Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά αγοράσαμε και το β' τόμο του τετράδιου εργασιών μαθηματικών. Γιατί από το υπουργείο έχουν στείλει το γ΄τόμο!!!!

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Υπάρχει και γ' τόμος;;;;;;;;

 

(τον δεύτερο περιμένουμε εδώ και κάτι βδομάδες και μάλλον θα περιμένουμε για πολύ ακόμα :evil::evil::evil::evil: )

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά από αφηριμάδα δεν το συζητάω, πότε θα ξεχαστεί και η ίδια και δεν θα μπει στο λεωφορείο για το σπίτι δε ξέρω!!!!!!! στη τάξη η δασκάλα έχει ένα κουτί "για τα πράγματα που βρίσκουμε και δεν είναι δικά μας"...

 

Νομίζω είναι 4 τόμοι.

 

εμάς μας τα εχουν δώσει και τα 4 (εργασιών) στα μαθηματικά και των Β' τόμο στο κύριο βιβλίο, επίσης μας έχουν δώσει και στη γλώσσα όλα τα τεύχη εκτός το Α' στο κύριο βιβλίο.

μουσική βιβλιο και εργασιών, εικαστικά το ίδιο, μελέτη μόνο το εργασιών, ανθολόγιο για α,β δημοτικού και ένα λεξικό για α,β,γ δημοτικού (καλά αυτό είναι φοβερό βιβλίο)

 

μαθηματικά έχουν φτάσει στο 50 (πενήντα), προσθεση - αφαίρεση μέχρι το 20, σύνολα μέχρι το 50, ανεβαίνω κατεβαίνω ανά δυο μέχρι το 10, μεγαλυτερο μικρότερο, προβλήματα στα μαθηματικά. γραφή των αριθμών με λέξεις.

 

γλώσσα: τελείωσαν το πρώτο τεύχος της γλώσσας, ενικό, πληθυντικό, άρθρα (ο, η, το) και με τι τελειώνει η κάθε λέξη που εχει μπροστά της το κάθε άρθρο, λέξεις που έχουν το εγώ πριν τελειώνουν σε -ω, στην ορθογραφία εκτός από την πρόταση που έχουν για αντιγραφή τους λεει και 6-8 λέξεις ακόμα συν 5-6 πράξεις μαθηματικών ή νούμερα να τα γράψουν ολογράφως.

 

στο σπίτι φέρνει 1-2 φωτοτυπίες για τη γλώσσα και 1 στα μαθηματικά κάθε μέρα, καμιά φορά μαθηματικά είναι και περισσότερα

 

τέλος γράφουν στάνταρ ένα επαναληπτικό διαγώνισμα την εβδομάδα στη γλώσσα, που αποτελείται από την ορθογραφία όλης της εβδομάδας και ότι έχουν κάνει γραμματική και λέξεις. Δίνει ιδιαίτερο βάρος στο να μάθουν τα παιδιά να τονίζουν.

 

αυτά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εμας το τμήμα μας ειναι πολυ πισω. Εχουμε πολλα ξενα παιδακια οποτε ο δασκαλος δεν μπορει να προχωρησει γρηγορα. Να δω στο τελος της χρονια αν θα εχουν καλυψει ολη την υλη. Νομιζω οτι αδικο τα παιδακια μου σ'αυτο το σχολιο αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εγινε η επισημη ενημερωση τριμηνου! βεβαια στην πρωτη δεν υπάρχουν βαθμοί αλλά μας έκανε ενημέρωση. Εχουμε κάνει 4 ενημερώσεις μέχρι στιγμής αλλά αυτή ηταν πολύ διαφορετική! Την ενημέρωση την έκανε στο ίδιο το παιδι. Κάθοντουσαν στο θρανιο η δασκάλα με το κάθε παιδί ξεχωριστά μόνο του μέσα στην αίθουσα, και του έλεγε π.χ. εαν κάπου έχει μπερδεφτεί απο αυτά που έχουν κάνει, του έλεγε ότι αυτη σαν δασκάλα ΄βλέπει μια αδυναμια στο ταδε σημειο στη γλώσσα ή στα μαθηματικά. Μετά κάποια για θέματα συμπεριφοράς. Αυτα... ααα και για διακοπες τους είπε ΤΙΠΟΤΑ οι διακοπές ειναι για ξεκουραση!!!! απλά μικρά βιβλία για ανάγνωση ή απο το ανθολόγιο κάποια πολύ μικρά κειμενάκια. αυτααααα

Link to comment
Share on other sites

Με τα βιβλία με έχει πιάσει πανικός...

Μόλις τελειώσαμε τα πρώτα τεύχη που είχαμε για γλώσσα και μαθηματικά και δεν μας έχουν δώσει τίποτα άλλο, ούτε τα δεύτερα τεύχη και κανένα βιβλίο για τα άλλα μαθήματα.... Τι βιβλία μου λέτε για μουσική, ανθολόγιο, εικαστικά... εμείς ούτε τα βασικά.. Δεν ντρέπονται λίγο από το υπουργείο και βγαίνου και μιλάνε και στα κανάλια...

Η δασκάλα μας όμως είναι πολύ προχωρημένη...θα κάνει τμήμα φιλαναγνωσίας και μας ζήτησε να πάρουμε ένα παιδικό βιβλίο πάνω στο οποίο θα δουλέψει με τα παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια για πειτε..τα παιδια σας μπορουν να προφερουν ολες της λεξεις καθαρα;;

γιατι η κορη μου της δυσκολες λεξεις δεν τν λεει καθαρα και στεναχωριεται...

ασε που πριν απο λιγο μου ειπε οτι πρεπει να διαβαζουν ενα κειμενο!!λεει το ξεχασε..και ειναι δυσκολο!!!:mad:

εχει πολυ δυσκολες λεξεις,ειναι το (ζαχαροπλαστειο του γλυκοσαυρου):shock:

ε

Link to comment
Share on other sites

Epang αυτό με τα βιβλία είναι μέσα στο διδακτικό τους προγράμματα, με τα εξωσχολικά που λες, δεν είναι θέμα της δασκάλας.

 

A ναι?? Δεν το ήξερα!!

Θα στους κάνει καλά να μάθουν και τα εξωσχολικά βιβλία !!

Link to comment
Share on other sites

Epang αυτό με τα βιβλία είναι μέσα στο διδακτικό τους προγράμματα, με τα εξωσχολικά που λες, δεν είναι θέμα της δασκάλας.

Ποιά εξωσχολικά? :confused: Μπερδεύτηκα.

 

ασε που πριν απο λιγο μου ειπε οτι πρεπει να διαβαζουν ενα κειμενο!!λεει το ξεχασε..και ειναι δυσκολο!!!:mad:

εχει πολυ δυσκολες λεξεις,ειναι το (ζαχαροπλαστειο του γλυκοσαυρου):shock:

ε

Ποιός λέει ότι πρέπει να διαβάσουν ένα κείμενο? Και τι κείμενο?

(Έχω πάθει μια στάση μυαλού σήμερα - δεν πολυκαταλαβαίνω τι διαβάζω:shock::lol:)

 

Εννοείς ότι δυσκολεύεται σε αντίστοιχες εκφράσεις, τύπου :rolleyes:(ζαχαροπλαστειο του γλυκοσαυρου) ή και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εξωσχολικά? :confused: Μπερδεύτηκα.

 

 

Ποιός λέει ότι πρέπει να διαβάσουν ένα κείμενο? Και τι κείμενο?

(Έχω πάθει μια στάση μυαλού σήμερα - δεν πολυκαταλαβαίνω τι διαβάζω:shock::lol:)

 

Εννοείς ότι δυσκολεύεται σε αντίστοιχες εκφράσεις, τύπου :rolleyes:(ζαχαροπλαστειο του γλυκοσαυρου) ή και κάτι άλλο?

χαχαχχχα

κουνα το μυαλο σου...;)

δυσκολευεται να διαβασει δυσκολες λεξεις..τετοιες μεγαλες λεξεις..πχ μπακλαβα..και δεν θυμαμε αλλες τωρα.:|

στο βιβλο εχει αυτο το κειμενο..και ειπε λεει η δασκαλα να το διαβασουν πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε το κουνάω αλλά μπα...:mrgreen: Δεν είμαι στα καλά μου σήμερα.:cool:

 

Μικροδυσκολίες έχουν όλα τα παιδάκια βρε θαμπελίνα. Η ανάγνωση είναι εξάσκηση. Και τα πρωτάκια μας είναι στην αρχή!

Εμάς η δασκάλα μας είπε τα Χριστούγεννα να παίξουμε πολύ σκραμπλ, να διαβάσουμε απλά παραμύθια... κι όλα καλά! (Θέλω να πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

Βρε το κουνάω αλλά μπα...:mrgreen: Δεν είμαι στα καλά μου σήμερα.:cool:

 

Μικροδυσκολίες έχουν όλα τα παιδάκια βρε θαμπελίνα. Η ανάγνωση είναι εξάσκηση. Και τα πρωτάκια μας είναι στην αρχή!

Εμάς η δασκάλα μας είπε τα Χριστούγεννα να παίξουμε πολύ σκραμπλ, να διαβάσουμε απλά παραμύθια... κι όλα καλά! (Θέλω να πιστεύω)

ναι και γω θελω να το πιστευω...εμεις παιζουμε σιχνα ζωα φυτα!!και μας μας ειπε να διαβασουμε παραμυθια..:P
Link to comment
Share on other sites

Βρε το κουνάω αλλά μπα...:mrgreen: Δεν είμαι στα καλά μου σήμερα.:cool:

 

Μικροδυσκολίες έχουν όλα τα παιδάκια βρε θαμπελίνα. Η ανάγνωση είναι εξάσκηση. Και τα πρωτάκια μας είναι στην αρχή!

Εμάς η δασκάλα μας είπε τα Χριστούγεννα να παίξουμε πολύ σκραμπλ, να διαβάσουμε απλά παραμύθια... κι όλα καλά! (Θέλω να πιστεύω)

 

Πριν 2 εβδομάδες η δασκάλα ρώτησε τους γονείς αν συνφωνούν να αγοράσουν κάποιο εξωσχολικό βιβλιό για να αρακολουθήσει το παιδί τους το τμήμα φιλαναγνωσίας που θα φτιάξει η ίδια και τώρα μας είπε να αγοράσουμε το "μια κόκκινη κλοστή και ένα παρδαλό νησί" της Δενεζάκη (πολύ ωραίο βιβλίο και για αγόρια και για κορίτσια). Τα πήγαμε και τα κράτησε εκείνη και για οργανώσει το τμήμα άμεσα, όπως μας είπε. Μόλις καταλάβω τι θα κάνουν εκεί θα σας πω..

Εμένα διαβάζει συλλαβιστά, μόνο λίγες λέξεις αναγνωρίζει και τις λέει αμέσως, αλλά συλλαβιστά μπορεί να διαβάσει και μεγάλες και σύνθετες λέξεις.. βέβαια αργεί αρκετά... Τα παραμύθια δεν θέλει ακόμα να τα διαβάζει μόνος του κατά λέξη αλλά θυμάται πως του τα έχω πει εγώ και τα λέει βλέποντας τις εικόνες...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εξωσχολικά? :confused: Μπερδεύτηκα.

 

Αυτό που λέει η epang. Από Ιανουάριο θα ξεκινήσουν να κάθονται σε μαξιλάρια και να διαβάζουν εξωσχολικά βιβλία.

Εμάς μας ενημέρωσε από την αρχή της χρονιάς όπου μας ζήτησε μαξιλάρια και από ένα παιδικό βιβλίο που δεν χρειαζόμαστε. Μας είπε επίσης ότι το υπουργείο για τις συγκεκριμένες διδακτικές ώρες έχει δόσει μία λίστα με προτυνόμενα αλλά λόγω οικονομικής κρίσης είπε να πάμε ότι βιβλίο μας περισεύει.

 

Διάβασμα: ο δικός μου διαβάζει τα πάντα.Απλά τις μεγάλες λέξεις καθυστερεί λίγο να της πει. ( προφανώς τις λέει συλλαβιστά από μέσα του ).

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες η δασκάλα ρώτησε τους γονείς αν συνφωνούν να αγοράσουν κάποιο εξωσχολικό βιβλιό για να αρακολουθήσει το παιδί τους το τμήμα φιλαναγνωσίας που θα φτιάξει η ίδια και τώρα μας είπε να αγοράσουμε το "μια κόκκινη κλοστή και ένα παρδαλό νησί" της Δενεζάκη (πολύ ωραίο βιβλίο και για αγόρια και για κορίτσια). Τα πήγαμε και τα κράτησε εκείνη και για οργανώσει το τμήμα άμεσα, όπως μας είπε. Μόλις καταλάβω τι θα κάνουν εκεί θα σας πω..

Εμένα διαβάζει συλλαβιστά, μόνο λίγες λέξεις αναγνωρίζει και τις λέει αμέσως, αλλά συλλαβιστά μπορεί να διαβάσει και μεγάλες και σύνθετες λέξεις.. βέβαια αργεί αρκετά... Τα παραμύθια δεν θέλει ακόμα να τα διαβάζει μόνος του κατά λέξη αλλά θυμάται πως του τα έχω πει εγώ και τα λέει βλέποντας τις εικόνες...

οταν λες συλλαβιστα τι εννοεις? π.χ. την λεξη καραμελα θα στην πει κα-ρα-με-λα η' κ και α κα ρ και α ρα κτλ.... μεχρι να βγαλει την λεξη ...οπως καταλεβες εχω και εγω πρωτακι και εχω αγχωθει λιγο

Link to comment
Share on other sites

οταν λες συλλαβιστα τι εννοεις? π.χ. την λεξη καραμελα θα στην πει κα-ρα-με-λα η' κ και α κα ρ και α ρα κτλ.... μεχρι να βγαλει την λεξη ...οπως καταλεβες εχω και εγω πρωτακι και εχω αγχωθει λιγο

 

Τις εύκολες λέξεις τις διαβάζει κα-ρα-μέ-λα αλλά τις δύσκολες τις λέει κκκκα-ρρρρα-μμμμμέεε-λλλλααα, ελπίζω να κατάλαβες....

Link to comment
Share on other sites

Τις εύκολες λέξεις τις διαβάζει κα-ρα-μέ-λα αλλά τις δύσκολες τις λέει κκκκα-ρρρρα-μμμμμέεε-λλλλααα, ελπίζω να κατάλαβες....

α καπως ετσι και εμενα το παει με την διαφορα ορισμενα τα λεει και απο μεσα του οπως π.χ το κε θα μου το πει απο μεσα του για να το βγαλει ενω οτι ειναι σε ι,α,και ο τα λεει αμεσως....τι παραξενο πραγμα δεν το καταλαβαινω...:Dαλλα τωρα που ειμαστε στο ζ με τις πολυσσυλαβες αστα για να τις βγαλουμε τρελαινομαστε κανονικα υπομονη ετσι ελεγα και για την κορη μου οταν πηγαινε πρωτη οτι δεν θα διαβασει ποτε της και μετα τον φεβρουαριο διαβαζε τοσο καλα που ειχα παθει πλακα

Link to comment
Share on other sites

Έγινε στη τάξη σας ενημέρωση από τη δασκάλα σας??? Τι σας είπαν??

Για τον δικό μου η δασκάλα είπε ότι είναι άριστος σε όλα και πολλά καλά σχόλια, οπότε φούσκωσα από περηφάνεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες η δασκάλα ρώτησε τους γονείς αν συνφωνούν να αγοράσουν κάποιο εξωσχολικό βιβλιό για να αρακολουθήσει το παιδί τους το τμήμα φιλαναγνωσίας που θα φτιάξει η ίδια...

Βρε κορίτσια, έχω μπερδευτεί λίγο (πάλι:rolleyes:).

Φιλαναγνωσία εμάς έχουν διδακτική ώρα - στο κανονικό πρόγραμμα και μας είχαν ζητήσει να πάει ένα βιβλίο κάθε παιδάκι από την αρχή, όπως και κάναμε και η δασκάλα διαβάζει μέσα στην τάξη εκ περιτροπής.

Αυτό εννοείτε?:confused:

 

Διάβασμα: ο δικός μου διαβάζει τα πάντα.Απλά τις μεγάλες λέξεις καθυστερεί λίγο να της πει. ( προφανώς τις λέει συλλαβιστά από μέσα του ).

Εμένα διαβάζει πολλές λέξεις/κειμενάκια αλλά όχι πολύ γρήγορα όλα.:cool:

 

Έγινε στη τάξη σας ενημέρωση από τη δασκάλα σας??? Τι σας είπαν??

Για τον δικό μου η δασκάλα είπε ότι είναι άριστος σε όλα και πολλά καλά σχόλια, οπότε φούσκωσα από περηφάνεια!!!

Και σε μας τα ίδια είπε.:oops: Μόνο ότι καμιά φορά (πια) είναι λιιιίγο αφηρημένος...:roll:

 

έντιτ : Κάνατε ή θα κάνετε δώρο στη δασκάλα για τα Χριστούγεννα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, έχω μπερδευτεί λίγο (πάλι:rolleyes:).

Φιλαναγνωσία εμάς έχουν διδακτική ώρα - στο κανονικό πρόγραμμα και μας είχαν ζητήσει να πάει ένα βιβλίο κάθε παιδάκι από την αρχή, όπως και κάναμε και η δασκάλα διαβάζει μέσα στην τάξη εκ περιτροπής.

Αυτό εννοείτε?:confused:

........................

έντιτ : Κάνατε ή θα κάνετε δώρο στη δασκάλα για τα Χριστούγεννα?

 

κι εμάς μας ζήτησε στην αρχή της χρονιάς 2 παραμύθια το κάθε παιδί, να γράφουν το όνομά τους μέσα και θα επιστραφούν στο τέλος της χρονιάς και στο πρόγραμμά γράφει μια ώρα την εβδομάδα "φιλαναγνωσία"

 

Δώρο δεν θα πάρουμε, γιατί πάντα έβρισκα την ιδέα του δώρου κάπως..., ακόμα κι όταν πήγαινα σχολείο δεν μου άρεσε να κάνω δώρο στη δασκάλα μου

Πάντως η κόρη μου το πρωί που περιμένουμε έξω το λεωφορείο, όλο και κάποιο λουλουδάκι κόβει για τη δασκάλα της, αν κάποια στιγμή μου ζητήσει να πάρει κάτι για τη δασκάλα της μάλλον δεν θα της χαλάσω χατήρι

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...