Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Palladin αυτό αντιλήφθηκα και εγώ και ξεκίνησα αυτό που προτείνεις. Βέβαια το άλλο γίνεται τριπλάσιο σε μέγεθος και κοντεύει να σκάσει αλλά βγάζω λίγο με το χέρι. Εσείς κάθε πότε θηλάζατε από το πρησμένο?

 

Η δικιά μου είναι μικρή ακόμη και θηλάζουμε όλη μέρα. Λέω να δοκιμάσω ενα τρίωρο στο δεξί και μετά έναν θηλασμό στο πρησμένο και να δούμε.

 

Πόσο σας πήρε για να ρυθμιστείτε?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς θηλάζαμε ανεκαθεν και θηλάζουμε ακόμα πολλές φορές τη μέρα, περίπου 12. Το πρόβλημα μου εμφανίστηκε γύρω στις 40 μέρες.

 

Δίνω μόνο 3 φορές το στήθος με την μεγάλη παραγωγή, και όλες τις υπόλοιπες το μαλακό. Μου πήρε αν θυμάμαι καλά 4-5 μέρες να ρυθμιστεί η κατάσταση και από τότε συνεχίζω με τον ίδιο ρυθμό και είμαι ΟΚ. Ειδικά κατά την διάρκεια της νύχτας, που είναι σημαντικοί οι θηλασμοί για την ρύθμιση της παραγωγής και που το μωρό είναι μισοκοιμισμένο και συνεργάζεται καλύτερα, δίνω το μαλακό.

 

Πλέον βεβαίως, εδώ και πολύ καιρό, είναι και τα δύο μαλακά, τα λέω έτσι για να τα ξεχωρίζουμε

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνεχίζεται ακόμη και τώρα το ίδιο, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε θηλασμό και στήθος?

 

Θα δίνω και εγώ λιγότερες φορές το πρησμένο αν και έχω χάσει το μέτρημα πόσους θηλασμούς κάνουμε.Όλη μέρα στο στληθος είμαστε και το αριστερό έχει μείνει μισό από το δεξί.

 

Εν τω μεταξύ από χθες άρχισε να πνίγεται στο πρησμένο και το αφήνει με κλάμα ενώ σε ένα λεπτό το ξαναπιάνει. Υποθέτω οτι είναι μεγάλη η ροή γιατί όταν την θηλάζω από το άλλο αυτό τρέχει. Έχω δοκιμάσει να την βάζω από πάνω για να θηλάζει με το ρυθμό που θέλει αλλά επειδή έχω πολλά ράματα πονάω έτσι και εκνευρίζεται και αυτή.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την βοήθεια.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, ακόμα συνεχίζω να τα δίνω με τον ίδιο τρόπο, αλλά φυσικά δεν είναι πια πρησμένο το στήθος, όταν η παραγωγή ρυθμίζεται το στήθος μαλακώνει. Αλλιώς δεν θα την πάλευα να θηλάζω 17 μήνες! Ξέρω, οι πρώτες μέρες είναι πολύ δύσκολες, όσο περνάει ο καιρός τόσο θα γίνονται τα πράγματα ευκολότερα και θα μπουν στον "αυτόματο πιλότο".

 

Το μωρό πνίγεται αρχικά από την μεγάλη ροή, μπορείς το πρώτο γάλα που βγαίνει σαν συντριβάνι να το αφήνεις να τρέχει σε μια πετσέτα, και να την βάζεις στο στήθος ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα, όταν η ροή ελαττωθεί λίγο.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι κορίτσια με το θέμα του πρισμένου στήθους! Σας έχει τύχει να πονάτε στο πρησμένο στήθος (στήθος με την υπερπαραγωγή), όχι όμως τον πόνο του πρηξίματος, αλλά ένας πόνος βαθύς και έντονος, σαν να είναι στο εσωτερικό της θηλής ή και κάτω από αυτή;

 

Πονάς και μεταξύ των θηλασμών ή μόνο κατά τη διάρκεια;

 

Πονάς και στο εξωτερικό ή μόνο εσωτερικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονάς και μεταξύ των θηλασμών ή μόνο κατά τη διάρκεια;

 

Πονάς και στο εξωτερικό ή μόνο εσωτερικά;

 

 

Πονάω μεταξύ των θηλασμών και εσωτερικά και κυριώς κάτω από τη θηλαία άλο. Δεν πονάω συνέχεια αλλά πονάω συχνά. Επίσης έχω κάνει καλλιέργεια μητρικού γάλακτος και περιμένω τα αποτελέσματα.

 

Με είχε δει και ο γυναικολόγος και είχε πει οτι η κλινική εικόνα του στήθους είναι οκ. Ωστώσο, κανένας δεν μου έχει δώσει μέχρι τώρα κάποια εξήγηση γιατί πονάω και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω! Ο γυναικολόγος αυτό που είπε είναι ότι θα πρέπει να φροντίζω να το ξελαφρώνω και να χρησιμοποιήσω θήλαστρο. Εγώ όμως αρνούμε πεισματικά να κάνω χρήση θηλάστρου, γιατί νομίζω ότι η παραγωγή γάλακτος ρυθμίζεται με τον καλύτερο τρόπο από το παιδί. Προσπάθησα τις τελευτάιες ημέρες να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θηλάζω 10λεπτά από το κάθε στήθος με έμφαση στο μαλακό καιπάμε καλύτερα (ως προς το πρήξιμο). Ο πόνος όμως παραμένει και δεν καταλαβαίνω το γιατί!

Link to comment
Share on other sites

Πονάς και μεταξύ των θηλασμών ή μόνο κατά τη διάρκεια;

 

Πονάς και στο εξωτερικό ή μόνο εσωτερικά;

 

Πονάω μεταξύ των θηλασμών και εσωτερικά. Δεν πονάω συνέχεια αλά πονάω συχνά.

Έχω κάνει και καλλιέργεια μητρικού γάλακτος και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γυναικολόγος είπε ότι η κλινική εικόνα του στήθους είναι οκ απλά να φροντίζω να το αποφορτίζω και να χρσιμοποιήσω θήλαστρο. Εγώ πάλι, είμαι αρνητική στο θήλαστρο γιατί νομίζω ότι η παραγωγή γάλακτος μπορεί να ρυθμιστεί καλύτερα με φυσικό τρόπο, από το παιδί. Θηλάζω τώρα 10 λεπτα με έμφαση από το μαλακό (είχε χαμηλότερη ροή και τώρα έχει ενεργοποιηθεί και αυτό περισσότερο και νομίζω ότι το σύστημα αυτό λειτουργεί καλά! Ωστώσο, ο πόνος που περιγράφω εξακολουθεί και υπάραχει και κανείς δεν μου έχει δώσει μια εξήγηση μέχρι τώρα και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω!

Link to comment
Share on other sites

Πονάω εσωτερικά μεταξύ των θηλασμών, ακόμα και αμέσως μετά τον θηλασμό. Δεν πονάω συνέχεια, αλλά πονάω συχνά, και πολλές φορές είναι σαν να με τραβάει κάτι εσωτερικά(εσωτερικά της θηλής και θηλαίας άλου και μερικές φορές και κάτω από αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Πονάς και μεταξύ των θηλασμών ή μόνο κατά τη διάρκεια;

 

Πονάς και στο εξωτερικό ή μόνο εσωτερικά;

Πονάω εσωτερικά μεταξύ των θηλασμών, ακόμα και αμέσως μετά τον θηλασμό. Δεν πονάω συνέχεια, αλλά πονάω συχνά, και πολλές φορές είναι σαν να με τραβάει κάτι εσωτερικά(εσωτερικά της θηλής και θηλαίας άλου και μερικές φορές και κάτω από αυτή). Ο γυναικολόγος είπε ότι η κλινική εικόνα είναι οκ περιμένω αποτελέσματα από καλλιέργεια μητρικού γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, ακόμα συνεχίζω να τα δίνω με τον ίδιο τρόπο, αλλά φυσικά δεν είναι πια πρησμένο το στήθος, όταν η παραγωγή ρυθμίζεται το στήθος μαλακώνει. Αλλιώς δεν θα την πάλευα να θηλάζω 17 μήνες! Ξέρω, οι πρώτες μέρες είναι πολύ δύσκολες, όσο περνάει ο καιρός τόσο θα γίνονται τα πράγματα ευκολότερα και θα μπουν στον "αυτόματο πιλότο".

 

Το μωρό πνίγεται αρχικά από την μεγάλη ροή, μπορείς το πρώτο γάλα που βγαίνει σαν συντριβάνι να το αφήνεις να τρέχει σε μια πετσέτα, και να την βάζεις στο στήθος ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα, όταν η ροή ελαττωθεί λίγο.

 

Aπό χθες το βράδυ της ξανα έδωσα το πρησμένο σήμερα το πρωί. Νόμιζα οτι θα σκιστεί το δέρμα μου από το πρήξιμο. Έχουμε και τους κολικούς από το πρωί και όλη την ώρα είναι κολλημένη στο δεξί που της δίνω.

Ελπίζω να μην δημιουργηθεί πρόβλημα και στο άλλο γιατί είναι συνέχεια εκεί. Θα περιμένω να περάσουν οι μέρες για να δούμε πως θα πάει.

 

Α, μια στο τόσο βγάζω λίγο με το χέρι για ανακούφιση.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χιλια συγγνώμη για τα πολλαπλά μηνύματα, είμαι καινούργια στο forum (για την ακρίβεια είναι το πρώτο forum στο οποίο συμμετέχω) και έγραφα τις απαντήσεις αλλά δεν προβάλλονταν στην οθόνη μου και νόμιζα ότι κάποιο λάθος έκανα! Ελπίζω να μην έγινα κουραστική!Ειναι και αυτή η πολύ καλή σχέση με την τεχνολογία! τι να πώ! sorry και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μην ανησυχείς για υπερπαραγωγή στο άλλο, το πιπίλισμα που κάνει δεν διεγείρει την παραγωγή. Συνέχισε όπως το έχεις, έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και θα τον βρεις το ρυθμό!

Link to comment
Share on other sites

Πονάω εσωτερικά μεταξύ των θηλασμών, ακόμα και αμέσως μετά τον θηλασμό. Δεν πονάω συνέχεια, αλλά πονάω συχνά, και πολλές φορές είναι σαν να με τραβάει κάτι εσωτερικά(εσωτερικά της θηλής και θηλαίας άλου και μερικές φορές και κάτω από αυτή). Ο γυναικολόγος είπε ότι η κλινική εικόνα είναι οκ περιμένω αποτελέσματα από καλλιέργεια μητρικού γάλακτος.

 

Υποπτεύομαι καντιντίαση.

 

Αν είναι πολύ ενοχλητικό θα το δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια την βοήθεια σας και πάλι.

Τα κακά μας είναι πολύ έντονα πορτοκαλί, νερουλά και με πολύ αφρό.

Κάπου διάβασα για αυτό αλλά αδυνατώ να ψάξω. Συνδέεται με την υπερπαραγωγή μόνο ή είναι και ένδειξη αλλεργίας?

 

Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια σας.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι καντιντίαση.

 

Αν είναι πολύ ενοχλητικό θα το δούμε.

 

Σ ευχαριστώ πολύ Αγλαία μου για την απάντηση, σήμερα πήρα την απάντηση από την καλλιέργεια και μου είπανε ότι είναι αρνητική. Η παιδίατρος εξέτασε το παιδί και δεν είδε κάποιο σημάδι και η δική της η εξήγηση είναι οτι είναι από την υπερπαραγωγή και όσο περνάει ο καιρός και στρώνει ο θηλασμός ο πόνος θα υποχορεί. Αν όμως σνεχιστεί μέχρι τον 6 μήνα να πάω για υπέρηχο στήθους. Σου φαίνεται λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Αγλαία μου για την απάντηση, σήμερα πήρα την απάντηση από την καλλιέργεια και μου είπανε ότι είναι αρνητική. Η παιδίατρος εξέτασε το παιδί και δεν είδε κάποιο σημάδι και η δική της η εξήγηση είναι οτι είναι από την υπερπαραγωγή και όσο περνάει ο καιρός και στρώνει ο θηλασμός ο πόνος θα υποχορεί. Αν όμως σνεχιστεί μέχρι τον 6 μήνα να πάω για υπέρηχο στήθους. Σου φαίνεται λογικό;

 

Όχι δεν μου φαίνεται λογικό.

 

Σου είπαν τι εξέτασαν στην καλλιέργεια;

 

Αν είναι καντιντίαση θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις γιατί ο πόνος μπορεί να μεγαλώσει και να γίνει ανυπόφορος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοήθεια σας και πάλι.

Τα κακά μας είναι πολύ έντονα πορτοκαλί, νερουλά και με πολύ αφρό.

Κάπου διάβασα για αυτό αλλά αδυνατώ να ψάξω. Συνδέεται με την υπερπαραγωγή μόνο ή είναι και ένδειξη αλλεργίας?

 

Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια σας.

 

Καλησπέρα Βίκυ! Επειδή και εγώ είχα παρόμοια απορία, ρώτησα τη παιδίατρο για την μικρή μου επειδή μερικές φορές τα κακά της είναι κίτρινα, άλλες με σποράκια άλλες φορές είναι πράσινα και μερικές φορές έχουν και βλέννα. Μου είπε ότι όταν θηλάζουμε αποκλειστικά κάτι τέτοιο δεν μας ανησυχεί. Ανησυχούμε μόνο όταν βλέπουμε αίμα στα κακά αλλά και πάλι δεν πανικοβαλόμααστε, απλά σημαίνει αλεργία και πρέπει να διερευνήσουμε ποια από τις τροφές που τρώει η μαμά πειράζει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

όχι μου είπαν προφορικά την απάντηση και δεν έχω ακόμα το χαρτί στο χέρι. Μόλις το πάρω θα σου γράψω τα νεότερα! Πως μπορούμε να σιγουρευτούμε ότι είναι καντιντίαση για να πάρω την ανάλογη αγωγή; Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοήθεια σας και πάλι.

Τα κακά μας είναι πολύ έντονα πορτοκαλί, νερουλά και με πολύ αφρό.

Κάπου διάβασα για αυτό αλλά αδυνατώ να ψάξω. Συνδέεται με την υπερπαραγωγή μόνο ή είναι και ένδειξη αλλεργίας?

 

Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια σας.

Σημαίνουν ελαφριά υπερπαραγωγή, απ'όσο ξέρω.

Λογικά σε 2-3 μέρες αν ρυθμιστεί κάπως η παραγωγή σου θα επανέλθουν στο μουσταρδί. Αλλιώς το ξανασυζητάμε

Καλησπέρα Βίκυ! Επειδή και εγώ είχα παρόμοια απορία, ρώτησα τη παιδίατρο για την μικρή μου επειδή μερικές φορές τα κακά της είναι κίτρινα, άλλες με σποράκια άλλες φορές είναι πράσινα και μερικές φορές έχουν και βλέννα. Μου είπε ότι όταν θηλάζουμε αποκλειστικά κάτι τέτοιο δεν μας ανησυχεί. Ανησυχούμε μόνο όταν βλέπουμε αίμα στα κακά αλλά και πάλι δεν πανικοβαλόμααστε, απλά σημαίνει αλεργία και πρέπει να διερευνήσουμε ποια από τις τροφές που τρώει η μαμά πειράζει το παιδί.

Τα πράσινα κακά με βλέννα μπορεί να σημαίνουν υπερπαραγωγή, ίωση ή αλλεργία

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια πάλι αυτό το πρήξιμο στο στήθος! Ξέρετε μέχρι πότε θα κρτήσει; πότε τελικά ρυθμίζεται η υπερπαραγωγή; Το κοριτσάκι μου αρχίζει να αλλάζει τη διάρκεια των γευμάτων από τα 3ωρα πολλά γίνονται 4ωρα και το βράδυ φτάνουμε και τα 5ωρα και το στήθος γίνεται τούμπανο και προσπαθώ να μην το αδειάζω απλά να ξαλαφρώνει. <τι να κάνω να την ξυπνάω πιο νωρίς ή να την αφήνω και να ρυθμιστεί το στήθος μόνο του στα νέα ωράρια; Πότε θα μπόυμε σε ένα πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

 

Σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα από κάθε άποψη (είναι και ο μπαμπάς μας σπίτι). Το μικρό μου συνεχίζει να θέλει μόνο μανούλα και στήθος. Ακολουθώ την συμβουλή της Palladin για το πρησμένο στήθος και περιμένουμε για να δούμε.

 

Τα σποράκια από τα κακά μας δεν έχουν επιστρέψει ακόμη και οι κενώσεις είναι ιδιαίτερα υδαρείς, να ανησυχούμε?

 

Ευχαριστούμε πολύ , και εγώ και το μπουμπουκάκι μου!!!!!!!!!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνεχίζω με τα νέα μας και σήμερα. Τέταρτη μέρα σήμερα και το στήθος συνεχίζει πρησμένο αλλά θα δοκιμάσουμε λίγο ακόμη.

 

Ακόμη μία απορία για τις έμπειρες μανούλες, σε κάποιους θηλασμούς η μικρή κλαίει σπαρακτικά, ψάχνει απεγνωσμένα το στήθος αλλά σε μισό λεπτό το αφήνει και σπαράζει από το κλάμα.

 

Έχω δοκιμάσει ότι μπορούσα να σκεφτώ, να αλλάξω στήθος, να την σηκώσω λίγο όρθια, να αλλάξω την πάνα, να την ντύσω, να την γδύσω.

 

Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται και πως να την βοηθήσω. Καμιά ιδέα?

 

Επίσης το κάνει σε άσχετες στιγμές, άσχετα με το αν είναι πεινασμένη πολύ ή όχι.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ πολύ.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...