Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ


dimitris

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς ήθελα να ρώτησω πόσο μηνών βάλατε το μωράκι σας στο δικό του δωμάτιο και στην κούνια του??

Εγω την εχω απο την πρωτη μερα στο δωματιο της και στην κουνια-κρεβατακι της,αλλά εχω κανει και το μεγαλο κρεβατι στο οποιο κοιμαμαι εγω! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσει! Εμείς 50 ημερών την βγάλαμε από το δωμάτιό μας και από τότε κάθε βράδυ κοιμάται στο κρεββάτι της. Είχα προσπαθήσει και πάνω στο μήνα να την κοιμήσω στο δωμάτιό της αλλά με έφαγε η αγωνία και την πήρα πάλι στο δωμάτιό μας. Πάντως από την πρώτη μέρα όλους τους πρωινούς ύπνους τους έκανε στο δωμάτιό της για να συνηθίζει και μάλλον έπιασε γιατί παρατήρησα ότι εκεί έκανε και τους καλύτερους ύπνους. Οπότε εδώ και πολύ καιρό κοιμάται μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω και έγω απο σημερα να τον βάζω στο δωματιο του (απλα ανυσηχω γιατι έχει και παλινδρομηση)

 

υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια που έχουν σχήμα σφήνας και είναι κεκλιμένα, ειδικά για το θέμα της παλινδρόμησης

κοστίζουν κάπου στα 10 ευρώ νομίζω

 

εμείς το έχουμε παρόλο που δεν είχε καθόλου παλινδρόμηση ο μικρός και το χρησιμοποιούμε όταν έχει λίγο συναχάκι για να τον βοηθάει στον ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς ήθελα να ρώτησω πόσο μηνών βάλατε το μωράκι σας στο δικό του δωμάτιο και στην κούνια του??

 

 

καλησπερα. εμεις τη βαλαμε 6 μηνων στο δωματιο της και στην κουνια της κοιμαται απο την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι μας!!!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχουμε κ εμεις τη μπεμπα στο δωματιο μας και τις τελευταιες μερες μας λενε "να το βγαλετε το παιδι ,ειναι κακο συνηθειο,πρεπει να το κοψετε.." εχω παθει ψυχωσει με το παιδι μου κ δε θελω να την κοιμησω σε αλλο δωματιο,επισης θηλαζω κ θα ειναι ταλαιπωρια για μενα να πηγαινοερχομαι σε δωματια.Ενω τωρα..τσουυυυπ στο κρεβατι μαμ κ πισω στην κουνια :D:D Δε θελω να τη βγαλω :(:( ειμαι παραλογη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην εισαι χαζή, φυσικά και δεν είσαι παράλογη. Κάνε ό,τι νομίζεις καλύτερα για εσένα και το παιδί. Εγώ τον έβαλα από την πρώτη μέρα στο δωμάτιό του. Δεν κοιμόταν μαζί μας, ξύπναγε συνέχεια. όταν τον βάλαμε στη κούνια του, απλά έκλεισε τα μάτια και κοιμήθηκε. Ακόμα και τώρα δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μαζί μας. Δεν θέλει.

Δεν θα αισθανόμαστε και ενοχές όμως, όταν θέλουμε τα βρέφη μας κοντά μας!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είπε ότι απο ψυχολογική άποψη (σε συνέδρια και τέτοια) λέγεται ότι το παιδί θεωρητικά είναι έτοιμο 8-9 μηνών να μείνει μόνο του σε δωμάτιο και να νιώθει λίγο λιγότερη ανασφάλεια. Εμείς την βάλαμε 10 μηνών, δεν κατάλαβε και πολλά πράγματα. Τις δύο πρώτες νύχτες ψιλονιαούρισε αλλά μετά το συνήθισε. Πετάγεται κάποιες φορές τη νύχτα αλλά δεν νομίζω ότι ο λόγος είναι ότι είναι μόνη της στο δωμάτιο. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι 4 μηνών τις θήλαζα και φυσικα δεν τις ειχα βγαλει απο το δωματιο μας.

Βεβαια ολη την υπολοιπη μέρα κοιμοντουσαν στο δωματιο τους που ειχαμε την μια κουνια. Η αλλη ήταν στο δικο μας.

Τοτε χωρουσανε και οι δυο σε μια κουνια :lol::lol:

Ολοι αρχισανε να μου λενε και βγαλτες και θα συνηθισουν και δεν θα καθονται στο δωμάτιό τους και τετοια.

Τις εβγαλα 6 μηνών και αυτο γιατι ειχανε αρχισει και αλλαζανε θεσεις στον υπνο τους και επεφτε η μια πανω στην αλλη.

Δεν αντιδρασανε καθολου στην αλλαγη.

Το κακο που εχουμε παρατηρησει εδω και μερες ειναι οτι οταν το βραδυ οταν τις βαλουμε να κοιμηθουν στο κρεβατι τους στην αρχη δυσανασχετουν ενω αν τις βαλουμε στο δικο μας κοιμουνται κατευθειαν και δεν κουνιουνται. :lol::lol:

Οποτε και εμεις περιμενουμε να τις παρει λιγο ο υπνος και μετα γινεται η μεταφορά.

Πονηρεψανε νομιζω. Ελπιζω να μη κρατησει πολύ αυτο..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω σκοπό να τον κρατήσω καιρό κοντά μου...κι επειδή θέλω να θηλάσω για να μην τρέχω από το ένα δωμάτιο στο άλλο κι επειδή έτσι νομίζω είναι καλύτερα. Θα αισθάνομαι εγώ καλύτερα νιώθοντας το νινί κοντά. Η μαμά μου και εμένα και την αδερφή μου μας είχε στο δωμάτιο της γύρω στα 2 χρόνια την καθεμία :wink: και μετά πήγαμε στο δωματιάκι μας χωρίς κανένα πρόβλημα. Από 2 βράδυα λέει κάτι ψιλό παρατράγουδα και μετά συνηθίσαμε :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια που έχουν σχήμα σφήνας και είναι κεκλιμένα, ειδικά για το θέμα της παλινδρόμησης

κοστίζουν κάπου στα 10 ευρώ νομίζω

 

εμείς το έχουμε παρόλο που δεν είχε καθόλου παλινδρόμηση ο μικρός και το χρησιμοποιούμε όταν έχει λίγο συναχάκι για να τον βοηθάει στον ύπνο

 

 

 

που τα πουλανε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια που έχουν σχήμα σφήνας και είναι κεκλιμένα, ειδικά για το θέμα της παλινδρόμησης

κοστίζουν κάπου στα 10 ευρώ νομίζω

 

εμείς το έχουμε παρόλο που δεν είχε καθόλου παλινδρόμηση ο μικρός και το χρησιμοποιούμε όταν έχει λίγο συναχάκι για να τον βοηθάει στον ύπνο

 

 

 

που τα πουλανε?

 

νομίζω ότι θα τα βρεις σε όλα τα καταστήματα με βρεφικά είδη....

εμείς το πήραμε απ το mother baby αλλά πρέπει να έχει και στα λητώ κλπ μεγάλα καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 40 ημερών την έβαλα στο δωμάτιο της με την καλαθούνα της. Βέβαια από την αρχή πρώτα την κοιμίζω αγκαλιά και μετα μπαίνει στο καλάθι για ύπνο. Αλλιώς ξύπνια δεν πολυκάθεται στο καλάθι της, μόνο στο relax.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμενα ο γιατρος οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι καλο ειναι τον 1ο χρονο να την κρατησω στο δωματιο. Το θεμα ειναι οτι τωρα την κοιμιζω σε λικνο που χωραει διπλα στο κρεβατι μας, αλλα εκει μπορει να κοιμαται μεχρι οταν θα μπορει να καθεται μονη της.Μετα μπορει να πεσει.Η κουνια της δεν χωραει στην κρεβατοκαμαρα.Τι μπορω να κανω γι αυτο??Μια καλη ενδοεπικοινωνια λετε να βοηθησει?

Παρεπιπτοντως η μικρη βγαζει πολλες φορες γουλιτσες μετα το φαγητο αλλα σπανια οταν κοιμαται.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ πρόσφατα τον πήγα στο δωμάτιο του. Τριών μηνών και κάτι. Από την αρχή κοιμόταν στο κρεβάτι του το βράδυ το οποίο το είχα στην κρεβατοκάμαρα δίπλα από το δικό μου κρεβάτι. Οι γουλίτσες με ανησυχούσαν κι εμένα αλλά και ο δικός μου την νύχτα δεν έβγαζε σχεδόν ποτέ. Ισως γιατί με οδηγίες της παιδιάτρου αλλά και άλλων μαμάδων εδώ στο φόρουμ, από την αρχή έχω ανασηκωμένη την κούνια του. Η ενδοεπικοινωνία είναι σωτηρία πάντως από όλες τις απόψεις. Είσαι ήσυχη βρε παιδί μου.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλα απο την αρχή στο δωμάτιο του και κοιμόμουν δίπλα του. Έφυγα όταν ήταν 3,5 μηνών γιατί άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ και έχω σταματήσει να θηλάζω. Βέβαια τον βλέπω 3-4 φορές τα βράδια και έχω και την ενδοεπικοινωνία.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4ΜΗΝΩΝ.ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΜΕΤΑ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ 4-5ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ-ΑΓΧΟΣ.ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το διαλεξε μόνος του! Μια μέρα περίπου στον 4ο μήνα τον έβαλα εκεί να πάρει τον πρώτο υπνάκο του κατά τις 9 το βράδυ, γιατί τότε ξυπνούσε κάθε 3 ώρες για θηλασμό το βράδυ και όταν πήγα για υπνο κατκά τις 12 δεν είχε ξυπνήσει και τον λυπήθηκα να τον αλλάξω κρεβατάκι. Τον έφησα εκεί και ξυπνησε 7 ηώρα το πρωί!!! Το βράδυ ξυπνούσα να δω αν είναι καλά! Την επόμενη μέρα το ίδιο. Μετα τον ξαναέβαλα δίπλά μου να δω και ξυπνούσε πάλι κάθε 3 ώρες...οπότε...τον έβαλα εκεί που θέλει αυτός!!! Δεν έχω βάλει ενδοεπικοινωνία γιατί φοβάμαι την ακτινοβολία, αλλά το δωμάτιο είναι δίπλα και τον ακούω...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...