Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου σπανε τα νευρα με τον παιδικο!


Recommended Posts

φτανω σε σημειο να ανοιξω ολοκληρο θεμα γιατι εχω απιστευτα νευρα.

τον αυγουστο που μας περασε(τελη αυγουστου) εστειλα τον γιο μου παιδικο σταθμο.ηθελε πολυ να παει γιατι εβλεπε κ την αδερφη του που πηγαινε.

τον εστειλα λοιπον κ δεν εκλαψε καθολου.μονο μισο λεπτο γκρινιαξε (λιγο) την πρωτη μερα.αυτο γινοταν για 15 μερες περιπου.ολα μια χαρα κ εμεις χαρουμενοι που το παιδι προσαρμοστικε τοσο ευκολα.

ωσπου μια μερα ενα παιδι του εσφυξε το δαχτυλο στην πορτα της τουαλετας κ του μελανιασε το νυχι κ 1-2 μερες μετα αλλο ενα του δαγκωσε το χερι τοσο δυνατα που σχηματιστικαν στον καρπο του σημαδια σαν αυτα που δειχνει στα εργα οταν δαγκωνουν τα βαμπιρ:shock: ειχε βγαλει αιμα:evil: μετα απο αυτα τα 2 γεγονοτα ο μικρος αρνιοταν να παει ξανα στον παιδικο.εκλαιγε με το που φταναμε απεξω.τον αφηνα στο σχολειο κ οταν πηγαινα να τον παρω τον εβρισκα στην αγκαλια καποιας δασκαλας να κλαιει.να ειναι καταιδρωμενος να μην εχιε φαει τιποτα κ φοβερα εξαντλημενος.(απο το κλαμα προφανως). αυτο συνεχιστικε για 1 μηνα.τις τελευταιες 10-15 μερες ομως με επαιρναν τηλ απο το σχολειο να παω να τον παρω γιατι ουρλιαζε κ με ζητουσε.εγω τοτε με την κοιλια τουρλα στον 8ο μηνα να πηγαινοερχομαι 3 τεταρτα ποδαροδρομος πηγαινε-ελα κ να κουβαλαω κ αυτον που εκλαιγε στο γυρισμο.

τελος παντων τον λυπηθηκα δεν αντεξα αλλο κ τον σταματησα.1 μηνα το παιδι εκλαιγε δε προσαρμοζοταν ποσο ακομα να το αφησω?το εβλεπα κ ηθελα να κλαιω κ εγω.

απο τοτε ολοι μου λενε οτι εκανα βλακεια κ οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει κ στο τελος θα μαθαινε!!να αφησω να κλαιει το παιδι επι 5 ωρες?γιατι ποσο καιρο?δε το αντεχα ουτε μια μερα πλεον.ηδη ειχα αρχισει κ ενιωθα τυψεις.να αφηνω εγω το παιδι στον παιδικο να σπαραζει στο κλαμα για να ειμαι εγω ανετη στην ησυχια μου στο σπιτι η να πηγαινω στην αγορα?με τιποτα!

η αληθεια ειναι οτι ηθελα να παει παιδικο μονο κ μονο για να μαθει τα γερμανικα.γιατι εδω για να παρουν παιδι στο δημοτικο το περνανε απο διαφορα τεστ γλωσσας.αλλιως δε το παιρνουν.η κορη μου το περασε το τεστ κ τον σεπτ 2012 θα παει δημοτικο(αν ηταν γεννημενη 10 μερες πιο νωρις θα πηγαινε σεπτ 2011)!γιαυτο το λογο ηθελα να παει κ ο μικρος αλλα τελικα δεν εκατσε κ ειπαμε να τον ξαναστειλουμε παλι τον αυγουστο 2011.

χτες ηρθε μια γνωστη μου σπιτι κ οταν ανοιξαμε αυτο το θεμα μου λεει ''ας τον αφηνες να κλαιει!!δικο του προβλημα ηταν οχι δικο σου!!'':evil: ''και η δικια μου εκλαιγε κανενα 6μηνο αλλα οχι δεν εγινε το δικο της.εκατσε κ ειπε κ ενα τραγουδι'' κ μετα αρχισε να λεει στο παιδι '' γιατι ρε δε πηγες παιδικο σταθμο?κολλημενος στο βρακι της μανας σου εμεινες?'':evil: κ τοτε ο γιος μου πηγε κ της εριξε μια ροχαλα στη μουρη:oops::rolleyes:

φανηκε οτι τσατιστικε αλλα το εκοψε εκει.

τοσο λαθος εκανα ρε παιδια?γιατι ολοι εχουν φαγωθει να μου λενε οτι εκανα λαθος κ οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει κ στο τελος θα συνηθιζε?πονουσα να βλεπω το παιδι κατακοκκινο πρισμενο κ ιδρωμενο να κλαιει κ να με φωναζει!η αλλες φορες πηγαινα να τον παρω κ αντι να ειναι με ολα τα παιδια ηταν μοναχουλης του σε ενα τραπεζακι κ κοιτουσε με παραπονο το κενο:cry: μολις με εβλεπε ετρεχε πανω μου κ εκλαιγε.δε μπορουσα να το αντεξω αλλο:cry::cry: νομιζω οτι αν το συνεχιζα θα του εκανα κακο!!

αλλα σε οσους το εχω πει μου λενε οτι εκανα λαθος! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφηνω ολα τα αλλα ασχολιαστα....ξερεις γιατι! Αλλα.... θελω να κανω ενα σχολιακι σε αυτο!

 

κ τοτε ο γιος μου πηγε κ της εριξε μια ροχαλα στη μουρη:oops::rolleyes:

 

χαχαχαχαχαχαχαχ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφηνω ολα τα αλλα ασχολιαστα....ξερεις γιατι! Αλλα.... θελω να κανω ενα σχολιακι σε αυτο!

 

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχ!

 

καλα μετα που το σκεφτομουν γελουσα κ εγω αλλα εκεινη τη στιγμη ηταν αλλιως:rolleyes: ο αντρας μου λεει ''καλα της εκανε'':rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

θ συμφωνήσω με τη Ράννια. σωστός ο παίχτης!

φυσικά και καλά έκανες και το πήρες το παιδί εφόσον δε μορούσε να προσαρμοστεί, σου έδειχνε με τη συμπεριφορά του ότι δεν ήταν έτοιμος για ένα τέτοιο βήμα και εσύ ανταποκρίθηκε ςστην ανάγκη του, τι ρωτάς αν έκανες καλά ή όχι; μωρό είναι ακόμα, ασ'του τα περιθώρια να ωριμάσει συναισθηματικά και θα προσαρμοστεί μια χαρά, όσο για τη γλώσσ μη σκας, σε ένα κατάλληλα οργανωμένο περιβάλλον ένα παιδί 4 ετών έχει την ικανότητα να μαθαίνει 7-10 καινούριες λέξεις (άλλης γλώσσας) την ημέρα οπότε μαι χαρά προλαβαίνει για το δημοτικό...

και να σου πω και κάτι, κακώς τους επιτρέπεις να σχολιάζουν τις επιλογές σου και να το εκφράζουν στο παιδί σου αν και ο μικρός μια χαρά τους αντιμετωπίζει...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χτες ηρθε μια γνωστη μου σπιτι κ οταν ανοιξαμε αυτο το θεμα μου λεει ''ας τον αφηνες να κλαιει!!δικο του προβλημα ηταν οχι δικο σου!!'':evil: ''και η δικια μου εκλαιγε κανενα 6μηνο αλλα οχι δεν εγινε το δικο της.εκατσε κ ειπε κ ενα τραγουδι'' κ μετα αρχισε να λεει στο παιδι '' γιατι ρε δε πηγες παιδικο σταθμο?κολλημενος στο βρακι της μανας σου εμεινες?'':evil: κ τοτε ο γιος μου πηγε κ της εριξε μια ροχαλα στη μουρη:oops::rolleyes:

 

Αει καλα........επιτελους ενα παιδι με ΣΩΣΤΕΣ αντιδρασεις. Το ιδιο θα εκανα και εγω σε αυτην.......ασε το παιδακι ησυχο....μιλανε ολοι μιλανε και οι κ@λοι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δήμητρα σοβαρά μιλάς τώρα;;; Τι θα βάλεις πιο πάνω την ψυχολογία του παιδιού ή τα κ&^$γερμανικά;;; Είναι δυνατόν να έχεις δεύτερες σκέψεις επειδή έκανες αυτό που σου έλεγε το μητρικό ένστικτο, να προστατέψεις το παιδί που ήταν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση; Κι εγώ σου λέω ότι αν ζόριζες κι άλλο τα πράγματα να παραμείνει στο σχολείο το παιδί, μπορεί να μην ήθελε να ξαναπάει ποτέ!!! Αυτό το σκέφτηκε η κυράτσα που σου πουλούσε πνεύμα;;;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχουν λυσσαξει ολοι λες κ εκανα το μεγα κακο στο παιδι που το σταματησα.

μεχρι κ απο συγγενεις στο τηλ το ακουσα.κ ο πεθερος μου ειπε στον αντρα μου ''ας εκλαιγε και?δεν εχει αναγκη αυτος.το δικο του θα γινεται?'':evil:

καλα σε μερικους εχω απαντησει πολυ...χυμα .απλα με νευριαζουν κ μονο που ξεστομιζουν αυτο το πραγμα.μακαρι να ηταν καλα το παιδι οπως ξεκινησε κ καλα.απλα εγιναν αυτα τα 2 γεγονοτα με τα αλλα παιδακια κ το πηρε με πολυ κακο ματι μετα.δε ξερω τι ακριβως σκεφτοταν...

μακαρι τον αυγουστο η σεπτ που θα ξαναπαει να το δει αλλιως.αλλα οταν τους λεω οτι σταματησε επειδη 1 μηνα εκλαιγε ΟΛΟΙ μα ολοι λενε αυτη τη φραση πρωτα ''ε και επειδη εκλαιγε?ας τον αφηνες να εκλαιγε!''':shock:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Δήμητρα μου εννοείται και έκανες καλά.Το παιδάκι σου δεν έκλαιγε επειδή είναι κολλημένο στο βρακί σου ούτε για να σου κάνει νάζια.Φοβή8ηκε τον χώρο και τα παιδιά.Λογικό δεν είναι?Εσύ 8α ή8ελες να πάς σε μία δουλειά που σε χτυπάνε και σε δαγκώνουν?Μην ακούς μ@@@@@ες απο κά8ε κυράτσα.Το δικό της το παιδί έκλαιγε επι έξι μήνες δεν σου ανέφερε όμως που8ενά αν είχε κάποιο ατύχημα.Αν πήγαινε σε άλλο παιδικό ίσως να είναι πιο ήρεμο.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

πωπω ρε παιδακι μου, αυτο που ολοι κανουν τους ξερολες στο δικο σου το παιδι πως μου τη δινει???????

ειναι δυνατον να τους λες οτι το πλασματακι τυραννιοτανε για τοσο καιρο, δεν ηθελε με τιποτα κι αυτοι να λενε "ας τον αφηνες να κλαιει, ειναι δικο του θεμα "κλπ????????

απορω με την υπομονη σου πως δεν της εριξες εσυ καμια!!!!!!!!!

 

'Ε, ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΛΑΙΓΕ??'

δηλαδη τι αλλο τροπο εχει ενα παιδι για να δειξει οτι δεν θελει?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Το μωρό μου είναι πολύ μικρό για παιδικό, αλλά έχω να σου πω μια ιστορία από τη δική μου παιδική ηλικία που μπορεί να βοηθήσει:

 

Εμένα, λοιπόν, κάτι παιδάκια με είχαν πείσει όταν πήγαινα στον παιδικό σταθμό ότι στις τουαλέτες ζει μια μάγισσα. Όσο αστείο είναι αυτό τώρα, τόσο δραματικό ήταν τότε. Κλάματα και δυστυχία κάθε πρωί... κάτι αντίστοιχο με το γιο σου. Και ΦΥΣΙΚΑ (αν είναι δυνατόν να σου προτείνει η γνωστή σου αυτή τη βαρβαρότητα - για μένα τέτοιες πρακτικές βγάζουν προβληματικούς ενήλικες) η μαμά μου με σταμάτησε. Η γυναίκα που με φρόντιζε είπε στη μαμά μου κάθε πρωί να με ντύνει και να με κατεβάζει στο σχολικό. Μου έλεγαν κοίτα τα παιδάκια, τι ωραία που περνάνε και πάνε όλα στο σχολείο και παίζουν και γελάνε... κλπ κλπ.

"Θες να πας;" να με ρωτάει -

"ΟΧΙ!" πιο μεγάλο από το Μεταξά εγώ

"ΟΚ" και με ανέβαζαν στο σπίτι

Δεν πέρασε μεγάλο διάστημα και το "όχι" μου έγινε πιο ήπιο και τελικά είπα και το μεγάλο "ναι" μια μέρα και από τότε πήγαινα κανονικά και ήμουν και τρισευτυχισμένη.

 

Μήπως θα ήταν εφικτό (δεν ξέρω το πρόγραμμά σου) να δοκίμαζες κάτι αντίστοιχο; Το παιδάκι δε θα τρομάζει ότι το εγκαταλείπεις για να είναι δυστυχισμένο και σιγά σιγά θα αρχίσει πάλι να ζηλεύει τα άλλα παιδάκια και να θέλει να πάει στον παιδικό... λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι γιαυτο κ ανοιξα αυτο το θεμα για να ξεσπασω:twisted:

καλα αυτη η συγκεκριμενη μεχρι κ για το μωρο μου ειπε που δεν ειναι καν 3 μηνων ''πρεπει να το αφηνεις να κλαιει.εγω την αφηνα κ μιση ωρα κ μετα σταματουσε μονη της''οταν της ειπα πως δεν ειναι δυνατον να αφησω ενα βρεφακι να κλαψει οχι μιση ωρα αλλα ουτε 1 λεπτο μου λεει ''αν δε το αντεχεις πηγαινε σε αλλο δωματιο κ κλεισε την πορτα'':shock: εκει δεν αντεξα κ της λεω''καλε εσυ δεν εισαι μαμα εσυ εισαι ο θυληκος χιτλερ'' κ το πηρε κ σαν αστειο κ γελουσε:shock:

εχω πει σε τοσα ατομα ''μη λετε μπροστα στο παιδι τουλαχιστον οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει΄΄ δε μου αρεσει να ακουει το παιδι κατι τετοιο.αντε πες σε μενα ειναι ντουβαρια κ το λενε αλλα μπροστα στο παδι?:evil:

Link to comment
Share on other sites

ναι ιρακι μου κατι παρομοιο κανουμε κ εμεις.ο αντρας μου παει την ραφαελα στον παιδικο καθε πρωι με το αυτοκινητο κ παιρνει κ τον μικρο μαζι του για να βλεπει.κ εμεις αυτο σκεφτηκαμε μηπως ετσι το παρει με αλλο ματι.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχουν λυσσαξει ολοι λες κ εκανα το μεγα κακο στο παιδι που το σταματησα.

μεχρι κ απο συγγενεις στο τηλ το ακουσα.κ ο πεθερος μου ειπε στον αντρα μου ''ας εκλαιγε και?δεν εχει αναγκη αυτος.το δικο του θα γινεται?'':evil:

καλα σε μερικους εχω απαντησει πολυ...χυμα .απλα με νευριαζουν κ μονο που ξεστομιζουν αυτο το πραγμα.μακαρι να ηταν καλα το παιδι οπως ξεκινησε κ καλα.απλα εγιναν αυτα τα 2 γεγονοτα με τα αλλα παιδακια κ το πηρε με πολυ κακο ματι μετα.δε ξερω τι ακριβως σκεφτοταν...

μακαρι τον αυγουστο η σεπτ που θα ξαναπαει να το δει αλλιως.αλλα οταν τους λεω οτι σταματησε επειδη 1 μηνα εκλαιγε ΟΛΟΙ μα ολοι λενε αυτη τη φραση πρωτα ''ε και επειδη εκλαιγε?ας τον αφηνες να εκλαιγε!''':shock:

 

 

Κακώς τους δίνεις αναφορά! Πες τους ότι "Τον έχω βοηθό για να μεγαλώσω τη μπέμπα! Θέλω έναν άντρα και το πρωί στο σπίτι γιατί λείπει ο άντρας μου!!!" Άντε πια την έχουν δει πολυξερόπουλοι όλοι, λες και έχασε δυο εξάμηνα στο πανεπιστήμιο ας πούμε και δεν προλαβαίνει την πτυχιακή!!!

Ξέρεις κάτι; Όταν ήμουν μικρή φοβόμουν να ανέβω τα σκαλιά της τσουλήθρας, είχα κάτι σαν υψοφοβία... Ακόμα σήμερα που είμαι 35 χρονών θυμάμαι τη μάνα μου που μια μέρα από τα νεύρα της που δεν ανέβαινα πιο πάνω από το προτελευταίο σκαλί (είχα πάθει πανικό το θυμάμαι) με παράτησε πάνω στην τσουλήθρα:roll: και έφυγε:shock:!!!! Βέβαια είχε πάει έξω από τις φυλλωσιές και με κρυφοκοιτούσε αλλά εγώ δεν της συγχωρώ μέχρι σήμερα αυτό που μου έκανε (και πολλά άλλα δηλαδή αλλά δεν είναι του παρόντος!!!) Με παράτησε εκεί πάνω να κλαίω απαρηγόρητη για κάνα 10λεπτο μέσα σε απελπισία και πανικό και το θυμαμαι ακόμα!

Πως λες να ένιωθε ο γιος σου αν τον έχει πιάσει κάποια φοβία από την κακή εμπειρια του στο σχολείο και ένιωθε ότι εσύ τον εγκαταλείπεις εκεί απροστάτευτο;;; Το θέμα είναι ότι πρέπει κάτι να κάνεις μέχρι να ξαναρχίσει τον παιδικό... Πρέπει κάπως να τον βοηθήσεις να το ξεπεράσει και όχι απλά να πας και να τον παρατήσεις εκεί το Σεπτέμβρη...:?

Link to comment
Share on other sites

πασχαλιτσα γιαυτο ειπα οτι καθε πρωι που παει ο αντρας μου τη μεγαλη παιρνει κ αυτον μαζι του.τον αφηνει κ κανενα τεταρτο εκει με κατι αλλα παιδια κ μετα φευγουν.δε ξερω τι αλλο να κανω...ελπιζω πως επειδη θα ειναι κ ενα χρονο μεγαλυτερος απο περσι θα εχει περισσοτερη αυτοπεπιθηση ισως?δε ξερω μακαρι.

παντως συγκλονιστικο κ αυτο που εζησες κ εσυ με την τσουληθρα οπως κ το ιρακι με την μαγισσα στην τουαλετα.καταλαβαινω πως φαινεται αυτο στα ματια ενος μικρου παιδιου:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δήμητρα,

 

αυτό που λέει η πασχαλίτσα. Το παιδί, για κάποιο λόγο, δεν ήταν έτοιμο τώρα. Απ' ότι βλέπω, ούτε 3 ετών δεν ήταν όταν πήγε ή κάνω λάθος? Εντωμεταξύ, στον παιδικό μιλάνε Γερμανικά? Μήπως τον άγχωσε και αυτό?

Τώρα για τον προσεχή Σεπτέμβρη, θα δεις πως θα κυλήσουν τα πράγματα, θα τόχεις και στο νου σου, θα βρεις τρόπους.

 

Α! Για την κυρία που είναι σιδηρά - πες της ότι της ζητάς μια χάρη. Για να παραδειγματιστεί ο Αλέξανδρος από την ατσάλινη προσωπικότητά της, να κάνει το εξής - να κλειστεί επί 6ωρο σ' ένα κλουβί με (ήρεμα) λιοντάρια και να παραμείνει ψύχραιμη. Δεν θέλω βλακείες - πανικούς, κλάματα και τέτοια. Αυτά είναι για τα μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τον σταματησες κατά την γνώμη μου καθώς και μικρός είναι και φάνηκε ότι δεν ήταν έτοιμος για τον σταθμό. Να ξέρεις όμως οτι δεν παίζει ρόλο ότι στην αρχή καθόταν ευχάριστα και στη συνεχεια έκλαιγε. Αν δεις στο θέμα με την προσαρμογή είναι συχνό φαινόμενο. Άλλα κλαίνε στην αρχή και άλλα μετα απο δυο εβδομάδες.

 

Πάντως εγώ ότι με προβληματίζει με την συμπεριφορά του μικρού μου το κουβεντιάζω μονο με τις φίλες μου. Ακόμα κι αν δεν δέχομαι αυτό που μου λένε, δεν παρεξηγιέμαι γιατί ξέρω ότι το λένε για καλό. Ειναι η άποψή τους, είναι σεβαστη και κάποιες φορές μου εχει ανοίξει τα μάτια (οι γονείς είμαστε λίγο προστατευτικοί με τα παιδιά μας και εθελοτυφλούμε). Κανείς .... άσφαλτος:-P:razz::-P:razz: (όπως λέει και μια γνωστή αοιδός).

 

Για τους υπόλοιπους μπαινάκης-βγαινακης. Αποφεύγω άλλωστε να κουβεντιάζω με άλλους για τον τροπο που μεγαλώνω το παιδί μου και κόβω την κουβέντα όταν με ρωτάνε. Κάθε οικογένεια - κάθε γονιός λειτουργει διαφορετικα.

 

Οπότε μην σκας και πάψε να απολογήσαι σε κάθε μια.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

εκει δεν αντεξα κ της λεω''καλε εσυ δεν εισαι μαμα εσυ εισαι ο θυληκος χιτλερ''

 

 

Όμως κι εσυ πέφτεις στο ίδιο λάθος και σχολιάζεισ τον τροπο που μεγαλώνει το παιδι της:confused:

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα,

 

αυτό που λέει η πασχαλίτσα. Το παιδί, για κάποιο λόγο, δεν ήταν έτοιμο τώρα. Απ' ότι βλέπω, ούτε 3 ετών δεν ήταν όταν πήγε ή κάνω λάθος? Εντωμεταξύ, στον παιδικό μιλάνε Γερμανικά? Μήπως τον άγχωσε και αυτό?

Τώρα για τον προσεχή Σεπτέμβρη, θα δεις πως θα κυλήσουν τα πράγματα, θα τόχεις και στο νου σου, θα βρεις τρόπους.

 

Α! Για την κυρία που είναι σιδηρά - πες της ότι της ζητάς μια χάρη. Για να παραδειγματιστεί ο Αλέξανδρος από την ατσάλινη προσωπικότητά της, να κάνει το εξής - να κλειστεί επί 6ωρο σ' ένα κλουβί με (ήρεμα) λιοντάρια και να παραμείνει ψύχραιμη. Δεν θέλω βλακείες - πανικούς, κλάματα και τέτοια. Αυτά είναι για τα μωρά...

ναι οταν πηγε ηταν 2,5.τοσο πηγε κ η ραφαελα αλλα αυτη 2-3 μερες μονο γκρινιαζε για 5 λεπτα στην αρχη.μετα απο κει κ περα τολατρεψε το σχολειο.

χαχα καλο αυτο με τα λιονταρια:rolleyes: καλη ιδεα θα της την πω αν την ξαναδω κ μου πει παλι κανενα τετοιο κουφο:mrgreen:

 

εκει δεν αντεξα κ της λεω''καλε εσυ δεν εισαι μαμα εσυ εισαι ο θυληκος χιτλερ''

 

 

Όμως κι εσυ πέφτεις στο ίδιο λάθος και σχολιάζεισ τον τροπο που μεγαλώνει το παιδι της:confused:

οταν ο αλλος σου λεει να αφησεις το μωρο 2 μηνων να κλαιει μιση ωρα κ να απς να κλειστεις σε αλλο δωματιο να μη το ακους γιατι κ αυτη ετσι εκανε κ σταματουσε να κλαιει στο τελος σου ερχεται αυθορμητα τετοια απαντηση.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι δεν σου ειναι φιλη αυτη η γυναικα που σου ειπε ασε το παιδι να κλαιει

γραψε την στα παλια σου τα παπουτσια και εφοσων οι σποψεις σας δεν συγκλινουν απλως απομακρυνσου

καλα της εκανε ο γιος σου πολυ θα θελα να εβλεπα την εκφραση της μετα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι γιαυτο κ ανοιξα αυτο το θεμα για να ξεσπασω:twisted:

καλα αυτη η συγκεκριμενη μεχρι κ για το μωρο μου ειπε που δεν ειναι καν 3 μηνων ''πρεπει να το αφηνεις να κλαιει.εγω την αφηνα κ μιση ωρα κ μετα σταματουσε μονη της''οταν της ειπα πως δεν ειναι δυνατον να αφησω ενα βρεφακι να κλαψει οχι μιση ωρα αλλα ουτε 1 λεπτο μου λεει ''αν δε το αντεχεις πηγαινε σε αλλο δωματιο κ κλεισε την πορτα'':shock: εκει δεν αντεξα κ της λεω''καλε εσυ δεν εισαι μαμα εσυ εισαι ο θυληκος χιτλερ'' κ το πηρε κ σαν αστειο κ γελουσε:shock:

εχω πει σε τοσα ατομα ''μη λετε μπροστα στο παιδι τουλαχιστον οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει΄΄ δε μου αρεσει να ακουει το παιδι κατι τετοιο.αντε πες σε μενα ειναι ντουβαρια κ το λενε αλλα μπροστα στο παδι?:evil:

Δημητρουλα με συγχωρεις κιολας δεν ξερω τι σου ειναι αυτη η γνωστη αλλα σιγουρα θες να την ξαναφερεις σε επαφη με το παιδι σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι δεν σου ειναι φιλη αυτη η γυναικα που σου ειπε ασε το παιδι να κλαιει

γραψε την στα παλια σου τα παπουτσια και εφοσων οι σποψεις σας δεν συγκλινουν απλως απομακρυνσου

καλα της εκανε ο γιος σου πολυ θα θελα να εβλεπα την εκφραση της μετα

 

Δημητρουλα με συγχωρεις κιολας δεν ξερω τι σου ειναι αυτη η γνωστη αλλα σιγουρα θες να την ξαναφερεις σε επαφη με το παιδι σου;

 

δεν ειμαστε φιλες κοριτσια απλα ο αντρας της δουλευει με τον αντρα μου κ ηρθε υποτιθεται τυπικη επισκεψη να δει το μωρο επειδη γεννησα.

δεν ειχα επαφες μαζι της να παμε εξω για καφε κ τετοια .λιγες φορες μονο που εχουμε βρεθει εξω τυχαια κ ανταλλαξαμε κουβεντες.κ στο τηλ 5-6 φορες.αυτα μονο.δεν εχω καμια ορεξη να την κανω φιλεναδα:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλα σοβαρολογεις τωρα?

Εδω εγω τον πηγα γιατι δουλευα και επρεπε να παει και παλι στο τσακ ημουνα να παρατησω τα παντα και να τον παρω σπιτι . Και μιλαμε οτι οι παιδαγωγοι με διαβεβαιωναν οτι το κλαμα διαρκουσε μεχρι να μπει μεσα και να δει αλλα παιδακια (10 λεπτακια το πολυ).

Σιγα και μην επρεπε να αφησεις το παιδι να βαλαντωνει για να μην τον πουνε μαμακια.

 

Πιστευω οτι ο γιος σου της εδωσε την καλυτερη απαντηση :mrgreen::mrgreen: Μην σου πω να την υιοθετησεις κι εσυ :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα και μην επρεπε να αφησεις το παιδι να βαλαντωνει για να μην τον πουνε μαμακια.

 

Πιστευω οτι ο γιος σου της εδωσε την καλυτερη απαντηση :mrgreen::mrgreen: Μην σου πω να την υιοθετησεις κι εσυ :lol::lol:

 

:lol::lol::lol:

αν εκλαιγε 5-10 λεπτα μονο ισως να τον αφηνα αλλα μιλαμε για ωρες κλαμα.αφου με περνανε τηλ να παω να τον παρω κ εβρισκα τον αλεξ να κλαιει κ ολα τα παιδια να κλεινουν τα αυτια τους.

ελπιζω τον αυγουστο να παει πιο χαλαρα.μακαρι.τι να πω.αν δεν ηταν η γλωσσα δε θα με πειραζε να παει αμεσως δημοτικο.αλλα δυστηχως δε γινεται

αλλα ολοι αυτοι οι ξερολες με νευριαζουν ''επρεπε να τον αφηνες να κλαιει'' ελεος ρε γμτ:evil:

Link to comment
Share on other sites

φτανω σε σημειο να ανοιξω ολοκληρο θεμα γιατι εχω απιστευτα νευρα.

τον αυγουστο που μας περασε(τελη αυγουστου) εστειλα τον γιο μου παιδικο σταθμο.ηθελε πολυ να παει γιατι εβλεπε κ την αδερφη του που πηγαινε.

τον εστειλα λοιπον κ δεν εκλαψε καθολου.μονο μισο λεπτο γκρινιαξε (λιγο) την πρωτη μερα.αυτο γινοταν για 15 μερες περιπου.ολα μια χαρα κ εμεις χαρουμενοι που το παιδι προσαρμοστικε τοσο ευκολα.

ωσπου μια μερα ενα παιδι του εσφυξε το δαχτυλο στην πορτα της τουαλετας κ του μελανιασε το νυχι κ 1-2 μερες μετα αλλο ενα του δαγκωσε το χερι τοσο δυνατα που σχηματιστικαν στον καρπο του σημαδια σαν αυτα που δειχνει στα εργα οταν δαγκωνουν τα βαμπιρ:shock: ειχε βγαλει αιμα:evil: μετα απο αυτα τα 2 γεγονοτα ο μικρος αρνιοταν να παει ξανα στον παιδικο.εκλαιγε με το που φταναμε απεξω.τον αφηνα στο σχολειο κ οταν πηγαινα να τον παρω τον εβρισκα στην αγκαλια καποιας δασκαλας να κλαιει.να ειναι καταιδρωμενος να μην εχιε φαει τιποτα κ φοβερα εξαντλημενος.(απο το κλαμα προφανως). αυτο συνεχιστικε για 1 μηνα.τις τελευταιες 10-15 μερες ομως με επαιρναν τηλ απο το σχολειο να παω να τον παρω γιατι ουρλιαζε κ με ζητουσε.εγω τοτε με την κοιλια τουρλα στον 8ο μηνα να πηγαινοερχομαι 3 τεταρτα ποδαροδρομος πηγαινε-ελα κ να κουβαλαω κ αυτον που εκλαιγε στο γυρισμο.

τελος παντων τον λυπηθηκα δεν αντεξα αλλο κ τον σταματησα.1 μηνα το παιδι εκλαιγε δε προσαρμοζοταν ποσο ακομα να το αφησω?το εβλεπα κ ηθελα να κλαιω κ εγω.

απο τοτε ολοι μου λενε οτι εκανα βλακεια κ οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει κ στο τελος θα μαθαινε!!να αφησω να κλαιει το παιδι επι 5 ωρες?γιατι ποσο καιρο?δε το αντεχα ουτε μια μερα πλεον.ηδη ειχα αρχισει κ ενιωθα τυψεις.να αφηνω εγω το παιδι στον παιδικο να σπαραζει στο κλαμα για να ειμαι εγω ανετη στην ησυχια μου στο σπιτι η να πηγαινω στην αγορα?με τιποτα!

η αληθεια ειναι οτι ηθελα να παει παιδικο μονο κ μονο για να μαθει τα γερμανικα.γιατι εδω για να παρουν παιδι στο δημοτικο το περνανε απο διαφορα τεστ γλωσσας.αλλιως δε το παιρνουν.η κορη μου το περασε το τεστ κ τον σεπτ 2012 θα παει δημοτικο(αν ηταν γεννημενη 10 μερες πιο νωρις θα πηγαινε σεπτ 2011)!γιαυτο το λογο ηθελα να παει κ ο μικρος αλλα τελικα δεν εκατσε κ ειπαμε να τον ξαναστειλουμε παλι τον αυγουστο 2011.

χτες ηρθε μια γνωστη μου σπιτι κ οταν ανοιξαμε αυτο το θεμα μου λεει ''ας τον αφηνες να κλαιει!!δικο του προβλημα ηταν οχι δικο σου!!'':evil: ''και η δικια μου εκλαιγε κανενα 6μηνο αλλα οχι δεν εγινε το δικο της.εκατσε κ ειπε κ ενα τραγουδι'' κ μετα αρχισε να λεει στο παιδι '' γιατι ρε δε πηγες παιδικο σταθμο?κολλημενος στο βρακι της μανας σου εμεινες?'':evil: κ τοτε ο γιος μου πηγε κ της εριξε μια ροχαλα στη μουρη:oops::rolleyes:

φανηκε οτι τσατιστικε αλλα το εκοψε εκει.

τοσο λαθος εκανα ρε παιδια?γιατι ολοι εχουν φαγωθει να μου λενε οτι εκανα λαθος κ οτι επρεπε να τον αφησω να κλαιει κ στο τελος θα συνηθιζε?πονουσα να βλεπω το παιδι κατακοκκινο πρισμενο κ ιδρωμενο να κλαιει κ να με φωναζει!η αλλες φορες πηγαινα να τον παρω κ αντι να ειναι με ολα τα παιδια ηταν μοναχουλης του σε ενα τραπεζακι κ κοιτουσε με παραπονο το κενο:cry: μολις με εβλεπε ετρεχε πανω μου κ εκλαιγε.δε μπορουσα να το αντεξω αλλο:cry::cry: νομιζω οτι αν το συνεχιζα θα του εκανα κακο!!

αλλα σε οσους το εχω πει μου λενε οτι εκανα λαθος! :evil:

 

 

Αυτα ειναι χαζομαρες....αν το αφηνες να κλαιει για να.....Μαθει.....θα ηταν σα να το τιμωριες επειδη φοβαται...Το μονο που μπορεις να κανεις,για να το ξεπερασεο ομαλα...ειναι να το κρατησεις 1 μερα σπιτι,να του εξηγησεις,να μιλησετε...να καταλαβει οτι ηταν τυχαιο γεγονος κ οτι εκει πρεπει να παει γιατι η μαμα δυσκολευεται....κ.λ.π.Μετα το πας τη πρωτη μερα για μια ωρα,τη δευτερη το αφηνεις λιγο παραπανω κ.λ.π. σα να κανεις προσαρμογη...αν καποια στιγμη δυσανασχετησει,την επομενη μερα το παιρνεις γρηγοροτερα κ αν γινεται να αφιερωνει καποιος μερα που να καθετε σπιτι το μικρουλι.Μονο ετσι αν θα καταφερνες κατι.Με το να αφησεις το παιδι να κλαει κ.λ.π. ειναι σα να του λες οτι οταν θα φοβαται δε θα εισαι διπλα του...κ γεμιζει ανασφαλειες που τις βγαζει αργοτερα......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...