Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση....Έχω τρομοκρατηθεί....


Recommended Posts

Cristy είναι τόσο αισιόδοξο τό μηνυμά σου!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Κι εμένα έτσι μου είπε η γιατρός που ξαναμιλήσαμε τηλεφωνικώς,να πάμε με σπερματέγχυση αρχικά.Μετά την επέμβαση εννοείται.....:confused:

Σοβαρά δεν φαίνονται οι τρυπούλες???Μακάρι δεν μπορώ να με φανταστώ με ολόσωμο και γεμάτη σημάδια....μην το πρεξηγείτε κοριτσάκια μου αλλά το σημάδι που έχω απο την ανοιχτη επέμβαση είναι ένα και καλό,άσχετα αν δεν φαίνεται απο το μαγίο με τπτ εμένα με ενοχλεί πολύ αισθητικά.

Τα χρήματα ε'ιναι πάρα πολλά:shock:!!!!

Εμένα γιατί μου είπε τόσο λίγα σε συγκριση με αυτά που έδωσες εσύ??Λές να μου τα ζητήσουν μετά???Αυτό μας έλειπε....Και δεν έχω ασφάλεια ούτε εγώ....Μετα απο πόσο καιρό σε καλύπτει η ασφαλιστική απο τη στιγμή που ασφαλίζεσαι??

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου,ευχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι τιμες μαλλον ειναι αναλογα τον γιατρο (ακομα και του νοσοκομειου!)

λοιπον ριξε μια ματια στις δικες μου τομες για να καταλαβεις πως ειναι και να μην αγχωνεσαι τοσο!

dsc03827hz.jpg

(αφαλος-διπλη λαπαροσκοπηση!)

 

dsc03830h.jpg

δυο τετοιες τομες,μια αριστερα μια δεξια!φαινετε τιποτα;:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια..τον Μάρτιο του 2009 είχα κάνει και εγώ λαπαροσκόπηση λόγω ενδομητρίωσης. η διαδικασία ήταν τόσο απλή που ούτε εγώ δεν το περίμενα..και το λέω εγώ που γενικά φοβάμαι σε κάτι τέτοια..βασικά μόλις το έμαθα παρακαλούσα τον γιατρό μου να πάμε να κάνουμε την επέμβαση..τρίτη το έμαθα πέμπτη έγινε η επέμβαση η οποία μου κόστισε περίπου 2.500 ευρώ..το μόνο που με ενόχλησε λίγο ήταν οτι την επόμενη μερα την οποία παρεπιμπτόντως ήμουν σπίτι είχα πόνους ψήλα στη πλάτη και στους ώμους λόγω του αέρα που είχα μέσα μου..θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία η οποία έχει κάνει λαπαρασκόπηση λόγω ενδομητρίωσης και είχε προβλήματα γονιμότητας μετά την επέμβαση?και επίσης αν έχει τύχει σε καμία να ξαναεμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα μετά την επέμβαση?αν δηλαδή της παρουσιάστηκε ξανα ενδομητρίωση? Συγνώμη για την ερωτήσεις απλά εχω αρχίσει να κάνω προσπάθειες για μωράκι και θέλω να ξέρω..ο γιατρός μου μου έχει πει οτι υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί ξανα αλλα δεν είναι κατι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Cristy είναι τόσο αισιόδοξο τό μηνυμά σου!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Κι εμένα έτσι μου είπε η γιατρός που ξαναμιλήσαμε τηλεφωνικώς,να πάμε με σπερματέγχυση αρχικά.Μετά την επέμβαση εννοείται.....:confused:

Σοβαρά δεν φαίνονται οι τρυπούλες???Μακάρι δεν μπορώ να με φανταστώ με ολόσωμο και γεμάτη σημάδια....μην το πρεξηγείτε κοριτσάκια μου αλλά το σημάδι που έχω απο την ανοιχτη επέμβαση είναι ένα και καλό,άσχετα αν δεν φαίνεται απο το μαγίο με τπτ εμένα με ενοχλεί πολύ αισθητικά.

Τα χρήματα ε'ιναι πάρα πολλά:shock:!!!!

Εμένα γιατί μου είπε τόσο λίγα σε συγκριση με αυτά που έδωσες εσύ??Λές να μου τα ζητήσουν μετά???Αυτό μας έλειπε....Και δεν έχω ασφάλεια ούτε εγώ....Μετα απο πόσο καιρό σε καλύπτει η ασφαλιστική απο τη στιγμή που ασφαλίζεσαι??

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου,ευχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!

 

Για τις χρεώσεις ζήτα αναλυτικά από το γιατρό τι αμοιβή θέλει γι αυτόν και το βοηθό του για να μην έχεις τίποτα απρόβλεπτο. Εγώ άργησα να καταλάβω πως άλλα του γιατρού κι άλλα του μαιευτηρίου. Με την ασφάλεια είχα κάλυψη μετά από 3 μήνες.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα! Να σε ρωτησω κατι και αν θελεις βεβαια μου απαντας, για ποιο λογο εκανες δυο φορες λαπαροσκοπηση; Ρωταω γιατι εγω ειχα ενδομητριωση και με αγχωνει λιγακι το θεμα της γονιμοτητας, αν και ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα ειμαι πεντακαθαρη και χωρις κανενα προβλημα στις σαλπιγγες!

 

Φυσικα και θα σου απαντησω την πρωτη φορα ειχα συμφησεις στη μητρα και στις σαλπιγγες μετα απο εκει επιασα φυσιολογικα τα διδυμακια μου μετα απο τη γεννα μου δημιουργηθηκε υγρο στις σαλπιγγες και εγινε λαπαροσκοπηση για να το τραβηξουν.

Προβλημα δε θα χεις να σαι σιγουρη μετα απο αυτη την εξεταση απ τη στιγμη που ο γιατρος σου στο εγγυαται :-P

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία η οποία έχει κάνει λαπαρασκόπηση λόγω ενδομητρίωσης και είχε προβλήματα γονιμότητας μετά την επέμβαση?και επίσης αν έχει τύχει σε καμία να ξαναεμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα μετά την επέμβαση?αν δηλαδή της παρουσιάστηκε ξανα ενδομητρίωση? Συγνώμη για την ερωτήσεις απλά εχω αρχίσει να κάνω προσπάθειες για μωράκι και θέλω να ξέρω..ο γιατρός μου μου έχει πει οτι υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί ξανα αλλα δεν είναι κατι δεδομένο.

 

Εγω...έκανα την επέμβαση τον Φεβρουάριο...ο γιατρός μου ειπε οτι έχω ένα 6μηνο να μείνω έγκυος...ειδάλλως μετά θα πάμε πάλι για διαγνωστική λαπαροσκόπιση. Η ενδομητρίωση ήταν εκτεταμένη (συμφύσεις) και ειχα και μια τεράστια κυστη ωοθήκης. Φυσικά δεν έχω μείνει ακομα έγκυος...με τέτοιο άγχος και κατέφυγα στην σπερματέγχυση...η πρώτη απέτυχε και ειμαι σε αναμονή των αποτελεσμάτων της 2ης....και ελπίζω.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω...έκανα την επέμβαση τον Φεβρουάριο...ο γιατρός μου ειπε οτι έχω ένα 6μηνο να μείνω έγκυος...ειδάλλως μετά θα πάμε πάλι για διαγνωστική λαπαροσκόπιση. Η ενδομητρίωση ήταν εκτεταμένη (συμφύσεις) και ειχα και μια τεράστια κυστη ωοθήκης. Φυσικά δεν έχω μείνει ακομα έγκυος...με τέτοιο άγχος και κατέφυγα στην σπερματέγχυση...η πρώτη απέτυχε και ειμαι σε αναμονή των αποτελεσμάτων της 2ης....και ελπίζω.

 

 

 

palmoma σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα με την 2η σπερματεγχυση..εγω οπως προειπα εκανα την επεμβαση το μαρτιο του 2009 μετα ακολουθησα μια θεραπεια 6 μηνων με ενεσεις για διακοπη της περιοδου..οταν σταματησα την θεραπεια ο γιατρος μου μου ειπε να κανω γρηγορα μωρακι..δυστυχως τοτε δεν ειχα σκοπο να κανω μωρο λογω του οτι με τον αρραβωνιαστικο μου ειχαμε σχεση τιποτα σοβαρο..τον απριλιο του 2010 πηγα για ελεγχο και μου ειπε ο γιατρος μου οτι ηταν ολα καλα..φετος θα παω μεσα ιουνιου για εξεταση παλι και εχω τρομερο αγχος..δεν θελω να εχω παλι γιατι οπως ειπα προσπαθουμε για μωρακι με το αντρακι μου..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στη δουλειά μετά από λαμπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση που έκανα πριν μια εβδομάδα ακριβώς. Τελικά δεν ήταν τίποτα και όλα πήγαν καλά! Σίγουρα πονάς λιγάκι τις πρώτες μέρες αλλά συνέρχεσαι τόσο γρήγορα που όλα είναι μια ανάμνηση μετά. Οι ουλές που μένουν είναι τόσο μικρές που σχεδόν δεν φαίνονται. Εγώ δεν είχα καθόλου εξωτερικά ράμματα. Έβγαλα τις γάζες που μου είχαν βάλει και τέλος. Το πιο ενοχλητικό πλέον είναι μια κοιλιά τεράστια. Λίγο από τον αέρα που σου βάζουν λίγο ότι δεν κινείσαι πολύ μια βδομάδα, γενικά ένα πρήξιμο απίστευτο κορίτσια. Αλλά θα περάσει και αυτό που θα πάει. ;)

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!!!

Συγνώμη που χάθηκα και δεν είχα απαντήσει αλλά όλα μου πάνε λίγο περίεργα τελευταία και είμαι χάλια.....:(:(:(:(...

ΗΝΗ απίστευτο!!!!!!!!!!!!!

Όντως είναι πολύ μικρή η τομη στον αφαλό και οι άλλες δυο δεν φαίνονται καν.Τι εννοείς σου έκανε διπλή λαπαροσκόπηση?Εχεις κάνει λαπαροσκόπηση δυο φορές και σε άνοιξε ακριβώς στα ίδια σημεία?

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου δείξεις την κοιλίτσα σου για να ηρεμήσω.Να είσαι πάντα καλά!!!!

Η αληθεια είναι ότι αλλιως τα περίμενα τα σημάδια,αλλά καμία σχέση.Ευτυχώς!!!!

Τόσο πολύ είναι το πρήξιμο μετά??Δηλαδή και να μη θές να το πείς θα σε βλέπουν και θα το καταλαβαίνουν απο την κοιλίτσα...????Και είμαι και κόκκαλο οπότε δεν θα μπορέσω να το κρυψω λέτε ε???

Δεν γνωρίζει κανείς τπτ απο το περιβάλλον μας,το περνάμε μόνοι μας.Δεν θέλω θα αγχωθω περισσοτερο αν το μάθουν.Ούτε οι δικοί μου ξέρουν το παραμικρό.

Crity μου έχεις δίκιο θα την ρωτήσω μη τυχόν βρεθώ προ εκπλήξεως και είναι άλλα τα δικά της και άλλα του νοσοκομείου,γιατί καήκαμε....

Συμφέρει δηλαδή να κάνω ασφάλεια???

Matala καλή ανάρωση και γρήγορα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου έυχομαι!!!!

Palmona καλα αποτελέσματα κοριτσάκι !!!!!!!Να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου σύντομα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Black swan κι εγω δεν το ειχα πει, μονο ο αντρας μου και οι γονεις μας ηξεραν! Δεν ειχα πρηστει καθολου στν κοιλια και μαλιστα μετα απο λιγες μερες βγηκαμε κανονικα με τους φιλους μας και απλα φορεσα φορεματακι για να μην με ενοχλει το παντελονι! Δεν ειναι απολυτο οτι θα πρηστεις...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

κ εγώ λόγω ενδομητρίωσης έχω μπει 2 φορές λαμπαροσκοπικά. την 1η ο γιατρός μου καθάρισε την μητρούλα μου απο συμφίσεις κ ενώ έπρεπε ν'αφαιρέσει κ την υδροσάλπιγγα δεν το έκανε. ή δεν τον έπερνε ο χρόνος ή θεώρησε ότι δεν μπορεί να κάνει κακό γιατί τότε ήταν πολύ μικρή. γι'αυτό ξαναμπήκα μετά από 2 χρόνια με άλλο γιατρό.

το θέμα είναι κ η απορία μου ότι έχουν περάσει 12 ημέρες κ από εχθές μ'ενοχλούν τα εσωτερικά ράμματα, με τσιμπάνε... ελάχιστα αλλά φοβάμαι μην έκανα καμμιά βλακεία. η αλήθεια είναι ότι εχθές κουράστηκα κ λίγο σήμερα κ σήκωσα 2 κουτιά με ρούχα... πήρα το γιατρό κ του είπα τα κατορθώματα μου. μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. έχει νοιώσει κάποια κοπέλα κάτι ανάλογο? απάντηστε μου γιατί ανησυχώ κ όλο μαύρες σκέψεις τριβελίζουν το μυαλό μου...:-(

υ.γ. η ενόχληση είναι κάτω απ΄το δερματάκι αλλά πιο δεξιά απ'τον αφαλό, όχι ακριβώς κάτω απ'την τομή..

ευχαριστώ εκ των προτέρων κ περαστικά σε όλες όσες αναρρώνουν...

I belong to you and you belong to me too.

You make my life complete, you make me feel so sweet..

tt12e4b8.aspx

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

κ εγώ λόγω ενδομητρίωσης έχω μπει 2 φορές λαμπαροσκοπικά. την 1η ο γιατρός μου καθάρισε την μητρούλα μου απο συμφίσεις κ ενώ έπρεπε ν'αφαιρέσει κ την υδροσάλπιγγα δεν το έκανε. ή δεν τον έπερνε ο χρόνος ή θεώρησε ότι δεν μπορεί να κάνει κακό γιατί τότε ήταν πολύ μικρή. γι'αυτό ξαναμπήκα μετά από 2 χρόνια με άλλο γιατρό.

το θέμα είναι κ η απορία μου ότι έχουν περάσει 12 ημέρες κ από εχθές μ'ενοχλούν τα εσωτερικά ράμματα, με τσιμπάνε... ελάχιστα αλλά φοβάμαι μην έκανα καμμιά βλακεία. η αλήθεια είναι ότι εχθές κουράστηκα κ λίγο σήμερα κ σήκωσα 2 κουτιά με ρούχα... πήρα το γιατρό κ του είπα τα κατορθώματα μου. μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. έχει νοιώσει κάποια κοπέλα κάτι ανάλογο? απάντηστε μου γιατί ανησυχώ κ όλο μαύρες σκέψεις τριβελίζουν το μυαλό μου...:-(

υ.γ. η ενόχληση είναι κάτω απ΄το δερματάκι αλλά πιο δεξιά απ'τον αφαλό, όχι ακριβώς κάτω απ'την τομή..

ευχαριστώ εκ των προτέρων κ περαστικά σε όλες όσες αναρρώνουν...

 

Δεν είναι τίποτα, μην αγχώνεσαι αλλά μην κουράζεσαι κιόλας! Εγώ μετά από 2 εβδομάδες σχεδόν ακόμη νιώθω κάποια τσιμπηματάκια αραιά και που και μετά περνάνε! Όταν φτερνίζομαι νιώθω τον αφαλό μου για κανένα λεπτό αλλά και αυτό μετά περνάει. Κάθε μέρα και καλύτερα! :)

Αλλά δεν θέλει υπερβολές. Ασε τα βαριά αντικείμενα για άλλους!!!;)

Να σε ρωτήσω και γω κάτι με τη σειρά μου. Με την ενδομητρίωση τι έκανες? Θεραπεία με διακοπή περιόδου? Και τώρα καθάρισες εντελώς? Μου βρήκε και μένα και θα ξεκινήσω θεραπεία άμεσα. Αλλά αυτό σημαίνει στην αναμονή πάλι για τουλάχιστον 6 μήνες!:(:(

Με αγχώνει όμως το γεγονός ότι μετά μπορεί και πάλι να εμφανιστεί. Να κάνω υπομονή 6 μήνες αλλά αν μετά και πάλι υπάρχει τι κάνει κανείς?

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

bonjour, matala!

σ'ευχαριστώ για την απάντηση! (μια διευκρύνση: εσωτερικά σε τραβάνε? γιατί εξωτερικά πάνω στον αφαλό με τραβάνε πολύ απ'την 1η μέρα και όντως κάθε μέρα είναι καλύτερα αλλά τα νοιώθω εσωτερικά αυτά τα τσιμπήματα..)

Στην 1η επέμβαση που έκανα με ρομποτική ο γιατρός μου καθάρισε την μητρούλα γιατί ήταν γεμάαααατη συμφίσεις κ το ένα οργανάκι είχε κολλήσει με τ'αλλο, οπότε τα ξεχώρισε κ τα έβαλε στην θέση τους. μετά μου έκανε διακοπή περιόδου με ενέσεις για 6 μήνες αλλά εμένα μου ήρθαν στους 8. εκτός αυτού ήμουνα λες κ περνούσα κλιμακτήριο κ αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετούς μήνες, μου είπε ο γιατρός ότι υπάρχουν ειδικά αυτοκόλλητα που καταπολεμούν αυτά τα συμπτωματα κ όντως κάνανε δουλειά. οπότε πάει κ αυτό... πάντως τώρα που ξαναείδε ο γιατρός την μητρούλα με υστεροσκόπηση μου είπε ότι είναι πεντακάθαρη!! οπότε είναι καλό αυτό! δηλ σε 2 χρόνια αλλά μόνο με 9 μήνες περίοδο (λόγω θεραπείας κ λόγω εγκυμοσύνης) δεν δημιουργήθηκε τπτ!! :-P

απ'οτι έχω καταλάβει η ενδομητρίωση 'τρέφεται' απ'την περίοδο μας οπότε πως θα ξαναδημιουργηθεί αφού δεν θα έχεις? μην αγχώνεσαι λοιπόν..

I belong to you and you belong to me too.

You make my life complete, you make me feel so sweet..

tt12e4b8.aspx

Link to comment
Share on other sites

bonjour, matala!

σ'ευχαριστώ για την απάντηση! (μια διευκρύνση: εσωτερικά σε τραβάνε? γιατί εξωτερικά πάνω στον αφαλό με τραβάνε πολύ απ'την 1η μέρα και όντως κάθε μέρα είναι καλύτερα αλλά τα νοιώθω εσωτερικά αυτά τα τσιμπήματα..)

Στην 1η επέμβαση που έκανα με ρομποτική ο γιατρός μου καθάρισε την μητρούλα γιατί ήταν γεμάαααατη συμφίσεις κ το ένα οργανάκι είχε κολλήσει με τ'αλλο, οπότε τα ξεχώρισε κ τα έβαλε στην θέση τους. μετά μου έκανε διακοπή περιόδου με ενέσεις για 6 μήνες αλλά εμένα μου ήρθαν στους 8. εκτός αυτού ήμουνα λες κ περνούσα κλιμακτήριο κ αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετούς μήνες, μου είπε ο γιατρός ότι υπάρχουν ειδικά αυτοκόλλητα που καταπολεμούν αυτά τα συμπτωματα κ όντως κάνανε δουλειά. οπότε πάει κ αυτό... πάντως τώρα που ξαναείδε ο γιατρός την μητρούλα με υστεροσκόπηση μου είπε ότι είναι πεντακάθαρη!! οπότε είναι καλό αυτό! δηλ σε 2 χρόνια αλλά μόνο με 9 μήνες περίοδο (λόγω θεραπείας κ λόγω εγκυμοσύνης) δεν δημιουργήθηκε τπτ!! :-P

απ'οτι έχω καταλάβει η ενδομητρίωση 'τρέφεται' απ'την περίοδο μας οπότε πως θα ξαναδημιουργηθεί αφού δεν θα έχεις? μην αγχώνεσαι λοιπόν..

 

Γεια και πάλι!

Τα τσιμπηματάκια ήταν εξωτερικά και εσωτερικά και γενικά αρκετά παράξενα μερικές φορές. Δεν ήταν πάντα ίδια. Ανάλογα το τι έκανα. Δε νομίζω πάντως να είναι κάτι. Μόνο αν επιμείνει να πας καλύτερα να σε δει ο γιατρός σου.

Και γω το ίδιο πρόβλημα είχα. Η μια ωοθήκη είχε γίνει ένα με την σάλπιγγα. Αφού μου τα ξεχώρισε, μου αφαίρεσε και εμένα κάποιες συμφύσεις και καυτηρίασε τις κύστες ενδομητρίωσης (προφανώς τις πιο μεγάλες). Τώρα θα ξεκινήσω τις ενέσεις. Μου είπε και μένα ότι μπορεί να έχω συμπτώματα κλιμακτηρίου. Θα φανεί στην πορεία. Εσύ έμεινες έγκυος αμέσως μετά; Φυσιολογικά; Γενικά έχω ένα άγχος με όλα αυτά γιατί πάντα όλα έδειχναν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και όλα είναι φυσιολογικά και τώρα ξεκινάω ενέσεις! Τι να πει κανείς έτσι είναι η ζωή, γεμάτη εκπλήξεις!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Black swan Ευχαριστώ καλή μου. Άντε και στα δικά σου τώρα να τελειώνεις με αυτό το θέμα να προχωρήσεις στα ευχάριστα. Περισσότερο το άγχος πριν είναι παρά η όλη διαδικασία τελικά. Όσον αφορά το πρήξιμο υπάρχει αλλά δεν είναι και τόσο έντονο ώστε να καταλαβαίνουν όλοι ότι έκανες επέμβαση. Πιο πολύ το βλέπεις εσύ παρά ο κόσμος. Μην αγχώνεσαι. Καλοκαιράκι είναι, φοράς ένα φορεματάκι και δεν φαίνεται τίποτα!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι!

Τα τσιμπηματάκια ήταν εξωτερικά και εσωτερικά και γενικά αρκετά παράξενα μερικές φορές. Δεν ήταν πάντα ίδια. Ανάλογα το τι έκανα. Δε νομίζω πάντως να είναι κάτι. Μόνο αν επιμείνει να πας καλύτερα να σε δει ο γιατρός σου.

Και γω το ίδιο πρόβλημα είχα. Η μια ωοθήκη είχε γίνει ένα με την σάλπιγγα. Αφού μου τα ξεχώρισε, μου αφαίρεσε και εμένα κάποιες συμφύσεις και καυτηρίασε τις κύστες ενδομητρίωσης (προφανώς τις πιο μεγάλες). Τώρα θα ξεκινήσω τις ενέσεις. Μου είπε και μένα ότι μπορεί να έχω συμπτώματα κλιμακτηρίου. Θα φανεί στην πορεία. Εσύ έμεινες έγκυος αμέσως μετά; Φυσιολογικά; Γενικά έχω ένα άγχος με όλα αυτά γιατί πάντα όλα έδειχναν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και όλα είναι φυσιολογικά και τώρα ξεκινάω ενέσεις! Τι να πει κανείς έτσι είναι η ζωή, γεμάτη εκπλήξεις!

καλημέρα!

πρόσεξα ότι αυτά τα τσιμπιματάκια ηρέμησαν λίγο απ΄την στιγμή που ξεκουράζομαι. οπότε καλά πάει μέχρι τώρα... κ σύμφωνα μ'αυτά που μου λες είναι φυσιολογικά.

περίμενα ν'αδιαθετήσω σίγουρα 1 φορά. κάνω 1 εξωσωματική κ δεν πιάνει. περνάνε 2 μήνες κ ενώ είχα αγοράσει ενέσεις κ ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω την 2η, είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά! αλλά το έχασα το μπεμπάκι μου.

τώρα πάω με σπερματέγχυση, περιμένω τον γιατρό να μου δώσει το ΟΚ να ξεκινήσουμε!

2 ενεσούλες είναι ανα τρίμηνο (πες στη φαρμακοποιό να στην κάνει).. στο λέω γιατί η εξωσωματική είναι ενέσεις καθημερινά.. αυτά παλεύονται, μην σε παίρνει απο κάτω, αντιμετωπίζονται..

καλημέρα σ'όλες τις πονεμένες κοιλίτσες

I belong to you and you belong to me too.

You make my life complete, you make me feel so sweet..

tt12e4b8.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα doraki!

Πολύ λυπάμαι που έχασες το μωράκι σου. Αυτή τη φορά σου εύχομαι να πετύχει και να μείνεις εγκυούλα! Και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα γλυκό και υγιές μωράκι! Μακάρι όλα να σου πάνε καλά!:):):)

Εγώ θα κάνω 6 ενέσεις μια κάθε 28 μέρες. Δεν ξεκίνησα ακόμη. Περιμένω να αδιαθετήσω πρώτα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν ελαφρυντικό στην αναμονή είναι ότι θα είμαι άνετη όλο το καλοκαίρι χωρίς να χρειάζεται να προσέχω μήπως και είμαι έγκυος. Μέχρι τώρα που ήμουνα συνεχώς στην αναμονή πρόσεχα γενικά να μην σηκώνω πολλά βάρη στο γυμναστήριο, να μην κάνω πολλές βουτιές στη θάλασσα, να μην βάφω τα μαλλιά πριν αδιαθετήσω κλπ κλπ. Πολύ κουραστικό και το θέμα της αναμονής τελικά!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

black swan στον αφαλο η λαπαροσκοπηση γινετε σχεδον στο ιδιο σημειο,απλα επειδη ηταν μικρο το χρονικο διαστημα μεταξυ των επεμβασεων η τομη μου ειναι λιγο πιο μεγαλη (η πρωτη ηταν σχεδον αορατη!).

για το πρηξιμο μην φανταστεις κατι τρομερο ειναι οπως οταν εχεις να ενεργηθεις για κανα 2 μερες που πρηζεσαι!εξαλλου δεν θα φορας τις πρωτες μερες στενα παντελονια(για ευκολια δικη σου) οποτε δεν θα φαινετε τιποτα.

και γω με φορεματακι βγηκα απο το νοσοκομειο και δεν φαινοταν τιποτα.

ευχομαι ολες μας να ειμαστε παντα γερες και να μην ξαναπερασει καμια τετοιες δοκιμασιες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα matala!

ευχαριστώ για τις ευχές σου κ εσύ με το καλό να έρθει το μικρό σου!

είναι λιγο δύσκολη η περίοδος της αναμονής αλλά θα περάσει.. να πας κ τα μπανάκια σου κ τις βολτίτσες σου να το ευχαριστηθείς κ μετά με γεμάτες μπαταρίες να σε βρει το σποράκι σου!! χειμώνα να χουχουλιάζεις κιόλας!:P

καλή επιτυχία σου εύχομαι!

υ.γ. σόρυ, αλλά πως κ δεν βάφεις τα μαλλιά σου πριν αδιαθετήσεις ?

I belong to you and you belong to me too.

You make my life complete, you make me feel so sweet..

tt12e4b8.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Doraki!

Μερικές φορές όταν τύχαινε να θέλω να βάψω τα μαλλιά και ήμουνα λιγες μέρες πριν αδιαθετήσω συνήθως το άφηνα για μετά. Σκεφτόμουνα μήπως είμαι έγκυος άρα να μην το διακινδυνέψω. Επειδή λένε ότι δεν κάνει να βάφεις τα μαλλιά σου όταν είσαι έγκυος. Δεν ξέρω αν επηρεάζει την εγκυμοσύνη τόσο νωρίς, αλλά δεν ήθελα να φταίει αυτό αν κάτι πάει στραβά. Δικές μου ανασφάλειες! Άσε και έχω πολλέεεεςςςςςςς άσπρες τρίχες!:lol::lol::lol:

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Doraki!

Μερικές φορές όταν τύχαινε να θέλω να βάψω τα μαλλιά και ήμουνα λιγες μέρες πριν αδιαθετήσω συνήθως το άφηνα για μετά. Σκεφτόμουνα μήπως είμαι έγκυος άρα να μην το διακινδυνέψω. Επειδή λένε ότι δεν κάνει να βάφεις τα μαλλιά σου όταν είσαι έγκυος. Δεν ξέρω αν επηρεάζει την εγκυμοσύνη τόσο νωρίς, αλλά δεν ήθελα να φταίει αυτό αν κάτι πάει στραβά. Δικές μου ανασφάλειες! Άσε και έχω πολλέεεεςςςςςςς άσπρες τρίχες!:lol::lol::lol:

Δεν είσαι η μόνη:PΠρόσθεσε και τις βαριές δουλειές κάθε μήνα μετά την ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι η μόνη:PΠρόσθεσε και τις βαριές δουλειές κάθε μήνα μετά την ωορρηξία.

 

Έτσι είναι! Και γω πάντα προσέχω. Να μην σηκώνω πολλά βάρη, να προσέχω στη δουλειά, στο γυμναστήριο και διάφορα άλλα μικροπράγματα χωρίς βέβαια να υπερβάλω. Δεν ξέρω αν χρειάζονται όλα αυτά αλλά και μόνο που υπάρχουν και άλλες κοπέλες που νιώθουν όπως εγώ με κάνει και νιώθω καλύτερα!!! :lol:

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalhspera koritsia thn trith phga ston gynaikologo kai mou vrhke pali 2 kystes endomhtriwshs..h mia einai poly mikrh kapoia xiliosta mou eipe kai h allh gyrw sta 2 ekatosta..eytyxws den tha mpw pali xeirourgeio..moy eipe tha prospathsoume na tis katapolemhsoume me eneseis..lete na kanoyn douleia h tha xreiastw pali xeirourgeio?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κορίτσια αντιβίωση σας έδωσαν για το σπίτι μετά από επέμβαση? Έκανα λαπαροσκοπική για συμφησεις και μετά με καθάρισαν με ένα μικρό πολύποδακι και δύο κύστες η μια μέσα στην σάλπιγγα ....όταν βγήκα το μόνο που μου είπαν ντεπον και τώρα είμαι 11-12 μέρα και έχω συνεχόμενοβπονο κάτω δεξιά 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...