Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πυρετός


Elenia

Recommended Posts

Θα ήθελα παρακαλώ να σας ρωτήσω κάτι. Σήμερα η μικρή μου ανέβασε πυρετό 38c :cry::cry:

Από καιρό η μύτη της ήτανε μπουκωμένη, κάτι ο γιός μου με τις ιώσεις, τελικά μας αρρώστησε. Της ρίχνω τακτικότατα στην μύτη clinofar.

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να τις δίνω και χαμομήλι ή νερό, θηλάζει αποκλειστικά. Αν όχι, να τις δίνω πιο συχνά γάλα; Δεν υπάρχει φόβος αφυδάτωσης ή αρκεί το μητρικό γάλα;

Αν έχετε βέβαια να προσθέσετε και κάτι, ευπρόσδεκτο…

Ευχαριστώ

 

ελένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελένη μου καλησπέρα και χίλια περαστικά στο μικρούλι σου. Όλα θα πάνε καλά γιατί το γάλα σου - που ήδη έχει πάρει - θα τη βοηθήσει να αναρρώσει πολύ γρηγορότερα.

 

Από ένστικτο και μόνο, θα έλεγα οτι είναι προτιμότερο να θηλάζεις αποκλειστικά. Σκέφτομαι οτι μια και ήδη ταλαιπωρείται, η προσθήκη μιας νέας γεύσης μπορεί να την κουράσει ακόμα περισσότερο. Και πάλι, αυτό είναι το δικό μου ένστικτο. Ο/η παιδίατρος σου, τι προτείνει;

 

Θα σας σκέφτομαι.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Την γιατρό δεν την ρώτησα σχετικά με το αν πρέπει να της δώσω χαμομήλι ή όχι, διότι γνωρίζω από παλαιότερη κουβέντα μας ότι δεν τα θεωρεί απαραίτητα (η ερώτηση τότε ήταν για τους κολικούς). Βέβαια δεν την είχα ρωτήσει αν τυχών αρρώσταινε τότε τι θα έπρεπε να κάνω…

Εγώ όμως τώρα της δίνω συχνά γάλα και αυτή το δέχεται. Άρα ακολουθώ το τι ζητάει η μικρή. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να της δώσω και παραπάνω υγρά, εκτός από το γάλα μου…

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου…

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ τώρα είδα ότι γέννησες.

Να σου ζήσει το μικρούλι μικρούλι μωράκι σου :D:D:D

Εύχομαι και όλα να πάνε καλά με τον θηλασμό…

έτσι και αλλιώς εδώ έχουμε τους ειδικούς… :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως τώρα της δίνω συχνά γάλα και αυτή το δέχεται. Άρα ακολουθώ το τι ζητάει η μικρή. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να της δώσω και παραπάνω υγρά, εκτός από το γάλα μου…

 

Όπως λέει και η Αγλαΐα, αν έπρεπε να δώσεις χαμομήλι στο μωρό, το ένα στήθος θα έβγαζε χαμομήλι...

 

Πολύ καλά κάνεις που την θηλάζεις πιο συχνά, συνέχισε έτσι :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως λέει και η Αγλαΐα, αν έπρεπε να δώσεις χαμομήλι στο μωρό, το ένα στήθος θα έβγαζε χαμομήλι...

 

Πολύ καλά κάνεις που την θηλάζεις πιο συχνά, συνέχισε έτσι

 

:wink:

 

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να της δώσω και παραπάνω υγρά, εκτός από το γάλα μου…

 

Κι εγώ συμφωνώ! Απλά ίσως θα ήταν καλή ιδέα να προσέξεις περισσότερο να παίρνεις αρκετά υγρά εσύ. Για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα της λείψουν!

.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές Ελένη μου :)

 

Πώς είναι η μικρούλα σήμερα; Υποχώρησε λίγο ο πυρετός;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο βράδυ Ηρώ. Είχε πυρετό περίπου 39,5c και δυσκολεύτηκα τρομερά να της δώσω depon, το έφτυνε. Τελικά όσο πήρε δεν της έριξε τον πυρετό σε ικανοποιητικά επίπεδα. Το πρωί στις 8:30 είχε 38,5c. Της δώσαμε πάλι depon, τα καταφέραμε καλύτερα από εχτές. Της έπεσε στα 37 και κάτι. Τώρα κοιμάται. Ευτυχώς τρώει.

Για να δούμε πως θα πάει η ημέρα.

Ηρώ και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

 

ελένη love-smiley-009.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...