Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκλογεs: Ψηφος η αποχη?


vera

Recommended Posts

Για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν θέλω να παω να ψηφίσω παρότι ιδεολογικά είμαι εντελώς αντίθετη με αυτό. Δεν υπάρχουν κυρώσεις αν δεν πάμε;;

 

Αυτο ειναι και η δικη μου απορια, ειδικα αφου σε μας σιγουρα θα τραβηξει 2 κυριακες με τοσους υποψηφιους που μαζευτηκαν.

 

 

Σιγουρα δεν θελω να παει η λευκη ψηφος σε ενα απο τα μεγαλα κομματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 793
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αποχή είναι ψήφος σε αυτόν ακριβώς που θέλεις να αποδοκιμάσεις! Σκεφτείτε το! Ψήφος βέβαια!

Τα κόμματα της εξουσίας θέλουν να αξιοποιήσουν την ψήφο για τους δικούς τους σκοπούς:

Αν ψηφίσουμε τους Δημάρχους που στηρίζει το ΠΑΣΟΚ θα βγει ο ΓΑΠ και θα πει ότι "συμφωνούμε με το μνημόνιο, με όλα τα μέτρα και με το ΔΝΤ"

Αν ψηφίσουμε Δημάρχους της ΝΔ θα βγεί ο Σαμαράς και θα πει ότι ο κόσμος καταδικάζει το ΠΑΣΟΚ αλλά στηρίζει την διακυβέρνηση της ΝΔ

 

Η ψήφος στην αριστερά είναι λύση. Δεν έχουν βάλει το χέρι στην εξουσία και οι περισσότεροι είναι ιδεολόγοι και αδιαφορούν για το "φαγοπότι" που μπορείς να κάνεις όταν είσαι δήμαρχος.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν είσαι δήμαρχος αριστερός είσαι στα σίγουρα σε "black list" από υπουργεία, περιφερειάρχες κλπ οπότε ο Δήμος μάλλον δύσκολα θα ευημερήσει... Αλλά μήπως ευημερεί και κανένας Δήμος; Όλοι τα τρώνε κάτω απ' το τραπέζι...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και η sabrina η ψηφος ειναι δικαιωμα...και πρεπει να το υποστηριξουμε....οτιδηποτε και αν ψηφιζει ο καθενας....

προσωπικα παντως θα προσπαθησω να παω να ψηφισω.....το αποτελεσμα βεβαια θα ειναι το ιδιο....βρωμια παντου....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος πιστευεις οτι θα περασει το μηνυμα της αποχης? Ο Πρετεντερης? Ή ο Alex Παπαχελας? Αστειο πραγμα...

 

Οσο για την Αριστερα...επειδη φανταζομαι οτι γραφεις σχολιο ορμωμενη απο την διασπαση του ΣΥΡΙΖΑ...

Ε! Δεν ειναι μονο αυτη η Αριστερα (ασε που για μενα και αριστερους δε τους λες, αλλα αλλο θεμα αυτο). Ανεξαρτητα, αν κι αυτοι -σα μερος του συστηματος- παιζοντε απο τα καναλια ως εκπροσωποι της επαναστασης. Ημαρτον!

 

Σε λιγες μερες...ειναι οι μερες του Αλεξη....ελπιζω να μη θυμηθουν παλι οι "τραπεζες" το πολυδαπανο εξοδο (...) της τζαμαριας....

 

 

Κοιτα κι εγω ετσι σκεφτομουν, αλλα μου λεγε ο αντρας μου για μια βορεια χωρα που εβγαλε πολυ μεγαλο ποσοστο αποχης που σιγουρα ηταν πολυ αποτελεσματικο.

 

Αν η αποχη ειναι μεγαλη, ειτε τους αρεσει ειτε οχι θα το συζητησουν....ηδη καθε φορα συζητιεται το ποσοστο της αποχης.

 

Επειτα μιλαμε για δημοτικες εκλογες........εχουμε ενα υποψηφιο που στηριζεται απο τη νουδου, εναν που στηριζεται ανοιχτα απο το πασοκ, εναν που παριστανει οτι ειναι ουδετερος αλλα παλι υποστηριζεται απο το πασοκ, εναν κουκουε, μια απο το συνασπισμο και καναδυο αλλοι που δεν θυμαμαι.......δεν εχεις επιλογες οπως με τις βουλευτικες.....

 

Και το κακο ειναι πως τους ξερουμε ολους τι κουμασια διεφθαρμενα ειναι ολοι τους......κανεις δεν αξιζει ψηφο, εχουν κανει το δημο τσιφλικι τους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

οχι αποχη....δεν προσμετρατε στο αποτελεσμα.....ανακοινωνουν εγκυρα τοσο....ακυρα τοσο....και ποσοστα στα κομματα.....στο 100 % των ψηφοδελτιων εγκυρων βγαινει το τελικο ποσοστο....αν δεν ψηφισουμε δεν φαινεται πουθενα....στα ψιλα γραμματα στην αποχη.....και να βγει ακυρο παλι...δεν τους νοιαζει...........θελει ψηφο σε μικρα κομματα ουτε ακυρο στα μικρα κοματα για να αποδυναμωθουν τα δυο μεγαλα...εκεινο θα τους πονεσει τιο ποσοστο που θα ανεβασει τα μικρα κομματα και θα ριξει τα μεγαλα......αν θελουμε να τους τιμωρησουμε πρεπει ολοι να παμε να ψηφισουμε αλλά οτιδηποτε ειναι μικρο και αδυναμο.....μπορουμε να πετυχουμε 0% αποχη?????και το 100% των ψηφων να μοιραστει σε 10 κομματα????απο 10% ο καθενας??????....

Εκει να δεις.......γλεντια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν με τραβολογούσε ο μικρός και το μόνο που κατάφερα να γράψω ήταν ψήφος.

Σ΄αυτές τις εκλογές θα ψηφίσω διαφορετικές παρατάξεις άλλο για τον δήμο άλλο για την περιφέρεια

Ειδικά σε δημοτικές εκλογές το θεωρώ "κάπως"να μην ψηφίσω ζω σ΄αυτήν ατην πόλη κι ενδιαφέρομαι για αυτήν.

Ενημερώθηκα για το ποιός τι και γιατί βρήκα μέσα σε ψηφοδέλτια άτομα που

γνωρίζω ότι προσφέρουν στην πόλη είτε βγουν είτε όχι (ενεργοί πολίτες ναι υπάρχουν κι αυτοί..παρότι γνωρίζω ότι θα μείνουν στην απέξω )τουλάχιστον θα έχω την συνείδηση μου ήσυχη/

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Η αποχή είναι ψήφος σε αυτόν ακριβώς που θέλεις να αποδοκιμάσεις! Σκεφτείτε το! Ψήφος βέβαια!

Τα κόμματα της εξουσίας θέλουν να αξιοποιήσουν την ψήφο για τους δικούς τους σκοπούς:

Αν ψηφίσουμε τους Δημάρχους που στηρίζει το ΠΑΣΟΚ θα βγει ο ΓΑΠ και θα πει ότι "συμφωνούμε με το μνημόνιο, με όλα τα μέτρα και με το ΔΝΤ"

Αν ψηφίσουμε Δημάρχους της ΝΔ θα βγεί ο Σαμαράς και θα πει ότι ο κόσμος καταδικάζει το ΠΑΣΟΚ αλλά στηρίζει την διακυβέρνηση της ΝΔ

 

Η ψήφος στην αριστερά είναι λύση. Δεν έχουν βάλει το χέρι στην εξουσία και οι περισσότεροι είναι ιδεολόγοι και αδιαφορούν για το "φαγοπότι" που μπορείς να κάνεις όταν είσαι δήμαρχος.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν είσαι δήμαρχος αριστερός είσαι στα σίγουρα σε "black list" από υπουργεία, περιφερειάρχες κλπ οπότε ο Δήμος μάλλον δύσκολα θα ευημερήσει... Αλλά μήπως ευημερεί και κανένας Δήμος; Όλοι τα τρώνε κάτω απ' το τραπέζι...

 

 

Αχ Γιαννη Γιαννη.........στο δικα μας δημο ειχαμε παντα αριστερο δημαρχο.......σε πληροφορω πως οταν βαζουν το χερι στην εξουσια δεν διαφερουν σε τιποτα απο τους δεξιους, πασοκους και ολο το κακο συναπαντημα! Και στα λεω εγω που ειμαι αριστερων πεποιθησεων.....

 

Ηταν πολλα χρονια στην εξουσια, εδωσε τη θεση του στο ανηψι, που συνεχισε την ιδια διαφθαρμενη πολιτικη μεχρι που συνασπιστηκαν πασοκ, δεξια και συνασπισμος για να τον διωξουν......εχασε το κουκουε το δημο μετα απο πολλα χρονια.! Μαλιστα βγαλαμε δημαρχο ανθρωπο που δεν ηταν πολιτικος με την ελπιδα οτι θα λειτοργουσε διαφορετικα.

Το αποτελεσμα ηταν μια ενωση πασοκ και συνασπισμου που διαφθαρηκε αμεσως και συνεχισε ακριβως την ιδια πολιτικη.

 

Στο δημο μας ειναι αριστεροι στην πλειοψηφια τους και δυστυχως ανηκουν αρκετοι στο κλαμπ των απατεωνων! :( εχω χασει πασα ιδεα για την αριστερα με οσα βλεπω κι ακουω!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

(Χωρις να θελω να θιξω κανεναν παρα μονο τον πατέρα μου)

 

Ο πατέρας μου ως αρχαιος πασοκος(παπανδρεικος για την ακριβεια..) ...θα πληρώσει λεει....!!!!

Τωρα εγω περιμενω μην ερθει και σε εμας...του αντρα μου!

 

Θα πληρωσει για να υποστηριξει το Γιωργακη?

 

Φυσικα και θα ερθει και σε σας και σε μας......δεν την γλυτωνουμε...εδω εχει κανονισει το βουρλο ειδικα περαιωδανεια με τις τραπεζες....θα χρεωθουμε για να πληρωσουμε τα κερατιατικα.....

 

Εσεις θα πληρωσετε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω....επειδη εγω τα δικα μας του δημου τα γνωριζω απο πρωτο χερι, καθως φιλοι μου (ιδεολογοι και μη) εχουν διατελεσει και δημοτικοι συμβουλοι αλλα ειχαν και διοικητικες θεσεις, εχω αρρωστησει απο την σαπιλα που αναδυει το συστημα......

 

Τελευταια φιλη μου που ειναι ιδεολογος και αγωνιστρια παραιτηθηκε απο το συνασπισμο του δημου μας, με οσα διαδραματιστηκαν τον τελευταιο καιρο κι εχασα καθε διαθεση να ψηφισω κι αυτους.....

 

Αλλο ειναι να φηφιζεις μια παραταξη που δεν μπηκε ποτε στην εξουσια και να ελπιζεις οτι κατι μπορει να αλλαξει προς το καλυτερο κι αλλο να την βλεπεις να καταχραται την εξουσια οπως και οι υπολοιποι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λαμβάνω μία "ικανοποίηση" ξέροντας ότι δεν ψηφίζω πχ Ψωμιάδη

μπορεί να βγει αλλά τουλάχιστον γνωρίζω ότι δεν έβαλα τα χεράκια μου να

βγάλω τα ματάκια μου και γνωρίζω ότι με την ψήφο μου προσπάθησα να

το"αποτρέψω"... άσχετο αν θα τον φάω στην μάπα για άλλα τόσα χρόνια..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω λεω να πάω με τις δυο παλάμες ορθάνοιχτες. Ρε κοριτσια γιατί να πληρώνουμε εμείς τα σπασμένα τον άλλων δεν το καταλαβαίνω. Να πω οτι ειχα< θείο > και διορίστηκα, εγώ , ένας απο εμάς, η αδερφή μου, ο άντρας μου, ο πατερας κανένας, εμεις δεν φαγαμε με χρυσά κουταλια . Όλοι < οι εξαιρέσεις του κανόνα διορίζονται με προσόντα και τύχη > που εχουν διοριστεί , έχουν διοριστεί με μέσο. Κανείς βεβαια δεν το παραδέχεται. Εδώ βολεύετε όλο το σόι και έχουν και παράπονα. Αν ειναι δυνατόν ξέρω ατομο τωρα που βγήκε προκήρυξη κοντα το καλοκαίρι και τωρα εχει διοριστεί δίπλα στο σπίτι του και λένε ότι έχουν παγώσει οι διορισμοί. Καλά και σε υπηρεσία να ξύνεται κανονικά. Δεν είναι τώρα με τους μεν αλλά και με τους δεν το ίδιο σκα..α είναι όλοι και μην μου πείτε για προκηρύξεις, ασεπ , πανελλήνιες παντού και πάντα βρώμα. Τέλος αυτό που θελε να πω είναι ότι αν είχα < θείο > να πληρώσω, αλλά δεν έχω θείο,δεν έχω θείο,δεν έχω θείο,δεν έχω θείο...... και νιώθω διπλά άτυχη στην χώρα που ζω:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα ψηφισω! Αν δε το κανω...το μονο που θα καταφερω θα ειναι να ανεβασω τα ποσοστα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ!

 

Το αυτό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα ψηφισω! Αν δε το κανω...το μονο που θα καταφερω θα ειναι να ανεβασω τα ποσοστα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ!

 

Ω ναι...άσε που προσωπικά θεωρώ την αποχή και προδοσία στους αγώνες που δόθηκαν για να αποκτήσουν οι γυναίκες δικαίωμα ψήφου!:wink::P

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ψηφισω...δεν ξερω ακομη τι!Σιγουρα οχι καποιον απο τα μεγαλα κομματα!Αυτο που δεν καταλαβαινω πως γινεται μεχρι στιγμης να μην εχω ακουσει ουτε Εναν ρε κοριτσια να λεει οτι θα ψηφισει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (οχι μονο στο φορουμ,γενικα) και τελικα με συντριπτικη πλειοψηφια κερδιζουν παντα αυτοι οι δυο...Γι αυτο θα ψηφισω!Γιατι με την αποχη και το λευκο ενισχυω την συντριπτικη πλειοψηφια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tη συγκεκριμένη συζήτηση την είχα προ ημερών με τον σύζυγο... ο οποίος αν και πάντα ψήφιζε και είναι πάντα αναμειγμένος με τα του δήμου και τα πολιτικά...φέτος δήλωσε ότι έχει αηδιάσει / απογοητευτεί τόσο με την όλη κατάσταση που σκέφτεται να απέχει...

 

Το μόνο που του είπα είναι ότι μετά...δεν θα έχει δικαίωμα να παραπονιέται ή να σχολιάσει το οτιδήποτε συμβαίνει...

 

Κακά τα ψέματα...η αποχή και τα λευκά τους βολεύουν...και μετά βρισκόμαστε όλοι υπόλογοι για το τι συμβαίνει...και χωρίς δικαίωμα παραπόνου ή διαμαρτυρίας αφού όταν μας δόθηκε η ευκαιρία δεν την εκμεταλλευτήκαμε...η γνώμη μου είναι ψήφος και πάλι ψήφος αλλά όχι στα μεγάλα κόμματα...

Link to comment
Share on other sites

Όσα χρόνια μου δινόταν η δυνατότητα ψηφου κυρίως στις δημοτικές πήγαινα. Είναι ο δήμος μου έλεγα. Η πόλη μου. Να βοηθήσω κι εγώ να γίνει κάτι καλό. ΤΡΙΧΕΣ!!! Ολοι τρώνε πάντα κι απο παντού!!

 

Μου δίνετε η δυνατότητα να μιλήσω λέει με την ψήφο μου στις εκλογές.

1. Η γνώμη, οι απόψεις, τα θέλω και τα πρέπει που πιστεύουμε ως πολίτες αυτής της χώρας ποτέ δεν εισακούγονται.

2. Βαρέθηκα να τους βλέπω να στριφογυρνάνε σε πλατείες και δρόμους μόνο τις παραμονές των εκλογών.

3. Μπορεί να μου πει κάποιος σε τι διαφέρουν οι φετινές δημοτικές απο τις βουλευτικές εκλογές? Μέχρι και διακαναλική συνέντευξη είχαμε :confused::confused::confused:

4. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Τι νόημα έχει να ρίξω την ψήφο μου (αυτή που τόσο σημαντική είναι για κάποιους), σε κάποιο συνδιασμό ή κόμμα ή παράταξη που δεν πιστεύω? Απλά για να πω πως κάτι ψήφισα?

 

Για μενα ένα ισχυρό κούνημα θα ήταν την πρώτη Κυριακή η αποχή να έφτανε τρελά ποσοστά. 70-80% μπορούσε να φτάσει? Την δεύτερη Κυριακή τα μικρά κομματάκια να έβγαιναν στην επιφάνεια. Και την τρίτη Κυριακή (αφού δεν θα τη γλυτώναμε) ας χαίρονταν οι καραγκιόζηδες.

ΑΠΟΧΗ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟΧΗ

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν με τραβολογούσε ο μικρός και το μόνο που κατάφερα να γράψω ήταν ψήφος.

 

Αχ ρε Sam και γω που νόμιζα ότι έγραψες μια μόνο λέξη για να είσαι, ετσι πώς να το πω, κατηγορηματική :lol::lol::lol:

 

Εγώ, θα έχετε βαρεθεί ίσως να με ακούτε, είμαι κατά της αποχής (δεν είναι τυχαίο που στη Γαλλία μια χρονιά με μεγάλη αποχή πήρε ο Λεπέν μεγάλο ποσοστό). Συμφωνώ με Sam, Ράνια, Αγγελίνα, Αeriko, marinab, Γιάννη και όποιον άλλο ξεχνάω.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η αποχη αν ειναι μαζικη και οργανωμενη ειναι τροπος διαμαρτυριας, απορριπτεις ολο το πολιτικο συστημα. Στο δημο μας παντως προσπαθουν να το οργανωσουν καποιες ομαδες πολιτων.

 

 

Επισης τα μικρα κομματα δεν ειναι αμοιρα ευθυνων, οσα ειναι στη βουλη τουλαχιστον........εχουν συμμετασχει σε μικρο η μεγαλο βαθμο στην καταντια ειτε ψηφιζοντας τα συγκεκριμενα μετρα ειτε καθιστωντας εαυτους ανικανους να υπερασπιστουν οσα πρεσβευουν και τους πολιτες της χωρας.

 

Επειτα αν ο καθενας απο μας ψηφιζει ενα μικρο κομμα κι αλλος καποιο αλλο, αλλος ριχνει ακυρο/λευκο η απεχει παλι τα ποσοστα θα βγαλουν νικητες τους δυο απατεωνες και εκμεταλευτες. Θα επρεπε να υπαρξει μια συντονισμενη στηριξη 1-2 συγκεκριμενων μικρων κομματων ωστε αυτα να αποσπασουν μεγαλα ποσοστα για να πιασει τοπο η ψηφος μας. Και δεν ξερω κατα ποσο μια τετοια λογικη θα μπορεσει να εφαρμοστει σε δημοτικες εκλογες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με τον υπάρχον εκλογικό νόμο η αποχή και το άκυρο δε βγάζει κανένα αποτέλεσμα απο το να ενδυναμώσει τα 2 μεγάλα κόμματα. Επίσης είναι τόσοι πολλοί οι βολεμένοι απο τα κόμματα που μαζική αποχή δεν πρόκειται να υπάρξει. Για μένα τα μικρά κόμματα της Βουλής δεν έχουν τις ίδιες ευθύνες με τα 2 μεγάλα αφου δεν έχουν κυβερνήσει. Βέβαια ψηφίζουμε για δήμο και περιφέρεια οπότε πιστεύω οτι ψηφίζουμε και με γνώμονα το άτομο και όχι τόσο το κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Για μενα ένα ισχυρό κούνημα θα ήταν την πρώτη Κυριακή η αποχή να έφτανε τρελά ποσοστά. 70-80% μπορούσε να φτάσει?

 

Αυτο ειναι το ζητουμενο........εστω 50%.....ενα μηνυμα προς ολα τα κομματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι καταπληκτικό! Μας έχουν φτάσει όλους σε μια κατάσταση να μην ξέρουμε αν πρέπει να ασκήσουμε το θεμελιώδες μας δικαίωμα...

Κάποια στιγμή που ρώτησαν ένα γάλλο οικονομολόγο ποια είναι η λύση στο οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, αφού ανέλυσε γιατί δεν είναι λύση ούτε το μνημόνιο ούτε η χρεωκοπία, σκέφτηκε μερικά δευτερόλεπτα και είπε: ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ψηφίζουμε για δήμο και περιφέρεια οπότε πιστεύω οτι ψηφίζουμε και με γνώμονα το άτομο και όχι τόσο το κόμμα.

 

Το θεμα οτι στις δημοτικες ψηφισουμε ατομο και οχι κομμα ειναι μονο για να χρυσωνουν το χαπι. Τι παει να πει ατομο? κατεβαζει κανεις μονος του ψηφοδελτιο? Ολοι κατω απο καποια ομπρελα μπαινουν...θες λεγετε ΠΑΣΟΚ?Θες λεγετε ΝΔ? κ.ο.κ. Δε μπαινει τυχαια ενα ατομο σε οποιο ψηφοδελτιο εχει κενη θεση. Επιλεγει να μπει στο ψηφοδελτιο ενος συγκεκριμενου κομματος. Ή θα πανε κοντρα σε αυτα που λεει το κομμα? Εξορισμου, δε γινεται αυτο. Θα τον φανε λαχανο.

 

Ακομα ακομα, και αυτοι που -δηθεν- δηλωνουν ανεξαρτητοι εχουν απο πισω τους καποιο κομμα. Ασε που και η ανεξαρτησια, ειναι μια ακομα ομπρελα (χωρις να εννοω οτι αυτο ειναι κακο).

 

Γενικως, πολιτικα πιστευω οτι ολοι, υποψηφιοι και μη, καπου ανηκουμε. κατω απο μια ταμπελα. Ταμπελες υπαρχουν πολλες. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ, ανεξαρτητος, "δεν ασχολουμαι"....ολοι καπου ανηκουμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι καταπληκτικό! Μας έχουν φτάσει όλους σε μια κατάσταση να μην ξέρουμε αν πρέπει να ασκήσουμε το θεμελιώδες μας δικαίωμα...

Κάποια στιγμή που ρώτησαν ένα γάλλο οικονομολόγο ποια είναι η λύση στο οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, αφού ανέλυσε γιατί δεν είναι λύση ούτε το μνημόνιο ούτε η χρεωκοπία, σκέφτηκε μερικά δευτερόλεπτα και είπε: ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!

 

Εντυπωση μου κανει....ποιος το πε αυτος να του φιλησω το χερι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...