Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκότα & Κεκάκια Βάπτισης? ΕΤΟΙΜΑ!


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Καλημερα κι απο εμενα, να ρωτησω κατι? Σκεφτομαι στην βαπτιση της μικρης μου να κανω για τα παιδακια μπισκοτα σε σχημα φραουλας., βεβαια δεν εχω βρει κουπ κατ πουθενα. Εχετε καποια ιδεα πως να τα κατασκευασω?

 

 

Κοίτα εδώ..... Αυτή η κοπέλα (που είναι επαγγελματίας) χρησιμοποίησε το κουπ πατ καρδιά και το έκανε να μοιάζει με φράουλα. Αν δεν βρεις κουπ πατ με σχήμα φράουλα, νομίζω ότι είναι μια καλή λύση. ;)

http://www.sugarart.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/269_1.jpg

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα εδώ..... Αυτή η κοπέλα (που είναι επαγγελματίας) χρησιμοποίησε το κουπ πατ καρδιά και το έκανε να μοιάζει με φράουλα. Αν δεν βρεις κουπ πατ με σχήμα φράουλα, νομίζω ότι είναι μια καλή λύση. ;)

http://www.sugarart.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/269_1.jpg

 

Πολυ καλη ιδεα. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. :-) Υπάρχουν και κουπ πατ στο ebay αν γνωρίζεις και μπορείς να παραγγείλεις....http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=cookie+cutters+strawberry&_sacat=0&_odkw=cookie+cutters&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. :-) Υπάρχουν και κουπ πατ στο ebay αν γνωρίζεις και μπορείς να παραγγείλεις....http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=cookie+cutters+strawberry&_sacat=0&_odkw=cookie+cutters&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

 

Αν τα παρω απο Αμερικη δεν θα εχω θεμα με το τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα παρω απο Αμερικη δεν θα εχω θεμα με το τελωνειο?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31159&highlight=%E1%E3%EF%F1%DD%F2+ebay&page=2

 

Δες εδώ στο ποστ #85 και στις υπόλοιπες σελίδες, έχει τις απαραίτητες πληροφορίες. Και αν γράψεις εκεί μέσα οποιαδήποτε απορία σου, θα σου απαντήσουν οι κοπέλες που τα ξέρουν καλά. Να μη σε μπερδέψω εγώ γιατί τα "μισογνωρίζω".;)

 

 

Η ζαχαρόπαστα είναι ένα σταθερό υλικό που δεν έχει κίνδυνο να λιώσει. Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις και γλάσσο (royal icing) με χρώμα ζαχαροπλαστικής, που όμως είναι πιο ευπαθές στη ζέστη. Πότε θα γίνει η βάπτιση σας?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31159&highlight=%E1%E3%EF%F1%DD%F2+ebay&page=2

 

Δες εδώ στο ποστ #85 και στις υπόλοιπες σελίδες, έχει τις απαραίτητες πληροφορίες. Και αν γράψεις εκεί μέσα οποιαδήποτε απορία σου, θα σου απαντήσουν οι κοπέλες που τα ξέρουν καλά. Να μη σε μπερδέψω εγώ γιατί τα "μισογνωρίζω".;)

 

 

Η ζαχαρόπαστα είναι ένα σταθερό υλικό που δεν έχει κίνδυνο να λιώσει. Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις και γλάσσο (royal icing) με χρώμα ζαχαροπλαστικής, που όμως είναι πιο ευπαθές στη ζέστη. Πότε θα γίνει η βάπτιση σας?

 

29/05 αρα το γλασσο δεν ενδεικνυται για την εποχη, απλα ζαχαροπαστα δεν εχω ξανακανει και φοβαμαι μηπως δεν μου πετυχουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα, να ρωτησω κατι? Σκεφτομαι στην βαπτιση της μικρης μου να κανω για τα παιδακια μπισκοτα σε σχημα φραουλας., βεβαια δεν εχω βρει κουπ κατ πουθενα. Εχετε καποια ιδεα πως να τα κατασκευασω?

 

 

Βρήκα κουπ πατ φράουλα στο site που έβαλε χτες μια κοπέλα.

http://www.yummy-yummysugarshop.gr

Το κατάστημα είναι μακριά,αλλά μπορείς να παραγγείλεις,η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ και τα έξοδα αποστολής είναι άλλα τόσα.

Link to comment
Share on other sites

29/05 αρα το γλασσο δεν ενδεικνυται για την εποχη, απλα ζαχαροπαστα δεν εχω ξανακανει και φοβαμαι μηπως δεν μου πετυχουν

 

Κοίτα, δεν είναι και Ιούλιος- Αύγουστος....αλλά δεν μπορώ να σου πώ 100% γιατί δεν έχω φτιάξει τέτοια μπισκότα παρά μόνο τα Χριστούγεννα. Ίσως κάποια άλλη κοπέλα να ξέρει καλύτερα.

Για την ζαχαρόπαστα, θα κάνεις - εννοείται- μια "πρόβα" νωρίτερα για να εντοπίσεις τυχόν λάθη ή μικροπροβλήματα. Μην την πατήσεις σαν εμένα, που δεν βρήκα όλα τα υλικά και το δοκίμασα και παιδεύτηκα πάρα πολύ, αλλά και δεν είχα και το καλύτερο αποτέλεσμα. Δες στο thread Τούρτες με ζαχαρόπαστα τις συζητήσεις μας, για να βοηθηθείς. ;)http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51547&page=2&highlight=%F4%EF%FD%F1%F4%E5%F2+%E6%E1%F7%E1%F1%FC%F0%E1%F3%F4%E1

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το royal icing δεν λιώνει, δεν έχει κανένα πρόβλημα με την ζέστη. Ο μόνος κίνδυνος ανεξαρτήτου θερμοκρασίας είναι οτι αν δεν τοποθετηθούν σωστά τα μπισκότα κατά την μεταφορά μπορεί να σπάσει ή να κάνει ραγίσματα το royal icing. Αν επιλέξεις να κάνεις αυτό, τότε θα βάλεις σε κορνέ με λεπτή μύτη το μείγμα θα κάνεις πρώτα τα περιγράμματα και μετά θα κάνεις τα γεμίσματα με φαρδύτερη μύτη. Έτσι δεν θα υπάρχει κίνδυνος να σου "τρέξει" το royal από το μπισκότο.

Για μένα, αν ήμουν στην θέση σου, θα μου ήταν πιο εύκολο, και πιο εντυπωσιακό σαν αποτέλεσμα, να φτιάξω κεκάκια, και να πλάσω φραουλίτσες, σαν δάκρυ, και με κούπ πάτ σχήμα αστεράκι να κόψω πράσινη ζαχαρόπαστα και να το βάλω πάνω στη φραουλίτσα για φύλλα. Τις φτιάχνεις μια βδομάδα πιο πρίν, και 2 μέρες νωρίτερα ψήνεις τα κεκάκια βάζεις επάνω ζαχαρόπαστα ή τα "βουτάς" σε royal icing σε πιο ρευστή μορφή όμως, κολλάς την φραουλίτσα επάνω και είσαι έτοιμη.

Α! και όσο για το τελωνείο, δεν έχεις κανένα πρόβλημα για να πάρεις ένα κουπ πάτ, Θα στο στείλουν σε φάκελο σαν γράμμα. Θα στο στείλουν σε φάκελο σαν γράμμα. Εξάλλου αν το φοβάσαι μπορείς να παραγγείλεις από το ebay.co.uk που δεν περνάει από τελωνείο.

 

Με το καλό!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω αλλη μια ερωτηση σχετικα με την ζαχαροπαστα? Κι οποια ξερει ας μου απαντησει. Η βαπτιση μας ειναι Κυριακη. Ποσες μερες νωριτερα μπορω να κανω τα μπισκοτα, να τα διακοσμησω με την ζαχαροπαστα και να τα κλεισω με ζελοφαν για να ειναι ετοιμα για την Κυριακή? Πρεπει να μπουν ψυγείο λόγω της ζαχαροπαστας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αρχίσεις ψήνεις τα μπισκότα και από το προηγούμενο Σαββ/κο, να τα διακοσμείς να τα αφήνεις 2-3 ώρες να στεγνώσει το νεράκι που θα χρησιμοποιήσεις για να κολλήσεις την ζαχαρόπαστα. Μετά, θα τα βάζεις στα σακουλάκια και θα τα δένεις, έτσι διατηρούνται ολόφρεσκα για μια εβδομάδα. Μέχρι την Πέμπτη θα έχεις τελειώσει, χαλαρά, αν έχεις πολλά κομμάτια. Και θα έχεις τις υπόλοιπες μέρες για να ετοιμαστείς. Αν είναι να παραγγείλεις το κούπ πατ από Αμερική κάντο άμεσα γιατί θα πάρει τουλάχιστον ένα 20ήμερο να έρθει οπότε να έχεις αρκετό χρόνο να κάνεις πρόβα. Η ζαχαρόπαστα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ Μπαίνει ψηγείο!!!! Αν την βάλεις, όταν θα την βγάλεις θα λειώσει. Εκτός αν είναι επαγγελματική οπότε μπαίνει ΚΑΙ στην κατάψυξη χωρίς να παθαίνει τίποτα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψάχνω χρώμα ζαχαροπλαστικής σε πάστα (μπλε - θαλασσί) γιατί θέλω να κάνω δοκιμή! ξέρετε που μπορώ να βρω; Κάπου κοντά σε ανατολική αττική ή στην αττική οδο;;; επίσης θέλω και κουπατ σε σχήμα αστερία (ίσως και κοχύλι)... λέτε να τα βρω κάπου όλα μαζί;

για ebay ξέρω... απλά κάνουν πολές μέρες να έρθουν... και τα ψιλοβιάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω χρώμα ζαχαροπλαστικής σε πάστα (μπλε - θαλασσί) γιατί θέλω να κάνω δοκιμή! ξέρετε που μπορώ να βρω; Κάπου κοντά σε ανατολική αττική ή στην αττική οδο;;; επίσης θέλω και κουπατ σε σχήμα αστερία (ίσως και κοχύλι)... λέτε να τα βρω κάπου όλα μαζί;

για ebay ξέρω... απλά κάνουν πολές μέρες να έρθουν... και τα ψιλοβιάζομαι!

 

Για δες εδω

http://www.yummy-yummysugarshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αρχίσεις ψήνεις τα μπισκότα και από το προηγούμενο Σαββ/κο, να τα διακοσμείς να τα αφήνεις 2-3 ώρες να στεγνώσει το νεράκι που θα χρησιμοποιήσεις για να κολλήσεις την ζαχαρόπαστα. Μετά, θα τα βάζεις στα σακουλάκια και θα τα δένεις, έτσι διατηρούνται ολόφρεσκα για μια εβδομάδα. Μέχρι την Πέμπτη θα έχεις τελειώσει, χαλαρά, αν έχεις πολλά κομμάτια. Και θα έχεις τις υπόλοιπες μέρες για να ετοιμαστείς. Αν είναι να παραγγείλεις το κούπ πατ από Αμερική κάντο άμεσα γιατί θα πάρει τουλάχιστον ένα 20ήμερο να έρθει οπότε να έχεις αρκετό χρόνο να κάνεις πρόβα. Η ζαχαρόπαστα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ Μπαίνει ψηγείο!!!! Αν την βάλεις, όταν θα την βγάλεις θα λειώσει. Εκτός αν είναι επαγγελματική οπότε μπαίνει ΚΑΙ στην κατάψυξη χωρίς να παθαίνει τίποτα.

 

Ευχαριστω Βικακι για τις πολυτιμες συμβουλες. Αρχικα θα κανω μια δοκιμη για μπισκοτα χωρις το κουπ πατ μονο για να δω την χρηση της ζαχαροπαστας. Α και μια τελευταια ερωτηση, στην συνταγη σου για μπισκοτα λες μια κουπα μαργαρινη, μπορεις να μου πεις ποσα γραμμαρια ειναι περιπου γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποση ποσοτητα θα βαλω στην κουπα αφου ειναι στερεο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Βικακι για τις πολυτιμες συμβουλες. Αρχικα θα κανω μια δοκιμη για μπισκοτα χωρις το κουπ πατ μονο για να δω την χρηση της ζαχαροπαστας. Α και μια τελευταια ερωτηση, στην συνταγη σου για μπισκοτα λες μια κουπα μαργαρινη, μπορεις να μου πεις ποσα γραμμαρια ειναι περιπου γιατι δεν μπορω να καταλαβω ποση ποσοτητα θα βαλω στην κουπα αφου ειναι στερεο υλικο.

 

Παρακαλώ!!! Πληροφοριακά να πω οτι μετράω τις κούπες των υλικών με κούπα του καφέ (φίλτρου όχι ελληνικού) αυτήν όμως που έχει και πιατάκι.

Τώρα 1 κούπα μαργαρίνη = 227γρ.

1 κούπα αλεύρι = 125γρ.

1 κούπα ζάχαρη= 196γρ.

Η συνταγή για τα μπισκότα που διακοσμούνται με ζαχαρόπαστα ή ρευστό γλάσσο royal icing και μπορείται να βάλεται και ξυλάκι για βάπτιση είναι αυτή edit admin

Δείτε και τα σχετικά βιντεάκια που έχω φτιάξει για το πως κόβουμε τα μπισκότα με το κούπ πάτ και τα μεταφέρουμε στο ταψί για να μην χαλάσει το σχήμα τους και πως βάζουμε το ξυλάκι.

TIPS:

Για να φουσκώσουν ομοιόμορφα τα μπισκότα και να μην κάνουν εξογκώματα πρέπει να έχουμε προθερμάνει τον φούρνο.

Όταν θέλουμε να βάλουμε ξυλάκι ανοίγουμε την ζύμη πιο παχιά από ότι στα απλά μπισκότα.

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ,

μίλησα μαζί τους απλά μου είπε να τους στείλω εμαιλ για να δουν αν έχουν ετοιμοπαράδοτα τα προϊόντα!

Ανοίξαν πριν 2 μέρες το κατάστημα!

Περιμένω λοιπόν!

Θα σας πω εμπειρίες όταν μάθω!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!!! Πληροφοριακά να πω οτι μετράω τις κούπες των υλικών με κούπα του καφέ (φίλτρου όχι ελληνικού) αυτήν όμως που έχει και πιατάκι.

Τώρα 1 κούπα μαργαρίνη = 227γρ.

1 κούπα αλεύρι = 125γρ.

1 κούπα ζάχαρη= 196γρ.

Η συνταγή για τα μπισκότα που διακοσμούνται με ζαχαρόπαστα ή ρευστό γλάσσο royal icing και μπορείται να βάλεται και ξυλάκι για βάπτιση είναι αυτή editadmin

Δείτε και τα σχετικά βιντεάκια που έχω φτιάξει για το πως κόβουμε τα μπισκότα με το κούπ πάτ και τα μεταφέρουμε στο ταψί για να μην χαλάσει το σχήμα τους και πως βάζουμε το ξυλάκι.

TIPS:

Για να φουσκώσουν ομοιόμορφα τα μπισκότα και να μην κάνουν εξογκώματα πρέπει να έχουμε προθερμάνει τον φούρνο.

Όταν θέλουμε να βάλουμε ξυλάκι ανοίγουμε την ζύμη πιο παχιά από ότι στα απλά μπισκότα.

 

 

Σου στελνω ενα μεγαλο φιλι. Οταν δοκιμασω την συνταγη θα σας πω εντυπωσεις

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

τα κουπ πατ δεν τα εχουν ετοιμοπαράδοτα.... καμιά άλλη ιδέα;;;

 

Κοριτσακι να σου πω μια ιδεα που σκεφτηκα αλλα μην γελασεις, αν βρεις σε καποιο μοαγαζι κουβαδακια για την θαλασσα μεσα εχουν πολλες κουπ πατ σε σχημα ψαριου αστεριας κλπ. Νομιζω οτι και μ αυτο θα μπορεσεις να κανεις την δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...