Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Όταν λες μωρό εννοείς έναν κορίτσαρο 11 μηνών? .

και σε λιγες μερες 1 ετους...εχω την εντυπωση οτι της συμπεριφερομαστε σαν να ειναι νεογεννητο.ετσι και βγαλει κραυγη γκρινιας φευγουμε απο οπου κι αν ειμαστε.οποτε φανταζεστε να ειμαστε στην θαλασσα, στην ταβερνα , για καφε?...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

ε και τι έγινε? όλα τα παιδάκια φωνάζουν όταν είναι έξω...εμείς όταν βγαίνουμε χαλάει ο κόσμος..από φωνές και λογάκια χαράς εννοώ..δεν σε παρεξηγεί κανείς

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

όσο αναφορά αυτό που λέει η maya ( ανανέωση του έρωτα ) ...QUOTE]

 

Εγώ δεν μίλησα για 'ανανέωση του έρωτα', με όλο το σεβασμό προς την vagvasou, δεν νομίζω μπορείς να ανανεώσεις τον έρωτά σου σε τρεις μέρες. Εγώ μίλησα για στιγμές χαλάρωσης με το σύντροφό σου, μόνο και εφόσον το έχουν και οι δύο ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

και σε λιγες μερες 1 ετους...εχω την εντυπωση οτι της συμπεριφερομαστε σαν να ειναι νεογεννητο.ετσι και βγαλει κραυγη γκρινιας φευγουμε απο οπου κι αν ειμαστε.οποτε φανταζεστε να ειμαστε στην θαλασσα, στην ταβερνα , για καφε?...

 

Κοίτα, αν αυτός είναι ο λόγος που δεν θα την πάρετε, τότε είναι λάθος λόγος. Αυτή είναι πλέον η ζωή μας. Και το παιδί ανήκει στην οικογένεια, και όσο πιο πολύ το καταλάβει κι αυτό, τόσο το καλύτερο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα ανανέωση του έρωτα, εννοούσα λίγο παραπάνω ρομάντζο, επικοινωνία και χαλαρωτική ατμόσφαιρα με το έτερον ήμισυ. Κάτι που είναι δύσκολο να το πετύχεις όταν τρέχεις καθημερινά και ειδικά όταν έχεις παιδιά που θέλουν να τα ταϊσεις, να τα αλλάξεις, να τα ψυχαγωγήσεις, να τα κοιμίσεις κ.λ.π. κ.λ.π.. Και όλη αυτή τη διάθεση μπορείς να τη δημιουργήσεις μέσα σε ένα τριήμερο. Τώρα αν έχει θέματα συζυγικά, έχει επέλθει απόσταση μεταξύ σας για χ,ψ,ω λόγους, σίγουρα ένα σαββατοκύριακό δε σε σώζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο αναφορά αυτό που λέει η maya ( ανανέωση του έρωτα ) ...QUOTE]

 

Εγώ δεν μίλησα για 'ανανέωση του έρωτα', με όλο το σεβασμό προς την vagvasou, δεν νομίζω μπορείς να ανανεώσεις τον έρωτά σου σε τρεις μέρες. Εγώ μίλησα για στιγμές χαλάρωσης με το σύντροφό σου, μόνο και εφόσον το έχουν και οι δύο ανάγκη.

 

 

:oops::oops::oops::oops::oops:

sorry στην vagvasoy απευθυνόμουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος και ουσιαστικος λογος ειναι η φοβια η δικη μου ως προς το τι θα αντιμετωπισω, αγνωστη εμπειρια για μενα, τι θα παρω μαζι,τι θα τρωει, που θα κοιμαται, μην κρυωσει και τετοια αγχη...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος και ουσιαστικος λογος ειναι η φοβια η δικη μου ως προς το τι θα αντιμετωπισω, αγνωστη εμπειρια για μενα, τι θα παρω μαζι,τι θα τρωει, που θα κοιμαται, μην κρυωσει και τετοια αγχη...

 

martha μου ένα θα σου πω..όταν ο Θεόφιλος ήταν 8 μηνών πήγαμε διακοπές Θεσ/νικη-Ναύπλιο...

Πέρυσι 2,5 ετών Θεσ/νικη-Πειραιά(διανυκτερεύση)-Πάρο...

Και περάσαμε φανταστικά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις μαζί σου τα πολύ βασικά (που όταν μιλάμε για παιδί ενός έτους είναι αρκετά αλλά μπορείς να πάρεις λιγότερα πράγματα δικά σου και του συζύγου)

Θα κοιμάται σε παρκοκρέβατο που μεταφέρεται και στήνεται παντού εύκολα.

Δεν πρόκειται να κρυώσει γιατί καλοκαίρι έχουμε και θα το προσέχεις.

Θα τρώει ότι έτρωγε και πριν: τις φρουτόκρεμές του, τα φαγητά του, τα γάλατά του. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχει εκεί που θα πάτε μία μικρή κουζινούλα για να του μαγειρεύεις κάθε δεύτερη μέρα και να του ετοιμάζεις τα γεύματα. Σε ταπεράκι μετά και φύγατε.....για εξορμήσεις. Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα γεύματα για κάποιες μέρες που μπορεί να λείπετε όλη μέρα αν και δεν είναι ότι καλύτερο. Και στο κάτω κάτω και λίγο γάλα παραπάνω να πιει 3-4 μέρες, δε θα πάθει τίποτα -αποψή μου.

Να μην έχεις άγχος για τίποτα, θα περάσετε υπέροχα με το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩ sorry αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολική! Που να κρυώσει μάτια μου το μωρό καλοκαιρίατικα????? Αλλά άντε και έγινε... πού είναι το θέμα???? Δε μπορείς να έχεις ένα μωρό κλεισμένο για να μη ρισκάρεις απο φόβο μη τυχόν και γίνει κάτι.

 

Φυσικά το παιδάκι θα ξεβολευτεί στις διακοπές, αφού θα είναι σε άγνωστο περιβάλλον, δε θα κοιμάται στο κρεβάτι του, θα βγεί ενδεχομένως απο το πρόγραμμά του, αλλά και τα μωρά μας όσο μικρά και αν είναι θα πρέπει να μπορούν να προσαρμόζονται σε όποιες συνθήκες. Οσο νωρίτερα το μάθουν αυτό, τόσο ευκολότερο θα είναι και για εσάς και για εκείνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αλλά αυτά θα ισχύουν για πολλά πολλά χρόνια ακόμα. Γίνονται όμως όλα ευκολότερα, αν το παιδί 'μάθει' να ταξιδεύει μαζί σας. Οπότε καλό είναι να κάνεις την αρχή τώρα που είναι μικρή. Εμείς τους πήραμε από δύο μηνών και τους δύο. Τώρα, ο πρώτος τουλάχιστον, είναι απόλυτα ρυθμισμένος. Ο δεύτερος θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη, αλλά του χρόνου θα είναι 'στρωμένος'. Και σαν γενικότερη συμβουλή από μία παλιά:-D:grin::-D!

Ο στόχος είναι να απολαύσουμε τη μητρότητα και για να γίνει αυτό, πρέπει να αποβάλουμε το φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς ξεβολευόμαστε (αφού στο σπίτι μας τα έχουμε όλα) τα μωράκια μας δεν καταλαβαίνουν τίποτα ίσα, ίσα που αλλάζουν παραστάσεις και «γεμίζουν» με νέες εμπειρίες…… :-P:-P

Με την μπουκίτσα μου πέρσι μόλις σαράντισε πήγαμε διακοπές 5 μέρες στην Εύβοια και μετά από λίγο ξαναφύγαμε για ένα μήνα στο εξοχικό μας (βέβαια εδώ θηλάζαμε αποκλειστικά και δεν είχαμε τζάρτζαλα)

 

Φέτος πριν χρονίσει αφού αποφασίσαμε να ξεκουνηθούμε επιτέλους, 3μέρο στο Ναύπλιο περάσαμε καταπληκτικά, φυσικά μείναμε σε δωμάτιο με κουζινάκι ψυγείο και πήραμε ένα σωρό τζάρτζαλα μαζί μας αλλά η μικρή δεν γκρίνιαξε στιγμή ούτε φάνηκε να επηρεάζεται με κάποιο τρόπο.

Και σε ταβέρνες που πηγαίνουμε με φίλους, μαζί και το φορητό καρεκλάκι της, συμμετέχει παντού τρώει το φαί της ……….μαζεύει ψιχουλάκια…… κάνει καμάκι στα αγοράκια........:mrgreen::mrgreen:

Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι περισσότερο στο δικό μας μυαλό είναι το δύσκολο και τα μωρά μαθαίνουν να προσαρμόζονται όταν είμαστε και εμείς χαλαροί.........

οπότε ΧΑΛΑΡΑ ΜΑΖΙ.........:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

martha μου είναι ένα καρεκλάκι φαγητού που προσαρμόζεται με ιμάντες σε κάθε καρέκλα.

Αυτό χρησιμοποιούμε και στο σπίτι και όταν θέλουμε να βγούμε πακετάρετε σε 1 λεπτό και το παίρνουμε σχεδόν παντού μαζί μας γιατί η μικρή μου δεν θέλει να κάθετε στο καρότσι. Μπορείς να βρεις τέτοια παντού και από ειδικευμένες μάρκες σε παιδικά προϊόντα/παιχνίδια (δεν αναφέρω μάρκα για να μην θεωρηθεί διαφήμηση) :mrgreen:

 

εχμμμμμμ με πρόλαβε η culte :mrgreen: :mrgreen::mrgreen: :mrgreen: αυτό

Link to comment
Share on other sites

και γω δε θα μπορούσα να πάω διακοπές χωρίς την κόρη μου και γενικότερα χωρίς τα παιδιά μου. Εδώ μέχρι το σούπερ πάω και όταν δεν την παίρνω μαζί μου ήδη μου λείπει!

Link to comment
Share on other sites

Την άφησα μετά τη γαμοβάφτισή μας στους γονείς μου και πήγαμε 4 μέρες ταξιδάκι στην Ήπειρο. Ήτανε να καθίσουμε παραπάνω αλλά δεν αντέξαμε. Εγώ ιδίως. Είχα απόλυτη ανάγκη λίγη ξεκούραση μετά από τις προετοιμασίες για τα μυστήρια (έπαθα υπερκόπωση), δεν με χάλασε που την άφησα, αλλά μετά την 3η μέρα με έπιασε το σύνδρομο στέρησης και οι τύψεις. Για λόγους ανωτέρας βίας την έχω αφήσει πάλι 4 μέρες, αλλά ήταν πιο μικρή, 4 μηνών, χωρίς τύψεις και χωρίς στερητικό. Όσο μεγαλώνει και καταλαβαίνει και εννοείται δενόμαστε περισσότερο, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Θα την ξαναφήσω σε λίγο καιρό γιατί μετακομίζουμε σε άλλη πόλη και μέχρι να τακτοποιήσουμε το νέο σπίτι, θα την έχουν πάλι οι γονείς μου. Για διακοπές όμως δε νομίζω να την ξαναφήσω...

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως μετα από πολύ σκέψη και λίγο κλάμα (από μέρους μου μπορώ να πώ ) αποφασίσαμε να τον αφήσουμε για 5 μέρες στην μαμά μου για να πάμε μόνοι μας σε νησί και γυρνώντας θα πάμε όλοι μαζί στο εξοχικό μας και μετά στο χωριό μου.

 

Το ζευγάρι χρειάζεται λίγο χρόνο μόνο του αλλά και ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!!!

 

Όταν κάθε μέρα εξαντλούμαστε από τη κούραση επειδή ο μικρός μας (16 μηνών είναι πολύ ζωηρός αλλά μιλάμε πολύ όμως, ε τότε σίγουρα θέλεις λίγες μέρες ξεκούρασης. Αλλιώς πως θα αντέξεις? Και εγώ είμαι παρααα πολύ δεμένη μαζί του (γιατί έχουμε περάσει και πολλά) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έκανα παιδι για να το αφήνω όπως ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω ή ότι έχω τύψεις για να πάω σούπερ μάρκετ.Είπαμε αλλά όχι κάι έτσι.

 

Σε αυτό το θέμα πάντα υπάρχουν πολλές απόψεις αλλά παίζει ρόλο αν είναι ήσυχο το παιδί. Αν είναι οκ δεν με πειράζει να είναι μαζί μας (μιλάω για το νησί γιατι έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσουμε τις διακοπές μας όλοι μαζί) αν όμως πρέπει να αρχίσεις να το κυνηγάς στο ξενοδοχείο και να κλαίει μέχρι ¨¨τελικής πτώσεως΄΄ μέχρι να γίνει το δικό του ε τότε που να πάς ?;)

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις το καλοκαιρι θα την αφησουμε 3 μερες.καλο παιδι,το λατρευουμε ,περναμε υπεροχα αλλα θελω "εγωιστικα" 3 μερες να χαπαρωσω για να ειμαι ηρεμη,ευτυχισμενη και να της προσφερω ολα οσα πρεπει.οταν μεγαλωσει και θα φευγει λετε να μας σκεπτεται οπως την σκεφτομαστε εμεις οταν λειπουμε?καθε αποψη σεβαστη.σημασια εχει μια ευτυχισμενη οικογενεια και ενα χαρουμενο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...