Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...


koukounaki

Recommended Posts

Μην παγώνεις... δώσε χρόνο. Κι εσύ χρειάστηκες χρόνο για να ηρεμήσεις, να το συζητήσεις, να το σκεφτείς. ;)

 

Παγωνω γιατι ξερω τον πατερα μου, ειναι ανθρωπος που δεν κραταει κακια και δεν θυμωνει για πολλη ωρα,αλλα λεγε λεγε το κοπελι κανει το παιδι να θελει λεει μια παροιμια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες να κάνεις...

 

άστους και αυτούς να κάνουν τα μούτρα τους και να ξεσπάσουν...

 

μόλις το καλοσκεφτούν θα έρθουν πάλι τρέχοντας....:)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω.. ότι θα έρθουν τρέχοντας ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου που εκανες το πρωτο βημα και μην το παιρνεις κατακαρδα η πρωτη αντιδραση τους ηταν σιγουρα θα ηρεμησουν τα πραγματα. Απλα προσπαθησε καποια στιγμη να τους δωσεις να καταλαβουν πως νιωθεις με τις μεταξυ σας σχεσεις. Για να μην ξαναυπαρξουν ασχημες συγκρουσεις τετοιου ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά μπράβο ρε αερικό!

 

Αν και δε πιστεύω πως θα έρθουν τρέχοντας.. με μούτρα και τουπέ θα έρθουν... Το έχω δει το έργο...

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Ελισαβετ μου χρονιαρες μερες αξιζε τον κοπο να χαλαστειτε τοσο πολυ?Τι να επαιρναν στο βρεφακι?Μονο αν του επαιρναν κοσμημα η καμια 30αρια φορμακια θα εφταναν σε αυτα τα λεφτα.Εξ αλλου (απο προσωπικη εμπειρια θα μιλησω)καλοι οι κανονες που ειχαμε σπιτι κι η πειθαρχια κι ολα αυτα αλλα με ποση νοσταλγια κι αγαπη θυμαμαι τους παππουδες να ερχονται στις γιορτες με δωρο πιοοοοοο μεγαλο απ των γονιων μας και να χασκογελαμε συνωμοτικα!Μην τους πικραινεις και μην πικραινεις το παιδακι σου......οι αλλοι παππουδες μας δεν ρωτησαν ποτε αν ζουμε...θα ηταν καλυτερο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ ετοιμαζομουν να σου πω πως εχεις αδικο αλλα διαβασα καλα και δεν εχεις τελικα αδικο οχι. Δυο λογοι με κανουν να το λεω αυτο. Πρωτον ΠΟΤΕ δεν πρεπει κανενας να σε προσπερναει οταν λες στο παιδι διαλεξε ή αυτο ή εκεινο. Λαθος μηνυματα. Δεν κανει. Καλυτερα για μενα να τους αφηνες να επερναν στο παιδι το computer αν αυτο διαλεξε ή την κουζινα. Οχι θα σου παρει η μαμα αυτο εμεις το αλλο. Και εγω εκει θα αγριευα. Απλα καλο θα ηταν να συννενοηστε απο πισω και ασε αυτους να το παρουν μιας και ειναι παππουδες και θελουν να χαροποιησουν το παιδι. Δευτερος λογος οντως ΔΕΝ παιρνεις στο ενα παιδι 150 ευρω και στο αλλο 20 ειναι διαχωρισμος. Δεν ειναι ωραιο. Καλυτερα ας σου εδιναν λεφτα να επερνες εσυ οτι ηθελες για αυτα. Εμας ετσι κανουν οι παππουδες. Μας δινουν λεφτα να παρουμε και στις δυο τσουπρες οτι θελουμε. Τωρα θα σου δωσω αδικο στις βαριες κουβεντες. Πες το λαθος τους αλλα ηρεμα. Μην κακοκαρδιζεις γερους δεν κανει.......μονο εκει σου ριχνω αδικο. Στα αλλα οχι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε πιστεύω πως θα έρθουν τρέχοντας.. με μούτρα και τουπέ θα έρθουν... Το έχω δει το έργο...

 

Θελω τοσο πολύ να σε διαψεύσουν :D Μα τόσο πολύ! Θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν γονείς εκεί έξω που αξίζουν τη συγνώμη μας :) Είναι Χριστούγεννα και πιστεύω στον Άγιο Βασίλη :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Περασα απο το πατρικο μου το απογευμα- βεβαια το μετανιωσα- μπηκα μεσα με χαμογελο πηρα αγκαλια τον πατερα μου και του ζητησα συγνωμη. Η μαμα μου καθοταν σε μια μερια και μας κοιταγε λοξα με τα μουτρα μεχρι το πατωμα. Η απαντηση του πατερα μου ηταν οι εξης "Θα το σκεφτω αν θα δεχτω την συγνωμη σου και θα το συζητησω οταν θελω εγω" συνεχισα την πλακιτσα και του ειπα ενταξει κλεισε μου ραντεβου οταν θελεις... Μετα μου ειπε οτι αν δεν ηθελα να της παρουνε ουτε κουζινα ουτε κομπιουτερ να τους το ελεγα και του ειπα οτι το ειπα στην μαμα. Εκεινη ουτε καν πηρε θεση να το παραδεχτει, απλα συνεχισε να εχει μουτρα. Τους αφησα την προσκληση για τα γενεθλια της μικρης και εφυγα. Την ωρα που αγκαλιασα τον πατερα μου ενιωθα οτι τον κοιτουσε μες τα ματια για να δει αν θα λυγισει. Μαλλον χαρηκε τελικα που εφυγα ετσι. Απλα τα συμπερασματα μου τα εβγαλα.

η αντιδραση τουσ δεν μου αρεσε και τοσο ειδικα τησ μητερασ σου.δεν πειραζει εσυ εσφαλεσ μονο στη ασχημη συμπεριφορα ζητησεσ συγνωμη γιατι ετσι ενιωθεσ και αυτο ηταν το σωστο να κανεισ!τωρα ειναι στο χερι τουσ απο εδω και περα!!μην στεναχωριεσαι θα φτιαξουν τα πραγματα !!!!σου ευχομαι καλα χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι στιγμης ουτε τηλεφωνο δεν εχουν παρει και ξερουν οτι τα παιδια ειναι αδιαθετα.

 

θελουν να παρουν αλλα κρατανε μουτρα......αστους λιγο να ηρεμησουν αλλα οταν ηρεμησουν και σου κανουν παραπονα μην μιλήσεις αστους ..... πες απλα οτι το πηραν λιγο στραβα γιατι εσεις δεν θελετε να κακομαθενετε τα παιδια σας και παραδεξου οτι εισου αποτομη και τελειωνε εκει την κουβεντα... ελα μωρε και εσυ κανε λιγο πισω μερες που ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ουτε τηλεφωνο δεν εχουν παρει και ξερουν οτι τα παιδια ειναι αδιαθετα.

 

κλασσικη σταση..... μην ταραζεσαι μολισ εξαφανιστεισ λιγακι και το τηλεφωνο να μην σηκωσεισ ...... θα τρεξουν με χιλια....:wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Επανερχομαι παλι στο θεμα με τις τρεχουσες εξελιξεις. Χθες το μεσημερι περασε το η μητερα μου απο το σπιτι να δει τα παιδια. Μεταξυ μας δεν ανταλλαξαμε σχεδον κουβεντα εκτος απο τα τυπικα, επαιξε λιγο με τα παιδια και εφυγε.

Σημερα εχω τα γενεθλια μου, καθε χρονο τετοια μερα με επαιρναν πρωι πρωι να μου πουν χρονια πολλα. Εχει παει 14.00 κι ουτε φωνη κι ουτε ακροαση. Αν ειχανε διαθεση για ανακωχη δεν θα με επαιρναν τηλεφωνο? Πραγματικα εχω απογοητευτει. Βεβαια πολλες κοπελες θα πουν οτι και εκεινοι εχουν απογοητευτει απο εμενα, αλλα εδειξα την μεταμελεια μου και πιστευα πως τα γενεθλια μου ειναι μια καλη ευκαιρια συμφιλιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Επανερχομαι παλι στο θεμα με τις τρεχουσες εξελιξεις. Χθες το μεσημερι περασε το η μητερα μου απο το σπιτι να δει τα παιδια. Μεταξυ μας δεν ανταλλαξαμε σχεδον κουβεντα εκτος απο τα τυπικα, επαιξε λιγο με τα παιδια και εφυγε.

Σημερα εχω τα γενεθλια μου, καθε χρονο τετοια μερα με επαιρναν πρωι πρωι να μου πουν χρονια πολλα. Εχει παει 14.00 κι ουτε φωνη κι ουτε ακροαση. Αν ειχανε διαθεση για ανακωχη δεν θα με επαιρναν τηλεφωνο? Πραγματικα εχω απογοητευτει. Βεβαια πολλες κοπελες θα πουν οτι και εκεινοι εχουν απογοητευτει απο εμενα, αλλα εδειξα την μεταμελεια μου και πιστευα πως τα γενεθλια μου ειναι μια καλη ευκαιρια συμφιλιωσης.

 

Η μανα σου μου θυμίζει τρομερά την μάνα μου μόνο που η δικιά μου το πείσμα της μπορεί να σκάσει όχι μονο γαιδαρο αλλα και άνθρωπο ειναι ικανή να μην μου μιλαει για παρα παρα πολλες μερες... ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω τα γενεθλια μου, καθε χρονο τετοια μερα με επαιρναν πρωι πρωι να μου πουν χρονια πολλα. Εχει παει 14.00 κι ουτε φωνη κι ουτε ακροαση. Αν ειχανε διαθεση για ανακωχη δεν θα με επαιρναν τηλεφωνο? Πραγματικα εχω απογοητευτει. Βεβαια πολλες κοπελες θα πουν οτι και εκεινοι εχουν απογοητευτει απο εμενα, αλλα εδειξα την μεταμελεια μου και πιστευα πως τα γενεθλια μου ειναι μια καλη ευκαιρια συμφιλιωσης.

 

aaaaaaaaaa....

 

απαράδεκτη η μαμά...

 

να την πάρεις να της κάνεις παράπονα!!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια. Επανερχομαι παλι στο θεμα με τις τρεχουσες εξελιξεις. Χθες το μεσημερι περασε το η μητερα μου απο το σπιτι να δει τα παιδια. Μεταξυ μας δεν ανταλλαξαμε σχεδον κουβεντα εκτος απο τα τυπικα, επαιξε λιγο με τα παιδια και εφυγε.

Σημερα εχω τα γενεθλια μου, καθε χρονο τετοια μερα με επαιρναν πρωι πρωι να μου πουν χρονια πολλα. Εχει παει 14.00 κι ουτε φωνη κι ουτε ακροαση. Αν ειχανε διαθεση για ανακωχη δεν θα με επαιρναν τηλεφωνο? Πραγματικα εχω απογοητευτει. Βεβαια πολλες κοπελες θα πουν οτι και εκεινοι εχουν απογοητευτει απο εμενα, αλλα εδειξα την μεταμελεια μου και πιστευα πως τα γενεθλια μου ειναι μια καλη ευκαιρια συμφιλιωσης.

 

 

χρονια σου πολλα κοπελα μου..

 

οσο για τους γονεις σου , το ιδιο εργο ειδα και εγω

δεν θα πάρουνε σημερα τηλεφωνο για τα χρονια πολλα...

η μανα μου παντος αυτο εκανε....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Να τα εκατοστησεις!!!!!!

Οσο για την μαμακα σου μαλλον ειναι παραχαιδεμενη νομιζω οτι ετσι σου κανουν τα μουτρα,για να μαθεις 'παλιοπαιδο που τους αντιμιλας' και οτι το απογευμα θα σε παρουν τηλ.

Μην δινεις βασεις σε τετοιες αντιπαραθεσεις σε μενα συμβαινουν με την μανα μου ειδικα σχεδον καθε μηνα. Ε κανει κανα δυο μερες να παρει τηλ και μετα σαν να μην εχει γινει τιποτα, ε πλεον αν δεν ειναι κατι σημαντικο την αφηνω να ξεθυμανει εκτος και αν με εχει πειραξει πολυ παω και το συζηταω και το 2ημερο μπορει να γινει 4ημερο :-)).

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Επανερχομαι παλι στο θεμα με τις τρεχουσες εξελιξεις. Χθες το μεσημερι περασε το η μητερα μου απο το σπιτι να δει τα παιδια. Μεταξυ μας δεν ανταλλαξαμε σχεδον κουβεντα εκτος απο τα τυπικα, επαιξε λιγο με τα παιδια και εφυγε.

Σημερα εχω τα γενεθλια μου, καθε χρονο τετοια μερα με επαιρναν πρωι πρωι να μου πουν χρονια πολλα. Εχει παει 14.00 κι ουτε φωνη κι ουτε ακροαση. Αν ειχανε διαθεση για ανακωχη δεν θα με επαιρναν τηλεφωνο? Πραγματικα εχω απογοητευτει. Βεβαια πολλες κοπελες θα πουν οτι και εκεινοι εχουν απογοητευτει απο εμενα, αλλα εδειξα την μεταμελεια μου και πιστευα πως τα γενεθλια μου ειναι μια καλη ευκαιρια συμφιλιωσης.

 

χρονια πολλα να χαιρεσαι την οικογενεια σου και με υγεια πανω απο ολα!

πιστευω οτι θα σε παρουν τηλ.ακομη η μερα δεν εχει τελειωσει ,αστουσ θα ξεθυμανουν ,γιατι αγχωνεσαι;;;τι νομιζεισ οτι δεν θα γινετε οπωσ πριν;λαθοσ απλα δεν τουσ εχει περασει ακομη.μην:cry:στεναχωριεσαι ξερεισ ποσεσ φορεσ εχω τσακωθει με την μαμα μου;;;;ουουουου πολλεσ.σκεψου οτι το καλοκαιρι εκανε και εκεινη μια χαζομαρα με ενοχλησε τοσο που κοντευε να με στειλει (ειμαι πολυ νευρικη),εκανα να τησ μιλησω δυο μηνεσ και αυτη δεν πολμουσε να με παρει τηλ.ε..στο τελοσ δεν αντεξε εφτασε η γιορτη μου ηρθε ειμασταν παγωτα και οι δυο μασ και στην επομενη συναντηση ηταν οπωσ ειμασταν παντα!!!!κανε λιγακι υπομονη.το σωστο το εκανεσ ειπαμε.χαμογελα εχεισ γενεθλια σημερα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:ειναι μια ομορφη μερα για σενα και μην χαλασ την καρδουλα σου αλλο οτι εγινε εγινε...να ζησεισ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να τα εκατοστήσεις και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου :D Αλήθεια ανάρρωσαν; Αυτό έχει σημασία ;) Τα άλλα θα περάσουν :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλα διαβασα το αρχικο ποστ και μου γυρισανε τ αντερα μιλαμε..

Εγω Ελισαβετ γλυκεια μου οχι απλα θα τους μιλαγα ασχημα αλλα θα τους πεταγα κ με τις κλωτσιες!! δεν καταβα!! τους ειπα να ΜΗΝ κανουν κατι κ εκοινοι εκαναν ακριβως αυτο που δεν ηθελα???Καταρχην θα με εξεθεταν στο παιδι το ιδιο κ δεν θα δεχομουν ποτε κατι τετοιο!

Ο καθενας κανει κουμαντο στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ! το θεμα κοριτσια δεν ειναι το ποσο γεναιοδωροι ειναι με το καθε παιδι το θεμα εχει να κανει με τα ορια που θετει ο καθενας στον εαυτο του σαν γονιος ωστε να μεγαλωσει το παιδι του ετσι οπως πιστευει καλυτερα!

Θα συμφωνησω με καποια κοπελα που ανεφερε πως η σχεση της Ελισαβετ με την μαμα της ειναι ανταγωνιστικη αλλα σε εντελως αλλη κατευθυνση.Η γιαγια ηταν σαν να κραβγαζει στο κοριτσακι το εξης μυνημα : Η μαμα σου κανει την δυσκολη για τα παιχνιδια που θες αλλα να κοιτα...εγω ειμαι πιο καλη κ σου πηρα αυτο που ηθελες κατευθειαν! Μα συγγνωμη δεν ειναι απαισιο?

κ απ οτι λεει η ιδια η Ελισαβετ ως προς το οτι για παραδειγμα οταν τα παιδια ειναι αδιαθετα δεν σκωτονονται κ στο ενδιαφερον οι γονεις της τοτε με το συμπαθειο κιολας...ειναι τελειως επιφανιακοι οι ανθρωποι!

Αν ο καλος γονιος κρινεται απ το ποσα λεφτα θα σκασει στα δωρα κ ποσο ''καλος'' φαινεται στα ευκολα τι να το κανεις δηλαδη?

Κ απ οτι καταλαβαινω η Ελισαβετ δεν εχει ενοχληθει απ την συγκεκριμενη πραξη αλλα απ το μοτιβο της οοοοολης συμπεριφορας τους.

Προς θεου δεν κρινω κανεναν ουτε λεω αυτην την στιγμη οτι δεν ειναι καλοι ανθρωποι κ το κανουν ενσυνηδητα!Αλλα σιγουρα θελουν να ''φαινονται καλοι παπουδες'' κ στο δικο μου το σπιτι θα φαινεται μονο οτι θελω εγω.Κ αν οι συμπεριφορα των αλλων ειναι κοντρα στα δικα μου θελω οσον αφορα την διαπαιδαγωγηση των δικων μου παιδιων...θα θεσω ορια με οποιον τροπο μπορω και σε οποιον αρεσει.

Ευχομα σε ολες σας χρονια πολλα κ ενα δημιουργικο 2011 με υγεια!

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα διαβασα το αρχικο ποστ και μου γυρισανε τ αντερα μιλαμε..

Εγω Ελισαβετ γλυκεια μου οχι απλα θα τους μιλαγα ασχημα αλλα θα τους πεταγα κ με τις κλωτσιες!!QUOTE]Πλακα κανεις!Σιγα μην τους εκτελεσει κιολας!Για γονεις μιλαμε...αυτους που την μεγαλωσαν,ξενυχτησαν,αγωνιστηκαν,στηριξαν....ωραιο μαθημα ζωης για το κοριτσακι της.Τελικα σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν καποιοι παππουδες που δεν δινουν δεκαρα για τα εγγονια τους ΙΣΩΣ να εχουν καποιο καλο λογο που το κανουν:roll:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως sammyj εσυ κρατησες ολη την μεταφορικη ενοια της καταχωρησης μου κ φροντισες να υπερβαλεις ακομη περισσοτερο λεγοντας πως καποιοι παππουδες δεν δινουν δεκαρα κ εχουν και δικιο!!!

Απαντησες στην υπερβολη με μεγαλυτερη υπερβολη λοιπον.

Και δηλαδη τι?Επειδη την μεγαλωσαν ειναι υποχρεωμενη να λειτουργει με τον τροπο που θελουν εκεινοι κ οταν αντιστεκεται να νιωθει κ ενοχες μηπως?Η λυση που προσφερεις ειναι να παει κοντρα στην αδικια που νιωθει και να συμβιβαστει με κατι που δεν θελει?

Την αποψη μας λεμε δεν θα σκοτωσουμε κανεναν!Εγω μιλαω για τα ορια που θετει ο καθενας στο σπιτι του και πως αναιρουνται κ εκτιθεσαι.

Οταν εσυ κανεις ολοκληρη συζητηση με το παιδι σου για κατι που ειναι πολυ σημαντικο γι αυτο (το παιχνιδι στην προκειμενη φαση) κ ερχεται ο καλος παπουλης και δινει στο παιδακι να καταλαβει οτι ΄΄δεν εχει σημασια τι ειπε η μαμα '' καλως κανεις.

Καποιοι ομως θελουν να δειχνουν στα παιδια τους πως οτι λενε το ενοουν και το κανουν και πραξη ωστε τα παιδια τους να τους παιρνουν παντα στα σοβαρα κ η σχεση τους να βασιζεται στην ειλικρινεια.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...