Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

ναι να μου πεις γιατι ισως κι εγω στο ικα παω φετος. οχι πως με νοιαζει ιδιεταιρα τι θα μου πει αφου εχω τη δικια μας και την ελεγχει αλλα η κοπελα(ηταν σε νοσοκομειο) τελειωσε την ειδικοτητα πριν 2 μηνες και τωρα εδωσε εξετασεις κ δεν εχει ανοιξει ιδιωτικο ιατρειο ακομα για να μου γραψει χαρτι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

η νηπιαγωγος ειπε δεν ειναι και σιγουρη τη χαρτια θα ζητησουν

για οδοντιατρο μου ειπε ενα διο του θελει απλα

χαρτια ολα αυτα τα δινουν και μετα

αιτησεις απο 1/6 και προβληματισμενη γιατι ηδη την εχουν ρωτησει 7

κλειστε ραντεβου γιατι δε ξερω ποτε θα ειναι, πχ οφθαλμιατρο ηλιουπολη τωα ειναι μετα τις 25/6

εμβολια πρεπει να ξανακανουμε μαντου εχετε ιδεα?????

νεωτερα αυριο απο οδοντιατρο

α και πιστοποιητικο γεννησης θελουν οχι ληξιαρχικη πραξη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περυση ειχα κανει αιτηση να μπει σε δημοσιο παιδικο το παιδι μου αλλα δεν μας πηρανε ( και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι χωρις αλλα εισοδηματα)...

Φέτος θέλω να τον γράψω στο νηπιο αλλα υπαρχει το ενδοχομενο να μην μας παρουν λογου κληρου... μηπως μπορει καποια να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο παιδικο επισης... ή μονο μια επιλογη έχω... δεν γινετε αλλο να πληρωνω για παιδικο με τοσο χαμηλο μισθο... ευχαριστω

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περυση ειχα κανει αιτηση να μπει σε δημοσιο παιδικο το παιδι μου αλλα δεν μας πηρανε ( και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι χωρις αλλα εισοδηματα)...

Φέτος θέλω να τον γράψω στο νηπιο αλλα υπαρχει το ενδοχομενο να μην μας παρουν λογου κληρου... μηπως μπορει καποια να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο παιδικο επισης... ή μονο μια επιλογη έχω... δεν γινετε αλλο να πληρωνω για παιδικο με τοσο χαμηλο μισθο... ευχαριστω

 

αν το παιδι ειναι γεννημενο το 2007, που θα πει οτι το σεπτέμβρη θα παει νηπιαγωγειο, δεν "περνάει" απο κλήρωση. θα μπει στο δημοσιο νηπιαγωγειο.

 

αν είναι γεννημενο το 2008, που σημαινει προνηπιο, περναει απο κλήρωση για το δημόσιο νηπιαγωγειο. σε αυτη την περίπτωση μπορεις να κανεις αίτηση και σε δημοτικο παιδικό σταθμό.

 

αν είναι μικρότερο, τοτε μονο σε δημοτικο παιδικό σταθμό ή σε ιδιωτικο παιδικο σταθμό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι να στο γραψουν ολοημερο αμα δε δουλευεις?

δε ξερω αν παιζει ρολο παντως

στο κανονικο δε ζητανε τιποτα απο εργοδοτη

 

 

εξεταση οδοντιατρου

ανοιξε στομααααα

μια χαρα

μπλαμπλαμπλα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να στο γραψουν ολοημερο αμα δε δουλευεις?

δε ξερω αν παιζει ρολο παντως

στο κανονικο δε ζητανε τιποτα απο εργοδοτη

 

 

εξεταση οδοντιατρου

ανοιξε στομααααα

μια χαρα

μπλαμπλαμπλα

 

Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψω και δεν έχω άνθρωπο να παίρνει το παιδί 12 η ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπερδευτηκα

 

τα παιδακια μου διδυμακια γεννηθηκαν 26-3-2008 και πανε παιδικο τωρα

τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2012 Θα πανε παιδικο η θα πανε νηπιαγωγειο

 

Τα μικρά σου θα πάνε προνήπιο. Μπορείς να κάνεις αίτηση και στο νηπιαγωγείο, αν μείνουν κενές θέσεις από τα νήπια και στον παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως επειδη δε θυμαμαι καλα περσι, η μου ειπαν πως αν τα παιδακια ειναι πολλα που θελουν ολοημερο θα μου το ζητησουν( και απο μενα κ το συζυγο για να δουν τι ωραριο εργαζομαστε και αν εργαζομαστε και οι 2) η το ζητησαν και δε το θυμαμαι, και φυσικα τους το πηγα των 2 μας. κατι απο τα 2 εγινε επαθα black out!!!!.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχε βγει μια ερμηνευτική εγκύκλιος μιας εγκυκλίου.

 

Δηλαδή, βγήκε εγκύκλιος που έλεγε ότι για εγγραφή στο ολοήμερο ΔΗΜΟΤΚΟΥ σχολείου χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη και των 2 γονέων.

Επειδή, όμως, ό,τι εγκύκλιος βγαίνει συνήθως ισχύει και για τα δημοτικά αλλά και για τα νηπιαγωγεία, θεωρήθηκε από τις διευθύνσεις ότι πρέπει να ζητήσουν και στα νηπιαγωγεία βεβαιώσεις.

Μετά από αντιδράσεις (Καθώς έτσι ακυρώνεται στην πράξη ο εκπαιδυτικός χαρακτήρας του ολοημέρου, και ενισχύεται ο χαρακτήρας φύλαξης) αποσύρθηκε (δεν ξέρω τι έγινε στα δημοτικά) και εγγραφόταν τα παιδιά που ήθελαν.

 

Φέτος, ακόμα δεν υπάρχει κάτι. Χωρίς αυτό να αποκλείει ότι θα υπάρξει.

 

Επίσης, σε νηπιαγωγείο όπου υπήρχε και ολοήμερο και κλασικό τμήμα θεωρώ προσωπικά ότι τα νήπια των οποίων οι γονείς εργάζονται και οι 2 πρέπει να προηγούνται των νηπίων που δεν εργάζονται οι γονείς τους. Βασικά, για μένα, όλα τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν στο ολοήμερο νηπιαγωγείο γιατί έχει πάρα πολλά να προσφέρει, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει ακουσει καμια σας οτι απο φετος για το νηπιαγωγειο ιδιωτικο και δημοσιο θα υπαρχει ενα υποχρεωτικο παραβολο των 100 ευρω!????? Ετσι μας ειπαν στον ιδιωτικο που πηγαινει τωρα ο γιος μου!!!!

Τελικα οι εγγραφες γινονται 1 - 15 Ιουνιου?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει ακουσει καμια σας οτι απο φετος για το νηπιαγωγειο ιδιωτικο και δημοσιο θα υπαρχει ενα υποχρεωτικο παραβολο των 100 ευρω!????? Ετσι μας ειπαν στον ιδιωτικο που πηγαινει τωρα ο γιος μου!!!!

Τελικα οι εγγραφες γινονται 1 - 15 Ιουνιου?

 

 

 

Στο δημόσιο νηπιαγωγείο ΔΕΝ υπάρχει κανένα μα κανένα παράβολο!

Στα ιδιωτικά μπορούν να ζητάνε ό,τι θέλουν!

 

Στα δημόσια με την έναρξη της χρονιάς ζητάνε οι νηπιαγωγοί κάποιο χρηματικό ποσό ή κάποια υλικά για να μπορέσουν να λειτουργήσουν. Όταν ήμουν εγώ σε Ν/Γ ζήταγα υλικά (τους λόγους τους έχω εξηγήσει σε άλλο ποστ) και φρόντιζα το ποσό να μην ξεπερνάει τα 30 ευρώ για το κάθε παιδί. Τα υλικά που έφερναν μα ςέβγαζαν σίγουρα μέχρι τα Χριστούγεννα.

Ο σύλλογος γονέων επίσης ζητά ετήσια συνδρομή. Το ποσό καθορίζεται από τον κάθε σύλλογο, χωρίς την ανάμειξη του σχολείου.

 

Τώρα, πέρυσι δεν είχαν δοθεί οι επιδοτήσεις στα σχολείο (ή δεν έφτανα τα χρήματα που δόθηκαν) και σε κάποια σχολεία ζητήθηκε από τους γονείς να συνεισφέρουν για την αγορά πετρελαίου. Αυτό μπορεί να το αναλάβει ο σύλλογος γονέων, να πάρει προσφορές και να ενημερώσει τους γονείς για το ποσό. Μπορεί, όμως, να το κάνει και το σχολείο, επίσης με την ίδια διαδικασία. Σεκάθε περίπτωση, οι γονείς έχουν δικαίωμα να ελέγξουν αν το ποσό που έδωσαν συμφωνεί με την ποσότητα πετρελαίου (ή ό,τι άλλο όπως τα υλικά) αγοράστηκαν.

 

Αυτά για να γνωρίζετε τι πληρώνετε.

Link to comment
Share on other sites

εμας βγαλανε χαρτι

1-21/6 εγγραφες

οδοντιατρο (οφθαλμιατρο δεν εγραφε)

παιδιατρο

πιστοποιητικο γεννησης και οχι οικογενειακο (αυτο πηρα δυστυχως)

αυριο παω για διευκρινησεις

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα, χρειάζεται και από οφθαλμίατρο.

Σίγουρα.

Στο λέω για να μην τρέχεις τελευταία στιγμη.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμ για αυτο σου ειπα θα παω για διευκρινησεις αυριο

η ιδια μου ειχε τονισει πιστοποιητικο οικογενειακο!

οφθαλμιατρο εχω κλεισει 22/6, θα τα παω το σεπτεμβρη τα υπολοιπα

η αιτηση μας καιει να ειναι αμεσα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...