Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση....Έχω τρομοκρατηθεί....


Recommended Posts

ναι ειχα παει να ακουσω κ αλλουσ για ακριβωσ τον ιδιο λογο βασικα κ για το οτι ειμαι μικρη κ η μανα μου ειχε τρομοκρατιθει πιο πολυ απο μενα!!αλλα εγω το συζητησα με τον αντρα μου κ αν δεν την εκανα γιατι θα μπορω να περιμενω να κανω νινι κ με την μια εξαλου απο την στιγμη που ηταν καλα αλλα ενιωθα οτι θα καθομουν με σταυρωμενα χερια!!!!!!αν κ ο γιατρος με ειπε καλο ειναι για να δουμε τι γινετε εκει μεσα!!!!!κ ολοι μου ειχαν πει σχεδον τα ιδια ειχα παει σε 4 :D οι 2 ειπαν μονο για αφαιρεσει κ οχι ανοιγμα οτι εναι πολυ απιθανο να ανοιξει κ οι αλλοι 2 οτι εχω πιθανοτητες για ανοιγμα αλλα μου κανε πολυ το κλικ αυτοσ κ γιατι τον ειχα κ απο πριν!!!παντωσ ειναι πολυ καλο να το κανεισ γιατι βλεπουν τα παντα εκει μεσα σε περιπτωση κ αλλου προβληματος!!!μετα το χειρουργειο ειχα μονο ορο για καμια ωρα,δεν πονουσα απλωσ λιγο τραβιγμα στα ραμματα γιατι ηταν κ φουσκωμενη η κυλιτσα σαν γκαστρωμενη ειναι χιχι (μακαρι να την δουμε ετσι κ να χει πραγματι νινι μεσα :D) κατουρουσα σε παπια γιατι απο την ναρκωση δεν μπορουσα να σταθω αλλα μετα απο 3 ωρεσ πηγα σπιτι μου!!!!!! δεν με κουραζεις καθολου κοπελα μου σε καταλαβαινω απλοσ εγω θα σου λεγα καντο οσο πιο γρηγορα μπορεισ να τελειωνεις γιατι μετα για ενα 2μινο εχεισ αποχη απο το σεχ :( οποτε μεχρι το χειμωνα να χεισ πιασει νινακι :D σου το ευχομαι ολοψυχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το κοίταξες και σε άλλους γιατρούς?και σου είχαν πεί όλοι ότι πρέπει να αφαιρεθεί η να ανοιχθεί?

Σκέφτηκα κι εγώ προχθες να ρωτησω κι αλλού μήπως και γλίτωνα το χειρουργείο,αλλά αν αν είναι για καλό και χρειάζεται όντως θα το κάνω ...εφοσον θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι...

΄Μόνο 2 τρυπούλες??Μια χαρά!!!

Πολύ καλά σας πήρε!!!Μια χαρά!!!

Εμάς να φανταστείς η τιμή που προανέφερα είναι και καλά για διαγνωστική λαπαροσκόπηση,η επεμβατική είναι παραπάνω.Απλά απο τα λίγα που καταλάβα θα μας τη χρεωσει διαγνωστική επειδη είναι κάτι πολύ απλο.

Μετά την επέμβαση έχεις όρο καθετήρα κτλπ η είσαι μια χαρά?

Σου δίνουν αντιβίωση με ορό?Τρως κανονικά?Σηκώνεσαι μόλις ξυπνησεις η πονάς πολύ?Πόση ώρα ησουν περιπου στο χειρουργείο?

Συγνωμη αν σε ζάλισσα....:oops:

Αφου εκανες σαλπιγγογραφια και εδειξε οτι οντως εχεις προβλημα, θα την κανεις τη λαπαροσκοπηση, δεν τη γλυτωνεις. Μετα το χειρουργειο εγω πηγαινα κανονικα τουαλετα και εφαγα και κανονικοτατα κοτοπουλο φιλετο με ρυζι και κεικ που μου εφεραν! Εντιβιωση με τον ορο και για μια εβδομαδα αντιβιωση σε χαπια κανονικα! Και μπανιο εκανα κανονικοτατα την αλλη μερα και ουτε αλλαγες ουτε γαζες ουτε τιποτα! Ουτε καθετηρα! Τα ραμματα τα εκοψα μετα απο μια εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ηρεμησες λιγο αλλα ηρθα και γω να πω την δικη μου εμπειρια!

2 φορες λαπαροσκοπηση και μια υστεροσκοπηση (λογω κυστης ολα αυτα).

την πρωτη λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση τις εκανα στο λητω και ημουν απολυτα ικανοποιημενη απο ολο το προσωπικο.

εχω τεσσερις τομες (2 στον αφαλο-2 κατω χαμηλα) αυτες που ειναι χαμηλα δεν φαινονται καθολου!οι δυο στον αφαλο φαινονται αλλα ελαχιστα.

απο πονους ειχα τις 2 πρωτες μερες και αλλες 2 ενα ελαφρυ τραβηγμα απο τα ραμματα.

την πρωτη φορα με πειραξε η ναρκωση την δευτερη οχι!

την δευτερη φορα ενιωσα πιο εντονη την ενοχληση απο το αεριο (εφταιγε ομως το μικρο διαστημα αναμεσα στις 2 επεμβασεις).

στην πρωτη δεν πηρα κανενα καθαρτικο ενω στην δευτερη πηρα.

 

θα σου πω να μην το αμελησεις γιατι θα περασεις ενα πολυ αγχωτικο καλοκαρι!

εγω το καθυστερησα για λιγες μερες για να περασουν οι γιορτες και με εφαγε το αγχος!οποτε ειπα καλυτερα να την ειχα κανει τοτε!

ευχομαι ολα να πανε καλα και για οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλά μου κοριτσάκια!!!

Περίμενα όλη μέρα να περάσει η ώρα και να μπορέσω να μπώ να διαβάσω τα μυνηματάκια σας που τόσο κουράγιο μου δίνουν!!!!!

Αχ ΗΝΗ μου πόσο σε καταλαβαίνω...κι εγώ λόγω κύστης θα τραβήξω ότι έχω να τραβήξω.....:confused:δυστυχώς....Απο εκεί ξεκίνησαν όλα απλά εγώ τώρα έκανα τη σαλπιγγογραφία γιατί δεν ερχόταν το μωράκι και είδα τη σάλπιγγα.Είχα κάνει δυστυχ'ως...ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση κύστης....πράγμα το οποίο αν το είχα ψάξει τότε θα το είχα αποφύγει.Γινόταν λαπαροσκοπικά μου είπαν μετά.Ήταν ορώδες κυσταδένωμα και όλα μου έιχαν πεί μια χαρά τα είχαν δεί μεσα,δεν είχε πειραχτεί τπτ.Έτσι κι εγώ συνέχισα τη ζωούλα μου και το άφησα πίσω έχοντας μόνο την τομή να μου το θυμίζει.Αλλά δυστυχώς η επέμβαση αυτή δεν μου άφησε μόνο τομή αλλά και συμφηση στη σάλπιγγα....

Γιαυτό είμαι τόσο αγχωμένη και με πιάνει πανικός μόνο που ακούω για χειρουργείο,πέρασα πολύ άσχημα τότε..πόνους,ταλαιπωρία...άστα να πάνε...

Εμεινες ευχαριστημένη απο το Λητώ είπες!!!Μακάρι να μείνω κι εγώ!!!

Μήπως θυμάσαι ποιοι είναι μέσα και τι ακριβώς σου κάνουν μέχρι να σε πιάσει η νάρκωση???

Μη γελάσετε...αλλά ντρέπομαι αφάνταστα....μόνο με τη γιατρό μου νιώθω κάπως άνετα...οπότε φαντάσου να έχεις όλα τα άλλα να σκέφτεσαι και την ντροπή...

Η τρυπόύλα στον αφαλό είναι ένα εκκατοστό όπως λένε η όχι?Οι άλλες δύο είναι πολύ χαμηλά??

κάθε νοσοκομείο έχει τα δικά του....δεν κάνουν παντού τα ίδια...γιαυτό ρωτάω...Στο λητώ βάζουν μετά καθετηρα και όρο???έφαγες κανονικά όπως τα αλλα κοριτσάκια μας που την κάνανε σε άλλα μαιευτηρια???

Συγνωμη και πάλι που σας κουράζω αλλά μόνο εσάς ΄έχω και πραγματικά με έχετε βοηθήσει πάαααααρααααααααα πολύυυυυυυυυυυυ!!!

Βλέπετε την προηγουμενη φορά πήγα με κλείστα ματια και καλοπέρασα...να μην τα θυμάμαι καλύτερα...

Και πάλι σας ευχαριστώ καλά μου κοριτσάκια,και σας έυχομαι να είσαστε όλες συντομα μανούλες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Λητώ το έκανα. Και δεν πηρα καθαρτικό..μου έκαναν το πρωί κλύσμα (το πρώτο της ζωής μου και μέχρι και γι'αυτό άγχος είχα)...το οποίο τελικά δεν ήταν τιποτε.

 

Και εγώ όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι ντρεπόμουν. Και απο τότε...εχω αναγκαστεί να δείξω..ό,τι πολυτιμότερο είχα :cool: σε τόσους γιατρούς και παραγιατρούς...που το εχω ξεπεράσει..αυτό για να γελάσεις στο λέω. :P

 

Εμένα μου έκαναν 4 τρυπίτσες και αυτό γιατί η κυστη ήταν τόσο μεγάλη που κανονικά έπρεπε να γίνει κανονικό χειρουργείο..ανοικτο. Αλλά ο γιατρός μου ειναι κατά των τομών και το πάλεψε όσο μπορούσε για λαπαροσκοπικά. Οι τρεις τρυπουλες είναι χαμηλά (δεξιά, αριστερά και κέντρο) και η μια στον αφαλό. Την έκανα 4 Φλεβάρη και τώρα φαίνεται μόνο μια αχνή κοκκινη γραμμούλα. Και εμένα τουλάχιστον..τα σημαδάκια χαμηλά ειναι οριακά σε ένα χαμηλοκάβαλο μπικινι.

 

Καθετήρα μου εβαλαν και εμένα αλλά ζήτησα να μου τον βγάλουν λίγες ώρες μετά την επέμβαση για να πάω μονη μου τουαλέτα.

 

Και απο πονους εγώ δεν είχα τραβήγματα με τα ράμματα. Ειχα πονους όμως απο τον αέρα που μου ειχαν βάλει και μάλιστα ψηλά στο ύψος της κλίδας, κοντά στους ώμους...και μου ειπε ο γιατρός ειναι επειδή ο αέρας ψάχνει διέξοδο. Δεν ήταν συνεχείς οι πονοι αλλά το 1ο 24 ωρο ήταν οξείς (σε εμένα τουλαχιστον)..μετά φεύγουν. Αααα και τους έχεις μόνο όταν κινείσαι...όσο είσαι ξαπλα και ήρεμη...δεν πονας καθόλου.

 

Παντως σηκωνόμουν απο την πρώτη ημερα και ετρωγα...εντάξει δεν χοροπηδούσα..αλλά μια χαρά ήταν.

 

Α και το κόστος...για μένα έφτασε τα 4.000...αλλά ήμουν μάλλον περίπλοκη περίπτωση λαπαροσκοπισης.

 

Να μην ανησυχείς...και αν θέλεις την γνώμη μου...κάντο τώρα. Αν τώρα δεν κοιμάσαι...σκέψου τι διακοπές θα περάσεις.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα!

Εγώ θα κάνω λαμπαροσκόπηση και ενδοσκόπηση εντός των ημερών. Έχω έναν πολύποδα ενδομήτριο και συμφύσεις στις σάλπιγγες οπότε πρέπει να γίνουν και τα δυο. Όταν τα ανακάλυψα όλα αυτά, μετά από σαλπιγγογραφία, αποφάσισα σχεδόν αμέσως ότι πρέπει να δράσω και άμεσα. Δεν θέλω να χάνω χρόνο. Ήδη περιμένω σχεδόν 2 χρόνια μια εγκυμοσύνη και τίποτα. Το άγχος πιστεύω είναι λογικό. Χειρουργείο μπαίνεις δεν πας εκδρομή. Αλλά και τι να κάνεις. Σημασία έχει να είναι καλός ο γιατρός και να τον εμπιστεύεσαι. Εγώ θα την κάνω στο Μητέρα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και για τις δυο μας.

 

paros να'σαι καλά μ' έκανες γέλασα πολύ με το θέμα του καθαρτικού. Και για να καταλάβεις γιατί, μου είπε και μένα να πάρω αλλά ή δεν μου είπε ποσότητα ή κάτι δεν άκουσα εγώ. Είχα σκοπό να πιω όλο το μπουκαλάκι!!! Πάλι καλά που διάβασα το post σου! Φαντάζομαι θα την έβγαζα και γω όλο το βράδυ στην τουαλέτα! :lol::lol::lol: Μάλλον πρέπει να τον πάρω τηλ από βδομάδα για οδηγίες!

 

blackswan μην αγχώνεσαι και πάρε την απόφαση όταν νιώσεις έτοιμη. Όπως διαβάζεις και από τις κοπέλες που ήδη πέρασαν αυτή τη διαδικασία δεν είναι τίποτα! Όλα καλά θα πάνε, θα δεις!

Καλό βράδυ κορίτσια!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Palmona ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!

Το περίμενα οτι θα εχουν καθετήρα μετα....και δεν το θέλω καθόλου....με είχε ενοχλήσει στην προηγούμενη επέμβαση,αλλα τι μπορώ να κάνω...όπως λε΄ς κι εσύ δεν πάμε εκδρομη στο χειρουργείο μπαίνουμε..δυστυχώς....

Αλήθεια στο δωμάτιο που σε πάνε μετά είσαι με άλλα παρόμοια περιστατικά η μπορεί να είσαι και με κοπέλες που έχουν γεννησει?

 

matala σου έυχομαι καλή επιτυχία να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!Πάντως ψυχολογικά είσαι βράχος!!Μπράβο σου!!!Μακάρι να είχα κι εγώ το ίδιο θάρρος...αλλά κακώς για μένα δεν το έχω...

Θα περίμένω με αγωνία να μας πείς πώς πήγε,και πώς ήταν η εμπειρία σου αν θέλεις να τη μοιραστείς μαζι μας.

Και πάλι καλή επιτυχία!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!Λοιπόν, black swan, εγώ έκανα λαπαροσκόπηση στο λητώ για αφαίρεση ινομυώματος από τη μήτρα πέρσι τον Φεβρουάριο. Είχα πάρει καθαρτικό από το βράδυ-αλλά και κλύσμα να σου κάνουν δεν είναι τίποτα, το χω κάνει κι αυτό σε παλαιότερη επέμβαση- και ευτυχώς δεν με ξύρισαν παρά μόνο στην κοιλιά.Σημάδια δεν αφήνει, εμένα μου έκαναν 4 τρυπούλες, στον αφαλό η μία κι άλλες τρεις φαντάσου σαν τις 4 άκρες ενός σταυρού. Πόνους δεν είχα καθόλου, μου έβγαλαν ορό και καθετήρα το ίδιο απόγευμα, και την επομένη πήρα εξιτήριο.Το μόνο που μου έμεινε για 1 εβδομάδα περίπου ήταν το πρήξιμο στην κοιλιά-σαν έγκυος στον 5ο-6ο μήνα ήμουν.

Η επέμβαση κράτησε περίπου 1 ώρα,αλλά αυτό φαντάζομαι έχει να κάνει με το τι περίπτωση έχει η καθεμιά.Στις 8 με κοίμησαν, και στις 9.30 βγήκε ο γιατρός κι ενημέρωσε τους δικούς μου οτι όλα οκ.Στις 11.30 φαντάσου ήμουν ήδη στο δωμάτιο.Κι επειδή κάπου πιο πάνω είδα οτι το ρώτησες, όχι, δεν σε βάζουν με κοπέλες που έχουν γεννήσει ή περιμένουν να γεννήσουν, αλλά με άλλα γυανικολογικά χειρουργεία.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

someday καλημέρα!!!!

Και βέβαι βοηθησες,και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Δεν μπορέις να φανταστείς πόσο σημαντικό είναι για εμενα τουλάχιστον,όλο αυτό που κάνετε και πόσο με έχετε βοηθησει ψυχολογικά.Πραγματικά είναι απίστευτο το πόση συμπαρασταση και κατανόηση μπορείς να βρείς μέσα σε ένα φόρουμ.Μακάρι να μπορέσω κι εγώ να βοηθησω .

Ευτυχως που σε βάζουν με άλλα γυναικολογικά χειρουργεία...αλήθεια πρίν σε ναρκώσουν τι ακριβώς σου κάνουν εκτός απο τα βασικά καρδιογρ.ακτινογρ.και αιμοληψια?Για εμένα εκεί θα είναι το δύσκολο κομμάτι μέχρι να ναρκωθω...παθαίνω και κρίσεις πανικού..οπότε φαντάζεσαι...Σου φοράνε ρομπάκι?

Μετα την επέμβαση συνηλθες απο τη νάρκωση στο χειρουργείο η στο δωμάτιο??

Θα αναρωτίεσαι τι ρωτάω....έχεις δίκιο...αλλά αυτό το άγχος μου με έχει φάει..ότι και να κάνω πάντα το περνάω απο ψιλό κόσκινο προηγουμένως...:oops:

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπε ότι θα πάει γύρω στις 3.000 αλλά έχει διαφορά η επεμβατική απο τη διαγνωστική απο ότι κατάλαβα.

Η διαγνωστική κοστίζει λιγότερο...αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχήν δεν γνωρίζω αν η επεμβατική κοστίζει περισσότερο από τη διαγνωστική.Εμένα πήγε 2.500 αν θυμάμαι καλά, αλλά παίζει ρόλο τι υλικά θα χρειαστούν στο χειρουργείο και τι θα πάρει κι ο γιατρός.Επίσης, εμένα έγινε για ινομύωμα όπως σου είπα και πριν, αλλά κοιτάξαμε και σάλπιγγες, οι οποίες ήταν γυρισμένες κάπως(!!!) και για ενδομητρίωση, που ευτυχώς δεν είχα.Συνενοήσου λοιπόν με το γιατρό σου μήπως να τσεκάρετε και οτιδήποτε άλλο αφού θα είσαι στο χειρουργείο!Δεν θυμάμαι αν μου είχε κάνει και υστεροσκόπηση...

Πριν τη νάρκωση δεν σου κάνουν κάτι αλλο πέρα απο τις εξετάσεις, και αν χρειάζεσαι κλύσμα και ξύρισμα.Φοράς το ωραίο σου ρομπάκι, τα νάυλον παπουτσάκια και το σκουφάκι κ σε ανεβάζουν στο χειρουργείο!

Όσο για τη νάρκωση τώρα, κι εμένα αυτό είναι το χειρότερό μου, αλλά θεωρώ παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός.Για να καταλάβεις, στο πρώτο χειρουργείο που είχα κάνει πριν από 10 περίπου χρόνια, κοιμήθηκα χωρίς να δω το γιατρό, κι αυτό με άγχωσε πάρα πολύ.Αυτό που θυμάμαι ακόμα, είναι τα φώτα από πάνω να γυρίζουν...Κι έρχομαι στο τώρα...με τον καινούριο μου γιατρό.Τα τελευταία 3 χρόνια έχω ξαναμπεί στο χειρουργείο άλλες 4 φορές, ο γιατρός μου όμως ήταν πλάι μου, μου κρατούσε το χέρι, κι εγώ απλά έκλεισα τα μάτια για να μην ξαναδώ τα φώτα να γυρίζουν!!!Τόσο απλά!Είναι σαν να σε παίρνει ο ύπνος,και να σε ξυπνάνε κατευθείαν.Εμένα με ξυπνούσε ο γιατρός οτι τελειώσαμε κι οτι όλα είναι καλά, μετά με πήγαν στην ανάνηψη να συνέλθω, και μετά στο δωμάτιο.

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα.Κι ειδικά αν έχεις κάνει ανοικτό χειρουργείο πριν, αυτό θα σου φανεί παιχνιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσι μου θυμισες το αγχος που ειχα και γω και εψαχνα το παραμικρο.

λοιπον μετα τις απαραιτητες εξετασεις σου βαζουν το ρομπακι σου και ειτε σε πανε κατευθειαν στο χειρουργειο ειτε στο δωματιο σου (αν δεν εισαι απο τα πρωτα χειρουργεια).

και τις 2 φορες δεν ημουν τα πρωτα χειρουργεια οποτε σκεψου αγχος μεχρι εκεινη την ωρα!στο δωματιο σε εχουν μαζι με κοπελες που εχουν κανει επεμβασεις.

το κλισμα δεν ηταν τιποτα!καθετηρα δεν ειχα μετα σε καμια επεμβαση (μου τον ειχαν βγαλει πριν συνελθω).στο χειρουργειο ειχα παντα τους γιατρους μου και μεχρι να μετρησω μεχρι το 3 ειχα κοιμηθει!ξυπνησα στο ειδικο δωματιο οπου σε εχουν μεχρι να συνελθεις.

επειδη στο λητω με ειχε πειραξει η ναρκωση και ειλικρινα υπεφερα ολο το βραδυ ουτε εφαγα,ουτε τιποτα!με ειχαν συνεχεια με υποθετα!(ειναι ομως θεμα ανασθαισιολογο αφου στην δευτερη σηκωθηκα μετα απο 3 ωρες και εκανα βολτες).

οσο για την ντροπη που λες την ειχα και γω αλλα μεχρι να κανω την πρωτη επεμβαση με ειχαν δει τοσοι γιατροι που εκεινη την ωρα πιστεψε με ουτε που το σκεφτεσαι!

η δικη μου περιπτωση ηταν λιγο πιο ιδιαιτερη βεβαια αφου η κυστη δεν αφαιρεθηκε και ετσι οταν ξυπνησα επαθα και μια ψιλοκαταθλιψη.

εχετε δικιο για την υστεροσκοπηση οταν δεν ειναι επεμβατικη κοστιζει λιγοτερο.

οσο για το κοστος την πρωτη λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπιση (διαγνωστικη) μου κοστισε μαζι με τον γιατρο 2200 αλλα επειδη η λαπαροσκοπηση δεν ολοκληρωθηκε με χρεωσαν μονο την υστεροσκοπηση.

την δευτερη την πληρωσα 5000!(τα 4 στον γιατρο!και τα υπολοιπα για νοσοκομειο και βιοψια) ξερω οτι θα σας ακουστουν πολλα αλλα ηταν γενικος χειρουργος και ειχε να αντιμετωπιση εναν ογκο 15 εκατοστων! οπου ολοι οι αλλοι γιατροι μου ελεγαν οτι δεν γινεται και θα επρεπε να κανω κανονικο χειρουργειο με μια καθετη τομη απο το στηθος εως το μπικινι!οποτε χαλαλι του!

 

εννοειτε οτι δεν μας ζαλιζεις!ειμαστε εδω να απαντησουμε σε ολες τις ερωτησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

black swan σ' ευχαριστώ πολύ! Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά ένα άγχος το έχω και πίστεψέ με δεν είναι μικρό. Βλέπεις δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω κάτι παραπάνω από προληπτικές εξετάσεις (ευτυχώς δηλαδή) και πάντα πίστευα ότι η πρώτη φορά που θα μπω σε νοσοκομείο θα είναι για τοκετό. Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να ηρεμήσω αν δεν τελειώσω με αυτή την ιστορία άρα το γοργόν και χάριν έχει! Όταν περάσουν όλα και ηρεμήσω θα σου περιγράψω την εμπειρία μου.

Μας εύχομαι να μας πάνε όλα καλά και να τα πούμε σύντομα! (Έως τότε βέβαια θα έχουν ασπρίσει όλα μου τα μαλλιά!;))

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλά καλημέρα!!!!

΄Το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο....:confused:ξύπνησα μέσα στον ύπνο μου και έκλαιγα με λυγμους απόψε....αφου ο άντρας μου τρόμαξε ότι κάτι έπαθα....έβλέπα φριχτά πράγματα....

θα μου κάνει είπε και υστεροσκόπηση εφόσον θα μπώ που θα μπώ χειρουργείο,γιατί λέει είδε κάτι σαν υπόλοιμα απο την προηγούμενη επέμβαση στη σαλπιγγογραφία καιθέλει να είναι όλα οκ πρίν μείνω με το καλό εγκυος που έτσι όπως πάω...γέρασα απο το κλάμα και τη στεναχωρια σε λίγες μέρες...δεν με βλέπω καλά...

matala κοριτσάκι μου κι εγώ τα ίδια είμαι...μάλλον μαζί θα ασπρίσουμε...

Μη με μαλώσετε αλλά σας έχω ρωτήσει μόνο για τη λαπαροσκόπηση και οι απορίες μου αυξηθηκαν αν και με έχετε βοηθησει πάρα πολύ σε όλα...όταν σου κάνουν και τις δυο επεμβασεις σε βάζουν σε χειρουργικο κρεβατάκι κανονικά και αφούκοιμηθείς ξεκινάνε τα διάφορα η σε βάζουν σε γυναικολογικό κρεβάτι για να κάνουν την υστεροσκόπηση και είσαι σε πλήρη θέα μέχρι να σε κοιμήσουν???

Αλήθεια σου βάζουν και κάτι γελοιές άσπρες κάλτσες???

Μακάρι να κοιμηθώ πρώτα και μετά να ξεκινήσουν το οτιδήποτε..αχ τι θα κάνω.....

έχεις πάντα αίμα μετα απο αυτες τις επεμβάσεις???

Πώπω τι έχετε περάσει κι εσείς...ΗΝΗ πόσο σε νιώθω...μακάρι να μην ξαναμπείς ποτέ στο χειρουργείο παρα μόνο για να γεννησεις!!!!

Τουλάχιστον να πηγαίνουν όλα καλά και να μένει μόνο σαν ανάμνηση..

Εμένα στο προηγούμενο χειρουργείο τα μεγάλο someday,ήταν δίπλα μου όπως λές κι εσύ ο γιατρός και μου κρατούσε το χέρι μέχρι που κοιμήθηκα,και μου είχε κάνει εντύπωση που πρόσεχε να μη με φέρει κανείς σε δύσκολη θέση επειδη έβλέπε ότι κοντευα να μείνω απο την ντροπή και την ταραχή μου...όταν ξύπνησα ταράχτηκα πολύ ....καταρχάς έτρεμα σαν το ψάρι μάλλον απο την ναρκωση και ήμουν σκεπασμένη μόνο με ένα σεντόνι...το ρομπάκι δεν υπήρχε πιά...ένιωσα πάρα πολύ άσχημα.....και στο δωμάτιο με πήγε τραυματιοφορέας ...άσε να μην τα θυμάμαι καλύτερα..

Και τωρα με τη γιατρο που έχω δεν έχω εμπειρία μαζί της...και δεν ξέρω αν θα είναι εκει και αν θα τη δω μεχρι να κοιμηθω....

Φιλάκια πολλά κοριτσάκια μου!!!!!

Καλό υπόλοιπο σε ότι και αν κάνετε,και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην υστεροσκοπηση εχεις λιγο αιμα εστω και στην διαγνωστικη.

σου φορανε ομως ενα ωραιο βρακακι που ειναι κατι σαν πανα και ετσι δεν θα καταλαβεις πολλα.ενα μικρο τσουξιμο μονο την πρωτη φορα που θα πας τουαλετα.θυμαμαι οτι με εβγαλαν με το ρομπακι και σκεπασμενη με το σεντονι.η αληθεια ειναι οτι στο λητω σε βαζουν σε γυναικολογικη καρεκλα και ειναι καπως αμηχανα αλλα τα παιδια εκει ηταν τοσο καλα που το ξεπερασα, αλλωστε σε 2 λεπτακια απο την στιγμη που καθεσαι σε ναρκωνουν.

λοιπον επειδη την πρωτη την εκανα σε μαιευτηριο και την δευτερη σε κανονικο νοσοκομειο νομιζω οτι η διαδικασια ειναι καπως διαφορετικη.

στο λητω δεν μου εβαλαν καλτσουλες στο ιατρικο μου εβαλαν(πιστεψε με σου ανακουφιζουν πολυ τα ποδαρακια σου!:-D).

στο λητω με εβαλαν σε γυναικολογικη καρεκλα ενω στο ιατρικο σε κανονικο κρεβατι.

κοιτα και γω μια ντροπη την ειχα αλλα πιστεψε με το αγχος για την επεμβαση σε κανει να το ξεπερνας.σκεψου οτι μεχρι να κοιμηθω τα παιδια με ρωταγαν αν ειμαι παντρεμενη που μενω κλπ και στην δευτερη με κοροιδευαν γιατι λογω μεγαλης μυωπιας μπερδεψα τους γιατρους:lol:!

το να κλαις δεν θα σε βγαλει πουθενα και θα σου δημιουργησει τρομερο αγχος.εγω που βρεθηκα με εναν ογκο και περιμενα αν ειναι καλοηθης ή οχι τι επρεπε να κανω;ξερεις οτι υπαρχουν και χειροτερα και πρεπει να σκεφτομαστε θετικα!θα ταλαιπωρηθεις λιγο αλλα ειναι για το καλο σου!(οχι μονο για μωρο αλλα για σενα!)

σταματα λοιπον το κλαμα γιατι η ψυχολογια ειναι που μετραει!οσο πιο χαλαρη εισαι τοσο πιο γρηγορα θα περασουν ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

ΗΝΗ καλησπέρα!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!!

Το ξέρω ότι με το άγχος δεν βγάζω τπτ,αλλά δεν ελεγχεται δυστυχως...μακάρι να μπορούσα να το ελεγξω.Σιγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που είναι σοβαρά περιστατικά και ίσως εγώ είμαι της λεπτομέρειας και βασανιζω τον εαυτό μου δίχως λόγο.Απλά εγώ ο μόνος λόγος που υπάρχει να την κάνω είναι να γίνω μαμα,αλλιώς θα μπορούσα να το αφήσω έτσι αν δεν επιθυμούσα τόσο πολύ ένα μωράκι.

Εντάξει όπως και να το κάνουμε είναι ένα χειρουργείο,απο εκεί που δεν το περιμένεις.

Ωστε στο Λητώ σε βάζουν σε αυτη την απαίσια καρέκλα....:confused:εσύ είχες κάνει και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση?

Πόσα άτομα είναι μέσα???Είναι μόνο κοπέλες??

Η κοπέλα που ήταν μέσα στην σαλπιγγογραφία ήταν πάρα πολύ καλή και μου έκανε αστεία...δεν με έφερε καθολου σε δυσκολη θέση.Αλλά όπως και να το κάνεις αλλιώς είναι να είναι κοπέλες....Τουλάχιστον μας βάζουν που μας βάζουν σε αυτη τη στάση δεν γινόταν να μας σκεπάσουν μέχρι να κοιμηθούμε....αμάν πια τι μας περάσανε???:?

Σε ποιο νοσοκομείο έκανες τη 2η επέμβαση?

Εγώ το ανοιχτό χειρουργείο το είχα κάνει στην Ευρωκλινική.

ΗΝΗ μου έχεις δίκιο στα όσα μου λές,να είσαι καλά κοριτσάκι μου!!!!

Προσπαθώ να χαλαρώσω,αλλά ίσως επειδή είναι μόνο μια εβδομαδα που το έμαθα να μην μπορώ να το χωνέψω ακόμη...πιστευω όσο περνάνε οι μέρες να το παρω απόφαση και να ηρεμήσω κάπως τι να πώ....

Φιλιά πολλά και πάλι ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω γλυκεια μου μετα απο λαπαροσκοπηση που εκανα με συμφησεις στις σαλπιγγες και στη μητρα επιασα τα διδυμακια μου :P:p:p αν σου λεει κατι αυτο....τωρα για τα σημαδακια δε βαριεσαι κοριτσι μου,τι αξια εχουν τα σημαδια μπροστα στο θαυμα που περιμενεις.....εγω παντως επειδη και πριν 3 χρονια χρειαστηκα να κανω για αλλο λογο παλι λαπαροσκοπηση τα σημαδια ειναι το ενα στον αφαλο και τα αλλα λιγο πιο πανω απ το μπικινι.....μη φοβασαι τιποτα με τη λαπαροσκοπηση φαινονται ολα και σε καθαριζουν παντελως,και μετα ξερεις τι παθαινεις?

 

πιανεις και με τη μυρωδια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, συγνώμη.

Να πω τη δική μου εμπειρία: έκανα πρόσφατα λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση στο Λητώ. Πάαααααααααααααααααρα πολύ απλή διαδικασία και τα δύο. Ένα βράδυ έμεινα στο νοσοκομείο και όταν έφυγα ήμουν μια χαρά. Πήρα μεγάλη άδεια και κάθησα σπίτι, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί δεν οδηγώ και φοβόμουν τις μετακινήσεις με μετρό και λεωφορείο, μην τυχόν και με σκουντήξει κανείς στην κοιλιά.

Μην φοβάστε τίποτα! Θα πάτε, θα την κάνετε και θα ξεμπερδέψετε.

Α, το καθαρκτικό και εγώ το είχα πιει όλο, το μπουκαλάκι εννοώ, έτσι μου είχαν πει...χμμμμμμμμμμμ....είχα βγάλει όλον τον "εσωτερικό μου κόσμο" πριν φύγω από το σπίτι για να πάω για την λαπαροσκόπηση. Η πλάκα είναι οτι ζυγίστηκα τη μέρα πριν την επέμβαση, πριν από την λήψη του καθαρκτικού και ήμουν 61 κιλά. Ζυγίζομαι από περιέργεια την άλλη μέρα, αφού είχα πάρει το καθαρκτικό και είχα γίνει ένα με την τουαλέτα και τη λεκάνη, προτού να φύγουμε για το μαιευτήριο και ήμουν 59 κιλά! Γίνεται η λαπαροσκόπηση, όλα καλά, φεύγω, πάω σπίτι μου,ξαναζυγίζομαι και ήμουν....62 κιλά! Όχι από το φαγητό, από τον αέρα που σου βάζουν μέσα για να κάνουν την επέμβαση, χιχι.

Link to comment
Share on other sites

Black swan και matala ειλικρινά μετά την επέμβαση θα γελάτε με τον εαυτό σας για το άγχος που ειχατε...εγώ τουλάχιστον με κοροϊδευα. Αν και εγώ το έπαιζα άνετη..μονο όταν με κατέβασαν στο χειρουργείο που δεν ήταν κανένας δικό μου...εεε εκει ειχα χτυπήσει κοκκινα.

 

Επιβεβαιώνω για την απαίσια καρέκλα στο Λητώ...αλλά στο ξαπλωτό της η καρέκλα. Εγώ ξύπνησα...(με φώναζαν) στο χειρουργείο στην ανάνηψη. Επίσης μέσα ήταν νοσοκόμες...αλλά και ο αναισθησιολόγος που ήταν άντρας..μετά δεν θυμάμαι. Ειλικρινά πάντως το τελευταίο που με ένοιαζε εκείνη την ώρα ήταν αυτό. Το έχω ξεπεράσει πια αυτό το άγχος...μετά από τόσες εξετάσεις ...στο επιμαχο σημείο.

 

Αλήθεια κορίτσια χαλαρώστε. Ειναι πολύ μικρή επέμβαση και δεν αξίζει τέτοιο φόβο και άγχος.

 

Καλή επιτυχία σας εύχομαι:-P

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!!

Λέω να κλείσω πάλι ραντεβού με τη γιατρό μου και να πάω να συζητήσουμε,γιατί ειλικρινά ενω με εχετε βοηθησει πάρα πολύ δεν το συζητάω ο φόβος παραμένει και η καθημερηνοτητα μου μάλλον χάλια είναι...να δω τι θα μου πει...και θα δώ τι θα αποφασίσω.Σκέφτομαι μέχρι και να μην την κάνω καθόλου....να πάω για 2η γνώμη..κλπ.Εγω δεν καταλαβαίνω το εξης....εφόσον η εξωσωματική προτείνεται σε κοπέλες που έχουν πρόβλημα στις σάλλπιγγες εγω γιατί πρέπει ενω η μια είναι στο ΄τελος της φραγμενη να κάνω και την επέμβαση και πιθανον και εξωσωματική??????

Palmona μακάρι να γελάω κι εγώ μετα!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για το νοσοκομείο.Σε κοιμησαν πολύ γρηγορα???Ωστε η καρέκλα η γνωστη είναι πάντα εκεί ε?????:confused:Και ο αναισθησιολογος άντρας????Δεν με βλέπω καλά.....

Εγω αυτο το άγχος και την ντροπη δεν προκειται να τα ξεπεράσω ....ότι και να περάσω,απο ότι φαινεται.Κάθε φορά αγχωνομαι για τους ίδιους λόγους.

Φιλάκια πολλά καλό απογευμα σε όλες σας!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω γλυκεια μου μετα απο λαπαροσκοπηση που εκανα με συμφησεις στις σαλπιγγες και στη μητρα επιασα τα διδυμακια μου :P:p:p αν σου λεει κατι αυτο....τωρα για τα σημαδακια δε βαριεσαι κοριτσι μου,τι αξια εχουν τα σημαδια μπροστα στο θαυμα που περιμενεις.....εγω παντως επειδη και πριν 3 χρονια χρειαστηκα να κανω για αλλο λογο παλι λαπαροσκοπηση τα σημαδια ειναι το ενα στον αφαλο και τα αλλα λιγο πιο πανω απ το μπικινι.....μη φοβασαι τιποτα με τη λαπαροσκοπηση φαινονται ολα και σε καθαριζουν παντελως,και μετα ξερεις τι παθαινεις?

 

πιανεις και με τη μυρωδια :lol::lol::lol:

 

Καλησπερα κι απο μενα! Να σε ρωτησω κατι και αν θελεις βεβαια μου απαντας, για ποιο λογο εκανες δυο φορες λαπαροσκοπηση; Ρωταω γιατι εγω ειχα ενδομητριωση και με αγχωνει λιγακι το θεμα της γονιμοτητας, αν και ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα ειμαι πεντακαθαρη και χωρις κανενα προβλημα στις σαλπιγγες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση- υστεροσκόπηση στο Λητώ μέσα Φλεβάρη. Αρχικά διαγνωστικές που τελικά κατέληξαν επεμβατικές και οι δύο: αφαίρεση πολυπόδων και καυτηριασμός ενδομητρίωσης.

 

Πανεύκολη ανάρρωση (είχα αναισθησιολόγο σούπερ).

 

Τρεις τρυπούλες που ΔΕΝ φαίνονται: Μία στον αφαλό και δύο χαμηλά που καλύπτονται με το πιο τολμηρό κιλοτάκι, αλλά έτσι κι αλλιώς οι ελιές φαίνονται περισσότερο...

 

Κόστος: 3250 η κλινική + 3000 ο γιατρός. (4500 πήρα πίσω από ιδιωτική ασφαλιστική)

 

Σημ.: Αν πεις ότι έχεις ασφαλιστική οι γιατροί ζητάνε περισσότερα.

 

Ακριβώς 2 μήνες μετά είμαι έγκυος με σπερματέγχυση - τη συνέστησε ο γιατρός για να μη χάνω χρόνο καθώς το καλοκαίρι Σαρανταρίζω...

 

Τωρινές σκέψεις: Μακάρι να μπορούσα να είχα κάνει την επέμβαση νωρίτερα. (Δεν είχα ασφαλιστική κάλυψη).

 

ΜΗ ΦΟΒΟΥ BLACK SWAN!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...