Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτέφρωση νεκρών


supermama

Recommended Posts

...ο καθενας πρεπει να επιλεγει αυτο που τον εκφραζει πολιτιστικα ηθικα θρησκευτικα ....μεχρι στιγμης στην ελλαδα η αποτεφρωση απαγορευοταν πραγμα το οποιο ειναι αντιδημοκρατικο....υπαρχουν ανθρωποι που δεν πιστευουν η πιστευουν σε κατι αλλο

υποστηριζω το δικαιωμα και την ελευθερια του καθενος μας να επιλεγει συμβολικα και πρακτικα την κηδεια του και την οποια τελετη αυτος επιθυμει...

 

Συμφωνώ σε όλα!

 

Όταν θα πεθάνω πίσω μου θα αφήσω το "ρούχο της ψυχής" μου και δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα ήθελα να συμβεί σε αυτό το ρούχο.

Βλέπετε δεν είναι ένα ρούχο όπως όλα τα άλλα αλλά κάτι που με συνόδευε χρόνια και χρόνια και όταν η ψυχή μου θα είναι έτοιμη να απογυμνωθεί και να πετάξει μακρυά θα ήθελα να φερθούν καλά στο αγαπημένο μου "ρούχο" που θα μείνει πίσω. Αν υπάρχει κάτι χρήσιμο θα χαιρόμουν να το έπαιρναν και να χαριστεί σε άλλους ανθρώπους...

 

Νιώθω πως με την ταφή (όσο κι αν με ανατριχιάζει η σκέψη του πως θα γίνει αυτό) πως θα γινόμουν ξανά ένα κομμάτι της φύσης και μέσα από αυτό που υπήρξα κάποτε εγώ θα αναδυθούν λουλούδια, πεταλούδες κι όμορφο πράσινο χορτάρι...

Αν πάλι με κάψουν το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα ήθελα να βρεθώ μέσα σε ένα περίτεχνο βάζο πάνω στο τζάκι αλλά θα προτιμούσα να σκορπίσουν τις στάχτες μου σε όλα τα μέρη που αγάπησα και σε μέρη που ονειρεύτηκα να πάω...

 

Τώρα τι να πω... Τα είπες όλα! Και πραγματικά, με συγκίνησες και μένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με οποιονδηποτε τροπο,ειτε με καψιμο,ειτε με κηδεια,ο πονος ειναι παντα ο ιδιος..δεν αλλαζει κατι!!!δεν ειμαι υπερ του καψιματος,αλλα σεβομαι οποιον παιρνει μια τετοια αποφαση!εγω δεν θα ηθελα να με καψουν παντως!!οχι λογω της εικονας εκεινη την ωρα,αλλα επειδη δεν μ'αρεσει!!!σε κηδεια αποχαιρετησα καποιους συγγενεις μου,στα 40 πηγα,σε μνημοσυνα....δεν μπορω να αλλαξω δρομο!υπαρχει μια συγκεκριμενη τελεση της κηδειας εδω κ χροοονιααα κ δεν θα ηθελα να το αλλαξω αυτο προσωπικα!!

σπ'οτι διαβασα η αποφαση ειναι ο καθενας να επιλεγει αυτο που θελει ετσι???δεν αποφασιστηκε να ειναι το καψιμο ο μοναδικος τροπος τελετης???!!!αμα η πλειοψηφια των πολιτων δεχτει το καψιμο,τοτε σιγα-σιγα θα απαγορευτουν οι κηδειες!!αυτο συμφερει μαλιστα μια πολη επειδη το νεκροταφειο πιανει χωρο,αλλα ειμαι κατα!!!θελω να ξερω οτι καπου ειναι το μνημα του αγαπημενου μου προσωπου,οτι θα μπορω να παω εκει κ να κλαψω,να μιλησω,να ξεσπασω,ν' αναψω το καντηλακι του κ να λιβανισω!!ειναι σημαντικο για μενα!!δεν θα ηθελα να μου το στερησουν αυτο!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά....Τί είναι το χωνευτήρι;;;;;

Πραγματικά δε ξέρω....

ειναι ενας χωρος που ειναι κτισμενος με τσιμεντο και ριχνουν χυμα τα κοκαλα με τα σεντονια μεσα υποτιθετε οτι μετα ριχνουν ενα διαλυμα και ασβεστη μαζι για να λιωσουν ομως συνηθως υποτιθετε και γεμιζουν τα χωνευτηρια και κανουν αλλα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενας χωρος που ειναι κτισμενος με τσιμεντο και ριχνουν χυμα τα κοκαλα με τα σεντονια μεσα υποτιθετε οτι μετα ριχνουν ενα διαλυμα και ασβεστη μαζι για να λιωσουν ομως συνηθως υποτιθετε και γεμιζουν τα χωνευτηρια και κανουν αλλα

Και γιατί δε τα βάζουν σε οστεοφυλάκια;

Τί εννοείς κάνουν άλλα;;;;:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο με το νεκροταφείο, και σας το λέω εγώ μια μανα που εχασε το αγοράκι της. Ασε για την τρελλη εκμετάλευση που γίνεται,απο ολους εκεί μέσα να φάνε,απο παντου,δεν υπάρχει γι αυτους ούτε πονος ουτε τιποτα ολα ειναι εμπόριο. Χιλιες φορες η αποτεφρωση.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

πριν απο τα οστεοφυλακια και τις "χωματερες" εχει και αλλη μια διαδικασια...ανοιγουν ...βλεπουν...δεν ειναι ετοιμος?....ξανα μανα μεσα στην ακρη του νεκροταφειου για ενα χρονο...το εκανα 2 φορες με τη μανα μου...πηγα και εφτιαξα ταφο στο χωριο...γιατι αυτο δε το ξαναζω....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια δε θα μπορούσα να κάψω δικό μου άνθρωπο. Θα ήθελα να τον αποχαιρετήσω βλέποντας τη μορφή του, να τον θυμάμαι στο μυαλό μου να κοιμάται. Να μπορώ να πηγαίνω στο σπίτι του και να ξέρω οτι είναι εκεί. Δεν ξέρετε τι ανακούφηση νιώθω πηγαίνοντας στο "σπίτι" του παππού μου που υπεραγαπω και κλαίω, του μιλάω λές και είναι εκεί, και μπορει να ακουστεί μακάβριο αλλά ακομπόντας το μάρμαρό νιώθω οτι τον αγγίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των τάφων είναι από 10.000-100.000. Να πω την αλήθεια δεν μου φαίνονται υπερβολικές αν μπορεί κάποιος να γλιτώσει τις υπόλοιπες ψυχοφθόρες "διαδικασίες"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τιμές των τάφων είναι από 10.000-100.000. Να πω την αλήθεια δεν μου φαίνονται υπερβολικές αν μπορεί κάποιος να γλιτώσει τις υπόλοιπες ψυχοφθόρες "διαδικασίες"

 

κάτι δεν κατάλαβα καλά μήπως????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των τάφων είναι από 10.000-100.000. Να πω την αλήθεια δεν μου φαίνονται υπερβολικές αν μπορεί κάποιος να γλιτώσει τις υπόλοιπες ψυχοφθόρες "διαδικασίες"

Επιχρυσωμένοι είναι;;;;;;;:shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε δει κάτι οικογενειακούς τάφους μαυσωλεία σαν σπίτια; Ε αυτοί μπορεί να φτάσουν και τις 100.000 :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχετε δει κάτι οικογενειακούς τάφους μαυσωλεία σαν σπίτια; Ε αυτοί μπορεί να φτάσουν και τις 100.000 :lol:

Τα 'χω δει αυτά!!!!

Μα καλά δε θα μυρίζει εκεί μέσα;;;;;:confused::confused::confused:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

100.000 περίπου κάνουν στο Α΄νεκροταφείο, οι τιμές εξαρτώνται από το νεκροταφείο, άν θέλεις να έχεις δίπλα σου όλη τη νεότερη ιστορία της χώρας πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χω δει αυτά!!!!

Μα καλά δε θα μυρίζει εκεί μέσα;;;;;:confused::confused::confused:

 

Ε δεν θα έχουν και ένα σύστημα εξαερισμού; :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκια.... Οι τάφοι στα "σπιτάκια" που λέτε είναι σφραγισμένοι ερμητικά. Ασφαλώς και δεν μυρίζει. (απαπα..... )

 

Το θέμα όπως το έθεσε η anna+ αλλάζει οπτική... Τελικά αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Όταν θα έρθει η ώρα να δω τα ραδίκια από τη ρίζα τι θα έχει σημασία; Αυτό που θέλω εγώ (αποτέφρωση ή θάψιμο) ή αυτό που θα θέλουν αυτοί που θα μείνουν πίσω; Γιατί η δική μου άποψη επί του θέματος δεν νομίζω ότι θα έχει τόση σημασία τελικά... Η άποψη όσων θα πρέπει να με αποχαιρετίσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα έχει... Θα την παλεύουν με το βαζάκι με τις στάχτες, με το σκόρπισμα μου στους 5 ανέμους (που λέει ο λόγος) ή θα θέλουν να έχουν ένα σταθερό σημείο αναφοράς (έναν τάφο); Το τελευταίο ειδικά μου δημιουργεί και μια άλλη σκέψη... Η οικογένεια μου έχει οικογενειακό τάφο. Εκεί βρίσκονται θαμμένοι, εκτός από την αγαπημένη μου γιαγιά, ο παππούς μου τον οποίο δεν γνώρισα, η προγιαγιά μου και ο προπαππούς μου. Αν για μένα έχει μια αξία το να μπορώ να επισκέπτομαι τον τάφο της γιαγιάς μου και κατά μια έννοια να βρίσκομαι πιο κοντά της για λίγο, οι υπόλοιποι της "συντροφιάς" (συγγνώμη για την έκφραση αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω πιο απλά) δεν μου λένε πολλά από τη στιγμή που ουσιαστικά πρόκειται για αγνώστους... Με την λογική αυτή, τα παιδιά μου ίσως να θέλουν να πηγαίνουν στον τάφο της μάνας τους, τα εγγόνια μου - αν αξιωθώ να γνωρίσω - ενδεχωμένως να θέλουν κι εκείνα, τα δισέγγονα μου δεν νομίζω πως θα ενδιαφέροντε ιδιαίτερα μια και πιθανότατα δεν θα με ξέρουν... Σε τρείς μόλις γενιές από τώρα δεν θα είμαι παρά μια άγνωστη γριά για τους απογόνους μου, χωρίς κανέναν συναισθηματικό δεσμό, γιατί πρέπει να διατηρούν τη σωρό μου αφού δεν μπορούν να έχουν καν μνήμες από εμένα;; Η 30κονταετία που εφαρμόζουν στο εξωτερικό όπως μας ενημέρωσε η ilonka θα ήταν μια πολύ καλή λύση αλλά εδώ λέμε δεν υπάρχει χώρος και χρήμα για τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητα μελη, οι συντονιστές χρειάστηκε να μεταφέρουν δημοσιεύσεις στο αρχείο. δείτε απαραιτήτως την ανακοινωση εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1804464&postcount=32

 

η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί κανονικά στο πλαίσιο της αρχικής θεματολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πεθάνω πίσω μου θα αφήσω το "ρούχο της ψυχής" μου και δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα ήθελα να συμβεί σε αυτό το ρούχο.

Βλέπετε δεν είναι ένα ρούχο όπως όλα τα άλλα αλλά κάτι που με συνόδευε χρόνια και χρόνια και όταν η ψυχή μου θα είναι έτοιμη να απογυμνωθεί και να πετάξει μακρυά θα ήθελα να φερθούν καλά στο αγαπημένο μου "ρούχο" που θα μείνει πίσω. Αν υπάρχει κάτι χρήσιμο θα χαιρόμουν να το έπαιρναν και να χαριστεί σε άλλους ανθρώπους...

 

Νιώθω πως με την ταφή (όσο κι αν με ανατριχιάζει η σκέψη του πως θα γίνει αυτό) πως θα γινόμουν ξανά ένα κομμάτι της φύσης και μέσα από αυτό που υπήρξα κάποτε εγώ θα αναδυθούν λουλούδια, πεταλούδες κι όμορφο πράσινο χορτάρι...

Αν πάλι με κάψουν το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα ήθελα να βρεθώ μέσα σε ένα περίτεχνο βάζο πάνω στο τζάκι αλλά θα προτιμούσα να σκορπίσουν τις στάχτες μου σε όλα τα μέρη που αγάπησα και σε μέρη που ονειρεύτηκα να πάω...

 

Για άλλη μια φορά γλυκιά μου Άννα, μου επιβεβαιώνεις πόσο όμορφη είναι η ψυχή σου!

Θέτεις τον προβληματισμό σε μια άλλη διάσταση όπως είπε μια φίλη παραπάνω και προσωπικά σε ευχαριστώ που μου δίνεις και αυτό το πρίσμα.

 

Θα προτιμούσα να αφήσω την επιλογή στο παιδί μου, όπως αυτός θα επιλέξει να διαχειριστεί το φευγιό μου....

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Η αποτέφρωση των νεκρών δίνει το δικαίωμα επιλογής σε αυτούς που θα ήθελαν έναν διαφορετικό τρόπο "αποχαιρετισμού" των δικών τους ανθρώπων και με αυτό ακριβώς είμαι σύμφωνη. Τη δυνατότητα να επιλέξουμε θεωρώ οτι πρέπει να την έχουμε σε ένα τόσο προσωπικό θέμα.

Επίσης η αποτέφρωση των νεκρών θα δώσει μια ουσιαστική λύση στο πρόβλημα των μεγαλουπόλεων όσον αφορά την έλλειψη χώρου.

Αλλά σε μία εποχή που ο πλανήτης μας εκπέμπει SOS και η αλόγιστη ανθρώπινη δραστηρίοτητα κάθε μορφής μας φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην ολοκληρωτική οικολογική καταστροφή μπορεί μια τέτοια ενέργεια να αποβεί μοιραία για το περιβάλλον και την οικολογική ισορροπία του τόπου.

Αν ανεύθυνα και χωρίς σωστή μελέτη πραγματοποιηθεί η εγκατάσταση ενός αποτεφρωτηρίου τότε το σίγουρο είναι οτι θα προκαλέσει τεράστια ρύπανση της ατμόσφαιρας που μπορεί να διαταράξει και ανώτερα στρώματα αυτής.

Όταν λοιπόν το κράτος θα μπορέσει υπεύθυνα να μελετήσει την κατασκευή ενός αποτεφρωτηρίου,θα είναι σε θέση να δαπανήσει μεγάλα ποσά για την λήψη των σωστών και κατάλληλων αντιρυπαντικών μεθόδων,θα λύσει ολοκληρωτικά το πρόβλημα της ενέργειας τότε αυτό το αποτεφρωτήριο θα είναι σωτήριο διαφορετικά μπορεί να γίνει καταστροφικό για το περιβάλλον και την ισορροπία του.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

kiknaki εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα είναι χειρότερη από άποψης οικολογική η αποτέφρωση....είναι λίγο μακάβριο ίσως να το επεκτείνουμε γι'αυτό δεν θα επεκταθώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν το κράτος θα μπορέσει υπεύθυνα να μελετήσει την κατασκευή ενός αποτεφρωτηρίου,θα είναι σε θέση να δαπανήσει μεγάλα ποσά για την λήψη των σωστών και κατάλληλων αντιρυπαντικών μεθόδων,θα λύσει ολοκληρωτικά το πρόβλημα της ενέργειας τότε αυτό το αποτεφρωτήριο θα είναι σωτήριο διαφορετικά μπορεί να γίνει καταστροφικό για το περιβάλλον και την ισορροπία του.

 

Yogini όταν το κράτος μεριμνήσει για όλα τα παραπάνω τότε όπως γράφω ένα αποτεφρωτήριο θα είναι σωτήριο. Βλέπεις δεν διαφωνώ οτι κάτι τέτοιο θα δώσει μια λύση στο ήδη υπάρχον πρόβλημα των μεγαλουπόλεων.

Διαφορετικά οι ελλειπείς ή οι προχειροδουλειές στην λήψη των κατάλληλων αντιρυπαντικών μεθόδων θα οδηγήσει τεράστειες ποσότητες CO2, CO κ.α στην ατμόσφαιρα και φυσικά τεράστια ποσότητα ενέργειας για την καύση θα πηγαίνει χαμένη. Τότε ναι, θα υπάρξει ρύπανση της ατμόσφαιρας και διαταραχή των μηχανισμών αυτής και κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό σε μία μεγαλουπολη όπου υπάρχει ήδη μεγάλο πρόβλημα στην ατμόσφαιρα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...