Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

διαγνώσθηκε με αλεργικό άσθμα

το παιδί σου είχε αυτό το πράγμα (γιατί αυτό είναι άσθμα):

''τα ασθματικά άτομα έχουν ευαίσθητους αεραγωγούς, οι οποίοι στενεύουν όταν ερεθιστούν από έντονες μυρωδιές, καπνό και κρύο αέρα ή ουσίες που προκαλούν αλλεργία. Η αναπνοή τότε γίνεται δύσκολη και είναι σαν να προσπαθούν να πάρουν αναπνοή μέσα από καλαμάκι. Εκτός από την δύσπνοια, τα συμπτώματα του άσθματος περιλαμβάνουν βήχα, βάρος στο στήθος, σφύριγμα της αναπνοής και λαχάνιασμα και οφείλονται στο ότι οι βρόγχοι στενεύουν, αντιδρώντας σε ερεθίσματα από το περιβάλλον. «Οι βρόγχοι στενεύουν για δύο λόγους: Αφενός εξαιτίας της σύσπαση των μυών που μοιάζουν με δακτυλίδια, οι οποίοι βρίσκονται γύρω από τους βρόγχους. Αφετέρου από την διόγκωση (πρήξιμο) του τοιχώματός τους που οφείλεται σε φλεγμονή» ''

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι από τους λίγους που μέχρι στιγμής έχω εκφράσει την ίδια άποψη, θα σε παρακαλούσα να μας πεις και συ τι σε ξινίζει στην ομοιοπαθητική

 

α και ευχαριστούμε για την πρόταση του βιβλίου

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν δουλεύει - είναι πιθάνο - αφού άλλωστε δεν έχω αποδείξεις για το αντίθετο αλλά δεν έχω αποδείξεις ούτε και το ότι δουλεύει

(στο βιβλίο εξηγεί πως θα μπορούσε να μετρηθεί αυτό μέσα από κλινικές μελέτες).

 

Προσωπικά με ξινίζει η επιστημοφανης (για μενα) επεξήγηση στην οποία βασίζεται ότι το "νερό έχει μνήμη" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Μου ακυρώνει όλες τις γνώσης ηλεκτροχημείας /χημείας του νερού που έχω. Έχει μια καλή περιγραφή των επιστημονικών δημοσιεύσεων στο http://en.wikipedia.org/wiki/Water_memory

και τελιώνει με το πόρισμα της τελευταίας επιστημονικής έρευνας του 2005 που λέει:

Research published in 2005 on hydrogen bond network dynamics in water showed that "liquid water essentially loses the memory of persistent correlations in its structure" within fifty millionths of a nanosecond.[6]

Link to comment
Share on other sites

το παιδί σου είχε αυτό το πράγμα (γιατί αυτό είναι άσθμα):

''τα ασθματικά άτομα έχουν ευαίσθητους αεραγωγούς, οι οποίοι στενεύουν όταν ερεθιστούν από έντονες μυρωδιές, καπνό και κρύο αέρα ή ουσίες που προκαλούν αλλεργία. Η αναπνοή τότε γίνεται δύσκολη και είναι σαν να προσπαθούν να πάρουν αναπνοή μέσα από καλαμάκι. Εκτός από την δύσπνοια, τα συμπτώματα του άσθματος περιλαμβάνουν βήχα, βάρος στο στήθος, σφύριγμα της αναπνοής και λαχάνιασμα και οφείλονται στο ότι οι βρόγχοι στενεύουν, αντιδρώντας σε ερεθίσματα από το περιβάλλον. «Οι βρόγχοι στενεύουν για δύο λόγους: Αφενός εξαιτίας της σύσπαση των μυών που μοιάζουν με δακτυλίδια, οι οποίοι βρίσκονται γύρω από τους βρόγχους. Αφετέρου από την διόγκωση (πρήξιμο) του τοιχώματός τους που οφείλεται σε φλεγμονή» ''

Λες να μην ξέρω τί είχε το παιδί μου και ποιά ήταν τα συμπτώματα;;; Το θέμα είναι ότι η αγωγή που μας έδινε ο κλασικός παιδίατρος ήταν αυτή που προείπα (και χωρίς αποτέλεσμα) και μετά την Ομοιοπαθητική αγωγή, ούτε κρίσεις άθματος ούτε ενδείξεις αλλεργικής προδιάθεσης(αυτό δείχνει η ανοσοσφαιρίνη IgE και γι αυτό την παρακοουθούσαμε ούτως ή άλλως) στις εξετάσεις αίματος.

Ξαναρωτάω: είναι αυτό placebo;;;

Κι επίσης, καλά εγώ που είμαι αστοιχείωτη, η μικροβιολόγος κι αυτή άσχετη είναι;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν δουλεύει - είναι πιθάνο - αφού άλλωστε δεν έχω αποδείξεις για το αντίθετο αλλά δεν έχω αποδείξεις ούτε και το ότι δουλεύει

(στο βιβλίο εξηγεί πως θα μπορούσε να μετρηθεί αυτό μέσα από κλινικές μελέτες).

 

Προσωπικά με ξινίζει η επιστημοφανης (για μενα) επεξήγηση στην οποία βασίζεται ότι το "νερό έχει μνήμη" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Μου ακυρώνει όλες τις γνώσης ηλεκτροχημείας /χημείας του νερού που έχω. Έχει μια καλή περιγραφή των επιστημονικών δημοσιεύσεων στο http://en.wikipedia.org/wiki/Water_memory

και τελιώνει με το πόρισμα της τελευταίας επιστημονικής έρευνας του 2005 που λέει:

Research published in 2005 on hydrogen bond network dynamics in water showed that "liquid water essentially loses the memory of persistent correlations in its structure" within fifty millionths of a nanosecond.[6]

:)Δηλώνω αναρμόδια για να κρίνω τα παραπάνω, κλασική τριτοδεσμίτισα γαρ, αλλά θα τα διαβάσω και θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.

Αυτό που σίγουρα συγκρατώ είναι ότι οι επιστημονικές έρευνες δεν γίνονται πάντα με σκοπό την πρόοδο της επιστήμης, αλλά τέτοιου είδους έρευνες θα βρει κανείς και στο ένα στρατόπεδο και στο άλλο και παρ' όλο που πολλές έρευνες χρηματοδοτούνται από τις φαρμακευτικές εταιρείες δεν απορρίπτουμε συλλήβδην τους κλασικούς γιατρούς, έτσι δεν είναι; Ο Benveniste διεξήγαγε μια έρευνα που χρηματοδοτούσε μια φαρμακευτική εταιρεία, αυτό δεν αναιρεί την αποτελεσματικότητα της Ομοιοπαθητικής, απλά χαρακτηρίζει τον ίδιο ως κακό επιστήμονα. Το ίδιο θα συνέβαινε κι αν προσπαθούσε να αποδείξει μια θεωρία της κλασικής ιατρικής...

Ένα περιστατικό κακού επιστήμονα δεν μπορεί να χαρακτηρίζει ολόκληρο κλάδο και μια θεωρία μπορεί να αποδειχτεί και 300 και 500 χρόνια μετά την διατύπωσή της... κι όμως γυρίζει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oύτε "σύμπτωση" μπορεί να ήταν,

ούτε "ούτως ή άλλως θα κοβόταν"

ούτε η "ιδέα" μου!!!!!!

το φαινόμενο πλασέμπο (με έρευνες και όχι με ότι μου πε η γειτόνισα) είναι ισχυρότερο στα παιδιά: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504483/?tool=pmcentrez

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω μαγικές ιδιότητες αφού μου πέρασε η μαστίτιδα με πυρετό 40 σε μισή ώρα μόνο με το ομοιοπαθητικό....α για στάσου η γυναικολόγος μου είπε να πάρω αντιβίωση αλλά προτίμησα να δώσω μια ευκαιρία πρώτα στο εντελώς ακίνδυνο ομοιοπαθητικό φάρμακο!

Τι διαβολικη συμπτωση!! Κι εγω αντιμετωπισα μαστιτιδα μεσα σε μια μολις μερα με ομοιοπαθητικο χαπι, τη στιγμη που η μονη προταση απο τη συμβατικη ιατρικη ηταν 10ημερα αντιβιωση!!!

Η θεραπεια μωρων και παιδιων με την ομοιοπαθητικη(που ουτε ξερουν φυσικα τι τους δινεις εκεινη την ωρα) ειναι η αποδειξη οτι δεν προκειται για placebo φυσικα!!

Επισης μπορει μηπως η φιλη μας να μας εξηγησει πως μπορει να ειναι placebo και στα ζωα(αφου υπαρχει και κτηνιατρικη ομοιοπαθητικη)??

Παντως, placebo-ξεplacebo εγω ξερω οτι οι αντιβιωσεις εχουν χρονια να επισκεφτουν το κατωφλι μας...αυτο δεν ειναι το ζητουμενο εξαλλου??

Εκτος κι αν καποιος γουσταρει να κατεβασει τρελη χημεια....;)

Link to comment
Share on other sites

το φαινόμενο πλασέμπο (με έρευνες και όχι με ότι μου πε η γειτόνισα) είναι ισχυρότερο στα παιδιά: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504483/?tool=pmcentrez

Ε, όχι στα παιδιά γενικά!!!

Children with drug-resistant partial epilepsy

Στα παιδιά με μερική επιληψία ανθεκτική στα φάρμακα, για να ακριβολογούμε και να θυμίσω ότι μια έρευνα=καμμία έρευνα

Link to comment
Share on other sites

Παντως, placebo-ξεplacebo εγω ξερω οτι οι αντιβιωσεις εχουν χρονια να επισκεφτουν το κατωφλι μας...αυτο δεν ειναι το ζητουμενο εξαλλου??

Εκτος κι αν καποιος γουσταρει να κατεβασει τρελη χημεια....:wink: __________________

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό που έψαχνα!!! Ρίξτε μια ματιά σ' αυτό:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/eugene-trivizas.html

... Αυτό είναι η φαντασία, η ικανότητα να φανταζόμαστε το ανύπακρτο. Η διαδικασία να σχηματίζουμε στο νου μας εικόνες ή ιδέες πέρα από την εμπειρική πραγματικότητα. Και αυτή η ικανότητα έχει άμεση σχέση με την επίλυση προβλημάτων και την επιστημονική σκέψη. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η επίλυση προβλημάτων και η επιστημονική πρόοδος δεν είναι τίποτα άλλο από εφαρμοσμένη φαντασία. Ο George Bernard Shaw, το εκφράζει απλά και περιεκτικά σε μία μόνο φράση: "η φαντασία είναι η αφετηρία της δημιουργίας" ... Πρέπει να λοιπόν να καταλάβουμε ότι δεν είναι η γνώση εκείνο που πυροδοτεί την πρόοδο, είναι η φαντασία. Η γνώση είναι στατική, η φαντασία δυναμική. Η φαντασία είναι ο μαιευτήρας της επιστημονικής προόδου, ο προθάλαμος της κάθε νέας πραγματικότητας. Εξ'ού και η ρήση του Αίνστάιν, "η φαντασία είναι σπουδαιότερο εφόδιο από τη γνώση επειδή η γνώση περιορίζεται σε αυτό που καταλαβαίνουμε μια δεδομένη, μια συγκεκριμένη ιστορική στιγμή, ενώ η φαντασία αγκαλιάζει όλα αυτά που θα κατανοήσουμε και θα γνωρίσουμε στο μέλλον"...
Link to comment
Share on other sites

Παντως, placebo-ξεplacebo εγω ξερω οτι οι αντιβιωσεις εχουν χρονια να επισκεφτουν το κατωφλι μας...αυτο δεν ειναι το ζητουμενο εξαλλου??

Εκτος κι αν καποιος γουσταρει να κατεβασει τρελη χημεια....;)

 

 

 

συμφωνω απόλυτα !!!!! οσο για την χημεια ..γουστα ειναι αυτα περι ορεξεως....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:) Ο Benveniste διεξήγαγε μια έρευνα που χρηματοδοτούσε μια φαρμακευτική εταιρεία, αυτό δεν αναιρεί την αποτελεσματικότητα της Ομοιοπαθητικής, απλά χαρακτηρίζει τον ίδιο ως κακό επιστήμονα. Το ίδιο θα συνέβαινε κι αν προσπαθούσε να αποδείξει μια θεωρία της κλασικής ιατρικής...

Ένα περιστατικό κακού επιστήμονα δεν μπορεί να χαρακτηρίζει ολόκληρο κλάδο και μια θεωρία μπορεί να αποδειχτεί και 300 και 500 χρόνια μετά την διατύπωσή της... κι όμως γυρίζει!!!

Σε αυτό συμφωνώ και δεν στέκομαι στις έρευνες του συγκεκριμένου.

Απλώς δεν μπορω προς το παρόν "να αποδεκτώ" τους λόγους για τους οποίους υποτίθεται ότι αυτά τα φάρμακα (της ομοιοπαθητικής δουλεύουν).

Θα ένιωθα όμως άνετα να την δοκιμάσω χωρίς να ξέρω τους λόγους αν ήξερα ότι είχαν γίνει συστηματικές κλινικές μελέτες που να αποκλείουν το placebo και άλλα effects. Από ότι έχω διαβάσει η μορφή με την οποία θα μπορούσαν να γίνουν αυτές οι μελέτες είναι ασύμβατοι με την ομοιοπαθητική η οποία εξατομικεύει την θεραπεία. Οπότε ξαναγυρνάμε στο σημείο μηδέν. Δεν την αφορίζω αλλά είναι εντελώς αντίθετη στην λογική μου.

Υπάρχει επίσης και η εξήγηση (στο βιβλίο) ότι αν δεν δώσεις κανένα φάρμακο η "αρώστια" θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει. Το πιστεύω αυτό και το εφαρμόζω με τα παιδιά μου, αφού έδωσα και εγώ singulaire και διαφορα εισπνόμενα αποφάσισα να μην δίνω τίποτα εκτος από φυσιολογικό ορό και αντιβίωση αν είναι άκρως απαραίτητο. Νομίζω είναι καλύτερα έτσι αν και δεν παινευόμαστε για την υγεία μας ....

Link to comment
Share on other sites

λιγα λογια για την ομοιοπαθητικη..

Γράφει η Ναταλία Πριάχινα

Γενικός Ιατρός - Ομοιοπαθητικός

Ο μεγαλύτερος σύμμαχος του ανθρώπου εναντίον των παθογόνων παραγόντων του περιβάλλοντός είναι ο ίδιος ο οργανισμός του. Ο οργανισμός είναι ένα τέλειο αυτοθεραπευόμενο σύστημα, που έχει το σκοπό να διατηρεί την υγεία. Για κάθε παθογόνο εξωτερικό παράγοντα έχει ένα τέλειο σύστημα απόκρουσης. Ο οργανισμός με το αμυντικό του σύστημα παρουσιάζει τα συμπτώματα προσπαθώντας να αυτοθεραπεύσει την νόσο. Παράδειγμα: ανεβάζει πυρετό για να σταματήσει την ανάπτυξη μικροβίων ή ιών (γιʼαυτό δεν πρέπει να παίρνουμε ακαταλόγιστα τα αντιπυρετικά αν ο πυρετός δεν ανεβεί υπερβολικά (πάνω από 38,5 C ) ή δεν προκαλεί έντονη κακουχία), παρουσιάζει πόνο σε κάποιο μέρος του σώματος για να περιορίσουμε την χρήση του, να μειώσουμε την καταπόνησή του.

 

Η ομοιοπαθητική μελετά λεπτομερώς το κύριο σύμπτωμά του ασθενή, τις δευτερεύουσες ενοχλήσεις, τον ύπνο, την διατροφή, τον ψυχισμό, της φοβίες κτλ. Από αυτή τη μελέτη βγαίνει εικόνα μίας ουσίας που στην λήψη της θα προκαλούσε παρόμοια συμπτώματα, αλλά στην απειροελάχιστη δόση επεξεργασμένη σαν ομοιοπαθητικό φάρμακο δίνει ώση στο ναρκωμένο αμυντικό μηχανισμό και το κάνει να αντιδράσει θεραπεύοντας τη νόσο.

Το φάρμακο δεν δρα στο χημικό επίπεδο και γιʼαυτό στερείται παρενεργειών.

Το ομοιοπαθητικό φάρμακο θα δράσει

• άμεσα σε ένα οξύ πρόβλημα,

• θα χρειαστεί ένα εύλογο χρονικό διάστημα σʼένα χρόνιο πρόβλημα για να ξαναρχίσει ο οργανισμός να λειτουργεί φυσιολογικά,

• προληπτικά—επειδή το καλό επίπεδο υγείας, καλή άμυνα του οργανισμού θα του επιτρέπουν να κρατάει τους παθογόνους παράγοντες υπό έλεγχο. Πχ. Ζούμε σʼένα περιβάλλον με τα ίδια για όλους μικρόβια—δεν μπορούμε να το αποστειρώσουμε. Στο στόμα του καθενός υπάρχουν μικρόβια αμυγδαλίτιδας ή και φυματίωσης, και όμως μερικοί αρρωσταίνουν ενώ άλλοί όχι. Η ομοιοπαθητική βελτιώνει το επίπεδο υγείας, ενισχύει την άμυνα του οργανισμού και τον καθιστά απρόσβλητο από τα μικρόβια τα οποία θα συνεχίσουν την παρασιτική τους ζωή.

 

Η σημερινοί αλλοπαθητική ιατρική φροντίδα είναι τόσο κατακερματισμένη σε ειδικότητες και υποειδικότητες που δύσκολα αξιολογείται η συνολική πορεία της υγείας του, επειδή όταν ένας ασθενής παρουσιάζει καινούριο πρόβλημα αυτό θεωρείται άσχετο και τον παραπέμπουν στον ιατρό άλλης ειδικότητας. Η ομοιοπαθητική δεν χωρίζεται σε ειδικότητες ακόμη και αν οι ομοιοπαθητικοί ιατροί έχουν ειδικότητες της κλασσικής ιατρικής.

 

Ορισμός της θεραπείας στην ομοιοπαθητική δεν είναι απλά η μείωση των συμπτωμάτων ή αλλαγή κάποιων εργαστηριακών παραμέτρων, αλλά πλήρης σωματική, συναισθηματική και διανοητική ισορροπία. Η διακοπή της ομοιοπαθητικής αγωγής θα σημάνει την αποκατάσταση του ασθενούς και στα τρία επίπεδα, χωρίς τις περισσότερες φορές να χρειαστεί άλλη αγωγή.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αποσπασματα συνεντευξης του καρδιολόγου του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου, κ. Θανάση Δρίτσα

''...Δεν θα πρέπει να περιμένουμε τίποτε να αλλάξει από την πλευρά της Φαρμακοβιομηχανίας, οι άνθρωποι είναι έμποροι και προσπαθούν να πουλήσουν με κάθε δυνατό τρόπο χρησιμοποιώντας θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Δεν θα πρέπει να περιμένουμε να αποκτήσουν οι φαρμακοβιομηχανίες ηθική και δεοντολογία. Τα κράτη και οι λειτουργοί της υγείας πρέπει να μάθουν να αμύνονται και να προστατεύουν τον ασθενή και τον πολίτη.Το μεγάλο πρόβλημα είναι, ότι οι φαρμακευτικές πολυεθνικές π.χ. γίνονται χορηγοί σε προεκλογικές εκστρατείες πολιτικών, έτσι βοηθούν κάποιους να εκλέγονται και στη συνέχεια περιμένουν ανταπόδοση. Επίσης πολυεθνικές φαρμακευτικές γίνονται χορηγοί σε ερευνητικά προγράμματα κλινικών δοκιμών νέων φαρμάκων, φαρμακευτικές εταιρείες επιδοτούν τα ερευνητικά προγράμματα πανεπιστημιακών γιατρών παγκοσμίως, έτσι εξαγοράζονται συνειδήσεις σε πολλά επίπεδα. Ακόμη και διοικητικά συμβούλια -συντακτικές ομάδες επιστημονικών ιατρικών περιοδικών με διεθνή εμβέλεια -αυτά που δημοσιεύουν την αφρόκρεμα των νέων κλινικών δεδομένων- έχει βρεθεί, ότι σχετίζονται με φαρμακευτικές εταιρείες.''

''...Το βέβαιο είναι, ότι η κοινωνία μας δεν προσπαθεί να βελτιώσει όλους αυτούς τους εξωτερικούς παράγοντες (το σύγχρονο άρρωστο γενικά περιβάλλον, τροφές φαρμακωμένες, νερό φαρμακωμένο, αύξηση ακτινοβολιών αλλά και ψυχοκοινωνικών παραμέτρων, όπως η διάλυση της οικογένειας, το αφόρητο εργασιακό στρες, η ανεργία, η έλλειψη κοινωνικής στήριξης, η επιδημία της κατάθλιψης), αλλά στρέφει τον πάσχοντα άνθρωπο προς την λήψη φαρμάκων και μηχανικών ιατρικών παρεμβάσεων. Δεν υπάρχει για παράδειγμα περίπτωση να επισκεφθεί κάποιος ένα ψυχίατρο και να μην του δώσει ο ψυχίατρος κάποιο φάρμακο. Δεν υπάρχει περίπτωση να επισκεφθεί προληπτικά κάποιος ασυμπτωματικος ασθενής έναν γιατρό και να μην υποβληθεί σε μυριάδες άχρηστες διαγνωστικές εξετάσεις-με μόνο κριτήριο την τρομολαγνεία.''

«Ε.Ε.»: Ποια είναι η άποψή σας για τις εναλλακτικές θεραπείες; Ομοιοπαθητική, Βελονισμό, Ρεφλεξολογία κ.ά.;

- Κάποιες από αυτές τις εναλλακτικές θεραπείες είναι ήδη αποδεκτές και διδάσκονται και σε πολλά ξένα πανεπιστήμια. Αρκεί να γνωρίζει κανείς την ποιότητα και την υπεύθυνη εκπαίδευση, που έχει κάνει όποιος εφαρμόζει εναλλακτικές θεραπείες. Πρέπει να προστατευόμαστε και από πιθανούς απατεώνες, που παρεπιδημούν ανησυχητικά μεταξύ μας περιφερόμενοι ως εναλλακτικοί.

 

«Ε.Ε.»: Πιστεύετε, ότι θα μπορούσαν να συνεργαστούν η Κλασική Ιατρική με τις εναλλακτικές θεραπείες;

- Νομίζω, ότι ο,τιδήποτε είναι προς το συμφέρον του ασθενούς πρέπει να γίνεται με προϋπόθεση την αντικειμενική πληροφόρηση και την ελεύθερη βούληση του ασθενούς. Όπου υπάρχουν ενδείξεις, ότι η εναλλακτική ιατρική βοηθάει, θα πρέπει η κλασική ιατρική να συνεργασθεί με την εναλλακτική.''

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Προβλήματα με το υπάρχον βιβλιάριο υγείας του παιδιού.

O Αντώνης Καφάτος, είναι ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης, Κλινική Προληπτικής Ιατρικής & Διατροφής

Το 2003 το υπουργείο Υγείας άλλαξε τις υπάρχουσες κατάλληλες καμπύλες ανάπτυξης των παιδιών με τελείως ακατάλληλες καμπύλες οι οποίες διατηρούνται μέχρι σήμερα.

Αυτές οι καμπύλες ανάπτυξης είναι ακατάλληλες γιατί έγιναν το 2001, όταν η επιδημία της παχυσαρκίας ήταν σε έξαρση. Το αποτέλεσμα ήταν να έχουν μετακινηθεί προς τα άνω και να αποκρύπτουν το πρόβλημα των υπέρβαρων και παχύσαρκων παιδιών, ενώ αντίθετα ψευδώς παρουσιάζουν μεγάλο ποσοστό παιδιών με ανεπαρκή ανάπτυξη. (Παιδιατρική, 2007; 70:70-74)

Οι καμπύλες αυτές ανάπτυξης παρόλα αυτά προωθήθηκαν και μπήκαν στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού με πρωτοβουλία της Αʼ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και της φαρμακευτικής εταιρείας που παράγει την αυξητική ορμόνη.

Οι καμπύλες αυτές συμβάλουν στο να αυξηθεί ο αριθμός των παιδιών που παίρνουν αυξητική ορμόνη την οποία πληρώνει το Υπουργείο Υγείας. Όταν ένα παιδί παίρνει για παράδειγμα αυξητική ορμόνη καθημερινά και για 6 χρόνια, απαιτούνται πάνω από 350,000 ευρώ. Εκτός όμως του τεράστιου οικονομικού κόστους, η ζημιά στην υγεία είναι ακόμη πιο σοβαρή, γιατί η αυξητική ορμόνη είναι καρκινογόνος ουσία....''

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ένιωθα όμως άνετα να την δοκιμάσω χωρίς να ξέρω τους λόγους αν ήξερα ότι είχαν γίνει συστηματικές κλινικές μελέτες που να αποκλείουν το placebo και άλλα effects. Από ότι έχω διαβάσει η μορφή με την οποία θα μπορούσαν να γίνουν αυτές οι μελέτες είναι ασύμβατοι με την ομοιοπαθητική η οποία εξατομικεύει την θεραπεία. Οπότε ξαναγυρνάμε στο σημείο μηδέν. Δεν την αφορίζω αλλά είναι εντελώς αντίθετη στην λογική μου.
Πώς θα μπορούσε να έχει placebo effect σε έναν επιφυλακτικό ασθενή; :D

Οπωσδήποτε δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς μας κάτι έξω από τη λογική του, συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό.

Παραμένει όμως γεγονός ότι η Ομοιοπαθητική ασκείται από επιστήμονες γιατρούς και διδάσκεται και στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο σε μεταπτυχιακό επίπεδο, οπότε δεν καταλαβαίνω την επιμονή αλλά και το ύφος της Μαριάλ ως προς την αποτελεσματικότητα ή όχι της Ομοιοπαθητικής:confused:

Link to comment
Share on other sites

το φαινόμενο πλασέμπο (με έρευνες και όχι με ότι μου πε η γειτόνισα) είναι ισχυρότερο στα παιδιά: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504483/?tool=pmcentrez

 

Είναι ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ τα λεφτά ΜΑΡΙΑΛ!!!!

Παίζονται απίστευτα συμφέροντα στις πλάτες μας!

 

Για φαντάσου τι θα γινόταν

εαν στρέφονταν όλοι προς την ομοιοπαθητική???...

 

Τι θα γίνονταν όλες αυτές οι φαρμακοβιομηχανίες?????

 

Εσύ είπες

"Εαν δεν στηρίξεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει"

 

ΞΥΠΝΑ!!!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ!!!

 

Και έναν μήνα να κάτσεις να ψάξεις στο διαδίκτυο

θα βρείς υπέρ και κατά της ομοιοπαθητικής!!

 

Εσύ βέβαια κοιτάς μόνο τα "κατά"...τα οποία είναι ολίγον φαντάσματα (πλασμένα απο την φαντασία!!)

 

Χαλάρωσε λιγάκι!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ εδω και μερες την συζήτηση δεν καταλαβαινώ τον λόγο διαμάχης πραγματικά , δεν καταλαβαίνω εξ αρχης γιατι η ανοιχτήκε το θέμα και με τοσο φανατισμό. Δεν είδα καμια απο τις κοπέλες που υποστηριζουν την ομοιπαθητικη να αναιρουν την κλασικη ιατρικη ή να θεωρουν την ομοιοπαθητικη πανακεια για ολα . Πάσχω απο χρόνια εκ γεννετης νοσο ακολουθω την κλασικη ιατρικη που μεχρι τωρα με εχει κρατησει ζωντανη όμως στην κορη μου οποτε χρειαστηκε το αντιμετωπισα με ομοιοπαθητικη που και αποτελεσματα ειχε και δεν την φορτωσα με φαρμακα αντιβιωσης κορτιζονες κλπ .Προσφατα που αντιμετωπισαμε ακομα ενα θεμα που με τιποτα δεν ηθελα να της δωσω τα συγκεκριμενα συμβατικα φαρμακα κλασικης ιατρικης για αλλη μια φορα το ξεπερασαμε με ενα μονο χαπακι το οποιο κοστιζε μολις 1 ευρω. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι τελικα placebo ή οχι με ενδιαφερει που βλεπω αποτελεσματα . Επισης οι ομοιοπαθητικοι ειναι γιατροι εχουν σπουδασει ιατρικη οπως ολοι οι υπολοιποι εχουν κανει ειδικοτητα, αγροτικο κλπ,κλπ δεν ειναι μαγοι με γιατροσοφια που θετουν σε κινδυνο την υγεια .

Link to comment
Share on other sites

Παντως, placebo-ξεplacebo εγω ξερω οτι οι αντιβιωσεις εχουν χρονια να επισκεφτουν το κατωφλι μας...αυτο δεν ειναι το ζητουμενο εξαλλου??

Εκτος κι αν καποιος γουσταρει να κατεβασει τρελη χημεια....;)

 

Κι εγώ που δεν έχω κάνει ομοιπαθητική και το ψάχνω, αυτό βλέπω.............placebo -ξεplacebo, αν το παιδί μου σταματήσει να υποφέρει με την ομοιπαθητική κι εγώ από τις αλλεργίες μου κλπ συναφή, ποσώς με ενδιαφέρει αν θεωρείται απάτη η ομοιπαθητική.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια (και αγορια!) συγγνωμη για τα κατεβατα,απλα ηθελα να παραθεσω μερικα μονο πραγματα για την κλασσικη ιατρικη και ποιους νομους πρεσβευουν ορισμενοι ιατροι..μπορω να προσθεσω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ακομα...

οσο για την ομοιοπαθητικη, εχω προσωπικες εμπειριες οπου οι περιπτωσεις μου αφορουν μωρα -κατω των 2 ετων-, χωρις να συμπεριλαβω και τις δικες μου. σιγουρα υπαρχουν και ''κομπογιαννιτες'' οπως υπαρχουν και σε ολους τους κλαδους.. αυτο δεν με κανει να αμφισβητω την αποτελεσματικοτητα της ομοιοπαθητικης ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ καθως και του αξιολογου παιδιατρου μου (5 ημερες την εβδομαδα,ραντεβου πρωι και απογευμα..μα καλα τοσοι γονεις γιατρευουν τα παιδια τους με placebo???? ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!)

αντιθετως αμβιφαλλω για την αξιοπιστια των κλασσικων ιατρων που εχουν φερει την ελλαδα δευτερη χωρα στην καταναλωση αντιβιωτικων,καταστρεφοντας το ανοσοποιητικο συστημα και συνεχιζοντας αυτον τον φαυλο κυκλο (αρρωστεια-αντιβιωση), που αποφερει πολλα δις στις φαρμακοβιομηχανιες..μπραβο τους!!(http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=282218&dt=06/08/2009)

 

δυστηχως το θεμα δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται καθως τα λεφτα των φαρμακοβιομηχανιων στηριζουν χωρες -για να μην πω ηπειρους-

 

το γεγονος οτι καποιους ανθρωπους δεν τους ''πιανει'' η ομοιοπαθητικη αφου εχουν εξασθενησει το ανοσοποιητικο τους συστημα και φορτωσει τον οργανισμο τους με τονους χημικων, δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστη επιστημη..αντιθετως αμφιβαλλω για την αξιοπιστια πολλων ιατρων κλασσικης ιατρικης που συνεχιζουν να μας θεωρουν πειραματoζωα..

 

αναρωτιεμαι ποια ιατρικη εχει χασει την αξιοπιστια της τελικα...:?:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το πως δρουν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα υπάρχει στο βιβλίο του κ. Βυθούλκα αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάτσω να αντιγράφω σελίδες ούτε να προσπαθώ να αποδείξω κάτι σε κάποιον που και τον Θεό τον ίδιο να δει θα πει ότι είναι οπτασία. Εαν όντως ενδιαφέρεστε και τα συμφέροντα σας δεν βάλλονται τότε μπείτε στον κόπο να ενημερωθείτε σωστά...η θεωρία μνήμη του νερού έτσι όπως γράφεται είναι ατυχής. Επειδή οι γονείς που έχουμε σωθεί με την ομοιοπαθητική είμαστε πάρα πολύ στο φόρουμ νομίζω κάποιος που ψάχνει για μια γνώμη και πληροφορίες θα βρει αρκετά πράγματα και μπορεί να του λύσουμε ότι απορίες μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

placebo -ξεplacebo, αν το παιδί μου σταματήσει να υποφέρει με την ομοιπαθητική κι εγώ από τις αλλεργίες μου κλπ συναφή, ποσώς με ενδιαφέρει αν θεωρείται απάτη η ομοιπαθητική.

 

Χα-χα-χα!!! :lol: :lol:

 

Σωστό!!

Πολύ μου αρέσει αυτό το σλογκανάκι:

 

PLACEBO - ΞΕPLACEBO ..... ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!

 

000203FC.gif

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου τι θα γινόταν

εαν στρέφονταν όλοι προς την ομοιοπαθητική???...

Τι θα γίνονταν όλες αυτές οι φαρμακοβιομηχανίες?????

τι θα γινόντουσαν;

 

παραγωγοί ομοιοθεραπευτικών....

 

ξέρεις πόσο θα τους σύμφερε;

θα ξεχνούσαν έρευνες, δοκιμές, συγγρίσεις και θα γλιτώναν πλήθος εκατομυρίων που ξοδεύουν για την ανακάλυψη και την παραγωγή των φαρμάκων τους και θα πέρνανε τις πρώτες ύλες από τον κήπο τους κτλ...

 

ζωή και κότα φιλενάδα μασιμένο φαί.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...