Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ριγανελαιο και θηλασμος;


mama1

Recommended Posts

καλησπέρα σας! εχω μια απορία σχετικά με το ριγανέλαιο...ειμαι κρυωμενη εδω και 2-3 μερες και δεν εχω παρει φαρμακα, προσπαθω να το πολεμησω με 'φυσικες μεθοδους' (τσάι, πρόπολη, φυτικό σιρόπι με πρόπολη) και μου συνέστησαν να πάρω ριγανέλαιο (είναι έλαιο oreganum oil λέγεται)

Βάζεις 2-3 σταγονες στο τσαι σου 2-3 φορες τη μερα και υποτιθεται σου περναει αμεσως...πηρα να το δοκιμάσω (μυρίζει πολυ εντονα και ειναι ικανο και μονο αν το εισπνεύσω να μου ανοιξη τη μυτη!) και εκανα μια αναζητηση να δω αν παρουσιάζει καμμια 'επιπλοκη' στο θέμα του θηλασμού (θηλάζω αποκλειστικά των 4,5 μηνών γιο μου) αλλα δεν εμφανίζει κάτι (τουλάχιστον δεν λέει αν αντεδείκνυται στο θηλασμό, μόνο για τις έγκυες λέει, οτι καλό ειναι αποφεύγουν τη συχνή χρήση γιατι εμποδίζει την απορόφηση σιδήρου).

Γνωρίζεται κάτι σχετικά με το θέμα; ή αν οχι, καποια αλλη ευκολη και ακίνδυνη λύση να μου περάσει το κρύωμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η ριγανη, μου ειχε πει η συμβουλος θηλασμου, οτι μειωνει το γαλα. το ιδιο και το φασκομηλο, ενημερωτικα:)

αν εχεις και βηχα μπορεις να δοκιμασεις κρεμμυδοζουμο ή να βρασεις ενα λεμονι για 5 λεπτα, να το αναμιξεις με μελι κ να πιεις αυτο το (αηδια:lol:) σιροπι 1-2 φορες την ημερα. υπαρχει καπου κ ενα τοπικ στο φορουμ με 'πρακτικα' για κρυωματα κ τετοια, για κοιτα:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81651&highlight=%E3%E9%E1%F4%F1%EF%F3%EF%F6%E9%E1

α, στη θεση σου, αν ειχα μπουκωμα στη μυτη, θα εκανα ο,τι εκανα κ στη μικρη, θα εβγαζα λιγο γαλα (μου) και θα το εκανα ορο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...