Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου σπανε τα νευρα με τον παιδικο!


Recommended Posts

ετσι ακριβως ειναι γιαυτο κ ανοιξα αυτο το θεμα για να ξεσπασω:twisted:

καλα αυτη η συγκεκριμενη μεχρι κ για το μωρο μου ειπε που δεν ειναι καν 3 μηνων ''πρεπει να το αφηνεις να κλαιει.εγω την αφηνα κ μιση ωρα κ μετα σταματουσε μονη της''οταν της ειπα πως δεν ειναι δυνατον να αφησω ενα βρεφακι να κλαψει οχι μιση ωρα αλλα ουτε 1 λεπτο μου λεει ''αν δε το αντεχεις πηγαινε σε αλλο δωματιο κ κλεισε την πορτα'':shock: εκει δεν αντεξα κ της λεω''καλε εσυ δεν εισαι μαμα εσυ εισαι ο θυληκος χιτλερ'' κ το πηρε κ σαν αστειο κ γελουσε:shock:

εχω πει σε τοσα ατομα ''μη λετε μπροστα στο παιδι τουλαχιστον οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει΄΄ δε μου αρεσει να ακουει το παιδι κατι τετοιο.αντε πες σε μενα ειναι ντουβαρια κ το λενε αλλα μπροστα στο παδι?:evil:

Ναι άστο το μωρό μέχρι να σκάσει απο το κλάμα μετά θα ησυχάσει μια και έξω.Εκανες αυτό που σαν μητέρα θεώρησες σωστο και δεν έχεις να απολογηθείς σε κανέναν,άστους όλους να λένε και να κάνουν ότι θέλουν στα δικά τους παιδιά.Να σου πώ και κάτι αν δεν το σταματούσες τώρα ίσως αργότερα τα προβλήματα να ήταν μεγαλύτερα να έχανε την εμπιστοσύνη του στα άλλα παιδάκια,να κλεινόταν στον εαυτό του και να μην ήθελε το σχολείο.Ηδική σου κρίση είναι αυτή που μετράει γιατί μόνο εσύ ξέρεις το παιδί σου.Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Δήμητρα,αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πώς αντιμετώπισαν οι παιδαγωγοί του παιδικού σταθμού τα γεγονότα (δηλαδή να μελανιάσουν κάποια παιδιά το δάχτυλο του μικρού σου και να τον δαγκώσουν).Ποιοι το έκαναν;Έγινε θέμα από εσένα στον παιδικό;Εδώ με λιγότερα και γίνεται χαμός!Εχουν και την ευθύνη στο κάτω-κάτω και οφείλουν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Και να σε ενημερώσουν για τις ενέργειές τους,όπως και να καλέσουν και τους γονείς των άλλων παιδιών που δαγκώνουν και κακοποιούν το παιδί.

 

Επίσης,εσύ έχεις τη δυνατότητα να μπορέσεις να τον κρατήσεις σπίτι,αν όμως έπρεπε να γυρίσεις στη δουλειά και δεν είχες εναλλακτική;Τότε τι θα γινόταν;

 

Το σκεπτικό σου να μάθει το παιδάκι τη γλώσσα όσο το δυνατόν νωρίτερα είναι απολύτως σωστό κατά τη γνώμη μου και αυτό επιτυγχάνεται πιο εύκολα σε έναν κοινωνικό χώρο με άλλα παιδάκια.

Μήπως να σκεφτόσουν κάποιον άλλο σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Δήμητρα,αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πώς αντιμετώπισαν οι παιδαγωγοί του παιδικού σταθμού τα γεγονότα (δηλαδή να μελανιάσουν κάποια παιδιά το δάχτυλο του μικρού σου και να τον δαγκώσουν).Ποιοι το έκαναν;Έγινε θέμα από εσένα στον παιδικό;Εδώ με λιγότερα και γίνεται χαμός!Εχουν και την ευθύνη στο κάτω-κάτω και οφείλουν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Και να σε ενημερώσουν για τις ενέργειές τους,όπως και να καλέσουν και τους γονείς των άλλων παιδιών που δαγκώνουν και κακοποιούν το παιδί.

 

Επίσης,εσύ έχεις τη δυνατότητα να μπορέσεις να τον κρατήσεις σπίτι,αν όμως έπρεπε να γυρίσεις στη δουλειά και δεν είχες εναλλακτική;Τότε τι θα γινόταν;

 

Το σκεπτικό σου να μάθει το παιδάκι τη γλώσσα όσο το δυνατόν νωρίτερα είναι απολύτως σωστό κατά τη γνώμη μου και αυτό επιτυγχάνεται πιο εύκολα σε έναν κοινωνικό χώρο με άλλα παιδάκια.

Μήπως να σκεφτόσουν κάποιον άλλο σταθμό;

 

συμφωνω απολυτα με τα ερωτηματα που αφορουν τους παιδαγωγους και πως αντιμετωπισαν το θεμα, μια και μιλαμε και για Γερμανια

ασχετα αν εσυ εκανες καλα και τον σταματησες (μια και ηταν αρκετα μικρος και του χρονου θα ειναι πιο ετοιμος) αλλα κι εγω αναωτιεμαι αν δεν ειχες αυτη τη δυνατοτητα τι θα γινοταν;

 

παντως εννοειται οτι ειμαι κατα των συμβουλων αστο να κλαιει

η φιλη σου ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ να αφηνει μικρο μωρο να κλαιει και μαλιστα να κλεισει την πορτα και να μην το ακους! κι αν κανει εμετο π.χ. ή παθει κατι αλλο και δεν το καταλαβεις;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τα ερωτηματα που αφορουν τους παιδαγωγους και πως αντιμετωπισαν το θεμα, μια και μιλαμε και για Γερμανια

ασχετα αν εσυ εκανες καλα και τον σταματησες (μια και ηταν αρκετα μικρος και του χρονου θα ειναι πιο ετοιμος) αλλα κι εγω αναωτιεμαι αν δεν ειχες αυτη τη δυνατοτητα τι θα γινοταν;

 

Αν δεν εχεις αυτη την δυνατοτητα κανεις την καρδια σου πετρα και κλαις φευγοντας.

Αλλα ξερεις οτι δεν μπορεις να κανεις αλλοιως και ....αντεχεις θες δεν θες.

Αν ξερεις οτι εχεις επιλογη ... δεν το κανεις. Δεν αντεχεται ξεροντας οτι το περναει αυτο χωρις ....να ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητο . Απλα και ομορφα.

 

Δημητρα , για την γλωσσα δεν ξερω τι να σου πω . Μηπως να δοκιμαζες επαφη με ατομα που μιλανε Γερμανικα και να μιλατε και εσεις μονο Γερμανικα εκει? Το Κρατος δεν εχει κανει καμια προβλεψη στο να προετοιμαστουν τα παιδια μιας και το κρινει απαραιτητο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω μια αλλη ιστορια για ενα μπομπιρα 2 χρονων που ειχα σε ενα βρεφικο τμημα.Η μανα του ξεμυαλο....εχει5 παιδια κ τα παραταει οπου να ναι...Καποιαα μερα η μανα του πηρε τη μεγαλη κορη κ το μπομπηρα στο αμαξι κ συζητουσε με τη κορη να πανε για ψωνια...ο μικρος το ακουσε αυτο κ ηθελε να παει μαζι τους...τον φερνει στο σχολειο,να κλαιει το καημενο....το σπρωχνει μεσα κ κλεινει τη πορτα κ φευγει,εγω κ η συναδελφος...Παγωτα!Το παιρνουμε αγκαλια κ του μιλαμε...με τα πολλα μας εξηγει...Το μεσημερι ερχετε ο πατερας κ το παιρνει.Την αλλη μερα τα ιδια....Τη τριτη,το πρωι το φερνει ο πατερας κ χτυπουσε τις πορτες κ ελεγε..."φυγε κακε λυκε":confused: μας το ειπανε αλλες κοπελες δεν ημασταν μπροστα...το μεσημερι ερχετε η μανα με υφος κ μας λεει.."ποια μιλαει στο παιδι για λυκους κ ποια το μαλωνει":confused::confused::confused::confused::confused::confused:το παιδι σηκωνεται ερχετε στην αγκαλια μου αρχιζει να κλαιει κ να λεει στη μανα του "εσυ με χτυπας" "φυγε..." κ να φωναζει κ δεν ηθελε να φυγει...του εταξα σπαιντερμαν για να παει στη μανα του.Η μανα προσπαθου ε να το ξεφορτωθει για να παει για καφε κ ο μικρος το καταλαβαινε και σαφως προτιμουσε τη βολτα απο το σχολειο.Αλλα η κυρια...στο σπιτι πρεπει να ελεγε αλλα στον αντρα της-ο οποιος δε θελει να κλαιει το παιδι του ειναι πολυ καλος..-οτι δηθεν το φοβεριζουμε εμεις η οτι του ειπαμε για κακο λυκο κ τετοιες @@@@,Αψηφοντας το κακο που θα μας εκανε,αλλα στο τελος τη πατησε γιατι τα παιδια λενε παντα την αληθεια....κ ο αντρας της ο κακομοιρης ηρθε κ μας ζητησε συγνωμη.Υπαρχουν γονεις και γονεις...ποτε δε πρεπει με τη βια να υποχρεωνεις τα παιδια να κανουν κατι...γυρναει μπουμερανγκ!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Δήμητρα,αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πώς αντιμετώπισαν οι παιδαγωγοί του παιδικού σταθμού τα γεγονότα (δηλαδή να μελανιάσουν κάποια παιδιά το δάχτυλο του μικρού σου και να τον δαγκώσουν).Ποιοι το έκαναν;Έγινε θέμα από εσένα στον παιδικό;Εδώ με λιγότερα και γίνεται χαμός!Εχουν και την ευθύνη στο κάτω-κάτω και οφείλουν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Και να σε ενημερώσουν για τις ενέργειές τους,όπως και να καλέσουν και τους γονείς των άλλων παιδιών που δαγκώνουν και κακοποιούν το παιδί.

 

Επίσης,εσύ έχεις τη δυνατότητα να μπορέσεις να τον κρατήσεις σπίτι,αν όμως έπρεπε να γυρίσεις στη δουλειά και δεν είχες εναλλακτική;Τότε τι θα γινόταν;

 

Το σκεπτικό σου να μάθει το παιδάκι τη γλώσσα όσο το δυνατόν νωρίτερα είναι απολύτως σωστό κατά τη γνώμη μου και αυτό επιτυγχάνεται πιο εύκολα σε έναν κοινωνικό χώρο με άλλα παιδάκια.

Μήπως να σκεφτόσουν κάποιον άλλο σταθμό;

Ακριβως θα γινοταν ο χαμος και θα σερναμε τα χιλια μυρια στις παιδαγωγους ομως και παλι κατι δεν μου κολαει...υπερβολικο μου φαινεται να αντιδραει ετσι το παιδακι μονο γι αυτα τα γεγονοτα σοβαρα ειναι δεν λεω αλλα....μηπως το εχει κακομεταχειριστει καμια δασκαλα??μηπως εγινε και κατι αλλο?Θα το εψαχνα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ζωντας στο εξωτερικο θεωρω το θεμα της γλωσσας πολυ σημαντικο. Και εγω τον εστειλα 2 χρονων στον παιδικο 3 φορες την εβδομαδα γιατι στα 3 πανε κανονικα σχολειο και οσο καλυτερα ξερουν την γλωσσα τοσο καλυτερα για αυτα (μπορουν να ζητησουν κατι ή και να υπερασπιστουν τον εαυτο τους με λογια και οχι με σπρωξιες).

Πηγαμε σε ιδιωτικο παιδικο με λιγα παιδακια και πολλες δασκαλες που μπορουσαν να ασχοληθουν με ολα. Τις πρωτες μερες εκλαιγε αλλα μετα απο λιγο σταματαγε. Τον επερνα στο τριωρο.

Σκοπευω να κανω το ιδιο και με τον μικρο αν και φοβαμαι οτι αυτος θα ουρλιαζει.

(Η αληθια ειναι οτι δεν εμαθε να μιλαει γαλλικα αλλα καταλαβαινει αρκετα και προσαρμοστικε πιο ευκολα στο σχολειο)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μου τωρα το ειδα το θεμα , και εχεις απολυτο δικαιο , εννοειτε . Ειμαι εντελως κατα του να αφηνουμε το παιδι να κλαιει για να συνηθησει , αυτα ειναι λαλακιες . Σιγουρα καταλαβαινω οτι υπαρχει μια περιοδος προσαρμογης , αλλα οκ εως εκει . Δεν θα αφησουμε το παιδι να πλανταζει στο κλαμα καθημερινα . Δημητρα την καλυτερη δουλεια εκανες που τον πηρες , ειναι πολυ μικρουλης ακομα , ασε δεν πειραζει , ας παει προνηπιο του χρονου , ισως ειναι πιο ετοιμος. Οσο για αυτη την μανταμ στο σπιτι σου , απορω πως κρατηθηκες και δεν την εβρισες , ελεος ρε κοριτσι μου , ακου εκε κουβεντα που ειπε "ειναι προβλημα δικο του (του παιδιου ) οχι δικο σου " ΕΛΕΟς , και ειναι μανα αυτη τωρα ? και ο μικρος σου καλα την εκανε , κλοτσια και 3ανα κλοτσια , ναι ρε δεν γουσταρει να φυγει απο το σπιτι του , θελει να ειναι με τη μανα του ολη μερα , στην τελικη 3 ειναι , δεν ειναι 33 , αι σ.......ι με την καθε κομπλεξικια .

Και μενα με επριζαν φετος να τον στειλω φετος μικρα προνηπια ( το σεπτεμβριο ητανε 3,5 ) αλλα αποφασησα ΟΧΙ , ητανε πολυ μικρος ακομα . Εφοσον εγω ειμαι σπιτι , το παιδι ειναι αρκετα κοινωνικο και μια χαρα , γιατι να το ταλαιπωρω αδικα ? φετος θα παει προνηπια και θα στειλουμε και την μπεμπα μας μικρα προνηπια μονο και μονο για να πηγαινουνε πακετο και ο μεγαλοσ να μην εχει δικαιολογιες να μεινει σπιτι . Αμα δω ομως σε ενα απο τα 2 οτι κανει τον τρελλο χαμο και οτι δεν μπορει να προσαρμοστει τοτε θα τα παρω . Δεν θα τα αφησω να ταλαιπωρουνται και να κλαινε . Στην τελικη ολοι καποιοι στιγμη πηγαμε σχολειο . Ο μεγαλος θα ειναι 4,5 το σεπτεμβριο και 3 ακριβως η μικρη , θα δουμε πως θα παει . Δημητρα μην μασας , μια χαρα επρα3ες .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

δημητρα οπως σου απαντησα και οι περισσοτερες μια χαρα τον βρισκω τον γιοκα σου..... κι εσυ δεν εχεις κανενα αναγκη να σου πει πως θα μεγαλωσεις τα τρια ομορφα αγγελουδια σου.....

εμεις ειμαστε απο τις τυχερες που εχουμε την γιαγια μας και μας προσεχει και μαλιστα ακομα πιο τυχερες γιατι ερχεται σπιτι μας ..... ναι ναι συμβαινουν κι αυτα...... καθε πρωι η γλυκια καλη μανουλιτσα μου ερχεται σπιτι μας για να κραταει την πριγκιπεσσα μας!!!!

το τελευταιο ομως διαστημα εχω αρχισει να σκεφτομαι να την παω και σε παιδικο σταθμο μηπως και "μεινει πισω῾...... μετα ομως απ αυτα που διαβασα εδω και περισσοτερο στο αλλο θεματακι που ανοιξε το φυστικιον νομιζω οτι ουτε στο δημοτικο δεν θα την στειλω......... θα της κανω ιδιαιτερα σε ολα τα μαθημαααα λεμεεεεεε......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ποσο γελασα δημητρα μου καλα της εκανε το ιδιο επρεπε να της κανεις και εσυ. καλα εκανες και τον σταματησες απο το παιδικο το ιδιο θα εκανα και εγω στην μικρη μου.αστο το πουλακι μου του χρονου θα ειναι καλυτερα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το παιδί είναι δικό σου....και θα κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου! καταρχην, οι δασκάλες που ήταν οταν τον χτυπαγαν τα άλλα παιδια το παιδί σου? οκ την πρωτη φορά ....αλλά πάλι? Καταρχην, εγω θα του άλλαζα σταθμό γιατί μπορεί να μην θέλει τα συγκεκριμένα παιδακια και που ξέρεις μπορεί να το θέλει και πάλι. Οπαιδικός είναι στη Γερμανία και οσοι σου λένε οτι κακώς εκανες είναι Γερμανοι? Γιατί κακα τα ψεμματα, σαν την εννοια που εχουμε οι Ελληνες γονείς , δεν έχει κανένας ξένος και κυριως οι Γερμανοι.....το ξλέρω από την ξαδέρφη μου που παντρεύτηκε Γερμανο και μένει στην Γερμανία τώρα!!!!! ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ .....ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε γινεται να του αλλαξω παιδικο γιατι στο ιδιο παει κ η μεγαλη μου.στον πανω οροφο που ειναι απο 4 εως 7 ετων.κ επειδη ειμαι γενικα ευχαριστημενη με το πως ηταν οι δασκαλες με την μεγαλη δε θελω να τον πηγαινω σε αλλο κ να πρεπει απο την αρχη να τα εξεταζω ολα ενα ενα:mad: ασε που θα την ψαχνει την αδερφη του κ θα ειναι χειροτερα...τουλαχιστον εκει θα εχει κ μια παρεα τις πρωτες μερες...οι δασκαλες να τον χτυπησαν δε το πιστευω γιατι οπως ειπα τις ξερω ολες 3 χρονια απο την μεγαλη μου κ ποτε η ραφαελα δε μου ειπε κατι κακο γιαυτες...πιστευω κιολας οτι αν τον χτυπουσαν θα μου το ελεγε η ραφαελα.στο μονο που δικιολογω το οτι δεν ειδαν οι δασκαλες που 2 φορες τον χτυπησε ενα παιδι ειναι οτι ηταν οι μερες που ειχαν καθε μερα κ απο 2-3 καινουρια παιδια κ κλαιγανε ολα μαζι κ γινοταν ενας πανικος.δε ξερω σε 6 μηνες ειναι να ξαναπαει ηδη υπογραψαμε κιολας για τον αυγουστο...ο παιδιατρος τις προαλλες μου ειπε οτι πρεπει να παει αυτη τη φορα θελει δε θελει γιατι πρεπει να μαθει την γλωσσα.αλλιως θα εχει προβλημα με το σχολειο...εμεις εδω στην πολη που μενουμε δεν εχουμε ελληνικο.ελληνικο εχει στη διπλανη πολη που ειναι 20 λεπτα με το αυτοκινητο κ δε θελω να στελνω κ σε αλλη πολη το παιδι δημοτικο!οποτε ειπαμε να τα στειλουμε γερμανικο το οποιο στο ιδιο κτηριο στεγαζει κ ελληνικο 3 φορες την εβδομαδα κ μαθαινουν ελληνικη γραμματικη,ιστορια και γεωγραφια.οποτε πρεπει να μαθει την γλωσσα οπωσδηποτε γιατι θα πρεπει να περασει το προφορικο τεστ γερμανικης γλωσσας που εκανε κ η κορη μου περισι.3 ωρες κρατησε και το περασε.το 2012 ξεκιναει δημοτικο η ραφαελα.να του μιλαμε εμεις στο σπιτι γερμανικα ο παιδιατρος ειπε οχι γιατι δε τα ξερουμε σωστα κ θα τα κανουμε χειροτερα.ειπε να του μιλαει μονο η μεγαλη μου η κορη που τα ξερει τελεια με την κανονικη προφορα κ γραμματικη...δηλαδη η κατασταση ειναι χαλια...αν κλαιει κ παλι ετσι τι θα κανω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οπαιδικός είναι στη Γερμανία και οσοι σου λένε οτι κακώς εκανες είναι Γερμανοι? Γιατί κακα τα ψεμματα, σαν την εννοια που εχουμε οι Ελληνες γονείς , δεν έχει κανένας ξένος και κυριως οι Γερμανοι.....

 

και γερμανοι κ ελληνες.αυτη η γνωστη που σας ειπα ειναι ελληνιδα.

αλλα ετυχα κ σε γερμανιδα μαια κιολας οταν γεννησα την μικρη μου που πιασαμε μια συζητηση κ μου ειπε πανω κατω τα ιδια.οτι επρεπε να τον αφηνα να κλαιει κ να χτυπιεται:confused: δε μπορω να γινω τοσο σκληρη:(

γιαυτο στεναχωριεμαι απο τωρα για το τι θα γινει τον αυγουστο!τον πηγαινει ο αντρας μου σχεδον καθε μερα στον παιδικο οταν πηγαινει κ την μεγαλη κ τον αφηνει κανενα τεταρτο εκει να παιξει.καθεται λεει μια χαρα..ναι αλλα ειναι κ ο μπαμπας εκει...αν μεινει μονος τι γινεται?:confused:

Link to comment
Share on other sites

δημητρα δε το συζητω καλα εκανες!θα σου πω εγω τι επαθα σα παιδακι.εγω εμενα τα πρωινα με τον παππου μου ο οποιος με μεγαλωσε και τον υπεραγαπουσα!!ασε τι επαθα οταν τον εχασα,αστο καλυτερα,τελος παντων.καποια στιγμη ειπανε και μενα να με πανε σε παιδικο να γνωρισω αλλα παιδακια να παιζω και γω και να εχει και ο παππους λιγο χρονο να κανει τις δουλειες του,οχι οτι ειχε παραπονεθει ποτε ο ανθρωπος που ημουν μαζι του,το αντιθετο.μου λενε για το σταθμο,εγω δεν ειχα προβλημα,μπαινουμε λοιπον σταμαξι να βρουμε σταθμο.παμε σε εναν της γειτονιας με αφηνει ο παππους κανενα προβλημα εγω.φευγει.ε λοιπον οι δασκαλες ηταν το λιγοτερο αδιαφορες,φωναζαν στα παιδακια δε μας εβγαλαν καθολου εξω να παιξουμε,ειχαν βαλει κατι παιδακια για υπνο σε κουκετες χωρις προστατευτικο τα οποια επεφταν απο εκει πανω και ουτε καν να τα σηκωσουν!!!!:shock::shock::shock:φαντασου πως ειχε φανει στα ματια μου για να το θυμαμαι ακομα!ερχεται ο παππους να δει τι κανω και μολις τον βλεπω πεφτω πανω του κλαιγοντας και του ελεγα παππου μου παρε με απο αυτο το κακο σχολειο!!!!τι να κανει ο ανθρωπος με περνει και παμε σπιτι.μαμα και γιαγια βαλανε τις φωνες στο παππου,που τη πηρες και λεει ψεμματα θελει να μενει μαζι σου και τετοια!!!!την επομενη μερα καναμε βολτα με το αμαξι και ειδαμε τυχαια ενα σταθμο οπου ενας κυριος εκανε γυμναστικη στα παιδακια.με ρωταειο παππους θες να τον δουμε?και πηγαμε.οι δασκαλες απο τη πρωτη στιγμη με αγκαλιασαν μου αρεσε παρα πολυ επαιξα με τη ψυχη μου και ποτε δε γκρινιαξα οταν ηταν να παω.ξαναπηγα προσφατα για να δω για τον γιο μου.τον ειχε παρει το σταθμο η μια απο τις δασκαλες μου και ξερω οτι θα ειναι σε καλα χερια το παιδι αν αποφασισω να παει.παρολα αυτα θα το ψαξω γιατι μεσα σε 20 χρονια πολλα θα εχουν αλλαξει!ειναι ομως να σου τυχει δημητρα!αν το παιδακι δε θελει μη το πιεσεις.αν σας το επιτρεπουν τα οικονομικα σας

παρτου δασκαλα στο σπιτι να του μαθει τα γερμανικα,ετσι και κοντα σε σενα θα ειναι και θα μαθαινει.γνωμη μου παντα...

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
το θεμα ειναι οτι εχουν λυσσαξει ολοι λες κ εκανα το μεγα κακο στο παιδι που το σταματησα.

μεχρι κ απο συγγενεις στο τηλ το ακουσα.κ ο πεθερος μου ειπε στον αντρα μου ''ας εκλαιγε και?δεν εχει αναγκη αυτος.το δικο του θα γινεται?'':evil:

καλα σε μερικους εχω απαντησει πολυ...χυμα .απλα με νευριαζουν κ μονο που ξεστομιζουν αυτο το πραγμα.μακαρι να ηταν καλα το παιδι οπως ξεκινησε κ καλα.απλα εγιναν αυτα τα 2 γεγονοτα με τα αλλα παιδακια κ το πηρε με πολυ κακο ματι μετα.δε ξερω τι ακριβως σκεφτοταν...

μακαρι τον αυγουστο η σεπτ που θα ξαναπαει να το δει αλλιως.αλλα οταν τους λεω οτι σταματησε επειδη 1 μηνα εκλαιγε ΟΛΟΙ μα ολοι λενε αυτη τη φραση πρωτα ''ε και επειδη εκλαιγε?ας τον αφηνες να εκλαιγε!''':shock:

 

Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι το ιδιο περασα κι εγω.....η μικρη μου (13μηνων) οταν την εστειλα δεν μπορεσε να προσαρμοστει κι επι δυο μηνες εκλαιγε σπαρακτικα οταν την αφηνα και με κοιτουσε με απογνωση ραγιζε η καρδια μου.....ετσι αποφασισα να την κοψω γιατι δεν το αντεχα αλλο ασε που πιστευα πως της εκανα κακο....αφου ειχε αλλαξει και συμπεριφορα...ειχε γινει πολυ ανασφαλης,με νευρα και θυμο και φοβια στους ξενους....

 

ολοι μα ολοι μου ειπαν πως εκανα μεγα λαθος...πως ετσι δε θα μαθει ποτε...πως μ'εχει του χεριου της κι αλλες τετοιες βλακειες....

 

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το παιδι μου αφου την εκοψα απο τον παιδικο μεσα σε λιγο διαστημα ξαναεγινε κοινωνικη,χαμογελαστη κι ευτυχισμενη....κι αυτο ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη για μενα οτι εκανα το σωστο....!!!!!

 

τωρα που ειναι 2,5 χρονων θα ξαναεπιχειρησω να την στειλω...αλλα πιστευω πως ειναι σε πολυ καλυτερη ηλικια.

 

ακολουθησε το ενστικτο σου κι ας τους να λενε

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μου τωρα το ειδα το θεμα , και εχεις απολυτο δικαιο , εννοειτε . Ειμαι εντελως κατα του να αφηνουμε το παιδι να κλαιει για να συνηθησει , αυτα ειναι λαλακιες . Σιγουρα καταλαβαινω οτι υπαρχει μια περιοδος προσαρμογης , αλλα οκ εως εκει . Δεν θα αφησουμε το παιδι να πλανταζει στο κλαμα καθημερινα . Δημητρα την καλυτερη δουλεια εκανες που τον πηρες , ειναι πολυ μικρουλης ακομα , ασε δεν πειραζει , ας παει προνηπιο του χρονου , ισως ειναι πιο ετοιμος. Οσο για αυτη την μανταμ στο σπιτι σου , απορω πως κρατηθηκες και δεν την εβρισες , ελεος ρε κοριτσι μου , ακου εκε κουβεντα που ειπε "ειναι προβλημα δικο του (του παιδιου ) οχι δικο σου " ΕΛΕΟς , και ειναι μανα αυτη τωρα ? και ο μικρος σου καλα την εκανε , κλοτσια και 3ανα κλοτσια , ναι ρε δεν γουσταρει να φυγει απο το σπιτι του , θελει να ειναι με τη μανα του ολη μερα , στην τελικη 3 ειναι , δεν ειναι 33 , αι σ.......ι με την καθε κομπλεξικια .

Και μενα με επριζαν φετος να τον στειλω φετος μικρα προνηπια ( το σεπτεμβριο ητανε 3,5 ) αλλα αποφασησα ΟΧΙ , ητανε πολυ μικρος ακομα . Εφοσον εγω ειμαι σπιτι , το παιδι ειναι αρκετα κοινωνικο και μια χαρα , γιατι να το ταλαιπωρω αδικα ? φετος θα παει προνηπια και θα στειλουμε και την μπεμπα μας μικρα προνηπια μονο και μονο για να πηγαινουνε πακετο και ο μεγαλοσ να μην εχει δικαιολογιες να μεινει σπιτι . Αμα δω ομως σε ενα απο τα 2 οτι κανει τον τρελλο χαμο και οτι δεν μπορει να προσαρμοστει τοτε θα τα παρω . Δεν θα τα αφησω να ταλαιπωρουνται και να κλαινε . Στην τελικη ολοι καποιοι στιγμη πηγαμε σχολειο . Ο μεγαλος θα ειναι 4,5 το σεπτεμβριο και 3 ακριβως η μικρη , θα δουμε πως θα παει . Δημητρα μην μασας , μια χαρα επρα3ες .

Καπου σε καποιο θεμα βροντοφωναζουν ολες πως δεν ειναι σωστο να κρινουμε μια μητερα απο ενα και μονο περιστατικο, γιατι ρωτας αν ειναι μανα αυτη;;;λες να μην ειναι;;;και που το ξες;;;;οπως συ λες αν ειναι μανα αυτη και μια αλλη θα ελεγε...ειναι μανα αυτη που το παιδι της ριχνει ροχαλες και αυτη γελαει η ακομα χειροτερο του λεει πως καλα εκανε;;;Γιαα εμενα ειναι μανες και οι δυο ομως διαφορετικες απο εμενα εσενα κλπ....αν θελουμε να βουλωσουμε καποια στοματακια μπορουμε ανετα να το κανουμε με αλλο τροπο οχι με κλωτσιες και ροχαλες....μπορουσε ανετα να πει σε αυτην την κυρια να ζητησει συγνωμη απο το παιδι της για την αναρμοστη συμπεριφορα της ,ετσι θα γλιτωνε και τα νευρα και θα εδινε και καλο παραδειγμα στο παιδι της....οκ δεν λεμε οτι ειχε και δικιο αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι μανα.....και να σας πω την αληθεια εγω δεν γελασα καθολου με τηννροχαλα...και μη μου πειτε δεν εχω χιουμορ:rolleyes:....ας πω και δυο λογια για το θεμα...ναι Δημητρα εκανες παρα πολυ καλα που τον σταματησες απο τον παιδικο απο την στιγμη που το παιδι δεν ηταν καλα απο ψυχολογικης αποψης...μην ακους κανεναν και προσπαθησε να κλεισεις τα αυτια σου σε καθε τι που σε ενοχλει....α και γιαυτο που λες πως πρεπει να περασουν καποια τεστ για να περασουν στο δημοτικο τι εννοεις;;;ειμαι και εγω στη Γερμανια και θα ηθελα λιγες πληροφοριες αν δεν σου ειναι κοπος αν και ειναι μικρος ακομα ο δικος μου αλλα εσυ με 3 παιδακια εισαι πιο εμπειρη στο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι....το θεμα ειναι παλιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο........τωρα το ειδα...οτι ναναι....παλι καλα που ειδα το μην της ζωπηρον και ειδα ημερομηνια.....σορυυυυυυ.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...