Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

κοριτσια μαζι με το δεκατιανο ζητησαν να βαζουμε μια πετσετουλα... τι εννουν? πετσετα κουζινας?

 

ναι κουζινας μικρη, και για μεσημεριανο πιο μεγαλη μας ειπανε εμας

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμας μετα τον αγιασμο αρχισε η ιδια ιστορια οπως παντα. Δεν θα εχουμε τραπεζοκομο και ειναι παρανομο μην τις κολλαμε ενσημα κλπ. Δηλ. μεσημεριανο σαντουιτσακι και κανενα φαγητο κρυο:(

Link to comment
Share on other sites

εμας μετα τον αγιασμο αρχισε η ιδια ιστορια οπως παντα. Δεν θα εχουμε τραπεζοκομο και ειναι παρανομο μην τις κολλαμε ενσημα κλπ. Δηλ. μεσημεριανο σαντουιτσακι και κανενα φαγητο κρυο:(

 

Το παράνομο δεν είναι ΜΟΝΟ το να μην της κολλάνε ένσημα, το παράνομο είναι κυρίως (και από εκεί πηγάζει και το άλλο) ότι δεν προβλέπεται η παρουσία τραπεζοκόμου (δεν μπορεί να παραβρίσκεται τρίτο άτομο στο χώρο του σχολείου) γιατί πολύ απλά η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική και έχει παιδαγωγικό στόχο.

 

Δεν υπάρχει φούρνος στο σχολείο (είτε ηλεκτρικός είτε μικροκυμμάτων); Σε ηλεκτρικό είναι πανέυκολο να ζεσταθούν τα φαγητά (όχι να κάψουν) και να σερβιριστούν από τα ίδια τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη σας πω εδω λεγανε να παρουμε μια κυρια μια δυο ωρες και να πληρωνεται χωρις να φαινεται πουθενα!

 

Ο διευθυντής πρωτοβάθμιας το ξέρει;;;;;;

 

 

Καλή η βόλεψη μας...Όλοι θέλουμε η δουλειά μας να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολη και βολική (όποια και αν είναι η δουλειά μας), αλλά δεν κάνουμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ενα παιδι 4 ή 5 ετων ειναι δισκολο να ζεστανει το φαγητο του, να μην καει κλπ. ποσο μαλλον και για μια δασκαλα με 15,20 ή25 παιδια

δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ενα παιδι 4 ή 5 ετων ειναι δισκολο να ζεστανει το φαγητο του, να μην καει κλπ. ποσο μαλλον και για μια δασκαλα με 15,20 ή25 παιδια

δεν ξερω

 

 

Ας τα πω, λοιπόν, για 4η ή 5η φορά σε αυτό το φόρουμ.....

 

 

Όταν έρχεται η απογευματινή δασκάλα, βάζει στο φούρνο τα κατσαρολάκια των παιδιών στους 50 βαθμούς.

Μέχρι να μπουν τα παιδιά στην τάξη, να πλύνουν τα χέρια τους, να βρουν τα τσαντάκια τους, να καθίσουν στα τραπέζια, να στρώσουν οι "βοηθοί-μαθητές" τα τραπεζομάντηλα, περνάει ένα τέταρτο. Σε αυτό το χρόνο τα κατσαρολάκια ζεσταίνονται χωρίς να καίνε (δοκίμασε το στο σπίτι σου!!!!). Οι "βοηθοί", λοιπόν, μπορούν άνετα να τα πιάσουν από τη νηπιαγωγό που θα τα βγάζει από το φούρνο και να τα σερβίρουν.

 

(Το έχω δοκιμάσει στο νηπιαγωγείο πολλές φορές και λειτουργεί ΑΨΟΓΑ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα ειναι οτι οι δασκαλες θελουν να το κανουν ή οχι???? Γιατι ειδικα τωρα που μειωθηκε ο μισθος τους δεν ξερω

 

 

Είναι η δουλειά μας αυτή...... Κάνε μια ήρεμη και πολιτισμένη κουβέντα με τη νηπιαγωγό, εξέθεσε τους προβληματισμούς σου και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου. Μην προκαταβάλει το τι θα συμβεί και το τι θα σου πει!

 

 

Και μένα μειώθηκε ο μισθός μου (όπως σε όλους τους εκπαιδευτικούς) κατά 580 ευ΄ρω το μήνα περίπου, αλλά χθες αξιολόγησα στο ΚΕΔΔΥ παιδάκι με αυτισμό που με δάγκωσε και μου έκανε πληγή στο χεέρι.....και δεν το μετανιώνω.....Με αυτή τη λογική, όμως, (του δεν δουθλεύω γιατί μου μείωσαν το μισθό) θα μπορούσα άνετα να πω (γαιτί το ήξερα) "Α! Αυτό δαγκώνει για να εκφράσει δυσαρέσκεια...άρα να πάει από εκεί που ήρθε!"

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής πρωτοβάθμιας το ξέρει;;;;;;

ναι βεεεεβαια πρωτα αυτον ρωτησανε!!!! χαχαχα μα τι λες καλε...

εδω καποια το ειπε οτι τα χρηματα αυτα αν γινει θα ειναι "μαυρα" και πεσαν να τη φανε!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη μας χρονια,,,πηγαμε και εμεις σημερα πρωτη μερα μονο εναν αγιασμο καναμε και η διευθυντρια ανεφερε τις ωρες λειτουργιας : το πρωι ερχομαστε μεταξυ 8 με 8μιση, το κλασικο σχολαει 12:15,το ολοημερο που ειμαστε εμεις απο τεσερεις παρα τεταρτο μεχρι τεσσερεις,,,και μας παρακαλεσε ολους να τηρησουμε το ωραριο για την ασφαλεια πρωτα ολων των παιδιων ,,,,ειπε τελος μονο για ταπερακι για το δεκατιανο και αυτο το μεταλλικο μπωλ (ευτυχως ειχα ρωτησει απο τις εγγραφες και το ειχα ηδη προμηθευτει ) για το μεσημεριανο και μετα μας ειπε οτι αυριο ολοι κανονικο ωραριο,,,και τα υπολοιπα βλεπουμε,,,,μετα στην συναντηση που δε ξερω ποτε θα γινει ακομη,,,,τελος ητανε μονο αυτη απο προσωπικο και δυο δασκαλες ακομη,,,μια για το καθε τμημα,,,και μαλιστα η κοπελα που θα αναλαβει το ολοημερο ειναι εγγυος και δε θα ειναι για πολυ,,,,θα καθετε 8 ωρες η καημενη δε καταλαβα το ωραριο τους ακομη,,,σορρυ,,,,,

 

ειδα που αναφερετε για το ζητημα της τραπεζοκομου γιατι ηδη με απασχολουσε και το βλεπω να ερχετε μπροστα μου,,,,και εγω δε θεωρω σωστο να δινω λεφτα μαυρα σε καποιον,,,ειλικρινα επειδη δε ξερω αν θα θιχτει και θελω να ειμαι προετοιμασμενη (σε αλλο νηπιο περσυ της περιοχης μου τους εβγαινε δεκα ευρω το μηνα το παιδι αμα τα βαλεις κατω ειναι ενα διακοσαρι το μηνα για μια ωρα δουλεια,,,,,) υπαρχει κατι που να λεει τι πρεπει να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??ειδα τι εγραψε η φιλη εμμακι ,,,,εμας η κουζινα ειναι απεναντι ακριβως απο τη ταξη,,,,και λεει οτι ειναι η δουλεια αυτη ,,,,εγω αν επιμενουν ομως οι δασκαλες λεω εγω τωρα ή οι αλλες μαμαδες να παρουμε τραπεζοκομα τι γινεται???οεο??? κοιτα που δε κολλησα με την εεταα και κολλαω τωρα σε κατι τοσο απλο,,,αντε κοριτσια να τα λεμε απο εδω καλη χρονια ειπα???για ολους

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εμμακι και κατι αλλο που θα θελα την αποψη σου οπωσδηποτε!!!! Οταν λεμε στο ολοημερο πως ειναι η ωρα της χαλαρωσης το μεσημερι, σημαινει πως ολα ντε και καλα πρεπει να ξαπλωσουνε;;; Δε μπορουν πχ σε μια γωνια να κανουν κατι αλλο ησυχα; Γιατι απο τηνμια αποκλειεται η κορη μου στς 2-3 να ξαπλωσει και απο την αλλη αν τυχον ξεκινησει κ κοιμαται εκει αναγκαστικα χαλαει ολο το οικογενειακο μας προγραμμα αφου εχουμε αλλο ενα πιο μικρο που θελει να κοιμηθει μολις γυρναει στις 5 κι εμεισ να ξεκουραστουμε που ειμαστε διαλυμενοι ολη μερα στηνδουλια...Δεν ξερω τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση;;;;;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμμακι και κατι αλλο που θα θελα την αποψη σου οπωσδηποτε!!!! Οταν λεμε στο ολοημερο πως ειναι η ωρα της χαλαρωσης το μεσημερι, σημαινει πως ολα ντε και καλα πρεπει να ξαπλωσουνε;;; Δε μπορουν πχ σε μια γωνια να κανουν κατι αλλο ησυχα; Γιατι απο τηνμια αποκλειεται η κορη μου στς 2-3 να ξαπλωσει και απο την αλλη αν τυχον ξεκινησει κ κοιμαται εκει αναγκαστικα χαλαει ολο το οικογενειακο μας προγραμμα αφου εχουμε αλλο ενα πιο μικρο που θελει να κοιμηθει μολις γυρναει στις 5 κι εμεισ να ξεκουραστουμε που ειμαστε διαλυμενοι ολη μερα στηνδουλια...Δεν ξερω τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση;;;;;

 

 

 

Η ώρα της χαλάρωσης μπορεί να είναι ώρα ύπνου ή απλά χαλάρωσης. Δεν σημαίει ότι ντε και καλά τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται, αλλά όποιος δεν θέλι να κοιμηθεί μπορεί να πασχοληθεί σε μια γωνιά είτε ζωγραφίζοντας, είτε ακούγοντας μουσιοκή με ακουστικά (την ένταση τη ρυθμίζει ΠΑΝΤΑ η νηπιαγωγός και είναι ΠΑΝΤΑ πολύ χαμηλή), είτε διαβάζοντας ένα βιβλίο.....κάνοντας κάτι τέλος πάντων χωρίς φασαρία και χωρίς να ενοχλούνται όσι θέλουν να κοιμηθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και καλη μας χρονια,,,πηγαμε και εμεις σημερα πρωτη μερα μονο εναν αγιασμο καναμε και η διευθυντρια ανεφερε τις ωρες λειτουργιας : το πρωι ερχομαστε μεταξυ 8 με 8μιση, το κλασικο σχολαει 12:15,το ολοημερο που ειμαστε εμεις απο τεσερεις παρα τεταρτο μεχρι τεσσερεις,,,και μας παρακαλεσε ολους να τηρησουμε το ωραριο για την ασφαλεια πρωτα ολων των παιδιων ,,,,ειπε τελος μονο για ταπερακι για το δεκατιανο και αυτο το μεταλλικο μπωλ (ευτυχως ειχα ρωτησει απο τις εγγραφες και το ειχα ηδη προμηθευτει ) για το μεσημεριανο και μετα μας ειπε οτι αυριο ολοι κανονικο ωραριο,,,και τα υπολοιπα βλεπουμε,,,,μετα στην συναντηση που δε ξερω ποτε θα γινει ακομη,,,,τελος ητανε μονο αυτη απο προσωπικο και δυο δασκαλες ακομη,,,μια για το καθε τμημα,,,και μαλιστα η κοπελα που θα αναλαβει το ολοημερο ειναι εγγυος και δε θα ειναι για πολυ,,,,θα καθετε 8 ωρες η καημενη δε καταλαβα το ωραριο τους ακομη,,,σορρυ,,,,,

 

ειδα που αναφερετε για το ζητημα της τραπεζοκομου γιατι ηδη με απασχολουσε και το βλεπω να ερχετε μπροστα μου,,,,και εγω δε θεωρω σωστο να δινω λεφτα μαυρα σε καποιον,,,ειλικρινα επειδη δε ξερω αν θα θιχτει και θελω να ειμαι προετοιμασμενη (σε αλλο νηπιο περσυ της περιοχης μου τους εβγαινε δεκα ευρω το μηνα το παιδι αμα τα βαλεις κατω ειναι ενα διακοσαρι το μηνα για μια ωρα δουλεια,,,,,) υπαρχει κατι που να λεει τι πρεπει να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??ειδα τι εγραψε η φιλη εμμακι ,,,,εμας η κουζινα ειναι απεναντι ακριβως απο τη ταξη,,,,και λεει οτι ειναι η δουλεια αυτη ,,,,εγω αν επιμενουν ομως οι δασκαλες λεω εγω τωρα ή οι αλλες μαμαδες να παρουμε τραπεζοκομα τι γινεται???οεο??? κοιτα που δε κολλησα με την εεταα και κολλαω τωρα σε κατι τοσο απλο,,,αντε κοριτσια να τα λεμε απο εδω καλη χρονια ειπα???για ολους

 

Το ωράριο δεν είναι 8ωρο. Η μία έρχεται 8-11:45 και η άλλη 11:30-16:00. Αν λείπει η μία από τις 2 τότε το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό. Αν η απουσία είναι μεγάλη (π.χ. εγγυμοσύνη και άδεια ανατροφής) τότε μέχρι να έρεθι αναπληρώτρια το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό (και πιέζετε οι γονείς τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας να στείλει αναπληρωτή).

 

Αν διαφωνείς με τον τραπεζοκόμο (και γν'ωμη μου καλά κάνεις και διφωνείς, το γαιτί το εξήγησα παραπάνω), μπορείς να πάρεις το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων. Εκεί θα δεις σε λένα σημείο ότι λέει: Απαγορεύεται η παρουσία τρίτου ατόμου στο χώρο του σχολείου, εκτός αν υπάρχει ειδική άδεια (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακιβώς). Παρ' το λοιπόν μαζί σου και δείξ' το στη νηπιαγωγό και στους γονείς. Ζήτησε να σου δείξουν την άδεια για την παραμονή αυτού του ατόμου. Μετά ζήτα να δεις τα χαρτιά πρόσληψης, το ποινικό μητρώο (Θα μπει όποισ να 'ναι και θα έχει επαφή με τα παιδιά;;;;) και θα δες τι θα σου πουν..... Επόμενο βήμα, να πας στο διευθυντή πρωτοβάθμιας. Επόμενο βήμα, ναπας στονΠριφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης και τελικό βήμα να πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευης του υπουργείου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο δεν είναι 8ωρο. Η μία έρχεται 8-11:45 και η άλλη 11:30-16:00. Αν λείπει η μία από τις 2 τότε το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό. Αν η απουσία είναι μεγάλη (π.χ. εγγυμοσύνη και άδεια ανατροφής) τότε μέχρι να έρεθι αναπληρώτρια το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό (και πιέζετε οι γονείς τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας να στείλει αναπληρωτή).

 

Αν διαφωνείς με τον τραπεζοκόμο (και γν'ωμη μου καλά κάνεις και διφωνείς, το γαιτί το εξήγησα παραπάνω), μπορείς να πάρεις το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων. Εκεί θα δεις σε λένα σημείο ότι λέει: Απαγορεύεται η παρουσία τρίτου ατόμου στο χώρο του σχολείου, εκτός αν υπάρχει ειδική άδεια (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακιβώς). Παρ' το λοιπόν μαζί σου και δείξ' το στη νηπιαγωγό και στους γονείς. Ζήτησε να σου δείξουν την άδεια για την παραμονή αυτού του ατόμου. Μετά ζήτα να δεις τα χαρτιά πρόσληψης, το ποινικό μητρώο (Θα μπει όποισ να 'ναι και θα έχει επαφή με τα παιδιά;;;;) και θα δες τι θα σου πουν..... Επόμενο βήμα, να πας στο διευθυντή πρωτοβάθμιας. Επόμενο βήμα, ναπας στονΠριφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης και τελικό βήμα να πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευης του υπουργείου!!!!!!

 

 

σε ευχαριστω πολυ!!!!αχ αμαν αντε αγωνας νουμερο δυο,,,:cool::cool::cool:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Toν γιο μου τον εγραψα στο κλασσικο, και σημερα και αυριο μας ειπαν να τα παραλαβουμε στις 11. Προσαρμογη υποθετω?

Στους γονεις του ολοημερου ειπαν πως δε θα ζεσταινουν φαγητα φετος γιατι δεν προλαβαινουν.

Βερα εμας δε μας εδωσαν λιστα για να μην παρει ο καθενας διαφορετικης ποιοτητας πραγματα που μπορει να μην τους κανουν, και επειδη δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο για τοσα υλικα. Ειπαν βεβαια οτι θα δωσουν αποδειξεις, αλλα και εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Toν γιο μου τον εγραψα στο κλασσικο, και σημερα και αυριο μας ειπαν να τα παραλαβουμε στις 11. Προσαρμογη υποθετω?

Στους γονεις του ολοημερου ειπαν πως δε θα ζεσταινουν φαγητα φετος γιατι δεν προλαβαινουν.

Βερα εμας δε μας εδωσαν λιστα για να μην παρει ο καθενας διαφορετικης ποιοτητας πραγματα που μπορει να μην τους κανουν, και επειδη δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο για τοσα υλικα. Ειπαν βεβαια οτι θα δωσουν αποδειξεις, αλλα και εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο.

 

 

Εμεις τελειωσαμε κανονικα στις 12 και τεταρτο. Μια χαρα τα πηγε ο δικος μου ευτυχως, του αρεσε! Μια μαμα εφερε πραγματα σημερα και ειπε οτι της στοιχησαν περι τα 50-60 ευρω συνολο, ειπε οτι υπαρχουν και πιο ακριβα αλλα και πιο φθηνα, αυτη πηρε τα πιο φθηνα (ποσο δλδ θα πηγαινε με τα πιο ακριβα?)

 

Δεν πηγα ακομα, θελω να κοιταξω μηπως τιποτα απο αυτα τα εχω σπιτι απο τις δικες μου προμηθειες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μας μας ζήτησε:

 

1 σετ μαρκαδόρους

1 ντοσιέ για τις εργασίες

2 κόλλες uhu στικ μεγάλες

1 σετ ξυλομπογίες ή κηρομπογίες

1 μπλοκ χαρτόνια κανσον

1 πακέτο Α4

1 κουτί πλαστελίνη

1 ψαλίδι

1 χαρτί κουζίνας

1 πακέτο μωρομάντηλα

1 κρεμοσάπουνο

 

μου πήγαν 20 ευρώ, εκτός από μωρομάντηλα γιατί ο δικός μου κοκκινίζει και δεν τα πλησιάζει, οπότε δεν θα πάω!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα της χαλάρωσης μπορεί να είναι ώρα ύπνου ή απλά χαλάρωσης. Δεν σημαίει ότι ντε και καλά τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται, αλλά όποιος δεν θέλι να κοιμηθεί μπορεί να πασχοληθεί σε μια γωνιά είτε ζωγραφίζοντας, είτε ακούγοντας μουσιοκή με ακουστικά (την ένταση τη ρυθμίζει ΠΑΝΤΑ η νηπιαγωγός και είναι ΠΑΝΤΑ πολύ χαμηλή), είτε διαβάζοντας ένα βιβλίο.....κάνοντας κάτι τέλος πάντων χωρίς φασαρία και χωρίς να ενοχλούνται όσι θέλουν να κοιμηθούν.

ευχαριστω πολυ!!! δυστυχως ουτε το παω εγω το πρωι το παιδι ουτε το παιρνω θα προσπαθησω αν προκυψει θεμα να μιλησω στο τηλ μαζι τους αφου ξεκινησουν κανονικα και μου πει η κορη μου τι γινεται...πχ αν τη πιεζουν να κοιμηθει και λοιπα. κι εμεις παντως στο ολοημερο μεχρι τελος της εβδομαδας θα καθομστε ως τις 11μισι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις παντως στο ολοημερο μεχρι τελος της εβδομαδας θα καθομστε ως τις 11μισι...

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Το έκανα και εγώ και ήμασταν και οι 2 νηπιαγωγοί παρούσες.

Είναι για να προσαρμοστούν τα παιδιά στο πλαίσιο του σχολείου. Σκέψου ένα προνήπιο που δεν πήγε ΠΣ να μπαίνει στο νηπιαγωγείο, σε ένα καινούριο περιβάλλον, με άλλα 20 παιδιά (τουλάχιστον), χωρίς τη μαμά του, με τις νηπιαγωγούς, να απαιτείται να ακολουθήσει κανόνες που δεν υπάρχουν στο σπίτι του, να απαιτείται να κάτσει στον ποπό του για κάποιο διάστημα κλπ κλπ.... Δεν γίνεται εύκολα από τη μία μέρα στην άλλη. Χρειάζεται να του δοθεί κάποιος χρόνος.......

 

(Και φυσικά δεν μιλάω για το δικό σου παιδί που δεν το ξέρω άλλωστε, αλλά μιλάω γενικά. Και φυσικά υπάρχουν και πολλά παιδιά που ξέρουν από πλαίσια και κανόνες. )

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μας μας ζήτησε:

 

1 σετ μαρκαδόρους

1 ντοσιέ για τις εργασίες

2 κόλλες uhu στικ μεγάλες

1 σετ ξυλομπογίες ή κηρομπογίες

1 μπλοκ χαρτόνια κανσον

1 πακέτο Α4

1 κουτί πλαστελίνη

1 ψαλίδι

1 χαρτί κουζίνας

1 πακέτο μωρομάντηλα

1 κρεμοσάπουνο

 

μου πήγαν 20 ευρώ, εκτός από μωρομάντηλα γιατί ο δικός μου κοκκινίζει και δεν τα πλησιάζει, οπότε δεν θα πάω!!!!!

 

 

 

Ωχ καταλαβα!

 

Εμας 4 πακετα μαρκαδορους, 4 μπλοκ κανσον χαρτι, 4 ρολα γκοφρε, 4 μεγαλα φυλλα κανσον, δαχτυλομπογιες, 4 φακελους, ενα ντοσιες, 4 κολλες κλπ....αμα βγουν μονο 60 ευρω να ειμαι ευχαριστημενη.

 

Και ειμαστε σε κλασικο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,,,και εμεις γυρισαμε ευτυχισμενες που κατσαμε τοσες ωρες σχολειο και ητανε μεσα και ειναι ακομη βασικα μεσα στη τρελη χααρ και υπερενταση,,,,μου ειπε απο μονη της οτι αυριο θα ειναι μια απο τις βοηθους τις δασκαλας και τη ρωτησα τι κανετε οταν ειστε βοηθοι???βοηθαμε την κυρια με το ζεσταμα του φαγητου,,,,οποτε μαλλον εμεις αποφυγαμε την τραπεζοκομο και παμε βαση νομου χαχαχαχααχ,,,,απλα μου ειπε οτι το κατσαρολακι εκαιγε ενω το φαγητο μεσα οχι και λιγο τσουρουφλιστηκε αυτα τα ολιγα,,,,η μια απο τις δυο δασκαλες που ητανε απογευματινη και ειναι εγγυος μου ειπε οτι θα γινει συναντηση την αλλη βδομαδα με το που ερθει και η αναπληρωτρια που περιμενουν γιατι η κοπελα θα φυγει με αδεια πια,,,,,τοτε θα μας πουν υλικα κλπ κλπ κλπ αυτα τα ολιγα,,,,

 

τελος αν και δε ξερω τι και πως παει η πρωτη μερα γιατι ουσιαστικα μερα γνωριμιας ητανε δεν βαλανε κανενα για υπνο το μεσημερι ουτε ειπωθηκε κατι τετοιο στα παιδια γενικοτερα,,,,μου ειπε οτι κανανε αλλα πραγματα,,,,,

 

 

εν αναμονη λοιπον ,,,,,,

 

εντιτ: ξεχασα,,,,,εσεις θα με καταλαβετε,,,η κορη μου μου ειπε οτι δε πηγε καθολου τουαλετα ουτε για τσισα ουτε για κακα (μαλλον ντρεποτανε δ εξερω ) τοσες ωρες απορω πως δεν εσκασε,,,,της ειπα να μη το κανει αυτο κλπ κλπ κλπ ,,,,τι κανουμε λοιπον????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

δε λεω πως ειναι κακο, μαλιστα μας ειπαν δεν "διωχνουμε" τα παιδια για να φυγουμε εμεις εδω θα ειμαστε εχουμε πολλες υποχρεωσεις, αλλα ετσι πρεπει για να γινει ομαλη μεταβαση. το θεμα ειναι πρακτικο για μας... σημερα εφυγε ο συζυγος απο τη δουλεια να παει να την παρει να τη παει αλλου,και να ξαναγυρισει στη δουλεια, και εκει "αλλου" πληρωνουμε 10 ευρω τη μερα. και αυριο πρεπει παλι η εγω η αυτος να παει, και μεθαυριο παλι το ιδιο...(30 ευρω μαζευτηκαν!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...