Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...


koukounaki

Recommended Posts

Ο αντρας μου λεει οτι εχω δικιο αλλα το χανω απο τον τροπο μου και οτι οι γονεις μου εχουν χασει το μετρο.. Συμφωνω απολυτως οτι με τον τροπο μου χανω το δικιο μου

Συγγνώμη για τη παρέμβαση, αλλά νομίζω πως κι ο άντρας σου έχει χάσει το μέτρο. Και μη ξεχνάς πως είναι πεθερικά του και θα βρίσκει σε αυτούς ψεγάδι ακόμη κι αν είναι άψογοι!

Εάν όμως ήταν οι δικοί του γονείς...... Θα σε έλεγε υστερική. Οπότε δε νομίζω πως είναι η πλέον αντικειμενική γνώμη.

Προσωπικά, όταν μαλώνω με τους δικούς μου ποτέ δε ζητάω τη συμβουλή του άντρα μου, γιατί για αυτόν είναι πεθερικά ενώ για μένα γονείς!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο αντρας μου λεει οτι εχω δικιο αλλα το χανω απο τον τροπο μου και οτι οι γονεις μου εχουν χασει το μετρο.. Συμφωνω απολυτως οτι με τον τροπο μου χανω το δικιο μου

 

συγνωμη για τον τροπο μου αλλα φαντασου ποσο χαρουμενοι ηρθαν οι γονεις σου για να της δωσουν το δωρακι..και εγινε κ χαμος.εγω πολλες φορες λεω θα παω να παρω κατι για τον γιο μου κ η μαμα μου την αλλη μερα μου το φερνει δωρο κ την βλεπω πως κανει,μπαινει μεσα να του δωσει το δωρακι κ κανει κ αυτη σαν μωρο..επρεπε να το πεις πιο ωραια,πιο ομορφα κ ολα θα λυνοντουσαν.κ αυτο για την αξια των δωρων μου φαινεται προσωπικα λογικο γιατι στη μεγαλη σου ξερει την αξια των χρηματων κ τετοιου ειδους δωρα ειναι καριβα στο μωρακι τι να παιρνανε??δεν ξερει να παιζει ακομα κ δεν το θεωρω υπερβολικο.κ παλι συγνωμη αν ακουστηκα καπως

Link to comment
Share on other sites

γλυκιά μου,

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ θα αντιδρούσα κάπως έτσι.

Λοιπόν, συμφωνώ ότι τα εγγόνια πρέπει να λαμβάνουν δώρα ίσης αξίας. Θα μπορούσαν να μην πάρουν στο μικρούλι τίποτα αλλά να δώσουν τα χρήματα ώστα να μπουν σε ένα λογαριασμό τραπέζης για το μέλλον. (εγώ πλέον ζητώ από τους γονείς να κάνουν έτσι όχι άλλα παιχνίδια δεν έχω άλλο χώρο πια στο σπίτι, χρήματα όσα μπορούν δεν με νοιάζει καθόλου ώστε να τα βάζουμε στην τράπεζα). Εϊναι μια καλή λύση για όλους εάν τους πεις ότι καλύτερα θα ήταν να γίνει αυτό ώστε να μην ξαναμαλώσετε για αυτά. Μπορούν δε να τους πάρουν κουμπαράδες και να βάζουν μέσα άπο 1 λεπτό μέχρι ότι θέλουν να διαθέσουν έτσι δεν θα έχετε πρόβλημα/

 

Τώρα, είμαι σίγουρη ότι τα παιδιά μαλλώνουν πάντα με τους γονείς. Εγώ σκοτώνομαι συνέχεια όμως τους ΛΑΤΡΕΥΩ, τώρα που για λίγο ζω μακρυά τους έχω τρελλαθεί.

 

Λοιπόν, έχεις δίκιο, όμως βάλε στο πίσω μέρος της καρδιά σου. Σε βλέπουν σαν παιδί και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί είσαι το παιδί τους. Λοιπόν γλυκιά μου, πες τον μπάμπα σου το εξής: "Μπαμπά μου συγνώμη, αλλά πιο πολύ θύμωσα γιατί εγώ δεν πήρα δώρο, εμένα με ξέχασες αλλά σε εγώ σε αγαπώ."

 

Μην στεναχωριέσαι γι'αυτά, δόξα το θέο να λες να έχουμε όλοι την υγεία μας, ααα και η κοπελιά έχει δίκιο, τον άνδρα ας τον εκτός σε ότι έχει σχέση με τους γονείς σου!

 

Φιλάκι

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα νομιζω πως καποιες κοπελες το εχετε προσεγγισει λαθος το post μου. Εμενα με πειραξε το γεγονος οτι τους ειπα να μη παρουν ουτε κουζινα ουτε κομπιουτερ αλλα οτι αλλο τους αρεσει κι εκεινοι με εγραψαν κι εκαναν αυτο που ηθελαν. Η μεγαλη δεν μας ζητησε ουτε κομπιουτερ ουτε κουζινα, εμεις της βαλαμε το διλλημα να διαλεξει αρα δεν κολλαει πουθενα οτι της πηραν αυτο που ζητησε η μικρη για να την ευχαριστησουν. Τελοσπαντων εγω ζητησα τις γνωμες σας και ειναι ολες σεβαστες, κι ας εχουν ορισμενες αρκετη ειρωνια. Απο την θεση του κριτη ολοι ειμαστε παντογνωστες και επικριτες. Εγω κραταω τις γνωμες αυτων των κοριτσιων που πραγματικα θελησαν να με βοηθησουν και τις ευχαριστω πολυ που διεθεσαν τον χρονο τους για το προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν, έχεις δίκιο, όμως βάλε στο πίσω μέρος της καρδιά σου. Σε βλέπουν σαν παιδί και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί είσαι το παιδί τους. Λοιπόν γλυκιά μου, πες τον μπάμπα σου το εξής: "Μπαμπά μου συγνώμη, αλλά πιο πολύ θύμωσα γιατί εγώ δεν πήρα δώρο, εμένα με ξέχασες αλλά σε εγώ σε αγαπώ."

 

Μην στεναχωριέσαι γι'αυτά, δόξα το θέο να λες να έχουμε όλοι την υγεία μας, ααα και η κοπελιά έχει δίκιο, τον άνδρα ας τον εκτός σε ότι έχει σχέση με τους γονείς σου!

 

Φιλάκι

 

Μαλλον αυτο θα κανω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί οι παππούδες και γιαγιάδες "αγιοποιούνται" κατά μία έννοια. Είναι και αυτοί ενήλικες όπως και οι γονείς και έχουν τις ίδιες ευθύνες στις συμπεριφορές τους. Όποιος και να έχει άδικο, και έστω ότι αυτός είναι η γιαγιά, δεν πρέπει να υποστεί τις συνέπειες;

 

Ελισσάβετ εγώ συμφωνώ με το θυμό που σου βγήκε. Είναι επταφάνερο ότι επίτηδες αγόρασαν την κουζίνα. Είναι και αυτός ένας πλάγιος τρόπος να σε "απαξιώσουν" όπως ανέφερες και καταλαβάίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις. Όμως αυτό δεν νομίζω ότι θα αλλάξει δυστυχώς όσο και άν τους μιλήσεις. Οπότε, ή τα καταπίνεις προκειμένου να μην τσακωθείτε (αυτό κάνω πλέον εγώ, όσο μπορώ) ή τσακώνεστε και μετά βρίσκεσαι στην κατάσταση που είσαι τώρα (έχω βρεθεί κι εγώ στο παρελθόν και το έχω σκυλομετανιώσει). Σίγουρα φωνάζοντας στους γονείς μας βγάζουμε και διάφορα απωθημένα για τα οποία θεωρώ ότι φταίνε και οι γονείς αφού για κάποιο λόγο υπάρχουν μέσα μας.

 

Τώρα, εφόσον πήρες τηλέφωνο, νομίζω ότι είναι η σειρά τους να κάνουν το επόμενο βήμα. Αυτό εσύ θα το κρίνεις. Εαν σε "τρώει" το θέμα ξαναπάρε και ζήτα συγνώμη μόνο για τον τρόπο σου και όχι για την ουσία.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει ειναι το σημειο στην χρηματικη ανισοτητα του δωρου αναμεσα στα 2 παιδια

μονο ομως σε αυτο το σημειο θα στεκομουν θα γινομασταν μπιλιες!!!!!

και μονο που το σκεφτομαι φουντωνω

μια καλη λυση ειναι αυτο που ειπε μια αλλη κοπελα εδω

τους αφηνεις τα παιχνιδια που περνουν στο σπιτι τους

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως συμπεριφορες δεν ξεχνιουνται...ουτε εγω ξεχασα οτι αγορασαν κατι που απο την αρχη ειχαμε πει οτι θα το παρουμε εμεις, αλλα εκανα ενα βημα. Οταν εχεις θεληση κανεις βηματα και ριχνεις τα μουτρα σου, εγω εκανα αλλα μαλλον δεν φτανει. Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω.

 

Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει μέσα στο σπίτι σας και έχει δημιουργηθεί τόσο σοβαρό θέμα για αυτόν το συγκεκριμένο λόγο, αλλά μιας και ζητάς δημοσίως τη γνώμη τρίτων έχω να σου πω μόνο ότι χρωστάς μία συγγνώμη στους γονείς σου γιατί τους πίκρανες χωρίς λόγο. Είναι ξεκάθαρο πως έχουν καλές προθέσεις και ακόμα κι αν κάπου έσφαλαν -αν μπορούμε να ονομάσουμε λάθος το ότι δεν πήραν τα κατάλληλα, κατά τη γνώμη σου, δώρα- η συμπεριφορά σου νομίζω πως δείχνει πολλή σκληρότητα και αχαριστία απέναντί τους. Κρίμα

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Toπο στην οργη.

Αγαπανε το παιδι σου γι αυτο τα κανουν αυτα. Εγω θα χαιρομουνα στη θεση σου, Χριστουγεννα ερχονται, σκεψου ποσο θα χαρηκαν βλεποντας τη χαρα στα ματια του παιδιου?

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με ενοχλει ειναι το σημειο στην χρηματικη ανισοτητα του δωρου αναμεσα στα 2 παιδια

μονο ομως σε αυτο το σημειο θα στεκομουν θα γινομασταν μπιλιες!!!!!

και μονο που το σκεφτομαι φουντωνω

μια καλη λυση ειναι αυτο που ειπε μια αλλη κοπελα εδω

τους αφηνεις τα παιχνιδια που περνουν στο σπιτι τους

 

Μα ποιό παιδάκι πραγματικά είναι δυνατόν να δώσει έμφαση στο πόσο κόστισε αυτό το πράγμα και πόσο το άλλο????? Το μόνο που έχει σημασία είναι να είναι κάτι που θα το χαρεί φορώντας το ή παίζοντας με αυτό! Τα υπόλοιπα είναι ΜΟΝΟ μέσα στο μυαλό μας. Το δίκό μας το μυαλό!!!!

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι τοσο τρυφεροι με την μικρη οσο με την μεγαλη. Οχι ο πατερας μου τοσο αλλα η μητερα μου, την αγνοει. Μια εβδομαδα ηταν αρρωστο το μωρο με ωτιτιδα και η μητερα μου ουτε μια φορα δεν ρωτησε αν συνηλθε πως παει εκτος απο την 1η μερα που την πηγα στην γιατρο. Το μονο που ρωταει ειναι η μεγαλη τι κανει πως κοιμηθηκε πως ξυπνησε κλπ Της το εχω πει οτι δεν μου αρεσει που τα ξεχωριζει και μου απανταει οτι δεν ειναι οτι δεν τα αγαπαει και τα δυο αλλα η μεγαλη ηταν και ειναι το θαυμα της φυσης. Τοσα χρονια νιωθω αυτο τον διαχωρισμο με τον αδερφο μου και δεν θελω και το παιδι μου να νιωσει ετσι μεγαλωνοντας. Τελοσπαντων δεν ειναι αυτο το θεμα ομως, ο διαχωρισμος.

 

Μπορει να την αγνοει για να μη ζηλευει το αλλο, μωρε εξαλλου το μικρουλι σου δεν καταλαβαινει ακομα, το αλλο ομως που θα στεναχωριεται κ θα ζηλευει??

κριμα πολυ κριμα

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσι μου μπορει να εχεις χιλια δικια εσυ ξερεις τις μεταξυ σας σχεσεις αλλα οτι δικιο κι αν ειχες το εχασες αυτοματως οταν επελεξες χρονιαρες ημερες να τσακωθεις για τα δωρα που εφεραν οι παπουδες στα παιδια.

 

Ηταν σκληρη η συμπεριφορα σου και αδικη. Καλυτερα εκεινη την στιγμη να μην μιλαγες καθολου και να μην χαλαγατε και την χαρα του παιδιου και τις καρδιες σας. Μετα την επομενη ημερα ηρεμα μπορουσες να τους μιλησεις και να τους εξηγησεις τι σε πειραξε. Οχι ομως εκεινη την στιγμη που ο αλλος ερχεται σπιτι σου να σου προσφερει χαρα εσυ να τον ακυρωνεις και μαλιστα με ασχημο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να θύμωσες, αλλά μη χάνεις την ουσία, έχεις γονείς που αγαπάνε τα εγγόνια τους. Άλλωστε, μετά τα 5-6, τα πολλά - πολλά δώρα από τους παππούδες κόβονται, τώρα έχουν τη χαρά που είναι μωρά τα εγγονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί οι παππούδες και γιαγιάδες "αγιοποιούνται" κατά μία έννοια. Είναι και αυτοί ενήλικες όπως και οι γονείς και έχουν τις ίδιες ευθύνες στις συμπεριφορές τους. Όποιος και να έχει άδικο, και έστω ότι αυτός είναι η γιαγιά, δεν πρέπει να υποστεί τις συνέπειες;

 

Ελισσάβετ εγώ συμφωνώ με το θυμό που σου βγήκε. Είναι επταφάνερο ότι επίτηδες αγόρασαν την κουζίνα. Είναι και αυτός ένας πλάγιος τρόπος να σε "απαξιώσουν" όπως ανέφερες και καταλαβάίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις. Όμως αυτό δεν νομίζω ότι θα αλλάξει δυστυχώς όσο και άν τους μιλήσεις. Οπότε, ή τα καταπίνεις προκειμένου να μην τσακωθείτε (αυτό κάνω πλέον εγώ, όσο μπορώ) ή τσακώνεστε και μετά βρίσκεσαι στην κατάσταση που είσαι τώρα (έχω βρεθεί κι εγώ στο παρελθόν και το έχω σκυλομετανιώσει). Σίγουρα φωνάζοντας στους γονείς μας βγάζουμε και διάφορα απωθημένα για τα οποία θεωρώ ότι φταίνε και οι γονείς αφού για κάποιο λόγο υπάρχουν μέσα μας.

 

Τώρα, εφόσον πήρες τηλέφωνο, νομίζω ότι είναι η σειρά τους να κάνουν το επόμενο βήμα. Αυτό εσύ θα το κρίνεις. Εαν σε "τρώει" το θέμα ξαναπάρε και ζήτα συγνώμη μόνο για τον τρόπο σου και όχι για την ουσία.

Να την απαξιωσουν για ποιον λογο?

Τι λεμε βρε παιδια? Ενα δωρο εκαναν στο εγγονι τους που ηξεραν οτι θα το ευχαριστηθει.

Πραγματικα εχω βαρεθει να προσπαθουμε να βρουμε υποπτες συμπεριφορες σε κατι προφανες.

Ας χαλαρωσουμε ολοι και ας ευχαριστηθουμε την ζωη βρε παιδια.

Ενα σωρο προβληματα εχουμε στην καθημερινοτητα μας, γιατι να προσθεσουμε και προβληματα που δεν υπαρχουν ή προβληματα που φανταζομαστε?

Μια απλη κινηση αγαπη για την εγγονη τους ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λεει η αποπανω μου, οταν σου κανουν ενα δωρο και μαλιστα στα παιδια σου λες ευχαριστω τιποτα αλλο. Δεν εχει νοημα ποσο κανει το δωρο και γιατι το επελεξαν. Χανεις το νοημα οταν μπαινεις σε αλλα τρυπακια. Κι αν οντως θελεις να πεις κατι στον αλλο για την κινηση του σωνει και καλα το λες καποια αλλη στιγμη πιο ηρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας το θεσω αλλιως το θεμα. Θελετε να κανετε ενα δωρο στον αντρα σας κατι συγκεκριμενο πχ μπουφαν και το λετε στην πεθερα σας οτι θα του παρετε μπουφαν και παει η πεθερα σας και το αγοραζει εκεινη και του το κανει δωρο. Δεν θα σας πειραξει καθολου και θα ειστε τοσο υπερανω και θα την δικαιολογουσατε σε ολα? Οτι ειχε καλη προθεση κλπ κλπ. Πραγματικα δεν το νομιζω, θα βγαζατε καπνους απο τα αυτια

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε κ οι γονεις μου οταν ηρθαν εφεραν για τα 2 παιδια του κοσμου τα δωρα κ για την μπεμπα τι να εφερναν?ρουχα ειχα για 5 μωρα.αφου τα μπεμπε κα πο τα 2 παιδια μου τα ειχα κρατησει κ ηταν ενα σωρο.τι να μου φερουν αλλα?επισης παιχνιδια μπεμπε εχω ενα σωρο.τριτο παιδι ειναι κ εχει οοοολα οσα χρειαζεται και μαλιστα ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ κιολας!αν μου εφερναν κατι πραγματικα θα ηταν αχριστο!της πηραν κατι παιχνιδακια με μουσικη .

δε σημαινει οτι δεν αγαπανε το μωρο ελεος απλα τι να φερεις σε ενα βρεφος?αλλο δωρο πας σε ενα τριχρονο τετραχρονο κ αλλο σε ενα μωρο 6 μηνων!τι να καταλαβει το 6μηνων μωρο?απορω γιατι συγκρινεις τις τιμες.πες μου εσυ τι μπορεις να παρεις για 6 μηνων μωρο που να αξιζει πανω απο 150 ευρω:shock:

επισης συμφωνω με τις κοπελες οτι δεν αξιζε να κανεις φασαρια με τιποτα!(ειδικα μερες που ειναι!) οκ δε την πηρατε εσεις την κουζινα κ την πηρανε αυτοι.ε και?:roll:μπορουσες να συμπληρωσεις το σετ με κουζινικα κ εχουν βγει κ κατι τελεια σαν αληθινα!

οι ανθρωποι να δουν το εγγονακι τους να χαιρεται ηθελαν!δε του εκαναν και κακο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας το θεσω αλλιως το θεμα. Θελετε να κανετε ενα δωρο στον αντρα σας κατι συγκεκριμενο πχ μπουφαν και το λετε στην πεθερα σας οτι θα του παρετε μπουφαν και παει η πεθερα σας και το αγοραζει εκεινη και του το κανει δωρο. Δεν θα σας πειραξει καθολου και θα ειστε τοσο υπερανω και θα την δικαιολογουσατε σε ολα? Οτι ειχε καλη προθεση κλπ κλπ. Πραγματικα δεν το νομιζω, θα βγαζατε καπνους απο τα αυτια

Ατυχές το παράδειγμα.....:rolleyes:

Ο άντρας σου καταλαβαίνει και την αξία του δώρου και ποιός τού το πήρε. Το μώρό όμως.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχουν αδυναμια στην μεγαλη

κοιτα να δεις η μεγαλη μου κορη ειναι το πρωτο εγγονι των γονιων μου.(εχουν 4.τα 3 δικα μου κ ενα του αδερφου μου)

ξερεις πως εκαναν οταν γεννησα την ραφαελα?ηρθαν γερμανια την εβλεπαν κ εκλαιγαν!!ο μπαμπας μου ειχε παθει σοκ καθοταν πανω απο το μωρο κ ετρεμαν τα χερια του ειχε μεινει κοκαλο κ απο τη σαστιμαρα του δε μπορουσε να την παρει αγκαλια.μονο εκλαιγε απο πανω της και ελεγε ''αχ σαν κουκλα ψευτικη ειναι!!!''

καμια σχεση οπως εκαναν κ με τα αλλα εγγονια τους οταν γεννηθηκαν!!εννοειται οτι χαρηκαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλα δεν ειχαν τετοια αντιδραση!τι επρεπε να πω ''αχ οχι θυμωσα γιατι δεν κανετε σαν τρελλοι γιατι δεν τρεμεται γιατι δεν κλαιτε???''

κ ακομη κ σημερα ΤΟ ΞΕΡΩ πως εχουν αδυναμια στην μεγαλη μου κορη!ποτε δε ξεχωρισαν να παρουν δωρο μονο στο ενα.αλλα οταν εχει γεννεθλια η μεγαλη μου κορη τοτε της παιρνουν ενα καλο δωρο κ παιρνουν κ κατι συμβολικο για τον μικρο κ το στελνουν με ταχυδρομιο.το αντιθετο κανουν κ οταν εχει γεννεθλια ο μικρος.ο γιος μου περισι που ειχε γεννεθλια του εστειλαν ενα βαλιτσακι με εργαλεια μπομπ ο μαστορας κ στην ραφαελα εστειλαν 2 βιβλια με τα γραμματα κ κατι παρτιτουρες ζωγραφιες!

δε πρεπει να θυμωνεις αν εχουν αδυναμια περισσοτερο στο ενα εγγονι γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΕΙΣ αλλα παππουδες!σκεψου κ εσενα.το ιδιο ηταν οταν εμεινες εγκυος στο πρωτο κ το ιδιο στο δευτερο?εγω προσωπικα ειχα παθει μεγαλυτερη τρελα στο πρωτο παιδι οταν ημουν εγκυος.

 

Νομιζω οτι δεν σου επιτρεπεται αυτη η κουβεντα γιατι δεν με ξερεις αρα δεν μπορεις να λες κατι τετοιο, το οποιο με προσβαλλει κιολας. Αυτο που λεω εγω σχετικα με το μωρο ειναι οτι το ξεχωριζουν. Με αλλο παραδειγμα για να το καταλαβεις καλυτερα ειναι ηρθαν πριν 15 μερες και εφεραν στην μεγαλη εναν Αγιο Βασιλη λουτρινο που λεει τα καλαντα, στο μωρο δεν εφεραν τιποτα, ουτε κουδουνιστρα που λεει ο λογος. Παιδακι δεν ειναι κι αυτο, κι οταν ξερω πως στην μεγαλη μου καθε φορα που ερχονταν σπιτι μας εφερναν παντα κατι συμβολικό? Επισης οσον αφορα θεμα ζηλιας δεν εχει εκδηλωθει προς το παρων απο την μεγαλη προς την μικρη, αρα δεν την δεχομαι ως δικαιολογια

το οτι δε το δειχνει ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι δε ζηλευει!κ εγω ζηλευα τον αδερφο μου αλλα δε το εδειχνα παντα!το κρατουσα μεσα μου.οποτε επετρεψε μου απο προσωπικη εμπειρια να ειμαι σιγουρη γιαυτο!

Πωπω!!! Φανταζομαι ποσο πικραθηκαν οι ανθρωποι που το μονο που εκαναν ηταν να παρουν δωρα για τα εγγονια τους περιμενωντας να δουν τα προσωπακια τους να χαμογελουν.......

 

συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Να σας το θεσω αλλιως το θεμα. Θελετε να κανετε ενα δωρο στον αντρα σας κατι συγκεκριμενο πχ μπουφαν και το λετε στην πεθερα σας οτι θα του παρετε μπουφαν και παει η πεθερα σας και το αγοραζει εκεινη και του το κανει δωρο. Δεν θα σας πειραξει καθολου και θα ειστε τοσο υπερανω και θα την δικαιολογουσατε σε ολα? Οτι ειχε καλη προθεση κλπ κλπ. Πραγματικα δεν το νομιζω, θα βγαζατε καπνους απο τα αυτια

 

τελειως ατυχες παραδειγμα οντως.

1ον μιλας για τον συζηγο ενω προκειται για το παιδι

2ον μιλας για πεθερα πραγμα που σημαινει οτι ανταγωνιζεται ΙΣΩΣ την αλλη γυναικα στη ζωη του γιου της

ενω στην ουσια προκειται για μια γιαγια που απλα αγαπαει το εγγονι της!

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ έχω αρχίσει και νομίζω ότι δεν θες να καταλάβεις! Τα διάβασες τα ποστ μου;;; Είναι δυνατόν να σου λέμε τόσοι άνθρωποι λάθος άποψη και μόνο 1-2 να συμφωνούν μαζί σου;;; Τέλος πάντων, καλά τύχη, μακάρι στη ζωή σου να είναι μόνο αυτά τα προβλήματά σου γιατί συνήθως όταν έρχονται τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ μετά λέμε "μα καλά με τί μ#$%#^ ασχολούμουν τότε;;;"

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ έχω αρχίσει και νομίζω ότι δεν θες να καταλάβεις! Τα διάβασες τα ποστ μου;;; Είναι δυνατόν να σου λέμε τόσοι άνθρωποι λάθος άποψη και μόνο 1-2 να συμφωνούν μαζί σου;;; Τέλος πάντων, καλά τύχη, μακάρι στη ζωή σου να είναι μόνο αυτά τα προβλήματά σου γιατί συνήθως όταν έρχονται τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ μετά λέμε "μα καλά με τί μ#$%#^ ασχολούμουν τότε;;;"

 

Οπως εσυ εχεις την αποψη σου εγω εχω την δικη μου. Καταλαβαινω πολυ καλα οσα λετε,αλλα το δικο μου προβλημα δεν ειναι οτι πηραν οι γονεις μου ακριβο η φθηνο δωρο στο ενα η στο αλλο παιδι με νοιαζει ο διαχωρισμος κατα πρωτον και κατα δευτερον οτι με προσπερνανε και κανουν οτι θελουν. Εκει εστιαστικα ενω οι περισσοτερες απο εσας εστιαστηκατε στο οτι το μωρο δεν θελει ακριβο δωρο, οτι θα παρουν οτι δωρο θελουν γιατι ειναι παππουδες κλπ κλπ. Εγω ζητησα την γνωμη σας σε συγκεκριμενο πραγμα και δεν ζητησα κυρηγμα για τιν ρολο των παππουδων, απλα δεν μου αρεσει που πλατιαζει ο καθενας γενικα, δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Toπο στην οργη.

Αγαπανε το παιδι σου γι αυτο τα κανουν αυτα. Εγω θα χαιρομουνα στη θεση σου, Χριστουγεννα ερχονται, σκεψου ποσο θα χαρηκαν βλεποντας τη χαρα στα ματια του παιδιου?

 

Άυτην τη χαρά λοιπόν γιατί να μην την δεί και η Ελισάβετ και να έχει αυτη αποδέκτη, αφού εξαρχής εκείνη ηταν που ήθελε να πάρει την κουζίνα;

 

κοιταξε κ οι γονεις μου οταν ηρθαν εφεραν για τα 2 παιδια του κοσμου τα δωρα κ για την μπεμπα τι να εφερναν?ρουχα ειχα για 5 μωρα.αφου τα μπεμπε κα πο τα 2 παιδια μου τα ειχα κρατησει κ ηταν ενα σωρο.τι να μου φερουν αλλα?επισης παιχνιδια μπεμπε εχω ενα σωρο.τριτο παιδι ειναι κ εχει οοοολα οσα χρειαζεται και μαλιστα ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ κιολας!αν μου εφερναν κατι πραγματικα θα ηταν αχριστο!της πηραν κατι παιχνιδακια με μουσικη .

δε σημαινει οτι δεν αγαπανε το μωρο ελεος απλα τι να φερεις σε ενα βρεφος?αλλο δωρο πας σε ενα τριχρονο τετραχρονο κ αλλο σε ενα μωρο 6 μηνων!τι να καταλαβει το 6μηνων μωρο?απορω γιατι συγκρινεις τις τιμες.πες μου εσυ τι μπορεις να παρεις για 6 μηνων μωρο που να αξιζει πανω απο 150 ευρω:shock:

!

 

αυτό με βρισκει απολύτως συμφωνη.Ισα ισα που πήραν αρκετα πραγματα παραπάνω προσπαθωντας, ίσως , να ισοροπήσουν τα πράγματα.

 

Εν ολίγοις θεωρω οτι εχεις δίκιο να θυμώνεις, και εμένα θα με ενοχλούσε αν τους έλεγα οτι θέλω να πάρω αυτό και το έπαιρναν οι ίδιοι. και δεν συμφωνω με την άποψη οτι γλύτωσες τα 100 ευρω.Το χαμογελό στο πρόσωπο της κόρης μου αξίζει παραπάνω...

Απλά ισως μίλησες απότομα και όντως έχασες το δίκιο σου.Θα φερόμουν ακριβως με τον ίδιο τρόπο, χωρίς να λέω οτι αυτό είναι σωστό, μάλλον ανθρώπινο.Απλά βρες τον τρόπο να τους εξηγήσεις ήρεμα τι ακριβως σε ενόχλησε.Θεωρω οτι την ώρα του καυγα ακουγαν απλά εσένα να φωνάζεις χωρίς να ακούν τι λες...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελειως ατυχες παραδειγμα οντως.

1ον μιλας για τον συζηγο ενω προκειται για το παιδι

2ον μιλας για πεθερα πραγμα που σημαινει οτι ανταγωνιζεται ΙΣΩΣ την αλλη γυναικα στη ζωη του γιου της

ενω στην ουσια προκειται για μια γιαγια που απλα αγαπαει το εγγονι της!

 

Μιλαω για την πραξη. Δεν εχει διαφορα αν ειναι ο συζηγος η το παιδι για μενα. Το αποτελεσμα μετραει. Και η πεθερα τον αγαπαει τον γιο της οπως η γιαγια το εγγονι της, γι αυτο μην εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα. Εγω την πραξη και το αποτελεσμα κρινω οχι τα προσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι θελησαν να σε βοηθησουν ΜΟΝΟ οσα κοριτσια ειχα την ιδια αποψη με εσενα (τα οποια ειναι ελαχιστα) και αυτο ειναι λαθος.

Δεν σου ειπαμε την αντιθετη αποψη για να σε στεναχωρησουμε, να σε πικαρουμε ή να σε κρινουμε. Αυτη ειναι η αποψη μας.

Οταν γραφεις δημοσια σε ενα φορουμ να εισαι προετοιμασμενη να ακουσεις και πραγματα που ισως δεν σου αρεσουν παροτι ισως ειναι σωστα.

Ευχομαι να τα βρειτε με τους δικους σου γιατι ειναι κριμα να πικρενεστε για ανουσια πραγματα. Καλες γιορτες να περαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...