Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΤΡΟ SWING MEDELA


iro

Recommended Posts

Μόλις πήρα το θήλαστρο και λέει στις οδηγίες να αποστειρώνεται με βράσιμο σε κατσαρολάκι...Μπορώ να το βάλω και σε αποστειρωτή κανονικό? Η ερώτηση ίσως είναι ηλίθια, αλλά "φύλαγε τα ρούχα σου να'χεις τα μισά" ... 128 ευρουλάκια έσκασα! :shock::D:lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ το αποστειρώνω στον αποστειρωτή.

 

Να ρωτήσω κάτι μιας και είναι σχετικό το τόπικ?

 

Εχω την εντύπωση ότι το swing μου δεν τράβαει όπως παλιά....

 

Όμως δεν εχει γίνει εισρόφηση γαλακτος στον σωλήνα, τουλάχιστον δεν έπεσε στην αντιληψή μου.

 

Να κάνω ούτως ή αλλως τη διαδικασία της πλύσης ή όχι?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια, βοήθεια θελώ.

1. τον σωλήνα τον αποστειρώνουμε?

2.Αν μπει μεσα νερό ή γάλα πειράζει?

 

εγω και τα σωληνακια αποστειρωνω οποτε ειναι βρωμικα....

ουτε γαλα μπαινει αλλα μια-δυο φορες που μπηκε νερο λιγο, το μαστιγωσα :lol: και εφυγε το νερο :!:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Είχα το mini electric και πήρα σήμερα το swing. Στο μίνι επειδή έχω μεγάλη θηλή και όταν τραβούσε έβρισκε η θηλή στα τοιχώματα του σωλήνα πήγα στην αντιπροσωπεία και πήρα σωλήνα με μεγαλύτερη διάμετρο. Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και σε αυτό αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη. Σας έχει τύχη τέτοια περίπτωση?? Νομίζω ότι πρέπει να πιάνει όχι μόνο την θηλή, όπως και το μωρό. Εξάλλου στο μαιευτήριο που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το νοσοκομειακό και εκεί είχα το ίδιο πρόβλημα και μου έκοψε την θηλή την δεύτερη μέρα.

Επειδή δεν έχω σαραντίσει ακόμα μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να αντλώ από τώρα ή δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία ακόμα?? Ενδιαφέρομαι να κάνω τράπεζα γιατί από 1/11 γυρίζω στην δουλειά και θα χρειαστώ 3 γεύματα την ημέρα...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φένια δεν είμαι σίγουρη ότι το swing θα σε καλύψει για 3 γεύματα την ημέρα. Είναι κάπως πολλά.

 

Θα πρεπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιείς τη χοάνη που έχεις, δηλαδή τη μεγαλύτερη. Ρώτησε αν προσαρμόζεται κανονικά στο μπουκαλάκι που έχει το θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έπρεπε να νοικιάσω νοσοκομειακό??

Θα φεύγω στις 08.30 και θα γυρίζω στις 17.30 στο σπίτι. Έχω ακούσει από μαμάδες πως ακόμα και το γάλα και το μωρό προσαρμοστήκανε στο ωράριο της δουλειάς τους, δηλαδή μετά από λίγο το γάλα δεν έτρεχε στους διαδρόμους του γραφείου και το μωρό θήλαζε μόλις γύριζαν σπίτι και ενδιάμεσα με το γάλα που έβγαζαν με θήλαστρο.

Σκέφτομαι στην χειρότερη περίπτωση να του δίνω ξένο γάλα εάν δεν φτάνει το δικό μου για τα 3 γεύματα, να βγάζω στην δουλειά στην μέση του 8άωρου και όταν είμαι σπίτι αποκλειστικό θηλασμό...Τι λέτε θα τα καταφέρω???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πει και η Αγλαία καλύτερα, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, αν θες αποκλειστικό θηλασμό πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Το symphony της medela το νοικιάζουν 60 ευρώ το μήνα. Θα λείπεις αρκετές ώρες και ακόμα και με το swing που είναι καλό θήλαστρο δεν θα μπορείς να βγάζεις αρκετές ποσότητες. Και 'γω, που ο μικρός μου είναι 4 μηνών, νόμιζα ότι θα κάθομαι 10 λεπτά με το θήλαστρο και θά 'βγαζα 100άρια...αλλά η πραγματικότητα, τουλάχιστον σε μένα, ήταν λίγο διαφορετική, ειδικά με το mini electric. Με το swing που πήρα μετά κάτι γίνεται. Σε κάνα 20λεπτο μαζέυω περίπου 80ml. Και φαντάσου ότι λείπω μόλις 4 ώρες από το σπίτι και αντλώ για 1 γεύμα μόνο...

Ελπίζω να μην σε άγχωσα...! :roll::wink:

Καλή υπομονή και ότι καταφέρεις καλό θα είναι και ας μην είναι αποκλειστικός θηλασμός! :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έπρεπε να νοικιάσω νοσοκομειακό??

Θα φεύγω στις 08.30 και θα γυρίζω στις 17.30 στο σπίτι.

 

Οι 9 ώρες που θα λείπεις είναι πολλές. Θα χρειαστεί να κάνεις οπωσδήποτε μία άντληση πριν φύγεις, μετά το θηλασμό του μωρού για να είναι στο στηθος εντελώς άδειο (το βράδυ συνήθως αποθηκεύει γάλα) και να μπορέσεις να αντέξεις περισσότερη ώρα στη δουλειά χωρίς άντληση (υπολογίζω 3-4 ώρες γιατί το μωρό σου είναι ακομη μικρό).

 

Στη συνέχεια θα κανεις δύο τουλάχιστον αντλήσεις στη δουλειά, τόσο για να ανακουφιστείς όσο και για να διατηρήσεις τη γαλουχία.

 

Όταν επιστρέφεις θα κάνεις άλλη μία άντληση όποτε ευκαιρείς, πριν ή μετά το θηλασμό του μωρού. Το στήθος θα είναι αρκετά πρησμένο και καλό είναι να αντλήσεις για να εξασφαλίσεις κάποια ποσότητα για την επόμενη μέρα.

 

Το νοσοκομειακό θήλαστρο αντλεί πιο αποτελεσματικά και με το διπλό σύστημα γλιτώνεις και χρόνο. Είναι πιο εύκολο να βρεις 12-15 λεπτά παρά 25-30 που χρειάζεται το μονό σύστημα.

 

Σου χρειάζονται τουλάχιστον 4 αντλήσεις. Το swing δεν θα αντλήσει τόσο γάλα όσο το νοσοκομειακό και απαιτεί παραπάνω χρόνο.

 

Έχω ακούσει από μαμάδες πως ακόμα και το γάλα και το μωρό προσαρμοστήκανε στο ωράριο της δουλειάς τους, δηλαδή μετά από λίγο το γάλα δεν έτρεχε στους διαδρόμους του γραφείου και το μωρό θήλαζε μόλις γύριζαν σπίτι και ενδιάμεσα με το γάλα που έβγαζαν με θήλαστρο.

 

εξαρτάται από την ηλικία του μωρού, από το ποσες ώρες έλειπαν συνολικά, από το πόσο συχνά είχαν τη δυνατότητα να αντλούν στη δουλειά

 

αν έχεις δυνατότητα να αντλείς 3 φορές στη δουλειά τότε ίσως δεν χρειάζεσαι ένα μεγαλύτερο θήλαστρο. αλλά οι περισσότερες μητέρες δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.

 

 

Σκέφτομαι στην χειρότερη περίπτωση να του δίνω ξένο γάλα εάν δεν φτάνει το δικό μου για τα 3 γεύματα, να βγάζω στην δουλειά στην μέση του 8άωρου και όταν είμαι σπίτι αποκλειστικό θηλασμό...Τι λέτε θα τα καταφέρω???

 

Επειδή το μωρό σου είναι πολύ μικρο, αν λείπεις για 3 γεύματα και κάνεις μόνο μία άντληση, το πιθανότερο είναι ότι θα μειωθεί η συνολική παραγωγή του 24ωρου και το μωρό θα χρειάζεται ξένο γάλα και τις ώρες που το θηλάζεις. Αυτό θα σημαίνει περαιτέρω μείωση της παραγωγής...

Γενικα είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί η πλήρης γαλουχία παρά η μερική όταν το μωρό είναι κάτω από 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ? ΠΡΟΧΤΕΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΑΖΕΨΩ....

2. ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝ ΑΝΤΛΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

3. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ?

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...

1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ? ΠΡΟΧΤΕΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΑΖΕΨΩ....

πότε θα πας στη δουλειά? υπολόγισε λίγο καιρό πριν (2-3 βδομάδες, ίσως), για να αρχίσεις τις δοκιμές με το θήλαστρο

2. ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝ ΑΝΤΛΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΒΓΑΛΩ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΖΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?

ποτέ δεν είναι σίγουρο ότι θα σου αδειάσει το στήθος, αν αντλείς με το θήλαστρο. Το πιο σωστό βέβαια είναι ότι το στήθος δεν είναι πια αποθήκη γάλακτος, οπότε δεν έχει και τόσο σημασία το ρήμα "αδειάζει".

Αν κάνεις τεστ με το θήλαστρο, θα δεις ότι μετά από λίγη ώρα που έχει σταματήσει η ροή, αλλά εσύ συνεχίζεις να αντλείς, το γάλα ξαναβγαίνει.

Τώρα, όσον αφορά τη δουλειά, εσύ θα κανονίσεις το πρόγραμμά σου. Θα δεις πώς θα είναι τις πρώτες μέρες και θα πράξεις αναλόγως.

Εγώ λείπω από το σπίτι 7 ώρες και αντλούσα 1 φορά στη δουλειά (και μία το πρωί πριν φύγω).

3. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ?

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!

δεν χρειάζεται να παίρνεις κάτι προληπτικά..ντεπόν παίρνεις προληπτικά? όχι..γιατί να παίρνεις κάτι που δεν το χρειάζεσαι? αν υπάρξει ανάγκη, τότε το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

3. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ?

 

Να μην πάρεις. Μπορεί να δημιουργήσεις υπερπαραγωγή και αυτό είναι πρόβλημα και για το μωρό και για σένα. Η υπερπαραγωγή είναι ένα θέμα που αντιμετωπίζεται μεν αλλά αρκετά δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από χτες να φιάχνω την τράπεζά μου και θέλω να μου πείτε αν τα κάνω σωστά....

Λοιπόν έχω το swing και ξεκίνησα να κάνω αντλήσεις στην διάρκεια της ημέρας όποτε έχω χρόνο. Βγάζω περίπου 90 ml σε μια άντληση και τα βάζω στο αποστειρωμένο ποτηράκι της avent και το βάζω στο ψυγείο. Στην επόμενη άντληση που βγάζω περίπου άλλα τόσα τα βάζω σε άλλο ποτηράκι στο ψυγείο και μετά από 3-4 ώρες τα ενοποιώ και το βάζω στην κατάψυξη.

Ελπίζω όσο περνάνε οι μέρες να μπορώ να βγάζω σε μια άντληση 150 περίπου ml που θεωρώ πως θα είναι ένα γεύμα για το μωρό μου στους 2,5 μήνες (τότε θα πάω στην δουλειά).

Μετά γιά όταν πάω στο γραφείο σκέφτομαι θα βγάζω από την κατάψυξη 3 κυπελλάκια από το βράδυ και θα τα αφήνω στο ψυγείο. Το πρωί , θα τα βάζω σε αποστειρωμένο μπιμπερό έτοιμα και θα τα πηγαίνω στην μητέρα μου. Οπότε εκείνη θα πρέπει μόνο να το ζεσταίνει. Καλά τα έχω καταλάβει???

Και αν από το μπουκάλι περισέψει γάλα θα το ξαναβάζει στο ψυγείο για να του το δώσει στο επόμενο γεύμα???

Επίσης με το θήλαστρο βγάζω από το ένα στήθος πολύ περισσότερο γάλα, ενω το μωρό τρώει και από τα δύο τον ίδιο χρόνο. Για να καταλάβετε από το ένα βγάζω 75 ml και από το άλλο 15 ml σε 10 λεπτά.... Τι φταίει???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή συνέχεια με το θηλασμό!

Μπορείς εκτός από τα ποτηράκια να χρησιμοποιήσεις και τα σακουλάκια της medela.

Βγάζω περίπου 90 ml σε μια άντληση και τα βάζω στο αποστειρωμένο ποτηράκι της avent και το βάζω στο ψυγείο. Στην επόμενη άντληση που βγάζω περίπου άλλα τόσα τα βάζω σε άλλο ποτηράκι στο ψυγείο και μετά από 3-4 ώρες τα ενοποιώ και το βάζω στην κατάψυξη.

Σωστά το κάνεις.

Όσο για την ποσότητα ακόμα και αν δεν φτάσεις τα 150ml με μια αντληση, απλά θα χρησιμοποιήσεις 2 σακουλάκια.

Μετά γιά όταν πάω στο γραφείο σκέφτομαι θα βγάζω από την κατάψυξη 3 κυπελλάκια από το βράδυ και θα τα αφήνω στο ψυγείο. Το πρωί , θα τα βάζω σε αποστειρωμένο μπιμπερό έτοιμα και θα τα πηγαίνω στην μητέρα μου. Οπότε εκείνη θα πρέπει μόνο να το ζεσταίνει.

Το γάλα χρειάζεται περίπου 12-15 ώρες για να αποψυχθεί, αλλά καμιά φορά θέλει και περισσότερο ανάλογα με την ψύξη του ψυγείου σου, οπότε αν θα το χρειαστείς στις 10 το πρωί, καλό είναι να το έχεις βγάλει περίπου στις 7 το απόγευμα.

Επίσης θα χρειαστείς παγοκύστες ή ισοθερμικό τσαντάκι για τη μεταφορά.

Και αν από το μπουκάλι περισέψει γάλα θα το ξαναβάζει στο ψυγείο για να του το δώσει στο επόμενο γεύμα???

Ποτέ δεν ξαναζεσταίνουμε ή ξαναψύχουμε γάλα που έχει βγει από το ψυγείο και έχει ζεσταθεί/χρησιμοποιηθεί.

Επίσης με το θήλαστρο βγάζω από το ένα στήθος πολύ περισσότερο γάλα, ενω το μωρό τρώει και από τα δύο τον ίδιο χρόνο. Για να καταλάβετε από το ένα βγάζω 75 ml και από το άλλο 15 ml σε 10 λεπτά.... Τι φταίει???

Ο κάθε μαστός έχει τις δικές του ... ρυθμίσεις :D και δυνατότητες και εξαρτάται από τη ζήτηση του μωρού σου. Μπορεί το μωρό να κάθεται στο στήθος την ίδια ώρα αλλά να ζητά λιγότερο από το ένα και περισσότερο από το άλλο. Επίσης κανένα θήλαστρο δεν μπορεί να αντλήσει όσο αντλεί το μωράκι σου... Ίσως να χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο ο άλλος μαστός για να ενεργοποιηθεί.

Αν σε παρηγορεί πάντως, εγώ με τα δίδυμα και με αποκλειστικό θηλασμό έχω παρόμοιο πρόβλημα με τις αντλήσεις και απλά στον μαστό που βγάζει λιγότερο αφιερώνω πάντα περισσότερη ώρα ώστε να διατηρείται στα ίδια επίπεδα η παραγωγή.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και αν από το μπουκάλι περισέψει γάλα θα το ξαναβάζει στο ψυγείο για να του το δώσει στο επόμενο γεύμα???

Ποτέ δεν ξαναζεσταίνουμε ή ξαναψύχουμε γάλα που έχει βγει από το ψυγείο και έχει ζεσταθεί/χρησιμοποιηθεί.

 

Για ένα υγιές τελειόμηνο μωρό που ήδη θηλαζει τόσον καιρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπει το γάλα στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα. Αντέχει και δεν χρειάζεται να πεταχτεί γάλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή ότι μείνει θα το βάζει στο ψυγείο αλλά μετά θα πρέπει να το ξαναζεστάνει....αυτό επιτρέπεται??? Η να το αφήνει έξω από το ψυγείο για να μην ξαναζεσταθεί μέχρι το επόμενο γεύμα δηλαδή 3 ώρες ????

Τα πρώτα 10 λεπτά που θηλάζουμε λέμε ότι είναι το αραιό το γάλα που δεν έχει λίπος. Οπότε εγώ που βγάζω με το θήλαστρο 10 λεπτά από το ένα στήθος και 10 από το άλλο, το γάλα αυτό που θα κρατάω θα είναι το αραιό??? Τι λέτε?? Βλακεία σκέφτηκα??

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ότι μείνει θα το βάζει στο ψυγείο αλλά μετά θα πρέπει να το ξαναζεστάνει....αυτό επιτρέπεται??? Η να το αφήνει έξω από το ψυγείο για να μην ξαναζεσταθεί μέχρι το επόμενο γεύμα δηλαδή 3 ώρες ????

 

Πού κινδυνεύει περισσότερο να αλλοιωθεί; Μέσα στο ψυγείο ή έξω;

Προφανώς έξω που υπάρχουν υψηλότερες θερμοκρασίες. Όσο πιο υψηλές θερμοκρασίες τόσο πιο γρήγορη η αλλοίωση.

 

Τα πρώτα 10 λεπτά που θηλάζουμε λέμε ότι είναι το αραιό το γάλα που δεν έχει λίπος. Οπότε εγώ που βγάζω με το θήλαστρο 10 λεπτά από το ένα στήθος και 10 από το άλλο, το γάλα αυτό που θα κρατάω θα είναι το αραιό??? Τι λέτε?? Βλακεία σκέφτηκα??

 

Δεν είναι θέμα χρόνου αλλά και ρυθμού θηλασμού ή άντλησης. Υπάρχουν μωρά που σε 8 λεπτά έχουν τελειώσει το γεύμα τους γιατί θηλάζουν γρήγορα και αποτελεσματικά και άλλα που για να κάνουν το ίδιο γεύμα χρειάζονται 40 λεπτά.

 

Αντλείς όσο υπάρχει ροή, αλλάζεις στήθος, επιστρέφεις στο πρώτο και μετά πάλι στο δεύτερο μέχρι να σταματήσει η ροή.

Link to comment
Share on other sites

Και αν από το μπουκάλι περισέψει γάλα θα το ξαναβάζει στο ψυγείο για να του το δώσει στο επόμενο γεύμα???

Ποτέ δεν ξαναζεσταίνουμε ή ξαναψύχουμε γάλα που έχει βγει από το ψυγείο και έχει ζεσταθεί/χρησιμοποιηθεί.

 

Για ένα υγιές τελειόμηνο μωρό που ήδη θηλαζει τόσον καιρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπει το γάλα στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα. Αντέχει και δεν χρειάζεται να πεταχτεί γάλα. :wink:

Δεν πειράζει όμως που θα ξαναζεσταθεί το γάλα;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει όμως που θα ξαναζεσταθεί το γάλα;

οχι δεν πειραζει,το χρησιμοποιεις ομως μονο για το επομενο γευμα ,αλλα να μην εχουν περασει πολλες ωρες!!! :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά απελπίστηκα με το swing και νοίκιασα το symfony για να δω αν θα έχω διαφορά στην ποσότητα. Μου είπε μια μανούλα που έχουμε διαφορά μιας βδομάδας με το μωρό της πως όταν πίνει μόνο μπουκάλι πίνει ακόμα και 200 ml και έπαθα σοκ. Εγώ υπολόγιζα για ένα γεύμα γύρω στα 150 τα οποία κατάφερνα να τα αντλώ σε ένα 24ωρο με το swing. Και χρειάζομαι 3 γεύματα την ημέρα... δηλαδή θα πρέπει να αντλώ 600 ml ημερησίως....

Ελπίζω να τα καταφέρω με το νοσοκομειακό.Χτες με το που κοιμότανε το μωρό και άφηνε το στήθος έβαζα το θήλαστρο, μέχρι να βγάλω 70-80 ml ξύπναγε το μωρό και έτσι πήγαμε όλη την ημέρα....!!!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρούλι το μωράκι σου! Δικαιολογημένα ζορίζεσαι. Φαντάσου ότι άρχισα να αντλώ όταν το μωρό μου ήταν 3 μηνών και έβγαζα με το ζόρι 50-60 τη φορά! Υπομονή και με το νοσοκομειακό θήλαστρο θα τα πας πολύ καλύτερα... :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και με το νοσοκομειακό πρέπει να κάνω 8 αντλήσεις το 24ωρο, έτσι δεν είναι???? Τις 2 στην δουλειά θα τις κάνω με το swing και τις υπόλοιπες με το μεγάλο...

Αν η ποσότητα που αντλώ είναι ικανοποιητική μπορώ να μειώσω τις αντλήσεις????

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας ρωτήσω...αν αντλώ και δεν βγαίνει καθόλου γάλα να συνεχίζω ή να σταματάω και να ξαναρχίζω...?Τι είναι καλύτερο???

Πήρα το νοσοκομειακό σήμερα αλλά δεν είδα καμία τεράστια διαφορά ....τουλάχιστον πήρα διπλής άντλησης για να μειωθεί λίγο ο χρόνος....

Στην ηλικία των 2 μηνών και βάρος 5340 πόσο γάλα περίπου νομίζετε θα θέλει σε κάθε γεύμα?? Έχω ρωτήσει φίλες μου αλλά άλλες μου λένε 90 μλ και άλλες 200 ....Μάλλον θα κάνω μια δοκιμή να τον αφήσω στην μητέρα μου μια μέρα από τις 08.30 εώς τις 17.30 για να δω τι ποσότητα πίνω για να υπολογίζω τα γεύματα... Εσείς τι λέτε???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

ανα δεν βγαίνει καθόλου ούτε και μετά απο πχ 5 λεπτά καλύτερα να το αφήσεις και να προσπαθήσεις καποια άλλη στιγμη...πίνε πολλά νερά και κανα ζεστό ρόφημα πριν...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και με το νοσοκομειακό πρέπει να κάνω 8 αντλήσεις το 24ωρο, έτσι δεν είναι???? Τις 2 στην δουλειά θα τις κάνω με το swing και τις υπόλοιπες με το μεγάλο...

Αν η ποσότητα που αντλώ είναι ικανοποιητική μπορώ να μειώσω τις αντλήσεις????

 

Φένια κάπου μπερδεύεσαι!

 

8 ή περισσότερες αντλήσεις κάνουν οι μητέρες που δεν θηλάζουν καθόλου!

 

Εσύ για την ώρα θα κάνει 1 το πολύ 2 αντλήσεις την ημέρα για να μάθεις το θήλαστρο. Αν το γάλα δεν σου χρειάζεται άμεσα, μία άντληση τη μέρα είναι αρκετή.

 

Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά θα κάνεις μία καλή άντληση με το νοσοκομειακό πριν φύγεις από το σπίτι.

 

Στη δουλειά θα κάνεις τόσες αντλήσεις όσο να νιώθεις άνετα, συνήθως 1-2 το πολύ αντλήσεις είναι αρκετές. Αν κάνεις δύο αντλήσεις στη δουλειά να έχεις μαζί σου δύο μπουκαλάκια (ένα για κάθε άντληση). Θα είναι πιο πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...