Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στεναχωρήθηκα πολύ...


black_rose

Recommended Posts

Πήγα χτες στον γυναικολόγο μου.Έχω 9 μισή μήνες που γέννησα και πήγα να κάνω έναν γενικό τσεκ απ.Τον γυναικολόγο μου τον εκτιμώ και τον θαυμάζω πάρα πολύ με βοήθησε πολύ στην εγκυμοσύνη μου γιατί είχα και ένα πολύ άσχημο ιστορικό και χωρίς αυτόν μπορεί να μην είχα τώρα τον γιο μου.Με παρακολουθούσε πολύ και δεν μου έπαιρνε λεφτά σε όλες τις επισκέψεις.Είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού,είναι "ψείρας" και τα ελέγχει όλα και γενικά για να μην τα πολυλογώ έχει όλα τα προσόντα για να είναι ένας ΠΟΛΥ καλός γυναικολόγος.Προσωπικά τον συστήνω σε πολλές φίλες μου και μέσα στο φόρουμ τον έχω συστήσει.Χτες με απογοήτευσε...Θηλάζω 9μισή μήνες και δεν έχω ακόμα περίοδο.Γνωρίζω οτι είναι φυσιολογικό αυτό και έτσι δεν ανησύχησα τόσο καιρό.Μου λέει μετά το τέλος της εξέτασης όταν περάσει ένας χρόνος απο τη γέννα μου και ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος θα μου δώσει κάτι χάπια για να μου έρθει.Τον ρωτάω"αυτό σημαίνει οτι θα κόψω και τον θηλασμό"? και μου λέει.."εντάξει είπαμε να θηλάσεις αλλά μέχρι πότε??(γνωρίζω οτι κανένας δεν μπορεί να θέσει ΟΡΙΑ στον θηλασμό παρά μόνο η μητέρα και το μωρό) έχεις κάνει το χρέος σου σαν μάνα και με το παραπάνω, μπράβο σου που θηλάζεις τόσο καιρό, είσαι άξια(και ένα σωρό άλλες τέτοιες παπ@ριές)αλλά μετά τον χρόνο δεν έχει κανένα νόημα ο θηλασμός το μωρό έχει πάρει τα αντισώματα που έπρεπε να πάρει και ούτως η άλλως θα έιναι δύσκολη διαδικασία να κόψεις τον θηλασμό απο ένα μεγάλο μωρό που αργότερα θα στο ζητάει μόνο του,ένας χρόνος είναι υπεραρκετό διάστημα.Δυστυχώς όλα αυτά που μου είπε δηλώνουν ή οτι με κοροιδεύει μέσα στα μούτρα μου ή οτι έχει πλήρη άγνοια για τον θηλασμό έστω και αν τον υποστηρίζει.Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί δεν το περίμενα αυτό απο τον γιατρό μου:(:( Του είπα φυσικά οτι ο ΠΟΥ συστήνει 2 χρόνια θηλασμού και μου έλεγε πάλι τα δικά του...Κρίμα..Μεγάλο φάουλ αυτό απο τον γιατρό μου.Το θέμα όμως πιο είναι..Έστω οτι περνάει ένας χρόνος και περίοδος άφαντη..πόσο επηρεάζει αυτό την υγεία μου??Γνωρίζω οτι λόγω θηλασμού η αμηνόρροια φτάνει μέχρι και τον έναν χρόνο αν συνεχιστεί παραπάνω τι γίνεται??Το ξέρω οτι σας ζάλισα αλλά ήθελα κάπου να τα πω...

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γαλακτική αμηνόρροια βοηθά τη μητέρα στην πρόληψη πιθανής αναιμίας. Μειώνει τις πιθανότητες για καρκίνο. Βοηθά στο child spacing.

 

 

 

Μόνο καλό σου κάνει η αμηνόρροια.

Δες εδω την πλήρη δημοσίευση της amaretto:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695

 

Κάπου έχω παραθεσει και απόσπασμα από το βιβλίο της Πατσούρου, για το ότι είναι φυσιολογική η γαλακτική αμηνόρροια και πόσο καλό κάνει στη μητέρα, θα το βρω και θα στο παραθέσω και αυτό.

 

Οσο για τον γυναικολόγο, αστον να σου δίνει συμβουλές για την υγεία σου, όχι για τη διατροφή του παιδιού σου. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να, το βρήκα:

 

Στο βιβλίο της Πατσούρου (Α τόμος, σελ 233) αναφέρει:

" Για την περίοδο κατά τη διάρκεια του θηλασμού ισχύουν τα εξής:

* Η περίοδος συνήθως αργεί να επιστρέψει στη γυναίκα που θηλάζει αποκλειστικά και οι κύκλοι μπορεί να μην ειαι κανονικοί σε διάρκεια

* Οι περισσότερες γυναίκες εμφανίζουν περίοδο μετα τον 9ο-19ο μήνα από τη γέννα και από εκει και πέρα μπορεί να χάσουν μια περίοδο ανά 3-4 κύκλους

* Θεωρήστε οτι η περίοδός σας έχει επιστρέψει, εάν μετά την 56η μέρα από τη γέννα εμφανίσετε αίμα για περισσότερες από 48 ώρες

* Οι πρώτοι κύκλοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικοί, δλδ να μη γίνεται ωορηξία ή το ωάριο ή το ωχρό σωμάτιο να είναι επηρεασμένα από το θηλασμό και να μην επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη

* Η περίοδος συνήθως δεν πονά μετά τη γέννα, ειδικά αν γεννήσατε φυσιολογικά, ή πονά λιγότερο από όσο πριν μείνετε έγκυος"

 

Επίσης στις σελιδες 27-28:

"...μια γυναίκα μένει έγκυος, γεννά και θηλάζει για διάστημα που στα ανώτατα θηλαστικά διαρκεί τουλάχιστον όσο 4 κυήσεις... βιολογικά, ο οργανισμός της σύγχρονης δυτικής γυναίκας δεν έχει φτιαχτει για να έχει περίοδο για 30 χρόνια, μείον 18 μήνες για τις δυο φορές που θα μείνει έγκυος στη ζωή της... το σώμα της σύγχρονης γυναίκας [...] δε φτιάχτηκε για να έχει περίοδο. Η περίοδος στη γυναίκα είναι συνέπεια (ή παρενέργεια; ) του πολιτισμού, που (νομίζει ότι) ελέγχει τις γεννήσεις και τη φύση γενικότερα. Οταν λοιπόν μια γυναίκα εχει περίοδο για 30 χρόνια, δλδ 350 φορές, αντί για 4-5 που θα ήταν φυσιολογικό, βάζει τον οργανισμό της σε μια ορμονική κατάσταση παρα φύση... Ο θηλασμός την προστατεύει από πολλές ασθένειες χάρη στην αμηνόρροια που προκαλεί. Το μεγαλύτερο διάστημα που θηλάζει, η γυναίκα δεν έχει περιοδο. Ο θηλασμός τη βοηθά να πλησιάσει κάπως το φυσιολογικό, δλδ να μην ταλαιπωρεί τον οργανισμό της με την ορμονική ανισορροπία της περιόδου"

 

Δλδ όσο αργότερα, τόσο καλύτερα... μη βιάζεστε λοιπόν ;)

 

 

στο thread εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1478776#post1478776

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κοριτσια!! black-rose κι εγω 8.5 μηνων οταν πηγα για εξεταση με ρωτησε για την τελευταια περιοδο και του ειπα οτι δεν εχω ακομη και επαθε σοκ :shock::shock:!!!

:mrgreen::mrgreen: μετα του εξηγησα οτι θηλαζω!

αντε μπραβο μου λεει ,ε σιγα-σιγα να το κοβεις κι εσυ τον θηλασμο..

και μετα ειπε στον αντρα μου (χωρις να ακουω εγω) οτι για ''διαφορα'' φταιει που θηλαζω ακομα..

δεν του εδωσα σημασια, ηταν κατι που περιμενα σαν αντιδραση..αλλα καλη η απορια σου γιατι μου δοθηκε κι εμενα η ευκαιρια να μαθω κατι ακομα!!:-D

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ zouzounel!!Η αλήθεια είναι οτι δεν γνώριζα οτι η αμηνόρροια λόγω θηλασμού κρατάει πολύ παραπάνω απο έναν χρόνο!!Πολύ χρήσιμα τα link που μου παράθεσες να είσαι καλά!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μιας και μιλάμε για αμηνόρροια...

Εμεινα εγκυος στον γιο μου τον Ιούλιο του 2008. Γέννησα τον Μάρτιο του 2009. Ειδα περίοδο μια φορά τον Αύγουστο του 2009 και τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς έμεινα έγκυος στην κόρη μου. Γέννησα Αύγουστο του 2010, θηλάζουμε αποκλειστικά και η περίοδος ακόμα άφαντη! Κάνω και οικονομία, χαχα!

 

Να είστε καλα κοριτσάκια, να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κοριτσια!! black-rose κι εγω 8.5 μηνων οταν πηγα για εξεταση με ρωτησε για την τελευταια περιοδο και του ειπα οτι δεν εχω ακομη και επαθε σοκ :shock::shock:!!!

:mrgreen::mrgreen: μετα του εξηγησα οτι θηλαζω!

αντε μπραβο μου λεει ,ε σιγα-σιγα να το κοβεις κι εσυ τον θηλασμο..

και μετα ειπε στον αντρα μου (χωρις να ακουω εγω) οτι για ''διαφορα'' φταιει που θηλαζω ακομα..

δεν του εδωσα σημασια, ηταν κατι που περιμενα σαν αντιδραση..αλλα καλη η απορια σου γιατι μου δοθηκε κι εμενα η ευκαιρια να μαθω κατι ακομα!!:-D

 

Το θεωρώ εντελώς ανήθικο απο έναν γυναικολόγο να προτείνει σε μια μάνα να κόψει τον θηλασμό χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος.Για αυτό στεναχωρήθηκα τόσο πολύ με τον γιατρό μου γιατί δεν το περίμενα απο αυτόν.Αυτό που είπε ο δικός σου γυναικολόγος στον άντρα σου για τα "διάφορα" που φταίει ο θηλασμός (αν κατάλαβα καλά) ισχύει και στη δική μου περίπτωση....Δηλαδή μειωμένη διάθεση για σεξ και ξηρότητα..αλλά λογικό δεν είναι αφού έχουμε αμηνόρροια,"κοιμούνται" οι ορμόνες μας δεν κάνουμε ωορρηξία άρα η περιοχή θα είναι ξηρή..δεν ξέρω αν εννοείς αυτό..αν όχι γράψε λάθος

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσφατα που πηγα στο γυναικολόγο και περιμενω το τρίτο και θηλάζω ακόμη τη μικρη που ειναι 2 χρονων ,μου εδωσε συγχαρητήρια και μου είπε να το συνεχίσω για όσο καιρό θέλει.Είναι οτι καλύτερο για μένα μου είπε.Τι μου λέτε τωρά?

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μιλάμε για αμηνόρροια...

Εμεινα εγκυος στον γιο μου τον Ιούλιο του 2008. Γέννησα τον Μάρτιο του 2009. Ειδα περίοδο μια φορά τον Αύγουστο του 2009 και τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς έμεινα έγκυος στην κόρη μου. Γέννησα Αύγουστο του 2010, θηλάζουμε αποκλειστικά και η περίοδος ακόμα άφαντη! Κάνω και οικονομία, χαχα!

 

Να είστε καλα κοριτσάκια, να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας!

 

Άστα βρε ζουζουνέλ, ό,τι γλυτώνουμε από τις κανονικές σερβιέττες το ξοδεύουμε σε σερβιέττες λοχείας :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα πάλι στον γιατρό μου για να πάρω τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις που έκανα.Και του είπα όλα όσα με πείραξαν!Πιστεύω οτι καλό είναι όταν κάτι μας ενοχλεί να το βγάζουμε απο μέσα μας.Του είπα οτι με στεναχώρησε πολύ που μου είπε να κόψω τον θηλασμό μόλις περάσει χρόνος...και μου λέει"όχι καλή μου δεν σου είπα τέτοιο πράγμα απλά εμείς οι γιατροί θεωρούμε οτι ο θηλασμός πέραν του εξαμήνου δεν έχει να προσφέρει κάτι στο μωρό..είναι ανώφελο..και του λέω δεν ισχύει αυτό γιατρέ και το ξέρετε γιατί δίνετε τέτοιες οδηγίες εσείς οι γιατροί φταίτε που οι Ελληνίδες δεν θηλάζουν..αυτό δεν συμβαίνει στη Ευρώπη γιατί οι Ευρωπαίες είναι πιο ενημερωμένες και μου λέει ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ και δεν είχα πρόθεση να σε στεναχώρησω συνέχισε τον θηλασμό αφού σε ευχαριστεί για όσο θέλεις ακόμα και να περάσει ένας χρόνος και δεν σου έχει έρθει η περίοδος.Τουλάχιστον ένιωσα καλά μετά απο αυτή την συζήτηση..πρώτον γιατί τον γυναικολόγο μου δεν πρόκειται να τον αλλάξω ποτέ με βοήθησε πολύ στην εγκυμοσύνη μου και δεύτερον ήθελα να μάθω αν με κορόιδεψε...αλλά τελικά απλά είναι άσχετος στο θηλασμό και τουλάχιστον το παραδέχτηκε...καμιά φορά πρέπει να μιλάμε

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μιας και μιλάμε για αμηνόρροια...

Εμεινα εγκυος στον γιο μου τον Ιούλιο του 2008. Γέννησα τον Μάρτιο του 2009. Ειδα περίοδο μια φορά τον Αύγουστο του 2009 και τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς έμεινα έγκυος στην κόρη μου. Γέννησα Αύγουστο του 2010, θηλάζουμε αποκλειστικά και η περίοδος ακόμα άφαντη! Κάνω και οικονομία, χαχα!

 

Να είστε καλα κοριτσάκια, να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας!

 

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση; Σ' αυτή την περίπτωση, πώς/πότε καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

να απαντησω εγω που ειμαι παρομοια περιπτωση?

εμεινα εγκυος 2η φορα μετα τη μια "ψευτοπεριοδο" (ετσι λενε οι γιατροι την 1η περιοδο μετα τη γεννα, ουσιαστικα ηταν 2 μερες μονο 'ροζ' και τιποτε αλλο) οταν το μωρο ηταν 15,5 μηνων.

το καταλαβα απο τους εμετους και τη ναυτια, εκανα τεστ και ηταν θετικο, μετα υπερηχο κ ημουν στην 9η εβδ.κοντα.

 

για την black roze , οσο αργοτερα η περιοδος τοσο καλυτερα για τον οργανισμο, εγω στο πρωτο παιδι 15,5 μηνες και στο δευτερο (12,5μηνων τωρα) αφαντη ακομα (ευτυχως..)

Link to comment
Share on other sites

για την Eva παλι..

 

κατι χαρακτηριστικο επισης.. Οταν θηλαζα το πρωτο παιδι και ημουν ηδη εγκυος χωρις να το ξερω, πονουσαν οι θηλες στο θηλασμο. Οχι οπως πονανε στην αρχη, ηταν ενας πονος διαφορετικος, αλλα χαρακτηριστικος. Τοτε δεν ηξερα οτι μπορει να ενοχοποιειται η εγκυμοσυνη, μετα ομως καπου το διαβασα οτι ισχυει..

Link to comment
Share on other sites

για την Eva παλι..

 

κατι χαρακτηριστικο επισης.. Οταν θηλαζα το πρωτο παιδι και ημουν ηδη εγκυος χωρις να το ξερω, πονουσαν οι θηλες στο θηλασμο. Οχι οπως πονανε στην αρχη, ηταν ενας πονος διαφορετικος, αλλα χαρακτηριστικος. Τοτε δεν ηξερα οτι μπορει να ενοχοποιειται η εγκυμοσυνη, μετα ομως καπου το διαβασα οτι ισχυει..

 

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είμαι παρόμοια περίπτωση (εκτός της εγκυμοσύνης :D) και το είχα απορία!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση; Σ' αυτή την περίπτωση, πώς/πότε καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος;

 

εγω εμετούς και ναυτιες δεν είχα σε καμια εγκυμοσύνη

τη δεύτερη την υποψιάστηκα από μια ελαφριά βραδινή συχνοουρία

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση; Σ' αυτή την περίπτωση, πώς/πότε καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος;

 

 

την ιδια απορια ειχα κι εγω!! θηλαζω αποκλειστικα τη μικρη 10μηνες και δεν εχω ακομη καθολου περιοδο! τωρα τελευταια εχω αγχος μηπως μεινω εγκυος και δεν το καταλαβω. αφου σκεφτομαι να αρχισω να παιρνω παλι το filicine προληπτικα. οσες ειχατε αναλογη εμπειρια τι κανατε με αυτο το ζητημα συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση; Σ' αυτή την περίπτωση, πώς/πότε καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος;

 

Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το μάθεις από την αρχή, απλά χαλαρώνεις και ξέρεις ότι εφόσον δεν παίρνεις προφυλάξεις, κάποια στιγμή θα έρθει και κάποια στιγμή θα το μάθεις.

 

Εγώ δεν είχα καθόλου περίοδο ενδιάμεσα. Όταν πήγα στη γυναικολόγο μου για το καθιερωμένο τεστ Παπανικολάου, μου είπε ότι πρέπει να είχα πρόσφατα μια ωορρηξία. Στο μεταξύ άρχισα να νιώθω κάτι τραβηγματάκια στην κοιλιά που τα ήξερα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Λίγο αργότερα έκανα ένα τεστ και βγήκε θετικό. Τηλεφώνησα στη γιατρό μου κι εκείνη πολύ χαλαρή μου έκλεισε ραντεβού δυο εβδομάδες αργότερα. Από την ψηλάφηση της μήτρας και τον υπέρηχο υπολόγισε την ηλικία του εμβρύου, 6-7 εβδομάδων νομίζω, και μου υπολόγισε κατά προσέγγιση την ΠΗΤ (η ατάκα της: Σας βρήκα και μια ωραία ΠΗΤ!).

 

Πάντως ήμουν συνηθισμένη στη λίγη αβεβαιότητα, γιατί είχα ανέκαθεν ασταθή κύκλο 35-45 ημερών. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα τεστ στις 46 μέρες και η γιατρός πάλι από το μέγεθος του εμβρύου κατάλαβε την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα πάλι στον γιατρό μου για να πάρω τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις που έκανα.Και του είπα όλα όσα με πείραξαν!Πιστεύω οτι καλό είναι όταν κάτι μας ενοχλεί να το βγάζουμε απο μέσα μας.Του είπα οτι με στεναχώρησε πολύ που μου είπε να κόψω τον θηλασμό μόλις περάσει χρόνος...και μου λέει"όχι καλή μου δεν σου είπα τέτοιο πράγμα απλά εμείς οι γιατροί θεωρούμε οτι ο θηλασμός πέραν του εξαμήνου δεν έχει να προσφέρει κάτι στο μωρό..είναι ανώφελο..και του λέω δεν ισχύει αυτό γιατρέ και το ξέρετε γιατί δίνετε τέτοιες οδηγίες εσείς οι γιατροί φταίτε που οι Ελληνίδες δεν θηλάζουν..αυτό δεν συμβαίνει στη Ευρώπη γιατί οι Ευρωπαίες είναι πιο ενημερωμένες και μου λέει ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ και δεν είχα πρόθεση να σε στεναχώρησω συνέχισε τον θηλασμό αφού σε ευχαριστεί για όσο θέλεις ακόμα και να περάσει ένας χρόνος και δεν σου έχει έρθει η περίοδος.Τουλάχιστον ένιωσα καλά μετά απο αυτή την συζήτηση..πρώτον γιατί τον γυναικολόγο μου δεν πρόκειται να τον αλλάξω ποτέ με βοήθησε πολύ στην εγκυμοσύνη μου και δεύτερον ήθελα να μάθω αν με κορόιδεψε...αλλά τελικά απλά είναι άσχετος στο θηλασμό και τουλάχιστον το παραδέχτηκε...καμιά φορά πρέπει να μιλάμε

συγχαρητήρια για τον τρόπο με τον οποίο χειρίστηκες το θέμα, είναι παραδειγματικός.

Μακάρι να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και άλλες μητέρες, έτσι ώστε επιτέλους να είναι εν γνώση των γιατρών ότι οι πελάτες τους έχουν πλέον διαφορετικές απαιτήσεις!

... το ελάχιστο που μπορούν να κάνουν, όταν δεν είναι επαρκώς εξειδικευμένοι σε κάτι, είναι μην λένε καλύτερα τίποτα! παρά κάτι λανθασμένο!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι αδιαθετησα αμεσως μετα τα λοχεια????και θηλαζω μεχρη και σημερα και ειμαι εγκυος!!!ο γιατρος μου ειπε πως ο θηλασμος δεν ειναι αντισηληψη!!!ολα σε μενα τυχενουν και ειχα χαρει τοτε γιατι ο γιατρος μου οταν γεννησα ειπε αφου θηλαζεις σε κανα 7μηνο θα αδιαθετησεις και ειναι σπανιο να αδιαθετησεις αμεσως...οταν του το ειπε με κοιταζε με απορεια!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι αδιαθετησα αμεσως μετα τα λοχεια????και θηλαζω μεχρη και σημερα και ειμαι εγκυος!!!ο γιατρος μου ειπε πως ο θηλασμος δεν ειναι αντισηληψη!!!ολα σε μενα τυχενουν και ειχα χαρει τοτε γιατι ο γιατρος μου οταν γεννησα ειπε αφου θηλαζεις σε κανα 7μηνο θα αδιαθετησεις και ειναι σπανιο να αδιαθετησεις αμεσως...οταν του το ειπε με κοιταζε με απορεια!!!

 

Εμένα πάλι η γιατρός μου όταν με είδε στις 40 μέρες και ενώ γνώριζε ότι θήλαζα αποκλειστικά μου είπε: "Χρυσό μου, να φυλάγεσαι*, καθώς η λοχεία, η χηρεία και η παρθενία δεν αποκλείουν την εγκυμοσύνη" :mrgreen:

 

*λόγω καισαρικής καλό είναι να περάσει κάποιο διάστημα για την επόμενη εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

εγώ στους 3 μήνες είχα περίοδο!!!!!!!:(:(:(:( θηλάζω ακόμα και έχω κανονικά περιόδο (την ατυχία μου!!!:|) από ότι μου είπε ο γιατρός αυτό οφείλετε στο ότι η προλακτίνη μου ήταν χαμηλή:confused::confused::confused:

την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και εγώ στον γιατρό μου.οταν του ειπα πως θηλάζω ακόμα μου απάντησε πως μπράβο σου, η μάνα ορίζει για το πότε και πως θα κόψει το θηλασμό και χαρακτηριστικά μου τόνιοσε να μην ακούω κανέναν μόνο τον ευτό μου!!!χάρηκα δεν μπορώ να πώ αλλά και αντίθετη άποψη να είχε ο γιατρός λυπάμαι δεν θα τον άκουγα, πάλι του κεφαλιού μου θα έκανα.

και για να νιώσω ακόμα καλύτερα για τον γιατρο που έχω διαλέξει θα σας πω πως αυτός με βοήθησε περισσότερο στον θηλασμό από την η@#$θια μαία που είχα διαλέξει.αν και άντρας και γυναικολόγος ήταν πιο υποστηρικτικός από την μαία για τον θηλασμό.αααααα ξελάφρωσα!;);)

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο δικός σου γυναικολόγος στον άντρα σου για τα "διάφορα" που φταίει ο θηλασμός (αν κατάλαβα καλά) ισχύει και στη δική μου περίπτωση....Δηλαδή μειωμένη διάθεση για σεξ και ξηρότητα..αλλά λογικό δεν είναι αφού έχουμε αμηνόρροια,"κοιμούνται" οι ορμόνες μας δεν κάνουμε ωορρηξία άρα η περιοχή θα είναι ξηρή..δεν ξέρω αν εννοείς αυτό..αν όχι γράψε λάθος

 

 

1. Υπάρχουν ωραιότατα τζελ που βοηθούν στην αρχή και ενδεχομένως μετά από λίγες χρήσεις (μετά από το .. :mrgreen: σανίδωμα), να μην τα χρειάζεσαι καν.

2. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

3. Η μόνη καλή συμβουλή που πιστεύω ότι μπορεί να δώσει ο γυναικολόγος στον σύντροφο της θηλάζουσας είναι να έχει υπομονή και επιμονή :wink:

 

 

... τα παραπάνω όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γυναικολόγος μου μου έχει πει ήδη 2 χοντράδες τις 2 φορές που΄τον έχω επισκεφθεί μετά τη γέννα. την πρώτη φορα μου είπε οτι πλέον μετά τις 40 μέρες ό,τι αντισώματα ήταν να πάρει τοπαιδί τα έχει πάρει, οπότε ΄μπορω να σταματήσω (!) και τη δεύτερη, που του είπ α να κάνουμε γρήγορα γιατί μωρό θηλαζει κάθε μια ωρα και θα πεινάσει μου΄είπε ΄ότι έχει μειωθεί το γάλα μου και γιαυτό τρώει τόσο συχνά.όταν όμως του΄απάντησα με σιγουριά ότι το γάλα μου είναι μια χα΄ρα, αφού τη νύχτα τη χορταίνει για 12 ώρες μου είπε "εντάξει, δε θέλω να μπαίνω σε ξένα χωράφια". δεν του κρατάω κακία πάντως γιατί 1ον δεν πιστεύω ότι είναι ο ρόλος του να με συμβουλέψει ή να με στηρίξει στο θηλασμό και 2ον δεν πιστεύω ότι έχει κανένα συμφέρον να τον κόψω, έτσι κι αλλιώς, οπότε ό,τι είπε το είπε απο ασχετοσύνη μάλλον. τι να πει κανείς, εδώ ακούμε τόσα και τόσα από τους γύρω μας, αυτό θα μας πειράξει? εγώ από κανέναν μα κανέναν δε νιώθω ότι έχω πλήρη υποστήριξη. αλλά δε με νοιάζει καθόλου πλέον. το μο΄νο που με νοιάζει είναι να κάνω το καλύτερο για το παιδί μου.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...