Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

ηρθε η ωρα να παω για την ευχη 2-3 μερες πριν τα χριστουγεννα!!!!

μενω σε χωριο οποτε ο παπας με ξερει εστω φατσικα....

διαβαζει το μικρο διαβαζει εμενα και στο τελος μου τα χωνει κανονικα....

Αν εχεις κανει πολιτικο δεν κανει να κοινωνησεις και κακως σε διαβασα, κανονικα δεν επρεπε.....και κοιτα να το βαφτισεις νωρις μην περιμενεις να περασει χρονος.....

και αφου τελειωσε αυτα που ειχε να μου σουρει του λεω που να αφησω κατι?(ενοουσα χρηματα)και μου κανει νοημα εκει περα στο τραπεζι

εγα δηλαδη αμαρτησα και αυτος οχι...

και μην μου πειτε οτι πανε στην εκκλησια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ηρθε η ωρα να παω για την ευχη 2-3 μερες πριν τα χριστουγεννα!!!!

μενω σε χωριο οποτε ο παπας με ξερει εστω φατσικα....

διαβαζει το μικρο διαβαζει εμενα και στο τελος μου τα χωνει κανονικα....

Αν εχεις κανει πολιτικο δεν κανει να κοινωνησεις και κακως σε διαβασα, κανονικα δεν επρεπε.....και κοιτα να το βαφτισεις νωρις μην περιμενεις να περασει χρονος.....

και αφου τελειωσε αυτα που ειχε να μου σουρει του λεω που να αφησω κατι?(ενοουσα χρηματα)και μου κανει νοημα εκει περα στο τραπεζι

εγα δηλαδη αμαρτησα και αυτος οχι...

και μην μου πειτε οτι πανε στην εκκλησια....

 

αχ αυτοί οι παπαδες...καταστρέψαν την θρησκεία μας. Τετοιες υπερβολές καναν και οι άνθρωποι προ Χριστού, εμφανίστηκε ο Χριστός για να μας υποδείξει τι είναι το σημαντικό, το είπε, το ξαναείπε, η Α Γ Α Π Η , οι παπάδες όμως πουυυυυυυυυυ μυαλό;;; Το μόνο που λεν συνέχεια, να εξομολογείστε, να κοινωνάτε, να , να ,να ...!!!! Μείναμε στα διαδικαστικά! Και με ποιο δικαίωμα ένας παπάς θα στερήσει από έναν άνθρωπο το δικαίωμα να τον διαβάσει! Εάν είναι δυνατον! Και γιατί πλήρωσες;;;;;; Στο οικονομικό φταίμε όλοι εμείς που νιωθουμε την υποχρέωση να πληρώσουμε για κάτι τόσο ιερό και πνευματικό....

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα αλλες κοπελες που ειχανε παει και φανταστηκα οτι ετσι γινετε.αν ημουν προετοιμασμενη για το τι θα μου ελεγε ενοειτε πως δεν θα εδινα τιποτα. τα Φωτα που ηρθε στην δουλεια μου να φωτισει, το αφεντικο μου εκανε κινηση και λεει που να δωσω κατι και ανοιξε την τσεπη ο παπας με τροπο....ελεος!

τι να πεις και αυτος απο καπου θα κριθει πιστευω...παντος οχι εγω...

αν μπορεσω να κανω αλλου τα βαφτισια δεν το συζηταω εφυγα.απο το να καθομαι και να μου λεει οχι αυτο οχι εκεινο και να ντισω το παιδι "γαλατα" γιατι δεν αφηνει χρωματιστα ρουχα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες...

Κορίτσια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΣΟΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ!!!!!!!! Ούτε μισή ευχή... Κάνετε μισό ευχέλαιο ή μισό αγιασμό στο σπίτι?

Όταν γέννησα το γιό μου, ως θρησκόληπτη, έμεινα 40μέρες έγκλειστη, κι αφού σαράντησα άρχισα να βγαίνω κανονικά... Στη μικρή, επειδή ήταν και καλοκαίρι ρώτησα τη γυναικολόγο μου αν μπορώ (από ιατρικής άποψης) να βγαίνω. Και μου απαντά -φυσικά, αλλά προσοχή σε τουαλέτες κλπ κλπ. Βγήκα 10ημερών από το σπίτι και τη μικρή την έβγαλα όταν ήταν 15ημερών. Και μάλιστα ρώτησα τον πνευματικό μου για τη μισή ευχή και με βρόντηξε -μου λέει θα έρθεις όταν σαραντήσεις, απλά μην βγάζεις το παιδί βράδυ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες...

Κορίτσια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΣΟΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ!!!!!!!! Ούτε μισή ευχή... Κάνετε μισό ευχέλαιο ή μισό αγιασμό στο σπίτι?

Όταν γέννησα το γιό μου, ως θρησκόληπτη, έμεινα 40μέρες έγκλειστη, κι αφού σαράντησα άρχισα να βγαίνω κανονικά... Στη μικρή, επειδή ήταν και καλοκαίρι ρώτησα τη γυναικολόγο μου αν μπορώ (από ιατρικής άποψης) να βγαίνω. Και μου απαντά -φυσικά, αλλά προσοχή σε τουαλέτες κλπ κλπ. Βγήκα 10ημερών από το σπίτι και τη μικρή την έβγαλα όταν ήταν 15ημερών. Και μάλιστα ρώτησα τον πνευματικό μου για τη μισή ευχή και με βρόντηξε -μου λέει θα έρθεις όταν σαραντήσεις, απλά μην βγάζεις το παιδί βράδυ έξω.

 

νιτσα μου κ γω ετσι τα ξερω!!δεν υπαρχει μισος σαραντισμος!!!κ γω μεσα ημουν 40 μερες!μονο τη μερα εβγαινα,να απλωσω,για ψωνια..ξερεις..οταν επεφτε ο ηλιος κατευθειαν ετρεχα μεσα στο σπιτι!!συμφωνω μαζι σου!!κ μενα ο δικος μου πνευματικος μου ειπε να μην βγαζω το παιδι εξω!μονο την ημερα!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη μου λετε οτι δεν το εχει η θρησκεια μας αλλα οι παπαδες το κανουν????γιατι για τα λεφτα?εγω που μενω σε χωριο στις 20 μερες αν θελεις "μισο σαραντισμο" ο ιδιος ο παπας ερχετε στο σπιτι σου κιολας...

ποιος ο λογος δεν καταλαβαινω

για τα λεφτα δεν νομιζω γιατι ετυχε σε γνωστη μου.ειχε δωσει στον μισο σαραντισμο χρηματα και στον ολοκληρο την ειπε κρατα τα να παρεις γαλα το μωρο...

Link to comment
Share on other sites

νιτσα μου κ γω ετσι τα ξερω!!δεν υπαρχει μισος σαραντισμος!!!κ γω μεσα ημουν 40 μερες!μονο τη μερα εβγαινα' date='να απλωσω,για ψωνια..ξερεις..οταν επεφτε ο ηλιος κατευθειαν ετρεχα μεσα στο σπιτι!!συμφωνω μαζι σου!!κ μενα ο δικος μου πνευματικος μου ειπε να μην βγαζω το παιδι εξω!μονο την ημερα!!!

 

να ρωτησω και εγω κατι??γιατι δεν βγαινατε εξω το βραδυ??και αν δεν παρετε "ευχη"απο τον παπα θα γινει κατι??(δεν ξερω γιαυτο ρωταω μην με φατε:mrgreen::mrgreen:)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ela nte gia na mh mas doun ta astra tora to logo den ksero. pantos ego ekatsa saranta meres mesa deka meres meta thn kaisarikh mono phga sto giatro m na m bgalei ta rammata mou dose h mana mou mazi fylaxto kai ebala koukoula sto kefali mh me doun ta astra otan gyrisa spiti eixa tromero ponokefalo tuxaio? den nomizo axxaxaaxaa

cTsip3.png
Link to comment
Share on other sites

ela nte gia na mh mas doun ta astra tora to logo den ksero. pantos ego ekatsa saranta meres mesa deka meres meta thn kaisarikh mono phga sto giatro m na m bgalei ta rammata mou dose h mana mou mazi fylaxto kai ebala koukoula sto kefali mh me doun ta astra otan gyrisa spiti eixa tromero ponokefalo tuxaio? den nomizo axxaxaaxaa

 

 

για να μην σε δουν τα αστρα???????καλα καταλαβα????

καμια αλλη απαντηση στην ασχετη???:roll::roll:

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι να μην κολλατε σε ευχες μισες και ολοκληρες, νυχτα ή μερα, σαραντα ή δεκαπεντε ημερες κτλ κτλ....βγειτε εξω και χαρειτε τα μωρακια σας χωρις φοβο και παθος, οποτε εσεις νιωθετε ετοιμες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ego ekatsa mesa proton giati me eprikse to soi kai deyteron epeidh bariomoun apotote pou mphka sto mhna m na bgo apo to spiti etsi otan gennhsa k irtha spiti irthe k h mana mou kai eixa ti dikaiologia toy sarantismou kai den phga oyte sto periptero etsi psonize h mana mou opote me volepse polu o sarantismos pou lene.tora bebaia xortasa th kleisoura kai bgaino synexeia den exo katsei mera mesa.bebaia an den me eixe piasei baremara kai den eixa allo tropo fusika kai tha ebgaina apo th proth mera.opote h gnomh mou einai na kanete oti thelete ama thelete meineteama thelete bgeite

cTsip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι να μην κολλατε σε ευχες μισες και ολοκληρες, νυχτα ή μερα, σαραντα ή δεκαπεντε ημερες κτλ κτλ....βγειτε εξω και χαρειτε τα μωρακια σας χωρις φοβο και παθος, οποτε εσεις νιωθετε ετοιμες!

 

 

Αυτο ακριβως εκανα και εγω αλλα θα ηθελα να μαθω για αυτο που λενε οι κοπελες(αν εχει καποια μια απαντηση....!!!)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι??γιατι δεν βγαινατε εξω το βραδυ??και αν δεν παρετε "ευχη"απο τον παπα θα γινει κατι??(δεν ξερω γιαυτο ρωταω μην με φατε:mrgreen::mrgreen:)

 

Σαν τι θα ηθελες να γινει δλδ?Αν δε βαφτιστεις θα γινει κατι?Οχι...οποτε αν δεν πιστευεις δεν βαφτιζεσαι,αν παλι πιστευεις βαφτιζεσαι.

Το να πας το μωρο να του διαβασει ο ιερεας μια ευχουλα για καλη τυχη δεν το βρισκω τοσο κακο.

Απο την αλλη δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει να βγει εξω ενα μωρο τοσο μικρο.Να αναπνευσει το καυσαεριο ή να ρισκαρει να κολλησει τπτ??

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι??γιατι δεν βγαινατε εξω το βραδυ??και αν δεν παρετε "ευχη"απο τον παπα θα γινει κατι??(δεν ξερω γιαυτο ρωταω μην με φατε:mrgreen::mrgreen:)

 

κατι εχω ακουσει για κακα πνευματα

 

(καλα, δε το σχολιαζω....)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την αλλη δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει να βγει εξω ενα μωρο τοσο μικρο.Να αναπνευσει το καυσαεριο ή να ρισκαρει να κολλησει τπτ??

Μα δεν θα το πας στην Πανεπιστημείου ούτε μέσα στην καφετέρια. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να βγει μια βόλτα η μαμά, γιατί και αυτή θέλει να βγει, με το μωράκι της σε μια πλατεία, να το δει και αυτό λίγο ο ήλιος και να το χτυπήσει πιο φρέσκος αερας απο αυτόν του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

κατι εχω ακουσει για κακα πνευματα

 

(καλα, δε το σχολιαζω....)

 

εγω παλι δεν εχω ακουσει κατι και γιαυτο ρωταω!!!!θα ηθελα ομως να μαθω γιατι διαβασα εδω οτι αν δεν παρει ευχη δεν το βγαζουν και τετοια(μονο απο απλη περιεργια μην βαρατε:D:D)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα το πας στην Πανεπιστημείου ούτε μέσα στην καφετέρια. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να βγει μια βόλτα η μαμά, γιατί και αυτή θέλει να βγει, με το μωράκι της σε μια πλατεία, να το δει και αυτό λίγο ο ήλιος και να το χτυπήσει πιο φρέσκος αερας απο αυτόν του διαμερίσματος.

ΑΥΤΟ!!εγω ειμαι Κερκυρα οποτε δεν εχουμε τοσο καυσαεριο και δεν ειπα να το παω καπου κλειστα....για μια βολτα λεω εστω εδω γυρο......αλλα μου λενε αν δεν εχει ευχη....γιοκ βολτα:?.και ρωταω γιατι?????????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα! (καλησπερα σας :mrgreen:)

 

Τα παλια τα χρονια, επειδη οι γυναικες δουλευαν στα χωραφια και γεννουσαν εκει απο την πολυ δουλεια...ηταν μια καλη δικαιολογια για να κατσουν να ξεκουραστουν μετα. Αυτο το πηγαν σε θρησκευτικο επιπεδο (που ηταν κατι το "ανεγγιχτο"-ταμπου....δε τολμουσε κανεις να τα βαλει με το Θεο) για να μπορουν να ξεκουραζονται και να επανερχονται μετα τη γεννα.

 

Ιατρικα, οι 40 μερες - για την ακριβεια 42...6 εβδομαδες- ειναι το χρονικο διαστημα για να επανελθει η γυναικα στην κανονικη της κατασταση, προ εγκυμοσυνης. να επανελθει η μητρα στο κανονικο της μεγεθος, να σταματησει το αιμα κλπ κλπ.

 

Τα υπολοιπα, περι θρησκειας, πνευματων, ευχων κλπ κλπ ειναι καταλοιπο απο τα παλια ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα! (καλησπερα σας :mrgreen:)

 

Τα παλια τα χρονια, επειδη οι γυναικες δουλευαν στα χωραφια και γεννουσαν εκει απο την πολυ δουλεια...ηταν μια καλη δικαιολογια για να κατσουν να ξεκουραστουν μετα. Αυτο το πηγαν σε θρησκευτικο επιπεδο (που ηταν κατι το "ανεγγιχτο"-ταμπου....δε τολμουσε κανεις να τα βαλει με το Θεο) για να μπορουν να ξεκουραζονται και να επανερχονται μετα τη γεννα.

 

Ιατρικα, οι 40 μερες - για την ακριβεια 42...6 εβδομαδες- ειναι το χρονικο διαστημα για να επανελθει η γυναικα στην κανονικη της κατασταση, προ εγκυμοσυνης. να επανελθει η μητρα στο κανονικο της μεγεθος, να σταματησει το αιμα κλπ κλπ.

 

Τα υπολοιπα, περι θρησκειας, πνευματων, ευχων κλπ κλπ ειναι καταλοιπο απο τα παλια ....

 

ευχαριστω!!!!κυρια κυρια αλλη μια ερωτηση???

οκ με τις 40μερες, για την ευχη που λενε τα κοριτσια??το ιδιο ειναι??

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...