Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εχουμε παρει εδω και 3βδομαδες:P

προχτες μας μιλησε η δασκαλα.μας ειπετι κανει στο σχολειο και πρεεπεινα κανουμε εμεις στο σπιτι.

το καλο ειναι οτι κανει πολλα στο σχολειο.σπιτι δεν τους βαζει σχεδον τπτ.

μονο αναγνωση και λιγη αντιγραφη,και απο Δευτερα ειπε,και ορθογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Εμας παλι μας βαζει την Αρτα και τα Γιαννενα! Το καλο ειναι οτι τους δουλευει καλα στο σπιτι ομως και με δυο πρωτακια κουρκουτιαζω! υπομονηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε : γλώσσα, μαθηματικά, μουσική, αγγλικά, υπολογιστές, γυμναστική, ζωγραφική και άλλο ένα μάθημα που δεν έχει καταλάβει πως το λένε αφού δεν έχει βιβλίο και το κάνει η κυρία του ολοήμερου. Αυτά τα κάνουν στο υποχρεωτικό ωράριο, μέχρι τις 2. Εσείς κάνετε άλλα μαθήματα? Δλδ, για να καταλάβω τι είναι αυτό το τελευταίο μάθημα που κάνει ο δικός μου και δεν ξέρει πως το λένε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που λέει ο γιος σου ειναι η ευελικτη ζωνη όπου σε όλα τα σχολεια την κάνει η δασκάλα του ολοημερου. Τώρα στην δική μας περίπτωση τους κάνει συνήθως κάτι απο την μελέτη περιβάλλοντος, δη΄λαδή για αυτη την εβδομάδα έχουν να βρουν φωτογραφίες απο την οικογένεια τους και να τις πάνε για να φτιάξουν album, αλλή φορά μου έχει πει΄ότι τους διαβάζει κάποιο παραμύθι ή κατι απο το ανθολόγιο και τους κάνει ερωτήσεις πάνω στο κείμενο.

επίσης κάνουν και θεατρική αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε : γλώσσα, μαθηματικά, μουσική, αγγλικά, υπολογιστές, γυμναστική, ζωγραφική και άλλο ένα μάθημα που δεν έχει καταλάβει πως το λένε αφού δεν έχει βιβλίο και το κάνει η κυρία του ολοήμερου. Αυτά τα κάνουν στο υποχρεωτικό ωράριο, μέχρι τις 2. Εσείς κάνετε άλλα μαθήματα? Δλδ, για να καταλάβω τι είναι αυτό το τελευταίο μάθημα που κάνει ο δικός μου και δεν ξέρει πως το λένε....

 

αυτο που λέει ο γιος σου ειναι η ευελικτη ζωνη όπου σε όλα τα σχολεια την κάνει η δασκάλα του ολοημερου. Τώρα στην δική μας περίπτωση τους κάνει συνήθως κάτι απο την μελέτη περιβάλλοντος, δη΄λαδή για αυτη την εβδομάδα έχουν να βρουν φωτογραφίες απο την οικογένεια τους και να τις πάνε για να φτιάξουν album, αλλή φορά μου έχει πει΄ότι τους διαβάζει κάποιο παραμύθι ή κατι απο το ανθολόγιο και τους κάνει ερωτήσεις πάνω στο κείμενο.

επίσης κάνουν και θεατρική αγωγή.

Ναι, αυτά είναι τα μαθήματα. Την ζωγραφική την λένε και εικαστικά. Η μελέτη περιβάλλοντος είναι χωριστό μάθημα. Επίσης, υπάρχει και η ώρα της φιλαναγνωσίας.

Στην ευέλικτη ώρα δε είναι στην διακριτική ευχέρεια του δασκάλου τι θα κάνει. Σε μας η δασκάλα τόνισε πως θα κάνει μόνο Γλώσσα.:cool:

(δεν σας έχει δώσει γραπτό πρόγραμμα η δασκάλα?)

 

Κάτι άλλο που μ' απασχολεί είναι η στάση του σώματος του γιού μου όταν διαβάζει... Ψιλοκουβάρι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρωτομαμάδες είστε εδώ;;

 

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά μου φαίνεται ότι τα μαθήματα δυσκολεύουν λίγο λίγο όσο προχωράνε. Η δασκάλα μας κάνει πολύ καλή δουλειά στο σχολείο με 3-4 φωτοτυπίες καθημερινά και άλλες τόσες τουλάχιστον στο σπίτι και τα εμπεδώνουν και μια χαρά όλα. Απλώς μου φαίνονται πολλά καινούργια πράγματα γρήγορα. Ξέρω ότι δε γίνεται διαφορετικά απλώς εκφράζω τις σκέψεις μου...:roll::roll::roll:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτομαμάδες είστε εδώ;;

 

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά μου φαίνεται ότι τα μαθήματα δυσκολεύουν λίγο λίγο όσο προχωράνε. Η δασκάλα μας κάνει πολύ καλή δουλειά στο σχολείο με 3-4 φωτοτυπίες καθημερινά και άλλες τόσες τουλάχιστον στο σπίτι και τα εμπεδώνουν και μια χαρά όλα. Απλώς μου φαίνονται πολλά καινούργια πράγματα γρήγορα. Ξέρω ότι δε γίνεται διαφορετικά απλώς εκφράζω τις σκέψεις μου...:roll::roll::roll:

 

Παρούσα !!!! :D

η δικιά μας δασκάλα πάλι δουλεύει πάρα πολύ στο σχολείο...όταν έρχεται στο σπίτι είναι πανέτοιμος, ούτε μισή ώρα μας πέρνει....

εσείς περίπου σε τι επίπεδο είστε στη γλώσσα ? ο δικός μου διαβάζει σχεδόν τα πάντα και ορθογραφία κανονικά προτασούλες, ξεκινάμε με κεφαλαίο, δεν ξεχνάμε τελεία/ερωτιματικό.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και απο εμένα. Σε εμάς η δασκάλα κάνει πολλλαααααα μέσα στην τάξη και για σπίτι έχουν αντιγραφή 1 πρόταση Χ 3 φορές και αυτό ειναι και η ορθογραφία για την επόμενη μέρα. Οι πρότάσεις είναι ΄της δασκάλας , όχι μέσα απο το βιβλίο αλλά με φωνές που ξέρουν. Επίσης έχουν κάθε μέρα ανάγνωση και μας έχει πει να τους κάνουμε ερωτήσεις πάνω στο κείμενο, δηλαδή ' που πάει η Μαρίνα?' 'τι είδε στο ποτάμι?' και σίγουρα έχουν 1-2 ασκήσεις είτε γλώσσα είτε μαθηματικά όχι και τα δυο σε ένα απόγευμα. επίσης μας ειπε εαν μπορούμε να τους πάρουμε ψευτικα νομίσματα ΕΥΡΟ γιατί απο Δευτέρα θα μάθουν τα χρηματα και την αξία τους !!!!!!!!!!!!!

στην γλώσσα είναι στο πορτοκαλί μέρος στο γράμμα Μ και στα μαθηματικά νομίζω στην 3η ενότητα! αυταα

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ήταν μες τη μαύρη αντίδραση μέχρι να κάτσει, μου 'βγαζε την ψυχούλα ώσπου άλλαξα τροπάριο κι αντί να του πηγαίνω κόντρα τον πήρα με το καλό κι έπιασε. Στο σχολείο τώρα: κάνουν από 3 μέχρι 5 φωτοτυπίες τη μέρα κι άλλες τόσες πάνω κάτω σπίτι. Ορθογραφία το στανταράκι μας είναι 20 λέξεις + προτάσεις + προσθέσεις και ανισότητες αυτά πιάνουν μια σελίδα τετραδίου με 3 στήλες. Στη γλώσσα είμαστε στο Κ στον κύριο με το καπέλο, Μαθηματικά στο μάθημα 15, στο εργασιών θέλουν 2 σελίδες για να τελειώσει και β' τεύχος δεν έχει έρθει ακόμα :evil:. Διαβαζει τις λέξεις που έχουν δουλέψει με ευκολία, τα μαθηματικά τα κάνει με ευχαρίστηση. Ξεχνάμε κάπως τους τόνους και μπερδεύουμε λίγο πότε πρέπει κεφαλαία. Μας παίρνει γύρω στη μια ώρα το διάβασμα. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη από όσα έχει καταφέρει ως τώρα. Κι η δασκάλα στην ενημέρωση μου είπε ότι τα πάει πολύ καλά, δεν έχει κανένα παράπονο. Δεν ξερω με το σύνολο του τμήματος τι γίνεται, αν δηλ. είναι πίσω στη γλώσσα γιατί έτσι προχωράει η δασκάλα ή αν το τμήμα δεν τραβάει ιδιαίτερα. Αυτά κι από μας :roll:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ορθογραφία το στανταράκι μας είναι 20 λέξεις + προτάσεις + προσθέσεις και ανισότητες αυτά πιάνουν μια σελίδα τετραδίου με 3 στήλες.
:shock::shock::shock:Ελινακι για να καταλαβω ΚΑΘΕ μερα τους βαζει ολα αυτα για ορθογραφια, ρε κοριτσια λιγο υπερβολικο δεν ειναι?

 

Εμεις ειμαστε καλυτερα απο την αρχη εχει καταλαβει οτι πρεπει να διαβασουμε και δεν γκρινιαζει τοσο.Διαβαζει κανονικα τη δυσκολευουν ομως τα στ,σπ κλπ.Στην ορθογραφια ξεχναει τους τονους τις περισσοτερες φορες.Κανουν την περισσοτερη δουλεια στο σχολειο στο σπιτι κανα μισαωρο κι εμεις εκτος ΣΚ που βαζει περισσοτερα και λογικο ειναι.

Στα μαθηματικα τελειωσαμε το πρωτο τευχος εργασιων και κανουμε παλι φωτοτυπιες γιατι ουτε εμεις εχουμε δευτερο τευχος:evil:

Στη γλωσσα ειμαστε στο "Γατα και παπαγαλος".

Συναντηση για ενημερωση δεν καναμε ακομα :twisted: Τι περιμενει ηθελα να 'ξερα!

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα!

Εμείς είαστε στο Θ, στο θέατρο σκιών με τον Καραγκιόζη,

φαντάζομαι ότι αυτά τα τμήματα που προχωράνε γρήγορα, θα κάνουν μετά επαναλήψεις, ενώ όσοι πηγαίνουν πιο αργά, τα εμπεδώνουν ίσως καλύτερα,

οπότε δεν έχει καιμεγάλη σημασία τελικά.

 

MARGIO, μου φαίνεται παράξενο που δεν κάνατε συνάντηση με την δασκάλα ακόμη, σε μας εκτός την πρώτη συνάντηση στην αρχή με όλους τους γονείς,

γίνεται και κάθε μήνα μία προσωπική ενημέρωση στον κάθε ένα ξεχωριστά για την μέχρι τώρα πορεία του παιδιού-ως τώρα κάναμε δύο.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα ακόμα δεν έχουμε πάρει!!!

Πόσες φορές την εβδομάδα κάνουν Αγγλικά στο σχολείο τα δικά σας???

Σας φέρνουν τίποτα από αυτά στο σπίτι???

Εμείς είμαστε στο Θ και στα μαθηματικά στις ανισότητες.

Τις καθημερινές έχουμε ανάγνωση από το βιβλίο και 3-4 λέξεις ορθογραφία από αυτό το κείμενο, και 1-2 φωτοτυπίες με ασκήσεις στη γλώσσα ή αντιγραφή 2-3 προτάσεις και 1 φωτοτυπία με ασκήσεις στα μαθηματικά. Αυτά μας παίρνουν 1 ώρα περίπου το απόγευμα. Το ΣΚ έχουμε λίγα παραπάνω (1μιση ώρα). Και ο δικός μου συχνά ξεχνάει τους τόνους..

Πως βαθμολογούν οι δασκάλες σας ???

Εμάς σε κάθε γραπτό έχει ή Μπράβο ή Άριστα (με ή χωρίς θαυμαστικά) και πάντα με μικρά αυτοκόλλητα ή σφραγιδούλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock:Ελινακι για να καταλαβω ΚΑΘΕ μερα τους βαζει ολα αυτα για ορθογραφια, ρε κοριτσια λιγο υπερβολικο δεν ειναι?

 

[color=DarkRed

 

oh yes Μαριώ κάθε μέρα! και στη συνάντηση μας είπε ότι όσο προχωράνε θα αυξάνονται οι λέξεις και μπορεί να γράφουν και 50 λέξεις τη φορά, από το παπί μέχρι του μαθηματος που βρίσκονται. Κοίταξε, και μένα από τη μια μου φαίνονται αρκετές από την άλλη, έχοντας ακούσει από τους γονείς της περσινής πρώτης που είχε, τα καλύτερα και πόσο πετάνε φέτος στη δευτέρα, είπα ότι ξέρει τι κάνει. Σήμερα, σε μια φίλη που το παιδάκι της κομπιάζει λίγο στην ανάγνωση, είπε ότι μέχρι και 10 φορές να τα διαβάζουν ώστε να έχουν ευχέρεια.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα ακόμα δεν έχουμε πάρει!!!

Γιατί άραγε; τι σας λένε;

 

Πόσες φορές την εβδομάδα κάνουν Αγγλικά στο σχολείο τα δικά σας???

2 φορές

 

Σας φέρνουν τίποτα από αυτά στο σπίτι???

μας ένημέρωσαν ότι στα αγγλικά όλη η δουλειά γίνεται προφορικά μια και δεν ξερουν να γράφουν.

Εμείς είμαστε στο Θ και στα μαθηματικά στις ανισότητες.

Τις καθημερινές έχουμε ανάγνωση από το βιβλίο και 3-4 λέξεις ορθογραφία από αυτό το κείμενο, και 1-2 φωτοτυπίες με ασκήσεις στη γλώσσα ή αντιγραφή 2-3 προτάσεις και 1 φωτοτυπία με ασκήσεις στα μαθηματικά. Αυτά μας παίρνουν 1 ώρα περίπου το απόγευμα. Το ΣΚ έχουμε λίγα παραπάνω (1μιση ώρα). Και ο δικός μου συχνά ξεχνάει τους τόνους..

Πως βαθμολογούν οι δασκάλες σας ???

Εμάς σε κάθε γραπτό έχει ή Μπράβο ή Άριστα (με ή χωρίς θαυμαστικά) και πάντα με μικρά αυτοκόλλητα ή σφραγιδούλες

Και μας μια από τα ίδια.το άριστα μου είπε ο δικός μου είναι ανώτερο από το μπράβο:P και έχω δει και Α΄΄

 

Το ΣΚ έχουμε πάντα πολλή δουλειά, κολάζ, φωτοτυπίες κι άγιος ο Θεός!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

oh yes Μαριώ κάθε μέρα! και στη συνάντηση μας είπε ότι όσο προχωράνε θα αυξάνονται οι λέξεις και μπορεί να γράφουν και 50 λέξεις τη φορά, από το παπί μέχρι του μαθηματος που βρίσκονται. Κοίταξε, και μένα από τη μια μου φαίνονται αρκετές από την άλλη, έχοντας ακούσει από τους γονείς της περσινής πρώτης που είχε, τα καλύτερα και πόσο πετάνε φέτος στη δευτέρα, είπα ότι ξέρει τι κάνει. Σήμερα, σε μια φίλη που το παιδάκι της κομπιάζει λίγο στην ανάγνωση, είπε ότι μέχρι και 10 φορές να τα διαβάζουν ώστε να έχουν ευχέρεια.

 

παιδιά εμείς Σ/Κ ήμαστε αρκετά χαλαροί....

βασικά η ορθογραφία πλέον είναι προτάσεις όπου επαναλαμβάνονται κάποιες λέξεις....

σε εμάς κάθε μέρα έχουν για ορθογραφία από 1 ή 2 νέες λέξεις αλλά την επομένη τους βάζει να γράψουν προτάσεις με τις προηγούμενες συν τις καινούριες...

εννοείται ότι εγώ κάθε μέρα δεν του βάζω να ξαναγράψει το παπί κ.τ.λ...απλά γράφουμε τις καινούριες μέχρι να τις γράψει σωστά και ελέγχω που έχει και εάν έχει κάνει λάθος, οπότε του ξαναλέω να γράψει αν τυχόν έχει κάποια λάθη..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

oh yes Μαριώ κάθε μέρα! και στη συνάντηση μας είπε ότι όσο προχωράνε θα αυξάνονται οι λέξεις και μπορεί να γράφουν και 50 λέξεις τη φορά, από το παπί μέχρι του μαθηματος που βρίσκονται. Κοίταξε, και μένα από τη μια μου φαίνονται αρκετές από την άλλη, έχοντας ακούσει από τους γονείς της περσινής πρώτης που είχε, τα καλύτερα και πόσο πετάνε φέτος στη δευτέρα, είπα ότι ξέρει τι κάνει. Σήμερα, σε μια φίλη που το παιδάκι της κομπιάζει λίγο στην ανάγνωση, είπε ότι μέχρι και 10 φορές να τα διαβάζουν ώστε να έχουν ευχέρεια.

 

Εμενα εξακολουθει να μου φαινεται υπερβολικο παντως.Εμας μια μερα τους εβαλε 20 λεξεις και ο ανιψιος μου (ειναι στην ιδια ταξη με την κορη μου) δεν τα καταφερε πολυ καλα και η δασκαλα ειπε δεν πειραζει ημουν κι εγω λιγο υπερβολικη να βαλω 20 λεξεις μαζεμενες μονο τα μισα παιδια δεν κανανε κανενα λαθος.Τελος παντων εγω εχω καταλαβει οτι ο καθε δασκαλος εχει την τακτικη του εμεις το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να ακολουθουμε τους ρυθμους του.

Κι εμας 10 φορες μας ειπε αναγνωση.Αυτο μου το ειπε η κορη μου οταν σταματησαμε την τριτη φορα οταν ειδα οτι το ελεγε χωρις προβλημα και μου λεει μαμα η κυρια ειπε να το διαβαζουμε 10 φορες. Γι αυτο λεω γιατι δεν μας φωναζει να μας πει 5 πραγματα να ξερουμε κι εμεις τι να κανουμε?

Ας πουμε στα μαθηματικα οταν εχει 6+...=10 πως να της το εξηγησω?Θα ηθελα να μου πει αυτη τον τροπο της μη λεω αλλα εγω και αλλα αυτη και το μπερδευουμε το παιδι.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας 10 φορες μας ειπε αναγνωση.Αυτο μου το ειπε η κορη μου οταν σταματησαμε την τριτη φορα οταν ειδα οτι το ελεγε χωρις προβλημα και μου λεει μαμα η κυρια ειπε να το διαβαζουμε 10 φορες. Γι αυτο λεω γιατι δεν μας φωναζει να μας πει 5 πραγματα να ξερουμε κι εμεις τι να κανουμε?

 

Το να διαβάζουν κάτι που διαβάζουν καλά 10 φορές προσωπικά αλλά και μιλώντας και με άλλες νυν και πρώην πρωτακιομαμάδες:D μου φαίνεται υπερβολικό και ανούσιο...

καλέ σα τιμωρία μου φαίνεται κάτι τέτοιο...

Ας πουμε στα μαθηματικα οταν εχει 6+...=10 πως να της το εξηγησω?Θα ηθελα να μου πει αυτη τον τροπο της μη λεω αλλα εγω και αλλα αυτη και το μπερδευουμε το παιδι.

 

επειδή και εμείς έχουμε τέτοιου είδους ασκήσεις, έχω καταλάβει ότι τους τα εξηγεί στο σχολείο πολύ καλά...δηλ. δεν χρειάζεται να του εξηγήσω εγώ κάτι παραιτέρω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι λέτε;

σιγά μην κάτσουμε να διαβάσουμε 10 φορές το μάθημα ή να γράψουμε 20 λέξεις καθημερινά, και μάλιστα τις ίδιες από την αρχή της χρονιάς (δηλ. κάθεστε και γράφετε κάθε μέρα το παπί;)

από ένα σημείο και μετά είναι και υπερβολή και βαρετό

(ή υπερβολικά βαρετό)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

 

 

καλέ σα τιμωρία μου φαίνεται κάτι τέτοιο...

 

 

 

αυτό ακριβώς

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Dalia, το είδα και συμφωνώ!

 

Πάντως, τα παιδιά μου θα αρνούνταν να γράψουν κάθε μέρα τα ίδια,

θα μου έλεγαν ''το έμαθα πια, δεν το καταλαβαίνεις;''

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...