koukounaki

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...

Recommended Posts

Βρε κοριτσια, ειμαι εκτος εαυτου με τους γονεις μου και πραγματικα θελω να μου πειτε αν εχω αδικο. Το απογευμα ηρθαν στο σπιτι για επισκεψη και τσακωθηκαμε πολυ ασχημα. Ο λογος? Πηραν στην μεγαλη μου κορη αυτο που ειχε ζητησει απο τον Αη Βασιλη και τους ειχαμε πει οτι θα της το παρουμε εμεις. Η μικρη αρχικα ειχε ζητησει computer και την ρωτησα καποια στιγμη αν θελει κουζινα, και μου ειπε ναι. Της εξηγησα οτι πρεπει να διαλεξει ενα απο τα δυο και μετα ελεγε οτι θελει κουζινα. Το ακουν οι γονεις μου και λενε α ωραια θα της παρουμε εμεις computer και τους εξηγω οτι δεν θελω να της παρουν αυτο που αποριπτει γιατι πρεπει να καταλαβει οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε. Με ρωτησαν ποιο παιχνιδι να της παρουν και τους ειπα οτι αλλο θελετε. Ετσι εσκασαν σημερα το απογευμα με μια κουζινα. Εγινα πυρ και μανια με αποτελεσμα να τα παρουν κι αυτοι και να σηκωθουν να φυγουν. Ανταλλαξαμε βαριες κουβεντες αλλα ρε κοριτσια εχει παραπαει αυτη η ιστορια. Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις. Επισης μου την εδωσε πολυ οτι στην μεγαλη φερανε ενα τοσο ακριβο δωρο(δεν το ανοιξα)αλλα ξερω οτι απο το μαγαζι που το πηραν δεν υπηρχε κουζινα κατω απο 100?+διαφορα αλλα απο τα Jumbo και στην μικρη φεραν ενα ζευγαρι φορμες και παντοφλακια απο Jumbo + ενα κουκλακι gummybear. Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150? καιστο αλλο με 20?. Βεβαια η μεγαλη εχει και τα γενεθλια της 31-12 αλλα και παλι μου φαινεται αδικο για το μωρο. Τωρα δεν καταλαβαινει αλλα οταν μεγαλωσει? Εχω αδικο , πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Διαφημίσεις

αληθεια για ποιο λογο το κανουν αυτο?θυμηθηκα τωρα τα δικα μου παιδικα χρονια και φορτωσα..εννοω για ποιο λογο κανουν δωρα με τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα

στη προσπάθεια τους να ευχαριστήσουν τα εγγόνια τους πολλές φορές προσπαθούν να βγουν μπροστά από τους γονείς.... να τους προσφέρουν τα πάντα πρώτοι.... και δε δίνουν πολλές φορές σημασία στο τρόπο που εσύ θες να μεγαλώσεις τα παιδιά σου... είναι παππούδες και χωρίς να έχουν την ευθύνη των γονιών πράττουν μόνο με το συναίσθημα....

προσωπικά, όταν άρχισαν να παίρνουν πράγματα στο γιο μου ανεξέλεκτα (ποδήλατο όταν ήταν μόλις 7 μηνών) χωρίς να ρωτάνε, χωρίς να υπολογίζουν την άποψη μου και πως θέλω να μεγαλώσω το παιδί μου.... άρχισα να τους αφήνω τις σπατάλες και τις υπερβολές σπίτι τους..... το ποδήλατο ας πούμε το έχουν ακόμα οι παππούδες σπίτι τους....

και για μένα παίζει ρόλο ότι κάνουν τρομερές σπατάλες στα παιδιά και δε ρωτάνε τι χρειάζονται... πάρε να 'χεις.....

γενικα ολοι οι παππουδες τα ιδια κανουν και εχουμε μονιμα διαφορες... αλλα δεν αξιζει ρε κοπελα μου χρονιαρες μερες να ανταλλασετε βαριες κουβεντες για τετοια ζητηματα... κριμα ειναι... ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι υπερβολικο το βιωνω και εγω... εμενα ειναι και το μοναδικο εγγονι και καταλαβαινεις τι γινεται... αλλα δεν προσφερουν και οι καυγαδες τιποτα μονο στεναχωρια...

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις καλοπροαιρετα μιλαω..:P

cgW2p3.png

ονειρο ητανε... και τωρα ξυπνησα..8/11/2010 αντιο κοριτσακι μου...σ'αγαπω!

Το ίδιο κάνουν και οι δικοί μου, χωρίς να με ρωτήσουν παίρνουν οτι θελουν στο παιδί, το φορτώνουν με δώρα, παιχνίδια, λιχουδιές και ότι άλλο θέλει η μικρή. Αλλά και χωρίς να ζητήσει της τα δίνουν όλα απλόχερα.

Δεν με ενοχλεί όμως. Ίσως γιατί εγώ στερήθηκα την παρουσία γιαγιάδων και παππούδων όταν ήμουν παιδί, δεν έζησα την αγάπη τους με ότι συνεπάγεται αυτή. Είχαν φύγει πολύ νωρίς.

Και τώρα θεωρώ την κόρη μου πολύ τυχερή που λαμβάνει αυτήν την αγάπη που εγώ δεν έζησα.

Μέχρι τώρα όμως δεν παρατήρησα αυτό να την κάνει πιο απαιτητική και να ζητάει οτι παιχνίδι κυκλοφορεί. Ξέρει οτι τα παιχνίδια αγοράζονται με χρήματα και οτι εμείς δεν έχουμε μια μηχανή που κόβει ευρώ. Δεν ζητάει από κανέναν άλλο να της αγοράσει κάτι (μόνο από εμάς) και αν της πεις δεν μπορώ τώρα θα το καταλάβει έστω και με δυσκολία.

Μήπως τελικά άδικα άγχεσαι οτι το παιδάκι σου θα κακομάθει και στο μέλλον δεν θα μπορείς να ελέγξεις τις απαιτήσεις της? Η δικιά μου εμπειρία μέχρι στιγμής δείχνει οτι τα όρια που βάλαμε εμείς σαν γονείς δεν κινδύνευσαν από την απλοχεριά των παππούδων.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

δε θα μεινω τοσο στο οτι πηρανε τη κουζινα που ηθελε γιατι απλα και εσυ τους ειπες παρτε οτι αλλο θελετε εκτος απο το κομπιουτερ οποτε και αυτοι θελανε να ευχαριστησουνε το εγγονι τους...τα ορια και τα μαθηματα που θελουμε εμεις να τους περασουμε οσοκαι να τα εξηγεις σε παππουδες κλπ δε προκειται να το καταλαβουνε γιατι αλλιως μαθανε αλλιως μεγαλωσανε...εγω θα σταθω στο αλλο που καιει και εμενα λιγο...η διαφορα στο μικρο και το μεγαλο....εμενα τη δευτερη ολοι καπως την εχουν ριγμενη...στη μεγαλη τα παιρνουν ολα..ρουχα παιχνιδια κλπ....η μικρη αρκετα ριγμενη μπορω να πω...και μη νομιζεις οτι δε καταλαβαινουν...χτες πηρε η πεθερα μου ενα χιοναθρωπακι της μεγαλης που αλλαζει χχρωματα....μολις εδωσα και στη μικρη ενα να διετε παιδια πως εκανε χαρα και αγκαλια τοπηρε και ολα...εγω λεω καλυτερα εκει να επειμεινεται να καταλαβουν οτι εχουν δυο εγγονια πια και καλο ειναι να το μοιραζουν λιγο το θεμα...βλαε ορια στο ποτε θα δινουν τα δωρα....ας ειναι μονο χριστουγεννα πασχα γιορτη γενεθλια....και μην τους κοντραρεις....παρτους με το καλο...αν γινεται...ειναι και δικοι σου γονεις εσυ ξερεις πως να τους κουμανταρεις...εμεαν ποια τα πεθερικα μου (γιατι μονο αυτους εχει σαν παππουδες και οχι τους δικους μου ) ποια τα κοψανε τα πολλα πολλα....ενω στην αρχη γινοτανε χαμος....επισης κανε και το αλλο....σου φερνουνε ρουχα που πραγματικα δε τα εχεις αναγκη γιατι απλα εχει πολλα???πηγαινε αλλαξετα και πεστου το καταμουτρα αλλα με στυλ....α τι κριμα ...δωσατε τοσα λεφτα για κατι που ειναι λιγο αχρειαστο και δε θα φορεθει....θα παω να το αλλαξω να παρω κατι και για τις δυο....καπως να καταλαβουν οτι αυτο που κανουν δε θα κανουν το παιδι πιο ευτυχισμενο....αμα σε ρωτησει η μανα σου την αλλη φορα πως παει ???παιζει με τη κουζινα ε???εσυ πες μπα οχι ...ισα ισα εκεινη την ωρα μονο επαιξε..δε μπορει θα καταλαβουν ..εσυ πρεπει να τους βοηθησεις να καταλαβουν....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Από ότι κατάλαβα έχεις μια κόρη που είναι νήπιο κι ένα μωράκι.....

Η μεγάλη έχει και γενέθλια......

Οπότε είναι εύκολο να καταλάβεις γιατί αυτή η διαφορά στα δώρα...στη μεγάλη πήραν αυτό που θα την ευχαροστούσε και στο μωρό κάτι χρήσιμο μια και δε θα καταλάβει τη διαφορά.....

Αν το δεις με ψυχραιμία δε νομίζω ότι ήταν τόσο άδικο....όταν μεγαλώσει το μωρό, τότε θα κάνουν ανάλογα δώρα.....

Επίσης στην επιλογή του δώρου ίσως θα ήταν καλύτερα αν τους διευκόλυνες όταν σε ρώτησαν....αυτό ήξεραν ότι αυτό θέλει η μικρή, αυτό πήραν.......

Συμβουλή μου...αφού συνηθίζουν να παίρνουν ότι σκέφτεστε εσείς, μην το ανακοινώνετε.....

Κρίμα μωρέ οι καημένοι...ήρθαν με τα δώρα να σας κάνουν ευτυχισμένους κι έφυγαν αυτοί δυστυχισμένοι..........

Αφού θέλεις ειλικρινά τη γνώμη μας θα σου πω πρώτα το σκεπτικό και μετά το συμπέρασμα, έτσι;;;

Οι άνθρωποι είναι παππούδες, που σημαίνει ότι δεν ξέρουν ακριβώς τί να πάρουν στο παιδί για την ηλικία που είναι και από την άλλη πρέπει να καταλάβεις ότι είναι λογικό ότι θα έπαιρναν ένα από τα δύο επειδή ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΡΕΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!! Εσύ έβαλες την κόρη σου να διαλέξει και καλά έκανες, το πήρε το μάθημα που ήθελες. Από εκεί και πέρα, δεν μπορείς να απαγορέψεις να της το πάρει κάποιος ΑΛΛΟΣ αυτό που ήθελε!!! Για όνομα ρε συ, γιορτές είναι και εσύ η ίδια λες ότι έχει και γενέθλια και προφανώς γι΄αυτό και πήραν ακριβή κουζίνα (2σε 1δώρο είναι πολύ λογικό)! Αν τους άφηνες ελεύθερους θα σου έφερναν τον υπολογιστή για να μην πάρουν αυτό που θα έπαιρνες εσύ! Αλλά τους είπες για παιδαγωγικούς λόγους να μην πάρουν αυτό που απέρριψε το παιδί! Τί τους έμενε να πάρουν για να είναι σίγουροι λοιπόν ότι θα ευχαριστηθεί το παιδί;;; Την κουζίνα! Είναι προφανές ότι δεν ήθελαν οι άνθρωποι να σου κλέψουν την ιδέα ούτε να σου σπάσουν τα νεύρα, απλά σκέφτηκαν ότι εσύ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ να βρεις και κάτι άλλο που να αρέσει στο παιδί, εκείνοι αναρωτήθηκες αν μπορούν και ξέρουν;;;

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τσαντίστηκες τόσο πολύ γι΄αυτό, σκέψου σε παρακαλώ ότι υπάρχουν παππουδογιαγιάδες που αυτές τις γιορτές δεν έχουν να πάρουν δώρα στα εγγόνια τους και αν θες να της δώσεις ένα μάθημα πες της πόσο τυχερή είναι και τί προβλήματα έχουν άλλα παιδιά (αν και είναι μικρή ακόμα).

Όσο για το άλλο με την "κατανομή" των δώρων, δεν ξέρω γιατί το έκαναν... Μήπως δεν τους έπαιρνε οικονομικά να πάρουν κάτι ακριβό και για το άλλο παιδί;;; Σου έφεραν κάτι χρηστικό και ένα αρκουδάκι που θα του αρέσει και νομίζω ότι το μωρό δεν θα έχει παράπονο!!!

Οι μέρες που έρχονται είναι μέρες αγάπης και όχι φαγωμάρας, γιατί ψάχνεις αιτίες;;; Εγώ πάντως θα έλεγα και εκατό ευχαριστώ! Συμπερασματικά πιστεύω ότι τουλάχιστον στο πρώτο σκέλος του θέματος σου έχεις άδικο και ελπίζω αύριο το πρωί να το σκεφτείς πιο ψύχραιμα και να αλλάξεις γνώμη... Μερικές φορές το μυαλό μας κολλάει σε ένα συγκεκριμένο τρόπο - ερμηνεία των πράξεων των άλλων γι΄αυτό καλό θα είναι τα επεξεργαστείς στο μυαλό σου και καμια άλλη ερμηνεία- εξήγηση... Φιλικά πάντα και να ξέρεις ότι στενοχωρήθηκα όταν διάβασα το μήνυμά σου... ;)

μου φαινεται λιγο ακραια η αντιδραση σου..συγνωμη που στο γραφω αλλα τουσ λυπηθηκα λιγακι.παιζει ρολο που σε λιγο θα ερθουν τα χριστουγεννα ,λιγο η πρωτοχρονια ,λιγο που μου λειπει ο πατερασ μου που και εγω τσακωνομουν μαζι του για τα παιδια μου και τωρα δεν ειναι κοντα μου,;;;...δεν ξερω.....

ισωσ με καλυτερη συμπεριφορα απεναντι τουσ, να τουσ εκανεσ την παρατηρηση και δεν θα χαλαγατε τισ καρδιεσ σασ!!το εκαναν για να ευχαριστησουν το παιδι.

δεν θελω να σε κανω να νοιωσεισ τυψεισ αλλα νομιζω οτι φερθηκεσ λιγο σκληρα!

Διαφημίσεις

γενικα ολοι οι παππουδες τα ιδια κανουν και εχουμε μονιμα διαφορες... αλλα δεν αξιζει ρε κοπελα μου χρονιαρες μερες να ανταλλασετε βαριες κουβεντες για τετοια ζητηματα... κριμα ειναι... ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι υπερβολικο το βιωνω και εγω... εμενα ειναι και το μοναδικο εγγονι και καταλαβαινεις τι γινεται... αλλα δεν προσφερουν και οι καυγαδες τιποτα μονο στεναχωρια...

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις καλοπροαιρετα μιλαω..:P

Φυσικα και δεν παρεξηγουμαι. Ενας λογος που στεναχωριεμαι παραπανω ειναι οτι ειναι γιορτινες μερες.

δε θα μεινω τοσο στο οτι πηρανε τη κουζινα που ηθελε γιατι απλα και εσυ τους ειπες παρτε οτι αλλο θελετε εκτος απο το κομπιουτερ οποτε και αυτοι θελανε να ευχαριστησουνε το εγγονι τους...

Τους ειπαμε οτιδηποτε αλλο εκτος απο κομπιουτερ και κουζινα

Οπότε είναι εύκολο να καταλάβεις γιατί αυτή η διαφορά στα δώρα...στη μεγάλη πήραν αυτό που θα την ευχαροστούσε και στο μωρό κάτι χρήσιμο μια και δε θα καταλάβει τη διαφορά.....

Αν το δεις με ψυχραιμία δε νομίζω ότι ήταν τόσο άδικο....όταν μεγαλώσει το μωρό, τότε θα κάνουν ανάλογα δώρα.....

Οταν η μεγαλη ηταν στην ηλικια του μωρου της καναν δωρα για ψιλου πηδημα και οχι χρησιμα

Επίσης στην επιλογή του δώρου ίσως θα ήταν καλύτερα αν τους διευκόλυνες όταν σε ρώτησαν....αυτό ήξεραν ότι αυτό θέλει η μικρή, αυτό πήραν.......

Πως να τους διευκολυνω? Εχω να βγω στα μαγαζια πολυ καιρο και δεν εχω ιδεα τι παιχνιδια κυκλοφορουν και μπορει να αρεσουν στην μεγαλη, ακομη και για την κουζινα της μικρης δεν ειχα προλαβει να παω για ερευνα αγορας

Φυσικα και δεν παρεξηγουμαι. Ενας λογος που στεναχωριεμαι παραπανω ειναι οτι ειναι γιορτινες μερες.
    παρτους αυριο πρωι πρωι ενα τηλεφωνακι και ολα νερο και αλατι... κριμα ειναι να χαλαμε τις καρδιες μας για τετοια ζητηματα... αδιορθωτοι ειμαστε ολοι μας και παιδια και γονεις αλλα γιορτινες μερες και μαλωματα δε λεει... ετσι δεν ειναι; ευχομαι να περασουν ολα γρηγορα..:P

cgW2p3.png

ονειρο ητανε... και τωρα ξυπνησα..8/11/2010 αντιο κοριτσακι μου...σ'αγαπω!

αληθεια για ποιο λογο το κανουν αυτο?θυμηθηκα τωρα τα δικα μου παιδικα χρονια και φορτωσα..εννοω για ποιο λογο κανουν δωρα με τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα

Γιατι εχουν αδυναμια στην μεγαλη

Διαφημίσεις

μηπως εχει και το ονομα τους???αυτος ο διαχωρισμος με εκνευριζει....παντως τωρα που η δικια μου μικρη μεγαλωσε και εχει αρχισεικαι αυτη κολπα κλπ αρχιζει και τους κερδιζει και αυτη...τωρα αργοτερα δε ξερω τι θα γινει....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

μηπως εχει και το ονομα τους???αυτος ο διαχωρισμος με εκνευριζει....παντως τωρα που η δικια μου μικρη μεγαλωσε και εχει αρχισεικαι αυτη κολπα κλπ αρχιζει και τους κερδιζει και αυτη...τωρα αργοτερα δε ξερω τι θα γινει....

Οχι δεν το εχει, εχει το ονομα της πεθερας μου

μου φαινεται λιγο ακραια η αντιδραση σου..συγνωμη που στο γραφω αλλα τουσ λυπηθηκα λιγακι.παιζει ρολο που σε λιγο θα ερθουν τα χριστουγεννα ,λιγο η πρωτοχρονια ,λιγο που μου λειπει ο πατερασ μου που και εγω τσακωνομουν μαζι του για τα παιδια μου και τωρα δεν ειναι κοντα μου,;;;...δεν ξερω.....

ισωσ με καλυτερη συμπεριφορα απεναντι τουσ, να τουσ εκανεσ την παρατηρηση και δεν θα χαλαγατε τισ καρδιεσ σασ!!το εκαναν για να ευχαριστησουν το παιδι.

δεν θελω να σε κανω να νοιωσεισ τυψεισ αλλα νομιζω οτι φερθηκεσ λιγο σκληρα!

και εγω συμφωνω μαζι σου κοριτσακι!και εμεις αν ειχαμε τον μπαμπα μου να το χαιρεται το εγγονακι του πιστευω οτι θα του επερνε οτι καλυτερο για να το ευχαριστησει.

εμεις παλι που παντα ψωνηζαμε τα παντα στα ανηψακια μας και εμας δεν μας εχουν παρει τιποτα τα αδερφια μου και τα αδερφια του αντρα μου?

καλα για να μην αρχισω και για τις γιαγιαδες........επειδη απο την οικογενεια μου ειναι το τριτο εγγονι και απο την οικογενεια του αντρα μου παλι το τριτο το εχουν παρα(ε)γγονισμενο το μικρακι μου.

eQMGp2.png

Τους ειπαμε οτιδηποτε αλλο εκτος απο κομπιουτερ και κουζινα

εχει δικιο αλλα οι παππουδεσ μερικεσ φορεσ κουφενονται χωρισ να το θελουν..:wink::wink:σιγουρα δεν εγινε επιτηδεσ μια αυθορμητη κινηση ειναι αγαπησ!!του παιδιου μου το παιδι ειναι δυο φορεσ παιδι μου σιγουρα το εχεισ ακουσει!!!αυριο που θα εχουν καλμαρει τα πραγματα γιατι σιγουρα το καταλαβαν και θα το σκεφτουν την επομενη φορα να το ξανακανουν ,μιλησε τουσ και βρειτε τα!!!κριμα ειναι:-(:-(:-(:-(

και εγω συμφωνω μαζι σου κοριτσακι!και εμεις αν ειχαμε τον μπαμπα μου να το χαιρεται το εγγονακι του πιστευω οτι θα του επερνε οτι καλυτερο για να το ευχαριστησει.

εμεις παλι που παντα ψωνηζαμε τα παντα στα ανηψακια μας και εμας δεν μας εχουν παρει τιποτα τα αδερφια μου και τα αδερφια του αντρα μου?

καλα για να μην αρχισω και για τις γιαγιαδες........επειδη απο την οικογενεια μου ειναι το τριτο εγγονι και απο την οικογενεια του αντρα μου παλι το τριτο το εχουν παρα(ε)γγονισμενο το μικρακι μου.

βρε συ κουκλα...τουαλχιστον εινια κοντα στο παιδι??αυτο εχει σημασια...τους βλεπει???εγω θα σου πω σε λιγο καιρο που γενναει και η κουνιαδα μου (η κορη της πεθερα μου δηλ...να δω εκει τι θα γινει.....)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Μακαρι να ηταν ετσι οι γονεις του αντρα μου . Το παιδι ειναι 8+ μηνων και ακομα δε του εχουν παρει ουτε μια κουδουνιστρα για δωρο. Οχι δωρο με 150 ευρω....

Καταλαβαινω τι θες να πεις, και γιατι τα παιρνεις στο κρανιο, αλλα πιστευω απο την πολλη αγαπη το εκαναν. Οχι για κανεναν αλλο λογο....

...και τους εξηγω οτι δεν θελω να της παρουν αυτο που αποριπτει γιατι πρεπει να καταλαβει οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε...

Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να πάρουν κανένα από τα δύο παιχνίδια για να σας βοηθήσουν να περάσετε το "μήνυμα" στη μικρούλα. Οπότε, έχεις δίκιο σ' αυτό.

... Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις.

Αν απλά μόνο το λένε, ίσως να το κάνουν από υπερβολικό ενθουσιασμό. Αν το πράττουν κιόλας και τρέχουν πάντα να το αγοράσουν, ναι τότε υπάρχει θεματάκι.

...Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150? καιστο αλλο με 20?...

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά πραγματικά ίσως να σκέφτηκαν ότι είναι μωρό και δεν καταλαβαίνει. Δεν συμφωνώ αλλά ίσως να το σκέφθηκαν έτσι καλάγαθα. Βέβαια, δεν είναι μόνο το μωρό που δεν καταλαβαίνει αλλά είναι και το μεγαλύτερο κοριτσάκι που αν βλέπει συνέχεια ότι παίρνει την μερίδα του λέοντος, δεν είναι σωστό.

Ελισσάβετ μου, όλοι λίγο πολύ τα έχουμε αντιμετωπίσει αυτά. Είναι σημαντικά αλλά όχι και το τέλος του κόσμου. Δεν ξέρω πως καταλήξατε σε γερό καβγά. Μήπως θάπρεπε να δεις συνολικότερα τη σχέση σου με τους γονείς σου σε ότι αφορά τα παιδιά? Μήπως είναι πολύ παραβατικοί γενικώς? Μήπως σε ακυρώνουν ως μητέρα γενικώς? Μήπως για κάποιο λόγο νοιώθεις πολύ πιεσμένη από τους γονείς σου? Εσύ ξέρεις κορίτσι μου.

Ηρέμησε, όταν μεγαλώσει και η μικρή και τους φιλάει και τους αγκαλιάζει θα δεις ότι θα αλλάξει αυτό. Να ξέρεις όμως ότι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από παππούδες γιαγιάδες έχουν μια κάποια αδυναμία στο πρώτο εγγόνι (είχαν άλλο από αδελφό ή αδελφή σου πριν απο την κόρη σου;). Ο λόγος είναι ότι με το πρώτο εγγόνι νιώθουν για πρώτη φορά τη συγκινησιακή φόρτιση του νέου αυτού ρόλου και πίστεψέ με το "φορτίο" συναισθημάτων είναι μεγάλο και πάντα το πρόσωπο του πρώτου εγγονιού μένει λίγο παραπάνω στις ψυχές τους χαραγμένο, άλλοι το δείχνουν και άλλοι όχι. Πως να στο πω να το καταλάβεις, είναι σαν τον πρώτο δυνατό εφηβικό έρωτα! Ξαναερωτεύεσαι στη ζωή σου αλλά το πρώτο δυνατό σκίρτημα δεν έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μας;;; Φυσικά και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάνε το άλλο εγγόνι... Κοίτα τώρα εσύ η ίδια είπες ότι δεν ήξερες τι άλλο να πάρεις, δεν έκανες έρευνα αγοράς... Φαντάζεσαι λοιπόν πόσο δύσκολο είναι για εκείνους; Σε παρακαλώ δείξε λίγη κατανόηση και "πάρτο αλλιώς"...

Βρε κοριτσια, ειμαι εκτος εαυτου με τους γονεις μου και πραγματικα θελω να μου πειτε αν εχω αδικο. Το απογευμα ηρθαν στο σπιτι για επισκεψη και τσακωθηκαμε πολυ ασχημα. Ο λογος? Πηραν στην μεγαλη μου κορη αυτο που ειχε ζητησει απο τον Αη Βασιλη και τους ειχαμε πει οτι θα της το παρουμε εμεις. Η μικρη αρχικα ειχε ζητησει computer και την ρωτησα καποια στιγμη αν θελει κουζινα, και μου ειπε ναι. Της εξηγησα οτι πρεπει να διαλεξει ενα απο τα δυο και μετα ελεγε οτι θελει κουζινα. Το ακουν οι γονεις μου και λενε α ωραια θα της παρουμε εμεις computer και τους εξηγω οτι δεν θελω να της παρουν αυτο που αποριπτει γιατι πρεπει να καταλαβει οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε. Με ρωτησαν ποιο παιχνιδι να της παρουν και τους ειπα οτι αλλο θελετε. Ετσι εσκασαν σημερα το απογευμα με μια κουζινα. Εγινα πυρ και μανια με αποτελεσμα να τα παρουν κι αυτοι και να σηκωθουν να φυγουν. Ανταλλαξαμε βαριες κουβεντες αλλα ρε κοριτσια εχει παραπαει αυτη η ιστορια. Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις. Επισης μου την εδωσε πολυ οτι στην μεγαλη φερανε ενα τοσο ακριβο δωρο(δεν το ανοιξα)αλλα ξερω οτι απο το μαγαζι που το πηραν δεν υπηρχε κουζινα κατω απο 100?+διαφορα αλλα απο τα Jumbo και στην μικρη φεραν ενα ζευγαρι φορμες και παντοφλακια απο Jumbo + ενα κουκλακι gummybear. Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150? καιστο αλλο με 20?. Βεβαια η μεγαλη εχει και τα γενεθλια της 31-12 αλλα και παλι μου φαινεται αδικο για το μωρο. Τωρα δεν καταλαβαινει αλλα οταν μεγαλωσει? Εχω αδικο , πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Η μεγαλη σου ειναι 2 και το μικρο 6 μηνων.

Δεδομενου το οτι η μεγαλη ισως να περναει την φαση της ζηλειας καθως και του οτι η μικρη ειναι πολυ μικρη για να καταλαβει την διαφορα των παιχνιδιων θεωρω οτι επραξαν σωστα οσον αφορα την διαφορα τιμης (αν και τα 150 ευρω για παιχνιδι διχρονου ειναι υπερβολικο ποσο). Παντως μια κλιμακα προς τα πανω κι εγω τηρουσα οσο ο μικρος δεν πολυκαταλαβαινε .

Επισης μην ξεχνας οτι η "μικρη" βρηκε πιθανοτατα πολλα παιχνιδια απο την "μεγαλη". Τοσα που λογω ηληκιας.... δεν χρειαζεται περισσοτερα.

Θα διαφωνησω το να παιρνουν παντα αυτο που αποριπτει απο το διλημα αλλα δεδομενων των γεννεθλιων... ας πουμε καταπινετε.

Παντως μια συζητηση στο θεμα του "κοστους" που δαπανουν για ενα διχρονο ισως θα ηταν χρησιμη (ηρεμα).

Να πω οτι για καποιο διαστημα και εγω μαλωνα με την μητερα μου γιατι δεν προλαβαιναν να ζητησουν κατι ετρεχε να το παρει.

Ψαχνοντας το θεμα διαπιστωσα οτι οι γονεις λενε οχι και οι γιαγιοπαππουδες ναι πολλα χρονια τωρα και το παιδι μαθαινει να διαχωριζει το "εκτακτο" ναι των παπουδογιαγιαδων με το "σταθερο" οχι των γονιων. ;) Οποτε τους αφηνω πια να τα "κακομαθαινουν" ενω εγω διατηρω την σταθερη πορεια μου :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Οταν η μεγαλη ηταν στην ηλικια του μωρου της καναν δωρα για ψιλου πηδημα και οχι χρησιμα

Τοτε ομως δεν υπηρχε ακομα ενα που θα ζηλευε εντονα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!