Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκότα & Κεκάκια Βάπτισης? ΕΤΟΙΜΑ!


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Κοριτσακι να σου πω μια ιδεα που σκεφτηκα αλλα μην γελασεις, αν βρεις σε καποιο μοαγαζι κουβαδακια για την θαλασσα μεσα εχουν πολλες κουπ πατ σε σχημα ψαριου αστεριας κλπ. Νομιζω οτι και μ αυτο θα μπορεσεις να κανεις την δουλεια σου

 

Eπίσης στο τζάμπο στις χειροτεχνίες έχω δει κουπ πατ για πλαστελίνη. Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά κόβουν σε άλλη χρήση.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koριτσια καλησπερα εχετε δει καπου κου πατ σε σχημα βαρκουλας, γιατι το θεμα της βαφτισης ειναι θαλασσινο?Βικυ τα ξυλινα στικ ειναι ειδικα για τα cookies ή μπορω να χρησιμοποιησω αυτα για τα σουβλακια?

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλησπερα εχετε δει καπου κου πατ σε σχημα βαρκουλας, γιατι το θεμα της βαφτισης ειναι θαλασσινο?Βικυ τα ξυλινα στικ ειναι ειδικα για τα cookies ή μπορω να χρησιμοποιησω αυτα για τα σουβλακια?

 

Κάτι τέτοιο ψάχνεις;

sail_boat_yauct_cookie_cutter.jpgAAAAAl3M6-8AAAAAAOCCog.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, έφτιαξα το πρωί μπισκότα και ζαχαρόπαστα! Δεν τα έχω στολίσει ακόμα για να δω πως βγαίνουν... Θα κάνω μια δοκιμή πρώτα με λαυκή ζαχαρόπαστα γιατί ακόμα δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί με χρώματα ζαχαροπλαστικής... Όταν είναι έτοιμα θα βάλω φωτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλησπερα εχετε δει καπου κου πατ σε σχημα βαρκουλας, γιατι το θεμα της βαφτισης ειναι θαλασσινο?Βικυ τα ξυλινα στικ ειναι ειδικα για τα cookies ή μπορω να χρησιμοποιησω αυτα για τα σουβλακια?

 

ELEN χρησιμοποιώ χάρτινα στίκ ως επί το πλείστον, έχουν καλύτερη συμπεριφορά και είναι πιο σταθερά. Για το κούπ πάτ εννοείς να κάνεις τρισδιάστατο μπισκότο? Γιατί τα βαρκάκια τα χάρτινα είναι τρισδιάστατα.....

 

Λοιπόν, έφτιαξα το πρωί μπισκότα και ζαχαρόπαστα! Δεν τα έχω στολίσει ακόμα για να δω πως βγαίνουν... Θα κάνω μια δοκιμή πρώτα με λαυκή ζαχαρόπαστα γιατί ακόμα δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί με χρώματα ζαχαροπλαστικής... Όταν είναι έτοιμα θα βάλω φωτό! :)

 

Μπορείς να παραγγείλεις από εδώ http://www.sweettrends.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=Custom_Product_Details.tpl&product_id=1169&category_id=8&option=com_virtuemart&Itemid=59〈=el της sugarflair είναι τα καλύτερα που υπάρχουν, σε δύο μέρες θα τα έχεις, αν βέβαια τα παραγγείλεις από ebay θα αργήσουν μεν αλλά θα είναι πολύ πιο οικονομικά.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ELEN χρησιμοποιώ χάρτινα στίκ ως επί το πλείστον, έχουν καλύτερη συμπεριφορά και είναι πιο σταθερά. Για το κούπ πάτ εννοείς να κάνεις τρισδιάστατο μπισκότο? Γιατί τα βαρκάκια τα χάρτινα είναι τρισδιάστατα.....

 

 

Μπορείς να παραγγείλεις από εδώ http://www.sweettrends.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=Custom_Product_Details.tpl&product_id=1169&category_id=8&option=com_virtuemart&Itemid=59〈=el της sugarflair είναι τα καλύτερα που υπάρχουν, σε δύο μέρες θα τα έχεις, αν βέβαια τα παραγγείλεις από ebay θα αργήσουν μεν αλλά θα είναι πολύ πιο οικονομικά.

 

Σε αυτο το σαιτ δεν εχει κοκκινη ζαχαροπαστα, που την θελω για φραουλα. Η ρουμπινι λες να κανει?

 

Χαρτινα στικς που μπορουμε να βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

ELEN χρησιμοποιώ χάρτινα στίκ ως επί το πλείστον, έχουν καλύτερη συμπεριφορά και είναι πιο σταθερά. Για το κούπ πάτ εννοείς να κάνεις τρισδιάστατο μπισκότο? Γιατί τα βαρκάκια τα χάρτινα είναι τρισδιάστατα.....

 

 

 

Βικυ σ' ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου.Αυτα τα χαρτινα στικ που θα τα βρω? Ψαχνω κου πατ βαρκουλας οπως η φωτο http://www.an-agapas.gr/diakosmisi/personalized/personalized-koyfeta-glyka/karabaki-zaxaroto-stick-siel .:-D:grin::-D

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=elen73;197028

 

 

Βικυ σ' ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου.Αυτα τα χαρτινα στικ που θα τα βρω? Ψαχνω κου πατ βαρκουλας οπως η φωτο http://www.an-agapas.gr/diakosmisi/personalized/personalized-koyfeta-glyka/karabaki-zaxaroto-stick-siel .:-D:grin::-D

 

 

Τώρα να σου πω μια τρελή ιδέα που μου ήρθε??

Έτσι όπως κοιτάζω το μπισκότο,μου θυμίζει το επάνω μέρος ενός αστεριού.

Αν λοιπόν δεν βρεις το κουπ πατ που θέλεις,πάρε ένα μεγάλο αστέρι,που σίγουρα υπάρχουν παντού και απλά θα το κόβεις από την μέση και κάτω.

'Ετσι θα βγει αυτό ακριβώς το σχέδιο.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σου πω μια τρελή ιδέα που μου ήρθε??

Έτσι όπως κοιτάζω το μπισκότο,μου θυμίζει το επάνω μέρος ενός αστεριού.

Αν λοιπόν δεν βρεις το κουπ πατ που θέλεις,πάρε ένα μεγάλο αστέρι,που σίγουρα υπάρχουν παντού και απλά θα το κόβεις από την μέση και κάτω.

'Ετσι θα βγει αυτό ακριβώς το σχέδιο.:wink:

 

Καλημερα Χριστινα.Αν σου πω οτι εχθες το βραδυ που το εβλεπα το ιδιο πραγμα σκεφτομουν:D:D:D.Τα μεγαλα πνευματα συναντιουνται!!!Επειδη μαλλον δεν θα βρω αυτο θα κανω γιατι δεν συμφερει να τα παραγγειλω ουτε απο χρυσο να ηταν!!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χριστινάκι !!!! Ναι είναι αστέρι 100% !!! 4,16? ???? Ζαχαρόπαστα είναι, με ένα αστέρι θα βγαίνουν 2 ανά ένα κόψιμο, και με λίγο royal icing κολάς επάνω τα smarties. Μόνο που θα πρέπει να αφήσεις την ζαχαρόπαστα να στεγνώσει καλά πριν την βάλεις στα σακουλάκια. Άνοιξε την αρκετά χοντρή για να μην υπάρχει κίνδυνος να σου σπάσουν οι άκρες κατά την μεταφορά.

Για τα χάρτινα ξυλάκια μπορείτε να ψάξετε στο ebay "paper sticks for lollipops, for candy "

Για το χρώμα πάρτους τηλέφωνο και πέστους να σου στείλουν το extra red της sugarflair, το έχουν και ας μην το βλέπεις στη λίστα, θα έχεις καλύτερο χρωματισμό, βάζοντας λιγότερο χρώμα!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μαι κι εγώ.....

θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες νοικοκυρές αν η ζαχαρόπαστα απλώνεται απλά ή μπορεί να μπει και σε κορνέ.... και καλά να τη βάλεις πάνω σε ένα cupcake σε στυλ σαντιγί κι όχι απλά απλωμένη....

καταλάβατε τι ρωτάει η άσχετη;;;;

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς να μου πει για τη βουτυρόκρεμα αν αντέχει? Εμείς έχουμε τη βάφτιση 12 Ιουνίου και λέω μια μέρα πιο πριν να τα φτιάξω.

 

πολύ καλή ερώτηση!!!!!

κι εγώ θα ήθελα να μας πει κάποιος!!!!

Link to comment
Share on other sites

να μαι κι εγώ.....

θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες νοικοκυρές αν η ζαχαρόπαστα απλώνεται απλά ή μπορεί να μπει και σε κορνέ.... και καλά να τη βάλεις πάνω σε ένα cupcake σε στυλ σαντιγί κι όχι απλά απλωμένη....

καταλάβατε τι ρωτάει η άσχετη;;;;

 

Bounitsa μου μήπως εκ παραδρομής έγραψες ζαχαρόπαστα και εννοούσες βουτυρόκρεμα??? Η ζαχαρόπαστα δεν μπαίνει σε κορνέ με τίποτα!!! Σαν να πας να βάλεις πλαστελίνη σε κορνέ! Μπαίνει? Δεν μπαίνει!:)

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Εχτές έφτιαξα cupcakes και ενώ είχαν φουσκώσει πολύ... μόλις τα έβγαλα από το φούρνο στο 20 λεπτο, πέσανε και γίνανε πλάκα!!! και μέσα χάλια... τι βλακεία έκανα;;;

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς να μου πει για τη βουτυρόκρεμα αν αντέχει? Εμείς έχουμε τη βάφτιση 12 Ιουνίου και λέω μια μέρα πιο πριν να τα φτιάξω.

 

Αν τα χεις σε ψυγείο και τα βγάλεις και τα δώσεις απευθείας δεν θα χεις πρόβλημα, ΑΛΛΑ από γεύση? δεν ξέρω, κεκάκι που θα μπει ψυγείο, θα χει βουτυρόκρεμα από πάνω και θα βγει μετά, έχεις κάνει βουτυρόκρεμα, σ'άρέσει η γεύση? στους καλεσμένους σου θ'αρέσει? μόνο αν έχουν ζήσει Αμερική ή Αγγλία θα τους αρέσει. Μπορείς να βάλεις σαντιγύ, καλύτερα θα σταθεί στη ζέστη. Η πιο καλή λύση είναι η ζαχαρόπαστα η το royal icing.

 

καλημέρα κορίτσια! Εχτές έφτιαξα cupcakes και ενώ είχαν φουσκώσει πολύ... μόλις τα έβγαλα από το φούρνο στο 20 λεπτο, πέσανε και γίνανε πλάκα!!! και μέσα χάλια... τι βλακεία έκανα;;;

Ξεφούσκωσαν γιατί ήταν άψητα, από έξω φαινόντουσαν ψημένα γιατί μάλλον είχες το φούρνο σε υψηλή θερμοκρασία, οπότε έκαναν μια κρούστα από έξω και μέσα ήταν ωμά.

Είχες προθερμάνει τον φούρνο? σε τι θερμοκρασία έψησες, που ήταν το ταψί?

Γιατί 20'λεπτο είναι πολύ για κεκάκια συνήθως σε 12' είναι έτοιμα. Ψήνουμε στον αέρα, στους 180*C σε καλά προθερμανσμένο φούρνο, στην μεσαία σχάρα, γεμίζουμε τα θηκάκια μέχρι τα 2/3 και για να είσαι σίγουρη κάνε και μια δοκιμή με την οδοντογλυφίδα να βγαίνει καθαρή πριν τα βγάλεις από το φούρνο.

 

Bounitsa μου μήπως εκ παραδρομής έγραψες ζαχαρόπαστα και εννοούσες βουτυρόκρεμα??? Η ζαχαρόπαστα δε μπαίνει σε κορνέ με τίποτα!!! Σαν να πας να βάλεις πλαστελίνη σε κορνέ! Μπαίνει? Δεν μπαίνει!:)

 

σωστά τα λέει η glitter, την ζαχαρόπαστα την ανοίγεις σε φύλλο κόβεις στρογγυλούς δίσκους με κουπ πάτ και με λίγο νεράκι κολλάς πάνω στα κεκάκια

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ω ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσια!!!

όπως σας είπα είμαι άσχετη με το άθλημα....

όμως θα τα καταφέρω μέχρι τη βάφτιση και θα φτιάξω νόστιμα κεκάκια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω αυτά:

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Blue-Pirate-Cupcake-Cases.html

 

στη πράξη, βάζω μια τέτοια θήκη στη θήκη του μαφινς, βάζω μέσα το μίγμα και ψήνω... σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω αυτά:

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Blue-Pirate-Cupcake-Cases.html

 

στη πράξη, βάζω μια τέτοια θήκη στη θήκη του μαφινς, βάζω μέσα το μίγμα και ψήνω... σωστά;;;

 

Σωστά!;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!;)

 

σε ευχαριστώ!!!!!

για τέτοια άριστη σχέση εμού και ζαχαροπλαστικής μιλάμε!!!!!

 

και πάνω λέω να βάλω γλάσσο..... με κάτι σε τρούφα η κάτι τέτοιο..... θα είναι πολύ παραφορτωμένο;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...