Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακόπηκε η εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Επέμβαση ή Χάπια;


Melina22

Recommended Posts

Kalispera!tha ithela k egw na pw tin istoria mou prin apo liges meres enw imoun 19 evdomadwn piga ston giatro na kanw iperixo k den akoygotan i kardia tou emvriou exasa ti gi katw apo ta podia m.perasa tosa sauti thn egkimosini ston 3 mina ekana trofovlastisi gt eixa istoriko me muiiki distrofia eutuxos ola pigan kala parolo p itan k agori.k twra auto.to savvato ekana kanonika genna meta apo 20 wres anamonis.den exw aisthanthi pote toso asxima sthn zwi m den bwrw na to kseperasw me tpt to mono p skeftomai einai pote tha ksanaminw egkios o ginaikologos m m eipe oti prepei na perimenw 2 periodous k meta na ksekinisw prospathise allà den bwrw to mualo m einai sinexeia sto pote tha kanw allo paidi k thelw na ksekinisw apo twra.

 

 

Mixaela12 καλημερα κοριτσι μου, μολις διαβασα το μηνυμα σου και δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο παρα το οτι λυπαμαι παρα πολύ. Ησουν πολύ ατυχη κοριτσακι μου. Εκανες τοσα πολλα γι αυτο το αγορακι περασεσ δυσκολα και εφαγες και εσυ μια γερη μπουνια και κλωτσια μαι στο στομαχι...καταλαβαινω ποσο ασχημα νιωθεις αυτη τη στιγμη ηταν κατι που περασα και εγω ακριβως πριν 4 μηνες παρα μια μερα... 22 μαιου γεννησα το κοριτσακι μου λιγο πριν κλειισω τις 25 εβδομαδες... ομως ο ψυχικος μου πονος κραταει ακομα... και συμφωνω οτι σαν διαδικασια ειναι οτι χειροτερο μπορει να ζησει μια γυναικα...μολις βγηκα απο το μαιευτηριο για 2 εβδομαδες ημουν σε αρνηση ... δεν ηθελα να θυμαμαι τι περασα... και ελεγα αντε να περασουν οι 3 μηνες να ξανα βαλουμε εμπροσ με τον αντρα μου για νεο παιδι... ομως μετα η θλιψη και η απωλεια με κατεκλυσαν,,.. δεν ημουν σε φαση να συνεχισω καν να ζω... και ακομα παλευω με τους δαιμονες του χαμου της μπεμπας μου...

Σου λέω να κανεις υπομονη και να εστιασεις πρωτα απο ολα στην υγεια σου...ειναι παρα πολύ νωρις να σκεφτεσαι την αντικασταση του μπεμπη σου... 2 κυκλοι περιοδου δεν ειναι τιποτα στο εγγυομαι εγω... εδω εχουν περασει 4 σε μενα και ουτε που το εχω καταλαβει... αν αισθανθεις ετοιμη σωματικα και ψυχολογικα κανε το!!! Αλλα θα σου ελεγα να μην βιαστεις... παρε το χρονο σου, πενθησε, βγαλε ολα τα συναισθηματα σου τα ασχημα και κανε υπομονη!!! ολα θα γινουν!!!

Εχεις αλλα παιδακια? τι σας ειπαν για το παιδι? θα κανετε καποιες εξετασεις στο εμβρυο ή αρκει η τροφοβλαστη που κανατε?

Οτι θες ειμαι εδω για σενα!!! Μια αγκαλια απο μενα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kalispera!tha ithela k egw na pw tin istoria mou prin apo liges meres enw imoun 19 evdomadwn piga ston giatro na kanw iperixo k den akoygotan i kardia tou emvriou exasa ti gi katw apo ta podia m.perasa tosa sauti thn egkimosini ston 3 mina ekana trofovlastisi gt eixa istoriko me muiiki distrofia eutuxos ola pigan kala parolo p itan k agori.k twra auto.to savvato ekana kanonika genna meta apo 20 wres anamonis.den exw aisthanthi pote toso asxima sthn zwi m den bwrw na to kseperasw me tpt to mono p skeftomai einai pote tha ksanaminw egkios o ginaikologos m m eipe oti prepei na perimenw 2 periodous k meta na ksekinisw prospathise allà den bwrw to mualo m einai sinexeia sto pote tha kanw allo paidi k thelw na ksekinisw apo twra.

καλημέρα mixaela12,

Δεν θα ακούσεις λόγια παρηγοριας απο μένα γιατί ξέρω καλά οτι δεν πιάνουν...έχω να σου πω ομως 2 3 πραγματακια..καταλαβαινω οτι περιμενες τον μπεμπη σου πως και πως...δεν ξέρω αν θα σου ακουστεί άσχημο αλλα μακάρι μέσα απο την δικιά μου εμπειρια να καταλαβεις οτι μεσα στην ατυχία σου , ήσουν τυχερή....ησουν τυχερη που έφυγε μόνο του...που δεν χρειαστηκες να παρεις εσυ αποφαση, που δεν χρειαστηκες να διαλέξεις αν θα τελειωσεις το παιδι σου ή εσένα...που δεν χρειάστηκες να δεις την ένεση , να το αισθανθείς να φευγει και να κουλουριάζεται και πολλά άλλα ....είμαι λίγο πριν τους 6 μήνες και μαζεύω ένα κομμάτι μου την φορα...πολύ αργά...δεν εχω αντοχές ούτε δύναμη για γρήγορα...αρχικά και εγώ ήμουν σε μια άρνηση...και εγώ σκεφτόμουν οτι οκ..θα περάσει ο καιρός και θα κανω το παιδι μου..αλλά μετά άλλαξαν όλα οταν πραγματικα καταλαβα τι εγινε.. ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...είναι η πιο σημαντική συμβουλή....ο χρόνος θα στα δείξει και θα στα φέρει όλα...κάθε μέρα βγαίνει και κάτι άλλο να αντιμετωπίσω..δεν ξέρω αν σου μιλάω σωστα, και φυσικά παίζει ρόλο και η ηλικία σου και το αν έχεις άλλα παιδάκια...αλλά για να μπορέσεις να μείνει έγκυος και να φέρεις ένα ήρμεο παιδί στον κόσμο και να έχεις την δύναμη ψυχής που χρειάζεται, πρέπει πρώτα να γιατρευτεί η ψυχή σου ...και η ψυχή σου ακόμα είναι πέτρα απο το σοκ...είμαστε εδω για οοοτι χρειαστείς...να ξέρεις είναι διαφορετικό να ακούς πράγματα απο γυναίκες που έχουν περάσει τα ίδια..ελπίζω κάθε μέρα σου να είσαι και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw poli olmar.kathe mera p pernaei eimai xeirotera den exw alles antoxes niwthw oti teliwse i zwi m.eimai 28 xronwn k exw ena koritsaki 4 etwn.exw kleistei poli ston eauto m den thelw na vlepw kanenan to mono p thelw einai na meinw egkios oso to dinaton pio grigora mono auto tha me kanei kala thelw na arxisw prospatheies apo twra den bwrw na perimenw 2 mines.m exei kirieusei enas fovos oti den tha meinw ksana egkios.oloi tin wra klaiw den antexw allo!!

Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw poli geo81.nai exw ena koritsaki 4 etwn.den m eipan tipota apo ti bwrei na efuge.o ginaikologos m m eipe oti den xreiazete na to psaksw gt bwrei na min parw kamia apantisi k apo ti stigmi pou exw ena ugies paidi den einai kati klironomiko,bwrei na eixe kati pathologiko m eipe.to kserw oti prwta prepei na ginw egw kala alla kathe mera p pernaei eimai xeirotera k mono i idea oti tha kanw allo pedi me kanei na aisthanomai kala.thelw mexri ton ianouario p itan k o minas p tha genousa na exw ksanameinei egkios alliws tha trelathw k mono p skeftomai auto p traviksa trelenomai otan ekana tin trofovlastisi gia 2 evdomades mono eklaiga gt fovomoun pws tha vgoun ta apotelesmata k ekei p xarika k eipa tha kanw agori k ola kala m etuxe auto den bwrw na katalavw to gt gia poio logo na stamataei i kardia tou mwro to exw psaksei pantou alla apantisi pouthena.an arxisw prospatheies apo twra uparxei kindunos gnwrizei kapoios?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό όπως είπαν και οι κοπέλες δώσε χρόνο στον ευατό σου. Πένθησε, κλάψε όμως μια συμβουλή, μην απομακρυνθείς από τον άντρα σου. Ότι νιώθεις και ότι σκέφτεσαι να του το λες. Και δεν είμαι μια κοπέλα που δίνω συμβουλές εκ του ασφαλούς, έχασα και εγώ το μωρό μου πριν από περίπου ένα εξάμηνο, λίγες μέρες πριν γεννήσω, στην 38η εβδομάδα.

 

Είναι δύσκολο στην αρχή, υπήρχαν μέρες που δεν ήθελα να σηκωθώ από το κρεββάτι, δεν έβρισκα νόημα να ζω, ένιωθα ένοχη που δεν κατάφερα να προστατεύσω το μωρό μου και ένα σωρό άλλα αρνητικά συναισθήματα.

 

Όμως προσπάθησα να ξανασταθώ στα πόδια μου για τον άντρα μου που υπεραγαπώ και για όλους αυτούς που πόνεσαν εξίσου με εμένα και εννοώ τους γονείς μου και τα πεθερικά μου. Είναι ένας πόνος και ένα γιατί που δεν φεύγει ποτέ, απλά μαθαίνεις και ζεις με αυτό.

 

Ειλικρινά θέλω τόσα πολλά να σου πω. Περισσότερο για να δεις πως δεν είσαι η μόνη που έχει ζήσει κάτι τέτοιο και που αισθάνεται έτσι. Είσαι μόλις 28 ετών, έχει ένα παιδάκι, οπότε αυτό και μόνο πρέπει να σου δίνει δύναμη! Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!

 

Επίσης -αν δεν το έχετε ήδη κάνει- ψάξτε πολύ τι μπορεί να έφταιξε. Φυσικά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει, αλλά να ξέρεις για την επόμενη φορά με το καλό.

 

Φιλάκια πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

S'euxaristw poli userkmm!lupamai poli k gia sena!den to exw psaksei to gt egine gt o gunaikologos m m eipe oti pera apo ti einai mia diadikasia p kostizei bwrei k na min mathis pote thn alithia apo ti stigmi p exeis ena ugies paidi m eipe na min fovamai.allà egw to mono p thelw auti ti stigmi einai na kanw allo pedi den antexw allo exw xasei ton aderfo m 18 xronwn apo muiki distrofia k genika exw viwsei k alles apolies alla tetoio pono pote k me auto katalava oti den eimai katholou dunati.to mono p kanw oloi mera einai na klaiw den exw wreksi gia tpt oute na faw den bwrw den kserw pws tha to antimetopisw olo auto synexeia exw ena megalo GIATi sto mualo m!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου ολο αυτο που περνας ειναι σταδιο πενθους!!! και μαλλον το εχεις βιωσει ακομα πιο πολυ και με τον αδερφο σου που χαθηκε αδικα... πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι φυσιολογικο ολο αυτο που νιωθεις... ειναι τοσα πολλα αυτα που περναμε και θα συνεχισουμε να περναμε... η φυση προνοησε για το παιδι σου οσο αδικο και αν ακουγεται... τουλαχιστον οπως σου ειπε και η olmar εγινε απο μονο του και δεν πηρες εσυ την αποφαση να του τερματισεις τη ζωη... ξερεις τι ειναι το βραδυ να σε κλωτσαει και συ το πρωι να ξερεις οτι πας να το σκοτωσεις? ενα παιδι που κατα 90% ηταν φυσιολογικο και 10 % ειχε μωσαικισμο σε τρισωμια 2.... Παννεληνια πρωτιά 17η θεση παγκοσμίως....δεν εφταιγες εσυ κανεις δεν εφταιξε... δεν υπαρχει γιατι.... δυστυχως

παντως εγω στη θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη στο να ψαχτεις για το παιδι... ιστολογικη του εκαναν να δουν αν ειχε συγγενεις ανωμαλιες η οτι ειχε προβλημα στη καρδια? ειναι σημαντικο να ξερεις και για την επομενη φορα... το οτι ηταν υγιες απο θεμα κληρονομικοτητας και χρωμοσωμιακης ανωμαλιας το γνωριζεις οκ... παντως στη θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη...γιατι πριν διακοψω την τωρινη μου εγκλυμοσυνη ειχα και μια παλινδρομη στην 11 εβδομαδα και δυστυχως ακουσα το γιατρο μου που μου ελεγε οτι ελα μωρε συμβαινει 1 στις 4 γυναικες και τυχαιο γεγονος κλπ και δεν εκανα τιποτα που ακουγοντας τα νεα για τη μικρη μου το μετανιωσα... βεβαια ψαχτηκαμε με τον αντρα μου εκ των υστερων και ακομα δεν εχουμε τελειωσει με ολες τις εξετασεις που πρεπει να γινουν.

πρπει να νιωσεις ψυχολογικα ετοιμη αλλα και το σωμα σου πρεπει να ειναι ετοιμο να δεχτει μια νεα εγκυμοσυνη ωστε να ερθει εις περας με ασφαλεια για σενα και το μελλοντικο σας παιδι. και εισαι μονο 28!!!!! τι θα επρεπε να πω που πατησα τα 35?

εχεις την μεγαλη ευτυχια να εχεις ζησει το θαυμα της μητροτητας με την κορουλα σου... μην την καταδικαζεις και αυτην βλεποντας σε ετσι ...

χρονο θελεις και εσυ!!! και οτι νιωθεις ειναι απολυτα φυσιολογικο!!!!!

Μην βιαστεις ειναι τρομερα λιγος ο καιρος που περασε... υγεια σωματικη και ψυχικη και ολα θα γινουν!!!!

Ειμαι εδω οτι χρειαστεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Poli lupamai k gia sena geo81 einai tragiko k auto p perases esu.se thavmazw pragmatika egw dustyxos den eimai toso dinati.den nomizw na kanane istologikes den tha vreis akrivws mou eipe o giatros m k pragmatika den eixa kouragio na ton rwthsw allΓ* twra mou pernaei synexeia apo to mialo to giati gnwrizeis mipws kanenan logo p na egine auto.exw k alles gnwstes p to exoun pathei alla oxi se toso proxwrimeni egkimosini.den kserw ti bwrei na eftaige spaw to kefali m allΓ* apantisi kamia.thelw na elpizw oti itan tuxaio k den otan kati klironomiko.apo thn arxi ths egkimosinis thema me thn kardia eprepe na ftasw 8 evdomadwn gia na akousoume thn kardia.pragmatika eimai apelpismeni kserei kamia kopela na mou pei pithanous logous pou sinvainei auto.kai an uparxei kindunos an ksekinisw prospathies apo twra

Link to comment
Share on other sites

Poli lupamai k gia sena geo81 einai tragiko k auto p perases kai esu!se thavmazw pragmatika egw dustyxos den eimai toso dinati.den nomizw na kanane istologikes den tha vreis akrivws mou eipe o giatros m k pragmatika den eixa kouragio na ton rwthsw allà twra mou pernaei synexeia apo to mialo to giati gnwrizeis mipws kanenan logo p na egine auto.exw k alles gnwstes p to exoun pathei alla oxi se toso proxwrimeni egkimosini.den kserw ti bwrei na eftaige spaw to kefali m allà apantisi kamia.thelw na elpizw oti itan tuxaio k den otan kati klironomiko.apo thn arxi ths egkimosinis thema me thn kardia eprepe na ftasw 8 evdomadwn gia na akousoume thn kardia.pragmatika eimai apelpismeni kserei kamia kopela na mou pei pithanous logous pou sinvainei auto.kai an uparxei kindunos an ksekinisw prospathies apo twra.den kserw ti na kanw /QUOTE]
Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw poli olmar.kathe mera p pernaei eimai xeirotera den exw alles antoxes niwthw oti teliwse i zwi m.eimai 28 xronwn k exw ena koritsaki 4 etwn.exw kleistei poli ston eauto m den thelw na vlepw kanenan to mono p thelw einai na meinw egkios oso to dinaton pio grigora mono auto tha me kanei kala thelw na arxisw prospatheies apo twra den bwrw na perimenw 2 mines.m exei kirieusei enas fovos oti den tha meinw ksana egkios.oloi tin wra klaiw den antexw allo!!

καταρχην κοιτα την κορουλα σου...εκεινη θα γινει το πιο σταθερο σου στηριγμα...

ειναι αδικο για εκεινη να βλεπει την μαμα της ετσι ,χωρις καν να μπορει να καταλαβει τον λογο...δευτερον και πολυ βασικο...η σχεση σου με τον αντρα σου..ειναι ο πιο κοντινος σου ανθρωπος..και ολο αυτο δεν μπορεις να το προσπερασεις μονη σου...χρειαζεσαι και αλλον..

Η άποψη μου ειναι να πάρεις και δεύτερη ιατρική γνώμη...το γεγονος οτι δεν υπήρχε χρωμοσωματική ανωμαλία είναι ένα μεγάλο υπέρ σου, αλλά απο εκεί και πέρα υπάρχουν άλλα τόσα που μπορούν να βγούν σε μια εγκυμοσύνη και καλό θα ήταν να το ψάξεις.οχι για να απαντήσεις στο γιατί...απάντηση δεν υπάρχει..απλά για να ξέρεις τι πρέπει να αντιμετωπίσεις στην επομενη εγκυμοσύνη σου.

Δεν είμαι γιατρός και δεν θα το παίξω..απλά μου φαίνεται πολύ σύντομο το διάστημα που σου έδωσε ο γιατρός.οι 2 μήνες εννοώ..και για αυτό να πάρεις και άλλη ιατρική γνώμη..

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου απ΄όλο αυτό είναι οτι αρχικά διαλύεσαι...μηδενίζεις...το να θέλεις να μείνεις έγκυος ξανά άμεσα, είναι αποτέλεσμα συνήθειας βέβαια...με αυτόν τον τρόπο θεωρείς οτι θα ξαναείσαι ευτυχισμένη όπως ήσουν...αλλά πραγματικά για μένα είναι σαν κουβέρτα...μια εγκυμοσύνη απλα θα κουκουλώσει όλο τον πόνο της απώλειας σου..μην κάνεις το λάθος ομως να πιστεύεις οτι δεν θα ξεσκεπαστεί σε κάποια φάση...και αν τότε είσαι έγκυος πως θα το αντιμετωπίσεις?καταστρέφοντας το παιδί που θα έχεις στην κοιλιά σου χωρίς να φταίει?ή έστω οτι έχει γεννηθεί και έχουν πάει όλα καλα...τοτε θα έχεις 2 παιδια να φροντίσεις...δεν θα έχεις το περιθώριο...

για το παιδάκι σου να σκεφτεσαι οτι εχεις κάει οτι καλύτερο γινόταν...δεν περνούσε απο το δικό σου χέρι...και αν ηταν να βγεί το παιδί σου και να πονέσει η να μην αντέξει η καρδιά του ...καλύτερα τώρα κορίτσι μου...δεν ξέρω αν σε βοηθάμε απλά σου λέμε η καθεμια αυτα που έχουμε κατακτήσει μέσα απο την δική μας εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

S'euxaristw k pali olmar.me voithate k para poli malista.otan les na parw k alli gnwmi ennoeis panw sto pote prepei na ksekinisw prospathies gia allo pedi?apo ti exw diavasei k se diafora site lene meta apo 2 periodous alla egw lew na ksekinisw apo twra i pot ithele oti twra ekana kanonika genna poses gunaikes exoun meinei kateuthian meta apo genna k mia xara exoun paei.to kserw oti einai trelo auto p thelw alla einai to mono p bwrei na mou dwsei elpida sto na proxwrisw brwsta.einai poli a diko k gia to koritsaki m na me vlepei dialimeni allΓ* oso k na prospathw na eimai kala den bwrw einai panw apo ths dinamis mou.niwthw oti den exw pia zwi.k na fadasteis oti irthe tuxaia auti i egkimosini den to eixame sxediasei k sthn arxi den to pira k toso kala k giauto niwthw tipseis alla sthn poreia to agapisa poli niwthw oti me timwri o theos.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μιχαέλα μου έζησα κάτι παρόμοιο αλλα ευτυχώς νωριτερα, στη 13η βδομαδα κι ενιωθα σαν εσενα. Εμενα ηταν χαλια η αυχενικη κ η τροφοβλαστη επιβεβαιωσε συνδρομο down.Κεραμιδα κανονικη οταν ειναι η πρωτη σου φορα εισαι 27 χρονων χωρις ιστορικο και δεν περιμενεις με τιποτα κατι τετοιο.Οπότε πηραμε αποφαση για διακοπη,ευτυχως ομως το εμβρυακι μας προλαβε κ παλλινδρομησε μονο του.Επαθα μια καλή καταθλιψη κ απο κει που πριν δεν ηθελα παιδι ακομα,ε τοτε ηθελα αμεσως σαν τρελη,δεν αντεχα να περιμενω 3 κυκλους και με το που μου ηρθε η πρωτη περιοδος μετα ξεκινησαμε κ εμεινα εγκυος αμεσως κ πηγαν ολα τελεια.Εγω μονο ετσι συνηλθα και ναι το ξεπερασα αλλιως ειχε κολλησει απιστευτα το μυαλο μου ειχε παγωσει ο χρονος.Ενταξει ειχα αγχος στην εγκυμοσυνη μου αλλα σε λογικα πλαισια και μολις γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι τα αφησα ολα πισω.Και τωρα εχουν περασει 4,5 χρονια κ γενναω κ το δευτερο σε μια βδομαδα. Απλα επειδη παλινδρομησε έκανα κ εξεταση θρομβοφιλιας που οντως εδειξε καποιο προβληματακι(δεν ξερω ομως αν παλλινδρομησε γι αυτο ή λόγω του συνδρομου)και σμετα στις 2 εγκυμοσυνες μου εκανα αντιπηκτικες ενεσεις.

Link to comment
Share on other sites

σε καμια περίπτωση να μην μείνεις έγκυος αμέσως...έχω άλλες τόσες περιπτώσεις που κάτι τέτοιο βγήκε σε πολύ ασχημες καταστάσεις...μην βάλεις σε κίνδυνο τον εαυτό σου, ούτε την ικανότητα σου να κάνεις ένα άλλο παιδί....ακόμα δεν έχει επανέλθει η μήτρα σου...θα ήθελες δλδ να μείνεις έγκυος τώρα..οκ και αν πάνε όλα τελείως στραβα και μετά δεν μπορείς να κάνεις άλλο παιδάκι?δεν θα ήταν αβάσταχτο να έχεις χάσει την δυνατότητα να κάνεις παιδι απλα επειδη βιάστηκες ?γιατι να ρισκάρεις κάτι τόσο σημαντικο...???

Μου λές οτι είσαι στα πατώματα...πώς κορίτσι μου θα κάνεις σεξ και θα ξαναπεράσεις όλη την διαδικασία μέχρι να μείνεις έγκυος?έχεις την δύναμη αυτή την στιγμή..?και έστω οτι το κάνεις και μένεις έγκυος..με την ψυχολογική κατάσταση που έχεις, είσαι σίγουρη οτι δεν θα αποβάλειςς?και πόσο πιο δύσκολο θα είναι για σένα να έχεις χάσει 2 εγκυμοσύνες?σίγουρα πριν κάνεις οποιοδήποτε βήμα να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου..αυτός θα σου δώσει το οκ του ποτε να κανεις παιδι μετά απο έλεγχο που θα σου κα΄νει 9αν έχει επανέλθει η μητρα, αν ειναι οκ το ενδομήτριο...)

Δεν το παίζω γιατρός, το ξαναλέω....πάντα όμως με την συμβουλή γυναικολου...μην κάνεις κανένα βήμα μόνη σου...έχεις ήδη ένα κοριτσάκι...δεν έχεις δικαίωμα να ρισκάρεις την υγεία σου ....

για το οτι είσαι χάλια..τι πιο λογικο....πέρασα πολύ χειρότρα απο σένα...λίγο πριν γεννήσω έχασα το μωρό μου και πίστεψε με σε καταλαβαίνω...και είμαι εδω 6 μήνες μετά και σου λεω...ΑΝΑΠΝΕΩ...οχι δεν ειμαι ακόμη καλα αλλα ΑΝΑΠΝΕΩ, ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΞΑΝΑΖΩ...όλα θα περάσουν..απλά θέλουν τον χρόνο τους..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα πως αυτή τη στιγμή το μόνο που θέλεις είναι να ξαναμείνεις έγκυος.. Όμως και εγώ θα πρότεινα να ψάξεις λίγο παραπάνω τις αιτίες για αυτό το περιστατικό.

 

Για παράδειγμα δεν στάλθηκε για ιστολογική ο πλακούντας? Δεν σε έστειλαν για εξετάσεις θρομβοφιλίας και αυτοάνοσων? Για καρυότυπο ζεύγους? Το έμβρυο το στείλατε για νεκροψία? Δεν είμαι γιατρός, απλά επειδή λίγο μοιάζουν οι δικές μας περιπτώσεις (με την έννοια ότι ήταν προχωρημένες εγκυμοσύνες) σου αναφέρω τι έκανα εγώ. Μήπως καλύτερα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη;

 

Όσον αφορά μια επόμενη εγκυμοσύνη, πιστεύω πως το σώμα ξέρει και όταν είναι έτοιμο, θα ξαναμείνεις έγκυος. Το θέμα είναι αν ψυχολογικά είσαι έτοιμη να συμβεί αυτό.. Πρέπει να αφήσεις χρόνο να πενθήσεις, ώστε όταν έρθει μια επόμενη εγκυμοσύνη να μην την αντιμετωπίσεις όσο πιο θετικά γίνεται (όχι ως συνέχεια της παλιάς.. )

Link to comment
Share on other sites

S'euxaristw poli lazariska!xairomai poli p akouw oti meta apo tetoio pono erxete k pali i xara s euxomai pragmatika me to kalo n sou erthi to deutero mwraki s makari na stathw k egw toso tuxeri alla fovamai poli para poli den kserw pws na to antimetopisw olo auto

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxi den ekana tipota apo auta userkmm.i nekropsia m eipe o ginaikologos m kostizei 600?(giati gennisa se idiwtiko maieutirio)k gia mena leei mi to kaneis gt bwrei na min vroun k tipota.se sena ti vrikan?exei diafora n a stamataei i kardia tou emvriou stous prwtous mines se sxesi me pio proxwrimeni egkimosini.gt polles gnwstes m to exoun pathi stous prwtous mines k den to exoun psaksei to gt.o ginaikologos m eipe episis oti o plakuntas itan fusiologiko opws k ola ta ipolipou k tou exw poli empistosini.twra den kserw ti na kanw;eseis to apokleietai na itan tuxaio olo auto i pada uparxei kapoia aitia p prepei na psaksw k me poion tropo bwrw na to kanw auto etsi wste na to prolavw sthn epomeni egkimosini

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι υπερβολικά νωπό το θέμα γι αυτο σε ποναει τοσο.Άσε εστω 1-2 περιοδους να περασουν,ξερω δεν περναει ο καιρος με τιποτα αλλα κατευθειαν εχω ακουσει να αφηνουν οι γιατροι εγκυμοσυνη μονο στην περιπτωση αποβολης απο μονο του στην πολυ αρχη δηλαδη.Εγω δεν το ρισκαρα απο μονη μου παντως.Ο γυναικολογος μου που ειναι απο τους κορυφαιους με αφησε, μου λεει ας σου ρθει περιοδος και μετα ξεκινα αμα θες.Και οντως ασχολησου κ με το κοριτσακι σου γτ ειναι σε κρισιμη ηλικια.Κι η δικια μου 4,5 ειναι και καταλαβαινει τα παντα.Πηγαιντε βολτουλες λουνα παρκ κανα θεατρο και θα περασει ο καιρος.

Αν θες απο εξετασεις δες θρομβοφιλια σακχαρο και θυροειδη.Πιο εξεζητημενες δε γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Είπα να γράψω κ εγώ τις εμπειρίες μου πρώτη φορά...πριν 4,5 χρονια εινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι το οποιο 10 εβδομαδων σταματησε η καρδουλα του..εκανα εξεταςεις κ ειχα θρομβοφιλια!δεν το εβαλα κατω ομως...4 μηνες μετα εμεινα εγκυος στο αγορακι μου που σημερα ειναι 3 χρονων!τωρα τον Ιανουάριο εμεινα παλι εγκυος!!ολα ηταν καλα!!4,5 μηνων ομως το αγορακι μου διαγνώστηκε με σοβαρο προβλημα κ αναγκαστήκαμε να διακόψουμε την εγκυμοσυνη...πονος,απελπισία,θυμός κ ενα τεράστιο γιατι...προσπαθησα να συνελθω για τον γιο μου!πριν λιγες μερες ανακάλυψα πως ειμαι παλι εγκυος...απερίγραπτη χαρα..ειπα τωρα ολα θα πανε καλα..αλλα παλι εκανα λαθος..ενω οι χοριακες μου αυξάνονται κανονικα πηγα για υπερηχο εχθες(6w2d)κ υπαρχει μονοι ο σάκος..ουτε καν εμβρυϊκα στοιχεία ή κατι που να δηλώνει οτι θα υπαρξει έμβρυο..εκανα παλι χοριακη η οποια ειναι στα ύψη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον θα αρχισει τωρα να πεφτει κ να παω την αλλη βδομαδα παλι για υπερηχο οπου λογικα δε θα φανει τιποτα παλι και θα προχωρήσουμε σε απόξεση...😢😢😢

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

σου γραφω χωρις να ξερω πραγματικα τι να σου πω...ρωτα τον γιατρο σου μηπως πρεπει να κανεις καποιες επιπλεον εξετασεις.μηπως υπαρχει και κάποιο άλλο θέμα που απλα δεν το ειχατε ανακαλύψει στην προηγουμενη εγκυμοσύνη σου ή κάποιο μικρόβιο.το μοναδικο που θα σου πω ειναι, αν ειναι να μην παει καλα μια εγκυμοσυνη , καλυτερα να φυγει απο μονο του παρα να κανεις εσυ διακοπη.το ξέρεις άλλωστε...τωρα για τα υπολοιπα, μιλα με οτν γιατρό σου, ίσως να παρεις και μια δεύτερη άποψη, και απο εκει και περα υπομονη..δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...βαλε πεισμα οτι θα ερθει το επομενο παιδι σου και θα δεις οτι θα γινει, οπως εγινε και την πρωτη φορα...το καταλαβαινω οτι εχεις απογοητευτει και κουραστει αλλα ριξε μια ματια στο παιδι σου...δεν αξιζε οτιιιι και αν εχεις περασει???δεν ξερω αν σε βοηθαω αλλα πραγματικα ειναι καταστασεις που οτι και να σου πει ο αλλος, δυσκολα σε βοηθανε...περιμενουμε νε σου..

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia!tha ithela na rwthsw an gnwrizei kamia apo esas meta apo poso kiairo istera apo apovoli(me kanonika genna imoun 19 evdomadwn)erxete i prwti periodos?

 

Γεια σου μιχαελα

 

Λυπάμαι κοριτσι μου για όλο αυτό που πέρασες

 

Δεν εχω λόγια παρηγοριάς , καταλαβαίνω ποσό δύσκολο ηταν για σένα .

 

Θέλω μόνο να σου πω ότι θα ηταν καλο να κανείς μερικές εξετάσεις πριν ξεκινήσεις με μια νέα εγκυμοσυνη . Δεν είμαστε γιατροί αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να σε είχε πληροφορήσει ο γιατρος σου κ να κάνατε εξετάσεις στο έμβρυο κ στον πλακούντα . Ωστόσο κ παλι έχεις την δυνατότητα κ κανείς επιπλέον εξετάσεις . Μη το αμέλησεις κ μην με παρεξηγείς στο λέω απλά για να είσαι έτοιμη για κατι νέο .

 

Στο ερώτημα σου , 30 -40 μέρες μετα .

 

Σε φιλώ !

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ summer love.τον ρώτησα τον γυναικολόγο μ για αυτές της εξετασεις κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις όλα ήταν φυσιολογικά ήταν θέμα παθολογικο λέει κ κυρίως είχε πρόβλημα με την καρδιά κάτι περισσότερο δεν μου είπε,των ρώτησα κ για της εξετασεις που πρέπει να κάνω εγώ κ μ ειπε ότι πέρα από το να κάνω την εξέταση για να δω αν είμαι φορέας η όχι της μυϊκής δυστροφιας δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Πήγα για να με εξετάσει την Παρασκευή κ είπε ότι είμαι πολύ καλα να περιμένω την πρώτη περίοδο κ να ξαναπάω.εσείς ποιες εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να κάνω, ειμαι πολύ αγχωμένη κ έχω ανησυχήσει κ με την αιμορραγία που έχω 2 μέρες μου σταματάει και μετά μ έχετε κ πάλι έχουν περάσει 10 μέρες από την ημέρα που έκανα την αποβολή κ δεν γνωρίζω αν αυτό είναι φυσιολογικό κ για πόσο καιρό θα συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ summer love.τον ρώτησα τον γυναικολόγο μ για αυτές της εξετασεις κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις όλα ήταν φυσιολογικά ήταν θέμα παθολογικο λέει κ κυρίως είχε πρόβλημα με την καρδιά κάτι περισσότερο δεν μου είπε,των ρώτησα κ για της εξετασεις που πρέπει να κάνω εγώ κ μ ειπε ότι πέρα από το να κάνω την εξέταση για να δω αν είμαι φορέας η όχι της μυϊκής δυστροφιας δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Πήγα για να με εξετάσει την Παρασκευή κ είπε ότι είμαι πολύ καλα να περιμένω την πρώτη περίοδο κ να ξαναπάω.εσείς ποιες εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να κάνω, ειμαι πολύ αγχωμένη κ έχω ανησυχήσει κ με την αιμορραγία που έχω 2 μέρες μου σταματάει και μετά μ έχετε κ πάλι έχουν περάσει 10 μέρες από την ημέρα που έκανα την αποβολή κ δεν γνωρίζω αν αυτό είναι φυσιολογικό κ για πόσο καιρό θα συνεχιστεί.

 

 

Καλημερα και πάλι, ολο αυτο που περιγράφεις με το αίμα ειναι φυσιολογικο... ειναι τα λεγομενα λοχεια...ετσι ειναι ερχεται σποραδικα το αιμα, χωρις συγκεκριμενη ποσοτητα καθε φορα... εμενα προσωπικα ολο αυτο μου κρατησε 25 μερες και μετα απο 6 μερες αδιαθετησα κανονικα.

Θα σου πρότεινα να δείς εναν εξειδικευμενο γενετιστη ή και ανοσολογο,αιματολογο για την περιπτωση σου ωστε να ακολουθησεις εναν κυκλο εξετασεων για να εισαι σιγουρη για την επομενη φορα. Οι γυναικολογοι δεν ειναι αρμοδιοι να σε παραπέμψουν σε τετοιες εξετασεις γαιτι δεν ειναι ο κλαδος τους τετοιος. Υπάρχουν πολλά πράγματα να ψαξει κανεις!!! Και μην φοβηθεις καλυτερα να εχεις την γνωση παρα ακομα μια αποτυχια...

επισης πρεπει να φροντισεις το σωμα σου και τα οργανα σου πρεπει να ξανα ερθουν στην θεση τους μεχρι την επομενη κυηση...

Ελα πιο κοντα με τη κορη σου και τον αντρα σου, κανε την παυση που χρειαζεται και μετα θα φτιαξουν ολα...

4 μηνες μετα νιωθω λιγο καλυτερα αλλα ακομα ποναει πολύ... εσυ σαν μανουλα πρεπει να το ξερεις και καλυτερα απο μενα, ποσο μάλλον εχεις βιώσει και ενα τρομακτικο πένθος με το θάνατο του αδερφου σου.

Σου ευχομαι καλη δυναμη κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να γράψω κ εγώ τις εμπειρίες μου πρώτη φορά...πριν 4,5 χρονια εινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι το οποιο 10 εβδομαδων σταματησε η καρδουλα του..εκανα εξεταςεις κ ειχα θρομβοφιλια!δεν το εβαλα κατω ομως...4 μηνες μετα εμεινα εγκυος στο αγορακι μου που σημερα ειναι 3 χρονων!τωρα τον Ιανουάριο εμεινα παλι εγκυος!!ολα ηταν καλα!!4,5 μηνων ομως το αγορακι μου διαγνώστηκε με σοβαρο προβλημα κ αναγκαστήκαμε να διακόψουμε την εγκυμοσυνη...πονος,απελπισία,θυμός κ ενα τεράστιο γιατι...προσπαθησα να συνελθω για τον γιο μου!πριν λιγες μερες ανακάλυψα πως ειμαι παλι εγκυος...απερίγραπτη χαρα..ειπα τωρα ολα θα πανε καλα..αλλα παλι εκανα λαθος..ενω οι χοριακες μου αυξάνονται κανονικα πηγα για υπερηχο εχθες(6w2d)κ υπαρχει μονοι ο σάκος..ουτε καν εμβρυϊκα στοιχεία ή κατι που να δηλώνει οτι θα υπαρξει έμβρυο..εκανα παλι χοριακη η οποια ειναι στα ύψη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον θα αρχισει τωρα να πεφτει κ να παω την αλλη βδομαδα παλι για υπερηχο οπου λογικα δε θα φανει τιποτα παλι και θα προχωρήσουμε σε απόξεση...😢😢😢

 

 

 

 

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ για όλα αυτα που έχεις περάσει!!!

Τουλάχιστον να σκέφτεσαι οτι εχεις και ενα γλυκό αγοράκι να σου υπενθυμίζει πως όλα ειναι πιθανά σε αυτη τη ζωή :)

κουραγιο ευχομαι και μπραβο σου που το παλευεις τοσο πολύ, και απ οτι καταλαβα και ευκολα μενεις και εγκυος, θα κανεις τις εξετασεις σου και εσυ και ολα θα πάνε καλα!!!! Βλέπω απο τις προσπαθειες σου οτι εχεις μεγαλη δύναμη μεσα σου!!!

Σου ευχομαι τα καλύτερα απο δω και πέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ summer love.τον ρώτησα τον γυναικολόγο μ για αυτές της εξετασεις κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις όλα ήταν φυσιολογικά ήταν θέμα παθολογικο λέει κ κυρίως είχε πρόβλημα με την καρδιά κάτι περισσότερο δεν μου είπε,των ρώτησα κ για της εξετασεις που πρέπει να κάνω εγώ κ μ ειπε ότι πέρα από το να κάνω την εξέταση για να δω αν είμαι φορέας η όχι της μυϊκής δυστροφιας δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Πήγα για να με εξετάσει την Παρασκευή κ είπε ότι είμαι πολύ καλα να περιμένω την πρώτη περίοδο κ να ξαναπάω.εσείς ποιες εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να κάνω, ειμαι πολύ αγχωμένη κ έχω ανησυχήσει κ με την αιμορραγία που έχω 2 μέρες μου σταματάει και μετά μ έχετε κ πάλι έχουν περάσει 10 μέρες από την ημέρα που έκανα την αποβολή κ δεν γνωρίζω αν αυτό είναι φυσιολογικό κ για πόσο καιρό θα συνεχιστεί.

Μιχαελα

 

Ο γιατρος σου δηλαδή ήξερε ότι είχε κάποια καρδιοπάθεια αλλά εσυ δεν το ήξερες ;;;

Λοιπον έχει σίγουρα νόημα να δεις τη μυική δύστροφια όποτε μιλά με γενετιστή . Επιπλέον ίσως κάποιος γυναικολόγος να μπορεί να σε βοηθήσει , υπάρχουν γιατροί που ασχολούνται εξειδικευμένα με τέτοια θέματα . Ίσως κ κάποιος ανοσολογος.

 

Βασικά μιλά με γυναικολόγο που μπορεί να σε κατευθύνει στις σωστές ειδικότητες , γενετιστγς κτλ .

 

 

Για να αιμα μην ανησυχείς , ετσι συμβαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...