Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΡΟΒΗΚΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ?


Recommended Posts

Καλημέρα σας...Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Είμαι 29 ετών. Ενώ θα έπρεπε, βάση ηλικίας, ο κίνδυνος για Σ.Down να είναι 1/1000, τα αποτελέσματα του ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ μου τον ανέβασαν σε 1/310, με όριο το 1/250! Σκέφτομαι για αμνιοπαρακέντηση... Εσείς, που έχετε κάνει αυτή την εξέταση, τι μετρήσεις είχατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παντως που ειμαι 25 οι μετρησεις εδειξαν 1/100 προς συνδρομο νταουν!Την εκανα εννοειται αλλα ευτυχως ολα καλα!!!

οποτε μην ανησυχεις!!!!! :D

 

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πάρα πολυ που μπήκες στην διαδικασία να μου απαντήσεις... Το κάθετι αυτές τις ώρες μου δίνει κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω κάνει δεν ξέρω να σου απαντήσω.Εύχομαι όλα να πάνε καλά. :wink:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σου λεω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα!!!Βασικα μου το επιβεβαιωσε και ο γιατρος μου και απο τη στιγμη που δεν υπηρχε στην οικογενεια ιστορικο για συνδρομο δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!!!

Ολα θα πανε καλα!!! :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποιά εβδομάδα είσαι candy??? Έκανες μόνο το αλφα τέστ?? αυχενική διαφάνεια και pappa δεν έκανες?? συνήθως αυτές γίνονται πρώτα

αντιγράφω από το 

 

 

Από την 10η μέχρι και την 13η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μπορεί να διενεργηθεί ο πρώτος αιματολογικός και υπερηχογραφικός έλεγχος για Σύνδρομο Down . Οι παράμετροι που αξιολογούνται είναι οι παρακάτω:

 

P.AP.P.-A.: Pregnacy Associated plasma Protein – A ( Πρωτεϊνη σχετιζόμενη με την εγκυμοσύνη)

 

FREE – β HCG: Ελεύθερη β Υπο-μονάδα Χοριακής Γοναδοτροπίνης

 

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ (NT): Υπερηχογραφικός προσδιορισμός σε mm

 

ΚΕΦΑΛΟΥΡΙΑΙΟ ΜΗΚΟΣ (CRL) Υπερηχογραφικός προσδιορισμός

Ιδε σχετικά:  

 

Με συμπλήρωση 16 εβδομάδων από την τελευταία εμμηνορρυσία, γίνεται η σύσταση για έλεγχο του λεγομένου τριπλού ή διπλού τέστ, κατ΄ άλλους και Αlpha-Test

 

με το οποίο προσδιορίζεται σε κάποιο βαθμό το μέγεθος του κινδύνου για σύνδρομο Down. Η εξέταση μπορεί να γίνει και κάπως ενωρίτερα, ή κάποιες εβδομάδες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ισως βιαστηκα να απαντησω και μπορει να σε παραπληροφορησω απο την αγνοια μου , εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση στην 17η εβδομαδα μετα την αυχενικη διαφανεια οπου οι εξ.αιματος που εκανα εδειξαν τη παραπανω μετρηση!!!!

Χιλια συγγνωμη που δε καταλαβα καλα το θεμα!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι γιατροί δεν κάνουν καθόλου το άλφα τεστ. Το σύνηθες είναι να κάνουν την αυχενική σε συνδυασμό με το Pappa και αναλόγως των αποτελεσμάτων να προχωρούν σε αμνιο. Οι ψείρες αν τα αποτελέσματα της αυχενικής και του pappa δεν είναι καλά κάνουν και το άλφα τεστ και μετά συνεχίζουν με την αμνιο. Όλα αυτά είναι ανάλογα με τον γιατρό και το πόσο εμπιστοσύνη του έχεις :roll:

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου το ποσοστό στην αυχενική διαφάνεια ήταν 1:4497 για down και 1:14947 για τρισωμίες 18+13...

Δεν έκανα αμνιο... ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται... σήμερα θα κάνω τον Β επιπέδου .... βεβαια εγώ ήθελα να κάνω αμνιο αλλά δεν με άφησε έιπε ότι το ποσοστό είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

Αυχενική διαφάνεια δεν έκανα γιατί ο τότε γυναικολόγος μου ΔΕΝ φρόντισε εγκαίρως να με ενημερώσει... Τα σχετικά τα έχω γράψει και στο παρελθόν σε άλλο θέμα... Η επόμενη κίνηση μου, εν συντομία, ήταν να αλλάξω φυσικά γυναικολόγο η οποία μου είπε να κάνουμε το ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ και αν βρούμε κάτι το "ανησυχητικό" να συνεχίσουμε με αμνιο. Στην παρούσα φάση, με ποσοστό 1/310 που μου έβγαλε το ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ συν του γεγονότος ότι βρήκαν αυτό το 10.4 στον εγκέφαλο το οποίο μεταβάλεται και συνήθως διορθώνεται στην πορεία (γι' αυτό και θα επαναλάβουμε τον υπέρηχο το Σάββατο για να δούμε αν αυτό μειώθηκε) τα πράγματα είναι λίγο ανησυχητικά...αλλά όχι τόσο ώστε να κάνουμε αμνιο (όπως μου είπε το πρωί η γυναικολόγος μου). Θα περιμένουμε μέχρι το Σάββατο το ερχόμενο να δούμε την εξέλιξη του εγκεφάλου και θα αποφασίσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...