Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμμονη με τον αφαλο της...


Recommended Posts

η μικρη μας-τωρα 27 μηνων-εχει εμμονη με τον αφαλο της, τον πειραζει διαρκως και τον ζουλαει πολλες φορες μεχρι να κοκκινησει...εχω κουραστε να της κανω παρατηρηση...μεχρι και στον υπνο της τον πειραζει.μαλιστα το βραδυ μαζι με το νανουρισμα και τα τραγουδακια που λεμε πριν τον υπνο μας ζητα να την ξυνουμε στην πλατουλα και στην κοιλιτσα-αφαλο...δεν ειναι επικινδυνο?εχετε ισως καποια παρομοια εμπειρια?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κι εμενα ο μεγαλος μου τον πειραζει βαζει το χερακι του συνεχεια μεσα νομιζει οτι ειναι τρυπα κ κατι θα βρε εκει μεσα απλα δεν το κανει ολη μερα οποτε το θυμαται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εμείς έχουμε θέμα με την κοιλιά - ομφαλό..... από πολύ μικρή ξεκίνησε....όταν πίνει κάτι βάζει κατεθείαν το χέρι στην κοιλιά να την πιάσει , όταν ξαπλώνει τα ίδια, όταν είναι να κοιμηθεί, όταν βαριέται, όταν παίζει....δεν ξέρω τι κόλημα έχει:roll::roll::roll:

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μεγαλος μου τον πειραζει βαζει το χερακι του συνεχεια μεσα νομιζει οτι ειναι τρυπα κ κατι θα βρε εκει μεσα απλα δεν το κανει ολη μερα οποτε το θυμαται

 

Κι εμενα μια απο τα ιδια.... επισης επειδη του εχω πει οτι η μανουλα σε ειχε μεσα στην κοιλιτσα κλπ, κλπ..., μολις με δει να γδυνομαι, ερχεται να ριξει μια ματια και στον δικο μου τον αφαλο, μηπως και καμμια μπεμπα που τοσο θα ηθελε για αδερφακι....

 

Αληθεια, γιατι αραγε να το κανουν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kκοριτσια, αν και αργοπορημενα ευχαριστω για τιςαπαντησεις σας...εξακολουθει βεβαια και το κανει και εμας...φορες και ολη την ημερα...παντως το συζητησα κΑΙ ΜΕ το γιατρο και μου ειπε δεν ειναι καθολου επικινδυνο, διοτι ο αφαλος εχει κλεισει εδω και καιρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας η μικρη εχει κολλλημα με τον δικο μας αφαλο

τον δικο της δεν τον πειραζει γιατι της φοραω παντα ζιπουνακι

αλλα αν ειμαστε ξαπλωμενοι στο κρεβατι εγω η ο μπαμπας ερχεται και σηκωνει την μπλουζα και μας βαζει μεσα το δακτυλακι της!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη το εκανε αυτο πολυ εντονα η κορη μου ετσι ξαφνικα και τελικα ειχε κοκκυωμα. ενα πολυ μικρο σαν σπυρακι το οποιο οπως μας εξηγησε ο παιδιατρος σημαινει οτι σε εκεινο το σημειο δεν ειχε κλεισει καλα ο ομφαλος της. ηθελε κανονικα καυτηριασμο τον οποιο δεν καναμε γιατι προτιμησαμε αλλη λυση. εσενα αν δεν εχει τιποτα απλα κλειστον με γαζουλα για μερικες μερες ωστε να ξεσυνηθισει να τον ακουμπαει.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου πειράζει τον αφαλό της πολύ απαλά ευτυχώς και όχι όλη την ώρα. Όταν ήταν πιο μικρή μας είχε πει παιδίατρος οτι έχει μια πολύ μικρή ομφαλοκήλη που φεύγει όμως μέχρι τα 3. Όταν πήγα για υπέρηχο τη μικρή για άλλο θέμα, είπα να κοιτάξουν αν έχει κήλη και δεν είχε πριν δυο μήνες. Αλλά ακόμα είναι αρκετά προς τα έξω ο αφαλός της και συνεχίζει και τον χαίδεύει.

 

Τώρα αν κοκκίνιζε θα κοίταζα να βάλω ζιπουνάκι (υπάρχουν εως και για 36 μηνών)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου το κάνει από 8 μηνών (μπορεί και νωρίτερα) και τώρα πια έχει μανία και με τους δικούς μας αφαλούς ειδικά με τον δικό μου επειδή ξεκαρδίζομαι στα γέλια! Πάντως είναι σταθερό σε κάθε άλλαγμα πάνας το χέρι της είναι εκεί εκτός αν μπορέσω να την απασχολήσω με κάτι άλλο ή εκτός αν προτιμήσει το ... παρακάτω :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν σταματησεις να της το επισημαινεις και να την ξυνετε εκει το βραδυ, μπορει κ να ξεχαστει μετα απο καμια βδομαδα και να το ελαττωσει αισθητα

κοιταξτε και μηπως συμβαινει κατι απτα παραπανω που ειπαν τα κοριτσια (ομφαλοκηλη, κοκκυωμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ουαου!!! το ίδιο κάνει και ο γιόκας μου... 27 μηνών. Να γνωριστούνε θα ταιριάξουν. Δεν το κάνει συχνά αλλά όταν τον γδύνουμε το θεωρεί πολύ αστειο και σηκώνει και τις δικές μας μπλούζες (εμένα σήκωσε και το φουστάνι μου μέσα σε κόσμο) για να γελάσει ..... ασχολίαστο....

Link to comment
Share on other sites

κι ο δικος μου το κανει. ειναι 29 μηνων και εδω και αρκετο καιρο ή θα παει στον καθρεπτη και θα σηκωσει την μπλουζα να παιξει με τον αφαλο του ή μολις δει τα ξαδερφια του θα τους σηκωσει τις μπλουζες να παιξει με τους δικους τους :D

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Και εμας το εκανε συνεχεια απο 15 μηνων...οταν σταματησαμε να δειχνουμε οτι ενοχλουμαστε τοτε το σταματησε και εκεινος μετα απο κανενα 4μηνο...νομιζω παντως οτι τα περισσοτερα παιδια το κανουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου πάει 3 1/2 και ακομα το χέρι εκεί. Όσες φορές του το εχω επισημάνει δεν καταλαβαίνει!!

Το κανει οταν παει για υπνο και μετα όταν ξυπνάει και χουζουρεύει ακόμα ή και πολλές φορές όταν βαριέται...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...