Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Και εγω δεν μπορω να αποφασισω τι πρεπει να κανω!Η γιατρος μας λεει μα συνεχισουμε την σκονη απ'αυτο που ειδη πινει,Νο 3,και οτι αυτη στα παιδια τις ετσι εκανε...Ειναι εμπλουτισμενα με σιδηρο και βιταμινες σε σχεση με το απλο φρεσκο γαλα.Εγω επεμενα μπας και αλλαξει γνωμη για φρεσκο και μου ειπε αν θελω τοσο, καλυτερα το advance που ειναι και αυτο εμπλουτισμενο με σιδηρο.Τι να πω!!το γαλα που πινει τωρα εχει γλυκια γευση το ιδιο και το advance ποια η διαφορα? Οταν θα πιει απ το γαλα το δικο μας σιγουρα θα της φανει η αλλαγη!!Σκεφτηκα απ τoν αλλο μηνα να της παρω advance,Για λιγο καιρο ακομα...Συμφωνω μονο στο οτι εχει παραπανω στοιχεια απ το απλο τιποτα παραπανω!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το που χρόνησε μας συστησε φρέσκο και ΟΧΙ κουτί (μεταλικό). Απο οτι μας είπε είναι Ελληνική εφευρεση το μεταλικό κουτί (και να σου πω κατι επειδη εγω το πινω κάποιες φορές είαι αλλιωμένα στην γευση και τα πετάω)

 

Στην αρχή μας προτεινε το αντβάνς και μετά οτι μας αρέσει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Σημερα ρωτησα τη δικη μου παιδιατρο αν μπορω να δινω στη μικρη μου φρεσκο γαλα (εμεις θηλαζουμε και σκεφθηκα μια-δυο φορες την εβδομαδα να της δινω λιγο ξενο γαλα για να αρχισει να χει επαφη με τη γευση γιατι μετα τον Μαιο θελω να αποθηλασω) και αρνηθηκε λεγοντας οτι το φρεσκο γαλα περιεχει αρκετο ασβεστιο τοσο ωστε στα μωρα - παιδια κατω των 3 ετων αποβαλλεται η περισσεια του ασβεστιου που δεν μπορει να απορροφηθει μεσω των νεφρων και αυτη η διαδικασια τα επιβαρυνει ιδιαιτερα και ετσι κανονικα μετα τα 3 (κανονικα μετα τα 5 ετη αλλα αφηνουν και απο τα 3-4) ετη επιτρεπουν αυτη τη μεταβαση.

Στην ερωτηση μου βεβαια τι αλλες εναλλακτικες εχω μου προτεινε τα noulac, neslac εβαπορε η τα Frezylac (σαν βιολογικα) και οταν ειπα οτι εγω δεν θελω ολα αυτα με τους φαρμακευτικους ορους για εμπλουτισμο βιταμινων μου πε οτι μονο το εβαπορε του Nounou η το Βλαχα μπορω να της δινω (το πληρες που πινουμε οι μεγαλοι) αλλα η γευση θα ειναι βαρυα και περιεχει πολυ μεγαλο ποσοστο λιπους..

 

δυστυχως δεν ειμαι ειδικος η γιατρος για να ξερω αν τα περι επιβαρυνσης των νεφρων ισχυουν αν και σε πρωτη σκεψη μου ακουγεται λογικοτατο αλλα βλεπω οτι η αλλη περιπτωση χρησης αλλου γαλακτος ειναι μονοδρομος..

τι θα μου προτεινατε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

koritsia και εγω αυτην την απορια εχω αγελαδινο θηλαζω και τωρα στον χρονο θελω σιγα σιγα να αρχισω να περνει λιγο ξενο ωστε να συνηθιζει οποτε λεω να του αρχισω αγελαδινο η παιδιατροι που ρωτησα μου ειπαν και οι δυο μετα τον χρονο λογω ασβετιου τωρα το ακουω μετα τα 3.. τωρα με αυτα τα υποτιθετε βρεφικα γαλατα φαγε και αντβανσ ειμαι αρνητικη γιατι περιεχουν ηλιελαια στον μεγαλο μου οταν ηταν το σκανδαλο με τα ηλιελαια τα σταματισα κατευθιαν τωρα οσον αφορα την κονσερβα οντως ειναι κατι ελληνικο στο εξωτερικο δεν δινουν ασε που ειναι κατι που εγω η ιδια δεν πινω ποσο να δωσω και το παιδι μου...τελικα ειναι προβλημα και μονοδρομος prosperous ante να δω τι θα κανουμε...τον δοκιμασα σκονη και δεν το περνει ενω αντιθετα αγελαδινο τραβαει το μπουκαλι απο τον μεγαλο,,,h

Link to comment
Share on other sites

σκονη εγω αρνουμαι να δωσω γιατι τοσο καιρο γιατι θηλαζω αποκλειστικα? εννοειται και για να μην δινω σκονες γαλατα και οχι μονο..

 

τωρα να μπω στο τριπακι του εβαπορε και του εμπλουτισμενου με φαρμακευτικους ορους? αλλα και αυτα που λεει η παιδιατρος αν ισχυουν?

 

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το φρέσκο γαλατάκι είναι το ιδανικό για παιδιά.Εγώ στην κόρη μου άργησα να το δώσω,της το ξεκίνησα μετά το 18 μήνα αλλά του μπέμπη μόλις χρονίσει θα του το δώσω.Αυτα που είναι εμπλουτισμένα είναι στην γεύση λές και έχουν 10 κουταλιές ζάχαρι.Η μικρή μου δεν τα είπιε ποτέ γιατί δεν της άρεσαν.Και κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο γάλα μετά τον θηλασμό.Μόνο που πρέπει από ότι ξέρω να το δίνετε σιγά σιγά για λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου παιδιατρος μου ειπε για φρεσκο γαλα και μαλιστα αν καταφερω να θηλασω ως και τον 10ο ακομα πριν καν χρονισει αν θελω να σταματησω το θηλασμο μπορω να συνεχισω με φρεσκο μου ειπε.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

σκονη εγω αρνουμαι να δωσω γιατι τοσο καιρο γιατι θηλαζω αποκλειστικα? εννοειται και για να μην δινω σκονες γαλατα και οχι μονο..

 

τωρα να μπω στο τριπακι του εβαπορε και του εμπλουτισμενου με φαρμακευτικους ορους? αλλα και αυτα που λεει η παιδιατρος αν ισχυουν?

 

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

και εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλα θελω να τον αρχισω να μαθει λιγο μπουκαλι γιατι θελω να δουλεψω και ο μικρος μμου δεν καθετε σε κανεναν δεν κοιματε χωρις στηθος και αντε να δω τι θα κανω και πλεον νομιζω οτι δεν τον φτανει το γαλα μου θηλαζει παραπανω δεν τρωει τα παντα και ειμαι σε διλλιμα:roll: τι να πω καθε παιδιατρος λεει τα δικα της...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα στην επιστημονική βιβλιογραφία που να αναδεικνύει την σημασία του εμπλουτισμένου με βιταμίνες κλπ γάλατος, σε σκόνη ή εβαπορέ, σε σύγκριση με το φρέσκο. Φυσικά και υπάρχει μικρότερη επιβάρυνση στους νεφρούς από το φρέσκο γάλα, σε σύγκριση με τα "εμπλουτισμένα" που περιέχουν συστατικά 10 και 30 φορές ορισμένα περισσότερο από αυτό που έχει ανάγκη ο οργανισμός του μωρού! Επιπλέον βέβαια έχουν "βελτιωμένη" γεύση βανίλιας κλπ που "εθίζει¨το παιδί και δεν έχει καμία σχέση με το απλό γαλατάκι. Τέλος και σημαντικότερο: είναι προιόντα τρομερά επεξεργασμένα, ¨συνθετικά", φτιαγμένα από ετερόκλητες ουσίες και πηγές που απέχουν πολύ από το ξεκίνημά τους, δηλαδή το απλό γάλα της αγελάδας, με απρόβλεπτες συνέπειες..

Τα γάλατα "ειδικά" για νήπια είναι μια προσπάθεια των εταιριών να επεκτείνουν την κατανάλωση των προιόντων τους. Τα τελευταία δέκα χρόνια, με την επιστημονική "επικράτηση" του μητρικού θηλασμού, αποφάσισαν να αλλάξουν ηλικιακό πεδίο, να στοχεύσουν και στο μετά τον πρώτο χρόνο. Η αλήθεια είναι ότι επενδύουν σε τεχνητές ανάγκες, γιατί το μόνο που χρειάζεται πραγματικά το παιδί μετά τα πρώτα του γενέθλια είναι στερεές τροφές - αγνές από το τραπέζι μας - , το γαλατάκι της μαμάς και, αν θέλουμε, λίγο φρέσκο γαλατάκι. Δώστε αγνά πράγματα στα παιδιά σας, ακολουθήστε το ένστικτό σας, όπως κάνατε και με το θηλασμό και μην παραπλανέστε από τις κινδυνολογίες εκ του πονηρού των "ειδικών".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το που χρόνησε μας συστησε φρέσκο και ΟΧΙ κουτί (μεταλικό). Απο οτι μας είπε είναι Ελληνική εφευρεση το μεταλικό κουτί (και να σου πω κατι επειδη εγω το πινω κάποιες φορές είαι αλλιωμένα στην γευση και τα πετάω)

 

Στην αρχή μας προτεινε το αντβάνς και μετά οτι μας αρέσει

Οντως δεν υπαρχουν στο εξωτερικο τετοια γαλατα.Και μενα εδω μου συστησε φρεσκο μετα τον ενα χρονο.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου παιδιατρος μου ειπε φρεσκο γαλα μετα τον 2ο χρονο...

Για την ωρα πινουμε γαλατακι της μαμας, αλλα πιστευα οτι αφου χρονισουμε, θα μπορουσαμε να δοκιμαζαμε λιγο φρέσκο γαλατακι...

Πάντως το ποστ του κ.Παπαβέντση έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον... πράγματι οι εταιρίες τωρα φαίνεται να στοχεύουν αλλού...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες να ειναι αυτος ο λογος?:P

 

 

αυτός και.. αν γίνει σεισμός/λοιμος/καταποντισμός/πολεμος/τσουναμι κλπ με τι θα γεμίσουμε τις αποθήκες μας οι έλληνες για να επιζήσουμε? :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα στην επιστημονική βιβλιογραφία που να αναδεικνύει την σημασία του εμπλουτισμένου με βιταμίνες κλπ γάλατος, σε σκόνη ή εβαπορέ, σε σύγκριση με το φρέσκο. Φυσικά και υπάρχει μικρότερη επιβάρυνση στους νεφρούς από το φρέσκο γάλα, σε σύγκριση με τα "εμπλουτισμένα" που περιέχουν συστατικά 10 και 30 φορές ορισμένα περισσότερο από αυτό που έχει ανάγκη ο οργανισμός του μωρού! Επιπλέον βέβαια έχουν "βελτιωμένη" γεύση βανίλιας κλπ που "εθίζει¨το παιδί και δεν έχει καμία σχέση με το απλό γαλατάκι. Τέλος και σημαντικότερο: είναι προιόντα τρομερά επεξεργασμένα, ¨συνθετικά", φτιαγμένα από ετερόκλητες ουσίες και πηγές που απέχουν πολύ από το ξεκίνημά τους, δηλαδή το απλό γάλα της αγελάδας, με απρόβλεπτες συνέπειες..

Τα γάλατα "ειδικά" για νήπια είναι μια προσπάθεια των εταιριών να επεκτείνουν την κατανάλωση των προιόντων τους. Τα τελευταία δέκα χρόνια, με την επιστημονική "επικράτηση" του μητρικού θηλασμού, αποφάσισαν να αλλάξουν ηλικιακό πεδίο, να στοχεύσουν και στο μετά τον πρώτο χρόνο. Η αλήθεια είναι ότι επενδύουν σε τεχνητές ανάγκες, γιατί το μόνο που χρειάζεται πραγματικά το παιδί μετά τα πρώτα του γενέθλια είναι στερεές τροφές - αγνές από το τραπέζι μας - , το γαλατάκι της μαμάς και, αν θέλουμε, λίγο φρέσκο γαλατάκι. Δώστε αγνά πράγματα στα παιδιά σας, ακολουθήστε το ένστικτό σας, όπως κάνατε και με το θηλασμό και μην παραπλανέστε από τις κινδυνολογίες εκ του πονηρού των "ειδικών".

 

Καπου πιο πανω απο καποιες μαμαδες, που φυσικα μετεφεραν τα λογια των παιδιατρων τους, αναφερθηκε οτι το φρεσκο γαλα επιβαρυνει τους νεφρους και οχι το εμπλουτισμενο και μου φανηκε αστειο.1 λιτρο φρεσκου γαλακτος μετα την παστεριωση περιεχει μικρη ποσοτητα ασβεστιου γυρω στα 200μγ αν θυμαμαι καλα .Αυτο φυσικα ειναι ταυτοχρονα και κακο γιατι ποσο γαλα πρεπει να πιει ενα μωρο για να παρει την απαραιτητη ποσοτητα ασβεστιου?οποτε ενας συνδυασμος με τυρακι και γιαουρτακι θα ηταν καλυτερος απο το να του δινουμε εμπλουτισμενα γαλατα .Οταν ακουω για εμπλουτισμενα μακρας διαρκειας φρικαρω δηλ.ειναι αυτα που παστεριωνονται παρα πολυ, χανουν ολα τους τα συστατικα και μετα εμπλουτιζονται.Τα σκονης ακομη χειροτερα ,τοση επεξεργασια .......Υπαρχουν επισης γιατροι που συνηστουν συμπυκνωμενο, δεν εχω καταλαβει γιατι.

 

Στην τελικη υπαρχουν χωρες οπου η καταναλωση του γαλακτος ειναι ελαχιστη η ανυπαρκτη χωρις να υπαρχει οστεοπορωση.

 

κ.Παπαβεντση ποιες ειναι οι ετεροκλητες ουσιες?

επισης θα ηθελα να ρωτησω το εξης στην τελικη εαν ενα παιδακι δεν τρεφεται πολυ καλα δεν ειναι καλυτερο να πιει φρεσκο γαλα και να παιρνει και λιγα συμληρωματα βιταμινων μερικες φορες, αντι αυτα να προστιθενται αναγκαστικα στα <παιδικα γαλατα>?Γιατι η αληθεια ειναι οτι οταν βλεπεις οτι γυρω πολλες μαμαδες δινουν εμπλουτισμενα γαλατα λες μηπως τελικα οντως το δικο μου το παιδι που πινει φρεσκο γαλα και δεν τρωει πολυ καλα παντα εχει ελλειψη βιταμινων?

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος μου ειπε πως μετα το πρωτο ετος πρεπει να πινουν 500 γρ γαλα κ οχι παραπανω γιατι ετσι εμποδιζεται η απορροφιση βιταμινων απο τις τροφες

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος μου ειπε πως μετα το πρωτο ετος πρεπει να πινουν 500 γρ γαλα κ οχι παραπανω γιατι ετσι εμποδιζεται η απορροφιση βιταμινων απο τις τροφες

 

και η μικρή ενω της βάζω 330μλ τις ποιο πολλες φορές πινει 280μλ μια το πρωι μια το βραδυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος μου πιτσιρίκος θήλασε μέχρι 13 μηνών και μετά ξεκίνησε κατσικίσιο και όποτε δεν βρίσκαμε αγελαδινό φρέσκο γάλα. Μετά τον χρόνο μου είχε πει ο παιδίατρος ότι μπορώ να του δίνω κανονικά φρέσκο γάλα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει ότι το ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση σιδήρου.

τι άλλες βιταμίνες ανταγωνίζεται και δεν κάνει πανω από 500ml?

 

εμενα μου ειπε γενικα ολα τα συστατικα των τροφων κ τον σιδηρο εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...