Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άνεργη, ανύπαντρη μέλλουσα μαμά


sfnos_k

Recommended Posts

Καλημέρα.Έχω μια σημαντική ερώτηση κι αν θα μπορούσε κάποιος, κάποια να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.Λοιπόν είμαι έγκυος 6 μηνών, άνεργη από τις 24 Δεκεμβρίου και θα παραμείνω ανύπαντρη μετά την γέννα ( όχι από επιλογή )

Με ενημέρωσαν τα κορίτσια εδώ μέσα και τα ευχαριστώ ότι δικαιούμαι τα επιδόματα του Ι.Κ.Α αφού έχω συμπληρώσει 200 ένσημα τον τελευταίο χρόνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή φιλοξενούμαι από τους γονείς μου και τώρα αλλά και μετά την γέννα, εκτός από τα επιδόματα του Ι.Κ.Α δικαιούμαι και κάτι άλλο?Επίσης ο πατέρας μου είναι πρόωρα συνταξιούχος με 67% αναπηρία και με τον νόμο θεωρούμαι προστάτης οικογενείας( τρομάρα μου! ) επειδή θα με φιλοξενεί δικαιούται και εκείνος κάτι από το ταμείο του?Έστω αν δεν υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματά μου αν έχετε υπόψιν σας που μπορώ να απευθυνθώ και ποιόν να ρωτήσω πείτε μου σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει και έχω απογοητευτεί.Όσο για τον πατέρα του παιδιού μου λόγω κρίσης έχει οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορεί να συμμετέχει αυτή την περίοδο ενεργά και δεν τον κατηγορώ γι'αυτό.Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσι μου.....με το καλο το μωρο σου και μη πελαγωνεις.....ολα καλα θα πανε....! Κοιτα σε αυτες τις περιπτωσεις μιας και που εισαι ανεργη θα απευθυνθεις στον ΟΑΕΔ τμημα μητροτητας και θα σου εξηγησουν αναλυτικα! Οσο για την συνταξη μπορεις να ρωτησεις τις πληροφοριες του Ταμειου απο το οποιο παιρνει συνταξη ο πατερας σου γιατι προφανως κατι διακιουται κι αυτος! Μπορεις βεβαια να απευθυνθεις και εσυ στο ΙΚΑ αου και να σε κατατοπισουν....γιατι ειναι οι πλεον αρμοδιοι να σου εξηγησουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι μου.....με το καλο το μωρο σου και μη πελαγωνεις.....ολα καλα θα πανε....! Κοιτα σε αυτες τις περιπτωσεις μιας και που εισαι ανεργη θα απευθυνθεις στον ΟΑΕΔ τμημα μητροτητας και θα σου εξηγησουν αναλυτικα! Οσο για την συνταξη μπορεις να ρωτησεις τις πληροφοριες του Ταμειου απο το οποιο παιρνει συνταξη ο πατερας σου γιατι προφανως κατι διακιουται κι αυτος! Μπορεις βεβαια να απευθυνθεις και εσυ στο ΙΚΑ αου και να σε κατατοπισουν....γιατι ειναι οι πλεον αρμοδιοι να σου εξηγησουν!

 

Ακριβως οπως σου τα γραφει η Ειρηνη

Link to comment
Share on other sites

ναι θα παει στον ΟΑΕΔ να παρει .... να μη πω τι (τα προγραμματα απασχόλησης και ειδικής ενύσχησεις μονογονεικών έχουν σταματήσει απο τον Απρίλιο του 2007)

και στο ΙΚΑ θα την περιμένουν με ανοιχτες αγκάλες

(αν έχει αλλαξει παντως κατι τα τελευταία 4 χρόνια θα θελα κι εγω να το μαθω !!! )

(παντως ΝΑΙ κανένα διχίλιαρο απο το ικα θα το παρεις )

για τα αλλα θα σου λεγα :

 

ΚΕΘΙ http://www.kethi.gr/

νομική εργασίακη κ κοινωνική γενική υποστήριξη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...