Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

όταν μίλησα για στάση ζωής εννούσα μία εναλλακτική στάση ζωής που άλλοι την πιστεύουν κι άλλοι την ακολουθούν γιατί είναι μόδα, και αυτό το τελευταίο είναι που με ενοχλεί, γιατί πάλι πλασάρεται ως κάτι που αφορά τους λίγους και καλούς?

 

eleanax

όταν φτάσεις σε σημείο το παιδί σου να παίρνει με την σέσουλα τις αντιβιώσεις

και μαζεμένα

αντισταμινικά,βρογχοδιασταλτικά,αντιβιώσεις και κορτιζόνη

δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

η "μόδα" και η "στάση ζωής".

 

Χτυπάς το χέρι στο τραπέζι και λες ΦΤΑΝΕΙ....ΩΣ ΕΔΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό το πολύ κόσμος με ενοχλεί, δε ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ, ΑΛΛΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΌ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΈΞΩ? βαζετε στεγανά 'ετσι και αντί να πείθετε κλέίνεστε σε ένα καβούκι και διώχνετε όποιον ρωτά

 

ελεάνα μου,

ο περισσότερος κόσμος βολεύεται καλύτερα

με την ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ! ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πολύ κόσμος με ενοχλεί, δε ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ, ΑΛΛΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΌ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΈΞΩ? βαζετε στεγανά 'ετσι και αντί να πείθετε κλέίνεστε σε ένα καβούκι και διώχνετε όποιον ρωτά

 

μπορείς να εξηγήσει τι εννοείς; γιατί γενικεύεις;

Πάντως τα στεγανά τα βάζουν οι παραδοσιακοί γιατροί, οι οποίοι δεν θέλουν ούτε να ακούν για ομοιοπαθητική.

Για να έχει πιθανότητες να πετύχει μια ομοιοπαθητική θεραπεία θα πρέπει να περάσουμε πρώτα από γιατρό ειδικότητας (ΩΡΛ, γαστρεντερολόγο κτλ) για να έχουμε ακριβή διάγνωση και αν δεν προχωρά η θεραπεία και δεν υπάρχει αποτέλεσμα ο ομοιοπαθητικός θα μας ξαναστείλει για αξιολογηση και θεραπεία. Κανονικά θα μπορούσαν να συνεργαστούν, αλλά οι κλασικοί γιατροί είναι που κλεινονται στο καβούκι τους και δεν αφήνουν περιθώρια για συνεργασία

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια μικρη παρενθεση χωρις να ειμα εναντιον της ομοιπαθητικης (ακομα αποψη δεν εχω) ΑΛΛΑ ενας συμβατικος ΣΩΣΤΟΣ γιατρος δεν πιανει ΜΟΝΟ το οργανο που ποναει να κανει καλα αλλα κοιταει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικονα του ασθενη. Με εξετασεις και συμπτωματολογια που περιεχει ΠΟΛΛΑ οργανα......που τους βρικατε αυτους τους γιατρους και τα λετε δεν ξερω......δεν εχω συναντησει τετοιο πραγμα πουθενα. Επισης πολλα απο τα φαρμακα τα συμβατικα ΣΩΖΟΥΝ ζωες που κανενα βοτανο δεν κανει......στην αναγκη μας να 'πεισουμε' για την μια πλευρα τραβαμε τα σχοινια τοσο πολυ που ακυρωνουμε πραγματα βασικα και δεδομενα στα οποια ακομα και οι ιδιοι οι ομοιοπαθητικοι καταληγουν αν χρειαστει. Μην τρελλενομαστε. Καλο θα ηταν για μενα να μπει η ομοιπαθητικη ως ενα κομματι της συμβατικης ιατρικης και να ενσωματωθει εκει......και να χρησιμοποιει η 'μια' την 'αλλη' ας πουμε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να σας πω, ότι τα φαρμακεία και από της πωλήσεις ομοιοπαθητικών έχουν τεράστια κερδοφορία.

Στα φάρμακα υπάρχει ένα πλαφόν στα ομοιοπαθητικά όχι....

Το κέρδος είναι παντού ( λογικότατο φυσικά )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΛΛΑ ενας συμβατικος ΣΩΣΤΟΣ γιατρος δεν πιανει ΜΟΝΟ το οργανο που ποναει να κανει καλα αλλα κοιταει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικονα του ασθενη. Με εξετασεις και συμπτωματολογια που περιεχει ΠΟΛΛΑ οργανα..........

 

Ellemphriem αυτό το λέω χρόννια τώρα στο φόρουμ σε παρόμοια θέματα αλλά και σε θέματα θηλασμού...

ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ....

Εγώ τον βρήκα για το παιδί μου και μέχρι τώρα έχουμε πάρει 1 φορά αντιβίωση και 2 φορές εισπνεόμενα...αυτά σε 5 χρόννια

και ούτε βοτάνια, ούτε ματζούνια, ούτε τίποτα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελεάνα μου,

ο περισσότερος κόσμος βολεύεται καλύτερα

με την ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ! ;)

ας μην γενικεύουμε.

Όπως δεν θεωρούμαστε χαζοί όλοι όσοι κάνουμε ομοιπαθητικη το ίδιο ισχύει και για όλους όσους δεν την ακολουθούν

 

DALIA, το κέρδος το έχουμε συζητήσει πολύ αναλυτικά μερικές σελίδες πίσω. Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ κέρδος από μόνο του ως νούμερο δεν λέει τίποτα. Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω γιατί είναι βαρετό για τους υπόλοιπους να επαναλαμβάνομαι στό ίδιο θέμα.

Και στο κάτω κάτω γιατί να μην υπάρχει κέρδος; Τις επιχειρήσεις δεν τις διοικεί η Μητέρα Τερέζα. Αμάν με την καραμέλα του κέρδους. Ευτυχώς που έχουν κέρδος γιατί αλλιώς κανείς δεν θα τα έβγαζε

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεία που κάνω τωρα πχ είναι προληπτική

(με την ίδια ένοια λειτουργεί και η ομοιπαθητιή - προληπτικά)

η κλασική ιατρική και τα χημικά σκευάμσατα λειτουργούν αρκετα υποχθώνια καθώς θεραπεύουν το σύμπτωμα και όχι την αίτία

 

αυτο σαν συνέπεια εχει την γέννηση και νέων ή και χειρότερων παθογενέσεων

(φαντασου ενα ηφαίστειο που είναι έτοιμο να εκραγεί ... ανακαλύπτεις μέσα τα οποία θα το βουλόσουν ....αλλα αυτα τα τεχνικά μέσα θα κρατήσουν πόσο το βούλομα της έκρηξης ;;;; καποια στιγμή το ηφαίστειο θα σκάσει

η ομοιθατική πχ ψάχνει την αιτία που έφερε σε αναβρασμο την θέληση για εκρηξη και κοιτά να διορθώσει την αίτία χωρίς τεχνικά μέσα )

 

 

ενας ασθενής ο οποίος μέσο της πρόληψης οικονομικά αξιολογείτε με εκατο δραχμές και που δεν συντηρεί ένα ολόκληρο σύστημα

είναι ενα δείγμα κακό και μη κερδοσκοπικό .

 

ενας ασθενής όμως που μέσο της καταστολής αξιολογείτε (βάση πιθανοτήτων κατα μέσο όρο ) 100.000 δραχμές σε κάνει να τον θές ...!

οχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια μικρη παρενθεση χωρις να ειμα εναντιον της ομοιπαθητικης (ακομα αποψη δεν εχω) ΑΛΛΑ ενας συμβατικος ΣΩΣΤΟΣ γιατρος δεν πιανει ΜΟΝΟ το οργανο που ποναει να κανει καλα αλλα κοιταει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικονα του ασθενη...

 

Εllemphriem

εαν πας σε ομοιοπαθητικό γιατρό

θα καταλάβεις τι εννοούμε.

 

Εαν πας σε ομοιοπαθητικό

πχ. για δερματικά προβλήματα του παιδιού σου

θα σε ρωτήσει ακόμα και....

....για τον τρόπο που του αρέσει να κοιμάται!!

 

Απο όλη την "ψυχοσύνθεση" του

θα καταλάβει ποιο φάρμακο του ταιριάζει!!

 

Ο κλασσικός δερματολόγος θα δει το πρόβλημα και θα σου δώσει μια αλοιφή ή το πολύ πολύ αντισταμινικά.

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem αυτό το λέω χρόννια τώρα στο φόρουμ σε παρόμοια θέματα αλλά και σε θέματα θηλασμού...

ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ....

Εγώ τον βρήκα για το παιδί μου και μέχρι τώρα έχουμε πάρει 1 φορά αντιβίωση και 2 φορές εισπνεόμενα...αυτά σε 5 χρόννια

και ούτε βοτάνια, ούτε ματζούνια, ούτε τίποτα....

 

Εμ, ελα μου ντε....συμφνωνω, μπραβο στον γιατρο σου και σε σενα. Μα ειμαστε καλα? Καταλαβαινω τα περι ομοιοπαθητικης (οσο μπορω) αλλα δεν ακυρωνουμε ετσι την συμβατικη ιατρικη η οποια ουσιαστικα βρισκεται πισω ακομα ΚΑΙ απο την ομοιοπαθητικη για να μαζεψει τα θρυψαλλα που ισως να μην καταφερει ο ομοιπαθητικος. Τι λεμε τωρα? ....εχω καταλαβει οτι ενδιαφερουσα επιστημη. Αλλα ενας σωστος συμβατικος γιατρος ΔΕΝ θα συμπεριφερθει στον ασθενη του οπως περιγραφουν παραπανω. Ψαξτε να βρειτε καλους γιατρους οπως λεει η Νταλια. Ειτε ομοιοπαθητικους ειτε συμβατικους.......και στις δυο περιπτωσεις μπορουν να σας μαμησουν αν δεν ειναι σωστοι. Εχω παραδειγμα ομοιοπαθητικου στο περιβαλλον μου που ηταν τοσο κατα της αντιβιωσης που το παιδι εκανε ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ λοιμωξη αναπνευστικου επειδη δεν πηρε αντιβιωση οταν επρεπε. Βαλτε ορια που και τι πρεπει να γινει κατι. Μην ακυρωνετε πραγματα και μην εισαστε στενομυαλοι. Τωρα αν καταφερουν να κανουν ενα και την συμβατικη με την ομοιπαθητικοι τυχεροι θα ειμαστε (νομιζω)........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο όλη την ψυχοσύνθεση του

θα καταλάβει ποιο φάρμακο του ταιριάζει!!

 

βρε Σοφη και σε παω και με τα χιλια λεμε.......αλλα αυτο το παραπανω εμενα μου κανει......καπως δεν ξερω.......(δεν λεω τπτ αλλο γιατι ξαναλεω δεν ειμαι εναντιον).....απλα .....απο την ψυχοσυνθεση του θα καταλαβει ποιο φαρμακο ειναι λιγο καπως. Και τι θα γινει αν κανει σοκ αλεργικης αντιδρασης? Θα το στειλει στο Συγγρου.......δεν ξερω τελος παντων. Μαματοι οι ομοιπαθητικοι (προφανως-δεν ειμαι σιγουρη) αλλα ΜΗΝ ακυρωνεται την συμβατικη ιατρικη .....ξαναλεω ειναι ΠΙΣΩ απο τους ομοιοπαθητικους. Οπου εκεινοι αποτυχουν η συμβατικη θα μπει μπρστα........καταλαβαινεις τι λεω?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια μικρη παρενθεση χωρις να ειμα εναντιον της ομοιπαθητικης (ακομα αποψη δεν εχω) ΑΛΛΑ ενας συμβατικος ΣΩΣΤΟΣ γιατρος δεν πιανει ΜΟΝΟ το οργανο που ποναει να κανει καλα αλλα κοιταει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικονα του ασθενη. Με εξετασεις και συμπτωματολογια που περιεχει ΠΟΛΛΑ οργανα......που τους βρικατε αυτους τους γιατρους και τα λετε δεν ξερω......δεν εχω συναντησει τετοιο πραγμα πουθενα. Επισης πολλα απο τα φαρμακα τα συμβατικα ΣΩΖΟΥΝ ζωες που κανενα βοτανο δεν κανει......στην αναγκη μας να 'πεισουμε' για την μια πλευρα τραβαμε τα σχοινια τοσο πολυ που ακυρωνουμε πραγματα βασικα και δεδομενα στα οποια ακομα και οι ιδιοι οι ομοιοπαθητικοι καταληγουν αν χρειαστει. Μην τρελλενομαστε. Καλο θα ηταν για μενα να μπει η ομοιπαθητικη ως ενα κομματι της συμβατικης ιατρικης και να ενσωματωθει εκει......και να χρησιμοποιει η 'μια' την 'αλλη' ας πουμε.......

 

αυτό ακριβώς προσπαθούσα κι εγώ να εξηγήσω, με τις όποιες γνώσεις έχω, η στάση ζωής είναι ακριβώς αυτός ο φανατισμός που δείχνετε προς τη συμβατική ιατρική και όποιόν τείνει να έχει αντίθετη άποψη, έως εδώ όμως γιατί πράγματι δεν βγάζουμε άκρη, πάντως κι εγώ έχω ημικρανίες και δεν παίρνω πλέον φάρμακα, εκτός κανενός depon και panadol, όχι αυτά τα εξειδικευμένα, γιατί δε μου έκαναν τίποτα και σκεφτόμουνα να στραφώ στην ομοιοπαθητική, γι΄'αυτό και ρώταγα, τώρα δεν είμαι και πολύ σίγουρη, θα συνεχίσω να το ψάχνω

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA, το κέρδος το έχουμε συζητήσει πολύ αναλυτικά μερικές σελίδες πίσω. Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ κέρδος από μόνο του ως νούμερο δεν λέει τίποτα. Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω γιατί είναι βαρετό για τους υπόλοιπους να επαναλαμβάνομαι στό ίδιο θέμα.

Και στο κάτω κάτω γιατί να μην υπάρχει κέρδος; Τις επιχειρήσεις δεν τις διοικεί η Μητέρα Τερέζα. Αμάν με την καραμέλα του κέρδους. Ευτυχώς που έχουν κέρδος γιατί αλλιώς κανείς δεν θα τα έβγαζε

 

....και ποιος σου είπε ότι θα κάτσω να ξαναδιαβάσω το ίδιο θέμα...

όχι δεν το διάβασα γι'αυτό έκανα την παρατάρηση...

καλά αυτό το είναι βαρετό να επαναλαμβάνουμε τα ίδια έχει γέλιο για τα πατώματα.... έχει γίνει σε άπειρα θέματα, σπανίως ξανασυζητάω τα ίδια και τα ίδια και ΤΗΝ ΛΕΣ ΣΕ'ΜΕΝΑ που συνήθως στον κύκλο εγκαταλείπω το θέμα

Το ίδιο πράγμα λέμε ότι είναι λογικότατο να υπάρχει κέρδος...ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ..

απλά υπάρχει πολύς κόσμος που νομίζει ότι με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν παίζει κέρδος...( τώρα πως βγάζουν αυτό το συμπέρασμα απορώ )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

απλά υπάρχει πολύς κόσμος που νομίζει ότι με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν παίζει κέρδος...( τώρα πως βγάζουν αυτό το συμπέρασμα απορώ )

 

Αυτο ισχυει παντα και παντου για ΟΛΑ τα πραγματα. Θεοποιουμε αυτο που χρησιμοποιουμε την δεδομενη στιγμη και την επομενη το αλλο. Το κανω και εγω.......φευγω.......καλη συνεχεια κορες και μην σφαζεστε........γεια σας.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

βρε Σοφη και σε παω και με τα χιλια λεμε.......αλλα αυτο το παραπανω εμενα μου κανει......καπως δεν ξερω.......(δεν λεω τπτ αλλο γιατι ξαναλεω δεν ειμαι εναντιον).....απλα .....απο την ψυχοσυνθεση του θα καταλαβει ποιο φαρμακο ειναι λιγο καπως. Και τι θα γινει αν κανει σοκ αλεργικης αντιδρασης? Θα το στειλει στο Συγγρου.......δεν ξερω τελος παντων. Μαματοι οι ομοιπαθητικοι (προφανως-δεν ειμαι σιγουρη) αλλα ΜΗΝ ακυρωνεται την συμβατικη ιατρικη .....ξαναλεω ειναι ΠΙΣΩ απο τους ομοιοπαθητικους. Οπου εκεινοι αποτυχουν η συμβατικη θα μπει μπρστα........καταλαβαινεις τι λεω?

 

Κι ομως δουλεύει! Ναι παιρνω ενα ομοιοπαθητικο που το άρχισα για πονους στην πλάτη και με έχει βοηθησει παντού! Και στον ψυχολογικο τομεα ακομα περισσοτερο!

Αλλεργικο σοκ απο ομοιπαθητικο δεν παθαινεις! Δεν εχει καμμια παρενεργεια!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται πως αν κατα τη διαρκεια της θεραπειας εμφανισεις κατι αλλο (οπως πχ. επιπεφυκιτιδα 'η κολπιτιδα κλπ κλπ) σου δινει και καποιο αλλο αναλογο για την θεραπεια τους. Ομως ολα αυτα ειναι τα ψιλα γραμματα τα οποια μπορουν να παντηθουν ευκολα απο το site της ελληνικης ομοιοπαθητικής εταιρείας.

Μια δοκιμη θα σας πείσει!

Το θεμα ειναι πως προσωπικά πιστευω πως εξαρταται απο τον ανθρωπο και κατα ποσο ειναι δεκτικος σε ενναλακτικες θεραπειες αλλα και αν γενικοτερα η σταση ζωής του είναι τετοια ωστε να μπορεί να τις δεχτει.

Αν καποιος δεν θελει να δει δεν θα δει, μη σκοτιζεσε! (κλεμμενο αυτό)

Link to comment
Share on other sites

....και ποιος σου είπε ότι θα κάτσω να ξαναδιαβάσω το ίδιο θέμα...

όχι δεν το διάβασα γι'αυτό έκανα την παρατάρηση...

:confused::confused::confused:

Λυπάμαι, αλλά για όσους παρακολουθούν το θέμα σελίδα σελίδα από την αρχή είναι βαρετό να ξαναδιαβάσουν αυτό που γράφτηκε μόλις 2 σελίδες πιο πριν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είσαι πολυάσχολη και να μην μπορείς να διαβάσεις αλλά το ίδιο πολυάσχολοι είναι και όσοι παρακολουθούν με ενδιαφέρον το θέμα και για αυτό δεν μπορούν να διαβάζουν τα ίδια

Παρόλο που δεν σε ενδιαφέρει το θέμα, σε ευχαριστούμε που καταδέχτηκες να κάνεις την "παρατήρησή" σου μοιραστείς μαζί μας την σοφία σου

Link to comment
Share on other sites

Αλλεργικο σοκ απο ομοιπαθητικο δεν παθαινεις! Δεν εχει καμμια παρενεργεια!:P

Αυτό πάλι πώς γίνεται?:confused: Επειδή είναι φυσικά συστατικά? Και η γύρη είναι φυσικό συστατικό αλλά πολλοί έχουν αλλεργίες....

Ή μήπως η αραίωση εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχει παρενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πώς γίνεται?:confused: Επειδή είναι φυσικά συστατικά? Και η γύρη είναι φυσικό συστατικό αλλά πολλοί έχουν αλλεργίες....

Ή μήπως η αραίωση εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχει παρενέργεια?

 

παλι θα παρακαλεσω να μπειτε στο Site να τα διαβασετε εαν σας ενδιαφερουν, θεωρω βαρετο να κανω copy paste ξανα και ξανα τα ιδια:P

Link to comment
Share on other sites

βρε Σοφη και σε παω και με τα χιλια λεμε.......αλλα αυτο το παραπανω εμενα μου κανει......καπως δεν ξερω.......(δεν λεω τπτ αλλο γιατι ξαναλεω δεν ειμαι εναντιον).....απλα .....απο την ψυχοσυνθεση του θα καταλαβει ποιο φαρμακο ειναι λιγο καπως. Και τι θα γινει αν κανει σοκ αλεργικης αντιδρασης? Θα το στειλει στο Συγγρου.......δεν ξερω τελος παντων. Μαματοι οι ομοιπαθητικοι (προφανως-δεν ειμαι σιγουρη) αλλα ΜΗΝ ακυρωνεται την συμβατικη ιατρικη .....ξαναλεω ειναι ΠΙΣΩ απο τους ομοιοπαθητικους. Οπου εκεινοι αποτυχουν η συμβατικη θα μπει μπρστα........καταλαβαινεις τι λεω?

 

Κοριτσάρα μου!!! Κι εγώ σε πάω με χίλια!!

 

Γιαυτό θα ασχοληθώ με την πάρτυ σου!!! ;) ;)

 

Τα ομοιοπαθητικά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΚΑΜΙΑ αλλεργική επίδραση και ΚΑΜΙΑ παρενέργεια.

 

Yπάρχουν πολλά ομοιοπαθητικά φάρμακα

για την ίωση (φέρνω παράδειγμα)

αλλά δεν ταιριάζουν όλα σε όλους!!

 

πχ. δες κάποια ομοιοπαθητικά σε ποιούς "ταιριάζει":

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=calcarea-carbonica'>http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=calcarea-carbonica

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=antimonium-tartaricum'>http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=antimonium-tartaricum

 

Διάβασε εδώ

http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm#homeopathy'>http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm#homeopathy

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic-drugs-remedies.shtml'>http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic-drugs-remedies.shtml[url=http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic-drugs-remedies.shtml'>http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic-drugs-remedies.shtml][/url]

 

http://www.homeopathy.gr/homgr.htm'>http://www.homeopathy.gr/homgr.htm

 

http://www.homeopathy.gr/

 

 

ΥΓ:Ενα σου λέω:

η μικρή είχε φτάσει στο σημείο μέσα σε 3 μήνες

να έχει πάρει 3 αντιβιώσεις και κορτιζόνη μαζί!!

Απο τότε της άρχισα τα ομοιοπαθητικά

και σωθήκαμε!!!!

 

Εαν θες λεπτομέρειες να στα πω σε πμ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

Λυπάμαι, αλλά για όσους παρακολουθούν το θέμα σελίδα σελίδα από την αρχή είναι βαρετό να ξαναδιαβάσουν αυτό που γράφτηκε μόλις 2 σελίδες πιο πριν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είσαι πολυάσχολη και να μην μπορείς να διαβάσεις αλλά το ίδιο πολυάσχολοι είναι και όσοι παρακολουθούν με ενδιαφέρον το θέμα και για αυτό δεν μπορούν να διαβάζουν τα ίδια

Παρόλο που δεν σε ενδιαφέρει το θέμα, σε ευχαριστούμε που καταδέχτηκες να κάνεις την "παρατήρησή" σου μοιραστείς μαζί μας την σοφία σου

 

Tι να πω ρε παιδιά....

Δεν παίζεστε μα με τίποτα λέμε....

15 σελίδες τώρα δηλ. λέτε μόνο σοφίες και φυσικά δεν επαναλαμβάνεται τα ίδια πράγματα με το παλιό κλασσικό θέμα της ομοιοπαθητικής...:shock:

Δίνεται καινούρια στοιχεία....?

υ.γ. το θέμα με ενδιαφέρει γιατί κάποια στιγμή που θα έχω εγώ ή το παιδί μου κάτι που θα "επαναλαμβάνεται" τότε ναι θα την χρησιμοποιήσω...εύχομαι να μη χρειαστεί φυσικά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν πολλά ομοιοπαθητικά φάρμακα

για την ίωση (φέρνω παράδειγμα)

αλλά δεν ταιριάζουν όλα σε όλους!!

 

ώραιο παράδειγμα...

η κλασσική ιατρική λέει για την ίωση ΤΙΠΟΤΑ, κάνει τον κύκλο της...

για ποιο λόγο να πάρω κάτι έστω και κάτι ακίνδυνο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ώραιο παράδειγμα...

η κλασσική ιατρική λέει για την ίωση ΤΙΠΟΤΑ, κάνει τον κύκλο της...

 

για ποιο λόγο να πάρω κάτι έστω και κάτι ακίνδυνο ?

 

Γιατι ενισχύει την άμυνα! ;)

 

(οταν λέω "ίωση" εννοώ κομπλέ αρρώστεια....

με πυρετό κλπ -όχι απλό βηχαλάκι!)

 

Κι έπειτα ένα παράδειγμα ήταν....

Link to comment
Share on other sites

ώραιο παράδειγμα...

η κλασσική ιατρική λέει για την ίωση ΤΙΠΟΤΑ, κάνει τον κύκλο της...

 

για ποιο λόγο να πάρω κάτι έστω και κάτι ακίνδυνο ?

 

παραδειγμα εφερε η κοπελα. Πολυ περισσοτερο λοιπον ο ομοιοπαθητικος έναντι του συμβατικου δεν θα σου δωσει τιποτα απολυτως για την ιωση.

το zirtec ας πουμε το δινουν πανευκολα οι συμβατικοι, οπως ακομα και το aerolin, για το τιποτα.. ο ομοιοπαθητικος θα σου πει ορο για την καταρροη

Σκοπος του ομοιοπαθητικου ειναι να ενεργοποιησει την φυσικη αμυνα του οργανισμου και οχι να καταστειλει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποια αν γνωρίζει κάτι για μία ομοιοπαθητικό κα Δεληκάρη στο Χαλάνδρι? Κλείνει ραντεβού μετά από 3 μήνες και μου έχει κάνει εντύπωση. Είναι τόσο καλή? Πηγαίνει καμία?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...