Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΤΡΟ SWING MEDELA


iro

Recommended Posts

Στην ηλικία των 2 μηνών και βάρος 5340 πόσο γάλα περίπου νομίζετε θα θέλει σε κάθε γεύμα?? Έχω ρωτήσει φίλες μου αλλά άλλες μου λένε 90 μλ και άλλες 200 ....Μάλλον θα κάνω μια δοκιμή να τον αφήσω στην μητέρα μου μια μέρα από τις 08.30 εώς τις 17.30 για να δω τι ποσότητα πίνω για να υπολογίζω τα γεύματα... Εσείς τι λέτε???

 

Τόσο είναι! από 90-200! Μόνο δοκιμάζοντας θα καταλάβεις!

 

Είναι καλύτερα να κάνεις 3ωρες- 4ωρες δοκιμές στην αρχή και σιγά σιγά να αυξάνεις το χρόνο. Κατευθείαν 9 ώρες για το μωρό αλλά και για τη μητέρα σου, είναι πάρα πολλές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαία μου, μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά γι αυτό είμαι στα όρια της απόγνωσης..!!!

Νόμιζα πως πρέπει να κάνω παράλληλα με το θηλασμό 8 αντλήσεις και 2 μέρες είμαι εναλλάξ όλο το 24ωρο θηλασμός- άντληση-αποστείρωση!!! Έχω φτάσει στα όριά μου ....νιώθω σαν να έχω να ταίσω δύο μωρά, απορώ όσες έχουν δίδυμα πως τα καταφέρνουν?????

Αν κάνω 2 αντλήσεις την ημέρα και με τα σημερινά δεδομένα βγάζω ακόμα και με το symphony 120 την φορά το πολύ, δεν φτάνει ούτε για ζήτω το γάλα...εφόσον θέλω 3 γεύματα την ημέρα για 9 ώρες...έπρεπε να έχω ξεκινήσει την τράπεζα 3 μήνες πριν γεννήσω!!!! Αφού θέλω τουλάχιστον 600 ml την ημέρα....

Τι να κάνω??? Σήμερα αντλούσα με τα δύο χέρια, με το πόδι κούναγα το καρότσι για να μην κλαίει το μωρό και εναλλάξ χέρι με στήθος έτρωγα το μεσημεριανό μου...δεν βγαίνει έτσι το σύστημα, θα την πάθω την κατάθλιψη!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ! Δεν υπολογίζεις ότι και όταν αρχίσεις τη δουλειά θα βγάζεις τα καθημερινά και θα καλύπτεσαι! Αυτό που κάνεις τώρα είναι για τράπεζα! Θα σε συμβουλέψει καλύτερα η Αγλαία, αλλά επειδή και γω είχα αγχωθεί για να καλυφθώ, που ήθελα μόνο ένα γεύμα την ημέρα να του δίνουν (αλλά έβγαζα 50 ml με δυσκολία) τελικά μια χαρά τα κατάφερα και τα καταφέρνω δηλαδή! Να υπολογίζεις αν βγάζεις 150 ml την άντληση και κάνεις 3 αντλήσεις όταν δουλεύεις, μια το πρωί πριν φύγεις και 2 στη δουλειά δεν θα χρειάζεσαι λογικά και άλλο! Εμένα ξεκίνησε με 60ml 3,5 μηνών και τώρα έχει φτάσει 150ml. Ελπίζω να σε ανακούφισα λίγο! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πολύ βασικό!! Θα τον προσπαθήσετε πρώτα με το μπουκάλι γιατί αν δεν έχει ξαναπιάσει δεν είναι και εύκολο! Και καλύτερα να τον προσπαθήσει η μαμά σου που θα το κρατήσει και να μην είσαι μπροστά. Εγώ τις 2 πρώτες μέρες γύρισα από τη δουλειά (είναι κοντά) για να τον θηλάσω γιατί δεν έπιανε το μπουκάλι με τίποτα. Δεν ήθελε ο κύριος θηλές από καουτσούκ και με τη σιλικόνη έφαγε καλά.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά γι αυτό είμαι στα όρια της απόγνωσης..!!!

Χαλάρωσε και διάβασε προσεκτικα!

Νόμιζα πως πρέπει να κάνω παράλληλα με το θηλασμό 8 αντλήσεις και 2 μέρες είμαι εναλλάξ όλο το 24ωρο θηλασμός- άντληση-αποστείρωση!!!

Αυτό δεν γίνεται, να το κόψεις αμέσως!

 

Έχω φτάσει στα όριά μου ....νιώθω σαν να έχω να ταίσω δύο μωρά, απορώ όσες έχουν δίδυμα πως τα καταφέρνουν?????

Οι μητέρες που θηλάζουν δίδυμα κάνουν πολύ λιγότερη δουλειά από σένα! Δεν έχουν ούτε πλυσιμο ούτε αποστείρωση τόσες φορές το 24ωρο!

 

Αν κάνω 2 αντλήσεις την ημέρα και με τα σημερινά δεδομένα βγάζω ακόμα και με το symphony 120 την φορά το πολύ, δεν φτάνει ούτε για ζήτω το γάλα...

 

Αυτό είναι πάρα πολύ γάλα για αποθήκευση! Θα σου πρότεινα να κάνεις μία άντληση την ημέρα και όχι δύο!

 

εφόσον θέλω 3 γεύματα την ημέρα για 9 ώρες...έπρεπε να έχω ξεκινήσει την τράπεζα 3 μήνες πριν γεννήσω!!!! Αφού θέλω τουλάχιστον 600 ml την ημέρα....

Το γάλα αυτό δεν το χρειάζεσαι τώρα, θα το χρειαστείς όταν επιστρέψεις στη δουλειά. Είναι παράλογο να προσπαθείς να αντλείς ΤΩΡΑ το γάλα που θα χρειαστείς μετά. Δεν είναι δυνατό να αντλήσεις το γάλα των επόμενων μηνών μέσα σε λίγες μέρες!!!

 

Τώρα θα αντλήσεις 5-10 γεύματα για μια ώρα ανάγκης.

 

Δεν θα κάνεις τράπεζα γάλακτος για να ταΐσεις ολόκληρη μονάδα πρόωρων!

 

Όταν ευκαιρείς να αποθηκεύεις ένα γεύμα το 24ωρο, αυτό δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε μέρα!

 

ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, θα αντλείς το πρωί πριν φύγεις και θα αδειάζεις καλά το στήθος, θα αντλείς μία φορά στη δουλειά για να ανακουφίζεσαι αν λείπεις πάνω από 6 ώρες, θα αντλείς και κάποια στιγμή κατά την επιστροφή. Κανονικά αυτο θα σου φτάνει για το γάλα της επόμενης μέρας.

 

Τα Σαββατοκύριακα θα κάνεις μία άντληση το 24ωρο για την τράπεζα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω. Απλά αγχώθηκα γιατί δεν ξέρω αν θα με φτάνει η ποσότητα που θα αντλώ σε μια μέρα για την επόμενη. Γι αυτό είπα να κάνω τράπεζα.Θα προσπαθώ να κάνω 3 αντλήσεις την ημέρα τώρα που έχω το symphony για να έχω απόθεμα. Στην δουλειά θα έχω το swing οπότε δεν θα βγάζω ικανοποητική ποσότητα...υποθέτω. Το μέγιστο που έχω βγάλει με το symphony είναι σήμερα σε 25 λεπτά 120 από τό ένα και 60 από το άλλο (ποτέ δεν έχω βγάλει την ίδια ποσότητα και από τα δύο). Οπότε όλα θα εξαρτηθούν από πόσο πίνει το μωρό σε 9 ώρες. Ακόμα δεν έκανα δοκιμή με την μητέρα μου, μάλλον την Τρίτη θα κάνω και θα δω...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά αγχώθηκα γιατί δεν ξέρω αν θα με φτάνει η ποσότητα που θα αντλώ σε μια μέρα για την επόμενη.

 

Τα ΣΚ θα εξασφαλίζεις δύο γεύματα για την κατάψυξη, αυτά συνήθως είναι αρκετά για τις όποιες φορές δεν σου φτάνει.

 

 

Γι αυτό είπα να κάνω τράπεζα.Θα προσπαθώ να κάνω 3 αντλήσεις την ημέρα τώρα που έχω το symphony για να έχω απόθεμα.

Οι 3 είναι μάλλον πολλές, καλύτερα 2.

Η ξεκούρασή σου και οι τωρινές ανάγκες του μωρού έχουν προτεραιότητα. Για να φτάσεις στο μετά θα πρέπει να αντέξεις το τώρα...

 

 

Στην δουλειά θα έχω το swing οπότε δεν θα βγάζω ικανοποητική ποσότητα...υποθέτω.

Μην υποθέτεις αρνητικά! Καλομελέτα κι έρχεται λένε οι σοφές παροιμίες!

 

Το μέγιστο που έχω βγάλει με το symphony είναι σήμερα σε 25 λεπτά 120 από τό ένα και 60 από το άλλο (ποτέ δεν έχω βγάλει την ίδια ποσότητα και από τα δύο).

 

Πολύ λίγο αν το συγκρίνεις με τις παραγωγικές αγελάδες.... Όμως εξαιρετική ποσότητα για τον άνθρωπο! Μάλλον έχεις υπερβολικές απαιτήσεις, η ποσότητα που αντλείς είναι πολύ καλή! :)

 

Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που διαβάζω τις απαντήσεις σου, γελάω και χαλαρώνω... και πάλι σε ευχαριστώ πολύ...όπως και όλο το parentς γιατί χωρίς εσάς δεν θα τα είχα καταφέρει με τόσες εξωτερικές επεμβάσεις!!!

Όταν έχω νεώτερα θα σας γράψω...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την δοκιμή με την μαμά μου. Είχε θηλάσει από τις 06.00 εώς τις 07.00 και στις 10.00 ήπιε με πολύ προσπάθεια 80 μλ(δεν ήθελε καθόλου το μπουκάλι), στο επόμενο 3ωρο ήπιε 140 μλ και γύρω στις 17.30 που πήγα να τον πάρω επειδή είχα ξεπαγώσει άλλο ένα κυπελάκι είπα να το δώσει και αυτό η μαμά μου αντί να τον θηλάσω και ήπιε 160 μλ...

Οπότε εγώ θα πρέπει να βγάζω 160 μλ για 3 γεύματα 160χ3= 480 μλ ώστε να έχω και επιπλεόν αν δεν αντέξει και κλαίει μέχρι να γυρίσω σπίτι ή αν αργηήσω στην δουλειά ...Δεν ξέρω πως θα την αντλώ αυτήν την ποσότητα...Τις ώρες που ήμουν σπίτι εγώ άντλησα με το swing (αυτό θα παίρνω στην δουλειά) 120 μλ δύο φορές. Το πρωί δεν προλαβαίνω να αντλώ οπότε μου μένει το απόγευμα - βράδυ που όμως ακόμα και με το symphony βγάζω περίπου 100 μλ το πολύ...με μονή άντληση (διπλή δεν προλαβαίνω να κάνω γιατί αντλώ όταν τον θηλάζω). Άρα 120χ2+140=380. Το συμπέρασμά μου είναι πως πρέπει να κάνω 2 αντλήσεις στην δουλειά και 2 στο σπίτι με μέσο όρο 120 μλ σε κάθε άντληση.

Μάλλον θα δοκιμάσω να αντλώ και στον βραδινό θηλασμό αν και είναι δύσκολο επειδή ξυπνάει κλαίγοντας και δεν θα προλαβαίνω να ετοιμάζω το θήλαστρο. Αν έχετε καμιά ιδέα για καλύτερα αποτελέσματα ...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα έλεγα εγώ είναι αν προσπαθήσεις να αντλήσεις το πρωί θα εκπλαγείς με την ποσότητα που θα βγάλεις...ειδικά αν το παιδί τρώει μόνο από το ένα στήθος, οπότε αντλείς μετά από το άλλο... Φαντάζομαι όμως η Αγλαία θα σε συμβουλέψει καλύτερα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο που θα έλεγα εγώ είναι αν προσπαθήσεις να αντλήσεις το πρωί θα εκπλαγείς με την ποσότητα που θα βγάλεις...ειδικά αν το παιδί τρώει μόνο από το ένα στήθος, οπότε αντλείς μετά από το άλλο...

 

Γενικά η πρωινή άντληση είναι πιο αποδοτική αλλά αν δεν σε βολεύει θα δούμε.

 

Επίσης τα ΣΚ μπορείς να εξασφαλίζεις τουλάχιστον 2 γεύματα επιπλέον...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που πέφτουν οι ποσότητες που αντλώ καθημερινά τι κάνω? Αντλώ 3 φορές ημερησίως για 1 γέυμα και ενώ χρειάζομαι 150-160 ml ζορίζομαι να τα βγάλω. Νόμιζω πως ήταν άλμα ανάπτυξης του μικρού αλλά διαρκεί πολύ...κοντεύει τις 10 μέρες. Να πάρω συμπλήρωμα μαγιάς ή να αρκεστώ στου Σαββ/ριακου τις αντλήσεις και βλέπουμε? Γιατί και με τη μαγιά μου είπε μια ξαδέρφη μου ότι της προκάλεσε μεγάλη δυσκοιλιότητα και το φοβάμαι αυτό, γιατί έχω ήδη κάποιο προβλημα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ medelaki για την απάντηση.

Στα site των παραπάνω μαγαζιών δεν το έχουν γιατί εκεί κοίταξα.

Θα πάω από τα Λητώ, αφού μου λες ότι εκεί υπάρχει, να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που πέφτουν οι ποσότητες που αντλώ καθημερινά τι κάνω? Αντλώ 3 φορές ημερησίως για 1 γέυμα και ενώ χρειάζομαι 150-160 ml ζορίζομαι να τα βγάλω. Νόμιζω πως ήταν άλμα ανάπτυξης του μικρού αλλά διαρκεί πολύ...κοντεύει τις 10 μέρες. Να πάρω συμπλήρωμα μαγιάς ή να αρκεστώ στου Σαββ/ριακου τις αντλήσεις και βλέπουμε? Γιατί και με τη μαγιά μου είπε μια ξαδέρφη μου ότι της προκάλεσε μεγάλη δυσκοιλιότητα και το φοβάμαι αυτό, γιατί έχω ήδη κάποιο προβλημα...

 

Δες για άλλα συμπληρώματα, θα σου πρότεινα το blessed thistle μόνο του ή σε συνδυασμό με το fenugreek

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12110

 

και θα αναφέρω για άλλη μία φορά τα νοσοκομειακά θήλαστρα...

Link to comment
Share on other sites

3. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΑΣ ΜΠΥΡΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ?

 

Να μην πάρεις. Μπορεί να δημιουργήσεις υπερπαραγωγή και αυτό είναι πρόβλημα και για το μωρό και για σένα. Η υπερπαραγωγή είναι ένα θέμα που αντιμετωπίζεται μεν αλλά αρκετά δύσκολα...

 

Επειδή μάλλον έχω μπερδευτεί...

Τη μαγιά μπύρας την παίρνουμε έτσι κι αλλιώς για να βοηθήσουμε την παραγωγή ή την παίρνουμε μόνο στην περίπτωση που δεν ¨φτάνει¨ το γάλα μας?Γιατί εγώ θηλάζω αποκλειστικά και κάποια στιγμή διάβασα στο forum για τη μαγιά.Από τότε την παίρνω, όπως έχεις πει Αγλαϊα, 2 εβδομάδες συνέχεια και 1 διακοπή.Δεν κάνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λόγο να την παίρνεις συνέχεια;

 

συνήθως την παίρνει κάποια μαμά μέχρι να φτάσει η παραγωγή στα επιθυμητά επίπεδα, αν δει σημαντική μείωση την εβδομαδα της διακοπής την ξαναπαίρνει, αν όχι την ξεχνάει!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λόγο να την παίρνεις συνέχεια;

 

συνήθως την παίρνει κάποια μαμά μέχρι να φτάσει η παραγωγή στα επιθυμητά επίπεδα, αν δει σημαντική μείωση την εβδομαδα της διακοπής την ξαναπαίρνει, αν όχι την ξεχνάει!

 

Φαντάζομαι πως δεν έχω λόγο να την παίρνω συνέχεια,απλά δεν είχα καταλάβει καλά!Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχουμε ΛΗΤΩ!!! Στο φαρμακείο το παράγγειλα και μου ήρθε και επειγόντως από Ηράκλειο! Μα να είναι ακριβότερα το Λητω από τα φαρμακείο? Πρωτάκουστο!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει χρησιμοποιήσει καμια σας το swing με μπαταρίες και όχι ρεύμα? Χρειάζεται να πάω κάπου την Κυριακή και θα πρέπει να αντλήσω μέσα στο αυτοκίνητο. Είναι εφικτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά γιατί να μην γίνεται? Πάρε καλού κακού 2 σετ μπαταρίες αλκαλικές για να σε φτάσει σίγουρα γιατί δεν ξέρω πόσο διαρκεί το κάθε σετ.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

 

αγόρασα το θήλαστρο swing της medela και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αποστείρωνετε στον αποστειρωτή τα εξαρτήματα και όχι στην κατσαρόλα. Και αν ναι τι ακριβώς βάζετε στον αποστειρωτή;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...