάζουμε μπορούμε και μαγειρεύουμε, τρώμε, διαβάζουμε....

Αποφεύγουμε να σιδερώνουμε γιατί ...δεν μας αρέσει!

 

Υποθέτω ότι θηλασεις σε μία μόνο στάση και πάντα κρατάς το στήθος!

 

Για δες κι εδώ:

 

breastfeeding2.jpg

 

football_position.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α καλά χάλια τα κάνα ...... με το quote

 

μπορείς να κάνεις edit

 

μπες και βγάλε τα quote από την τελευταία παράγραφο

 

αφού πληκτρολόγησες ήδη το quote για να γράψεις την απάντηση, δεν χρειαζεται να το επιλέξεις ξανά, απλα γράφεις από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να με βγάλω μια φωτό την ώρα που θηλάζω και αντλώ παράλληλα τώρα που η μπέμπα άρχισε να παίζει με το σωληνάκι του θήλαστρου, και καθώς την κουνάω παράλληλα και της τραγουδάω;

Σοβαρά μιλάω, μα το Χριστό και την Παναγία!!!! Τώρα που το σκέφτομαι απλή φωτό δε θα δείξει τίποτε... μάλλον σε βιντεάκι πρέπει να προσανατολιστώ!!!!΄

Μιλάμε ΤΟ γέλιο!!!! :lol:

 

(ευτυχώς δε συμβαίνει πάντα έτσι!)ι

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, κάπου είχε βάλει η katerina24 φωτό με το θήλαστρο πιασμένο από το σουτιέν με λαστιχάκι για τα μαλλιά! Δεν μπορώ να τη βρω... όποια τη βρει ας τη βάλει.

Κι εγώ πρέπει να κρατάω το στήθος, γιατί είναι μεγάλο και φεύγει (καλά τώρα μπορεί να το κρατάει η μικρή, αλλά όταν ήταν μικρούλα, της έφευγε), αλλά κάπου είχε γράψει η lst ότι έλυνε το θέμα βάζοντας μια διπλωμένη πετσετούλα κάτω απ' το στήθος ώστε να σηκώνεται ψηλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα πρέπει να είμαι ευτυχής που στις μεγάλες μου καμπύλες δεν περιλαμβάνεται το στήθος!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, κάπου είχε βάλει η katerina24 φωτό με το θήλαστρο πιασμένο από το σουτιέν με λαστιχάκι για τα μαλλιά! Δεν μπορώ να τη βρω... όποια τη βρει ας τη βάλει.

ιδου:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/hands-free-pumping.html

ακομη το κανω και με εχει ΚΑΤΑΒΟΛΕΨΕΙ :lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, κάπου είχε βάλει η katerina24 φωτό με το θήλαστρο πιασμένο από το σουτιέν με λαστιχάκι για τα μαλλιά! Δεν μπορώ να τη βρω... όποια τη βρει ας τη βάλει.

ιδου:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/hands-free-pumping.html

ακομη το κανω και με εχει ΚΑΤΑΒΟΛΕΨΕΙ :lol::lol:

 

άψογη! :D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε Hands free για ιδιότροπο μωρό έχουμε???????????????????

Ενδιαφέρομαι ως πολυάσχολη μαμά 3 παιδιών!!!! (να κάνουμε παράλληλα και κανένα φαγάκι για τα άλλα 2!!!!!!!!!!) :lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε Hands free για ιδιότροπο μωρό έχουμε???????????????????

Ενδιαφέρομαι ως πολυάσχολη μαμά 3 παιδιών!!!! (να κάνουμε παράλληλα και κανένα φαγάκι για τα άλλα 2!!!!!!!!!!) :lol::lol::lol::lol:

 

Φυσικά! sling: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=266

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφούκα μου, σου μιλάω για ΙΔΙΟΤΡΟΠΟ μωρό! :lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και σορρυ που δεν σας απάντησα αλλά έχω πεθεροεπίσκεψη για γουίκεντ και όπως αντιλαμβάνεστε... η σωστή νύφη ΔΕΝ φορουμάρει με την πρώτη ευκαιρία αλλά μαγειρεύει και κανένα φαγάκι (ζω ένα δράμα άν δεν έγινα καταννοητή...)

 

aglaia μου στην αρχή που το στήθος είναι βαρύ το κρατάω. Μήν του έρθει στη μούρη του παιδιού και βυζοπλακωθεί!!! Όταν ψιλοαδειάσει όμως θηλάζω όπως η μαυρούλα στη φωτό. Νά λοιπόν το ελεύθερο χέρι :D:D:D

 

Κοπελιές θενξ για τη βοήθεια, ξεκινάω αντλήσεις απο αύριο και άν έχω απορίες...ξέρω που θα σας βρω, δέν μου κρύβεστε :lol::lol::lol:

Φιλιά σε εσάς και τα αγγελούδια σας...

10eb551645.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και σορρυ που δεν σας απάντησα αλλά έχω πεθεροεπίσκεψη για γουίκεντ και όπως αντιλαμβάνεστε... η σωστή νύφη ΔΕΝ φορουμάρει με την πρώτη ευκαιρία αλλά μαγειρεύει και κανένα φαγάκι (ζω ένα δράμα άν δεν έγινα καταννοητή...)

 

θα χαρούμε πολύ να μοιραστούμε το δράμα μαζί σου! μας αρέσουν οι πεθεροϊστορίες! :lol:

 

aglaia μου στην αρχή που το στήθος είναι βαρύ το κρατάω. Μήν του έρθει στη μούρη του παιδιού και βυζοπλακωθεί!!! Όταν ψιλοαδειάσει όμως θηλάζω όπως η μαυρούλα στη φωτό. Νά λοιπόν το ελεύθερο χέρι :D:D:D

 

Μπορείς να βάζεις ένα πετσετάκι τυλιγμένο κάτω από το στήθος αλλά και να μη βάλεις δεν νομίσω να ότι παθαίνουν κάτι τα μωρά. Τα ρουθούνια τους είναι πλατιά και αναπνέουν από το πλαι, είναι ειδικά προσαρμοσμένα για να θηλάζουν! :wink:

 

Αυτή η μαμά έχει και τα δύο χέρια ελεύθερα (αν και δεν μπορεί να αντλήσει...)

 

 

:lol:

 

(θα πρέπει να έχεις λογιαριασμό στο youtube για να το ανοίξεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή η μαμά έχει και τα δύο χέρια ελεύθερα (αν και δεν μπορεί να αντλήσει...)

 

 

:lol:

 

(θα πρέπει να έχεις λογιαριασμό στο youtube για να το ανοίξεις!

 

Αχ Αγλαΐα τι μου έκανες αχ…!!!

Με το βιντεάκι που έβαλες με έπιασές τέτοιο νευρικό γέλιο που δεν μπορούσα να σταματήσω και ξύπνησα το μπεμπόνι μου. :lol::lol::lol:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νά'μαι και πάλι... Ναι, εγώ η ξανθιά που για να καταλάβω πως βγάζουμε γάλα με το θήλαστρο θέλω να μου το ζωγραφίσετε.

Πρώτη μέρα σήμερα το χρησιμοποίησα. Νέες απορίες:

 

1. Έβγαλα 150 ml το πρωί σε περίπου 1/2 ώρα. Φυσιολογικό???? Λίγο μου φάνηκε (με φανταζόμουν τούρμπο αγελαδάκι ρε γμτ...)

2. Το γάλα "πέφτει" σταγόνα-σταγόνα. Φυσιολογικό?????

3. Το μεσημέρι προσπάθησα να βγάλω πάλι γαλατάκι αλλά στο μισάωρο κατάφερα να συλλέξω μόλις 35ml :cry: . Κάθε πότε πρέπει να βγάζω γενικά? Πόσες φορές την ημέρα?

4. Τα 35ml που σύλλεξα τα έβαλα στο ψυγείο. Άν το πρωί βγάλω π.χ. 100ml μπορώ να τα ενώσω?

5. Αποστειρώνουμε μετά απο κάθε χρήση?

6. Μέχρι σήμερα θηλάζω αποκλειστικά και τώρα χρειάζομαι επιπλέον γάλα για την τραπεζούλα μου. Θα το παράγω, να υποθέσω...????

 

Κάθε αρχή μου φαίνεται βουνό, το είχα απο μικρό παιδί το κουσούρι :oops::oops: . Την υπομονή και τη βοήθειά σας παρακαλώ :wink: ...

10eb551645.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Νά'μαι και πάλι... Ναι, εγώ η ξανθιά που για να καταλάβω πως βγάζουμε γάλα με το θήλαστρο θέλω να μου το ζωγραφίσετε.

Πρώτη μέρα σήμερα το χρησιμοποίησα. Νέες απορίες:

 

1. Έβγαλα 150 ml το πρωί σε περίπου 1/2 ώρα. Φυσιολογικό???? Λίγο μου φάνηκε (με φανταζόμουν τούρμπο αγελαδάκι ρε γμτ...)

2. Το γάλα "πέφτει" σταγόνα-σταγόνα. Φυσιολογικό?????

3. Το μεσημέρι προσπάθησα να βγάλω πάλι γαλατάκι αλλά στο μισάωρο κατάφερα να συλλέξω μόλις 35ml :cry: . Κάθε πότε πρέπει να βγάζω γενικά? Πόσες φορές την ημέρα?

4. Τα 35ml που σύλλεξα τα έβαλα στο ψυγείο. Άν το πρωί βγάλω π.χ. 100ml μπορώ να τα ενώσω?

5. Αποστειρώνουμε μετά απο κάθε χρήση?

6. Μέχρι σήμερα θηλάζω αποκλειστικά και τώρα χρειάζομαι επιπλέον γάλα για την τραπεζούλα μου. Θα το παράγω, να υποθέσω...????

 

Κάθε αρχή μου φαίνεται βουνό, το είχα απο μικρό παιδί το κουσούρι :oops::oops: . Την υπομονή και τη βοήθειά σας παρακαλώ :wink: ...

1.Φυσιολογικό με το θήλαστρο που έχεις.

2.Φυσιολογικό κι εγώ πολλές φορές έτσι το βλέπω να πέφτει....

3.Συμβαίνει και αυτό.Δοκίμασε άλλη ώρα.Βγάζε μετά το θηλασμό ή όποτε το μωράκι σου κοιμάται για αρκετή ώρα.

4.Ναι μπορείς,αρκεί να βάλεις πρώτα τα 100 ml στο ψυγείο για να έχουν την ίδια θερμοκρασία με τα 35 ml και τα ενώνεις.Αν δεν τα πιει την ίδια μέρα,τα βάζεις καταψυξη.

5.Αποστειρώνουμε τα μπουκάλια όπου θα αποθηκεύσουμε το γάλα καθε φορά.Τα εξαρτήματα του θηλάστρου εγώ τα αποστειρώνω μετά τις 2 φορές που βγάζω στη δουλειά.Ενδιάμεσα τα πλένω καλά με ζεστό νερό και σαπούνι.Στο swing προσαρμόζονται τέλεια τα μπιμπερό της NUK.

6.Εννοείται!Ομως μην το παρακάνεις με τις αντλήσεις γιατί θα οδηγηθείς σε υπερπαραγωγή.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 6 months later...

Εχω πελαγώσει. Γέννησα το περασμένο Σάββατο το δεύτερο παιδάκι μου και από την αρχή ήμουν αποφασισμένη να το θηλάσω. Η μικρή μου δεν είναι τόσο... καλή στο να μάθει πως θηλάζουν, με δυσκολία και σπάνια μπορούσε να πιάσει σωστά τη θηλή και γέμισα "πληγές".

Αναγκαστικά, αποφάσισα να καταφύγω σε θήλαστρο, μέχρι να στρώσει το στήθος μου, προσπαθώντας να της δίνω όσο πιο λίγο συμπλήρωμα γίνεται. Αγόρασα στο swing της medela και... πελάγωσα. Ενώ ξεκίνησα μία χαρά την άντληση, έβγαλα γύρω στα 50 ml από το ένα στήθος, στη συνέχεια το σύστημα "μπλόκαρε". Ενώ ακουγόταν και έδειχνε να λειτουργεί κανονικά, δεν έκανε πλέον άντληση (από το άλλος στήθος, που ήταν γεμάτο). Το προσπάθησα πολλές φορές, τσέκαρα αν τα εξαρτήματα ήταν σωστά στη θέση τους, αλλά άκρη δεν βρήκα. Το ίδιο έπαθα και αργότερα, όταν ξεκίνησε να γεμίζει με γάλα και ενώ είχε βγει λίγο, μετά σταμάτησε να κάνει άντληση.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Εχω πελαγώσει, δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως γνωρίζει κάποια πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα; Κάπου είχα εντοπίσει ένα παρόμοιο θέμα, αλλά δεν μπορώ να το βρω. Εψαξα, αλλά δεν τα κατάφερα, με ένα δίχρονο να τρέχει συνεχώς πίσω μου και ένα νεογέννητο με τις απαιτήσεις του, με τη μέση μου... κομμένη στα δύο και την κούραση να μην με έχει ακόμη εγκαταλείψει...

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες μήπως δεν κάνει καλή επαφή; Κούνα το σωληνάκι και στο μοτέρ και στο χωνί, έλεγξε το χωνί να μην παίρνει αέρα.

Εμένα όταν κόλλαγε, έκανα μασάζ με το χέρι μέχρι να γίνει διέγερση και άλλαζα στάσεις. Μία που με βόλευε ήταν να σκύβω καθιστή στον καναπέ. Και να μην πιέζεις το χωνί στο στήθος.

Διαπίστωσα, δε, ότι όσο πιο χαλαρή ήμουν τόσο πιο εύκολα έτρεχε το γάλα. Και φανταζόμουν γάλα να ρέει. Με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη, λογω δουλειας, θα πρεπει να αντλω με το swing στο αυτοκινητο και να το φυλαω ισως σε καμια καφετερια, ή οπου αλλου βρω, εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια να με καθοδηγησει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελευταία το swing μου δεν τραβάει αρκετά δυνατά.

Δοκίμασα να το πλύνω όπως διάβασα εδώ, αλλά τίποτα.

Εντωμεταξύ κατά την πλύση έβγαζε νερό μόνο από τη μία τρύπα, αυτή που είναι καλύμμένη με το σφουγγαράκι, σωστό είναι αυτό;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια SOS,

 

Μετα απο τοσο καιρο αποκλειστικου θηλασμου απο χτες εχουν πετρωσει και τα διο στηθη μου. Ετρεξα το απογευμα και αγορασα το swing αλλα δεν εβγαλα μονο λιγες σταγονες...... Το πηρα για να φυγει και το πετρωμα αλλα και να φτιαξω μια τραπεζα σιγα σιγα. Περιμενω τις απαντησεις σας .... τι κανω λα8ος? Μηπως ειναι μεγαλη η χοανη που περιειχε μεσα στη συσκευασια για μενα? Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες και τις δυο χοάνες; (στη συσκευασία έχει εκείνη τη μαλακή και την άλλη την απλή την πιο σκληρή, ποια από τις δυο έβαλες;)

Η άντληση χρειάζεται λίγο χρόνο είναι η αλήθεια..... Κι εγώ ακόμη δεν έχω φτάσει εκεί που θα ήθελα, αλλά δεν αντλώ συστηματικά. Κάτσε να δούμε τι θα μας πουν και οι γκουρού.

 

Επίσης παρατήρησα ότι βγαίνει περισσότερο γάλα όταν από το άλλο στήθος θηλάζει το μωρό, ή όταν το μωρό είναι κοντά μου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...