Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

O X I στο τσίρκο


Recommended Posts

Καλημερα αγαπητα μελη του forum

Οπως ολοι σας αναρωτιεστε αυτες τις μερες που τα παιδια μας δεν εχουν σχολειο που θα μπορουσατε να περασετε ευχαριστα καποιες ωρες. Ετυχε να δω στην τηλεοραση μια παρουσιαση του τσιρκο medrano και η κορουλα μου φυσικα και ενθουσιαστηκε και με παρακαλεσε να παμε. Ολα καλα σε ενα τσιρκο οσον αφορα τους ταχυδακτυλουργους και τους ακροβατες.

Πως ομως να εξηγησω σε ενα 5χρονο παιδι τον πονο, την αγωνια και τα βασανιστηρια που περνουν τα ζωακια για να τρεχουν, οι κατσικες να πηδουν εμποδια , τα αλογα να χτυπουν παλαμακια, οι ελεφαντες να κανουν τουμπες και η αγρια φυση των λιονταριων να "υποτάσσεται'' στην πιο αγρια φυση των βασανιστων τους?

ΠΟΤΕ δε θα υποβαλλω το παιδι μου σε αυτο το βιασμο της αθωωτητας της, τον εξευτελισμο της καλοσυνης και της συμπονιας της για τη φυση και ολα τα πλασματα της :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

αν και μικρή μου άρεσε τοσο πολύ...μεγαλώνοντας θα συμφωνήσω ότι είναι απαίσιο να κρατούνται όλα αυτά τα ζώα και φυσικά δεν πρόκειται να πάω το παιδί μου...ίσως αν υπήρχε τσίρκο με ζογκλέρ, ταχυδακτυλουργούς και ακροβάτες μόνο...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, και δεν πρόκειται να πάω το παιδάκι μου στο τσίρκο...

 

Το θέαμα είναι για κλάμματα... Και ύστερα αν ένα ζώο προκαλέσει ατύχημα, ή καταφέρει να δραπετεύσει από το κλουβί μπορεί και να το σκοτώσουν! :evil:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες 4 μέρες είχες έρθει στο Κιλκίς τσίρκο και σκεφτόμουν να πάμε με τον γιο μου. Μου αρέσει το τσίρκο και από μικρό μου άρεσε.

 

Σίγουρα είναι εντυπωσιακά τα πράγματα που κάνουν, αλλά δεν μπορώ την εικόνα των ζώων που είναι κλειδωμένα στα κλουβιά και ποιος ξέρει τι περνάνε για να κάνουν όλα αυτά που κάνουν.

 

Οπότε τελικά δεν πήγαμε και γενικά δε θα πάμε ποτέ σε τσίρκο με ζώα. Προτιμώ να τον πάω να δει κινέζουν να ακροβατούν σε σχοινιά και ζογκλέρ να καταπίνουν φλόγες - δηλαδή τσίρκο μόνο με ανθρώπους - παρά να δει κάτι με ζώα.

 

Αν και ειναι εντυπωσιακά όλα αυτά τα ζώα, θα προτιμήσω να τον πάω σε ένα ζωολογικό κήπο παρά στο τσίρκο.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα διασκεδάζω, βλέποντας έναν ελέφαντα να ισορροπεί πάνω σε μία μπάλα. Απλώς δεν το βρίσκω διασκεδαστικό, άσχετα από την κακομεταχειριση, που ενδεχομένως να έχει υποστεί. Να δούμε ακροβάτες, μάλιστα. Να δούμε ζώα σε καλούς και νόμιμους ζωολογικούς κήπους, οκ. Αλλά τα άλλα είναι αφύσικα πράγματα. Γιατί να μάθουμε τα παιδιά μας να διασκεδάζουν με τον βιασμό της φύσης. Συμφωνώ μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ενημέρωση και πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τι κακοποίηση περνάνε αυτά τα καημένα τα ζώα :cry::cry: . Επρεπε να βλέπατε την Δρούζα με τι ενθουσιασμό παρουσιάζε τα "νούμερά τους". :evil::evil:

Πριν 2 χρόνια περίπου που ήμουν μέλος ενός σωματείου αδέσποτων ζώων, είχαν ρίξει αρκετές ενημερώσεις και video για τα βασανιστήρια των ζώων για να σηκωθούν στα δυο τους πόδια οι ελέφαντες, για να γυρνάνε γύρω γύρω τ' άλογα και να κάνουν ακροβατικά τα λιοντάρια. Αλλά το μόνο που κοιτάζει ο κάθε δήμος είναι να τα τσεπώνει αντί να τους απαγορεύσει την είσοδο και εγκατάσταση δια παντός.

Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια Ιωάννα Ελένη που έκανες αυτή την τόσο σημαντική σημείωση!!

Θα πρέπει να μάθουν τα παιδιά μας μέσω εμάς να σέβονται και ν' αγαπάνε ζώα και περιβάλλον. Αν περιμένουμε απο το κράτος...καήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν θα πάω εγώ ή το παιδί μου σε τσίρκο.

Εχω δει από κοντά τα βασανιστήρια των ζώων...ημουν μικρή για να αντιδράσω απλά έκανα συνέχεια εμετό και τελικά δεν ξαναπήγα!!! Εκλαψα μέρες και νύχτες ολάκερες και δεν το ξαναβλέπω το θέαμα :evil: να μου λειπει :evil::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήθελα και εγώ να πάω τους γιους μου, τι είδους βιντεάκια έχετε δει και σοκαριστήκατε, έχω ακούσει βέβαια για τον σαδισμό και τα βασανιστήρια που κάνουν στα ζωάκια αλλά δεν έχω δει σχετικά βίντεος!

H Mama me toys didymous gious!

Link to comment
Share on other sites

:shock:Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ήθελα και εγώ να πάω τους γιους μου, τι είδους βιντεάκια έχετε δει και σοκαριστήκατε, έχω ακούσει βέβαια για τον σαδισμό και τα βασανιστήρια που κάνουν στα ζωάκια αλλά δεν έχω δει σχετικά βίντεος!

 

Αν αντέχεις δες τα. Εγώ όταν τα είδα είχα βάλει τα κλάμματα και το στομάχι μου είχε δεθεί κόμπος. Videakia εχουν στείλει τα κορίτσια σε προηγούμενα μηνύματά τους.

Και αν θες να δεις περισσότερα μπες στο

http://www.peta.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου...είδα λίγο και μου ήρθε εμετός...και που είσαι ακόμα.... :(

 

Αν αντέχεις δες τα. Εγώ όταν τα είδα είχα βάλει τα κλάμματα και το στομάχι μου είχε δεθεί κόμπος. Videakia εχουν στείλει τα κορίτσια σε προηγούμενα μηνύματά τους.

Και αν θες να δεις περισσότερα μπες στο

http://www.peta.com

H Mama me toys didymous gious!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΣΙΡΚΟ

 

και με μεγαλη μου θλιψη ειδα οτι η Στεφανιδου αυριο θα κανει την εκπομπη της απο το τσιρκο MEDRANO....θλιβομαι γιατι δεν την ειχα τοσο ψυχρη , ωστε να μην συγκινειται απο τον πονο των ζωων....

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται να κάνει κάτι παραπάνω και άν μπορεί φυσικά, ας έρθει στις 14.00 έξω απ'το Τσίρκο Μεντράνο, όπου θα γίνει εκδήλωση διαμαρτυρίας και θα μοιραστούν φυλλάδια για την κακοποίηση των ζώων, με σκοπό να ενημερωθεί ο κόσμος και να μην μπει στην παράσταση.

 

Συγκέντρωση υπογραφών στο

http://www.thepetitionsite.com/1/stop-using-animals-in-the-circus

και μπορείτε επίσης να στείλετε φαξ ή μειλ στην εκπομπή της (δημοσιογράφου; παρουσιάστριας; ) κας Στεφανίδου. Λεπτομέρειες εδώ

http://tv.antenna.gr/homeDetail/0,4012,9,00.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με αυτού του είδους τις κινητοποιήσεις (παρόλο που είμαι φανατικά κατά του τσίρκου) γιατί τις θεωρώ κινήσεις εντυπωσιασμού. Θα έρθουν τα κανάλια, και τί θα γίνει??? Να πάμε, αν θέλετε έξω από τη νομαρχιά που έχει δώσει προσωρινή άδεια, και που δεν τους κλείνει ενώ δεν έχουν οριστική...........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...