Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ


dimitris

Recommended Posts

αλήθεια πότε?πόσο ήταν?πως το δεχτηκε? ο άντρας μου πάντως μου λέει ότι αν το αφήσει πάνω μου το παιδί θα φύγει απ το δωματιο μας όταν θα πάει φαντάρος!

 

Καλησπέρα...,Εμείς είχαμε την μπέμπα μας σε λίκνο , μέχρι που δεν ήταν άνετα εκεί οποτε αναγκαστικά την έβαλα στην κούνια της στο δικό της δωμάτιο μόλις πήγε 5 μηνών... Δεν ανησύχησα καθόλου απο την αλλαγή αυτήν, γιατί είχα τοποθετήσει στη κούνια της μια μικρή κάμερα (ήχος & εικόνα) οπότε την ένιωθα δίπλα μου... είχα την τηλεορασίτσα τοποθετημένη στο κομοδίνο μου , και όποτε άνοιγα τα μάτια μου την έβλεπα δίπλα μου.... Παρόλο που είναι τώρα δέκα μηνων εξακολουθώ να χρησιμοποιώ την ενδοεπικοινωνία, είναι πολύ βολική και αισθάνομαι ασφαλής... Ας είναι καλά η αδελφή μου που μας την πήρε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Θάνος Ασκητής σε ένα βιβλίο του με ερωτήσεις κι απαντήσεις για παιδιά είναι κατηγορηματικός σε αυτό το θέμα. Στου ύπνου δηλαδή.Λέγεται:Γονείς και παιδί:100 ερωτήσεις κι απαντήσεις.

 

Δεν θα εμπιστευόμουν έναν γιατρό που δεν ξέρει τι ισχύει ιατρικά για ένα βρέφος. Προτείνει αποθηλασμό στους 6 μήνες κάτι που ιατρικά είναι απαράδεκτο.

 

Ο Ασκτητής δεν ασχολείται ιδιαίτερα με επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις συναδέλφων του (πλην της σεξουαλικότητας με την οποία ασχολείται). Αδιαφορεί για το μεγαλύτερο μέρος της έρευνας που έχεις γίνει από ανθρωπολόγους και ψυχολόγους και αυθαιρετεί συνέχεια.

 

Έχει ασχοληθεί με κοινωνική ψυχιατρική και κυρίως με τη σεξουαλικότητα.

 

Μου δίνει την εντύπωση ότι την ψυχανάλυση δεν την άγγιξε. Ακόμη και αν το έκανε, δεν φαίνεται πουθενά ότι έχει προσεγγίσει την ψυχαναλυτική σκέψη. Τον βρίσκω πολύ επιφανειακό και μηχανιστικό.

 

(καμία σχέση με το Ματθαίο Γιωσαφάτ που αναφέρθηκε παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Απλά κορυφαίος σεξολόγος, ο Ασκητής πιστεύει το αντίθετο!Ότι δεν πρέπει να συμβαίνει καθόλου.Και φαντάζομαι ότι έχουν δει πολλά τα μάτια του!!!!

 

 

Τα 4/5 του πλανήτη κοιμούνται όλη η οικογένεια στο ίδιο δωμάτιο. Και το ίδιο συνέβαινε και στο υπόλοιπο 1/5 μέχρι πριν 2 αιώνες.

 

Φοβού τους "κορυφαίους"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπιστευόμουν έναν γιατρό που δεν ξέρει τι ισχύει ιατρικά για ένα βρέφος. Προτείνει αποθηλασμό στους 6 μήνες κάτι που ιατρικά είναι απαράδεκτο.

 

Ο Ασκτητής δεν ασχολείται ιδιαίτερα με επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις συναδέλφων του (πλην της σεξουαλικότητας με την οποία ασχολείται). Αδιαφορεί για το μεγαλύτερο μέρος της έρευνας που έχεις γίνει από ανθρωπολόγους και ψυχολόγους και αυθαιρετεί συνέχεια.

 

Έχει ασχοληθεί με κοινωνική ψυχιατρική και κυρίως με τη σεξουαλικότητα.

 

Μου δίνει την εντύπωση ότι την ψυχανάλυση δεν την άγγιξε. Ακόμη και αν το έκανε, δεν φαίνεται πουθενά ότι έχει προσεγγίσει την ψυχαναλυτική σκέψη. Τον βρίσκω πολύ επιφανειακό και μηχανιστικό.

 

(καμία σχέση με το Ματθαίο Γιωσαφάτ που αναφέρθηκε παραπάνω)

 

Μα αν θα διαβάσεις το βιβλίο που σου λέω, ακριβώς βασισμένος στην έρευνά του για την σεξουαλικότητα βασίζεται και είναι κατηγορηματικά αρνητικός. Δεν το αναλύει ούτε ψυχολογικά ούτε ανθρωπολογικά!

Κι άλλοι επιστήμονες προτείνουν τον αποθηλασμό στους 6 μήνες, επειδή όμως δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα, δεν έχω δηλαδή να σου παραθέσω κάποια στοιχεία παρά μόνο προσωπική κρίση, πάω πάσο.

Σε ποια σημεία αλήθεια αυθαιρετεί?Γιατί δεν το έχω παρατηρήσει.

Ο Γιωσαφάτ Ματθαίος έχει σαν κύριο αντικείμενο την ψυχανάλυση,ο Ασκητής πιθανόν να μην έχει κάνει και ποτέ.Δεν το δήλωσε κιόλας, ή τουλάχιστον εγώ δεν τον έχω ακούσει ποτέ.Σεξολόγος δηλώνει.

Εγώ τον βρίσκω πολύ καλό για την ειδικότητά του (σεξολόγος).

Θέλεις να με παραπέμψεις σε κάποια λινκ ή βιβλία όπως σου ζήτησα πιο πάνω για το attachment parrenting?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 4/5 του πλανήτη κοιμούνται όλη η οικογένεια στο ίδιο δωμάτιο. Και το ίδιο συνέβαινε και στο υπόλοιπο 1/5 μέχρι πριν 2 αιώνες.

 

Φοβού τους "κορυφαίους"...

 

Αν μιλάς για τους αθρώπους μόνο, δε συμβαίνει για λόγους επαφής με τα παιδιά αλλά για πολύ διαφορετικούς λόγους, κυρίως κοινωνιολογικούς και ποικίλλει από φυλή σε φυλή. Το ίδιο συμβαίνει και με το ζωικό βασίλειο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλεις να με παραπέμψεις σε κάποια λινκ ή βιβλία όπως σου ζήτησα πιο πάνω για το attachment parrenting?

 

για το parenting ειδικά δεν έχω κάποια βιβλία να σε παραπέμψω

 

Γενικά για τη θεωρία κοίταξε στο λινκ που έβαλα και παραπάνω

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Attachment_theory

 

που περιέχει πολλά επιπλέον λινκς

 

Αν θέλεις ένα βιβλίο συνολικό για τη μητρότητα που να περιλαμβάνει πολύ υλικό, είναι εξαιρετικό αυτό:

 

Mother Nature: A history of mothers, infants and Natural Selection.

 

http://www.amazon.com/Mother-Nature-History-Mothers-Selection/dp/0679442650/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1282347356&sr=8-1

 

Περιλαμβάνει ότι κυκλοφόρησε μέχρι το 1999 που γράφτηκε, υπάρχει και νεότερη έκδοση αλλά δεν ξέρω αν έχει αναθεωρηθεί ή είναι απλή επανέκδοση.

 

Το θεωρώ πολύ καλύτερο από το να διαβάσεις κάτι εξειδικευμένο που βασίζεται σε μια μόνο θεωρία ή άποψη κάποιου ατόμου.

 

Το βιβλίο αυτό αποτελεί την εμπορική μορφή του διδακτορικού της ανθρωπολόγου Sarah Blaffer Hrdy.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τους αθρώπους μόνο, δε συμβαίνει για λόγους επαφής με τα παιδιά αλλά για πολύ διαφορετικούς λόγους, κυρίως κοινωνιολογικούς και ποικίλλει από φυλή σε φυλή. Το ίδιο συμβαίνει και με το ζωικό βασίλειο.

 

Για τους ανθρώπους μιλώ και το ανέφερα γιατί σύμφωνα με τον Ασκητή, όλοι αυτοί θα έχουν σοβαρό πρόβλημα! Είναι δυνατόν να έχουν όλοι πρόβλημα; Μήπως το έχει ο Ασκητής το πρόβλημα;

(είναι σεξολόγος και όμως αντιμετωπίζει το σεξ πολύ μηχανηστικά και επιφανειακά και από την άλλη βλέπει παντού σεξ...)

Link to comment
Share on other sites

εμας κοιματε στο δωματιο της απο 2 μηνων το θεωρουσα ανθυγιηνο να κοιματε μαζι μας να μυριζει τις ανασες μας τα σαμπουαν τα μαλακτικα για ρουχα και αλλα χιλια δυο και να την ανησυχω επειδη βλεπω τβ η εχω ορεξη για κουβεντα ειδα οτι μολις πηγε στον χωρο της εγεινε ηρεμο παιδι εχει τις ωρες της που δεν τις αλλαζει για κανεναν χαζευει στο δωματιο της και οταν ξυπνησει χουζουρευει μεχρι να βαρεθει και να γκρινιαξει και ετσι και εγω κανω ανετη τις δουλιες μου σε ολο το σπιτι εκτος το παιδικο.βεβαια παντα την βλεπω απο καμερα

Link to comment
Share on other sites

Για τους ανθρώπους μιλώ και το ανέφερα γιατί σύμφωνα με τον Ασκητή, όλοι αυτοί θα έχουν σοβαρό πρόβλημα! Είναι δυνατόν να έχουν όλοι πρόβλημα; Μήπως το έχει ο Ασκητής το πρόβλημα;

(είναι σεξολόγος και όμως αντιμετωπίζει το σεξ πολύ μηχανηστικά και επιφανειακά και από την άλλη βλέπει παντού σεξ...)

 

Το λήμμα στο wikipedia ποιος το έχει γρέψει?Κάποιος επιστήμονας ή κάποιος οπαδός της θεωρίας?Ή κάποιος απλά?

Θα γνωρίζετε φαντάζομαι ότι δεν είναι εγκυκλοπαίδεια η wikipedia. Μπορεί να κάνει login όποιος θέλει και να γράψει την ιστορία που θέλει από τη δική του οπτική γωνία, και μετά να μπει κάποιος άλλος και να το αλλάξει κτλ.Πηγαίνετε πάνω δεξιά στο edit να το διαπιστώσετε. Οπότε αν δεν είναι γραμμένο από τον ίδιο ή κάποιον σχετικό, θα προτιμούσα καλλύτερα κάποιο official site του ή κάποιο βιβλίο με ολοκληρωμένη τη θεωρία του.Οτι γράφεται στο wikipedia γράφεται αυθαίρετα και άρα δε μπορεί να είναι έγκυρο αρκετά.

Όπως όλες οι έρευνες δεν αναφέρουν ότι όποιος κάνει κάτι συγκεκριμένο θα έχει το τάδε αποτέλεσμα, αλλά ενοχοποιούν μια κατάσταση.Ειδικά η ψυχιατρική και οι παραφυάδες της που είναι πολύ καινούρια επιστήμη. Δλδ, για το ΣΑΒΘ πχ δεν έχει αποδειχθεί οτι όποιο παιδάκι δεν κοιμάται με τους γονείς του μέχρι 6 μηνών θα του συμβεί, αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό παιδιών που τους συνέβη, δεν κοιμόντουσαν στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς τους. Έτσι λοιπόν, βάσει της έρευνας μιλάει και ο Ασκητής.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν γέννησα την κόρη μου, δεν είχα ιδέα για το attachment parenting. Το μόνο που ήξερα ήταν οτι θέλω να θηλάσω. Ο θηλασμός ήταν που χάραξε και το δρόμο για μένα. Το μωρό θήλαζε συνέχεια, μέρα νύχτα, κάθε μισή ώρα, κάθε δέκα λεπτά, συνέχεια. Έτσι κι εγώ την είχα συνέχεια κοντά μου. Παντού και πάντα. Και βέβαια το απολαμβάναμε και οι δύο. Αν ακολουθείς το ένστικτό σου, και τη φύση, δε χρειάζεται καν να διαβάσεις για ψυχολογία και απόψεις γιατρών και ψυχολόγων. Η αλήθεια είναι μπροστά σου και φαίνεται. Υπάρχει λόγος που η μητέρα δεν αντέχει να ακούει το κλάμα του μωρού της. Γιατί το μωρό δεν πρέπει να κλαίει. Και το μωρό ηρεμεί μόνο στην αγκαλιά της μαμάς. Δίπλα μου η μικρή μου κοιμόταν πολύ πιο ήρεμα το βράδυ, κι εγώ μπορούσα επιτέλους να κοιμηθώ καλύτερα χωρίς να χρειάζεται να σηκώνομαι.

 

Όσον αφορά τον Ασκητή, όπως είπε κι η Αγλαΐα, κι εγώ δε θα είχα καμία εμπιστοσύνη σε κάποιον που προτείνει αποθηλασμό στους 6 μήνες. Κι αυτό δε χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις. Προτείνει να σταματήσει ο θηλασμός και να χορηγηθεί στο βρέφος υποκατάστατο μητρικού γάλακτος. Είναι λογικό? Τι εμπιστοσύνη να έχεις στις έρευνες και απόψεις ενός ανθρώπου, που δε γνωρίζει τι είναι απαραίτητο για ένα μωρό? Και πως να κρατήσεις μακριά σου σε άλλο δωμάτιο ένα μωρό που θηλάζει? Έχετε δει γάτα να πηγαίνει σε άλλο δωμάτιο να θηλάσει τα μωρά της? Ο άνθρωπος λόγω μεγάλου εγκεφάλου γεννιέται πολύ πρόωρα σε σχέση με άλλα ζώα, γι'αυτό και τρέφεται απ'τη μητέρα του, αλλά και έχει ανάγκη απ'την επαφή μαζί της. Ένα μωράκι που δε μπορεί να κινηθεί, ούτε να μιλήσει, ούτε να εξωτερικεύσει τους φόβους του, πως το αναγκάζουμε να κοιμάται μόνο του σ'ένα δωμάτιο?

Επίσης δεν πιστεύω οτι έχει να κάνει ο κοινός ύπνος με σεξουαλικότητα. Τα τελευταία χρόνια είναι που αρχίσαμε να κοιμόμαστε χώρια απ'τα παιδιά μας. Όλοι αυτοί οι άνρθωποι, οι παπούδες και οι γιαγιάδες μας είχαν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θεωρώ λάθος να βασιζόμαστε μόνο στο ένστικτο χωρίς καμμία ενημέρωση. Κι οι φυλές που τρώνε τα παιδιά τους στο ένστικτο βασίζονται, και οι δολοφόνοι στο δικό τους κ.ο.κ. Είναι επομένως κατ'εμέ κάτι πολύ υποκειμενικό και αυτό. Εγώ πιστεύω στο συν Αθηνά και χείρα κίνει (είμαι 1000% σίγουρη ότι το έχω γράψει λάθος και παρακαλώ όποιος μπορεί να το διορθώσει;)).Δηλαδή λίγο το ένστικτο της μανούλας, βάσει των προτύπων που έχει στο μυαλό της για τα παιδάκια της, λίγο η ενημέρωση και η επιστήμη, και δημιουργεί τον δικό της τρόπο διαπαιδαγώγησης.Εξάλλου πιστεύω ακράδαντα πως η γνώση είναι δύναμη και επιλογή. Αν δε γνωρίζεις δεν έχεις τη δυνατότητα επιλογής.Μόνο αν γνωρίζεις.

Για το attachment parrenting περιμένω να μου δώσει όποια μπορεί κάποια λινκ ή βιβλία (στα ελληνικά κατά προτίμηση, αλλά και στα αγγλικά θα την παλέψω:mrgreen:) ώστε να γνωρίσω κι εγώ αυτή τη μέθοδο.Όχι από wikipedia για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

Για το θηλασμό υπάρχουν έρευνες που λένε ότι μετά τους 6 μήνες είναι δώρον άδωρο, διότι κάποια συστατικά του που είναι χρήσιμα, από τον 6ο και μετά λόγω κάποιων τροφών που λαμβάνει το παιδί δε διασπώνται σωστά.

Ειλικρινά δεν έχω καθόλου άποψη για το θηλασμό, δεν έχω ενημερωθεί αρκετά.Απλά ενημερώνω, ότι όπως παντού, έτσι κι εδώ υπάρχει πάντα κι η άλλη πλευρά;) Και οι γάτες πάνω από κανένα 2μηνο δε θηλάζουν.Κανένα θηλαστικό για τόσο καιρό όσο ο άνθρωπος.

Και όπως προείπα τον έχω εμπιστοσύνη τον Ασκητή στο αντικείμενό του:σεξολόγος, κι αυτή εννοείται όχι τυφλή. Και επειδή και οι γιατροί είναι και άνθρωποι, πιστεύω πως δεν είναι αλάθητοι!Μπορεί δηλαδή να μην ασπαζόμαστε όλες τους τις απόψεις, παρά μόνο μερικές.Αυτό δεν τους αναιρεί σαν επιστήμονες.

Επίσης, αυτό που αναφέρεις ότι παλιά κοιμόντουσαν όλοι μαζί κτλ δεν το ξέρω καθόλου. Ακόμη κι οι γιαγιάδες μου κοιμόντουσαν χωριστά από τις προγιαγιάδες μου, μάλλον μόνο η μία.Η άλλη όχι λόγω έλλειψης χώρου και φτώχειας, όχι για ψυχολογικούς λόγους.

Σαφέστατα βέβαια φαντάζομαι ότι όντως είναι πιο πρακτικό να κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο όταν θηλάζεις.

Ο άνθρωπος δε γεννιέται καθόλου πρόωρα σε σχέση με άλλα ζώα, είναι κάπου στη μέση. Στο τέλος είναι ο ελέφαντας με 24 μήνες εγκυμοσύνη:shock::shock:. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο.

 

Τέλος δε θεωρώ ότι αναγκάζω κανένα παιδάκι να κοιμηθεί μόνο του, επειδή απλά θα κοιμηθεί στο δωμάτιό του. Ίσα ίσα που θεωρώ πιο βάρβαρο να ξυπνήσω ένα πρωί και επειδή θα έχει μεγαλώσει αρκετά το παιδί να του το κόψω μαχαίρι, παρά να το γνωρίζει ως αυτονόητο.Και στο δωμάτιό μου να κοιμηθεί (όχι στο κρεββάτι μου γιατί φοβάμαι μην το πλακώσω όταν είναι βρεφάκι!) το ίδιο δε θα μπορεί να μιλήσει, να εξωτερικεύσει τους φόβους του, να κινηθεί. Κι αν βγάλει τσιρίδα στον ύπνο του, απλά θα πάω 1 δευτερόλεπτο πιο αργά γιατί θα είναι στο άλλο δωμάτιο.Δε μένω δα και σε καμμιά βίλα(δυστυχώς:lol:)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω στο συν Αθηνά και χείρα κίνει (είμαι 1000% σίγουρη ότι το έχω γράψει λάθος και παρακαλώ όποιος μπορεί να το διορθώσει;)).

 

Τέλος δε θεωρώ ότι αναγκάζω κανένα παιδάκι να κοιμηθεί μόνο του, επειδή απλά θα κοιμηθεί στο δωμάτιό του. Ίσα ίσα που θεωρώ πιο βάρβαρο να ξυπνήσω ένα πρωί και επειδή θα έχει μεγαλώσει αρκετά το παιδί να του το κόψω μαχαίρι, παρά να το γνωρίζει ως αυτονόητο.Και στο δωμάτιό μου να κοιμηθεί (όχι στο κρεββάτι μου γιατί φοβάμαι μην το πλακώσω όταν είναι βρεφάκι!) το ίδιο δε θα μπορεί να μιλήσει, να εξωτερικεύσει τους φόβους του, να κινηθεί. Κι αν βγάλει τσιρίδα στον ύπνο του, απλά θα πάω 1 δευτερόλεπτο πιο αργά γιατί θα είναι στο άλλο δωμάτιο.Δε μένω δα και σε καμμιά βίλα(δυστυχώς:lol:)

1. Σωστα το 'χεις γράψει! :D:mrgreen:

2. Ακριβώς έτσι το 'χα σκεφτεί κι εγώ!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη η οποια εχει ενα 3 χρονων αγορακι και το κοιμιζαν στο δωματιο τους στη κουνια .μια φορα αρρωστησε και τον πηραν στο κρεββατι τους ε, και δε ξαναφυγε απο κει, ειχε φτασει 2μισι χρονων και δε μπορουσανε να το πανε στο δωματιο του, εκλαιγε φωναζε κλπ... το παιδακι γενικο προσκολλημενο στη μαμα, ουτε να κατουρησει δε την αφηνε στη κυριολεξια. τωρα τελευταια καταφερε να το παει και ενω κοιμοταν ολη νυχτα τωρα τους κοιμαται κατα τις 2 και ξυπναει και καμια 10 αρια φορες ενδιαμεσα χωρις να θελει κατι ιδιεταιρο. τι να της πεις? πως ναι μεν θελεις το παιδι σου να κοιμαται στο δωματιο του, να ανεξαρτητοποιηθει, να ειναι λιγοτερο πανω σου, γιατι σε λιγο που θα παει σχολειο θα χεις μεγαλο θεμα, αλλα δεν εκανες εσυ κατι για αυτο?

μου ελεγε "καλα πως η δικια σας κοιμαται και δε κλαιει κλπ κλπ"? ποτε κανενα απο τα 2 μου δεν δυσανασχετησε με το κρεββατι και το δωματιο τους. εχουν απλα στο κρεβατι, βιβλια, παιχνιδια και περνανε μια χαρα μεχρι να τις παρει ο υπνος....

κι εγω οταν τακουγα αυτα σκεφτομουνα απο μεσα μου "οταν εκρινα πως το παιδι μου μπορει να φυγει να παει στο δωματιο του, το εκανα, δε το ματαιωνα καθε μερα ουτε το εκανα να μαμακιζει...." αυτη μολις ο μικρος κανει "α" τρεχει να δει τι εγινε. τελοσπαντων υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το θεμα μη ξεσηκωσω παλι τα πληθη. απλα εγω αφηνω το παιδι μου και να πεσει και να κλαψει, οταν πχ θα παει παιδικο δε θα ειμαι απο πισω του να το μαζευω.

Επεξεργάστηκαν by v & a
προσθηκη
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ για να είμαι ειλικρινής προτιμώ κάποια πράγματα να είναι αυτονόητα. Να μη μπαίνει δηλαδή το δίλλημα:Να κοιμηθώ στο κρεββάτι μου ή στης μαμάς, αλλά να ξέρει ότι θα κοιμηθεί στο δικό του.Να το έχω μαζί μου και τσουπ να του το κόψω με φοβίζει.Όπως και με το φαγητό. Θέλω να θεωρεί πχ αυτονόητο ότι μετά το μεσημεριανό θα φάμε φρουτάκι και του το δίνω, ή ότι αν δε φάει στην ώρα του το φαγητό δεν θα αντικατασταθεί με μπισκότα κτλ. Πιοστεύω ότι όσο πιο νωρίς μπει σε αυτήν τη νοοτροπία τόσο πιο ευτυχισμένος θα είναι κι ο ίδιος.Και δε θα μπει σε διλλήματα:με έδιωξαν από το κρεββάτι τους δε με αγαπάνε κτλ. Αυτή είναι η προσωπική μου κρίση.

 

Κι αν αντιπαρέρχομαι στην άλλη πλευρά είναι για να γίνει διάλογος και να δω και την άλλη όψη. Εκνευρίζομαι βέβαια αφάνταστα (όχι στο φόρουμ, γενικώς στη ζωή μου) από τους φωτεινούς παντογνώστες που αν τυχόν και έχεις διαφορετική άποψη είσαι μια στιγματισμένη κακιά μανούλα.Το ίδιο με εκνευρίζει και κάποιος που κάνει ότι εγώ πχ και χαρακτηρίζει την αντίθετη πλευρά.Και συνήθως οι φωτεινοί παντογνώστες είναι τέρατα ημιμάθειας και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη ούτε για αυτό που ασπάζονται ούτε για την αντίθετη άποψη.Είναι απλώς δογματικοί.Διατυπώνουν την άποψη τους και έχουν έλλειψη σε επιχειρήματα.

Επίσης είμαι έγκυος, δύσκολη εγκυμοσύνη και ΘΑ ΣΚΑΣΩ αν δεν απαντήσω.:mrgreen:Αν δεν ήμουν μπορεί και να έλεγα δε βαριέσαι.Κακώς όμως γιατί μέσα από το διάλογο μαθαίνουμε όλοι και ανοίγουμε τους ορίζοντες

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη η οποια εχει ενα 3 χρονων αγορακι και το κοιμιζαν στο δωματιο τους στη κουνια .μια φορα αρρωστησε και τον πηραν στο κρεββατι τους ε, και δε ξαναφυγε απο κει, ειχε φτασει 2μισι χρονων και δε μπορουσανε να το πανε στο δωματιο του, εκλαιγε φωναζε κλπ... το παιδακι γενικο προσκολλημενο στη μαμα, ουτε να κατουρησει δε την αφηνε στη κυριολεξια. τωρα τελευταια καταφερε να το παει και ενω κοιμοταν ολη νυχτα τωρα τους κοιμαται κατα τις 2 και ξυπναει και καμια 10 αρια φορες ενδιαμεσα χωρις να θελει κατι ιδιεταιρο. τι να της πεις? πως ναι μεν θελεις το παιδι σου να κοιμαται στο δωματιο του, να ανεξαρτητοποιηθει, να ειναι λιγοτερο πανω σου, γιατι σε λιγο που θα παει σχολειο θα χεις μεγαλο θεμα, αλλα δεν εκανες εσυ κατι για αυτο?

μου ελεγε "καλα πως η δικια σας κοιμαται και δε κλαιει κλπ κλπ"? ποτε κανενα απο τα 2 μου δεν δυσανασχετησε με το κρεββατι και το δωματιο τους. εχουν απλα στο κρεβατι, βιβλια, παιχνιδια και περνανε μια χαρα μεχρι να τις παρει ο υπνος....

κι εγω οταν τακουγα αυτα σκεφτομουνα απο μεσα μου "οταν εκρινα πως το παιδι μου μπορει να φυγει να παει στο δωματιο του, το εκανα, δε το ματαιωνα καθε μερα ουτε το εκανα να μαμακιζει...." αυτη μολις ο μικρος κανει "α" τρεχει να δει τι εγινε. τελοσπαντων υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το θεμα μη ξεσηκωσω παλι τα πληθη. απλα εγω αφηνω το παιδι μου και να πεσει και να κλαψει, οταν πχ θα παει παιδικο δε θα ειμαι απο πισω του να το μαζευω.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.... και θα σας πω τί έπαθα εγώ με τον μεγάλο όταν χρειάστηκε να λείψω για 4,5 μήνες εκτός Αθηνών. Όπως είπα κ πιο πάνω από 6 μηνών κοιμόταν στο δωμάτιό του χωρίς κανένα πρόβλημα από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωί. Ούτε πιπίλες, ούτε ανησυχίες, ούτε κλάμματα, ούτε τίποτα! Όταν ήταν δύο χρονών έπρεπε να λείπω από Αθήνα λόγω δουλειάς για 4,5 μήνες και απόφάσισε να τον αναλάβει η μητέρα μου! Η οποία αποφάσισε πάντα εν αγνοία μου κάθε βράδυ να κοιμούνται αγκαλιά στο κρεββάτι! Το αποτέλεσμα;;;;;; Γύρισα και βρήκα ένα τελείως διαφορετικό παιδί! Ένα παιδί που πλάνταζε στο κλάμα και ούρλιαζε όταν το έβαζα για ύπνο στο κρεβάτι του, ένα παιδί που έκανε εμετό αν το πίεζα να κοιμηθεί εκεί και ΄τσίριζε υστερικά αν δεν κοιμόταν μαζί μου! Έπαθα σοκ! Και φυσικά μετά η μάνα μου ομολόγησε τί είχε κάνει! Για να μη σας κουράζω, δοκίμασα με το καλό, δοκίμασα με το άγριο, τίποτα.... Έτσι σιγά σιγά καταφέραμε με ένα βήμα τη φορά τελικά να κοιμάται στο κρεββάτι του ( αφού αλλάξαμε όλο το δωμάτιο σε διακόσμηση και καινούργια έπιπλα για να τον δελεάσουμε) αλλά ακόμα και σήμερα που είναι 8 πρέπει κάποιος να είναι δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί! Και μιλάμε για ένα παιδί πολύ ανεξάρτητο, που από 15 μηνών πήγε παιδικό χωρίς να κλάψει ούτε λεπτό την πρώτη μέρα αλλά με πολύ μεγάλη χαρά! Τα συμπεράσματα δικά σας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θεωρώ λάθος να βασιζόμαστε μόνο στο ένστικτο χωρίς καμμία ενημέρωση. Κι οι φυλές που τρώνε τα παιδιά τους στο ένστικτο βασίζονται, και οι δολοφόνοι στο δικό τους κ.ο.κ. Είναι επομένως κατ'εμέ κάτι πολύ υποκειμενικό και αυτό. Εγώ πιστεύω στο συν Αθηνά και χείρα κίνει (είμαι 1000% σίγουρη ότι το έχω γράψει λάθος και παρακαλώ όποιος μπορεί να το διορθώσει;)).Δηλαδή λίγο το ένστικτο της μανούλας, βάσει των προτύπων που έχει στο μυαλό της για τα παιδάκια της, λίγο η ενημέρωση και η επιστήμη, και δημιουργεί τον δικό της τρόπο διαπαιδαγώγησης.Εξάλλου πιστεύω ακράδαντα πως η γνώση είναι δύναμη και επιλογή. Αν δε γνωρίζεις δεν έχεις τη δυνατότητα επιλογής:)
.

Ποιά φυλή τρώει τα παιδιά της από ένστικτο??? Δυστυχώς με τους ανθρώπους δε μπορείς να ξέρεις τι τους ωθεί να κάνουν κάτι. Σίγουρα το ένστικτο δεν τους ωθεί να φάνε τα παιδιά τους. Βλέπεις ο άνθρωπος έχει και νοημοσύνη, και ενώ αυτό μας διαχωρίζει απ'τα ζώα, πολλές φορές μας οδηγεί να κάνουμε πράγματα που δεν είναι φυσικά.

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι η γνώση είναι δύναμη. Όταν όμως υπάρχουν χίλιες δυό διαφορετικές απόψεις και βιβλία, πάνω απ'όλα θα στηριχτείς στο ένστικτο και την κοινή λογική για να αποφασίσεις τι είναι σωστό. Όταν έπαθα μαστίτιδα κι η κόρη μου ήταν νεογέννητο, όλοι έπεσαν πάνω μου να σταματήσω το θηλασμό, γιατί δεν κάνει να θηλάζεις με πυρετό και καλά. Δεν είχα κανέναν να ρωτήσω. Βασίστηκα όμως πρώτα στο ένστικτό μου, που μου έλεγε να συνεχίσω να θηλάζω το μωράκι μου, και δεύτερον στην κοινή λογική μου, που έλεγε οτι αν δεν υπήρχε το ξένο γάλα τι θα έκαναν όλα τα μωράκια με άρρωστη μαμά? Αργότερα ήρθε και η ενημέρωση που μου επιβεβαίωσε οτι έπραξα σωστά.

 

 

Για το attachment parrenting περιμένω να μου δώσει όποια μπορεί κάποια λινκ ή βιβλία (στα ελληνικά κατά προτίμηση, αλλά και στα αγγλικά θα την παλέψω:mrgreen:) ώστε να γνωρίσω κι εγώ αυτή τη μέθοδο.Όχι από wikipedia για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

 

Η Αγλαΐα ανέφερε κι άλλους συνδέσμους εκτός του wikipedia.

Για το θηλασμό υπάρχουν έρευνες που λένε ότι μετά τους 6 μήνες είναι δώρον άδωρο, διότι κάποια συστατικά του που είναι χρήσιμα, από τον 6ο και μετά λόγω κάποιων τροφών που λαμβάνει το παιδί δε διασπώνται σωστά.

 

Aν είναι έτσι τότε γιατί τα ξένα γάλατα προσπαθούν να μιμιθούν το μητρικό. Άλλωστε λέγονται "υποκατάστα" μητρικού γάλατος.

 

 

Ειλικρινά δεν έχω καθόλου άποψη για το θηλασμό, δεν έχω ενημερωθεί αρκετά.Απλά ενημερώνω, ότι όπως παντού, έτσι κι εδώ υπάρχει πάντα κι η άλλη πλευρά;) Και οι γάτες πάνω από κανένα 2μηνο δε θηλάζουν.Κανένα θηλαστικό για τόσο καιρό όσο ο άνθρωπος..

 

 

Σε σχέση με το μέγεθός του εν συγκρίση με άλλα ζώα, ο άνθρωπος θα έπρεπε να θηλάζει 2.5-7 χρόνια περίπου. Τα ζώα όταν αποθηλάζουν έχουν ήδη ανεξαρτητοποιηθεί. Μπορούν να θρέψουν τον εαυτό τους, να περπατήσουν...

http://www.kathydettwyler.org/detwean.html

 

 

Και όπως προείπα τον έχω εμπιστοσύνη τον Ασκητή στο αντικείμενό του:σεξολόγος

Ένας επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του, δεν εκφράζει άποψη για πράγματα που δε γνωρίζει.

 

 

Ο άνθρωπος δε γεννιέται καθόλου πρόωρα σε σχέση με άλλα ζώα, είναι κάπου στη μέση. Στο τέλος είναι ο ελέφαντας με 24 μήνες εγκυμοσύνη:shock::shock:. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο...

 

Ο άνθρωπος γεννιέται πολύ πρόωρα λόγω μεγάλου εγκεφάλου. Όταν γεννιέται δε μπορεί να κινηθεί, ούτε να περπατήσει, για πολύ καιρό σε σχέση με τα ζώα.

 

Τέλος δε θεωρώ ότι αναγκάζω κανένα παιδάκι να κοιμηθεί μόνο του, επειδή απλά θα κοιμηθεί στο δωμάτιό του. Ίσα ίσα που θεωρώ πιο βάρβαρο να ξυπνήσω ένα πρωί και επειδή θα έχει μεγαλώσει αρκετά το παιδί να του το κόψω μαχαίρι, παρά να το γνωρίζει ως αυτονόητο.Και στο δωμάτιό μου να κοιμηθεί (όχι στο κρεββάτι μου γιατί φοβάμαι μην το πλακώσω όταν είναι βρεφάκι!) το ίδιο δε θα μπορεί να μιλήσει, να εξωτερικεύσει τους φόβους του, να κινηθεί. Κι αν βγάλει τσιρίδα στον ύπνο του, απλά θα πάω 1 δευτερόλεπτο πιο αργά γιατί θα είναι στο άλλο δωμάτιο.Δε μένω δα και σε καμμιά βίλα(δυστυχώς:lol:)

 

Γιατί να του το "κόψεις μαχαίρι" και να μην περιμένεις να το κάνεις όταν θα είναι έτοιμο? Η κόρη μου δεν είχε κοιμηθεί ποτέ μόνη της. Όταν της αγόρασα κρεβάτι στα 3 της χρόνια, επέλεξε μόνη της να κοιμάται εκεί. Ακόμα όμως μπορεί να έρχεται στο κρεβάτι μου όποτε θέλει. Όχι μόνο αν φοβάται ή είναι άρρωστη, απλά και μόνο γιατί μπορεί να ζηλεύει το μωρό που κοιμάται μαζί μου, ή να θέλει παρέα, ή την αγκαλίτσα της μαμάς. Τα παιδιά που παίρνουν αυτό που έχουν ανάγκη, γίνονται ανεξάρτητα από μόνα τους χωρίς πίεση.

Link to comment
Share on other sites

απλα εγω αφηνω το παιδι μου και να πεσει και να κλαψει, οταν πχ θα παει παιδικο δε θα ειμαι απο πισω του να το μαζευω.

 

Κι εγώ θα το αφήσω να κλάψει κατά περίπτωση πάντα. Ακριβώς γιατί γενικότερα δε θα είμαι από πίσω του μεγαλώνοντας όταν θα κλαίει.

 

Και υπάρχει και η άποψη που λέει ότι πρέπει και λίγο να κλάψει για να ανοίξουν τα πνευμόνια του. Δεν την ασπάζομαι όμως για να είμαι ειλικρινής.

Όταν θα κλάψει γιατί πονάει, γιατί είναι αρρωστούλι, γιατί είδε κακό όνειρο προσπαθώ με κάθε τρόπο να σταματήσω το κλάμα του. Όταν όμως κλαίει όπως τώρα να του ανοίξω την πόρτα της κουζίνας για να ρημάξει,λυπάμαι, είναι δικό του πρόβλημα.

Φαντάζομαι βέβαια πως όλες οι μανούλες καταλαβαίνουμε πότε κλαίει γιατί υπάρχει λόγος και πότε απλά γκρινιάζει (ενίοτε και με δάκρυα ανάλογα τις υποκριτικές ικανότητες του παιδιού!).

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και συνήθως οι φωτεινοί παντογνώστες είναι τέρατα ημιμάθειας και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη ούτε για αυτό που ασπάζονται ούτε για την αντίθετη άποψη.Είναι απλώς δογματικοί.Διατυπώνουν την άποψη τους και έχουν έλλειψη σε επιχειρήματα.

 

Νόμιζα οτι δε χαρακτήριζες κανέναν άνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να μου μάθετε να κάνω παράθεση αποσπασματικά κι εμένα πλιζζζζζ

 

Είναι μια φυλή που ζει στην Αυστραλία, Νέα ζηλανδία, κάπου εκεί. Το κάνει για να αποφύγει τον υπερπληθυσμό. Κι αυτοί το μυαλό τους χρησιμοποιούν (αλλιώς θα άφηναν τις γέννες άιντε σαν τα ζώα) και τα μέσα που διαθέτουν. Αν ψάξεις στο νετ για τρόπους πρόληψης εγκυμοσύνης θα δεις κι άλλες τέτοιες διαφορετικές κουλτούρες.Αυτή απλά μου είχε μείνει έντονα και την αναφέρω.

Σε αυτό συμφωνούμε επομένως. Και εγώ όπως έχω ξαναπεί σε προηγούμενα ποστ θεωρώ ότι από τις 10000 διαφορετικές μεταξύ τους απόψεις κρίνεις ποια ταιριάζει στη δική σου νοοτροπία και την προσαρμόζεις. Δε σημαίνει ότι η δική σου είναι η σωστή και η άλλη λάθος.Είναι απλά αυτή που σου ταιριάζει.

Κανέναν εδώ σε εμένα. Μόνο το wikipedia και ένα αγγλικό βιβλίο.

Υποκατάστατα γράφουν μόνο αυτά που είναι για βρέφη και αυτό όχι όλα (τα έχουμε δοκιμάσει όλα, ναι!). Το αλμιρόν πχ το 2 και το 1-3 δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο.Ή εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει. Αν και απίθανο, γιατί πάντα διαβάζω όλη την ετικέτα (γενικό κουσούρι κι αυτό, το κάνω σε όλα τα είδη!).

Αυτό για τα ζώα που λες δεν ισχύει σε καμμιά περίπτωση. Το ροντβάιλερ σε όγκο πχ είναι μεγαλύτερο από τον άνθρωπο κι αποθηλάζει σε 2 μήνες μάξιμουμ.Το ντόπερμαν έχει τεράστιο εγκέφαλο.Τα ζώα ανεξαρτητοποιούνται πολύ πριν αποθηλάσουν (μπορούν να περπατήσουν να φάνε και ξένη τροφή κτλ.Από τις πολύ πρώτες μέρες που γεννιούνται και μερικά κατευθείαν με τη γέννηση!Το γιατί σε σχέση με τα άλλα ζώα δε μπορεί να κινηθεί ολότελα δεν το γνωρίζω. Πάντως το παιδί γεννιέται με το ένστικτο του βαδίσματος. Το χάνει γύρω στον 4ο μήνα νομίζω,Εννοείται πως θα το ψάξω.

Το λινκ που μου παραθέτεις είναι από ανθρωπολόγο, όχι από κτηνίατρο ή κάποιον σχετικό με τα ζώα.ΘΑ το διαβάσω όμως εννοείται.

Γνωρίζει.Νευρολόγος Ψυχίατρος έχει τελειώσει, απλά οι γνώσεις του δεν είναι τόσο εξειδικευμένες όσο στο σεξ. Και διαφωνώ κάθετα ότι δεν πρέπει να εκφράζει γνώμη για πράγματα που δε γνωρίζει. Τότε κι εμείς δε θα έπρεπε να αναλύουμε την παιδοψυχιατρική πχ γιατί δεν τη γνωρίζουμε.Ακριβώς όμως επειδή δεν τη γνωρίζουμε τη συζητάμε για να τη μάθουμε.Όλοι έχουμε το δικαίωμα της γνώμης. Επιπλέον κανείς δεν είναι ποτέ απόλυτα σίγουρος από τους γιατρούς για τη γνώμη που εκφέρει. Κι αυτή είναι ένα κράμα μελετών και προσωπικής κρίσης (άνθρωποι γαρ κι αυτοί). Πάντα υπάρχει κι η επιστημονική έρευνα που θα στηρίξει την αντίθετη άποψη.Εξάλλου όλη η πρόοδος που έχει κάνει μέχρι σήμερα η επιστήμη βασίζεται στην αμφισβήτηση.

Με την τελευταία σου άποψη διαφωνώ απλά. Γιατί να του το κόψεις γενικά και να μην είναι κάτι αυτονόητο?Γιατί κι αν φτάσει μέχρι τα 10 και ακόμη κοιμάται σε μένα?Και γιατί να υπάρχουν τέτοια πισωγυρίσματα να πηγαινοέρχχεται δλδ στο κρεββάτι μου και να μην γνωρίζει πως είναι αυτονόητο πως καθένας κοιμάται στο κρεββάτι του?Και πόσο σιγά - σιγά θα πάει στο κρεββάτι του?Αυτό για μένα είναι πολύ πιο ψυχοφθόρο για το παιδί., αλλά και για τη σχέση μου με τον άντρα μου. Όταν υπάρχουν παιδά όλη μέρα μέσα στο σπίτι η ώρα που πάμε στο κρεββάτι μας είναι η μόνο για να ανταλλάξουμε μια τρυφερή κουβέντα.Και κατ'εμέ, για να ζούμε καλά σαν οικογένεια πρέπει να ζω καλά και με τον άντρα μου.Έτσι, και μέσα από το δικό μας παράδειγμα να αντιλαμβάνεται ένα παιδί τι θα πει συνροφικότητα. Με προβληματίζουν τα λαθος μυνήματα που μπορεί να λάβει αν για κάποια χρόνια κοιμάται μαζί μου κι ο πατέρας του στον καναπέ πχ.

Τώρα για το κατά πόσο πρέπει να δίνουμε στα παιδιά ότι έχουν ανάγκη οκ, αλλά δε ζητάνε μόνο αυτά, κοιτάνε να δουν ποια είναι τα όρια τους...

Σκεφτείτε λίγο.Είστεσε ένα θεοσκότεινο χώρο και γύρω δεν υπάρχει τίποτα. Ποια είναι η πρώτη σας κίνηση?Να προσπαθήσετε να πιάσετε τοίχο.Να δείτε τα όριά σας.Αν προχωράτε και δεν πιάνετε θα αισθάνεστε όλο και μεγαλύτερη ανασφάλεια. ΑΝ όμως καταλάβετε που ξεκινάει και που τελειώνει αυτός ο χώρος θα αισθάνεστε καλύτερα.Διαφωνείτε?

Έτσι και τα παιδιά. Έχουν ανάγκη από όρια και κανόνες για να αισθάνονται ασφαλή.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα οτι δε χαρακτήριζες κανέναν άνθρωπο...

 

Δε με ενοχλεί η αντίθετη άποψη, τη σέβομαι και την ακούω με προσοχή. Την αντίθετη άποψη όμως τυπωμένη με τους ανάλογους χαρακτηρισμούς, ναι τη χαρακτηρίζω και εγώ ανάλογα.Όπως και την ίδια άποψη όταν συνοδεύεται από αυτούς;)

Για την ακρίβεια μιλάω για συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων, η οποία δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη άποψη.

Και προς Θεού δεν είμαι τόσο καλή και δεν το επιδιώκω κιόλας.Υπάρχουν εννοείται και οι άνθρωποι που δε χωνεύω και τους συμπεριφέρομαι ανάλογα έτσι?Όπως όλοι.Δεν είμαι Θεός.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ποστς και πολλά να πω κι εγώ, τι να πρωτοαπαντήσω;

 

Καταρχάς περί Ασκητή, να πω κι εγώ ότι δεν τον θεωρώ κορυφαίο σεξολόγο (ελπίζω να μην σε σοκάρω Κική :wink: μ' αυτήν μου την άποψη) απλά κάποια ευρέως γνωστή τηλεπερσόνα που έγινε πολύ γνωστός κυρίως λόγω της έκθεσής του στην TV (έχει κάνει το άκρως αντιδεοντολογικό για την ειδικότητά του να έχει μεταμεσονύχτια εκπομπή και να απαντά live σε τηλεφωνήματα τηλεθεατών :roll:, πόσο "κορυφαίο" να είναι αυτό;)

 

Πάει αυτό περί Ασκητή. ΑΛΛΑ ακόμα και αν θεωρούσαμε τον Ασκητή αυθεντεία, ρε συ Κική, δεν είναι τι είπε αυτός αλλά τι κατάλαβες και πώς το ερμηνεύεις εσύ ή ο κάθε ένας που τον διαβάζει. Πριν από μερικούς μήνες διαφωνούσα με μια κοπέλα που χρησιμοποιούσε το όνομα του Piaget για να υποστηρίξει μια καθαρά δική της άποψη φτάνοντας σε προσωπικά της συμπεράσματα, ενώ εγώ έχω διαβάσει ακριβώς την ίδια θεωρία και δεν συμπέρανα τίποτα τέτοιο ποτέ. Τι θέλω να πω δηλαδή: Τι είπε ακριβώς ο Ασκητής, για ποιες ηλικίες αναφέρονταν, πώς, κάτω από ποιες συνθήκες, κ.λπ;

 

Σχετικά με τα ζώα και τα ροντβάιλερ, δεν κατάλαβα πώς μπλέχτηκαν στη συζήτηση αλλά σαν φιλόζωη θα σας αναφέρω ότι άσχετα με το μέγεθος του ζώου, ο κύκλος ζωής των σκύλων είναι πολύ συντομότερος από αυτόν των ανθρώπων και κατά συνέπεια ένα σκυλί 2 ετών είναι ενήλικο και ένα 16 ετών υπεραιωνόβιο. Εξου και η γνωστή αντιστοιχία ότι ένας χρόνος στη ζωή ενός σκύλου αντιστοιχεί σε 7 ή 9 χρόνια στη ζωή ενός ανθρώπου.

 

Έχω να πω και άλλα, αλλά τα ξέχασα...:mrgreen:

Θα επανέλθω!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

.

Ποιά φυλή τρώει τα παιδιά της από ένστικτο??? Δυστυχώς με τους ανθρώπους δε μπορείς να ξέρεις τι τους ωθεί να κάνουν κάτι. Σίγουρα το ένστικτο δεν τους ωθεί να φάνε τα παιδιά τους. Βλέπεις ο άνθρωπος έχει και νοημοσύνη, και ενώ αυτό μας διαχωρίζει απ'τα ζώα, πολλές φορές μας οδηγεί να κάνουμε πράγματα που δεν είναι φυσικά.

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι η γνώση είναι δύναμη. Όταν όμως υπάρχουν χίλιες δυό διαφορετικές απόψεις και βιβλία, πάνω απ'όλα θα στηριχτείς στο ένστικτο και την κοινή λογική για να αποφασίσεις τι είναι σωστό. Όταν έπαθα μαστίτιδα κι η κόρη μου ήταν νεογέννητο, όλοι έπεσαν πάνω μου να σταματήσω το θηλασμό, γιατί δεν κάνει να θηλάζεις με πυρετό και καλά. Δεν είχα κανέναν να ρωτήσω. Βασίστηκα όμως πρώτα στο ένστικτό μου, που μου έλεγε να συνεχίσω να θηλάζω το μωράκι μου, και δεύτερον στην κοινή λογική μου, που έλεγε οτι αν δεν υπήρχε το ξένο γάλα τι θα έκαναν όλα τα μωράκια με άρρωστη μαμά? Αργότερα ήρθε και η ενημέρωση που μου επιβεβαίωσε οτι έπραξα σωστά.

 

 

 

 

Η Αγλαΐα ανέφερε κι άλλους συνδέσμους εκτός του wikipedia.

 

 

Aν είναι έτσι τότε γιατί τα ξένα γάλατα προσπαθούν να μιμιθούν το μητρικό. Άλλωστε λέγονται "υποκατάστα" μητρικού γάλατος.

 

 

 

 

 

Σε σχέση με το μέγεθός του εν συγκρίση με άλλα ζώα, ο άνθρωπος θα έπρεπε να θηλάζει 2.5-7 χρόνια περίπου. Τα ζώα όταν αποθηλάζουν έχουν ήδη ανεξαρτητοποιηθεί. Μπορούν να θρέψουν τον εαυτό τους, να περπατήσουν...

http://www.kathydettwyler.org/detwean.html

 

 

 

Ένας επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του, δεν εκφράζει άποψη για πράγματα που δε γνωρίζει.

 

 

 

 

Ο άνθρωπος γεννιέται πολύ πρόωρα λόγω μεγάλου εγκεφάλου. Όταν γεννιέται δε μπορεί να κινηθεί, ούτε να περπατήσει, για πολύ καιρό σε σχέση με τα ζώα.

 

 

 

Γιατί να του το "κόψεις μαχαίρι" και να μην περιμένεις να το κάνεις όταν θα είναι έτοιμο? Η κόρη μου δεν είχε κοιμηθεί ποτέ μόνη της. Όταν της αγόρασα κρεβάτι στα 3 της χρόνια, επέλεξε μόνη της να κοιμάται εκεί. Ακόμα όμως μπορεί να έρχεται στο κρεβάτι μου όποτε θέλει. Όχι μόνο αν φοβάται ή είναι άρρωστη, απλά και μόνο γιατί μπορεί να ζηλεύει το μωρό που κοιμάται μαζί μου, ή να θέλει παρέα, ή την αγκαλίτσα της μαμάς. Τα παιδιά που παίρνουν αυτό που έχουν ανάγκη, γίνονται ανεξάρτητα από μόνα τους χωρίς πίεση.

 

Χιλια Μπραβο για αυτο το τοσο καλογραμμενο κειμενο Χλοη!!!!!!!!!!!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για το θηλασμό υπάρχουν έρευνες που λένε ότι μετά τους 6 μήνες είναι δώρον άδωρο, διότι κάποια συστατικά του που είναι χρήσιμα, από τον 6ο και μετά λόγω κάποιων τροφών που λαμβάνει το παιδί δε διασπώνται σωστά.

Ειλικρινά δεν έχω καθόλου άποψη για το θηλασμό, δεν έχω ενημερωθεί αρκετά.Απλά ενημερώνω, ότι όπως παντού, έτσι κι εδώ υπάρχει πάντα κι η άλλη πλευρά;) Και οι γάτες πάνω από κανένα 2μηνο δε θηλάζουν.Κανένα θηλαστικό για τόσο καιρό όσο ο άνθρωπος.

 

Να σ' αυτό αναφερόμουν, όταν είπα παραπάνω ότι μερικές φορές μεταφέρουμε ως λόγια "αυθεντιών" αυτά που εμείς κουτσοκαταλάβαμε, στην πραγματικότητα δηλαδή δικές μας καθαρά απόψεις.

 

Φυσικά και δεν υπάρχουν έρευνες που να λένε ότι το μητρικό γάλα δεν είναι καλό για τα παιδιά μετά τους 6 μήνες.

 

 

Σαφέστατα βέβαια φαντάζομαι ότι όντως είναι πιο πρακτικό να κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο όταν θηλάζεις.

 

Ε, ναι!

 

Τέλος δε θεωρώ ότι αναγκάζω κανένα παιδάκι να κοιμηθεί μόνο του, επειδή απλά θα κοιμηθεί στο δωμάτιό του. Ίσα ίσα που θεωρώ πιο βάρβαρο να ξυπνήσω ένα πρωί και επειδή θα έχει μεγαλώσει αρκετά το παιδί να του το κόψω μαχαίρι, παρά να το γνωρίζει ως αυτονόητο.

 

Τα παιδιά κάνουν τα βήματα ανεξαρτητοποίησης ανάλογα με την ηλικία τους... Όταν μεγαλώνουν λίγο και δουν ότι είναι ευπρόσδεκτα στο κρεββάτι των γονιών, ζητούν μόνα τους το δικό τους δωμάτιο και κρεββάτι.:wink:

Το επιχείρημα του να κόψουμε κάτι νωρίς για να μην το κόψουμε αργότερα, δεν βασιζεται σε κάποιον λογικό συλλογισμό. Δηλαδή, να μην τα θηλάσουμε, για να μην τους κόψουμε μετά μαχαίρι το θηλασμό και στεναχωρηθούν; Να μην τα αλλάζουμε πάνα, γιατί θα την κόψουν κι αυτή μαχαίρι όταν μεγαλώσουν; Να τα διώξουμε και από το σπίτι όσο είναι μικρά, γιατί θα φύγουν όταν μεγαλώσουν; Να ξεκόψουμε και επαφές μαζί τους για να μην στεναχωρηθούν αν μας χάσουν όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο;:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...