Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτέφρωση νεκρών


supermama

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια! χιλια συγνωμη πρωι πρωι για το θεμα μου.εψαξα και στο φορουμ αλλα δε βρηκα κατι. ακουσα χθες και το συζητησα με τον αντρα μου αυτο το θεμα. καποιος.. αν δε κανω λαθος ο μπουταρης θελει λεει να μη γινοντε οι κηδειες με τον κλασικο τροπο αλλα να γινετε το λεγομενο ''καψιμο'' και να δημιουργηθει κανονικα ενας χωρος για αυτο. δε θελω να πουμε κατι για τον σιγκεκριμενο που το αποφασισε μια που δεν ασχολουμε με πολιτικα. η ερωτηση μου ειναι γενικα σαν ιδεα πως σας φαινετε? θα συμφωνουσατε? εγω προσωπικα απο τη μια ναι συμφωνω με τη σκεψη οτι ειναι πολλα τα λεφτα που περνουν για μια κηδεια και κακα τα ψεμετα τοχουμε κανει ακομα και αυτο ενα ''κοινωνικο γεγονος'' του τυπου να εντυπωσιασουμε.. απο την αλλη βεβαια ειναι λιγο παραξενο η ιδεα να καις τον ανθρωπο σου... εσεις τι λετε?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ προτιμώ να με κάψουν παρά να δίνουν τα παιδιά μου τα χρήματά τους στα παπαδαριά...

ζητώ συγνώμη αν προσβάλλω τα πιστεύω κάποιων ανθρώπων..

αλλά αυτά τα τελετουργικά της εκκλησίας με αφήνουν παντελώς αδιάφορη....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννουσα και γω. εχω ακουσει οτι μια ''αξιοπρεπεις κηδεια'' που κακα τα ψεματα δε την κανουμε για τον νεκρο αλλα για τους ζωντανους που θα τη δουν κοστιζει και 10000. ελεος δηλ. πανω σε αυτο συμφωνω και γω. και παλι αν θες να κανεις ας πουμε ενα τραπεζι μπορεις να το κανεις και σπιτι σου μονο η κλειστη οικογενεια. και στην τελικη αν ειχα 10000 γιατι να μη τα δωσω καπου σε ενα ιδρυμα ας πουμε προς τιμη του ανθρωπου που εχασα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το κάψιμο. Από τη στιγμή που φεύγει κάποιος δικός σου το ίδιο επώδυνο είναι είτε να τον φάνε τα σκουλήκια είτε να τον κάψεις!Άσε που δεν μπαίνεις και στη μακάβρια διαδικασία εκταφής και των μνημάτων με τα μάρμαρα κλπ.

Εγώ πάντως θεωρώ ότι αν με κάψουν θα νοιώθει πιο ελεύθερη η ψυχή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως συμφωνώ. Εκτός του μεγάλου κόστους της κηδείας, πολλά μικρόβια στα νεκροταφεία, αυτοί οι χώροι θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν πολύ καλύτερα. Άσε που είναι πιο ανατριχιαστικό κατα τη γνώμη μου, να πηγαίνεις κάθε τρεις και λίγο και ξέρεις πως το αγαπημένο σου άτομο βρίσκεται κάτω από αυτό το κρύο μάρμαρο. Τα χρήματα για την συντήρηση των τάφων, το άναμα στα καντηλάκια που το βάζεις. Και το χειρότερο άπο όλα για μένα : Η εκταφή! Να σου μένει στο τέλος η χειρότερη εικόνα για τον άνθρωπο σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και δεν είναι μόνο η κηδεία...

 

συντηρείται ένας ολόκληρος μηχανισμός με τα σαράντα, τα έτη, τις τριετίες, και πάρε από δω, και αν δεν έχει λιώσει ξαναθάψτον από εκεί....

 

έλεος δλδ!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

και δεν είναι μόνο η κηδεία...

 

συντηρείται ένας ολόκληρος μηχανισμός με τα σαράντα, τα έτη, τις τριετίες, και πάρε από δω, και αν δεν έχει λιώσει ξαναθάψτον από εκεί....

 

έλεος δλδ!!!

Πάντως οφείλω να ομολογήσω είναι το μοναδικό επαγγελμα που δεν γνωρίζει από οικονομική κρίση! :mrgreen:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν να δοθεί μια εναλλακτική για τις κηδείες

Σιγά μην τους αφήσει το όλο σύστημα (= παπάδες, καντηλαναύτισες, ανθοπωλεία- στεφάνια, μαρμαράδικα, κτλ κτλ. κτλ. )

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ της αποτέφρωσης.Αυτά τα καραγκιοζιλίκια ,αυτή η εκμετάλλευση από παπάδες ,κοράκια κλπ,να μου λείπει..νομίζω ότι σε μία διαδικασία κηδείας μπορείς να καταλάβεις ,εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον , δεν ξέρω για έξω τι γίνεται ,ότι τελικά δεν υπάρχει ούτε ιερό ούτε όσιο για αυτούς που το κάνουν ως επάγγελμα.Κανένας σεβασμός.

Καλύτερα να φυλάνετην στάχτη μου σε ένα βαζάκι ή να την σκορπίσουν κάπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καψιμο και ξερο ψωμι!!! και μετα ενα ωραιο τραπεζι οι φιλοι μου που να μιλανε για μενα και ποσο ομορφα περασανε μαζι μου. ουτε μαυρα ουτε κλαμματα ουτε μακαβριοτητες ουτε ψαροσουπες! το εχω ηδη παραγγειλει στους φιλους μου τους καλους. εχω αφησει εντολη. οσο για το γλεντι τους ειπα ξερω οι καιροι ειναι δυσκολοι φατε πιειτε και μετα ρεφενε ο λογαριασμος! ολοι τρεχουν βουλγαρια προς το παρον για την καυση κριμα να τους ταλαιπωρησω! αντε να γινει και εδω να ξεμπερδευουμε!

ουτε εγω θελω να προσβαλλω τις πεποιηθησεις του καθενος αλλα μου φαινεται μεγαλο καραγκιοζιλικι η κηδεια μια τελετη διχως νοημα επιπονη και πιασαρικη για πολλους! δεν εχει κανενα νοημα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολες σας,αλλα σκεφτητε λιγο το εξης,νομιζετε οτι δεν θα μας τα περνουν και για την τελετη της καυσης,στην ελλαδα βρισκομαστε,εγω νομιζω οτι οι τιμες θα ειναι παραπλησιες αν οχι οι ιδιες.το μεγαλυτερο εμποριο ειναι η γεννηση και η ταφη,και στην ταφη τρωνε πολλοι απο τον απλο υπαλληλο μεχρι τους διευθυντες,η εκκλησια φυσικα θα το πολεμησει πολυ(εχουνε να μαζευουνε παλι υπογραφες και να λεεεενε)το συζητησα με καποιον και η πρωτη αρνητικη δικαιολογια που ακουσα ειναι,οτι ο νεκρος χρειαζετε 40μερες για να ''φυγει το ταξιδι του''και περνει ενεργεια απο το σωμα του που ειναι θαμενο και λιωνει σιγα σιγα,....εγω παντος του απαντησα,ε αν ειναι ετσι αντι να πηγαινει με κατσαριδακι ας παρει το σουμπαρου αφου με την καυση θα γινει πυραυλος;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! χιλια συγνωμη πρωι πρωι για το θεμα μου.εψαξα και στο φορουμ αλλα δε βρηκα κατι. ακουσα χθες και το συζητησα με τον αντρα μου αυτο το θεμα. καποιος.. αν δε κανω λαθος ο μπουταρης θελει λεει να μη γινοντε οι κηδειες με τον κλασικο τροπο αλλα να γινετε το λεγομενο ''καψιμο'' και να δημιουργηθει κανονικα ενας χωρος για αυτο. δε θελω να πουμε κατι για τον σιγκεκριμενο που το αποφασισε μια που δεν ασχολουμε με πολιτικα. η ερωτηση μου ειναι γενικα σαν ιδεα πως σας φαινετε? θα συμφωνουσατε? εγω προσωπικα απο τη μια ναι συμφωνω με τη σκεψη οτι ειναι πολλα τα λεφτα που περνουν για μια κηδεια και κακα τα ψεμετα τοχουμε κανει ακομα και αυτο ενα ''κοινωνικο γεγονος'' του τυπου να εντυπωσιασουμε.. απο την αλλη βεβαια ειναι λιγο παραξενο η ιδεα να καις τον ανθρωπο σου... εσεις τι λετε?

 

Kαλημέρα να αποσαφηνίσω ορισμένα πράγματα υπάρχει προεδρικό διάταγμα

για την καύση των νεκρών υπογεγραμμένο το 2006 καθώς και υπουργική απόφαση τον Μάιο του 2010 Κανένας

δεν είπε ότι θα σταματήσουν οι θρησκευτικές κηδείες απλά ο καθένας θα έχει το δικαίωμα/εναλλακτική

να επιλέξει τι κηδεία θέλει.

 

15 Μαρτίου 2006

 

Προεδρικό Διάταγμα

 

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Δευτέρα 10 Μαΐου 2010

 

Πιο κοντά στην αποτέφρωση των νεκρών

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η αποτέφρωση θα μπορούσε να γίνει ταυτόχρονα με την εξόδιο. Έρχεται βέβαια σε αντίθεση (νομίζω κιόλας, δεν είμαι σίγουρη) με την "λογική" της θρησκείας που θέλει το σώμα "άθικτο" για να μπορεί να γίνει η ανάσταση των νεκρών κοκ (έχουμε όλοι ακούσει την εξόδιο οπότε με πιάνετε νομίζω). Τεσπα, αυτό αν πιστεύεις. Αν δεν πιστεύεις και σου φαίνονται ανατριχιαστική η ιδέα της ταφής ή απλά δεν γουστάρεις τι γίνεται; Εναλλακτική δεν υπάρχει και απλά θα σε θάψουν χωρίς να σε διαβάσουν.

 

Πέρα όμως από την αντιλογία της θρησκείας, υπάρχει κι ένα άλλο ζήτημα. Το χωροταξικό. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά υπάρχουν πολλά νεκροταφεία που αντιμετωπίζουν πρόβλημα χώρου πλέον. Η επέκταση εντός των ορίων της πόλης είναι πολύ δύσκολη πλέον και η εύρεση χώρου ακόμα και εκτός δεν είναι πάντα εύκολη καθώς απαιτούνται ιδιαίτερες συνθήκες για να δημιουργηθεί ένα νεκροταφείο (να μην είναι κοντά σε υδροφόρο ορίζοντα κοκ). Και φυσικά χρειάζεται χρήμα και για την δημιουργία και για την συντήρηση. Άρα από πρακτικής απόψεως η αποτέφρωση, για όσους την επιθυμούν, είναι μια λύση...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολες σας,αλλα σκεφτητε λιγο το εξης,νομιζετε οτι δεν θα μας τα περνουν και για την τελετη της καυσης,στην ελλαδα βρισκομαστε,εγω νομιζω οτι οι τιμες θα ειναι παραπλησιες αν οχι οι ιδιες.το μεγαλυτερο εμποριο ειναι η γεννηση και η ταφη,και στην ταφη τρωνε πολλοι απο τον απλο υπαλληλο μεχρι τους διευθυντες,η εκκλησια φυσικα θα το πολεμησει πολυ(εχουνε να μαζευουνε παλι υπογραφες και να λεεεενε)το συζητησα με καποιον και η πρωτη αρνητικη δικαιολογια που ακουσα ειναι,οτι ο νεκρος χρειαζετε 40μερες για να ''φυγει το ταξιδι του''και περνει ενεργεια απο το σωμα του που ειναι θαμενο και λιωνει σιγα σιγα,....εγω παντος του απαντησα,ε αν ειναι ετσι αντι να πηγαινει με κατσαριδακι ας παρει το σουμπαρου αφου με την καυση θα γινει πυραυλος;)

Ναι αλλά και πάλι, θα είναι για μια φορά, δεν θα είναι για άναμα των καντηλιών, συντήρηση των τάφων, και για εκταφή (μια ή δύο φορές....)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Μπουτάρης, αλλά και πολλοί άλλοι, προτείνουν να γίνει ένα αποτεφρωτήριο νεκρών, όχι για να αντικατασταθούν τα νεκροταφεία και οι νεκρώσιμες ακολουθίες όπως τις ξέρουμε από τη χριστιανική πίστη, αλλά σαν τρόπος επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ της αποτέφρωσης.Αυτά τα καραγκιοζιλίκια ,αυτή η εκμετάλλευση από παπάδες ,κοράκια κλπ,να μου λείπει..νομίζω ότι σε μία διαδικασία κηδείας μπορείς να καταλάβεις ,εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον , δεν ξέρω για έξω τι γίνεται ,ότι τελικά δεν υπάρχει ούτε ιερό ούτε όσιο για αυτούς που το κάνουν ως επάγγελμα.Κανένας σεβασμός.

Καλύτερα να φυλάνετην στάχτη μου σε ένα βαζάκι ή να την σκορπίσουν κάπου.

συμφωνω και εγω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι, θα είναι για μια φορά, δεν θα είναι για άναμα των καντηλιών, συντήρηση των τάφων, και για εκταφή (μια ή δύο φορές....)

θα βρουνε τροπο να στα παρουν εγω ειμαι συγκρατημενη θα δουμε!!!ε δεν θα βγαζουν οι ποιο κατω στην ιεραρχεια στην τελικη(καντιλαναφτες μαρμαραδες νεκροθαφτες)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

θα βρουνε τροπο να στα παρουν εγω ειμαι συγκρατημενη θα δουμε!!!ε δεν θα βγαζουν οι ποιο κατω στην ιεραρχεια στην τελικη(καντιλαναφτες μαρμαραδες νεκροθαφτες)

Μα γι' αυτό πιο πάνω είπα, αν τους αφήσει το τόσο καλά οργανωμένο σύστημα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό πιο πάνω είπα, αν τους αφήσει το τόσο καλά οργανωμένο σύστημα.

δεν μπορουν να κανουν πλεον τπτ θα γινετε η καυση.παντος οχι μονο απο οικονομικης πλευρας που ειναι τοσο εγκληματικο μεσ στον πονο σου να πρεπει να βρεις και λεφτα τρελα,χιλιες φορες η καυση γτ ειναι τοσο ψυχοφθορο να βλεπεις τον ανθρωπο σου να μπαινει μεσα στο χωμα,να υπαρχει καπου κοντα σου αλλα μεσα στο χωμα,και μετα η εκταφη ποιο βαρβαρο πραγμα δεν εχω αξναδει,και τους πετανε μετα χυμα στα χωνευτηρια,απαπαπαπα!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Χους ει και εις χουν απελεύσει, λέει η θρησκεία μας αλλά με την εμπορευματοποίηση που διακρίνει τα πάντα , έχουμε κάνει και την κηδεία ένα κοινωνικό γεγονός συνάθροισης παλαιών φίλων και συγγενών και μία ακόμα ευκαιρία για να τα τρώει το παπαδαριό.

Το καλύτερο θα ήταν να μπορεί να επιλέγει ο καθένας μεταξύ της ταφής ή της αποτέφρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη χασουν οι τραγοπαπες την μαρμιτα.Ειδαμε τι εγινε στα Λαγκαδικια.Ετοιμασανε τον χωρο, ολα καλα και μολις ηρθε η ωρα να ξεκινησουν , εγινε χαμος με την εκκλησια και το κλεισανε πρν καλα καλα λειτουργησει.Παντως πιο οικονομικα ειναι να πας τον ανθρωπο σου στην Βουλγαρια να τον καψεις και να γυρισεις παρα να κανεις κηδεια εδω.

Για να ειμαι ειλικρινης χιλιες φορες η αποτεφρωση.Ειναι καλυτερα να σε φανε τα σκουλικια?Χωρια και απο αποψη υγιεινης.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τους αφήσει το όλο σύστημα (= παπάδες, καντηλαναύτισες, ανθοπωλεία- στεφάνια, μαρμαράδικα, κτλ κτλ. κτλ. )

 

Είναι νόμος του κράτους να δημιουργηθούν αποτεφρωτήρια και να επιτρέπεται η καύση των νεκρών.

 

Εγώ το έλεγα και προ νόμου ότι πρέπει επιτέλους να απαλλαγούμε από αυτό το μακάβριο τελετουργικό! Για όλους αυτούς τους λόγους που προαναφέρατε αλλά και γιατί σκεφτόμενη πως ακριβώς "λιώνει" το ανθρώπινο σώμα στο χώμα ανατριχιάζω. Παντελής απουσία αξιοπρέπειας και σεβασμού στο σώμα που φιλοξένησε την ψυχή που αγαπήσαμε!

 

Όσο για το "Χους ει και εις χουν απελεύσει" (προς εξυπηρέτηση υποτίθεται της ανάστασης των νεκρών) μην ξεχνάμε ότι στο τέλος τα οστά πάλι στο χωνευτήρι καταλήγουν (δηλαδη πάλι καιγονται)...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της καύσης νεκρών. Το έχω δηλώσει και στον άντρα μου εδώ και χρόνια και πριν τη γέννηση του παιδιού μας. Καταρχάς δεν επιθυμώ σε καμιά περίπτωση μετά το θάνατο μου να υπάρχει μνήμα το οποίο θα επισκέπτεται το παιδί μου ή ο άντρας μου και όπως και να το κάνουμε, αυτό θα τους επιφέρει ψυχολογική κούραση. Επίσης, τα νεκροταφεία στις πόλεις είναι ήδη γεμάτα και σε ξεθάβουν μετά από μερικά χρόνια, νομίζω 3, με αποτέλεσμα τα σώματα να μην αποσυντίθενται εντελώς και μπορείτε να φανταστείτε την ψυχολογική κατάσταση των συγγενών όταν τα αντικρίζουν.

Επίσης, πιστεύω ότι η ψυχή μας απλά φιλοξενείτε στο σώμα μας, όταν λοιπόν το σώμα μας έχει «λήξει» ποιος ο λόγος να το διατηρήσουμε?

... όταν μας χρειαστεί λοιπόν και αν στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται ακόμα τότε η λύση είναι η Βουλγαρία :) θα κάνω και ταξιδάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της καύσης νεκρών. Το έχω δηλώσει και στον άντρα μου εδώ και χρόνια και πριν τη γέννηση του παιδιού μας. Καταρχάς δεν επιθυμώ σε καμιά περίπτωση μετά το θάνατο μου να υπάρχει μνήμα το οποίο θα επισκέπτεται το παιδί μου ή ο άντρας μου και όπως και να το κάνουμε, αυτό θα τους επιφέρει ψυχολογική κούραση. Επίσης, τα νεκροταφεία στις πόλεις είναι ήδη γεμάτα και σε ξεθάβουν μετά από μερικά χρόνια, νομίζω 3, με αποτέλεσμα τα σώματα να μην αποσυντίθενται εντελώς και μπορείτε να φανταστείτε την ψυχολογική κατάσταση των συγγενών όταν τα αντικρίζουν.

 

Επίσης, πιστεύω ότι η ψυχή μας απλά φιλοξενείτε στο σώμα μας, όταν λοιπόν το σώμα μας έχει «λήξει» ποιος ο λόγος να το διατηρήσουμε?

 

... όταν μας χρειαστεί λοιπόν και αν στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται ακόμα τότε η λύση είναι η Βουλγαρία :) θα κάνω και ταξιδάκι ;)

Ακριβώς και εγώ το ίδιο έχω δηλώσει πρώτα δωρεα οργάνων και μετά καύση. Ελπίζω να το τηρήσουν.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...