Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακόπηκε η εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Επέμβαση ή Χάπια;


Melina22

Recommended Posts

συμφωνω με την maria elpida. αν κι εγω δεν εκανα γιατι ο γιατρος ηταν βεβαιος για το προβλημα οποτε δεν χρειαστηκε.

 

οσο αφορα τις εξετασεις, εισαι καλυμμενη κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο για τα μικροβια που μπορει να προκαλεσουν καποια αποβολη

 

αν κανεις και τον καρυοτυπο, πιστευω οτ ιθα εχεις μια πολυ ξεκαθαρη εικονα.

 

καλη συνεχεια ευχομαι και συντομα να ξεχασεις αυτη την εμπειρια. εγω θυμαμαι οτι τα ειχα βαλει με ολους, εκλαιγα συνεχεια και ειχα πεσει σε καταθλιψη. μετα πεισμωσα και ειπα "παιδι θα κανω ο κοσμος να γυρισει αναποδα"

ακολουθησα τη θεραπεια και τις συμβουλες του γιατρου και τωρα εχω ενα αγορακι

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλη συνεχεια ευχομαι και συντομα να ξεχασεις αυτη την εμπειρια. εγω θυμαμαι οτι τα ειχα βαλει με ολους, εκλαιγα συνεχεια και ειχα πεσει σε καταθλιψη. μετα πεισμωσα και ειπα "παιδι θα κανω ο κοσμος να γυρισει αναποδα"

ακολουθησα τη θεραπεια και τις συμβουλες του γιατρου και τωρα εχω ενα αγορακι

 

Καλά, αυτό το λέω κι εγώ από πέρσι. Μάλιστα είχα πει ότι θα μείνω έγκυος πριν τα Χριστούγεννα, κι έμεινα τελικά τον Σεπτέμβριο. Οπότε δεν το βάζω κάτω!!!

 

Πάντως με μπερδέψατε με τον καρυότυπο. Η γιατρός μου είπε ότι θα γίνει ανάλυση του εσωτερικού της μήτρας (αυτό είναι η βιοψία να υποθέσω) και αν θέλουμε κάνουμε και καρυότυπο. Λέμε να μην κάνουμε, γιατί ακόμα κι αν δέιξει οτι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, δεν σημαίνει ότι θα υπάρξει και την επόμενη φορά. Εξάλλου το 90% των παλίνδρομων οφείλονται σ αυτό, και μόνο το 10% είναι καθαρά τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό το λέω κι εγώ από πέρσι. Μάλιστα είχα πει ότι θα μείνω έγκυος πριν τα Χριστούγεννα, κι έμεινα τελικά τον Σεπτέμβριο. Οπότε δεν το βάζω κάτω!!!

 

Πάντως με μπερδέψατε με τον καρυότυπο. Η γιατρός μου είπε ότι θα γίνει ανάλυση του εσωτερικού της μήτρας (αυτό είναι η βιοψία να υποθέσω) και αν θέλουμε κάνουμε και καρυότυπο. Λέμε να μην κάνουμε, γιατί ακόμα κι αν δέιξει οτι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, δεν σημαίνει ότι θα υπάρξει και την επόμενη φορά. Εξάλλου το 90% των παλίνδρομων οφείλονται σ αυτό, και μόνο το 10% είναι καθαρά τυχαίο.

 

Αν ψάξετε λίγο στο ιντερνετ για τον καρυότυπο θα δείτε ότι πρόκειται καθαρά για ανάλυση DNA και δείχνει τη χρωμοσωματική ταυτότητα.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

εμπιστευσου την γιατρο σου τοτε. αστην να κανει οτι θεωρει αυτη σωστο και συζητηστε μετα για το πως θα συνεχισετε...

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Για τα utrogestan καλά έκανε και σου τα έδωσε, από όσο ξέρω τα δίνουν από την αρχή σε περιπτώσεις σπερματέγχυσης και εξωσωματικής και τα συνεχίζουν τουλάχιστον για τους 4 ή 5 πρώτους μήνες. Τα πήρα κι εγώ από την 9η εβδομάδα που είχα την πρώτη μικρή αιμοραγία και τα συνέχισα μέχρι που διαπίστωσα το θάνατο του μικρού μου. Μπορεί όντως να είχες αποβάλλει από μόνη σου χωρίς τα χάπια, αλλά πώς μπορούσες να ξέρεις ότι θα παλινδρομήσει το έμβρυο;Μην το σκέφτεσαι αυτό τώρα, για καλό τα πήρες τα utrogestan. Βασική έννοια κάθε γιατρού στην αρχή είναι να κρατηθεί το έμβρυο στη μήτρα.

Όσο για το αίμα, θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Ίσως κάθε περίπτωση να είναι διαφορετική. Εγώ ουσιαστικά γέννησα κανονικά. Εμένα μου έβαλαν τα χαπάκια (εγώ έγαλα 2, με την προοπτική να μου βάλουν άλλα 2 αν η διαδικασία δεν ξεκινούσε μέσα στο πρώτο τρίωρο) και μετά από 1,5 ώρα άρχισα λίγο να πονάω και να έχω λίγο αίμα. Στις πέντε ώρες πονούσα αρκετά (σαν έντονος πόνος περιόδου, οπότε μου έκαναν επισκληρίδιο) Ξαφνικά ένιωσα κάτι να "πέφτει" μαζί με αίμα (όχι παραπάνω από κανονική ροή αίματος στην περίοδο). Τότε με νάρκωσαν για κανένα 10λεπτο, όχι γιατί πονούσα, αλλά για να μην καταλάβω τη διαδικασία και σοκαριστώ.

Το αίμα λοιπόν δεν ήταν πολύ, σαν να είχα περίοδο. Με μία σερβιέτα είσαι καλυμένη και ο πόνος επίσης σαν πόνος περιόδου. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βίωσα. Δεν ήταν τίποτα. Δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο χάπι, αλλά εμένα μου είπαν ότι μπορεί να κάνω και δέκατα, όπως και έκανα, που πέρασαν σχεδόν πριν αρχίσει κανονικά η διαδικασία της αποβολής. Αν σου συμβεί και έχεις και λίγο ρίγος μην τρομάξεις. Εύχομαι όλα να πάνε καλά (που θα πάνε) χωρίς καμία σωματική ταλαιπωρία (την ψυχική δεν τη συζητώ, αυτήν δεν την αποφεύγει καμιά μας δυστυχώς).

 

γεια μουσουδι.ποσο μηνων ησουν?εχω παρομοια εμπειρια.κι εμενα με κοιμησαν στο τελος αλλα για να με καθαρισει ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια μουσουδι.ποσο μηνων ησουν?εχω παρομοια εμπειρια.κι εμενα με κοιμησαν στο τελος αλλα για να με καθαρισει ο γιατρος

 

γεια σου xenia μου. Από όσα έχεις γράψει έχω καταλάβει ότι έχουμε παρόμοια εμπειρία. Ήμουν στη 17η εβδομάδα, τελευταία μέρα της, όταν έκανα την επέμβαση. Ναι στο τέλος πάντα σε κοιμίζουν, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Με την επισκληρίδιο δεν ένιωθα απολύτως τίποτα, αλλά φαντάσου να τους έβλεπα σε όλη τη διαδικασία. Και πράγματι, κάνουν πάντα έναν υπέρηχο να δουν αν μετά την αποβολή του εμβρύου έχει μείνει κάποιο υπόλειμμα για να το καθαρίσουν. Άσε, μακριά από μας (και από κάθε γυναίκα) τέτοιες εμπειρίες!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου xenia μου. Από όσα έχεις γράψει έχω καταλάβει ότι έχουμε παρόμοια εμπειρία. Ήμουν στη 17η εβδομάδα, τελευταία μέρα της, όταν έκανα την επέμβαση. Ναι στο τέλος πάντα σε κοιμίζουν, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Με την επισκληρίδιο δεν ένιωθα απολύτως τίποτα, αλλά φαντάσου να τους έβλεπα σε όλη τη διαδικασία. Και πράγματι, κάνουν πάντα έναν υπέρηχο να δουν αν μετά την αποβολή του εμβρύου έχει μείνει κάποιο υπόλειμμα για να το καθαρίσουν. Άσε, μακριά από μας (και από κάθε γυναίκα) τέτοιες εμπειρίες!

 

αμην.κι εγω 16 εβδ ημουν.επισκληριδιο δεν εκανα αλλα σαν πονος ηταν υποφερτος.ισως επειδη γεννησα την κορη μου με φτ(χωρις επισκληριδιο-εκει τα χρειαστηκα απο τους πονους και τα ειδα ολα)ισως επειδη το ψυχολογικο τα επισκιαζε ολα ,δεν ξερω.μακαρι ομως να με ειχαν κοιμισει νωριτερα γιατι εκειν την ωρα ειχα σηκωθει να παω τουαλετα:(:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθες διαπιστώσαμε με το γιατρό μου ότι το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί, κάποια στιγμή σταμάτησε να μεγαλώνει και ότι δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία. Είμαι στη 10η εβδομάδα και ήταν πολύ μικρότερο απ΄οσο θα έπρεπε κανονικά. Το αναφέρω αυτό γιατί μου πρότεινε αντί να κάνω επέμβαση για να το αφαιρέσουμε, να πάρω χάπια τα οποία θα βοηθήσουν το σώμα μου να αποβάλλει με φυσικό τρόπο. Έτσι δεν θα τραυματιστεί η μήτρα καθόλου. Έχει κάνει κάποια κοπέλα το ίδιο; Ανησυχώ λίγο για την αποτελεσματικότητα αυτής της μεθόδου. Κατά τα άλλα μου φαίνεται πολύ ελκυστική η πρόταση.

 

μελινα καλησπερα

εγω μολις προχθες εμαθα τα ιδια ακριβως δυσαρεστα μαντατα (ημουν στην 9η εβδομαδα) και χθες το πρωι εκανα αποξεση. Μου ειχε πει 3,5 ωρες πριν την επεμβαση να παρω καποια χαπια για να βοηθησουν στην ολη διαδικασια. Το γιατρο μου τον εμπιστευομαι αρκετα και θεωρω οτι μαλλον θα ηταν καλο να συζητησεις ξανα μαζι του το να κανεις αποξεση γιατι εχω ακουσει οτι "καθαριζει" καλυτερα ο οργανισμος και αναρρωνεις και πιο γρηγορα. Μη φοβηθεις τη διαδικασια (σωματικα τουλαχιστον... το ψυχολογικο ειναι άλλο θεμα).

εμενα δυστυχως ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και τωρα ειμαι χαλια.

δεν ξερα πότε και αν θα καταφερουμε για 2η..

Link to comment
Share on other sites

μελινα καλησπερα

εγω μολις προχθες εμαθα τα ιδια ακριβως δυσαρεστα μαντατα (ημουν στην 9η εβδομαδα) και χθες το πρωι εκανα αποξεση. Μου ειχε πει 3,5 ωρες πριν την επεμβαση να παρω καποια χαπια για να βοηθησουν στην ολη διαδικασια. Το γιατρο μου τον εμπιστευομαι αρκετα και θεωρω οτι μαλλον θα ηταν καλο να συζητησεις ξανα μαζι του το να κανεις αποξεση γιατι εχω ακουσει οτι "καθαριζει" καλυτερα ο οργανισμος και αναρρωνεις και πιο γρηγορα. Μη φοβηθεις τη διαδικασια (σωματικα τουλαχιστον... το ψυχολογικο ειναι άλλο θεμα).

εμενα δυστυχως ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και τωρα ειμαι χαλια.

δεν ξερα πότε και αν θα καταφερουμε για 2η..

 

Αυτό να μην το σκέφτεσαι!!! Αφού τα κατάφερες μια φορά, σίγουρα θα τα ξανακαταφέρεις. Κι εμένα πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν, αλλά δεν το βάζω κάτω. Η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντική σ' αυτόν τον αγώνα που κάνουμε.

 

Πάντως όσο διαβάζω, τόσο καταλήγω στο ότι ακόμα κι αν κάνουμε απόξεση, το χάπι μας το δίνουνε. Άρα μήπως απλά έχει να κάνει με την "ορολογία" των γιατρών. Άλλος το λέει καθαρισμό, άλλος το λέει απόξεση. Δεν το γλιτώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να μην το σκέφτεσαι!!! Αφού τα κατάφερες μια φορά, σίγουρα θα τα ξανακαταφέρεις. Κι εμένα πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν, αλλά δεν το βάζω κάτω. Η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντική σ' αυτόν τον αγώνα που κάνουμε.

 

Πάντως όσο διαβάζω, τόσο καταλήγω στο ότι ακόμα κι αν κάνουμε απόξεση, το χάπι μας το δίνουνε. Άρα μήπως απλά έχει να κάνει με την "ορολογία" των γιατρών. Άλλος το λέει καθαρισμό, άλλος το λέει απόξεση. Δεν το γλιτώνουμε!

 

και με 2 φιλες μου που το εχουν παθει στο παρελθον και το συζητησα χθες, μου ειπαν οτι πηραν χαπι και μετα εκαναν αυτο που εκανα κι εγω χτες. ετσι ειναι... δεν το γλιτωνουμε!

μακαρι να τα καταφερουμε παλι και να πανε ολα καλα γιατι φοβαμαι πολυ. το σιγουρο ειναι οτι οοοοταν ξαναμεινω εγκυος, δε θα χαρω τοσο ευκολα όσο την 1η φορα και θα ειμαι πιο επιφυλακτικη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σήμερα το πρωί είχα λίγο αίμα. Αναρωτιέμαι, αν δεν έπαιρνα τα utrogestan τόσο καιρό (μου τα έδωσε από την πρώτη μέρα που έκανα χοριακή και βγήκε θετική), αν θα είχα αποβάλει από μόνη μου, εφόσον παλινδρόμησε.

 

Κορίτσια, αύριο θα πάω για την απόξεση και μου είπε η γιατρός 6 ώρες πριν, να βάλω το χάπι κολπικά για να μαλακώσει η μήτρα και να διευκολυνθεί η διαδικασία. Να περιμένω πολύ αίμα;

 

α ξεχασα να πω σχετικα με το αιμα, ότι εγω δεν ειχα ουτε μια σταγονα αιμα και δεν πονουσα καθολου.

πριν αρχισει η διαδικασια την αποξεσησ-καθαρισμου που με ρωτησε ο γιατρος αν ειμαι καλα, του ειπα οτι πηρα τα χαπια και δεν ειχα αιμα και μου ειπε "ε ναι κοριτσακι μου λογικο ειναι να μην εχεις αιμα"! οποτε λογικα δε θα εχεις ουτε εσυ.

Link to comment
Share on other sites

και με 2 φιλες μου που το εχουν παθει στο παρελθον και το συζητησα χθες, μου ειπαν οτι πηραν χαπι και μετα εκαναν αυτο που εκανα κι εγω χτες. ετσι ειναι... δεν το γλιτωνουμε!

μακαρι να τα καταφερουμε παλι και να πανε ολα καλα γιατι φοβαμαι πολυ. το σιγουρο ειναι οτι οοοοταν ξαναμεινω εγκυος, δε θα χαρω τοσο ευκολα όσο την 1η φορα και θα ειμαι πιο επιφυλακτικη..

 

ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣ ΤΟ!!! Κι εγώ δεν πρόκειται να το ανακοινώσω, αν δεν κλείσω το πρώτο τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣ ΤΟ!!! Κι εγώ δεν πρόκειται να το ανακοινώσω, αν δεν κλείσω το πρώτο τρίμηνο.

 

Εγώ πάλι δε θα το ανακοινώσω καθόλου και όποιος το καταλάβει το κατάλαβε! Ανακοινώσεις και κεράσματα και χαμόγελα και συγχαρητήρια δε θέλω ξανά. Εγώ το είχα περάσει το πρώτο τρίμηνο, έμπαινα στον πέμπτο...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

αμην.κι εγω 16 εβδ ημουν.επισκληριδιο δεν εκανα αλλα σαν πονος ηταν υποφερτος.ισως επειδη γεννησα την κορη μου με φτ(χωρις επισκληριδιο-εκει τα χρειαστηκα απο τους πονους και τα ειδα ολα)ισως επειδη το ψυχολογικο τα επισκιαζε ολα ,δεν ξερω.μακαρι ομως να με ειχαν κοιμισει νωριτερα γιατι εκειν την ωρα ειχα σηκωθει να παω τουαλετα:(:(

 

Εγώ ήμουν ξάπλα, αλλά εκείνο που επισκίαζε τα πάντα ήταν ένα απίστευτο τρέμουλο που με είχε πιάσει από ώρα και δεν μπορούσα να το καλμάρω με τίποτα. Νομίζω ήταν ψυχοσωματικό, μου βγήκε εκεί όλη η πίεση και η απίστευτη στενοχώρια που δεν μπορούσα να εκδηλώσω αλλιώς. Να φανταστείς ότι από την ώρα που το έμαθα μέχρι την επέμβαση (24 ώρες) δεν έκλεισα μάτι ούτε όμως έχυσα δάκρυ. Ήμουν σαν ούφο, χαμένη στο διάστημα. Μία μέρα μετά την επέμβαση ξέσπασα και για μια βδομάδα έκλαιγα ασταμάτητα, μέχρι που απόκαμα πια και αποφάσισα να το δω πιο ψύχραιμα.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω παιδάκι...Όχι ότι ο πόνος είναι αλλιώτικος αν έχεις ήδη παιδί, αλλά φαντάζομαι παίρνεις δύναμη και κουράγιο μόνο που βλέπεις τη φατσούλα του...Εδώ νιώθω καλύτερα και μόνο που βλέπω τ' ανήψια μου....Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου xenia μου και να είσαι καλά γι' αυτήν και μέσα από αυτήν!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ξάπλα, αλλά εκείνο που επισκίαζε τα πάντα ήταν ένα απίστευτο τρέμουλο που με είχε πιάσει από ώρα και δεν μπορούσα να το καλμάρω με τίποτα. Νομίζω ήταν ψυχοσωματικό, μου βγήκε εκεί όλη η πίεση και η απίστευτη στενοχώρια που δεν μπορούσα να εκδηλώσω αλλιώς. Να φανταστείς ότι από την ώρα που το έμαθα μέχρι την επέμβαση (24 ώρες) δεν έκλεισα μάτι ούτε όμως έχυσα δάκρυ. Ήμουν σαν ούφο, χαμένη στο διάστημα. Μία μέρα μετά την επέμβαση ξέσπασα και για μια βδομάδα έκλαιγα ασταμάτητα, μέχρι που απόκαμα πια και αποφάσισα να το δω πιο ψύχραιμα.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω παιδάκι...Όχι ότι ο πόνος είναι αλλιώτικος αν έχεις ήδη παιδί, αλλά φαντάζομαι παίρνεις δύναμη και κουράγιο μόνο που βλέπεις τη φατσούλα του...Εδώ νιώθω καλύτερα και μόνο που βλέπω τ' ανήψια μου....Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου xenia μου και να είσαι καλά γι' αυτήν και μέσα από αυτήν!

 

σε ευχαριστω.ο πονος ειναι ιδιος απλα εχω γερο στηριγμα.σου ευχομαι οσο πιο γρηγορα γινεται να αποκτησεις κι εσυ το στηριγματακι σου:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ήμουν ξάπλα, αλλά εκείνο που επισκίαζε τα πάντα ήταν ένα απίστευτο τρέμουλο που με είχε πιάσει από ώρα και δεν μπορούσα να το καλμάρω με τίποτα. Νομίζω ήταν ψυχοσωματικό, μου βγήκε εκεί όλη η πίεση και η απίστευτη στενοχώρια που δεν μπορούσα να εκδηλώσω αλλιώς. Να φανταστείς ότι από την ώρα που το έμαθα μέχρι την επέμβαση (24 ώρες) δεν έκλεισα μάτι ούτε όμως έχυσα δάκρυ. Ήμουν σαν ούφο, χαμένη στο διάστημα. Μία μέρα μετά την επέμβαση ξέσπασα και για μια βδομάδα έκλαιγα ασταμάτητα, μέχρι που απόκαμα πια και αποφάσισα να το δω πιο ψύχραιμα.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω παιδάκι...Όχι ότι ο πόνος είναι αλλιώτικος αν έχεις ήδη παιδί, αλλά φαντάζομαι παίρνεις δύναμη και κουράγιο μόνο που βλέπεις τη φατσούλα του...Εδώ νιώθω καλύτερα και μόνο που βλέπω τ' ανήψια μου....Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου xenia μου και να είσαι καλά γι' αυτήν και μέσα από αυτήν!

 

Εγώ αντιθέτως έκλαιγα μια ολόκληρη βδομάδα πριν. Δηλαδή από τη στιγμή που έμαθα ότι μπορεί να έχει παλινδρομήσει, μέχρι που η γιατρός είπε οριστικά ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ καλύτερα και μπορώ να το αντιμετωπίσω ψύχραιμα. Είχα αρκετό χρόνο να το σκεφτώ. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω πώς θα είμαι αύριο μετά την απόξεση, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει αλλάξει κάτι μέσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως έκλαιγα μια ολόκληρη βδομάδα πριν. Δηλαδή από τη στιγμή που έμαθα ότι μπορεί να έχει παλινδρομήσει, μέχρι που η γιατρός είπε οριστικά ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ καλύτερα και μπορώ να το αντιμετωπίσω ψύχραιμα. Είχα αρκετό χρόνο να το σκεφτώ. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω πώς θα είμαι αύριο μετά την απόξεση, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει αλλάξει κάτι μέσα μου.

 

το μονο που μπορω να σου πω ειναι κουραγιο και υπομονη.λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως έκλαιγα μια ολόκληρη βδομάδα πριν. Δηλαδή από τη στιγμή που έμαθα ότι μπορεί να έχει παλινδρομήσει, μέχρι που η γιατρός είπε οριστικά ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Εδώ και 3 μέρες είμαι πολύ καλύτερα και μπορώ να το αντιμετωπίσω ψύχραιμα. Είχα αρκετό χρόνο να το σκεφτώ. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω πώς θα είμαι αύριο μετά την απόξεση, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει αλλάξει κάτι μέσα μου.

 

Το πιθανότερο είναι αυτό που λες. Και είναι φυσιολογικό όταν έχεις προετοιμαστεί και το έχεις χωνέψει (αν χωνεύεται ποτέ αυτό!!). Εμένα ήταν σαν ξαφνικό χαστούκι ενώ πηγαίνεις για χάδι. Πίστευα ότι τα δύσκολα είχαν περάσει, οι αιμορραγίες είχαν σταματήσει, το επικίνδυνο πρώτο τρίμηνο είχε περάσει, η κοιλιά μου ήταν καθαρά εγκυμονούσας, όλο μου το σώμα το φώναζε και έφαγα μια ψυχρολουσία άνευ προηγουμένου!!! Τέλος πάντων, το πότε θα ξεσπάσει κανείς και γιατί δεν έχει τόση σημασία. Σημασία έχει να πάμε όλες παρακάτω, και από ότι βλέπω είμαστε σε πολύ καλό δρόμο!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.ο πονος ειναι ιδιος απλα εχω γερο στηριγμα.σου ευχομαι οσο πιο γρηγορα γινεται να αποκτησεις κι εσυ το στηριγματακι σου:P

 

Νά σαι καλά xenia!!Θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να πιάσουν οι ευχές σου!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ξάπλα, αλλά εκείνο που επισκίαζε τα πάντα ήταν ένα απίστευτο τρέμουλο που με είχε πιάσει από ώρα και δεν μπορούσα να το καλμάρω με τίποτα. Νομίζω ήταν ψυχοσωματικό, μου βγήκε εκεί όλη η πίεση και η απίστευτη στενοχώρια που δεν μπορούσα να εκδηλώσω αλλιώς. Να φανταστείς ότι από την ώρα που το έμαθα μέχρι την επέμβαση (24 ώρες) δεν έκλεισα μάτι ούτε όμως έχυσα δάκρυ. Ήμουν σαν ούφο, χαμένη στο διάστημα. Μία μέρα μετά την επέμβαση ξέσπασα και για μια βδομάδα έκλαιγα ασταμάτητα, μέχρι που απόκαμα πια και αποφάσισα να το δω πιο ψύχραιμα.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω παιδάκι...Όχι ότι ο πόνος είναι αλλιώτικος αν έχεις ήδη παιδί, αλλά φαντάζομαι παίρνεις δύναμη και κουράγιο μόνο που βλέπεις τη φατσούλα του...Εδώ νιώθω καλύτερα και μόνο που βλέπω τ' ανήψια μου....Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου xenia μου και να είσαι καλά γι' αυτήν και μέσα από αυτήν!

 

Κι εγώ δυο δάκρυα έχυσα και όχι όταν μου το ανακοίνωσε ο γιατρός (εκεί ήμουν ψύχραιμη) αλλά αργά πια στο σπίτι. Μετά που ξύπνησα απο τη νάρκωση όμως... Από τότε δεν έχω σταματήσει να κλαίω...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Έβαλα το ξυπνητήρι στις 5:30 για να πάρω το κολπικό χάπι που λέγαμε, μιας και το ραντεβού για την απόξεση είναι στις 11:30. Έξι ώρες πριν μου είπε η γιατρός. Πονάω πολύ, περισσότερο απ' όταν είχα περίοδο, με χτυπάει πίσω στη μέση, αλλά και στο στομάχι κι έχουν κοπεί τα πόδια μου. Πήρα ένα feldene αλλά δεν μ' έχει πιάσει ακόμα. Αίμα δεν έχω πολύ, αλλά κατά τ' άλλα χάλια. Άντε να τελειώνει κι αυτό, για να βάλουμε μπρος γι άλλα. Θα σας ξαναγράψω το απόγευμα μάλλον, αν δεν είμαι στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Έβαλα το ξυπνητήρι στις 5:30 για να πάρω το κολπικό χάπι που λέγαμε, μιας και το ραντεβού για την απόξεση είναι στις 11:30. Έξι ώρες πριν μου είπε η γιατρός. Πονάω πολύ, περισσότερο απ' όταν είχα περίοδο, με χτυπάει πίσω στη μέση, αλλά και στο στομάχι κι έχουν κοπεί τα πόδια μου. Πήρα ένα feldene αλλά δεν μ' έχει πιάσει ακόμα. Αίμα δεν έχω πολύ, αλλά κατά τ' άλλα χάλια. Άντε να τελειώνει κι αυτό, για να βάλουμε μπρος γι άλλα. Θα σας ξαναγράψω το απόγευμα μάλλον, αν δεν είμαι στο κρεβάτι.

 

και παλι υπομονη.το ξερω οτι σου γραφω τα ιδια και τα ιδια αλλα τι αλλο θα μπορουσα να σου πω?σου ευχομαι γρηγορη αναρωση

Link to comment
Share on other sites

newbieG λίγο υπομονή ακόμα...και μην ανησυχείς, δε θα είσαι στο κρεββάτι το απόγευμα...εγώ με επισκληρίδιο και σε τρεις ωρίτσες μπορούσα να περπατήσω. Χωρίς το μούδιασμα στα πόδια σε μια ωρίτσα το πολύ θα μπορείς και να φας κι από όλα.

Όλα καλά θα πάνε...περιμένουμε νέα σου....

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Έβαλα το ξυπνητήρι στις 5:30 για να πάρω το κολπικό χάπι που λέγαμε, μιας και το ραντεβού για την απόξεση είναι στις 11:30. Έξι ώρες πριν μου είπε η γιατρός. Πονάω πολύ, περισσότερο απ' όταν είχα περίοδο, με χτυπάει πίσω στη μέση, αλλά και στο στομάχι κι έχουν κοπεί τα πόδια μου. Πήρα ένα feldene αλλά δεν μ' έχει πιάσει ακόμα. Αίμα δεν έχω πολύ, αλλά κατά τ' άλλα χάλια. Άντε να τελειώνει κι αυτό, για να βάλουμε μπρος γι άλλα. Θα σας ξαναγράψω το απόγευμα μάλλον, αν δεν είμαι στο κρεβάτι.

 

Οι ευχές μου για γρήγορη ανάρρωση! Όταν α μπορέσεις να μας γράψεις θα είμαστε εδώ. Κουράγιο κοπέλα μου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...