Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΜΜΑΤΑ πόσο χρονικό περιθώριο έχω ?


Recommended Posts

Καλημέρα χθες ο μικρός έπεσε στα μάρμαρα και άνοιξε στην κυριολεξία το σαγόνι του ( όχι πολύ μεγάλη τομή αλλά υπερβολικά βαθιά ) έκανα την τεράστια βλακεία και δεν τον πήγα για ράμματα, τον πήρε και ο ύπνος. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε ότι έπρεπε να τον πήγαινα, περισσότερο για τον κίνδυνο μολύνσεων παρά για το ότι θα μείνει μεγάλο σημάδι. Μου είπε πούλβο και κλείσιμο η πληγή. Τι άλλο ?

Μια άλλη βλακεία είναι ότι έχω ξεχάσει να κάνω την τελευταία δόση του αντιτετανικού που είναι μέσα στο 2010.

Χτύπησε χθες γύρω στις 9 το βράδυ, να τον πάω σήμερα ή είναι πολύ αργά ? εγώ ξέρω ότι τα ράμματα γίνονται μόνο εκείνη τι στιγμή.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικα dalia μου στον μικρουλη, δυστυχως τα ραμματα μου ειχε πει η παιδοχειρουργος οτι γινονται αμεσα, αν περασουν 8 ωρες δεν μπορουν να γινουν. Παρολαυτα πηγαινε τον να παρεις μια επισημη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα να πω περαστικα στον μικρο σου εχω χτυπησει και εγω μικρη και θυμαμαι οτι ποναγα πολυ.στο θεμα μας τωρα,δεν ειμαι σιγουρη αν γινεται αλλα υπαρχουν και στο φαρμακειο κατι ραμματα αυτοκολητα.δεν ρωτας και τον φαρμακοποιο σου;τουλαχιστον για να μην ειναι ανοιχτη η πληγη

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χθες ο μικρός έπεσε στα μάρμαρα και άνοιξε στην κυριολεξία το σαγόνι του ( όχι πολύ μεγάλη τομή αλλά υπερβολικά βαθιά ) έκανα την τεράστια βλακεία και δεν τον πήγα για ράμματα, τον πήρε και ο ύπνος. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε ότι έπρεπε να τον πήγαινα, περισσότερο για τον κίνδυνο μολύνσεων παρά για το ότι θα μείνει μεγάλο σημάδι. Μου είπε πούλβο και κλείσιμο η πληγή. Τι άλλο ?

Μια άλλη βλακεία είναι ότι έχω ξεχάσει να κάνω την τελευταία δόση του αντιτετανικού που είναι μέσα στο 2010.

Χτύπησε χθες γύρω στις 9 το βράδυ, να τον πάω σήμερα ή είναι πολύ αργά ? εγώ ξέρω ότι τα ράμματα γίνονται μόνο εκείνη τι στιγμή.

Ντάλια μου το αντιτετανικό νομίζω ότι το κάνουμε αν έρθουμε σε επαφή με σκουριασμένο σίδερο, πρόκα κτλ. βέβαια δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω με ακρίβεια. Ξέρω όμως σίγουρα ότι είναι το μοναδικό εμβόλιο που το κάνουμε εφ' όρου ζωής ανά 10ετία(αναγράφεται και μέσα στο βιβλιάριο υγείας). Τώρα για την τελευταία δόση που λες ότι ξέχασες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, Καλό είναι όμως να τον πας, για να τον καθαρίσουν, αν εξακολουθεί και τρέχει το τραύμα του προφανώς θα το κάνουν ράμματα ή θα του βάλουν το ειδικό τσιρωτάκι για να μην αφήσει σημάδι. Και πάλι περαστικά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα υπαρχουν και στο φαρμακειο κατι ραμματα αυτοκολητα.δεν ρωτας και τον φαρμακοποιο σου;τουλαχιστον για να μην ειναι ανοιχτη η πληγη

 

Ευχαριστώ πολύ,:D

αυτό έκανα μόλις είδα το μυν. σου, πήτα τον φαρμακοποιό και θα μου τα φέρει μεσημέρι...

Μ' έσωσες λέμε....

Βοηθάει και στην επούλωση αλλά και στις μολύνσεις...

 

Ντάλια μου το αντιτετανικό νομίζω ότι το κάνουμε αν έρθουμε σε επαφή με σκουριασμένο σίδερο, πρόκα κτλ. βέβαια δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω με ακρίβεια. Ξέρω όμως σίγουρα ότι είναι το μοναδικό εμβόλιο που το κάνουμε εφ' όρου ζωής ανά 10ετία(αναγράφεται και μέσα στο βιβλιάριο υγείας). Τώρα για την τελευταία δόση που λες ότι ξέχασες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, Καλό είναι όμως να τον πας, για να τον καθαρίσουν, αν εξακολουθεί και τρέχει το τραύμα του προφανώς θα το κάνουν ράμματα ή θα του βάλουν το ειδικό τσιρωτάκι για να μην αφήσει σημάδι. Και πάλι περαστικά.

 

Στα πρώτα χρόννια γίνεται σε 3 δόσεις, από τα 5 και μετά γίνεται ανά 10ετία...

Σ'αυτό που λες για τα σκουριασμένα οκ, αλλά ρε γμτ. παιδί είναι, δραστήριος είναι, παλούκια έχει, δεν ξες τι μπορεί να ακουμπήσει πριν...

 

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιός μου είχε χτυπήσει 8 το βράδυ και τον πήγα για ράμματα την επόμενη ημέρα, μετά από 16 ώρες. Και του έκαναν ράμματα! Αφού με μάλωσαν βέβαια έντονα που καθυστέρησα...

 

dalia, νομίζω πως πρέπει να πας το παιδί στο γιατρό. Εκείνος θα σε καθοδηγήσει. Σ' εμάς - να μην ξεχάσω να πω - είχαν δώσει και αντιβίωση.

 

Εύχομαι περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,:D

αυτό έκανα μόλις είδα το μυν. σου, πήτα τον φαρμακοποιό και θα μου τα φέρει μεσημέρι...

Μ' έσωσες λέμε....

 

 

χαιρομαι που σε βοηθησα και περαστικα στο μικρο σου

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την προηγούμενη δευτέρα έπεσε η κόρη μου και έσκισε το κάτω χείλη της πήγαμε σχεδόν αμέσως στο νοσοκομείο.Δεν ξέρω αν μπορείς να κανείς μετά από τόσες ώρες ράμματα αλλά θα σας δώσουν σίγουρα μια αντιβίωση όπως και σε εμάς.Εγώ εχω άλλη απορία από την προηγούμενη Δευτέρα δεν έπεσε ακόμα το ράμμα και μου είπαν από το νοσοκομείο ότι θα πέσει μόνο του σε 4 με 5 μέρες.Τι να κάνω κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη δευτέρα έπεσε η κόρη μου και έσκισε το κάτω χείλη της πήγαμε σχεδόν αμέσως στο νοσοκομείο.Δεν ξέρω αν μπορείς να κανείς μετά από τόσες ώρες ράμματα αλλά θα σας δώσουν σίγουρα μια αντιβίωση όπως και σε εμάς.Εγώ εχω άλλη απορία από την προηγούμενη Δευτέρα δεν έπεσε ακόμα το ράμμα και μου είπαν από το νοσοκομείο ότι θα πέσει μόνο του σε 4 με 5 μέρες.Τι να κάνω κορίτσια!

 

Eγώ θα το έβγαζα μόνη μου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την προηγούμενη δευτέρα έπεσε η κόρη μου και έσκισε το κάτω χείλη της πήγαμε σχεδόν αμέσως στο νοσοκομείο.Δεν ξέρω αν μπορείς να κανείς μετά από τόσες ώρες ράμματα αλλά θα σας δώσουν σίγουρα μια αντιβίωση όπως και σε εμάς.Εγώ εχω άλλη απορία από την προηγούμενη Δευτέρα δεν έπεσε ακόμα το ράμμα και μου είπαν από το νοσοκομείο ότι θα πέσει μόνο του σε 4 με 5 μέρες.Τι να κάνω κορίτσια!

 

ria μου,

κι εμάς δεν είχαν πέσει στο χρονικό διάστημα που μας είπαν. Τον πήγα στο νοσοκομείο και τα βγάλανε αυτοί (εμάς ήταν τρία τα ράμματα).

Με είχαν μαλώσει που είχα αργήσει να τον πάω όταν πρωτοχτύπησε, οπότε αποφάσισα να είμαι πιο προσεχτική... Γιατί μου είχε πει η προισταμένη την πρώτη φορά¨: "Κοπελιά μου, δεν είσαι ούτε γιατρός ούτε Θεός! Τα μικρά παιδιά όταν χτυπάνε τα πάμε αμέσως στο νοσοκομείο! Καλύτερα να σε πουν υπερβολική από το να διακινδυνεύσεις την ζωή ή την υγεία του παιδιού σου!"

Κι από τότε (αφού καταντράπηκα) το πήρα το μάθημά μου...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο για τον αντιτετανικο δεν ισχυει.. εγω εκοψα το χερι μου με ποτηρι την ωρα που επλενα τα πιατα και πηγα νοσοκομειο, κατευθειαν μου εκαναν αντιτετανικο.

dalia κι εμενα στο σαγονι σε μαρμαρο 2 χρονων και δεν καναμε ραμματα αλλα του βαλαν κατι σαν κολλα.. τελικα εβαλες τα αυτοκολλητα?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου πέρυσι έκοψε βαθιά το σαγόνι του (είδα το κόκκαλο) και τον πήγα κατ' ευθείαν στο νοσοκομείο. Του έκαναν 4 ράμματα και του έδωσαν αντιβίωση. Το σημάδι φαινόταν περίπου 7 μήνες έντονα αλλά τώρα ευτυχώς πρέπει να εστιάσεις για να το διακρίνεις. Αν δεν του κάνεις ράμματα μου είπαν ότι στάνταρ μένει σημάδι.

 

Αυτοκόλλητα ράμματα είχα βάλει στο μεγάλο μου γιο που είχε κοπεί στο φρύδι πιο επιφανειακά αλλα δυστυχώς εκεί έχει μείνει ένα λευκό σημαδάκι που δεν έχει φύγει 3 χρόνια τώρα.

 

Περαστικά του!

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

......................Αυτοκόλλητα ράμματα είχα βάλει στο μεγάλο μου γιο που είχε κοπεί στο φρύδι πιο επιφανειακά αλλα δυστυχώς εκεί έχει μείνει ένα λευκό σημαδάκι που δεν έχει φύγει 3 χρόνια τώρα.

 

Ένα τέτοιο επιφανειακό κόψιμο πάνω από το φρύδι είχε κάνει και εμένα η κόρη μου, η παιδίατρος μου είπε να βάζω Aquazol όσο είναι κόκκινο για να μην της μείνει σημάδι. Έτσι και έγινε. Η συγκεκριμένη κρέμα είναι αναπλαστική.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά επαναφέρω το θέμα για να μην την πατήσει και κάποιος άλλος όπως εγώ...

Παρόλλο που πέρασαν τόσοι μήνες έχει λίγες μέρες που το σημείο εκείνο που είχε ανοίξει έχει γεμίσει μικρούτσικα άσπρα σπυράκια με πύον...

Αυτές τις μέρες θα τον δει έτσι και αλλιώς ο παιδίατρος..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Παιδιά επαναφέρω το θέμα για να μην την πατήσει και κάποιος άλλος όπως εγώ...

Παρόλλο που πέρασαν τόσοι μήνες έχει λίγες μέρες που το σημείο εκείνο που είχε ανοίξει έχει γεμίσει μικρούτσικα άσπρα σπυράκια με πύον...

Αυτές τις μέρες θα τον δει έτσι και αλλιώς ο παιδίατρος..

 

Dalia από περιέργεια από τι ήταν αυτά τα σπυράκια; Τι είπε ο παιδίατρος; Έχει αφήσει σημάδι;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...